Vizsla, Rodezya Ridgeback'e Karşı: Nasıl Farklılar?

Vizsla, Rodezya Ridgeback'e Karşı: Nasıl Farklılar?

Vizsla ve Rodezya Ridgeback'in ikisi de çarpıcı derecede güzel köpekler Her ikisinin de kırmızı ve paslı köpek bedenlerinde çok sayıda kişiliği olan, ancak ikisi de birbirinden farklı görünse de, onları gerçekten birbirinden ayıran mizaçlarıdır. Vizsla, nereye giderse gitsin efendisinin yanında sonsuza kadar bulunacak olan orijinal Velcro köpeklerinden biridir. Rhodesian Ridgeback aynı zamanda efendisinin arkadaşlığından da hoşlanırken, kendisi de eşit derecede zevk alıyor ve onu genellikle bahçede güneşlenirken ya da mutfak masasının altında uyurken bulursunuz.

blue nose fiyat

Rodezya Ridgeback inatçı ve daha uygun Daha tecrübeli köpek sahibine göre, iki ırktan en enerjik ve talepkar olan Vizsla'dır ve onunla çok zaman geçirebilecek çok aktif bir aileye yerleştirilmesi gerekir.Bu nedenle, boyutlarına ve görünümlerine göre hangi köpeği tercih edeceğinize karar vermeden önce, mizacına ve egzersiz ihtiyaçlarına biraz daha fazla dikkat etmek isteyebilirsiniz, bu yüzden ikisine de daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Macarca VizslaRodezya Ridgeback
Yükseklik 22-24 inç (M)
21-23 inç (F)
25-27 inç (M)
24-26 inç (F)
Ağırlık 55-60 pound'a kadar (M)
44-55 pound'a kadar (F)
70-90 pound (M)
60-75 pound (F)
Mizaç Sevecen, Nazik, Enerjik Sevecen, Onurlu, Kalın
Enerji Yoğun Aktivite Orta Düzey Aktivite
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 12-14 yaş 10 yıl
Fiyat 1200+ $ 1200+ $

Irk Geçmişleri

Bu köpek ırklarını ve aile evinde nasıl olabileceklerini anlamak için tarihlerini ve kasıtlı olarak ne için yetiştirildiklerini anlamak önemlidir. Vizsla ve Ridgeback, çok farklı amaçlar için yetiştirildi , öyleyse dalalım ve her cinsi karşılaştıralım.Vizsla

Ormanda Vizsla

Ayrıca yaygın olarak Macar İşaretçisi Vizsla, aslen onu çevik ve acımasız bir avcı, ciddi bir şekilde itaatkar ve sadık bir avcı olarak yetiştiren Macar devleti tarafından rafine edildi. O avlanan oyun ve diğer küçük memeliler ve inanılmaz derecede yüksek av sürüşü, hala bu güne kadar koruduğu bir özellik ve Sporting Group'ta bulunan birçok köpekten biri. Macaristan ve çevre ülkeler dışında, artık daha çok aile evlerinde ve bir hizmet köpeği olarak bulunuyor ve 2001 New York terör saldırılarından sonra kendisini Ground Zero'da çalışırken buldu, bu yüzden yaygın olarak anılıyor. olarak çok yönlü Vizsla .

İlk Vizsla, 1950'lerde bir Amerikan Dışişleri Bakanlığı çalışanının onu komünist Macaristan'dan kaçırmasının ardından Amerika'ya geldi ve o zamandan beri popülaritesi arttı. 2019 yılında Vizsla 31. sırada yer aldı.st en popüler köpek türü American Kennel Club (AKC) tarafından . Bir Vizsla ile hiç tanışmadıysanız, kontrol ettiğinizden emin olun. Tucker'ın Instagram hesabı ve New York'ta eşyalarını dolaşırken onu takip edin. Vizsla'nın güzel bir kırmızı ceketi var ve genellikle Weimaraner ile karıştırılır ya da kırmızı kaplı Labrador Retriever .

Rodezya Ridgeback

Ridgeback in Woods

Rhodesian Ridgeback, Rodezya'dan (şimdi Zimbabwe olarak bilinir) ortaya çıkan daha yeni bir türdür. Güney Afrika ve Hound Group'un bir parçası. Atası Khoikhoi, diğer Afrika ve Avrupalı ​​köpeklerle birlikte yetiştirildi ve kendine özgü sırtlı yavruların bulunduğu keşfedildi. Vahşi aslanlar, leoparlar ve babunlarla yüzleşmek ve onları uzak tutmak konusunda eşsiz bir köpek yeteneğine sahip olmak efendisini korumak için. Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Rodezya Ridgeback ırkının temelini atan bu avcılardı. Ayrıca aile paketinde başka bir önemli rol oynadı, gruptan ayrılıp antilop gibi hayvanları avlayıp onları mutfağa geri getirecekti, bu yüzden bu adam her zaman parasını kazandı.Amerika'ya ilk kez 1911'de geldi ve kısa süre sonra Patrick Swayze, Grace Kelly ve Prince Rainier gibi ünlüler Ridgeback'in sahibi olduklarında ve profilini yükselttiklerinde popüler oldu. 2019 yılında AKC bu cinsi sıraladı 41 gibist Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır. Hâlâ dünyanın dört bir yanındaki çalışan çiftliklerde bulunuyor, ancak şimdi daha çok aile koltuğunda en iyi yeri avlarken bulundu. Aynı zamanda popüler bir ebeveyn türü karışımıdır. bir Labrador ile karşılaşmak .

Görünüm

Vizsla vs Ridgeback Görünümü

Vizsla ve Rhodesian Ridgeback, biraz eğitimsiz bir göze benziyor, ancak aralarında birçok farklı fark var. İlk olarak, Ridgeback çok daha büyük ve görünüşte müthiş. Vizsla arasındaki önlemler 21 ve 24 inç Ridgeback ölçülerinde omuz omuza 24-27 inç . Vizsla arasında tartılır 44 ve 60 pound erkek ve dişi Ridgeback ise 70 ve 85 pound Sırasıyla ve nadiren bundan daha az ağırlığa sahipler.

İki cins arasındaki bir sonraki en göze çarpan fark, Ridgeback'in kendi Sırtında benzersiz bir şekilde belirgin sırt , bu yüzden ona Ridgeback deniyor. Omurgası boyunca ileriye bakan, ceketinin geri kalanının tersi olan bir saç şerididir. Vizsla'nın doğal olarak kenetlenmiş bir kuyruğu varken, Ridgeback'in doğal olarak uzun bir kuyruğu vardır.Farklı isimlerle de olsa benzer bir rengi paylaşırlar ve paslı kırmızı renk tonu. Vizsla ve Ridgeback'in her ikisi de, küçük beyaz bir göğüs ve parmak izleri dışında, düz bir kaplama rengine sahiptir. Vizsla'nın tipik olarak kahverengi veya kırmızı bir burnu vardır ve Ridgeback genellikle siyah burun ve siyah yüz maskesi gibi daha koyu özelliklere sahiptir.

Görünüşleri hakkında daha fazla bilgi için şurayı bulabilirsiniz: Vizsla’nın tam cins standartları burada ve Rhodesian Ridgeback’in tam cins standartları buraya.

Mizaç

Ridgeback vs Vizsla Mizaç

Vizsla ve Rhodesian Ridgeback'in mizaçları da oldukça farklıdır. Vizsla bir Velcro köpeği olarak bilinir. asla sahiplerinden ayrılmaz Ridgeback'in çok daha fazlası olduğu biliniyor. bağımsız köpek ve son derece sadık olsa da asla yapışmaz. Öyleyse, bu iki cins arasında karar veriyorsanız, kendinize sormanız gerekir, sizi asla gözünün önünden ayırmayacak bir köpek mi, yoksa sadece biraz insan rahatlığına ihtiyacı olduğunu hissettiğinde size gelecek olan birini mi istiyorsunuz? ? Her ikisi de sevimli köpek nitelikleridir, ancak farklı ailelere hitap eden niteliklerdir.

İkisinin de bir benzer şekilde yüksek av sürüşü , bu yüzden onu dışarıdayken tasmalı tutmalısın ve mahalle kedisinin herhangi bir anda arabanın altından fırlamasına hazır olman en iyisi! Güçlü bir usta tarafından yönetilmeleri veya daha iyisi, çok fazla zaman ayırmanızı sağlamaları tavsiye edilir. tasma eğitimi onları gençken.İkisi de ailelerine karşı son derece şefkatlidir, ancak bir aile koruyucusu olan Ridgeback, yabancılara mesafeli ve etrafta misafirler varken ailesine göz kulak olmak için odanın köşesindeki yerini sessizce alacak. Oysa Vizsla, başkası dikkatini çekmeden önce efendisine olabildiğince yakın olduğundan emin olarak insan çemberinin ortasında bulunacak, böylece Vizsla'nın çok daha fazlası olduğundan emin olabilirsiniz. sosyal ve arkadaş canlısı . Öyleyse, peşinde olduğunuz bir bekçi köpeğiyse, Ridgeback sizin için en iyi bahis olacaktır, oysa sosyal bir köpek kelebeğinin peşindeyseniz, Vizsla onu kaplamıştır!

Egzersiz yapmak

Ridgeback vs Vizsla Egzersiz İhtiyaçları

Köpek avlayan aslanın Vizsla'ya kıyasla daha az egzersiz gerektirdiğini öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Vizsla gerektirir her gün en az 60 dakika yoğun egzersiz Rhodesian Ridgeback ise yalnızca Her gün 30 ve 60 dakika orta düzeyde egzersiz . Ridgeback, güvenli bir köpek parkında haftada birkaç kez koşmaya kısmi olsa da, birkaç uzun yürüyüşten de oldukça memnunken, Vizsla'nın egzersiz rutini koşu, etkileşimli getirme oyunları ve sağlam bir saatten oluşmalıdır. Sahip olduğu tüm o yoğun enerjiyi kullanmak için etrafta koşturuyor. Bu tamamlandığında bile, Vizsla'nın ihtiyacı olacak çok daha fazla zihinsel uyarım gün boyunca da.

çikolata köpekleri öldürür mü

Her iki cins sıkıldığında ve huzursuz olduğunda yıkıcı olabilir , ancak Vizsla'nın bu noktaya gelmesi çok daha az zaman alıyor. Ridgeback, bir gözü o sinir bozucu aslanları izlemek için açık olsa da, birkaç saatliğine güneşlenmek için bahçeye çıkmaktan mutluluk duyacaktır! Bu nedenle, gerçekten enerjik bir köpeğe bağlanamazsanız, Ridgeback sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Eğitim

Hem Vizsla hem de Rhodesian Ridgeback, zeki köpeklerdir. hem eğitilebilir hem de itaatkar . Bununla birlikte, ustasını memnun etmek için çok daha istekli olan Vizsla, iki ırktan eğitilmesi en kolay pooch'dur. Bol miktarda sözlü övgü ve tuhaf davranışı ile bir Vizsla'nın efendisi için yapmayacağı pek bir şey yoktur ve tutarlı eğitim ona hiç vakit kaybetmeden numaralar yaptıracaksın.Ancak Ridgeback çok daha bağımsızdır ve her şeyi kendi şartlarına göre yapacaktır, bu nedenle o gün günlüğünde bir eğitim oturumu yoksa, ona zaman ayırmasını beklemeyin. Tutarlı ve katı bir rutinle eğitilebilir, ancak Rhodesian Ridgeback'ler Ridgeback zamanında çalışır, bu yüzden inatçı bir köpek beklemelisiniz. Yani, acemi bir köpek sahibiyseniz, Vizsla burada daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu adamların ikisi de yüksek av sürüşleriyle, genç yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekiyor aksi takdirde her şeyi bir sonraki öğünleri olarak görürler. Onları köpek eğitimi derslerine kaydettiğinizden veya düzenli olarak yerel köpek parkına götürdüğünüzden emin olun. Aile paketleri dışındaki insanlarla iyi bir şekilde karışmalarını sağlamak da önemlidir, aksi takdirde biraz fazla korumacı olabilirler.

Sağlık

Ridgeback vs Vizsla Sağlık Karşılaştırması

Hem Vizsla hem de Ridgeback, ulusal cins kulüpleri tarafından test edilmek zorundadır. Kalça Displazisi Hayatın ilerleyen dönemlerinde eklem ağrısı ve artrite neden olan kalça ekleminin anormal oluşumu. Ridgeback'in ayrıca aşağıdakiler için test edilmesi gerekir: Dirsek Displazisi Aynı durum olan ancak dirsek ekleminde bulunan.Vizsla'nın da kesin olarak test edilmesi gerekmektedir. göz koşulları Progresif Retinal Atrofi ve Entropion en yaygın endişeler olmakla birlikte Otoimmün Tiroidit açıklanamayan kilo alımı, uyuşukluk, saç dökülmesi ve zihinsel donukluk gibi semptomlara yol açabilen hormonal bir dengesizliktir. Rhodesian Ridgeback aynı zamanda, deri altındaki tübüler girintilerle karakterize olan ve onu deri dokusundaki enfeksiyonlara omuriliğine kadar maruz bırakan konjenital Dermoid Sinüse karşı hassastır.

Genel olarak, hem Vizsla hem de Rhodesian Ridgeback, genellikle sağlıklı köpekler Ridgeback'e kıyasla daha uzun ömürlü olan Vizsla ile.

Beslenme

Hem Vizsla hem de Rhodesian Ridgeback, ortalama olarak, Her gün 3 bardak yemek ama bu elbette tamamen kişisel boyutlarına, enerji seviyelerine ve yaşam tarzlarına bağlıdır. Onları yaşına uygun bir şekilde beslediğinizden emin olun yüksek kaliteli mama bu onları sadece gün boyu sürdürmekle kalmayacak, aynı zamanda protein ihtiyaçlarını da karşılayacaktır. Çok daha enerjik olan Vizsla, muhtemelen daha yüksek kalori içeriğine sahip bir mama yemeye ihtiyaç duyacaktır, ancak herhangi bir şüpheniz varsa, o zaman Veterinerinize danışın.

Ayrıca ikisi de risk altındadır şişkinlikten muzdarip Bu nedenle, günlük yiyecek ödeneğini 2 farklı yemek oturumu boyunca beslediğinizden emin olun ve onları çok erken veya egzersiz yaptıktan sonra yemeyin. Kulağa ciddi bir durum gibi gelmese de hayati tehlike oluşturabilir, bu nedenle hakkında her şeyi öğrendiğinizden emin olun şişkinlik ve ilişkili semptomlar .Bakım

Ridgeback ve Vizsla Bakım Karşılaştırması

Vizsla ve Rhodesian Ridgeback, tımar ihtiyaçları açısından benzer ve sadece haftada bir fırçaya ihtiyaç duyar çift ​​katlarının sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için. Her ikisi de dökülme mevsimi boyunca tüy dökerler, bu nedenle tüylerini daha yönetilebilir tutmak için bu, haftada 2 fırçaya çıkarılabilir. Her 6 ila 8 haftada bir banyodan memnun kalacaklardır, ancak ikisi de nispeten temiz ırklar şükürler olsun ki güçlü bir köpek kokusu olmayanlar.

tavuk yemeksiz kuru köpek maması

Rodezya'yı fırçalarken bunlara dikkat ettiğinizden emin olun. Dermoid Sinüs ile ilişkili topaklar ancak bunun dışında diş ve kulak temizliği gibi genel bakım ihtiyaçları, diğer herhangi bir pooch ile aynı şekilde tamamlanmalıdır.

Fiyat

Bir Vizsla ve bir Rodezya Ridgeback yavru köpeğinin ortalama fiyatı her ikisi de 1.200 $ ve ödüllü bir soydan bir köpek yavrusu için 2.000 $ 'a kadar her yere ulaşabilir. Tüm köpeklerde olduğu gibi, yavrunuzun sağlığını veya ihtiyaçlarını umursamayacak olan yavru değirmenlerden veya arka sokak yetiştiricilerinden uzak durduğunuzdan emin olun, bu yüzden emin olun saygın bir yetiştirici ile çalışmak.

Alternatif olarak, kendilerini ülke çapındaki kurtarma barınaklarında buldukları için her zaman bu poochlardan birini benimsemeyi düşünebilirsiniz. Vizsla Club of America web sitesi bölgesel kurtarma iletişim bilgilerini listeleyin ve Rodezya Ridgeback Kurtarma ayrıca özel kurtarma merkezlerini eyalet bazında listeleyin, bu nedenle bu iki web sitesini de kontrol ettiğinizden emin olun.

Son düşünceler

Hem Vizsla hem de Rhodesian Ridgeback, ailelerine karşı çok sevecen ve naziktirler ve koltukta kucaklaşan bir akşamdan daha fazlasını sevmezler. Bununla birlikte, Ridgeback gün boyunca kendini eğlendirmekten çok mutluyken, Vizsla gün boyu size bağlı kalmayı çok tercih ederdi.

Vizsla, ilk kez bir köpek sahibi için çok daha uygundur, ancak onu alırsanız yoğun kişiliğine hazırlıklı olmanız gerekir. Ridgeback, inatçılığı ve daha baskın kişiliği nedeniyle deneyimli bir köpek sahibine daha iyi yerleştirilirken, şirket ve egzersiz açısından çok daha az talepkar.

Hangi cins size daha uygun olursa olsun, hem Vizsla hem de Rhodesian Ridgeback'in kendi özel yöntemleriyle de olsa, çok fazla köpek sevgisine sahip olduğundan emin olabilirsiniz!

Yorumlar