Affenpinscher: Cins Özellikleri, Kişilik Özellikleri ve Daha Fazlası

Affenpinscher: Cins Özellikleri, Kişilik Özellikleri ve Daha Fazlası

Affenpinscher, küçücük yapısını yüksek özgüveniyle telafi ediyor. Fransızlar, kendinden emin ve coşkulu bir şekilde, Affenpinschers'tan bıyıklı küçük şeytanlar anlamına gelen 'diablotin bıyık' olarak söz ederler. Affenpinschers, birçok durumda kendinden emin ve eğlenceli arkadaşlar edinir.

Bir teriyer gibi sabit fareleri ortadan kaldırmak için yetiştirilen Affenpinschers, kendilerine verilen iş ne olursa olsun ciddiye alır. Cesaret ve çekiciliğin birleşimi ile onlar sadık arkadaşlardır. Haşere öldürücü geçmişleri göz önüne alındığında, genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler, ancak hamster ve kobay gibi küçük tüylülere karşı kin besleyebilirler.cane corso köpek isimleri

Affenpinscher'ın etkileyici yüzü, onun en değerli varlıklarından biridir, ancak birçok nedenden dolayı harika bir evcil hayvandır. Affen'in kürkü neredeyse hiç tüy dökmez ve sırımsı kürkü alerjileri çoğundan daha az tetikler. Düşük bakım ve çok sayıda kişilik, bu mutlu pakette birleşiyor.

Affenpinscher
  • Ağırlık 7 ila 10 lira
  • Yükseklik 9-11,5 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler siyah, gri, gümüş, kırmızı, siyah ve ten rengi veya belge
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

Irk Tarihi

 Parkta küçük siyah affenpinscher
Mutlu ve çekici Affenpinscher, büyük bir köpek tavrını küçük bir pakette toplar.

Affenpinscher Almanya kökenlidir ve bu tür köpekler 1600'lerin başından beri fareleri yok etmek için kullanılmıştır. Almanya, Lübeck'teki bir yetiştirici, evin içinde fare olarak daha küçük Affenpinscher tipini yaratmaya başladı. Başlangıçta mevcut cinsten biraz daha büyük olan ve basitçe Ratters olarak adlandırılan bu erken köpekler, yaşadıkları ve ahırlarda uyudukları alanda serbestçe dolaşıyorlardı. Erken Ratters, Schnauzer tipi köpekleri içeriyordu ve birçok mevcut Alman ırkını üretmek için Puglar, Alman Kısa Tüylü Pinschers ve bir Alman Silky Pinschers cinsi ile melezleniyordu.

üzerine bir İngilizce kitap Brüksel Grifonu on beşinci yüzyılın başlarında, küçük, kaba, kaplamalı köpeklerin Ratters olarak kullanıldığını ve modern Affenpinscher'ın öncüleri olduğunu öne sürüyor. 1700'lerin başından ortasına kadar, Affenpinscher tipi sabitlendi. Bu noktadan itibaren, köpeklerin tarzı çok az değişti. Affen tipi bu köpekler, dönemin ustalarının pek çok eserinde karşımıza çıkıyor.Affenpinscher sevenler, 1800'lerin sonlarında Fransa ve Almanya'daki kulüplerde toplanmaya başladı. 1936'da American Kennel Club, Affenpinscher'ı kayıt defterinde tanıdı. Ahırdan gösteri çemberine geçtiler ve bugün Affen, çeviklik gibi birçok sportif köpek etkinliğinde ve ayrıca itaat ve terapi köpekleri olarak mükemmel.

Mizaç

Bu cinsin cesareti ve büyük kişiliği, çok daha büyük bir köpeğin öfkesini kışkırtmasın diye denetime ihtiyaç duyar, ancak cesur tavrı onu keyifli bir arkadaş yapar. Memnun etmek istiyor ve kendini ciddiye alıyor, bu yüzden genellikle itaatkar ve eğitilebilir.

Affenpinschers Değişen koşullara ve ortamlara kolayca uyum sağlayarak, bu esneklik sayesinde iyi bir seyahat arkadaşı olurlar. Affenpinschers, ailelerine karşı tetikte ve koruyucudur. Ne kadar cesursa, bir o kadar da nazik olabilir. Düşünce süreci esrarengiz bir şekilde zekice. Affenpinscher, küçük boyutunun farkında değil gibi görünüyor ve bu, tutumu onu başa çıkamayacak bir boyuta sahip olmadığı bir duruma soktuğunda onu yaralanma riskine sokabilir.Boyut ve Görünüm

 Yanlarında diz çökmüş bir kişi ile parkta küçük siyah affenpinscher
Sağlam yapısı ona dayanıklılık ve çeviklik verir.

Affenpinscher, 7 ila 10 pound ağırlığındadır. Affen'in küçük boyutuna rağmen, kendini beğenmişlik ve özgüven havası yayıyor. Küçük olmasına rağmen narin değil. Amaçlı ve kendinden emin bir şekilde hareket eder ve adımları iyi bir erişime ve verimliliğe sahiptir.

Onun AKC cins standardı vücudunu kalın yapılı, iyi dengelenmiş kompakt ve iyi kemikli olarak tanımlıyor. Maymunu andıran yüzüyle karakterize edilen Affen, yuvarlak, koyu, parlak gözlere ve üzerinde kırpılmış ve dik durabilen veya doğal olarak sarkan, dik, yarı dik veya düşmüş kulaklara sahiptir. Ek olarak, yuvarlak kafatasının alttan çeneli kısa bir ağzı vardır (maymun benzeri ifadesi korunduğu sürece düz bir ısırık kabul edilebilir).

Ceket ve Renkler

 Bir kiralama üzerinde sevimli küçük kırmızı Affenpinscher köpek doğurmak
Kırmızı katlar, maundan kil kırmızısına kadar değişebilir.

Affens'in paltoları saklamaya elverişlidir. Düzgün kalmaları için çok az tımarlanmaları gerekir ve kafasındaki yoğun, sert kürkü vücudunun çoğundan daha uzundur. Kaşları ve sakalı başından ayrılıyor ve maymuna benzer ifadesini tamamlıyor. Olgun Affenpinscher'ın, omzunun tepesinde boynunun dibine kadar uzanan güçlü bir yelesi vardır.Affenpinschers'ın kürkü siyah, gri, gümüş, kırmızı, siyah ve ten rengi olabilir veya belge, hem Affen hem de Brüksel Grifonunun koyu kırmızı ila samur rengi olabilir. Kırmızı, siyaha göre resesiftir, bu nedenle kırmızı genin ek bir ifadesi ile siyah ve ten rengi faktörü, belge olarak bilinen bu daha koyu-kırmızımsı siyah uçlu gölgeyi üretir. Siyah bir Affen'in bazı paslı tüyleri veya hatta birkaç gümüş veya beyaz karışımı olabilir. Bazılarının siyah maskeleri olabilir.

Yaşam koşulları

Affenpinschers, seyahat eden bir yaşam tarzına benzersiz bir şekilde uygundur ve egzersiz ihtiyaçları olduğu sürece karşılanırsa, mükemmel karavan arkadaşları olabilirler. Cins genellikle sessizdir, ancak ailelerine olan sadakatleri onları herhangi bir tehdide karşı korkusuz kılar. Affen'inizin sizinle seyahat etmesini planlıyorsanız, onu bir köpek yavrusu olarak yeni yüzler ve yerler ile sosyalleştirerek zaman geçirin.

Eğitim

 Affenpinscher, New York'ta bir köpek gösterisinde sergileniyor
Affenpinschers memnun etmeye heveslidir, ancak bağımsız düşünmeye eğilimlidirler.

Tekrarlamanın sıkıcılığından hoşlanmadıkları için eğitim seansları sırasında onları eğlendirmeniz gerekecek. Affens gel, otur, otur ve kal gibi temel itaat komutlarını öğrenmekten faydalanır. Bu temel bilgileri öğrendikten sonra, çeviklik, itaat veya cazibeli rota gibi diğer zorlukların üstesinden gelmeye hazırlar.

Sağlık

Affenpinschers, diğer oyuncak ırklarına kıyasla nispeten daha az sağlık sorunu yaşar. Lüks patellalar, kalça displazisi, Legg-Calve-Perthes ve göz hastalıkları gibi birkaç sorundan muzdariptirler. Neyse ki, Affenpinschers genetik olarak bağlantılı bozukluklardan muaftır.katarakt

Katarakt yaşla birlikte ortaya çıkma eğilimindedir ve Affenpinschers bunları geliştirmeye eğilimlidir. Ameliyat, gözün belirgin bulutlu görünümüne neden olan bu hastalık için bir seçenektir, ancak birçok yaşlı köpek, sahibi evde kaldığı sürece körlüğe uyum sağlar.

Distikiazis

Affenpinschers'ın gelişme olasılığı diğer birçok cinsten daha fazladır. distikiazis , göz kapağının içinde fazladan kılların büyüdüğü bir durum. Bu kıllar gözü ovalar ve kornea ülserlerine ve kronik göz ağrısına neden olabilir. Tedavi seçenekleri mevcuttur ve genellikle tüyler alındıktan sonra sorunu çözer.

glokom

Affenpinschers'ın eğilimli olduğu bir başka göz problemi de glokom . Glokom sıvının gözden düzgün bir şekilde akamadığı zaman basınç oluşturmasına neden olur. Tedavi edilmezse artan göz içi basıncı körlüğe yol açar. Glokom ağrılıdır ve semptomlar arasında yırtılma, şaşılık, korneal opaklık (gözün şeffaf ön kısmı bulanıklaşır) ve göz beyazlarında kızarıklık yer alır. Glokom ilerledikçe, gözün kendisi şişmiş veya şişmiş gibi görünebilir. Yeni yavru köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde, görüşünü korumaya yardımcı olması için yıllık göz taramalarını tartışın.

Ortak Gösterim

Affenpinschers, muzdarip olabilecek birçok ırktan biridir. kalça displazisi . Yavru köpeğinizi istikrarlı ancak daha yavaş büyümesi için beslemek, bu acı verici durumdan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir potansiyel üreme köpeğinin bir Ortopedik Hayvan Vakfı (OFA) veya PennHIP Değerlendirmesi olmalıdır ve alıcılar, iyi değerlendirme sonuçları olan ebeveynlerden yavrular almalıdır.Legg-Calve-Perthe

Affenpinschers eğilimlidir Legg-Calve-Perthes hastalık. Bu yıkıcı hastalık tipik olarak küçük köpek ırklarını yaşamlarının ilk yılında etkiler. Legg-Calve-Perthes, femurun tepesindeki topun kan akışını kaybetmesine ve kalça ekleminin içinde parçalanmasına neden olur. Uyluk kemiği topunu çıkarmak için yapılan ameliyat hayvanı kurtarabilir, ancak tam kalça değişimi gerekli olabilir.

Lüks Patellalar

Köpeğiniz topallıyorsa, yerinden çıkmış bir diz kapağı yaşıyor olabilir veya diz kapağı çıkığı . Patellar luksasyon genellikle küçük ırkları etkileyen genetik bir durumdur. Köpeğiniz koşarken birkaç adım arkasını kaldırabilir, ancak daha sonra normal şekilde kullanmaya geri dönebilir. Bu durum, yaşamın ilerleyen dönemlerinde katılığa ve artrite yol açabilir ve tedavi, hastalığın ciddiyetine göre değişir. Hafif patellar luksasyon vakaları, rahatsızlığı hafifletmek için NSAID'lerle tedavi edilebilirken, şiddetli vakalar genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Progresif Retina Atrofisi

Köpeğiniz görme yeteneğini kaybediyor gibi görünüyorsa ve görünür kataraktı yoksa, Progresif Retina Atrofisi . PRA özellikle rahatsız edicidir çünkü görme kaybı belirgin olana kadar asemptomatiktir. Arkadaşınız karanlık bir odaya girmeye veya yeni bir ortamda bir şeylere çarpmaya isteksiz olabilir ve retinaları normalden daha parlak görünebilir. Köpeğinizin iyi göremiyormuş gibi davrandığını fark ederseniz, onu taramak için bir randevu alın. Ne yazık ki, şu anda PRA'nın tedavisi yok, ancak onun için işleri kolaylaştırmak için ortamını değiştirebilirsiniz.Beslenme

Affenpinscher yavrunuz eve ilk geldiğinde, altı aylık olana kadar günde üç öğüne bölünmüş, vücut ağırlığının her bir kilosu için yaklaşık yarım ons kaliteli yavru köpek mamasıyla besleyin. Affen yavrunuz küçücük olacaktır, bu nedenle mamaların yavru dişlerinin etkili bir şekilde çiğnemesi için yeterince küçük olduğundan emin olun. Kalça displazisi riskini en aza indirmek için ilk yılında yavaş ama istikrarlı büyüme için besleyin.

jack russell terrier karışımı

Büyüdükçe, onu oyuncak ırklar için dengeli bir yetişkin köpek mamasına yükseltin ve günde iki kez besleyin. Affenpinschers aktiftir ancak aşırı kilo alabilir. Aşırı kilo, özellikle sıcak havalarda nefes almalarını zorlaştırır. Köpeğiniz aşırı kilo almaya başlarsa, kilo kontrol mamasına geçin, böylece alımı hacim olarak aynı ancak kalorisi daha düşük olur. Her gün egzersiz yaptığından emin olun, ancak herhangi bir yan etki gösterirse yoğunluğu artırmaya dikkat edin.

bakım

 Siyah Affenpinscher burnunda karla karda ayakta bakıyor
Saçları çok hafif dökülür, ancak kış ayları da dahil olmak üzere tüm yıl boyunca.

İnce tüylü Affenpinschers, önce bir fırçayla ve daha sonra metal bir tarakla yapılan haftalık bakımla düzenli kalır. Bunları fırçayla dışarıda tutmak, evdeki tehlikeyi azaltmayı uman insanlar için alerjenitelerini azaltmaya yardımcı olur. Herhangi bir paspas elle çıkarılmalı ve kaplamadan nazikçe çıkarılmalıdır. Paltosu yavaş büyüdüğü için, yalnızca birkaç ayda bir kesilmesi veya soyulması gerekiyor.

Affenpinscher'ın cazibesinin bir kısmı da komik yüzü. Saçları yüzünün üzerinde öne doğru taranmış. Gözlerini ortaya çıkarmak için ters bir V kesilir. Gözlerini net tutmak için burun köprüsündeki saçlar da kırpılmıştır. Affens, bazı köpekler gibi tüy dökmez, ancak temiz kalmak için tüylerinin periyodik olarak soyulmasını gerektirir. Kendini işine adamış herhangi bir Affen sahibi paltosunu doğru şekilde soymayı öğrenebilse de, iş genellikle profesyonel bir kuaföre verilir.Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 bir kişinin avucundaki küçük köpek yavrusu pinscher's hand
Bu oyuncak teriyer çoğundan daha aktif ve aynı zamanda korkusuz ve biraz küstahlıkla çekici.

Affenpinscher yavrularının maliyeti 800 ila 2.000 dolar arasındadır. Yani sağlıklı bir köpek yavrusu için bunu ödemeyi bekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz yetiştiricinin köpeklerinin sağlığının arkasında durduğundan ve ebeveyn yavruların Ortopedik Hayvanlar Vakfı (OFA) sertifikasına sahip olduğundan emin olun.

Kurtarma ve Barınaklar

 Pencereden dışarı bakan başıboş kırmızı Affenpinscher
Affens veya Affen haçları size yakın bir sığınakta ömürlük yuva bekliyor olabilir.

Affenpinschers nadir tarafta olsa da, herkes için değiller. Affenpinscher'ınızı benimsemek, bir yetiştiriciden satın almaktan daha ucuz olacaktır. Aramanıza şu adresten başlayın: www.affenpinscherrescue.org .

Yeni en iyi arkadaşınıza yeni evine alışması için zaman tanıyın ve Affens'in insanlarına güvenmesi gerektiğini ve güvenin zaman aldığını hatırlayarak evinize başarılı bir şekilde geçişini sağlayın. Affens, değişimi birçok cinsten daha iyi idare eder, ancak her yavru yeni çevrede yolunu öğrenmelidir.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel Olarak Bu Irk:

 • Boyunun ötesinde cesareti olan bir köpek.
 • Maymunu andıran yüz ifadeleriyle tanınır.
 • Sadık ve özverili.
 • Değişime uyumlu.
 • Kendisinden daha büyük köpekler meydan okumaya istekli, bu yüzden onların varlığında izlenmelidir.
 • Memnun etmeye istekli, ama kendi şartlarına göre.
 • Mükemmel bir seyahat arkadaşı.

Son düşünceler

Affenpinscher'ın hayata esprili, yüksek enerjili yaklaşımı onu keyifli bir yol arkadaşı yapıyor. O, cesaret ve şefkatin mükemmel bir karışımıdır ve bir anda yanınıza sarılır ve bir sonraki anda sizi korumak için şiddetle ayağa kalkar. Kendini aileye adamış ama yabancılara karşı mesafeli olan Affen, neredeyse herkesin yaşam tarzına uyar ve siz seyahat ederken sizinle birlikte açık yola çıkabilir.

Yorumlar