Chihuahua Corgi Mix: Chigi Irk Bilgisi, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Chihuahua Corgi Mix: Chigi Irk Bilgisi, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Chihuahua ve Corgi Her ikisi de çok popüler küçük cins köpeklerdir ve küçük evleri olan müstakbel köpek sahipleri ve ayrıca apartman sakinleri için mükemmel bir evcil hayvan seçimi yapar. Her iki cinsin de o kadar çok sevecen niteliği var ki, ikisi arasında seçim yapmak gerçek bir zorluk olabilir. Peki, bir Chihuahua Corgi karışımını bir aile hayvanı olarak düşünmeye ne dersiniz?

köpekler karides yiyebilir mi

Bir Chihuahua Corgi karışımı aynı zamanda 'Chigi' olarak da bilinir. Chigiler, çocuklar ve hatta tamamen yabancılar da dahil olmak üzere herkese iyi gelen, gerçekten sosyal ve sevgi dolu köpeklerdir. Chihuahua Corgi karışımı ayrıca köpekler, kediler, tavşanlar ve hatta kuşlar gibi diğer evcil hayvanları da sever!Peki, bir Chigi aileniz için mükemmel bir evcil hayvan olur mu? Bu yazıda, bu hoş melezi oluşturan Chihuahua ve Corgi'yi de içeren karma ırklara daha yakından bakacağız.

Temeller

Karışık cins bir köpek, iki safkan köpeğin çiftleştirilmesiyle yaratılan bir köpektir. Melez yavrular kişiliklerinin bir kısmını alır ve her iki ebeveynden de bakarlar. Bununla birlikte, karışık yetiştirmenin sonucu, bir köpek yavrusu seçmeye gelince, bir tahmin oyunu olabilir!Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, karışık cins çiftleştirmelerden gelen yavruların, her iki ebeveyni için ortak olan bazı sağlık koşullarını miras alabilmeleridir. Bu nedenle, evinizde bir Chigi'yi ağırlamaya karar verirseniz ne elde edeceğiniz konusunda size daha net bir fikir vermesi için her iki ebeveyn türü hakkında çok şey bilmeniz çok önemlidir.

Chihuahua

Küçük Chihuahua, oyuncak grubu . Büyüklüğüne rağmen, Chihuahua, küçücük boyuna inanan bir kişiliğe sahip, alıngan küçük bir köpektir! Görünüş aldatıcı olabilir ve Chihuahua şüphesiz süper sevimli olsa da, sahibinin bir yabancının tehdidi altında olduğunu hissettiği anda bir 'çanta köpeği' nden 'koltuk altı piranhasına' dönüşebilir!

Chihuahua, bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, özellikle yalnız yaşıyorsanız veya çiftlerden biriyseniz, sizin için ideal büyüklükte bir köpektir. Chihuahua, küçük çocukları olan bir aile için en iyi köpek yavrusu seçimi değildir. Birincisi, bu küçük köpekler kendilerini tehdit altında hissederlerse çabuk olabilirler ve ayrıca kırılgandırlar ve sakar bir çocuk tarafından kolayca yaralanabilirler.Chihuahua hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, onun kart taşıyan bir havlayıcı olmasıdır! Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya çok yakın komşularınız varsa, bu sizin için bir anlaşma olabilir. Chihuahualar süper parlak ve çok eğitilebilir.

Ancak, en iyi sonuçları almak için kararlı olmanız ve olumlu pekiştirme teknikleri kullanmanız gerekir. Chihuahua, diğer köpeklere karşı saldırgan olabileceğinden ve tehdit edildiğinde ve evini ve insan sahiplerini savunurken ısırmaya ve kırmaya başvurabildiğinden erken sosyalleşme çok önemlidir.

Chihuahualar pürüzsüz veya uzun saçlı olabilir. Düz tüylü Chihuahua'ların boynunun etrafında bir fırfır gibi kalın, daha uzun bir kürk alanı olan kısa bir ceketleri vardır. Uzun tüylü Chihuahuaların, bazen hafif kıvrımlı, ancak daha sık düz olan uzun, yumuşak bir kürkü vardır. Ayrıca boyun çevresinde daha uzun tüyleri vardır.Sonra, Corgi'ye bakacağız.

Corgi

Corgi, aşağıdakilerin bir üyesidir: çoban grubu . Corgis, bir zamanlar çoban köpekleri olarak kullanıldıkları Galler, Birleşik Krallık'tan geliyor. Bu yavrular aktif ve dışa dönükler ve sadece insanların yanında olmayı seviyorlar. Corgi’nin çoban geçmişi, doğaları gereği dikkatli oldukları ve harika bekçi köpekleri oldukları anlamına gelir. Ancak, 'havlama düğmesini' bulamazsanız bu bir sorun olabilir!

Corgi'nin 12 ila 14 yıllık bir ömrü vardır. Ne yazık ki, cins, döllere geçebilecek çeşitli sağlık koşullarına karşı hassastır, bu nedenle bir Chigi köpek yavrusu, bu sağlık koşullarının bir kısmını Corgi ebeveyninden miras alabileceğini unutmayın.

Corgis giden ve aktif. Boyutlarına rağmen, Corgi'nin zihinsel ve fiziksel olarak mutlu olması için makul miktarda egzersize ihtiyacı var.Corgi ayrıca son derece zeki ve çok eğitilebilir, insan idarecisini memnun etmeyi sever. Köpek sporlarına katılma arzunuz varsa, Corgi çeviklik, flyball, itaat ve izlemeye memnuniyetle katılacaktır.

Tatlı doğaları nedeniyle, genellikle tasarımcı köpeklerdir. shiba inu ile karıştırılmak veya kaniş / corgi karışımı . Pug ile karıştırma 'Porgi' yi yaratmak da popüler hale geldi.

Corgi, omuzda on ila 12 inç arasında duruyor ve 25 ila 30 pound ağırlığında. Corgi'nin yılda iki kez sık sık döktüğü orta uzunlukta bir çift ceketi var. Corgi'nizi haftada bir veya iki kez fırçalayarak dökülmeyi kontrol etmeye yardımcı olabilirsiniz, daha sık olarak ilkbaharda ve sonbaharda en yoğun şekilde döküldüğünde.

Corgis, samur, açık kahverengi, kırmızı, siyah ve ten rengi dahil olmak üzere birkaç renkte gelir. Merle renkleri de ortaya çıkar, ancak bu renge sahip köpeklerden kaçınılmalıdır, çünkü bu renklerle ilişkili bazı sağlık sorunları vardır. merle geni . Ayrıca kuyrukları da vardır. popolarını açığa çıkaran . Ayrıca son derece popüler safkanlardır. tasarımcı bir köpek gibi karışık diğer ırklarla.Chigi

Artık Chigi’nin ebeveyn ırkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, Chihuahua Corgi karışımı hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Chihuahua Corgi Mix Kişilik

Chigi, çocuklar, yabancılar ve yetişkinler de dahil olmak üzere insan ailesiyle birlikteyken son derece sosyal ve sevgi dolu. Küçük çocukları Chigi yavrularıyla oynarken yakından denetlemeniz gerekecek çünkü bu minik köpekler son derece kırılgan ve oyun zamanı çok gürültülü olursa kolayca yaralanabilir.

Dost canlısı Chihuahua Corgi karışımı, aile kedisi, küçük tüylü hayvanlar ve kuşlar da dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla da iyi geçiniyor. Bununla birlikte, Chigi'niz Chihuahua ebeveyninden daha fazla şey almışsa, tek kişilik bir köpek olduğunu kanıtlayabilir.Chigi'nizi eğitin

Chigi'nin Corgi tarafı oldukça eğitilebilir ve yeni görevler ve püf noktaları öğrenmekten tamamen zevk alıyor. Ne yazık ki Chigi'nin Chihuahua kanı onu biraz inatçı yapabilir.

Bununla birlikte, sempatik, tutarlı, övgü odaklı bir eğitim rejimi kullanırsanız, Chihuahua Corgi karışımınız yakında ondan ne istediğini öğrenecektir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Chigi harika bir apartman köpeği yapar ve her büyüklükte bir evde yaşayabilir. Chihuahua Corgi karışımı, bir kulübede dışarıda yaşama uygun değildir.

Bu yavrular, insan ailelerinin arkadaşlıklarına uzun süreler boyunca ayrılamayacak kadar düşkündür ve bu, havlama ve yıkıcı davranışlar da dahil olmak üzere ayrılık kaygısı sorunlarına yol açabilir.Bu, köpeğinize egzersiz yapmayı kolay bir iş haline getirir. Hava parka uzun bir yürüyüş için çok sert olursa, Chihuahua Corgi karışımı tüm gün içeride mutlu bir şekilde oynayacaktır.

Mümkünse, Chigi her gün 15 ila 20 dakikalık bir yürüyüşten ve bol bol oyun süresinden faydalanacaktır. Arkadaş canlısı, arkadaş canlısı Chihuahua Corgi karışımı, diğer yavrularla oynayabileceği ve sahipleriyle de tanışabileceği köpek parkına bir gezinin tadını çıkaracak.

Chihuahua Corgi Mix Sağlık

Karışık cins köpekler genellikle safkan kuzenlerinden daha sağlıklıdır.

Bununla birlikte, Chigis'in epilepsi ve intervertebral disk hastalığını ebeveynlerinden miras alabileceğini bilmelisiniz, çünkü bu koşullar hem Chihuahua hem de Corgi için ortaktır.

Bir Chihuahua Corgi karışımı için ortalama yaşam beklentisi 12 ila 20 yıldır.

Beslenme

Chihuahua Corgi mix yavru köpeğinizi topladığınızda, yetiştiriciye, yavru köpeğinizin hangi marka yiyecek ve rasyon büyüklüğünün beslendiğinin ayrıntılarını sormaya özen gösterin. Yavru köpeğin hayatının en azından ilk altı ayı boyunca aynı yemeği kullanmaya devam etmek iyi bir fikirdir.

Yetişkin Chigi'nizi beslerken, özellikle küçük köpekler için formüle edilmiş kuru bir mama seçin. Mama maması, köpeğinizin mücadele etmeden rahatça yiyebileceği kadar küçük olmalıdır. Ayrıca mama, bisküvileri çırparken köpeğinizin dişlerindeki bakterileri temizlemeye yardımcı olacak ve köpek periodontal hastalık .

Görünüm ve Bakım

Chihuahua Corgi karışımı, omuzda altı ila 12 inç yüksekliğindedir ve köpeğin boyuyla orantılı olarak üç ila 31 pound ağırlığında olacaktır. Chigi’nin kulakları, her iki ebeveyn ırk gibi dik ve serttir. Köpeğin vücut şekli, Corgi'nin uzun sırtına sahiptir ve bu, daha önce vurgulandığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Chihuahua Corgi karışımı, portakal rengine kadar bir krem ​​rengine sahip olabilir. Bir Chihuahua Corgi haçı genellikle sonbaharda ve ilkbaharda daha ağır bir dökülme dönemiyle sürekli olarak dökülür.

Yani, bu yavru, tımar gereksinimleri söz konusu olduğunda oldukça yüksek bakım gerektirir.

Evcil Hayvanlar gibi

Şimdi, Chihuahua Corgi karışımının iyi bir aile hayvanı olup olmayacağını görelim.

 • Chigiler, bir aile evi ortamına uygun, canlı, arkadaş canlısı, sosyal küçük köpeklerdir.
 • Tımar gereksinimleri söz konusu olduğunda Chihuahua Corgi karışımları yüksek bakım gerektirir.
 • Bu, evcil hayvanınızı fırçalamaktan ve evinizi süpürmekten zevk almanız gerektiği anlamına gelir!
 • Chigi çok fazla tüy döktüğü için, bu cins alerjisi olan biri için iyi bir arkadaş değildir.
 • Chigi, iki kısa yürüyüş veya oyun zamanıyla her gün egzersiz yapmaya ihtiyaç duyan canlı küçük bir yavru.
 • Chigi yavru köpeğiniz, insan ailesinin bir üyesiyle diğerlerinden daha güçlü bir bağ kurabilir.
 • Chihuahua ve Corgi'nin yavruları tarafından miras alınabilecek bazı sağlık sorunları var.
 • Yetiştiriciye her iki ebeveynin de sağlık taramasından geçtiğini kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Chihuahua Corgi karışımı, bir daire için mükemmel büyüklükte olan küçük bir köpektir.
 • Bununla birlikte, bu cins havlar ve bu büyük olasılıkla komşuların gerginliğine neden olur.

Bir Chigi Yavrusu Bulmak

Karışık ırklar genellikle saf soylu köpeklerden daha ucuzdur. Bir Chihuahua Corgi karışımı köpek yavrusu için ödeyeceğiniz fiyat, yetiştiricinin konumuna ve hem yavru köpeğin ebeveynlerinin kalitesine hem de gösteri kayıtlarına bağlı olarak değişecektir.

Tipik olarak, en pahalı Chigiler, Chihuahua kanından daha fazla Corgi'ye sahiptir. Bir Chigi yavru köpeğinin fiyatı 300 ila 1.000 dolar arasında değişiyor. Genellikle, bundan daha düşük bir fiyata sunulan bir köpek yavrusu, bir köpek çiftliğinden veya arka bahçedeki yetiştiriciden gelir.

Yerel yetiştiricilere tavsiyeler için bölgenizdeki veteriner kliniklerine danışın. Sosyal medya da yararlı bir iletişim kaynağı olabilir.

Saygın bir yetiştirici bulduğunuzda, hem yavruların ebeveynleri için sağlık taraması sertifikasını isteyin.

Arka Bahçe Yetiştiricilerinden Kaçınma

Çoğu zaman, arka bahçede yetiştiriciler ve yavru köpekleri çevrimiçi olarak tanıtan değirmenler bulacaksınız. Neyse ki, bir Chihuahua Corgi yavrusu aramaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken çok açık birkaç kırmızı bayrak var:

 • Yavru köpekler sadece mevsimlik değil, her zaman mevcuttur
 • Her zaman seçim yapabileceğiniz çok sayıda kum vardır
 • İstediğin köpek yavrusu için söz verilmiş
 • Önce yavru köpeği görmeden kredi kartı ile online ödeme yapabilirsiniz.
 • Yetiştirici, sizi yetiştiricinin tesislerinde yavru köpeği ve ebeveynlerini görmeye davet etmek yerine, yavruyu size teslim edeceğine söz verir.

Chigi yetiştiricileri için internette gezinirken yukarıdaki kırmızı bayraklardan herhangi birini görürseniz, uzaklaşın.

Kurtarmalar

Çok yönlü bir köpek yavrusu yetiştirmenin zor işlerinden hoşlanmıyorsanız, bir barınaktan veya kurtarma merkezinden yetişkin bir köpeğe sonsuza dek bir yuva sunmayı tercih edebilirsiniz. Bölgenizde ve ABD genelinde sizin için ideal köpek arkadaşına sahip olabilecek çok sayıda hayvan barınağı bulacaksınız ve orada kurtarma veya rehome Chigis .

Barınaklardaki köpeklerin genellikle belirsiz bir geçmişe sahip olduğunu unutmayın. Onu eve götürmeden önce evlat edinmeyi planladığınız Chigi hakkında bulabileceğiniz her şeyi öğrendiğinizden emin olun. Barınaktan, ikinizin de birbirinize uygun olup olmadığınızı görmek için deneme amaçlı olarak köpeği eve götürüp götüremeyeceğini sormak her zaman değerlidir.

Son düşünceler

Tüm ailenizle ve diğer evcil hayvanlarınızla iyi anlaşan küçük bir köpek arıyorsanız, Chihuahua Corgi karışımı sizin için köpek olabilir.

Chigi, size ve ailenize saatler süren eğlencenin yanı sıra, sınırsız sadakat ve bolca sevgi verecek canlı, akıllı küçük bir köpektir.

Olumsuz tarafı, Chihuahua Corgi karışımı, her iki ebeveyn cinsi için ortak olan birkaç potansiyel olarak ciddi sağlık durumuna karşı savunmasızdır. Ayrıca, cins oldukça ağır bir şekilde dökülür ve Chihuahua Corgi karışımını evcil hayvan kılı alerjisi olanlar ve çok evden gurur duyanlar için uygun olmayan bir seçim haline getirir.

Yorumlar