Bir Kediyi Bir Köpeğe Nasıl Tanıtırsınız: Sosyalleşme İpuçları ve Püf Noktaları

Bir Kediyi Bir Köpeğe Nasıl Tanıtırsınız: Sosyalleşme İpuçları ve Püf Noktaları

Bazı köpekler kedilerle gayet iyi geçinir, ancak diğer yavrular eski atasözünün somutlaşmış halidir, ' kedi köpek gibi dövüşmek ! ' Zaten bir kediniz varsa ve evinize bir köpek eklemek istiyorsanız, büyük olasılıkla bir köpeğe kedinizi sevmeyi (veya en azından onunla geçinmeyi) öğretmenin mümkün olup olmadığını merak ediyorsunuzdur.

Bu yazıda, Tibbles ile iyi geçinmek için Fido'yu nasıl eğitebileceğinize bir göz atacağız. Ayrıca kedi dostu olan ve olmayan köpek türlerine de göz atıyoruz. Bu nedenle, bir köpek yavrusu satın alıyorsanız veya bir kurtarma barınağından bir köpeği yeniden barındırmayı düşünüyorsanız, kedi uyumlu bir cins seçerek olası sorunları önleyebilirsiniz.Öncelikle, bazı köpeklerin neden kedilerle anlaşamadığını öğrenelim.

Neden Köpekler Kovalıyor?

Bazı köpeklerin neden kedileri kovaladığını hiç merak ettiniz mi? Genetik araştırmalara göre, her modern köpek ırkı köklerini bir ortak, kurt benzeri ata 9.000 ila 34.000 yıl önce Avrupa'da veya Asya'da yaşamış.Kurtlar besin zincirinin tepesinde otururlar ve yiyecek için av hayvanları avlarlar. Günümüzün evcilleştirilmiş evcil köpeklerinin akşam yemeği için lezzetli bir sincap aramaya gitmesi gerekmese de, Fido hâlâ temel ve doğal bir avlanma içgüdüsüne sahiptir. Ayrıca, bazı modern ırklar başlangıçta insan sahiplerinin yanında avcı olarak çalışmak üzere geliştirildi ve bu yavrular, avlarını kovalamak ve düşürmek için kablolarla donatıldı.

Kediler de doğuştan katillerdir ve genellikle bahçenizdeki kemirgen ve kuş popülasyonuna zarar verir. Güçlü bir av güdüsüne sahip olmalarına rağmen, kediler ihtiyatlıdır ve büyük bir köpek gibi bir tehdidi tanımada çok iyidirler. Bazı kediler koşarak köpeğin taş ocağını takip etme içgüdüsünü tetikler. Diğerleri, daha cesur kediler, saldırganla yüzleşmek için dişlerini ve pençelerini kullanarak yerlerinde dururlar.

Böylece, kedilerin ve köpeklerin kendi içinde yetiştirilmiş uyumluluk sorunları olduğunu ve bireysel kişiliklerin sorunu artırabileceğini görebilirsiniz.Davranışı Değiştirmek

Hayvan davranışçıları, sabırla ve doğru eğitimle bir köpeğe kedinizle iyi geçinmeyi öğretebileceğinizi veya bunun tersini düşünür.

Bunu göz önünde bulundurarak, işte yararlı bulabileceğiniz birkaç eğitim ipucu:

SosyalleşmeGenç yavrular, hayatlarının ilk dört ayında yeni öğrenme deneyimlerine en açık haldedir, bu nedenle, köpeğiniz ve kediniz birbirine bağlanırsa veya en azından birbirlerine tahammül ederse, Fido'yu Tibbles ile sosyalleşmeye başlarsanız daha fazla başarı şansınız olur. genç yaş.

Yavru köpeğiniz kedinizin yanında iyi davrandığında, onu bolca kucaklamalar, ilgi ve ikramlarla ödüllendirin. Aynı şey kediniz için de geçerli!

Bırak!

Bir köpeğin bir kediyi takip etme dürtüsü, kırılması zor bir alışkanlıktır. Garip insanlara havlama ve sesler de dürtü kontrolünün eksikliğinden kaynaklanır. Yavru köpeğinize, onu kedinizle tanıştırmadan önce refleks dürtülerini kontrol etmeyi öğretebilirseniz, daha fazla başarı şansınız olur.Duyarsızlaştırma

Duyarsızlaştırma, köpeğinizi kedinize saygı duyması ve kediyi yalnız bırakması için eğitmenin basit ve çok etkili bir yoludur. Buradaki fikir, köpeğinizin ve kedinizin birbirlerini görmeye alışması ve evinizin aynı alanında birlikte, barış içinde ve uyumlu bir şekilde bulunmalarını sağlamaktır!

Duyarsızlaştırma sürecini başlatmanın bir yolu, kedinizi büyük bir sandığa hapsetmek ve köpeğinizi köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere, ikisinin birbirini görebileceği ancak çok yaklaşamayacağı bir yere yerleştirmektir. Kasanın üstünü ve yanlarını örtün, böylece kediniz 'ininin' içinde kendini güvende ve güvende hisseder. Kediler baskın bir pozisyonda yüksekte olmayı severler, bu yüzden kedinize durum üzerinde kontrol vermek onun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Sakin kaldığında köpeğinizi ödüllendirin, ancak kedinizi havlamaya veya taciz etmeye başlarsa yavrunuzu evin başka bir yerine götürmeye hazır olun.Bir sonraki adım, kediyi (hala kasasında) yer seviyesine taşımayı içerir. Bu şekilde, her iki taraf da aralarında fiziksel bir bariyer varken birbirlerini 'karşılayabilir' ve koklayabilir. Köpeğinizin ilgisini kaybedip kedinin yeni ailesinin başka bir üyesi olduğunu kabul edene kadar bu egzersizi her gün birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Duyarsızlaştırma seansları arasında, kedinizi ve köpeğinizi ayrı tutun. Herhangi bir anda kediniz sıkıntıya düşerse, onu durumdan çıkarın ve ertesi gün yeniden başlayın.

Huzur sağlandıktan sonra, köpeğinizin ve kedinizin aynı alanı paylaşmasına dikkatlice izin verebilirsiniz, ancak onları hiçbir zaman gözetimsiz olarak bir arada bırakmamalısınız ve her zaman, işlerin ters gitmesi ihtimaline karşı, kedinizin güvenliğe giden açık bir yolu olduğundan emin olun.Nasıl yapılmaz!

Asla köpeğinizi ve kedinizi bir odada yalnız bırakıp 'onunla uğraşmalarına' izin verme hatasına düşmeyin. Bu bir felaket reçetesidir, özellikle de kediniz kaçamıyorsa.

Kovalamayı Durdurun

Evcil hayvanlarınız evinizin sınırları içinde iyi geçinse bile, bazı köpekler kendilerine yardım edemez; arka bahçenizde bir kedi görürlerse, hemen onu kovalamak isterler, özellikle de kedi köpeğinin yaklaştığını gördüğünde bir koşucu yaparsa! Ve bu iç mekanlarda da olabilir; bu bir köpek şey!

Neyse ki, aşağıdaki yöntemi kullanarak köpeğinizi kedinizi kovalamaması için eğitebilirsiniz.Neye ihtiyacınız olacak:

 • Köpeğiniz / yavru köpeğiniz 'otur' komutunu zaten biliyor olmalı ve size göz teması sağlayacaktır.
 • Dört ila altı fitlik tasma
 • Hafif halat veya uzun çizgi
 • Köpek eğitim ikramları

Ne yapalım:

 1. Hazırlık

Köpeğinizin tüm eğitim seansları boyunca, kediniz yakındayken evcil hayvanınızı tasmalı tutun. Ellerinizi serbest bırakmak için tasmayı kemerinize takın. Elinizin altında bir miktar eğitim ikramı bulundurun.

jack russell terrier karışımı
 1. Köpeğinizin dikkatini çekin

Kediniz köpeğinizle aynı odada olduğunda, köpeğinizin dikkatini çekin. Köpeğinizle göz teması kurun ve oturmasını isteyin. Köpeğiniz oturursa, ona bir ödül verin ve onu övün. Sizden uzaklaşıp kediye doğru çekilirse, kediden uzaklaşın ve köpeğinizden tekrar oturmasını isteyin.

Köpeğiniz ona istediğinizi yapana ve size dikkatini verene kadar kediden uzaklaşmaya devam edin.

 1. Dikkati başka yöne çekme

Kedi yakındayken köpeğinizi ödüllendirmeye devam edin. Köpeğinize çiğneme kemiği veya oyuncak vermeyi deneyin ve kediden uzaklaşın, böylece köpeğiniz sakinleşir ve çiğnemesine odaklanır.

 1. # 1 ila # 3'ü tutarlı bir şekilde tekrarlayın ve köpeğiniz, kedinizi her gördüğünde size bakmaya başlayacak ve bir muamele bekleyecektir. Bu davranış için ödülleriniz konusunda cömert olun!
 2. Artık hafif bir ip veya uzun bir ip kullanmaya başlayabilirsiniz. İpi köpeğinizin tasmasına takın ve diğer ucunu hareket etmeyecek bir nesneye sabitleyin. Köpeğiniz sakin kalırsa uzunluğu kademeli olarak artırarak, sekiz ila on fit ipe izin verin. Hemen köpeğiniz kediyi kovalamaya, ipi kısaltmaya ve Fido'yu size doğru çekmeye çalışır. Kediyi görünce size gelirse köpeğinizi cömertçe ödüllendirin.
 3. Köpeğiniz sakinleştiğinde ve kediyi her gördüğünde size dikkatini verdiğinde, uzun çizgiyi kaldırabilirsiniz. Artık köpeğinizin sizinle ve ödülüyle kedinizden daha çok ilgilenmesi muhtemeldir, ancak tereddüt ederse bir adım geri gitmeye hazır olmalısınız.

Boyunca eğitim süreci , köpeğinizin kediyi kovalamasına izin VERMEMELİSİNİZ! Kediyi kovalamak köpeğiniz için ödüllendiricidir ve bu davranışa izin vermek aslında onu yanlış anladığı için ödüllendirir!

Kedi Dostu Köpek Irkları

Bir köpek yavrusu almayı veya barınaktan bir köpeği yeniden barındırmayı düşünüyorsanız ve zaten bir kediniz varsa, kedi dostu köpek ırkları olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Her kuralın her zaman istisnaları olsa da, aşağıdaki beş cins genellikle kedilerle oldukça iyi geçinir.

Beagle

Beagle küçük bir tazı yabani tavşan, küçük geyik ve tavşan avlamak için yetiştirildi. Bununla birlikte, buna rağmen, beagle'lar genellikle evin içindeki kedilerle şaşırtıcı derecede iyi anlaşırlar.

nutro vs bilim diyet

Olumsuz tarafı, Beagle'ların eğitilmesi en kolay köpekler olmadığını ve yakın komşularınız varsa sorun olabilecek bir uluma alışkanlığına sahip olduklarını belirtmekte fayda var. Ayrıca, beagle cinsi köpeklerin güçlü bir avlanma içgüdüsü vardır ve kediniz arka bahçenizde av köpeğinizle dışarıdayken bu kadar huzurlu bir yaşama sahip olmayabilir!

Bichon Frise

Bichon Frisé, muhtemelen kedinizi ailenin başka bir üyesi olarak görecek olan mutlu, sosyal bir cinstir. Bununla birlikte, Bichon, kucaklaşmayı da seven eğlenceli bir cinstir. Bu nedenle, kediniz oyun oynamayı veya sarılmayı sevmiyorsa, kedinizin biraz huzur ve sessizlik kazanması için arada bir ikisini ayrı tutmanız gerekebilir!

Sonuç olarak: Eğlenceli, sevgi dolu bir aile hayvanı yapacak ve aynı zamanda eğlenceli kedinizi eğlendirecek minik bir köpek arkadaşı istiyorsanız, Bichon Frisé sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Golden Retriever

Golden retriever favori bir seçim oldu uzun yıllar aileler için evcil hayvan. Çocuklarla harika ve diğer evcil hayvanlara karşı hoşgörülü olan Golden Retriever, kedinizi büyük olasılıkla başka bir aile üyesi olarak görecek.

Altınlar oldukça eğitilebilir ve harika arkadaşlar olurlar.

Malta dili

Tembel Maltalı, kedilerle iyi geçinen sakin bir adamdır. Genellikle, bir Maltalı yalan söylemekten mutlu olur ve kedinizi görmezden gelir. Maltalılar, hem genç hem de yaşlı kediler için harika olan mükemmel bir aile hayvanıdır; yaşlı bir kediyi rahatsız etmeyecek, aynı zamanda daha eğlenceli bir kediye karşı hoşgörülü olacaktır.

Pomeranya

Pomeranyalılar, çoğu saç olan, üç ila yedi kilo ağırlığındaki küçük, kabarık köpeklerdir! Pomeranyalılar, kucağınızı kedinizle mutlu bir şekilde paylaşacak, çok sevecen, kendine güvenen küçük köpeklerdir.

Akılda tutulması gereken bir şey şudur ki, kedicik bir Pomeranian’ın gür, puftopu ceketini tımar etmeyi sevse de, yoğun bir yaşam tarzınız varsa köpeğinizi mat ve iyi durumda tutmak için gereken fırçalamayı biraz zahmetli bulabilirsiniz.

Süvari kral charles spaniel

Neşeli Cavalier King Charles spaniel, sizinle ve kedinizle kucaklaşmayı sevecek, sessiz, hoşgörülü bir türdür. Cavaliers eğitilebilir, genellikle itaatkardır ve iyi görünmelerini sağlamak için çok fazla tımar gerektirmezler.

Kedileri Sevmeyen Irklar

Epeyce cins var yapma kedilerle iyice karıştırın. Her kuralın istisnaları olsa da, uyumlu bir yuva istiyorsanız, genellikle bu yavrulardan birini satın almaktan kaçınmanız önerilir.

Av ırkları

Haşarat veya daha büyük hayvanları avlamak ve öldürmek için yetiştirilen köpeklerden kaçının. Bu kategorideki köpekler şunları içerir:

 • Kurt köpeği
 • Geyik köpeği
 • Samoyed
 • Alaska Kurdu
 • Norveç Elkhound
 • Sibirya kurdu

Teriyer

Teriyer başlangıçta tavşanlar, porsuklar ve dağ sıçanları gibi hayvanları kazmak ve öldürmek için kullanıldı. Kedileri yakalayıp öldüren çok sayıda korkunç olay bildirildi, bu nedenle evinizde zaten bir kedi varsa, bu yavrulardan birini gerçekten istemezsiniz. Terrier ırkları şunları içerir:

 • Jack Russell
 • İskoç Teriyeri
 • Bedlington Teriyeri
 • Tilki Teriyeri
 • Schnauzer
 • Fare Teriyeri

Sighthounds

Sighthounds, hareket eden her şeyi kovalamak için, özellikle de bu şey küçük ve tüylüyse, kablolarla donatılmıştır. Kaçan bir kedi, bu tür bir köpek tarafından her zaman adil bir oyun olarak kabul edilir. Sighthound ırkları şunları içerir:

 • Whippet
 • Tazı
 • Lurcher
 • İtalyan Tazı
 • Saluki
 • Afgan Tazısı
 • Borzoi

Çoban köpekleri

Çoban köpekleri tipik olarak saldırgan değildir, ancak çocuklarınız da dahil olmak üzere her şeyi güderler; ne de olsa çobanın işi bu! Ailen bu alışkanlığı eğlenceli bulsa da, kedinin bundan hiç hoşlanmayacağından emin olabilirsin!

Herding ırkları şunları içerir:

 • Border Collie
 • Avustralya çoban
 • Sakallı kömür ocağı
 • Belçika Çoban Köpeği
 • Galce Corgi
 • Collie
 • Alman Kurdu
 • Eski İngiliz Çoban Köpeği

Kedi dostu olmayan türlerin bu listesi kapsamlı değildir. Bu nedenle, bir köpek yavrusu satın almadan veya barınaktan bir kurtarma köpeği seçmeden önce, tavsiye için veterinerinizle görüşün. Çoğu zaman, barınaklar size belirli bir köpeğin kedilerle 'test edilip edilmediğini' söyleyebilecek ve bu da size olası sorunlar hakkında bir ön bilgi verecektir. Bununla birlikte, bir kediyle gözetimsiz bırakıldığında hiçbir köpeğin tamamen güvenilir olmadığı vurgulanmalıdır.

Sarmak

Birlikte büyümeleri için her ikisi de bebekken bir köpek ve kediyi tanıtmak en iyisidir. Ancak, yavru kedinizi etrafta kedicik varken davranması için eğitmek için zaman ve çaba harcamaya hazır olmanız koşuluyla, yeni bir köpeğe kedinizle iyi geçinmesini öğretmek mümkündür.

Bir yavru köpek satın almaktan veya geçmişte kedilerle anlaşamayan bir cinsten yetişkin bir köpeği yeniden yerleştirmekten kaçının; bu sadece bela istiyor. Asla kedinizin gerekirse kendini savunabileceğini varsaymayın ve her zaman kediniz için köpeğin takip edemeyeceği bir kaçış yolu olduğundan emin olun.

Bu makalede sizin için ortaya koyduğumuz basit köpek ve kedi tanıtımı ve sosyalleşme kurallarına uyun ve eviniz herkes için uyumlu bir yer olmalıdır!

Yorumlar