Avustralya Çoban Kaniş Karışımı: AKA Aussiedoodle veya Aussiepoo

Avustralya Çoban Kaniş Karışımı: AKA Aussiedoodle veya Aussiepoo

Sözde tasarımcı köpeklerdeki eğilim, son on yılda çığ gibi yükseldi. Esasen, tasarımcı köpekler, iki safkan köpeğin bir melez üretmek için çiftleştirilmesiyle yaratılan, basitçe karma ırklardır. Avustralyalı kaniş karışımı farklı değil. Melezleme, mükemmel karışımı oluşturmak için her ebeveyn ırkının en iyi yönlerini almak için tasarlanmıştır.

Her zaman popüler olan kaniş, ABD'nin en sevilen karışık ırklarından bazılarını oluşturmak için kullanılmıştır. Bu makalede, 'Aussiedoodle' a bir göz atacağız. bir kaniş arasında ve bir Avustralyalı çoban .Bu küçük yavrular eğlence ve enerji dolu kovalar olabilir, ancak büyük ölçüde her köpeğin ebeveynine bağlıdır. Karışık ırklar veya 'tasarımcı köpekler' popüler hale geldi, öyleyse neden safkan ırkların melezlenmesinin son 10 yılda bu kadar önemli hale geldiğini öğrenelim.

Tasarımcı Köpekler

Safkan köpekler, bir dizi genetik, cinse özgü sağlık sorunlarıyla birlikte gelme eğilimindedir. İki farklı cinsin melezlenmesi, daha az sağlık sorunu olan ve safkan bir köpekden daha uzun ömürlü bir köpek yaratmaya yardımcı olabilir.Tasarımcı köpek trendi, yetiştiriciler belirli bir türden 'en iyi' özellikleri üretmeye ve bu türden istediklerini içeren yeni bir cins yaratmaya karar verdiklerinde, son 10 yılda yükseldi. Bu ırklardan bazıları zamanla AKC standartları haline geldi ve bazıları safkan damızlık grupları ve düzenli olarak safkan yetiştiren dernekler tarafından hoş karşılanmıyor.

Bununla birlikte, safkan bir köpeği tercih ederseniz, yetişkin hayvanın mizacına ve görünümüne oldukça güvenebilirsiniz. Melez ırklarda, yavru köpeklerin karakteri ve fiziksel görünüşü genellikle bir ebeveyn tarafından diğerine göre daha fazla etkilenir. Öyleyse, Aussiedoodle yavru köpeğiniz yetişkinliğe ulaştığında ne yapacağınız kimsenin tahmin etmediği! Bu nedenle, Aussiedoodle hakkında daha fazla bilgi edinmek için ebeveyn ırklarının her biri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak önemlidir.

köpekler biber yiyebilir mi

Avustralya Çobanları

Avustralya çoban

Göz alıcı güzellikte Avustralyalı çoban, çoban grubu köpeklerin. Bu popüler köpekler şu anda AKC’nin ilk 20’si arasında yer alıyor. Aussie, yanacak enerjisi olan mutlu, arkadaş canlısı ve sadık bir köpektir. Çok fazla egzersiz ve oyunla gelişecek canlı bir köpek istiyorsanız, Avustralya çoban köpeği sizin için köpek olabilir.Avustralyalı çoban köpek sporlarını, özellikle de flyball ve çevikliği sever ve bu hızlı öğrenenler, rekabetçi beklentileriniz varsa, sizin için mükemmel bir ortaktır. Avustralyalılar, çok fazla alana ihtiyaç duyan oldukça büyük köpeklerdir, bu nedenle apartman yaşamına uymazlar. Ayrıca geniş bir bahçeye erişim bu yavrular için bir zorunluluktur.

Avustralyalı, formda ve sağlıklı kalırsa 16 yıla kadar yaşayabilir. Avustralyalı çobanlar birkaç kalıtsal sağlık sorunundan muzdarip olabilirler. Karışık cins bir köpek yavrusu, Avustralyalı ebeveynin bazı sağlık sorunlarını miras alabilir. Bu nedenle, yavru yetiştiriciden her iki ebeveyn köpeğin de yukarıdaki koşullar için sağlık taramasından geçtiğini gösteren yazılı kanıt sunmasını istemelisiniz.

Avustralyalılar canlı tellerdir ve bol miktarda egzersize ihtiyaçları vardır. Her gün en az iki saat Avustralyalı çobanınızı yürütmeye ayıracak zamana ve enerjiye sahip olmanız gerekecek. Ayrıca oyun süresi ve eğitim seansları, köpeğinizin egzersiz rejiminin önemli bir bölümünü oluşturabilir.Tamamen büyümüş Avustralyalı çobanlar, omuzda 18 ila 23 inç arasında duracak şekilde büyüyebilir ve 35 ila 65 pound ağırlığında olabilir. Aussie'nin iyi ve matsız görünmesini sağlamak için oldukça dikkat çeken çok kalın, yoğun bir ceketi var. Gevşek ve ölü tüylerden kurtulmak için köpeğinizi haftada iki kez fırçalayın.

Ayrıca, Avustralyalı çoban sürekli bir barakadır. İlkbahar ve sonbaharda, Avustralyalı ceketini de 'üfler', bu da tüm kabarık astarın döküldüğü ve yılın o zamanki hava koşullarına daha uygun olan yeni bir astarla değiştirildiği anlamına gelir. Aussie harika bir melez yapar , ve Avustralyalı Pom bunun mükemmel bir örneğidir.


Kaniş

Kaniş

Kaniş, spor yapmayan grup . Kaniş atletik ve sahip olması için harika, çok yönlü, eğlenceli bir evcil hayvan yapar. Kaniş için büyük bir artı nokta, cinsin çok az tüy dökmesi ve bu yavruları alerjisi olan bir aile için ideal köpek haline getirmesidir.

Kanişler akıllıdır ve çok kolay öğrenirler, bu da onları eğitmek için oldukça basit hale getirir. Tüylü arkadaşınızla köpek sporlarına katılmaktan hoşlanıyorsanız, kanişiniz çeviklik, flyball, itaat, havuz dalışı ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok performans disiplininde mükemmel olacaktır.Sağlıklı bir kanişin 18 yıla kadar bir yaşam beklentisi vardır ve sağlık sorunlarından muzdarip olsalar da, karma ırklar safkanlardan daha az acı çekerler. Kanişler, yeni beceriler öğrenmede başarılı olan çok zeki, yüksek enerjili yavrulardır ve genellikle eğitilmesi kolay ve öğrenmeye isteklidirler.

Bir kanişe doyurucu bir hayat vermek için yürümenin, koşmanın ve yürüyüş yapmanın tadını çıkarmanız gerekir; aslında, Great Outdoors'da aktif olmayı içeren her şey. Bu köpeklerin bazı oyun zamanları da dahil olmak üzere her gün çok fazla egzersize ihtiyacı vardır.

Üç kaniş çeşidinden standart kaniş, 15 inçten fazla yükseklikte ve 40 ila 55 pound ağırlığında en büyüğüdür. Minyatür kanişler, on ila 15 inç boyunda ve 12 ila 15 pound ağırlığında biraz daha küçüktür. En küçük kanişler oyuncaklardır. Bu küçük adamlar on santimin altında duruyor ve beş ila on pound ağırlığında.

Kanişlerin çok fazla tüy dökmeyen ince kıvırcık tüyleri vardır, bu da cinsi evcil hayvan tüyü alerjisi olanlar için ideal bir seçim haline getirir. Ayrıca diğer melez ırklarla mükemmel eşleşme listesinde çok üst sıralarda yer alırlar. Bernedoodle gibi , Corgipoo veya Kaniş karıştırıldığında Labradoodle / Goldendoodle oluşturun .
Aussiedoodles

Aussiepoo

Aussiedoodle, iki ebeveyn ırkın mükemmel bir karışımıdır. Bu sevimli aile köpekleri çok hareketlidir, bu nedenle köpeğinizi her gün en az bir saat kadar düzgün bir şekilde egzersiz yapmak için zamanınız olmalıdır. Aussiedoodles'ın eğitilmesi de kolaydır, çoğu köpek sporunun tadını çıkarır.

Ebeveyn köpekler çok farklı olduğu için, genellikle her bir cinsten mizaç bilge olarak bekleyebileceğiniz şeylerin karışık bir çantasına dönüşür. Genellikle yavrular, ebeveyn ırklardan birinin daha fazla özelliğine sahip olur. Kesin olan bir şey var, hem Avustralyalı Çoban hem de Kaniş yüksek enerji seviyelerine sahip. Bu, Aussiepoo'nuzun çok fazla enerji ile sonuçlanacağı ve aktivite açısından nispeten yüksek ihtiyaç duyan bir köpek olacağı anlamına gelir.

Düzenli olarak aussiedoodles yetiştiren yetiştiriciler, görünüşleri ve kolay eğitilebilirlikleri nedeniyle cinsin kesinlikle popülerlik kazandığını göz önünde bulundurarak yavruları için daha yüksek bir fiyat almaları muhtemeldir.Aussiedoodle Yavruları

Aussiedoodle yavruları memnun etmeye heveslidir ve son derece zeki öğrenicilerdir. Çabucak öğrenirler ve ağır bir ele kötü tepki verirler, bu yüzden onları agresif bir şekilde eğitmemeye veya sesinizi yükseltmemeye dikkat etmelisiniz.

Köpek fiyatları söz konusu olduğunda, değişebilir - ancak safkan bir Aussiedoodle için 1000 $ 'dan fazla ödeme yapmayı bekleyin. Onları daha düşük bir maliyetle bulabilirsin, ancak genel olarak, aussidoodle yavrusu pahalı bir yatırımdır ve çoğu zaman bir safkanın maliyetine rakip olur.

Eğitim

Aussiedoodle'ınızı eğitmek bir esinti olmalıdır. Bu yavrular süper parlaktır ve eğitim seansları sırasında ilgilenilmeleri gerekir. Sosyalleşmenin erken başlayabilmesi için, yavru köpeğinizi aşı kursunu tamamlar tamamlamaz eğitim kurslarına götürmeyi unutmayın.

Etkili eğitim teknikleri övgü, yemek ve oyun ödüllerini kullanır. Eğitimde caydırıcı yöntemler kullanırken daima dikkatli olmalısınız. Yavru köpeğinizi eğitirken genellikle herhangi bir caydırıcı veya cezalandırma yöntemi önermiyoruz, çünkü onları uygun zamanlamada uygulamak son derece zordur.Bununla birlikte, tüm yöntemler her köpek için etkili değildir, bu nedenle caydırıcı yöntemlerin dikkate alınması gereken zamanlar vardır.

Egzersiz Gereksinimleri ve Yaşam Koşulları

Aussiedoodles'ın onları mutlu ve sağlıklı tutmak için oldukça fazla egzersize ihtiyacı vardır. Yüksek enerjili köpeklerdir ve onları mutlu ve itaatkar tutmak için sürekli egzersiz yapabilirler. Düzgün egzersiz yapılmayan köpeklerin başlarını belaya sokma ve zamanla kötü alışkanlıklar edinme olasılığı çok daha yüksektir.

Köpeğinizin her gün en az bir saatlik egzersize ve bazı oyun zamanlarına da ihtiyacı olacaktır. Köpek parkına bir gezi veya biraz çeviklik eğitimi, yavrularınızın fazla enerjisini yakmanın harika bir yoludur. Ya da tüylü yardımcınızı yanınızda yürüyüşe çıkarmayı tercih edebilirsiniz.

Aussiedoodles, teoride dışarıda yaşayabilen oldukça dayanıklı türlerdir. Bununla birlikte, aynı zamanda insan sahiplerinin yanında yaşamayı tercih eden, arkadaş canlısı, aile odaklı köpeklerdir.

Boyut

Yetişkin Aussiedoodle'ınızın boyutu, ebeveynlerinden en çok hangisinin peşinde koştuğundan büyük ölçüde etkilenecektir. Yani, temel olarak, köpeğinizin boyutu yaklaşık 10 inç ila 20 inç arasında değişebilir ve 30 ila 55 pound arasında bir ağırlığa sahiptir.

Bu yavruların boyutları değişir, ancak genel olarak konuşursak, daha büyük ırklar gibi idare edilmesi çok fazla olmayan orta büyüklükte bir köpektir. Avustralya Çoban Kaniş karışımının sahip olduğu kadar enerjiye sahip bir cins, orta büyüklükteki bir yavrudan daha büyük olsaydı eğitilmesi ve bakımı zor olurdu.

Yine, boyutlar değişebilir ve yelpazenin üst veya alt ucunda bazı yavrulara sahip olacaksınız, bu yüzden buna göre plan yaptığınızdan emin olun.

Sağlık

Genel olarak melez köpekler, safkan köpeklerden daha sağlıklı olma eğilimindedir. Bununla birlikte, her zaman yavru köpeğinizin yetiştiricisinden size hem yavruların ebeveynleri için sağlık taraması sertifikalarını göstermesini istemelisiniz. Aussiedoodles'ın oldukça sağlıklı yavrular olduğu ve 15 yıla kadar ortalama bir ömre sahip olduğu bilinmektedir.

Koşulları ebeveyn ırkların herhangi birinden miras alabilirler, ancak genel olarak konuşursak, karışık yavrular, farklılıklar nedeniyle farklı safkan soylarda yaygın olan bazı genetik kusurlarla daha düzenli olarak mücadele eden farklı genlere sahiptir.

Beslenme

Aussiedoodle yavru köpeğinizi, yetiştirici sütten kesildiğinden beri yediği yemekte tutmak iyi bir fikirdir. Bu, yeni hayatına ailenin evcil hayvanı olarak başlamak için annesinden ve kardeşlerinden alınıp bir köpek yavrusu strese girdiğinde ortaya çıkabilecek mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Yavru köpeğinizi ilk altı ayı boyunca aynı diyette tutun ve ardından onu yüksek kaliteli yetişkin köpek mamasına alın. Orta ve büyük ırklar için özel olarak formüle edilmiş kuru mama diyeti seçin.

Ürün ambalajı üzerinde basılı bulacağınız günlük tayın kılavuzunu izleyin. Aussiedoodle'ınızı ne kadar besleyeceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için, veterinerinize danışın veya köpeğinizin yetiştiricisi ile iletişime geçin.

Ceket ve Renkler

Aussiedoodle'ın en çekici özelliklerinden biri, ırkların şaşırtıcı kürk renkleri dizisidir.

Avustralya çoban kaniş karışımları, mavi merle, siyah ve kırmızı üç renkli ve kırmızı merle gibi cinsin geleneksel renklerine sahip olabilir. Kaniş geni sayesinde, Aussiedoodles ayrıca siyah ve ten rengi (hayali), samur, düz ve kısmi renkler de olabilir.

Kaniş renklerinin çoğunun, solan geni otomatik olarak taşıyacak olan 'solan renkler' olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir. Bu, köpeğinizin ilk yılında renginin daha açık hale gelebileceği anlamına gelir. Sable, tüm renklerin en dramatik aydınlatma efektlerinden birini gösterir.

Bakım

Aussiedoodle, hangi ebeveyn türünün hakim olduğuna bağlı olarak farklı kürk türlerine sahip olabilir. Bazı Avustralyalı çoban kaniş karışımları, Avustralya çoban köpeğinin uzun, düz katına sahiptir. Diğer Aussiedoodles, gevşek bukleler ile kaniş ceketinin daha fazlasını taşır.

Köpeğinizin sahip olduğu ceket türü ne olursa olsun, tımarlama söz konusu olduğunda yüksek bakım gerektirir. Aussiedoodle'ınızı en azından birkaç gün fırçalamanız gerekecek ve ayrıca köpeğinizin her sekiz ila 12 haftada bir kırpılması ve kırpılması gerekebilir.

Aile Hayvanları Olarak

Artık Aussiedoodle hakkında daha fazla şey biliyorsunuz, sizin için mükemmel bir aile evcil hayvanı yapar mı?

Özetle, ideal köpek arkadaşınız için türün potansiyeline bir göz atalım:

  • Aussiedoodle'ınızı egzersiz yapmak için zaman ve enerji harcamaya hazırlıklı olmanız gerekecek.
  • Bunlar, onları sağlıklı ve mutlu tutmak için bol bol yürüyüşe ve oyun süresine ihtiyaç duyan aktif, atletik yavrulardır.
  • Avustralyalı çoban kaniş karışımı, ideal bir aile hayvanı olacak, iyi huylu, mutlu bir türdür.
  • Bu köpekler genellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinir.
  • Avustralya çoban kaniş karışımınızı hazırlamak için çok zaman harcamanız gerekecek.
  • Kanişin hipoalerjenik ününe rağmen, Aussiedoodle tüy döküyor
  • Bu cins, evcil hayvan tüyü alerjisi olan biri için iyi bir ev arkadaşı olmayacaktır.
  • Aussiedoodle yavru köpeğinizi oluşturmak için kullanılan kaniş çeşidine bağlı olarak, boyut değişecektir.
  • O sevimli küçük tüylü bebeğin yetişkin versiyonu oldukça büyük olabilir!
  • Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, ana köpeklerden biri olarak oyuncak kanişe sahip bir melez arayın.

Öyleyse, Aussiedoodle sizin için ideal tüylü yardımcıyı yapacak gibi görünüyorsa, araştırmanıza nereden başlayacaksınız?

Aussiepoo Yetiştiricisi Bulmak

Ebeveyn sağlığı sertifikalarıyla birlikte gelen iyi yetiştirilmiş bir Aussiedoodle'ın maliyeti 450 ila 1.200 $ arasındadır. Yavru, çok alışılmadık bir kürk rengine veya Avustralya çoban ebeveyninin parlak mavi gözlerine sahipse, fiyat daha yüksek olabilir.

Bazı yararlı bağlantılar kurabileceğiniz yerel Avustralya çoban ve kaniş yetiştirme topluluklarına sorun. Ayrıca sosyal medyaya da duyurmayı deneyebilirsiniz.

CT köpek parkları

Tüm saygın yetiştiriciler, her iki köpeğin ebeveynlerinin sağlığının yazılı kanıtını size göstermekten mutluluk duyacaktır. Bu, resmi veteriner sağlığı tarama belgeleri şeklinde olmalıdır. Yetiştirici size bu tür belgeleri gösteremiyorsa veya göstermeye isteksizse, uzaklaşın.

Kurtarma ve Sığınaklar

Herkes bir köpek yavrusu sahibi olmak istemez. Kuşkusuz sevimli olsalar da, yavru köpekler doğru bir şekilde yetiştirmek için çok zaman ve çaba harcar ve herkes bu devasa görevi üstlenmek istemez.

Bununla birlikte, bir yavru köpeğe sahip olmanın tüm zor işlerini yapmadan, bir köpeğe sahip olmanın pek çok zevkini yaşayabilirsiniz. Bir kurtarma merkezinden veya barınaktan yetişkin bir Aussiedoodle'ı yeniden barındırmayı düşünebilirsiniz.

Olumsuz tarafı, barınaklardaki köpeklerin genellikle herhangi bir geçmişi yoktur. Bu, evlat edinmeyi düşündüğünüz köpeğin sağlık taramasından geçirilip geçirilmediğini veya mizacının değerlendirilip değerlendirilmediğini bilmeyeceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, bugünlerde birçok barınak, potansiyel evlat edinenlerin, yavrunun aileniz için uygun olup olmadığını görmek için birkaç hafta boyunca deneme amaçlı bir köpek almasına izin veriyor. Bu harika bir seçenektir, çünkü sunmanız gereken şey köpek için uygun değilse veya sizinle razı olmazsa köpeği barınağa geri götürmenize olanak tanır.


Son düşünceler

Siz ve aileniz, bol miktarda egzersiz ve eğlenceli zamanların tadını çıkaran, arkadaş canlısı, dışa dönük, girişken bir köpek arıyorsanız, tam aradığınız şey bir Avustralya çoban kaniş karışımı olabilir.

Aussiedoodles'ın onları mutlu ve sağlıklı tutması için oldukça fazla egzersize ihtiyacı vardır ve köpeğiniz çocuklarınızla oyun oynamaktan ve belki de köpek sporlarına katılmak için gereken becerileri öğrenmekten iyice keyif alacaktır.

Ne yazık ki, kaniş genlerine rağmen, Aussiedoodles, alerji hastalarının olduğu bir ev için en uygun köpek değil, çünkü tüy döküyorlar.

Bu nedenle, Avustralya çoban kaniş karışımı ev koşullarınız için doğru köpek seçimi gibi görünüyorsa, artık hayallerinizin evcil hayvanını bulmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilerle donanmışsınızdır.

Yorumlar