Corgi Kaniş Karışımı: Corgipoo Irk Profili, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Corgi Kaniş Karışımı: Corgipoo Irk Profili, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Corgi Kaniş karışımından daha sevimli ne olabilir? Bu sevimli köpekler, minik bacaklı Kanişlere benziyor. Onların sevecenliği, bu melez ırkın popülerliğini hızla artırdı. Corgis zaten kendi başlarına son derece popülerdir, bu yüzden insanlar başlamadan önce onları labrador gibi diğer popüler ırklarla karıştırmak .

Corgis aslında 'Tasarımcı Köpek trendi' ndeki en popüler karışımlardan biridir; bu, bir Corgi melezi yapma çabası içinde bunların diğer ırklarla sık sık geçtiğini göreceğiniz anlamına gelir. safkanlardan farklı görünen .Bununla birlikte, karışık ırklar, safkan köpekler gibi sabit, güvenilir özelliklere sahip değildir. Bu, herhangi bir melez köpek yavrusu neye benzeyebileceğini veya nasıl göründüğünü anlamayı zorlaştırır. Bu köpekler sevimli olsa da, birini evlat edinmeden önce neye bulaştığınızı bilmek önemlidir.

Görünüm

İki köpek ırkını karıştırdığınızda, ne elde edeceğinizi asla bilemezsiniz. Ortaya çıkan köpek yavrusu, her iki ebeveynden herhangi bir özelliği miras alabilir. Bazen köpekler ebeveynlerinden birine çok benziyor. Daha sıklıkla, ikisi arasında rastgele bir karışım gibi görünürler.Bu nedenle Corgi Poodle karışımları görünüş olarak oldukça farklılık gösterebilir. Bazıları Poodles gibi görünürken, diğerleri Corgis'e benzeyebilir. Büyük ihtimalle ortada bir şeye benzeyecekler.

Bu melez ırkın neye benzeyebileceğine dair daha iyi bir fikir edinmek için, Corgi ve Poodle'ın görünümüne bir göz atalım.

Corgi Görünümü

Aslında iki tür Corgis vardır. Pembroke ve Hırka. Basit olması için, Pembroke Corgi'yi tartışacağız, çünkü bu Amerika'da en yaygın olanı ve aynı zamanda beagle ile karışık gördüğünüz köpek bu yazıda burada .Corgis, son derece kısa bacakları için çok sevilir. Uzun zaman önce cinste meydana gelen genetik bir mutasyon nedeniyle bu kısa bacaklara sahipler. Kısa boyları ve orantısız vücutları, daha sonra tartışacağımız belirli sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Corgi'nin çift katmanlı bir ceketi var. Üst katman kaba ve hava koşullarına dayanıklıdır, alt katman ise daha kalın ve yumuşaktır. Genellikle her gün biraz tüy dökerler.

Kafaları 'tilki benzeri' olarak tanımlandı. Yavru olduklarında aşırı büyümüş görünebilen üçgen, sivri kulakları vardır.Corgi birkaç farklı renkte gelebilir. En yaygın olanı kırmızıdır, ancak daha açık tonlar da oluşur. Siyah ve beyaz lekeler yaygındır ve bazen Corgi'nin ceketinin çoğunu kaplayabilir.

Bu köpekler kuyruksuz doğabilir, ancak bu nadirdir. Kuyrukları, özellikle de çalışan köpek olmaları gerekiyorsa, doğumda yanaşabilir. Kısa çoban köpeklerinin kuyruksuz olması çok daha güvenlidir. Kuyruklu olanlar, sürdükleri çiftlik hayvanları tarafından üzerine basıldığında yaralanma riski vardır.

Kaniş Görünümü

Kanişin görünümü iyi bilinir . Çok kıvırcık, tek katlı paltoları var. Bazı yanlış anlamalara rağmen, dökülüyorlar. Bununla birlikte, gevşek saçlar genellikle paltolarına takılır ve koltuğunuza çıkmaz.

Poodles için pek çok farklı klip mevcuttur. Çoğu gösteri klibi çok yüksek bakım gerektirir, bu nedenle evcil hayvan Poodle'ları genellikle gerekli fırçalama miktarını sınırlamak için büyük ölçüde kesilir. Bu nedenle, popüler olma hedefi haline geldiler. Bernese dağ köpeği gibi diğer safkan köpeklerle karışık .Kanişler, beyaz, siyah, kahverengi, gümüş, gri ve çok daha fazlası gibi çeşitli renklerde gelir. Ebeveynin rengi, yavrularının rengi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Çoğu kaniş düz renklidir, ancak başka varyasyonlar da mevcuttur. Ceket genellikle aynı rengin değişen tonlarını gösterir. Kaniş üzerindeki beyaz lekeler yaygındır ve bu tür bir renklendirme 'parça' olarak adlandırılır. Bazı Poodle'ların smokin tipi renkleri de vardır.

Corgi Kaniş Karışımı Görünümü

Corgi Kaniş her iki ebeveynden de miras alabilir. Bir yavru köpeğin nasıl görüneceğinden asla emin olamazsınız.

Bir Kaniş'in kıvırcık saçlarına veya Corgi'nin düz saçlarına sahip olabilirler. Paltoları iki katmanlı veya yalnızca tek katmanlı olabilir.avustralya çobanı için sandık boyutu

Renk biraz değişebilir ve ebeveynlerin rengine bağlıdır. Yavru köpekler muhtemelen ebeveynlerinin kürk rengi ve işaretlerinin bir karışımını alacaklardır.

Bu karma cinsin ceketi, muhtemelen en azından biraz hava koşullarına dayanıklı olacaktır, ancak bu büyük ölçüde köpekten köpeğe değişebilir.

Bu melez ırkın bacakları genellikle normalden daha kısadır. Ama asla safkan Corgi'nin bacakları kadar kısa olmayacaklar. Bir köpeğin miras aldığı kesin genetiğe bağlı olarak hiç kısaltılmayabilirler.Mizaç

Mizaç, genetiğe oldukça bağlıdır. Bazı köpek ırkları, belirli davranışlara daha yatkındır. Bu, bir köpek türünü diğerlerinden ayıran şeydir.

Bazı köpeklerin yoğun koruma içgüdüleri varken, diğerleri sakin ve rahat olacak şekilde yetiştirildi. Bu doğuştan gelen yatkınlıklar değiştirilemez.

Bununla birlikte, çevre de önemli bir rol oynar. Uygun olmayan bir şekilde sosyalleştirilmiş veya istismara uğramış bir köpek, arkadaş canlısı olmaya ne kadar yatkın olursa olsun saldırgan olabilir. Aynısı, doğası gereği diğer ırklardan daha agresif olan köpekler için de geçerlidir.

Bir köpek ırkının kişiliğini sahiplenmeden önce dikkate almak önemlidir. Elbette bu, karma ırklarda daha zordur çünkü belirli bir yavru köpeğin hangi özellikleri miras alacağından asla tam olarak emin olamazsınız.Bir kez daha, bu melez ırkın nasıl davranacağına dair daha büyük bir resim elde etmek için her ebeveyn ırkının mizacına bakalım.

Corgi Mizaç

Corgis, çok arkadaş canlısı ve sevecen olduğu için bilinir. Çok aile merkezli köpeklerdir. İnsanları ile eylemin ortasında olmayı severler.

Sahiplerini memnun etmeye büyük ihtiyaçları vardır ve genellikle çoğu köpekten daha iyi davranırlar. Corgis'in eğitilmesi kolaydır ve özellikle inatçı değildir. Sadece seni mutlu etmek istiyorlar.

Ayrıca oldukça zekidirler, bu da onları eğitmeyi daha da kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu aynı zamanda düzenli zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyacakları anlamına da gelir. Kolayca sıkılırlar ve yapacak bir şey verilmelidir.

Çoğu Corgis, özellikle erken sosyalleştiğinde, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinir. Farklı ailelerde sorun olmamalıdır.

Bununla birlikte, içsel gütme içgüdüleri var. Hareket edenleri kovalarlar, bu da başlarını belaya sokabilir. Ayrıca sahiplerini 'gütmeye' çalışarak kıstırmaya neden olabilirler. Bu normalde yetişkinler için bir sorun değildir ancak çocukları korkutabilir.

Kaniş Mizaç

Kanişler çok zeki ve enerjiktir. Bütün gün su kuşlarını almak için yetiştirildiler ve bu onların kişiliklerini gösteriyor.

En arkadaş canlısı köpekler değildirler ve yabancılara uzak olabilirler. Ancak, özellikle bölgesel veya saldırgan değiller. Çoğu durumda, Poodles yeni insanlara çabucak ısınır ve onlara alıştıktan sonra oldukça arkadaşça davranabilir.

Bu köpeklerin yüksek zekaları nedeniyle eğitilmesi çok kolaydır. Yeni komutları çok kolay alıyorlar ve özellikle inatçı değiller.

Kanişler harika yüzücüler olacak şekilde üretilirken, nasıl yüzüleceğini otomatik olarak bilmezler. Nazik bir giriş gerektirirler ve hepsi su gibi bile olmayabilir.

Bu köpekler, onlara genç yaşta tanıtıldıkları sürece genellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için uygundur. Oradaki en sabırlı tür değiller, ancak küçük çocuklarla ve küçük çocuklarla iyi geçinmeyi öğrenebilirler.

Bu köpekler, stresli olduklarında emekli olabilecekleri sessiz bir yere sahip olduklarında en iyisini yaparlar, bu nedenle sandıkların onları genç yaşta eğitmelerini öneririz.

Corgi Kaniş Karışımı Mizaç

Bu karışımın ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Yeni komutları almakta sorun yaşamayacaklar.

Ancak zekaları, kolayca sıkılabilecekleri anlamına da gelir. Bu onları yıkıcı ve hiperaktif hale getirebilir. Diğer ihtiyaçlarının yanı sıra zihinsel uyarılmaya ihtiyaçları olacak.

beyaz tatlı köpekler

Bu köpekler aynı zamanda doğru miktarda sosyalleşme ile dost olacaklar. Çoğu durumda, aile üyelerine kolayca bağlanırlar ve onları memnun etmekten başka bir şey istemezler. Bu, eğitimi daha da kolaylaştırır ve çok itaatkar bir köpek üretir.

Yabancılara karşı mizaçları karışık. Bazı Corgi Poodle karışımları yabancıları hızla kabul ederken, diğerleri daha çekingen davranıyor. Bu sosyalleşmeye çok bağlıdır, ancak genetik de büyük bir rol oynar.

Yine de, bu köpeklerin özellikle agresif olduğu bilinmemektedir.

Küçük yaşta tanıtıldığında, bu köpekler çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilir. Gözetim altında küçük çocuklarla bile iyi geçinmeyi öğrenebilirler. Özellikle yüksek bir av sürüşü yoktur ve bu nedenle kediler ve daha küçük evcil hayvanlarla ilgili bir problemleri olmamalıdır.

Bu köpeklerin genellikle güçlü sürü içgüdüleri yoktur, bu da kıstırmayı daha az sorun haline getirir. Ancak bu, bu cinsin tüm köpekleri için geçerli değildir.

Sağlık

Corgi Kaniş karışımı genel olarak sağlıklı bir köpektir. Ebeveynleri genetik olarak çok farklıdır, bu da genetik kusur geliştirme şanslarının daha az olduğu anlamına gelir.

Bu hemen hemen her melez ırk için geçerlidir ve genellikle safkanlardan daha sağlıklı olmalarının büyük bir nedenidir.

shiba corgi karışımı

Bununla birlikte, bu köpeklerin eğilimli oldukları birkaç sağlık sorunu var.

İntervertebral Disk Hastalığı (IVD)

IVD, Corgi ve Dachshund gibi uzun sırtlı ve kısa bacaklı köpeklerde biraz yaygın olan bir sırt durumudur. Bu köpekler, kısa bacakları nedeniyle omurgalarına uygun desteğe sahip değildir. Bu, omurilikteki omurların şişmesine veya çökmesine neden olabilir. Bu olduğunda, omurilikteki sinirler ezilir ve acı ve hasara neden olur .

IVD tipik olarak orta derecede hızlı bir hızda ilerler, ancak bu köpekten köpeğe değişir. Genel olarak, tedavi edilmezlerse köpekler daha da kötüleşecektir. Bir köpek ne kadar hızlı tedavi görürse, tam olarak iyileşme olasılığı o kadar artar.

İlk belirti genellikle köpeğin arka ayaklarındaki ağrı ve güçsüzlüktür. Zıplamaktan ve yürümekten kaçınabilirler veya alındıklarında acı içinde ağlayabilirler. Ayrıca kas spazmları olabilir, endişeli olabilirler ve mesane ve bağırsak kontrolünü kaybedebilirler.

Sonunda, arka ayaklardaki güçsüzlük kullanılamaz hale gelene kadar ilerleyecektir. Köpekler ayrıca şiddetli sinir hasarının bir işareti olan bacaklarında ağrı hissetmeyi de bırakacaklardır.

Neyse ki, bu bozukluğun tedavisi var. Bazı durumlarda, köpeğin iyileşmesi için tek gereken antienflamatuarlar ve hareketi azaltmaktır. Bu, altı haftaya kadar sandıklamayı içerebilir. Bu, omurilikteki şişliği azaltır ve köpeğin bacaklarına his verir.

Cerrahi ayrıca bir tedavi olarak kullanılır ve omurganın bir kısmının omuriliğin üzerinden çıkarılmasını içerir. Bu, baskının bir kısmını serbest bırakır. Bununla birlikte, tedavi her zaman başarılı olmaz ve bazı köpekler asla arka bacaklarının kontrolünü geri kazanamaz. Hücre bazlı çözümler ayrıca işlerde .

Neyse ki, tam olarak iyileşememek hayatlarının sonu demek değildir. Köpek tekerlekli sandalyeler gibi şeylerin ortaya çıkmasıyla, tamamen felçli köpekler bile hala dolu bir hayat yaşayabilirler.

Kalça Displazisi

Kalça displazisi, kalça ekleminin uygunsuz şekilde oluşmasına neden olan genetik bir durumdur. Bu uygunsuz gelişme, köpeğin bacak kemiğinin çok gevşek olmasına veya ekleme tam oturmamasına neden olarak aşınma ve yıpranmaya neden olabilir.

Kalça displazisi artrite benzer, ancak çok daha genç köpeklerde görülür. Köpek, eklemleri ağrılı ve sertmiş gibi davranmaya başlayacaktır. Merdivenleri kullanmakta, hatta yataktan kalkmakta zorluk çekebilirler. Bazı köpekler bacak eklemlerinin hareket etmesini engellemeye çalışırlar, bu da 'zıplama' yürüyüşüne neden olabilir. Topallama da yaygındır.

Kalça displazisi, gelişimi etkileyen kalıtsal bir hastalık olduğu için tedavisi yoktur. Bunun yerine, bir köpeğin semptomlarını azaltmaya odaklanılır. Yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra genellikle ilaç gereklidir. Kilo kontrolü, sağlıklı beslenme, egzersiz, takviyeler ve masaj, bu bozukluğu yönetmenin yaygın yollarıdır.

Neyse ki, küçük durumlarda, bu rahatsızlık zayıflatıcı değildir ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ele alınabilir. Ağır vakalarda ameliyat önerilebilir.

Bakım

Bu köpekler, tüylerinin tam tarzına bağlı olarak orta ila yüksek miktarda tımarlamaya ihtiyaç duyacaktır. Biraz tüy dökecekler. Tüyleri kıvırcıksa, bu gevşek tüyler çevreleyen kürke yapışıp matlaşmaya neden olabilir. Düz kürklü köpeklerde, bu kürk muhtemelen koltuğunuzun her yerine ulaşacaktır.

Her iki durumda da, sağlıklı ve mutlu kalmaları için bu köpeklerin günlük olarak fırçalanması gerekecektir. Bu, gevşek tüylerin alınmasına ve dolaşmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Corgi Kaniş Karışımı da genellikle sezon değiştiğinde yılda iki kez özellikle kötü tüy döker. Bu süre zarfında ekstra fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır. Tüm fazla tüyleri almak için bu dönemlerde yavru köpeğinizi tımar etmek en iyi seçeneğiniz olabilir. iyi bir makas seti .

Kendiniz buna hazır değilseniz, düzenli olarak bakımcılara bir gezi için bütçe ayırmak isteyeceksiniz. Kanişe benzeyen paltolu köpekler için bu, muhtemelen her dört ila altı haftada bir olacaktır. Düz saçlı olanlar, tımar takımını tamamen atlayabilir. Kullanma Dökülme önleyici şampuan yardımcı olabilir.

Ayrıca bu köpeğin kulaklarını düzenli olarak temizlemeniz gerekecektir. Çoğu köpeğin aksine, Poodle'lar kulaklarında kıl çıkarır. Corgi Poodle karışımınız bu özelliği devralırsa, özellikle kulak enfeksiyonlarına eğilimli olacaktır. Kulaklarının özel bir solüsyonla çok düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekecek ve kulaklarının içlerinin düzenli olarak tıraş edilmesi önerilmektedir.

Ayrıca her köpek cinsi gibi haftada iki ila üç kez dişlerinin fırçalanması gerekecektir. Tırnaklarını da uygun şekilde kısa tutmalısın. Saç kestirmek için düzenli olarak bakım setini ziyaret ediyorlarsa, tırnaklarını da kesebilmeleri gerekir.

Egzersiz yapmak

Bu köpeklerin oldukça enerjisi var. Sağlıklı bir kiloda kalmaları için düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekecek. Egzersiz aynı zamanda köpeğinizin hiperaktif ve yıkıcı olmasını da önleyecektir. Yorgun bir köpek iyi bir köpektir.

Köpeğinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız günlük yürüyüşler çok önemlidir. Günde en az iki on beş dakikalık yürüyüş yapmayı bekleyebilirsiniz. Bunun da ötesinde, Corgi Poodle karışımınız gün boyunca oynamak isteyecektir. Bu içeride yapılabilirken, çitle çevrili bir arka bahçe işleri çok daha kolay hale getirebilir.

Bu köpek, uygun şekilde çalıştırılırsa ve uzun süre yalnız bırakılmazsa bir apartman dairesinde davranabilir.

Fiziksel egzersizin yanı sıra, bu köpeğin zihninin de egzersiz yapması gerekecektir. Zekidirler ve düzenli zihinsel uyarı gerektirirler. Bunu yapmanın en kolay yolu itaat eğitimidir. Bu ucuzdur ve köpeğinizin itaat seviyesini artırmaya yardımcı olabilir.

Bulmaca oyuncakları ve basit oyunlar da köpeğinizin zihnini yormak için harika bir yoldur. Çocuklar özellikle saklambaç gibi eğlenceli oyunlara katılmayı severler.

Son düşünceler

Corgi Kaniş karışımı harika bir aile köpeği olabilir. Arkadaş canlısıdırlar, çocuklarla iyi geçinirler ve çok eğitilebilirler. Bununla birlikte, aynı zamanda yüksek egzersiz ihtiyaçları vardır ve makul miktarda zihinsel uyarılma gerektirirler. Bu ihtiyaçları karşılayabiliyorsanız, ailenize harika bir katkı sağlayabilirler.

Yorumlar