Anadolu Çoban Köpeğine Karşı Amerikan Pitbull Teriyeri: Irk Farklılıkları

Anadolu Çoban Köpeğine Karşı Amerikan Pitbull Teriyeri: Irk Farklılıkları

Anadolu Çoban Köpeği ve Amerikan Pitbull Teriyeri (APBT) çoğu şeyde çok farklıdır, ancak aralarında bazı küçük benzerlikler vardır. Bununla birlikte, iki ırk arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, o zaman büyük miktardaki farklılıkları bu kararı sizin için daha da kolaylaştırmalıdır!

Anadolu Çoban bağımsız bir arkadaştır Çok fazla insan etkileşimi gerektirmeyen biri, günde bir ya da iki kez uzun ama nazik bir yürüyüşle bahçesinde dışarıda olmaktan çok mutlu olacak. Peşinde olduğunuz bir sürü koruyucusuysa, bu adam en iyilerinden biridir, değilse de en iyi! Dikkat edin, iradelidir ve ona liderlik etmek için güçlü bir efendiye ihtiyacı vardır.Olmamak Amerikan Bulldog ile karıştırıldı APBT, insan etkileşimine can atan sosyal bir yavru ve onsuz iyi yapamıyor! Ama karşılığında size ve tüm ailenize saatlerce eğlence sağlayacaktır. Bu cep roketi zihnini meşgul etmek için yoğun faaliyetler gerektirir, ancak genel olarak, etrafta dolaşmaktan zevk alan kolay giden bir yavru.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Anadolu ÇobanPitbull Teriyeri
Yükseklik 29-32 inç (M)
28-31 inç (F)
18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 110-150 pound (M)
80-120 pound (F)
35-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Bağımsız, Sadık, Ayrılmış Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Düzenli Aktivite Yüksek enerji
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftada 2-3 Fırça Haftalık
Ömür 11-13 yaş 12-16 yaş
Fiyat 1000 $ + 800+ ABD dolarıGeçmiş Karşılaştırması

Bir köpeğin geçmişini anlamak, genellikle o andaki ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu kesinlikle bu iki adam için geçerli.Anadolu Çoban

Anadolu Çoban, Kangal köpeği olarak da bilinir , Türkiye'nin Asya bölgesinden gelen eski bir cinstir. sürü koruyucusu . Bu bölge, dayanılmaz derecede sıcak ve kurak yazları ve ardından Anadolu'nun kaldırabileceği sıfırın altındaki karlı kışlarıyla bilinir. Anadolu Çobanı ilk olarak 1930'larda Amerika'ya geldi, ancak popülaritesi bir çiftlik köpeği 1970'lerde Teğmen Robert Ballard, bir çift Anadoluluu Türkiye'den geri getirip ilk çöpünü çiftliğinde çalışmak için yetiştirdiğinde.

köpeğim neden kokuyor

Mükemmel oldular koyun sürülerini Kurtlardan korumak kavga etmek yerine onları korkutarak. Kurtları koruyan Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası başladığından beri, çiftlikte istihdam için seçilen köpek olarak kaldılar. Aynı nedenlerle Namibya Çita'yı koruma çabalarında da yardımcı olduklarını kanıtladılar. Onun şiddetli gözdağı yöntemler, avcıları öldürme ihtiyacını ortadan kaldırır.Anadolu Çoban köpeği ayrıca Amerikan Mastiff'i yapmak için bir İngiliz Mastiff ile geçti. burada hakkında daha fazlasını okuyun . Normal EM'den daha sıkı bir dudak çizgisi oluşturmak için bu cinse dahil edildiler.

Amerikan Pitbull Teriyeri

APBT’nin ataları İngiltere’den özel olarak yetiştirilmiş dövüş köpekleriydi. Bulldoglar ve Teriyerlerin arasında geçti . 1835'te İngiltere'de bu spor yasadışı ilan edildiğinde göçmenler onu Amerika'ya götürdüler ve orada onunla savaşmaya devam ettiler. APBT Amerika'da doğdu; Hepsinin en güçlü dövüşçüsünü yaratmak için en büyük ve en iyi dövüş köpeklerini üreterek.

Bu geçmiş, APBT'nin Kötü şöhreti sahip olduğu. Bu spor yasaklandığından beri APBT artık çobanlar ve arkadaşlık köpekleri olarak yetiştiriliyor. APBT, bazıları tarafından orijinal Pitbull . Ancak, o, altına düşen dört ırktan biridir. şemsiye terimi 'Pitbull'; diğerleri Amerikan Staffordshire Teriyeri, Staffordshire Bull Teriyer ve Amerikan Bully'dir ve hepsi birbirinden biraz farklıdır. Sık sık Dogo Argentino gibi diğer köpeklerle karıştırıldı .APBT, bazıları kasıtlı olarak ve bazıları sadece şans eseri olmak üzere, birkaç başka ırkla geçildi. Bu karışık ırklardan bazıları şunları içerir: çukur / boksör karışımı , husky / pit cross ırkı , ve hatta mastiff ile bir çukur geçti .

Görünüm

Anadolu Çobanı bir büyük boy köpek kim karşı koyar 32 inç boyunda ve ağırlığa kadar 150 pound . Sekiz farklı renkte gelir, ancak ana tanınan renk siyah lekelerle açık kahverengi. Siyah lekeleri normalde burnunun ve kulaklarının etrafına yerleştirilir. Paltosu orta veya orta uzunlukta olmak üzere iki farklı uzunlukta gelir ve dokunması pürüzlüdür. Kürkü ve ağırlığı nedeniyle özellikle kaslı görünmüyor. Onun kuyruk uzun ve genellikle aşağı sarkar, ancak, uyanık olduğunda kuyruğu tıpkı bir fırıldak gibi dik durur ve kıvrılır.

APBT, görünüşte çok farklıdır. O bir orta boy köpek ve çok daha kısa duruyor 21 inç ve çok daha hafif 65 pound Bu, önemli bir% 43 daha az vücut kütlesidir. O çok daha zayıf ve bu nedenle kasları çok belirgindir. Anadolu'dan çok daha geniş bir renk cümbüşüne sahiptir ve ayrıca farklı renk burun ve gözlere sahip olabilir. Ceketi çok kısa, dokunmaya karşı sert ve aynı zamanda çok parlak. Bazen kulakları geleneksel günlerine uyacak şekilde kırpılır, ancak doğal damla kulak olarak da bırakılabilirler.

Mizaç

Hem Anadolu Çoban Köpeği hem de APBT'nin mizacı da oldukça farklıdır.Anadolu Çobanları özellikle sevgileriyle tanınmazlar, ancak sahip olduğu şefkat esas olarak o çobanlara yönelik olacaktır. efendisi olarak görülüyor ve yakın ailesindeki diğer yetişkinler. Dahası, küçük çocuklar da dahil olmak üzere küçük hayvanları paketin bir parçası olarak görmediği için, onları kabul ederse, onları pek hoş karşılamıyor. Bu nedenle, küçük çocuklu aileler veya diğer hayvanlar için en iyi evcil hayvan olmadıkları veya onları yan yana yetiştirmeniz gerektiği söylenir.

APBT, ancak, bir süper girişken arkadaşlık arzusu duyan ve sürünün her üyesine ve yabancılara karşı bolca sevgi besleyen köpek. Bu nedenle APBT'nin korkunç bir bekçi köpeği olduğu söylenirken, Anadolu'nun bir doğal koruyucu harika bir bekçi köpeği yapar. APBT, özellikle ailesindeki çocuklara karşı nazik ve koruyucudur ve bu nedenle ona 'dadı köpeği' denmektedir.

Anadolu Çoban çok bağımsız ve herhangi bir insan talimatı olmaksızın bir koyun sürüsünü koruyabilir. Bu, insanlarla birlikte olmayı tercih eden ve sürekli insan etkileşimi olmadan iyi başa çıkamayan APBT'nin tam tersidir.

Egzersiz yapmak

Anadolu Çobanının etrafa ihtiyacı var 60 dakika egzersiz Bir gün, bu, eğer varsa çok fazla yoğun egzersiz gerektirmediğinden uzun mesafeli yürüyüşten oluşabilir. Anadolu, vahşi doğada dolaşma geçmişi nedeniyle geniş bir avluda dolaşmaktan hoşlanırdı. Kapalı bir bahçenizin olması önemlidir. güçlü ve yüksek çit , çünkü bu adam duvarlardan kolaylıkla atlayacak ve korunacak bir sürü bulmak için gün batımına doğru yürüyecek! Bu nedenle onu her zaman tasmalı tutmak da önemlidir.APBT'nin ayrıca 60 dakika egzersiz ancak bir gün biraz ihtiyacı olacak daha yoğun egzersiz yapmak; onu günde bir saat yürümek bu adam için yeterli olmayacak! Frizbi, halat çekme gibi etkileşimli oyunlar onu yalnızca fiziksel olarak yormakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel uyarım ihtiyacı olan.

Eğitim

Bu adamların ikisi de konu eğitimleri olduğunda birbirine benziyor, ikisi de zeki köpekler bunlar memnun etmeye hevesli efendileri ve bu nedenle ikisi de eğitilmekten zevk alacaklar. İkisinin de ihtiyacı var erken sosyalleşme ve tutarlı eğitim. Sosyalleşme, yavruların diğer insanların, hayvanların ve alışılmadık durumların korkulmaması gerektiğini anlaması için önemlidir. Bu şekilde iyi huylu ve dengeli bir yavru olarak büyürler.

Elbette, çevrimiçi olarak köpek forumlarını okursanız, Anadolu köpeği sahiplerinin deneyimleri farklılık gösterir ve aslında çoğu, Anadoluluların oldukça sosyal olduğunu ve diğer hayvanları ve insanları kabul ettiğini söylüyor. Bu gerçekten onları ne kadar iyi sosyalleştirip eğittiğinize bağlıdır. Bu çelişkili görüş aynı zamanda pek çok foruma da yansıyor, bazıları APBT’lerin şiddet içerdiğini öne sürüyor, ancak ebeveyn forumlarını okursanız, onların etraftaki en yumuşak türlerden biri olduklarını çabucak anlayacaksınız ve yine her şey onları nasıl yetiştirirsin .Ancak farklı olan, Anadolu Çobanının acemi köpek sahibi için olmamasıdır. Genç yaştan itibaren istisnai bir şekilde sosyalleşmediği sürece, evdeki diğer evcil hayvanları kabul etme olasılığının düşük olduğu söylenir. Aile birimi dışında insanlarla sosyalleşmemişse, o zaman olabilir münzevi ve hatta diğer insanlarla agresif. Geri adım atmayacak güçlü iradeli bir efendiye ihtiyacı var ve itaat eğitimi anahtar.

Sağlık

Genel olarak, Anadolu Çoban Köpeği ve APBT sağlıklı köpekler çok fazla büyük endişe olmadan. Anadolu Çobanının yaşları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. 11 - 13 yaş APBT biraz daha uzun yaşarken 12 - 16 yaş . Benzer şekilde, her ikisinin de acı çektiği bilinmektedir. Kalça Displazisi, ve her ikisinin de kendi Ulusal Irk Kulübü tarafından bunun için test edilmesi gerekmektedir. Kalça Displazisi, kalça ekleminin anormal bir oluşumudur ve sakatlayıcı artrite neden olabilir.

APBT'nin test edildiği diğer ana sağlık sorunu ise Serebellar Abiotrofi . Beynin denge ve koordinasyonu kontrol eden kısmının zarar gördüğü yer burasıdır ve bu nedenle hareket kabiliyetiyle mücadele eder. Ayrıca bilişsel yeteneğini etkilediği de bilinmektedir.

Anadolu aynı zamanda Ankyloglossia 'olarak da bilinen Dil Bağı ’ . Bu, yavruda doğar doğmaz, emmek ve yutkunmakla mücadele edeceği ve dili 'W' şeklini oluşturacak ve ağzının çatısına tutturulacağı için aşikâr olacaktır. Bu ameliyatla başarılı bir şekilde düzeltilebilir.Anadolu da anesteziye duyarlı Bu nedenle, onu tıbbi müdahaleye götürmeniz gerekiyorsa, Veteriner hekime bunu hatırlatmayı unutmayın - Veteriner büyük olasılıkla bilecektir, ancak Anadolu yaygın bir tür olmadığı için güvende olmak üzülmekten daha iyidir.

Beslenme

Bu adamların ikisi de, her ikisinin de günde aşağı yukarı aynı miktarda yiyeceğe ihtiyaç duymaları bakımından benzerdir; Anadolu'nun ihtiyacı 3 bardak günlük yemek ve APBT gerektirir Günde 2 ½ . Anadolu APBT'den çok daha büyüktür, ancak APBT'nin metabolizması çok daha hızlıdır. Bu adamların hiçbiri Obeziteye karşı özellikle savunmasız değildir, ancak yine de, abur cuburlarla aşırıya kaçmamaya dikkat edin. İkisi de iyi yapacak yüksek kaliteli mama , onları en iyi durumda tutmak için.

Bakım

Anadolu Çobanının ihtiyacı çok daha tımar APBT'den daha fazla, ancak bunun tek nedeni, bakım söz konusu olduğunda APBT'ye bakmanın çok kolay olmasıdır! APBT'nin yalnızca bir fırçaya ihtiyacı olacaktır haftada bir ceketinin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak ve sahip olabileceği ölü tüyleri çıkarmak. Öte yandan Anadolu, daha uzun ve daha sert tüylere sahip olduğu için fırçalanmalıdır. haftada en az 3 kez kürkünün paspaslanmasını ve yönetilemez hale gelmesini engellemek için. Ayrıca yılda iki kez yoğun şekilde tüy döker ve döküldüğü aylarda onu her gün fırçalamak hem onun hem de ev halkının yararına olacaktır.

Benzer şekilde, ancak bu adamların her ikisi de sadece banyoya ihtiyaç duyacaktır. iki ila üç ayda bir . Sürülerle oynarlarsa veya onları korurlarsa kirlenirlerse, gerektiğinde onu yıkamalısınız. Bunu altı haftadan fazla yapmadığınızdan emin olun, aksi takdirde risk alırsınız doğal kaplama yağlarına zarar vermek !

Fiyat

Anadolu Çoban daha pahalı APBT'den; arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsin 1.000 $ ve 1.500 $ saygın bir yetiştiriciden bir yavru için APBT, 800 Dolar ve 1.000 Dolar .

Çalışan bir Anadolu'lu arıyorsanız ve onun bir aranan kan soyu , o zaman 4.000 $ 'a kadar ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Aynı şekilde, belirli bir soydan gelen bir APBT'nin peşindeyseniz veya belirli renklendirme o zaman daha fazla ödeme yapmayı da bekleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Genel olarak, bu adamların ikisi de kağıt üzerinde neredeyse tamamen farklı. Anadolu, kelimenin tam anlamıyla koyun saymayı seven bağımsız bir adamdır! APBT ise ailesiyle interaktif oyunlar oynamaktan hoşlanan sosyal, eğlenceyi seven bir yavru.

Bu köpeklerin her ikisi de kendilerini çeşitli tehlikeli veya yasaklanmış cins listelerinde buldu ve bu nedenle, bu yavrulardan birinin sizin için ne anlama geldiğini görmek için yerel yasalarınıza bakın. Yine de, birçok deneyimli işletme sahibi yukarıda tartışıldığı gibi çeşitli çevrimiçi forumlarda bunların ne kadar gerçek dışı olduğu konusunda yorum yaptığından, bu klişelerden vazgeçmeyin.

Elbette, bu adamların size ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını görmek için araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. İkisini de, özellikle Anadolu'yu yetiştirmek için zamana yatırım yapın, aksi takdirde kendi efendisi olmaya karar verir. Ancak, ikisini de iyi eğitirseniz, önünüzde uzun yıllar kaliteli köpek arkadaşlığınız olacak!

Yorumlar