Great Dane vs. English Mastiff: Farklılıklar ve Benzerlikler

Great Dane vs. English Mastiff: Farklılıklar ve Benzerlikler

Bir odaya girdiğinizde kafaları çevirecek bir köpek istiyorsanız, hem Danua hem de İngiliz Mastiff tam olarak bunu yapacak! İkisi de büyük çocuk çetesinin içindeler; vücutta büyük ve kalpte büyük.

İkisi arasında bazı benzerlikler var, ancak bazı önemli farklılıklar da var. İngiliz Mastiff, tarihte kaydedilen en eski köpek ırklarından biridir ve Danua'nın İngiliz Mastiff'inden yetiştirildiği söylenir, bu yüzden D.N.A'yı paylaşırlar.Danua ve İngiliz Mastiff arasındaki en büyük fark, dev yelpazenin zıt uçlarında olmalarıdır. Danua son derece uzun ve uzundur, İngiliz Mastiff ise son derece geniş ve ağırdır.

Hangi türün sizin ve yaşam tarzınız için daha iyi olacağına karar verdiğiniz için buradaysanız veya sadece merak ediyorsanız, umarız ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu makalede bulacaksınız. Sonuç ne olursa olsun, evinizde biraz boş alan varsa, kalbinizdeki boşluğun yanı sıra onu mutlu bir şekilde doldururlar.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Büyük daneİngilizce Mastiff
Yükseklik 30-32 inç (M)
28-30 inç (F)
30+ inç (M)
27+ inç (F)
Ağırlık 140-175 pound (M)
110-140 pound (F)
150-230 pound (M)
120-170 pound (F)
Mizaç Arkadaş canlısı, Sabırlı, Güvenilir Tatlı huylu, sevgi dolu, uysal
Enerji Enerjik Düşük enerji
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 7-10 yıl 6-10 yıl
Fiyat 1500+ ABD doları 1500+ ABD doları

Geçmiş Karşılaştırması

Bir köpeğin geçmişini biraz daha derinlemesine araştırmak ilginç olmakla kalmaz, aynı zamanda geçmişini anlamak da önemlidir. Sadece onları daha iyi anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda neye ihtiyaçları olduğu hakkında size biraz daha bilgi verebilir.Büyük dane

Danua'nın tarihi biraz şaşırtıcı. Cinsin kendisinin Danimarka ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, 'Danua' adı Danimarka'da ortaya çıkmıştır. Danimarkalı bir adamın, Danimarka ikliminin Tazı cinsini Danua cinsine çevirdiğini ve onlara 'Büyük dane''Büyük Danca' ya çevrilir, ancak artık daha ünlü Danua olarak biliniyor. Ancak, bu köpekler Almanya'da doğdu ve yetiştirildi.

Danua Binlerce yıl önce Mastiff tipi köpeklerden yetiştirildiğine inanılıyor (aynı zamanda Alman Mastiff) ve özellikle İngiliz Mastiff, biraz Irish Wolfhound ve Irish Greyhound da karışıma atıldı. Başlangıçta boyutları ve güçleri nedeniyle yaban domuzu avlamak için kullanılıyorlardı. 16'dan sonrainci Yüzyılda Alman asilzadesi tarafından görünüşte daha ince olmaları ve aile refakatçileri olarak içeride tutulmaları için yetiştirildiler; Almanya'da 'Kammerhunde' olarak biliniyorlardı ve bu da 'Chamber Dog' anlamına geliyordu.Onlar sadece Kraliyet ailesine ve çok zengin insanlara aitti; en çok köpekler görüldü güzel etrafta ürer ve genellikle aileleri tarafından mücevherlerle süslenmiş kadife yakalarda süslenir. Bu güne kadar hala avlanmaktan ziyade arkadaşlık köpekleri olarak kullanılıyorlar ve 16.inci American Kennel Club (AKC) tarafından 193 ırktan en popüler cins. Ayrıca, diğer ırklarla karıştırmak için popüler safkanlardır. labradane gibi tasarımcı köpekler yaratın.

İngilizce Mastiff

İngiliz Mastiff, İngiltere'den doğdu, binlerce yıl ve ilk olarak M.Ö.55 yılında kaydedilmiştir. Ünlü fatih Julias Caesar, Mastiffleri savaşta gördü ve onları efendilerinin yanında savaşan etkileyici Britanya savunucuları olarak tanımladı. İngiliz Mastiff, işgalcileri o kadar etkiledi ki onu Roma'ya geri götürdüler ve Aslanlara ve diğer muazzam hayvanlara karşı gladyatör olarak onu savaşa soktular.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Mastiff cinsi neredeyse tükendi Britanya'da çünkü yiyecek tayınları ailelerin onları besleyemeyeceği anlamına geliyordu (makalenin ilerleyen bölümlerinde ne kadar yiyeceğe ihtiyaçları olduğunu öğreneceğiz!) Ancak savaştan sonra iki Kanada İngiliz Mastiff yavrusu İngiltere'ye gönderildi ve sayıları başladı tekrar artırmak için.Bu süre zarfında, bazıları Saint Bernard'ın cinsi canlı tutmaya yardımcı olmak için kullanıldığını söylüyor, bu yüzden bazıları hala uzun saçları var. O zamandan beri İngiliz Mastiff, sevgi dolu doğası ve koruma yetenekleri nedeniyle popülaritesini artırdı ve 29. sırada yer aldı.inci bugün Amerika'daki en popüler cins.

Tatlı mizaçları, onları diğer safkan köpeklerle geçerken en sevilen yetiştirici haline getirdi. mastiff laboratuvarı karışımı, Amerikan Mastiff (Anadolu çobanının 1 / 16'sına sahip olan) ve bazen pitbull'larla melezlendi.

Görünüm

Yüzlerce isme benzeyen bir şeye sahip olmasına rağmen Danua sadece tek bir şey olarak tanımlanabilir, muhteşem. Uzun ama dar bir yüzleri vardır ve çoğu zaman sorgulayıcı görünürler. Görünüşünde çok farklıdır; atletik ve şık gövdeli, uzun bacakları yüksekte ve gururlu bir boyuna kadar uzanıyor. O kadar duruyor 32 inç yüksekliğindeama arka ayakları üzerine tırmandığı zaman, genellikle bir insandan daha uzundur. O kadar tartıyor 175 poundve bu ortalama bir başarı olmasa da, İngiliz Mastiff'ten çok daha hafiftir.

İngiliz Mastiff, ailesi tarafından genellikle bir sevimli yumru! Bu adam görünüşte de çok farklı, ancak çok farklı nedenlerden dolayı. Geniş, kaslı ve kalın ve ağırlığı 230 pound. Bu güzel canavar duruyor 30 inç yüksekliğinde ve üstü. Kısa ağızlı büyük bir kafası var. Derisi genellikle gevşek ve kırışıktır, bazıları tombul rulolar olarak tanımlayabilir, ama gerçekten, kimin umurunda ?!Danua, doğal olarak, yanağının altına düşen büyük kulaklara sahiptir. Bununla birlikte, Danua'nın da ona sahip olması yaygındır. kulaklar kırpılmışve sonra inanılmaz derecede uzun sivri kulakları var. Başlangıçta bir av köpeği olarak kullanıldığında, kulakları, onları avlarken Domuz'un kabuğu tarafından yırtılmaması için kesilmişti. Uygulamayla ilgili birçok tartışmaya rağmen, birçok işletme sahibi asil görünümünü korumak için hala kulaklarını kırpıyor. İngiliz Mastiff kulakları Büyük Dane'den daha doğal tutulur ve görünüş olarak Danua'nın doğal kulaklarına benzer.

Görünüş, bu iki muhteşem ırk arasındaki en büyük farktır. Eğer daha uzun ve atletik bir köpekseniz, o zaman Danua kazanır, ancak daha iri bir çocuğun peşindeyseniz, İngiliz Mastiff pençelerini kazanır.

Mizaç

Hem Büyük Dane hem de İngiliz Mastiff orijinal avcılar olmasına rağmen, hiçbiri atalarınınkine kıyasla artık avda pek bir işe yaramayacaktı. Her iki cins de gün boyunca tembellik etmeyi ve dışarıda avlanmaktansa aileleriyle rahatlamayı tercih ederler. Bu türler en iyi şekilde kibar dev köpek krallığında, ancak her birinin ebeveynleri, köpeklerinin bu unvanın galibi olduğunu iddia edecekler (ikisi de yanlış olmaz!) ezilmek.

Onlar çok sevecen ve sevgi dolu Aileleriyle birlikte ve her ikisinin de sabırlı olduğu biliniyor ve bu özellik onları her yaştan çocuk için harika kılıyor. Ne kadar şefkatli bir köpek olursa olsun, bu büyüklükteki köpekleri olan küçük çocukları her zaman denetlemeniz gerektiğini unutmayın.Mizaçlarındaki bir fark, İngiliz Mastiff'in ailesine karşı oldukça koruyucu olmasıdır ve o olabilir yabancılara karşı dikkatli olmak. Bu adamın yabancıları çantasına kabul etmesi zaman alabilir, ancak sizi karşıladığında kesinlikle çabalarınıza değer. Oysa Danua ciddi bir sosyal yavru boyuna cesaret edecek herhangi biriyle kim oynayacak. Oyunculuğunu aptallıkla karıştırmayın, ancak ailesinin tehlikede olduğunu hissederse, hemen ailesini koruve havlaması herkesi korkutmak için yeterli!

Danua sınıfının bir palyaço olduğu biliniyor, oldukça sakar ve sık sık bu uzun uzuvlarının kontrolünü kaybedecek. İngiliz Mastiff oldukça beceriksiz olabilir ve bazı şeylere dalabilir, ancak bu daha çok onun büyüklüğünden dolayıdır. İngiliz Mastiff genellikle ciddi bir yavru olarak tanımlanır, ancak sevimli bir tür ciddi!

Egzersiz yapmak

Hem Danua hem de İngiliz Mastiff orta enerji ve egzersiz seviyelerine sahiptir. İkisi de ihtiyaç duyacak Günde 30 ve 60 dakikalık yürüyüşlerve egzersizdeki benzerliklerinin bittiği yer burasıdır.Danua'da çok şey var daha fazla enerji İngiliz Mastiff'inden daha çok, çünkü günlük egzersiz veya yürüyüşler bittikten sonra, İngiliz Mastiff ailesi ile mutlu bir şekilde uzanacak ve olabildiğince çok uykuya dalacaktır. Uyuyormuş gibi yapmasına veya sizi egzersize ihtiyacı olmadığına ikna etmeye çalışmasına rağmen, öyle! Kendini sağlıklı ve en iyi durumda tutmak için kalbini günde en az bir kez pompalamaya ihtiyacı var.

Danua çok daha eğlenceli ve daha fazlasını gerektirir zihinsel uyarım. Gün boyunca ilgiye ihtiyacı var ve ustasıyla interaktif oyunlar onun favorisi. Frizbi ve halat çekme, onu meşgul etmek için kesin bir favori. Onu bir süre kendi cihazlarına bırakmak zorunda kalırsanız, o zaman tedavi dolu bulmaca oyuncakları her zaman bu adamla kazanır, çünkü acı çekmesi bilinebilir. ayrılık kaygısı.

En az 18 aylık olana kadar her iki cinsi de aşırı egzersiz yapma konusunda dikkatli olmalısınız. hızlı oran Kemik ve eklem büyümelerine zarar verebileceği için vücutlarının büyüdüğü yer. Yürüyüşlerin kısa tutulduğundan ve yatak veya bahçe duvarları gibi yüksekliklerden atlamanın kesinlikle minimumda tutulduğundan emin olun.

Eğitim

Bu adamlar eğitilebilirliklerinde oldukça farklıdır. Danua, zekası söz konusu olduğunda ortalamanın biraz üzerinde ve korkarım ki İngiliz Mastiff’in zekası ortalamanın biraz altında. Bunun anlamı, Danua'nın eğitmek çok daha kolay İngiliz Mastiff'in komutları daha hızlı alması.İngiliz Mastiff’in koruma sektöründeki önceki istihdamı nedeniyle, daha da önemlidir. sosyalleştirmek onu genç yaşta. Onu aile birimi dışındaki diğer insan ve hayvanlarla karıştırmazsanız, yabancılara karşı ihtiyatı aşırı korumaya dönüşebilir. Her etkileşimi olumlu yaptığınızdan ve ona küçük ikramlar ve bol miktarda sözlü övgü uyguladığınızdan emin olun.

Elbette, bir İngiliz Mastiff eğitimi acemi köpek sahibi için değildir. Ek olarak, Mastiff aynı zamanda 'Mastiff zamanı', Bu yüzden bugün size pençe vermek istemiyorsa, muhtemelen yapmayacaktır. Bundan rahatsız olmayın, eğitiminizle tutarlı olmaya devam edin ve her seferinde yapmasa da, yine de iyi huylu bir köpek olacak. Bununla birlikte, mücadele ediyorsanız, bir köpek davranış terapisti ile itaat eğitimi cevap olabilir.

Sağlık

Bu köpeklerin her ikisi de büyüklüklerine göre oldukça sağlıklı. Ortalama olarak, bu yavruların her ikisi de 10 yaşına kadar yaşayabilir; bu oldukça genç köpek yaşam süreleri açısından bu dikkate alınması gereken bir şeydir.

Büyük köpekler oldukları için ikisi de Dirsek ve Kalça DisplazisiEklem oluşumundaki bir anormallik olan ve sonunda sakatlayıcı artrite yol açabilecek. Kemik Kanseri olarak da bilinir Osteosarkom, her iki cinste de yaygındır. Topaklar ve topallık bunun en belirgin belirtileridir.

Her ikisi de mide burulmasına karşı hassastırlar. mide bükülmeleri Egzersizden hemen önce veya sonra bir yemek yiyorlarsa. Belirtiler arasında şişmiş bir karın, öğürme, ancak kusma ve nefes nefese kalma veya huzursuzluk gibi diğer rahatsızlık belirtileri yer alır. Köpeğiniz bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa, hayatı tehdit edebileceğinden onu derhal Veterinere götürmeniz gerekir.

Danua da eğilimli Wobbler Sendromuetkilenen yer neresi köpek sallar 1 ½ yaş civarında ve bunu alan birkaç ırktan biri. Semptomlar arasında tuhaf yürüme, koordinasyon eksikliği ve uyuşukluk yer alır. Danua'nızın biraz beceriksiz olduğunu düşünüyorsanız, o zaman onu bir Veteriner hekime ne kadar erken tanıtırsanız, prognozu o kadar iyi olacaktır.

Beslenme

Daha önce İngiliz Mastiff'in neslinin neredeyse tükendiğini, çünkü ailelerin Birinci Dünya Savaşı'nda onu besleyemeyeceğini söylemiştik. Onu besleyememelerinin nedeni İngiliz Mastiff'in etrafta yemek yemesi. 8 bardak Günde yemek yiyor ve herkes tayın alıyordu! Danua bunun yarısını 4 bardak Günde yemek. Bu, yalnızca kuru mama mamasındaki büyük bir farka eşit olmakla kalmaz, aynı zamanda bir İngiliz Mastiff'i beslemeniz gerekiyorsa çok daha fazla paraya eşittir.

Çünkü bu adamların ikisi de hızlı büyüyen büyük köpeklerdir, bu yüzden bir en kaliteli diyet vücutlarının ihtiyaç duyduğu tüm iyiliği almalarını sağlamak için. Yine de uyarılmalıdır, İngiliz Mastiff bir veya iki ikramdan hoşlanır ve kolayca kilo alabilir, bu yüzden aldığı muameleleri izlemeniz gerekir, aksi takdirde olabilir obez.

Bakım

Danua ve İngiliz Mastiff, bakım ihtiyaçları açısından benzerdir ve sizin ortalama köpeğinizden daha fazlasına ihtiyaç duymazlar. Fırçalanmaktan faydalanacaklardı haftada iki ila üç kez sağlıklı görünmelerini sağlamak ve ölü tüyleri temizlemek için.

İngiliz Mastiff, ortalama köpeğinizden daha fazla kat yağı üretir ve bu, onların bir daha güçlü köpek kokusu. Çoğu köpek her dört ila altı haftada bir banyoya ihtiyaç duyar, bu adam her banyodan yararlanabilir. dört hafta. Danua çok daha kısa saçlara sahip olduğundan, her seferinde yıkanmak daha iyi olacaktır. Altı hafta. Banyoda aşırıya kaçmamaya dikkat edin, aksi takdirde doğal palto yağlarına zarar verme riskiniz olur ve bu cilt problemlerine yol açabilir. Banyo Mastiff’in güçlü köpek kokusunu hala çözmüyorsa, köpek spreyleri ve parfümler yerel mağazanızdan satın alınabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir başka tımarla ilgili sorun, ancak kesinlikle hiçbir şey yapamazsınız, saçmalamak. Bu türlerin her ikisi de salya sürülen canavarlardır, bu nedenle evinizde salya gibi bir yardımcı istemiyorsanız, bu iki adamdan uzak durun (maalesef önlükler burada çalışmayacak!)

Fiyat

Hem Büyük Dane hem de İngiliz Mastiff, ortalama olarak, yaklaşık olarak aynı fiyattadır. 1500 ABD doları saygın bir yetiştiriciden. Saygın bir yetiştiriciden bir yavru satın almak, sağlıklı bir yavru satın aldığınızdan emin olmak için ebeveyninin sağlığını isteyebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, paranızın karşılığını çok fazla köpek alıyorsunuz, bu yüzden şüphesiz çok fazla harcayacağınız için onu bir köpek çiftliğinden satın almaya kalkmayın. çok uzun vadede veteriner faturaları hakkında daha fazla bilgi.

İngiliz Mastiff'ine doğru sallanıyorsanız, aylık yemek faturalarını da dikkate almayı unutmayın, çünkü bu çocuğu yiyecek tayınlarına koymaktan kesinlikle kurtulamayacaksınız! Unutmayın ki her şey bir çoban köpeğinden daha pahalı, sadece köpek yavrusu maliyetleri değil! Mastiff boyutlu köpek yatakları ve büyük köpek oyuncakları daha fazla para harcayacağınız şeylerden sadece ikisi!

Son düşünceler

Bu ırkların her ikisinin de güzel kişilikleri olan güzel yavrular olduğu inkar edilemez. Eğer peşinde olduğunuz bir arkadaşsa, bu ikisinden başka bir yere bakmayın çünkü ikisi de efendileriyle kanepede zıplamayı çok seviyorlar.

Görünüş olarak çok farklılar; Danua çok uzun ve atletik, Mastiff ise geniş ve kaslı. Ailelerini sevmeleri, girişken olmaları ve çocuklarla harika olmaları bakımından benzerler. Mastiff, yabancılara karşı daha temkinli olduğu için daha iyi bir bekçi köpeği yapar, ancak gerektiğinde her ikisi de çantalarını koruyacaklardır.

Öyleyse ister uzun bir dev isterse geniş bir dev olsun, bu nazik ruhların her ikisinin de verecek çok sevgisi var!

Yorumlar