Malta Tüy Dökülmesi: Bir Malta Ne Kadar Tüy Döker?

Malta Tüy Dökülmesi: Bir Malta Ne Kadar Tüy Döker?

aşık ol kabarık Maltaca , ama bir eve getirmeden önce ne kadar döktüklerini bilmek ister misiniz? Her şeyden önce, evet, Malta tüy döker . köpek yok gerçekten hipoalerjenik . Malta, muhteşem görünmesini sağlamak için çok fazla özen ve dikkat gerektiren bir paltoya sahiptir. Paltoları çift katlı değildir, bu da diğer ırklar kadar neredeyse dökülmedikleri anlamına gelir.

blue nose fiyat

Malta, 'olarak da bilinen küçük bir köpektir. Malta'nın eski köpeği .' Onun en belirgin özelliği parlak beyaz önlüğüdür ve yere kadar güzel bir şekilde düşer. Ama yine de o paltoyu biraz döküyor. Öyleyse, ister şimdiden gururlu bir Maltalı anne olun, ister yakında Maltalı bir baba olun, bu Malta dökülme rehberi mutlaka okunması gereken bir eserdir.Aşağıdaki makalede, paltosuna en iyi nasıl bakılacağı ve onu nasıl yöneteceğinize dair ipuçları da dahil olmak üzere tüm Malta palto sırlarını öğrenmenize izin vereceğiz. Bu kılavuzu okuduktan sonra, Maltalınız mahalledeki en muhteşem görünümlü köpek yavrusu olacak. Öyleyse, hadi atlayalım!

İçindekiler

Malta Montu

Otların arasında koşan Malta köpeği

Maltalılar, kabarık beyaz önlükleriyle tanınırlar.Tamam, Maltalılar çok fazla tüy dökmüyor ama biraz tüy döküyor. Ve ne kadar tüy döktüğünü açıklamadan önce, ceketini anlamanız gerekiyor. Malta özel bir köpektir ve paltoları da öyle.

O sahip tek kat , çift kat yerine. Bu, çoğu köpeğin sahip olduğu kürkten ziyade, Maltalıların saçları olduğu anlamına gelir. Yorkies başka bir düşük dökülme cinsidir aynı kategoriye girenler. Malta'nın saçı, kendi kafamızdaki saça çok benzer. Bu nedenle birçok kişi Malta köpeğini hipoalerjenik bir köpek olarak adlandırır. Çünkü kepek tutan alt tabaka mevcut değil. Ancak, daha sonra hipoalerjenik köpeklerde.

Çoğu köpeğin vücut ısısını yönetmeye yardımcı olması ve hava koşullarına dayanıklı olması için çift kat vardır. Mevsimler değiştiğinde dökülecek ve ya daha sıcak bir kışlık cekete ya da hafif bir yaz ceketine ihtiyaçları var. Malta'nın alt tabakası olmadığı için, teknik olarak, o dökülmez.Ama saçlarımız gibi tüm yıl boyunca hafifçe dökülür. Yeni patlamalara yol açmak için yaz veya kış yerine öldüğünde düşer. Yani, bekle yıl boyunca beyaz saçların hafif tozlanması, ama farkedilecek çok şey yok.

Malta Palto Renkleri

melek Maltalı sadece bir resmi rengi var , ve bu saf beyaz . Bazı Maltalıların limon beyazı veya açık ten rengi kulakları vardır, ancak cins standardına göre bu arzu edilmez. Bu, tüm Maltalıların kulakları ne renk olursa olsun saçlarını aynı oranda kaybettiği ve aynı bakım programına sahip olduğu anlamına gelir.

Malta Dökülme Sıklığı

Malta taş üzerinde oturan

Malta, çift kaplamalı bir türün tipik dökülme mevsimini takip etmez.Bildiğiniz gibi Maltalılar teknik olarak tüy dökmezler. Sadece biraz saç kaybediyor. Farklı mevsimlere hazırlanmadığı için yıl boyunca hafif saç dökülmesi yaşar. Bunun yerine, saçları büyümeye devam ediyor , bu yüzden yere kadar büyür. Tam uzunluğuna, yani ayak bileklerine ulaştığında duracak ve vücudu onu dışarı itmeye hazır hale gelecektir.

Kaybettiği saçlar büyük ihtimalle ceketine geri dön ve siz onu fırçalayana ya da banyo yaptırana kadar kaybettiği saçları göreceksiniz. Bu, evin etrafındaki köpek kılı tutamlarının minimum düzeyde olması nedeniyle Maltalılar için önemli bir çekicilik faktörüdür. Köpek kılı hayranı değilseniz, Malta ve diğer hipoalerjenik köpekler sizin için mükemmel bir seçim olacaktır.

Hipoalerjenik Köpekler

Hipoalerjenik köpekler, hafif köpek alerjisi olan insanlara daha uygun olan, daha az tüy döken köpeklerdir. Bunun nedeni, Maltalılar gibi, kepeğe tutunan alt tabakaya sahip olmamalarıdır. Dander, eski saç, vücut yağları, ölü deri ve tozun toplanmasıdır. Bu alerjik reaksiyonlara neden olan kepek .

Bu nedenle hipoalerjenik köpekler olarak adlandırılırlar. Ama onlar tamamen hipoalerjenik değil , bazılarının inandıracağı gibi. Köpek yok. Hafif köpek alerjisi olanlar için daha uygundurlar çünkü onlar alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha düşüktür . Diğer hipoalerjenik köpekler Goldendoodle'ın dökülmediği gibi . Bichon Frise de dökülmez , ve hem popülerlik hem de dökülme sıklığı bakımından Malta'ya benzerler.Atma Tetikleyicileri

Gergin Malta Köpeği

Stres ve endişe, diyette değişiklik gibi diğer şeylerin yanı sıra dökülmeye neden olabilir.

küçük ırk köpek isimleri

Artık Malta'nın sık sık dökülmediğini bildiğinize göre, aşırı derecede saç kaybetmeye başlarsa not almak önemlidir. Bu normal değildir ve veteriner müdahalesi gerektirebilir.

En büyüklerinden biri aşırı saç dökülmesinin nedeni stres . Aile evinde pek doğru olmayan bir şeyin sonucu olabilir. Örneğin, onsuz bir tatile gittiyseniz veya devam etmek üzereyseniz. Malta hassas bir köpektir ve aile ortamındaki streslerinizi veya değişikliklerinizi alacaktır.

Artan saç dökülmesinin bir başka belirtisi de hamilelik belirtisi . Bir annenin hormonları her yerde olduğunda, saçları dökülebilir. Ve umarım, doğumdan sonra saç programı hormonları gibi normale döner.Aşırı saç dökülmesi de olabilir altta yatan başka bir tıbbi durumun belirtisi . Hipotiroidizm veya kanser gibi daha ciddi bir şey olabilir. Veya bir cilt enfeksiyonu belirtisi olabilir. Genellikle uyuşukluk, hastalık veya iltihaplı cilt gibi başka belirtiler de görürsünüz.

Bazı Maltalılar saçlarını diğerlerinden daha fazla kaybeder, bu nedenle Maltalılar için neyin tipik olduğunu fark etmek önemlidir. Ve olağan dışıysa, her ihtimale karşı onu veterinere götürmek en iyisidir.

Malta Paltonuzu Yönetmek

Malta masada bakımlı oluyor

Maltalılarınızı düzenli olarak tımar etmek, dökülen tüm tüyleri zar zor farkedilir hale getirecektir.Sırf tüy dökmemesi, onu tımar etmeye geldiğinde kancadan kurtulduğun anlamına gelmez. Aslında, tam tersi. Onun uzun tatlı kilitleri düzenli tımar gerekir muhteşem ve sağlıklı görünmelerini sağlamak için. İşte onun harika görünmesini sağlamanın ana yolları.

fırçalama

Tüylerini fırçalamak, tüylerini sağlıklı tutmanın ve güzel görünmenin açık ara en iyi ve en kolay yoludur. Onu ne kadar fırçalamanız gerektiğine bağlı ne tür bir saç kesimi var . Birçoğu, onun doğal uzun, uçuşan buklelerini seçer, ancak bazıları, oyuncak ayı kesimi olarak bilinen şekilde çok daha kısa kesmeyi tercih eder.

Uzun Malta paltosunun ihtiyacı olacak günlük fırçalama , hatasız. Uzun saçları bir süpürge gibi davranacak ve evdeki ve telsizlere çıktığı zaman kiri süpürecektir. Aynı zamanda daha fazla karışma riski altındadır, bu da paslanmaya yol açar. Ayıcık kesimini seçerseniz, onu haftada sadece birkaç kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Çok daha az kir toplayacak ve çok fazla dolaşmayacak, bu yüzden çok daha kolay.

fırçalar

Etkili bir bakım rejimi için iş için doğru araçları edinmek çok önemlidir. Maltalının çift kat kürk yerine tek kat saçı olduğu için sadece tek bir fırçaya ihtiyacı olacaktır. bu iğne fırçası en iyi silah seçimin olacak.Koruyucu bir alt tabakası olmadığı için, bir fırça bulmanız gerekir. koruyucu kabarcık uçları . Bazı iğneli fırçalar daha keskindir ve çift kaplamalı köpekler için tasarlanmıştır. Kabarcık uçlu iğneler, hassas cildinde çok keskin olmadan saçlarına nüfuz eder, karışıklıkları ve kiri giderir.

Şampuan

malta alma banyo

Hassas bir cilt şampuanı, Maltalılarınız için düzenli banyo sürelerini daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir.

Doğru şampuanı bulmak, ceket ve cilt sağlığında büyük fark yaratabilir. Cildi daha az korunduğundan, kullanmanızı tavsiye ederiz. cilde duyarlı bir şampuan ile yapılan Doğal içerik . Yulaf ezmesi şampuanları harika bir seçenektir.

Alternatif olarak, Malta'nızın daha az hassas bir cildi varsa, beyaz köpekler için bir şampuan tercih edebilirsiniz. Birçok Maltalı sahibi beyazlatıcı şampuanlar , özellikle Maltalılar bir gösteri köpeğiyse. Bu seçeneği seçerseniz, sert ağartma kimyasalları kullanmayan yüksek kaliteli bir şampuana ihtiyacınız var.

Bazı şampuanların içinde yumuşatıcı maddeler bulunur. Sadece Maltalılarınızı yumuşak ve muhteşem hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda bakım malzemeleri de matlaşmayı önlemeye yardımcı olur. Onu yıkamaya gelince, bak onu iki haftada bir yıkayın ya da öyle.

Diyet

Malta diyetiniz aynı zamanda deri ve tüy sağlığını da etkileyecektir. Maltalılar için üretilmiş yüksek kaliteli köpek maması sadece dengeli bir beslenme sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çeşitli omega yağ asitleri. Bunlar cildini besleyecek ve sırayla ceketinin harika görünmesini sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken malzemeler balık, balık yağı, yumurta ürünleri, keten tohumu ve yağlardır. Omega yağlarının eksikliği, ceketini cansız ve kuru hale getirecektir.

Yüksek kaliteli mama tanecikleri aynı zamanda bir tane almasını da sağlayacaktır. çeşitli vitamin ve mineraller . Cildine ve tüylerine fayda sağladığı bilinenler biotin, E vitamini ve folik asittir. Ona uygun fiyatlı bir mama yedirirseniz, ceketinde kesinlikle bir fark göreceksiniz. Bu yüzden iyi bir diyet ve bol su, ceketini gür tutacaktır.

Takviyeler

Herhangi bir nedenle diyetini daha yüksek miktarda omega yağ asitleri içeren bir diyetle değiştiremezseniz, onları aldığından emin olmanın başka bir yolu da ona takviyeler vermektir. Balık yağı takviyeleri harika bir omega yağı kaynağıdır ve hap veya sıvı halde bulunurlar. Balık yağı takviyeleri eklemleri, organ fonksiyonu, besin emilimi ve genel sağlık için de harikadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Malta, diğer köpeklerin çoğu gibi tüy dökmediği için, sahiplerinin genellikle tüyleri hakkında soruları olur. İşte Maltalılar söz konusu olduğunda en sık sorulan sorulardan bazıları ve paltosunu en iyi şekilde nasıl idare edeceğiniz.

beagle köpek yatakları

Malta çok tüy döker mi?

Cevap teknik olarak hayır çünkü Maltalılar diğer köpekler gibi tüy dökmezler. Bunun yerine, yıl boyunca saçlarını hafifçe kaybederler. ile tımar etmenizi öneririz. yüksek kaliteli köpek makası çifti saç dökülmesini minimumda tutmak için.

Malta neden dökülüyor?

Maltalınızın olması gerekenden daha fazla saç kaybettiğini düşünüyorsanız veya genellikle oluyorsa, onu veterinere götürmek iyi bir fikirdir. Aşırı saç dökülmesi, altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir başka işareti de derisinin ağrıyor olması veya yer yer tüylerinin dökülüyor olmasıdır.

Karışıklıklardan nasıl kurtulurum?

Günlük bakım programına bağlı kalsanız bile, yine de karışıklık yaşayacaktır. Malta kursunun bir parçasıdır. Genellikle işe yarayacağı için önce parmaklarınızla çıkarın. Daha inatçıysa, yumuşatıcı buğulanma spreyi kullanın ve bunu çözmek için fırçayı nazikçe kullanın. Bu hala çalışmıyorsa, daha da kötüye gitmesini önlemek için onu kesmeniz gerekir.

Son düşünceler

Yani, işte burada, hakkında bilmeniz gereken her şey Malta ve onun düşük 'dökülen' itibarı . Saçlarını kaybeder, ancak çoğu köpeğin aksine, mevsimsel olarak dökülmez veya evde bitmeyen tüy yumağı üretmez. Kapsamlı fırçalama, doğru aletler ve iyi bir diyetle harika görünecek ve birkaç saç dökülmesi daha da az olacaktır. Malta, çok fazla köpek kılı hayranı olmayanlar için mükemmel bir seçenektir.

Yorumlar