Avustralya Çoban Köpeğine Karşı Avustralya Sığır Köpeği: Farklılıklar ve Benzerlikler

Avustralya Çoban Köpeğine Karşı Avustralya Sığır Köpeği: Farklılıklar ve Benzerlikler

Avustralya Çoban Köpeği ve Avustralya Sığır köpeği, benzer isimlerine rağmen şaşırtıcı bir şekilde birçok yönden oldukça farklıdır. Her ikisi de geleneksel çoban köpekleridir ve her ikisi de çok zeki ve enerjiktir ve buna göre çalıştırılmaları gerekir. Ayrıca, bir aile ev ortamına uyum sağlamak istiyorlarsa, aşırı korumacı davranmamalarını sağlamak için çok fazla erken eğitime ihtiyaçları vardır. Bununla birlikte, eğitimlerini bir kez bitirdikten sonra, hem yakın ailelerine eşit derecede şefkatli hem de sevgi dolu olurlar.

Avustralya Çoban Köpeğinin aile yaşamına daha uyumlu olduğu için bir aile evine daha uygun olduğu söylenir. Öte yandan, evinizi koruyabilecek bir köpek arıyorsanız, o zaman Sığır köpeği Çobandan daha bölgeseldir ve bu nedenle sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.Sonuçta, bu adamlardan birini evinize davet etmeyi düşünüyorsanız, dikkate almanız gereken çok daha fazla bilgi var, bu yüzden arkanıza yaslanın, rahatlayın ve iki tür hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için okuyun ve umarım bunlardan herhangi birinin olup olmadığını keşfedersiniz. bu adamlar sizin ve yaşam tarzınız için doğru cinstir.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Avustralya çobanAvustralya Sığır Köpeği
Yükseklik 20-23 inç (M)
18-21 inç (F)
18-20 inç (M)
17-19 inç (F)
Ağırlık 50-65 pound (M)
40-55 pound (F)
30-55 pound (M & F)
Mizaç Akıllı, İşe Yönelik, Girişken Dikkatli, Meraklı, Hoş
Enerji Çok enerjik Çok enerjik
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Fırçalama Haftalık
Ömür 12-15 yaş 12-16 yaş
Fiyat 700 + 700 +

Tarih

Hem Avustralya Çoban Köpeği hem de Avustralya Sığır köpeği tarihsel olarak çoban köpekleri olarak kullanılırken, artık dünya çapında çok sevilen aile hayvanları olarak biliniyorlar. Avustralya içinde ve dışında çılgınca farklı geçmişlere sahipler ve her ikisi de özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde çok popüler hale geldi.Avustralya çoban

Var çok tartışma Avustralya Çoban Köpeğinin nereden geldiği hakkında, çünkü geçmişi neredeyse tamamen belgelenmemiş. Görünüşe göre ana teori, atalarının Scottish Highlands ve Pyrenees dağları . Adamları daha iyi bir tarım arazisi bulmak için Avustralya'ya yelken açtılar, ancak maalesef vardıklarında araziyi çorak olduğu için ekemeyeceklerini keşfettiler. Kısa süre sonra yine köpekleriyle Kuzey Amerika'ya doğru yola çıktılar. Onlara ilave Avustralyalı çiftçiler katıldı ve köpek arkadaşları da onlara katıldı. Sık sık border collies ile karıştırıldı , başka bir çoban köpeği.

Bu nedenle, dünyanın her yerinden çiftçilerin bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Avustralya Çobanını yarattığına inanılıyor. Kuzey Amerika , köpeklerini dünyanın dört bir yanından üreterek. Avustralya'dan yeni geldikleri için, köpeğin uygun bir şekilde (ya da pek uygun bir şekilde değil) Avustralya Çoban olarak adlandırıldığı varsayılmaktadır. Amerikan Kovboyları onu yetiştirdi sürü çiftlik hayvanları ama o artık dünya çapında sevimli bir aile hayvanı ve 2019'da o sıralandı 17 gibiinci American Kennel Club (AKC) tarafından en popüler cins. Avustralyalılar genellikle kaniş gibi diğer safkan köpeklerle melezlenir. aussiepoo yaratmak veya tazı yaratmak için Aussie-beagle karışımı . Ayrıca olabilirler laboratuarla karışık .

Avustralya Sığır Köpeği

Avustralya Çoban köpeğinin aksine, Avustralya Sığır köpeğinin tarihi iyi belgelenmiştir. İçinde 18inci Yüzyıl Thomas Hall adlı Avustralyalı bir adam, soyu tükenmiş olan Smithfield köpeği Scottish Collies'i ithal etti ve yerel dingolar daha önce evcilleştirdiği ve evcil hayvan olarak tuttuğu. Bundan sonra, 'Hall's Heeler' lakabını kazandı. Diğer önemli katkıda bulunanlar daha sonra bu köpekleri Dalmaçyalılar Sadakatleri ve atlarda rahat olmaları ile tanınan, Black ve Tan Kelpies köpekleriyle. 1903'te ilk cins standardı oluşturuldu ve Avustralya Sığır köpeği seçildi.II.Dünya Savaşı'ndan sonra, Avustralya'daki Amerikan askerleri son derece sadık ve bölgesel cinsi keşfetti ve onu Amerika'ya geri götürdü. Hala esas olarak çoban nitelikleri için kullanılıyorlar ve 2019'da AKC onu sıraladı 55 gibiinci Amerika'daki en popüler köpek. Genellikle diğer ırklarla da karıştırılırlar. laboratuvar heeler karışımı .

Görünüm

Avustralya Çoban, iki ırktan daha büyük olanıdır; o ölçer 18-23 inç Pençeden omuza, Sığır köpeği arasında biraz daha kısa 17 ve 20 inç uzun boylu. Avustralya çoban köpeği de önemli ölçüde daha ağırdır. 40 ve 65 pound Sığır köpeğinin ağırlığı 35 ila 50 pound . Avustralya Çoban köpeğinin daha geniş görünümüne katkıda bulunan daha kabarık bir ceketi vardır, oysa Sığır köpeği daha kısa ve daha ince tüylere sahiptir.

Avustralya Çoban Köpeği ve Avustralya Sığır köpeği, geleneksel olmaları sayesinde çok farklıdır. güzel merle palto . Bu renk, yavruları gerçekten bir tür yapan güçlü bir bireysellik duygusu yarattığı için giderek daha popüler hale geliyor. Ek olarak, merle ceket aynı zamanda sahip olma şansını da arttırır. farklı renk gözler ki bu yine başka bir bireysel görünüm özelliği. Avustralya Çoban köpeği dört renkte tanınırken, Sığır köpeği altı renkte tanınır ve daha büyük renk lekelerine, özellikle de ten rengine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Tek gerçek görünüş benzerlikleri olan ceket rengidir.Avustralya Çoban köpeğinin biraz daha uzun bir ağzı vardır, daha küçük sarkık kulakları vardır ve bir İskoç Collie'ye çok benzer. Çobanların doğal olarak kenetlenmiş bir kuyruğu olması yaygındır. Sığır köpeği kendi dingo atasının vahşi görünüşü daha kısa ağzı ve büyük dik kulakları ile. Sığır köpeği, zaman zaman doğal olarak kenetlenmiş bir kuyruğu ile doğmasına rağmen, uzun ve gür olan tilki benzeri bir kuyruğa sahiptir.

Mizaç

Avustralyalı Çoban ve Avustralya Sığırlarının mizaçları biraz farklıdır ve bu nedenle neden bir köpek istediğinizi ve hangi kişilik özelliklerinin sizin için önemli olduğunu anlamanız önemlidir.

Avustralya Çoban köpeğinin Sığır köpeğinden daha çok aile evcil hayvanı rolüne daha uygun olduğu söylenir. Bu, Sığırların iyi bir aile hayvanı yapmadığı anlamına gelmez, ancak eğitilmesi çok daha zordur ve çobanlık ve koruma özellikleri Çobandan çok daha güçlüdür ve bu nedenle bazen onu bulabilir. bir aile evine uyum sağlamak zor ayarı. Sığır çobanı olan her iki cins de diğer küçük hayvanları ve daha küçük çocukları sürülemeye çalışabilir ve bazen kıstırma tekniği özellikle gün içinde çoban köpeği olarak kullanılıyorsa. Küçük çocuklarınız varsa veya birden fazla evcil hayvanınız varsa, bu kesinlikle bilmeniz gereken bir şeydir. Eğitim bu özellikleri hafifletmeye yardımcı olabilirken, bunlar doğuştan gelir ve bu davranışı tamamen bırakmanız pek olası değildir. Sığır köpeğinin ayrıca küçük çocuklara ve yüksek seslere daha az toleranslı olduğu ve bu nedenle Sığır köpeğinin daha büyük çocuklu ailelere daha uygun olduğu söylenir.

Ancak, bu davranışı kabul edebilirseniz veya küçük çocuklarınız ve başka evcil hayvanlarınız yoksa, sevimli aile hayvanları . Her ikisi de yakın ailelerine karşı çok sadık ve sevecen. Sığır köpeğinin, Avustralya Çoban köpeğine kıyasla yabancılara daha uzak olduğu biliniyor ve bu nedenle bölgesel becerileri onu harika bir bekçi köpeği yapıyor. Sığır köpeği vahşi kökler evcilleştirilmiş köpeklerin çoğunun aksine, sıcak aylarda dışarıdaki bir barınakta uyumaktan mutlu olurlar. Gündelik işlerine ve yüksek zekasına ek olarak, hem çok eğlencelidirler hem de sizi ve ailenizi saatlerce eğlendireceklerdir.Bu adamların, kendilerine bir iş verildiğinde daha mutlu olacak olan çalışan köpekler olduğunu unutmayın; bir çiftliği ya da postayı toplamak veya çeviklik kurslarında performans sergilemek gibi diğer tuhaf ev işleri. Bu adamların bir harika çoban köpeği . Ama onu bir aile hayvanı olarak tercih ediyorsanız, o zaman meşgul ve eğlenen bir Avustralyalı'nın mutlu bir Avustralyalı olduğunu unutmayın!

Kafkas çobanına karşı Tibet mastifi

Egzersiz yapmak

Avustralya Çoban Köpeği ve Avustralya Sığır köpeği, her ikisi de yüksek enerjili ırklardır. egzersiz ihtiyaçlarında eşit . Her ikisinin de ihtiyaç duyduğu egzersizi ona sağlayabilmelisiniz ve eğer yapamazsanız, o zaman tamamen başka bir cins almayı düşünmelisiniz. Eğer egzersiz yapılmazsa, evinizi ve içindeki her şeyi yok edecek çok mutsuz, yıkıcı köpeklere dönüşecekler! Onlara bu alıştırmayı sağlayabilirseniz, o zaman gerçekten çok faydalı bir ilişkiniz olacak.

En azından ihtiyaçları olacak Her gün 60 dakika yoğun egzersiz ve çeviklik kursları veya ustalarıyla etkileşimli oyunlar gibi zihinsel uyarım içeren egzersizlerle iyi sonuç verecektir. Genç bir yavru kadar iyi sosyalleştikleri ve sürü içgüdüleri çok güçlü olmadığı sürece, o zaman yerel köpek parkında iyi bir boğuşmanın tadını çıkaracaklar.

Eğitim

Avustralya Çoban Köpeği ve Avustralya Sığır köpeği son derece zeki köpekler, ve ustalarını memnun etmek için bunu sevgileriyle birleştirerek oldukça kolay eğitilebilirler. Bununla birlikte, her ikisi de çok zeki oldukları için yoğun bir eğitime ihtiyaç duyarlar, bu nedenle zorluğun üstesinden gelmezseniz, sıkılmaları ve hatta sizi alt etmeleri uzun sürmez. Bu nedenle onlar acemi sahibi için değil .Sürü ve koruma eğilimleri, özellikle Sığır köpeği nedeniyle, çok erken yaşta sosyalleşmek her durumda, her şekil ve büyüklükteki diğer hayvanlarla rahat olmalarını sağlamak ve aileleri ve mülkleri için aşırı korumacı olmalarını sağlamak.

Sağlık

Avustralya Çoban Ulusal Irk Kulübü aşağıdakiler için test edildiğini önerin:

Dirsek ve Kalça Displazisi - bu, dirsek ve kalça eklemlerinin anormal bir oluşumudur ve daha sonraki yaşamda ağrılı artrite neden olabilir.Göz Doktoru Değerlendirmesi - bu değerlendirme, Katarakt ve Collie Göz Anomalisi gibi göz sorunlarının bir listesini tarar.

Avustralya Sığır Ulusal Irk Kulübü Yukarıda Çoban için açıklanan iki teste ek olarak, aşağıdakiler için test edildiğini önerir:

Birincil Lens Lüksasyonu - Bu, gözdeki merceği destekleyen lifleri etkileyen özel bir göz sorunudur ve dejenerasyon ağrıya ve körlüğe neden olabilir.

Progresif Retinal Atrofi - Bu, Sığır köpeklerinde yaygın olan ve fazla mesai yine tam körlüğe neden olabilecek başka bir özel göz sağlığı sorunudur.Beyin Sapı İşitsel Uyarılmış Tepki Testi - bu aynı zamanda BAER testi olarak da bilinir ve bu, her iki kulakta da normal bir işitme seviyesine sahip olmasını sağlamak içindir. Sığır köpeklerinde bu sağlık sorununun merle renklendirmesinden dolayı arttığına inanılıyor.

Hem Avustralya Çoban Köpeğinin hem de Sığır köpeğinin eğilimli olduğu başka sağlık sorunları da vardır ve bu nedenle yetiştiricilerin köpeklerini bunlara maruz bırakmaları önerilir. ek testler . Çoğu saygın yetiştirici olacaktır, ancak daha fazla bilgi için yukarıdaki bağlantılara bakın.

Avustralya Çoban Köpeği ve Avustralya Sığır köpeği genellikle sağlıklı köpekler Her ikisi de uzun bir yaşam süresine sahip olan ve Sığır köpeğinin Çobandan daha fazla sağlık sorununa yatkın olmasına rağmen, ortalama olarak, bir yıl daha uzun Çobandan daha.

Beslenme

Avustralya Çoban Köpeği ve Avustralya Sığır köpeği yaklaşık olarak 2 ½ bardak yemek bir gün. Çalışan köpekler olarak kullanılıyorlarsa veya sadece özellikle aktiflerse, bundan biraz daha fazlasına ihtiyaçları olabilir. Her iki cins de bir yüksek kaliteli mama ve bu aynı zamanda yavrularınızın kaçınması gereken en iyi besinleri almasını sağlamanın en kolay yoludur. Avustralyalılar iyi çalışabilir birkaç farklı köpek maması , yavrularınızın boyutuna ve enerji seviyelerine bağlı olarak.

Bakım

Avustralya Çoban köpeği, Sığır köpeğinden biraz daha talepkardır, çünkü daha uzun bir kürkü vardır. Fırçalamaya ihtiyacı olacak haftada iki ya da üç kez ceketinin yönetilebilir ve dolaşmayan kalmasını sağlamak için. Çok daha kısa tüylü olan Sığır köpeğinin sadece fırçalanması gerekecek haftada bir sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için.

Diğer her bakım yönü, aylık tırnak kesme, 2 ayda bir banyo ve kulak kiri oluşumunu önlemek için düzenli olarak kulak temizleme gibi ortalama bir köpekle aynıdır.

Bununla birlikte, hem Avustralya Çoban Köpeği hem de Sığır köpeği ile gözlerini kontrol ederken ekstra özen , çünkü ikisi de çok çeşitli göz sorunlarından muzdariptir. Gözlerinizde herhangi bir anormallik veya değişiklik olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun ve herhangi bir şeyden emin değilseniz Veterinerinize görünün.

Fiyat

Avustralya Çoban köpeği, Avustralya Sığır köpeğinden biraz daha pahalıdır. Bir çoban yavrusunun fiyatı etraftan başlar 700 $ Sığır köpeği etrafından başlar 500 dolar . Bunun temel nedeni, Çoban'ın çok daha popüler olması ve sonuç olarak ona daha fazla talep olmasıdır. Tabii ki, ödüllü bir çalışma soyunun peşindeyseniz, bundan çok daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Bu iki Avustralya güzelliği arasında hala kararsızsanız, o zaman şanslısınız! Bu iki yavru çaprazlandı ve sonuç güzel melez oldu 'Texas Heeler' . Bu adam, her iki ırkın en iyilerini tek bir eğlence paketine getiriyor ve ebeveynlerine benzer şekilde, başlangıçta çiftlik hayvanlarını gütmek için kullanılırken, favori bir aile üyesi olarak giderek daha fazla tercih ediliyor.

Hem Avustralya Çoban Köpeği hem de Avustralya Sığır köpeği, eğer onları buna göre eğitebilir ve sosyalleştirebilirseniz, harika aile hayvanları yapar. Tatlı, nazik ama aynı zamanda eğlenceli ve enerjiktirler. İkisi arasında farklılıklar vardır, bu da bir türün size diğerinden daha uygun olduğu anlamına gelebilir, ancak onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sağladığınızdan emin olduğunuz sürece, kesinlikle bir köpek kazanan üzeresiniz!

Yorumlar