Malta ve Maltipoo: Aralarındaki Fark Nedir?

Malta ve Maltipoo: Aralarındaki Fark Nedir?

Malta ve Maltipoo, kişilik ve eğlence dolu küçük köpeklerdir. Maltalılar, Maltipoo'nun yarısı olduğundan çok benzerler çünkü aynı D.N.A'yı paylaşıyorlar.

Maltipoo, Malta'dan daha canlı ve daha aktif olduğu için mizaç olarak biraz farklıdır ve bu nedenle biraz daha fazla ilgiye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, tımarına gelince çok daha az bağlılık gerektirir.Her iki cins de karakteriyle dolup taşan küçük adamlardır, bu yüzden neden dünya çapında ailelerin favorisi olduklarına daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Malta diliMaltipoo
Yükseklik 9-10 inç (M)
8-10 inç (F)
8-14 inç (M & F)
Ağırlık 4-7 pound (M & F) 5 - 20 pound (M & F)
Mizaç Nazik, Oynak, Büyüleyici Aktif, Sevecen, Canlı
Enerji Düşük Egzersiz İhtiyacı Ortalama
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Yüksek bakım Yüksek bakım
Ömür 12-15 yaş 12-16 yaş
Fiyat 1.000 $ + 800+ ABD dolarıGeçmiş Karşılaştırması

Malta, binlerce yıl öncesine dayanan eski bir köpektir, Maltipoo ise nispeten yeni bir tasarımcı cinsidir.

Malta dili

Maltalı bir safkan yavru ve bazıları tarafından Malta'dan geldiğine inanılırken, bazıları onun İtalya'dan veya Türkiye ve Suriye'yi çevreleyen diğer kolonilerden geldiğine inanıyor. Sorgulanamayacak bir şeyden selamladığı her yerde, en popüler oyuncak köpek MÖ 3500'den beri birçok toplumda Kraliyet ve üst sınıflar için Mısırlıların Maltalıları için büyük mezarlar yaptıkları biliniyordu çünkü özel iyileştirme güçlerine sahip olduklarına inanılıyordu. Aristoteles ve Kraliçe I. Elizabeth gibi birçok tanınmış şahsiyet, Maltalıların takılar ve bu nedenle düzenli olarak ünlü sanat eserlerinde bulunurlar.

Cins, 17'de neredeyse yok edildi.inci Yetiştiriciler onu en iyi sincap boyutu . Ancak Çinli meraklılar devreye girdi ve benzer oyuncak köpekleriyle onu üreterek onu kurtardılar. Cinsi geri yüklediklerinde, onu bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz yavruya rafine edildiği İngiltere'ye geri götürdüler. Malta şu anda 37inci Amerika'daki en popüler köpek , American Kennel Club (AKC) tarafından sıralanmıştır.Maltipoo

Maltipoo bir melez ve o, üremenin sonucudur. Malta ve Oyuncak Kaniş . Diğer popüler isimleri arasında Maltidoodle veya Moodle sayılabilir. Amerika'da yaratıldı, ancak resmi tarih bilinmiyor. O birleştirmek için yetiştirildi zekâ ama zeka ve Kaniş'in daha aktif kişiliği . Maltipoo, nispeten yeni bir tasarımcı türü olduğu için AKC tarafından tanınmıyor, ancak yine de bir popüler aile dünya çapında evcil hayvan.

colorado'daki en iyi köpek parkları

Diğer ebeveyni Kaniş , daha çok güzel tutamları ve ponponlu saç kesimleriyle Fransa'nın gösterişli ulusal köpeği olarak bilinen safkan bir köpektir. Üç boyda gelir; Standart 15 inç veya daha uzun, Minyatür 15 inç'in altında ve Oyuncak 10 inç ve altı ölçülerinde ve her biri aynı köpek, sadece boyut olarak bir değişiklik.

Bununla birlikte, en bilgili köpek fanatiği bile bilmeden, Kaniş aslında bir ördek avcısı Almanya'dan geldi ve inanılmaz burnu onu Avrupa'daki trüf avcılarına da ödünç verdi. Şimdi daha çok güzel Fransız Aristokratlarının ve Kraliyet ailesinin kucağına oturduğu biliniyor ve şu anda 7. sırada yer alıyor.inci AKC tarafından Amerika'daki en popüler köpek.Görünüm

Maltalı küçük boyut olarak, hem erkek hem de dişide 8 ila 10 inç arasında ve sadece ağırlıkta 4 ila 7 pound . Maltipoo hem boyu hem de kilosu açısından farklılık gösterir; o genellikle daha uzun boyludur 14 inç ancak 8 inç kadar küçük olabilir ve aralarında herhangi bir ağırlıkta olabilir 5 ve 20 pound . O da değişir Birçok renk beyaz, krem, gri, gümüş, mavi, siyah, kayısı, kahverengi ve kahve gibi ve vücudunun geri kalanından biraz farklı renkli kulaklara sahip olabilir, Malta ise sadece beyazdır.

Maltipoo ayrıca kıvırcık, dalgalı veya ipeksi düz gibi çeşitli palto türlerine sahiptir ve kürkü ya orta veya uzun uzunlukta . Karışık bir cins olan Maltipoo, her iki ebeveynin de görünümünü alabilir ve bu nedenle heyecan verici bir şekilde çeşitlidir. Maltalı, ancak, bir ipeksi düz ceket yere kadar ulaşır.

Bu adamlar aynı gözleri paylaşıyor düğme şekilli ve koyu kahverengi (nadir durumlarda, daha hafif Maltipoos için mavi olabilirler). Küçük siyah burunları ve siyah çizgili dudakları kısa bıyık , yaramaz bir gülümsemeyle.

Teklif veren yetiştiricilere dikkat edin 'Çay bardağı' eğilimli oldukları için her iki cinsin boy köpeği genetik bozukluklar ve sık sık bilmece sağlık sorunları . Bir 'çay fincanı' köpeği teknik olarak 5 pound veya daha düşük ağırlığa sahip olmasına ve bu nedenle küçük bir Malta köpeği olarak kabul edilebilmesine rağmen, küçük yavrular onları olabildiğince küçük yapmak için.Mizaç

Maltalı bir büyüleyici köpek her zaman kendi yolunu bulan. Efendisinin kucağına oturmaktan başka hiçbir şeyi sevmez ve alabildiği tüm vuruşları ve ilgiyi mutlu bir şekilde alır. O tatlı ve sevimli ve böylelikle herkesin arkadaşı olmak istediğine inanıyor, o insan ya da hayvan.

Maltipoo, Malta'nın mizacında benzerdir, ancak genellikle Kaniş ebeveyninin zeka ve merak Maltalı ebeveyninin mizacına ek olarak. Sahibinin kucağında oturmaktan da aynı derecede hoşlanır, ancak yalnızca biraz eğlenmesine veya önceden bahçede iyi bir boğuşmaya izin verilirse. Genel olarak, o daha giden ve Maltalılardan daha canlı.

Maltipoo bir melez köpek ebeveynlerinden birinin mizacının bir karışımını alabilir, onun mizacını görmenin en iyi yolu onu bir köpek yavrusu olarak ziyaret et kardeşleri ve ebeveynleri ile nasıl etkileşim kurduğunu görmek için. Maltipoo sahipleri, mizaç ölçeğinin ortasında bir köpek yavrusu almayı öneriyor, ne yavru arkadaşlarına zorbalık eden ne de köşeden çekinmeyen biri.

Egzersiz yapmak

Malta ve Maltipoo, egzersiz gereksinimlerine göre değişir. Küçük bir köpek olan Maltalı, sadece bir kısa bir yürüyüş veya iki Bir gün, etrafta koşuşturarak ve içeride oynayarak egzersizin çoğunu yapacağı için. Bu, daha çok sahne değiştirebilmeleri ve köpek işlerini yapabilmeleri içindir, bu nedenle blok etrafında bir yürüyüş onlara çok yakışacaktır. Ara sıra bacak gerdirme ile tüm gün bir kucak köpeği olmaktan memnun.Maltipoo biraz daha talepkar ve etrafına ihtiyacı olacak Günde 30 dakika yürüyüş onu hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyarmak için gün boyunca birkaç interaktif oyun seansı ile. Onun bir suya yakınlık , kanişinin geleneksel çalışma geçmişi sayesinde, yerel göle düzenli bir gezi yapmaktan memnun kalacak.

köpek itaat eğitimi

Hem Malta hem de Maltipoo için tavsiye edilir, çünkü her iki cins de Çöken Trakea , ipucunun bir kablo ağı ve yaka değil. Bu, boynunu korumaya ve ondan muzdarip olma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Her iki cins de Sosyal , uzun süre yalnız bırakılmanın büyük hayranları değiller ve bunlardan muzdarip oldukları biliniyor Ayrılık Kaygısı , özellikle Maltalılar. Onları birkaç saatten fazla bırakmak zorunda kalırsanız, onları yanınızda bıraktığınızdan emin olun. ödüllü bulmaca oyuncağı . Küçük boyutlarına rağmen, sıkıldıklarında yıkıcı olma eğilimindedirler ve koltukları çiğnedikleri bilinmektedir!Eğitim

Hem Malta hem de Maltipoo insanlar memnun ve efendilerinin ikramlarının ve övgülerinin tadını çıkarın ve bu nedenle ikisi de eğitimden hoşlanır . Maltipoo, Kaniş ebeveyninin karakteri nedeniyle genellikle daha zekidir ve çalışmaktan hoşlanır ve bu nedenle daha hızlı eğitime başlar ve daha az inatçı Maltalı.

Bu adamların ikisi de erken gerektirir sosyalleşme diğer insanlar ve diğer hayvanlar karşısında iyi davranmalarını ve aile evinin dışındaki çeşitli durumlarda rahat olmalarını sağlamak.

Maltalı bazen hafif olarak bilinir gevezelik ve bu, şu adla bilinen davranışsal bir sorundur: 'Küçük adam sendromu' . Bunun nedeni, ya çok küçük olduğu için değerini kanıtlama ihtiyacı duyması ya da aşırı şımarık olduğu için sürü lideri olduğuna inanması ve bu da saldırgan olmasına neden olmasıdır ya da sık sık havlıyor . Maltipoo bu davranışıyla daha az bilinir, ancak uygun şekilde sosyalleştirilmezse, herhangi bir köpek türü bunu benimseyebilir. istenmeyen davranış .

Sağlık

Hem Malta hem de Maltipoo genellikle sağlıklı köpekler. Çoğu melez köpekte olduğu gibi Maltipoo, ebeveynlerinin genlerinin bir karışımına sahip oldukları için safkanlardan biraz daha sağlıklı olarak kabul edilir.Maltalı'nın, kendisine göre bir Kardiyak ve Patella Değerlendirmesi olması gerekmektedir. Ulusal Irk Kulübü . Hem Malta hem de Maltipoo'nun geliştiği bilinmektedir Lüks Patella Bu, diz kapağının yerinden kayabileceği anormal bir dizkapağı gelişimidir. İkisinin de deneyimlediği biliniyor Çöken Trakea nefes borusunu çevreleyen kıkırdak halkalarının içe doğru çöktüğü yer burasıdır.

Tüm küçük ırklarda olduğu gibi, düzenli diş temizliği birkaç nedenden ötürü ortalama bir köpekten daha fazla gereklidir. Birincisi, dişleri daha büyük bir köpeğe göre ağızlarında daha kalabalıktır. tartar oluşumu çok daha hızlı. İkincisi, kökleri daha sığ olduğu için periodontal hastalıklar daha fazla olumsuz etkiye sahiptir.

Beslenme

Bu adamlar, günlük yedikleri yiyecek miktarında farklılık gösterir. Ortalama olarak, bir Maltalı yemek yiyecek arasında ½ ve günde 1 bardak yemek ve Maltipoo biraz daha fazla yemek yiyecektir. 1 ila 1 ½ bardak Günde yemek. Bu tamamen Maltipoo'nuzun boyutuna bağlıdır, eğer o daha büyük bir Maltipoo ise ve oldukça aktifse, biraz daha fazlasına ihtiyacı olabilir. Emin değilseniz, Veterinerinize sorun, size uygun şekilde tavsiyede bulunabilirler.

Bu adamların ikisi de olmaktan hoşlanıyor ikramlarla şımarık , bu nedenle alımlarını izlemek önemlidir. Çok fazla egzersiz yapmaları gerekmeyen daha küçük köpekler olmaları nedeniyle, Obezite .

Bakım

Hem Malta hem de Maltipoo daha talepkar tımarlarına göre ortalama bir köpek. Her iki cinsin de astarı yoktur ve bu nedenle tüy dökmezler ve bu onları hipoalerjenik . Evcil hayvan alerjiniz veya astımınız varsa bu harikadır, ancak herhangi bir hayvanda olduğu gibi, saç dökülmesi yine de meydana gelecektir, bu nedenle% 100 tüysüz bir bölge beklemeyin. Malta'nın tüylerinin fırçalanması gerekecek her gün uzun saçlarının dolaşmaması ve ipeksi olması için Maltipoo'nun daha az fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. 2 veya 3 kez bir hafta.

Astarları olmadığı için sadece yıkanmaları gerekir. 3 haftada bir ciltleri daha az korunduğundan ve özel şampuan ve saçlarını en iyi durumda tutmak için saç kremi. Hem Malta hem de Maltipoo da acı çekiyor gözyaşı boyama gözlerinin altında çirkin bir leke olan ve sıvının toplanması genellikle sümüksü ve pütürlü görünür. Bu, koyu renkli bir Maltipoo'da daha az belirgin olabilir, ancak beyaz Malteses ve Maltipoos'ta görülmesi kolaydır. Düzenli olarak silme gözyaşı lekesi önleyici mendiller lekeleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Maltalı, eğer o bir köpek göster , uzun ve ipeksi tüylerini parlak ve şık tutmak için ciddi bir tımar gerektirir. Sahibi olmalı önemli miktarda zaman ayırmak her gün karışıklık olmadığından emin olmak ve Bölünmüş uçları oluşmaz.

Karşılaştırma

Maltalı, safkan bir köpek olduğundan ortalama maliyet 1000 dolar Maltipoo'nun ortalama maliyeti ise, 800 ABD doları . Bu, bu kadar küçük bir köpek için çok para gibi görünebilir, ancak harika olan şey, ortalama köpeğinizden çok daha az yiyorlar ve her şey satın alınır. minyatür Yani bir İngiliz Mastiff'ine kıyasla daha fazla tasarruf edersiniz!

Son düşünceler

Maltipoo, Malta'nın yavruları olduğu için, bu cinslerin hem görünüş, hem ölçülülük hem de diğer birçok özellik bakımından çok benzer olduğunu söylemek doğrudur. Maltalı safkan bir köpektir, Maltipoo ise melez bir köpektir ve henüz kendi başına bir cins olarak tanınmamıştır.

Minimum egzersiz gerektiren bir kucak köpeğinin peşindeyseniz, Maltalılar daha iyi bir seçim olacaktır, oysa biraz daha canlı olan sevimli bir köpeğin peşindeyseniz, Maltipoo'nun daha uygun yavru olma olasılığı daha yüksektir.

beyaz köpek cinsi

Her iki durumda da, bu küçük boyutlu yavrular hem cidden sevimli hem de karakter dolu.

Yorumlar

Adrienne
Teşekkürler! Bu makaleyi çok faydalı buldum!
Katherine Rubie
Teşekkürler! Ben bir evcil hayvan bakıcısıyım ve sahibi köpeğini Malta olarak listeledi. Bununla birlikte, rengi (gri ve beyaz karışımı), kürk tipi (orta uzunlukta ve dalgalı) ve genel boyutu bana bunun aslında bir Malta değil, bir kaniş karışımı olduğunu hissettirdi. Bu makaleyi okuduktan sonra, bu köpeğin bir Maltipoo olması gerektiğine ikna oldum. (Ayrıca bu iki ırkta da ortak olan çökmüş trakeaya sahip.)
Barbara Fuhrmann
Bunu çok ilginç ve bilgilendirici bulduk. O bizim kurtarma köpeğimiz ve bize onun safkan bir Maltalı olduğu söylendi. Ancak kıvırcık saçları var. Ne kişilik, diğer köpeklerle anlaşamıyor.
Kelly Wilson
Yorumunuz için teşekkürler Barbara! Diğer köpeklerin yanındayken yavaş sosyal etkileşim ve yumuşak düzeltmeler tavsiye ediyoruz. Her zaman yaşlı bir köpeğe yeni numaralar öğretebilirsiniz. İstediğiniz davranışı ödüllendirmeyi unutmayın. Yavru köpeğinizle iyi şanslar!