Köpekler Karides Yiyebilir mi? Yaptıklarında Ne Olur?

Köpekler Karides Yiyebilir mi? Yaptıklarında Ne Olur?

Belki bu makaleyi incelemeden önce yavrunuza biraz karides vermişsinizdir veya belki de Fido'ya bu tuzlu kabuklulardan birini sunmadan önce gerekli özeni göstermiş olursunuz. Karidesler sadece etli protein iyiliğiyle dolu değil, aynı zamanda lezzetli ve köpeğiniz için besin ve sağlık yararları ile doludur. Öyleyse köpeğinizi karides besleyebilir misiniz ve beslerseniz ne olur?

Kısa cevap evet, çoğu köpeğin ölçülü olarak karides yemesi güvenlidir. Ancak bunu köpeğinize beslemeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Karidesin nasıl pişirildiğinin yanı sıra, daha hassas bir mideye sahip olan bazı yavruların bazı sınırlamaları olacaktır. Bazı hayvanların kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olması da mümkündür şiddetli reaksiyonlarla , bu yüzden akılda tutulması gereken bir şey var.Karides sağlıklı bir atıştırmalık olsa da, büyük miktarlarda zararlı olabileceğinden, köpeklere sadece küçük miktarlarda verilmelidir. Doğrudan dalmadan ve köpeğinizin diyetine Karides eklemeden önce, Karides'in yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkındaki bu kapsamlı kılavuzu okuyun.

dev cins köpek maması

Karides Besinleri

Karides, köpeklere protein ve sağlıklı bir oksidatif duruma ulaşmasına yardımcı olan bol miktarda vitamin ve mineral sunar. Besin açısından yoğun olduğu için, çoğu yetişkin köpeğin diyetinde düzenli olarak sınırlı miktarlarda kullanılabilir. Yağ ve karbonhidrat oranı düşük olduğu için ticari köpek ödüllerine mükemmel bir alternatif oluşturur ve Karides başına sadece 7 kalori ile, kendilerini diyette bulan daha tıknaz köpekler için mükemmeldir.Bu, karidesin hemen hemen her köpek için harika bir düşük kalorili protein kaynağı olabileceği anlamına gelir. Açıkçası, daha küçük köpeklerin daha büyük köpeklerden daha az beslenme ihtiyaçları vardır, bu nedenle köpeğinizi boyutlarına göre uygun şekilde beslemek isteyeceksiniz. Köpeklerin ihtiyaç duydukları besinleri tek başına kuru mama ile almaları zordur, bu nedenle onları protein için karides gibi çiğ doğal yiyeceklerle besleyin ve onları ananas gibi meyve ile beslemek karbonhidratlar için iyi bir fikirdir.

Pişmiş, Çiğ veya Kızartılmış?

Köpeğinizi en çiğ etlerle besleyebilmenize rağmen, karides biraz farklıdır. Çiğ ve pişmemiş olarak servis edildiğinde karides, köpeğinizin sindirim sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek zararlı bakteriler içerir. Bu nedenle, sadece pişmiş köpek karidesini beslemenizi tavsiye ederiz.

Derin yağda kızartılmış karides, yavrunuzu beslemenizi önermediğimiz bir şeydir. Süper lezzetli olsa da, onsuz yapabileceği işlenmiş yağlı bir besindir. Aşırı yağda kızartılmış yiyecekler yavrularınızın sindirim sorunlarına neden olabilir ve sonuç olarak büyük olasılıkla gevşek dışkıları temizleyeceksiniz.Karidesleri köri veya şımarık bir şey için pişiriyorsanız, karidesini ayrı olarak pişirdiğinizden emin olun çünkü ona baharatlı veya baharatlı Karides verilmemelidir. O kadar taze, sade, pişmiş karides, yavrularınızı beslemenizi önerebileceğimiz tek türdür.

Hangi Parçaları Yiyebilirler?

Karides Parçaları

Tıpkı biz insanlar gibi, köpekler de sadece etli kas kuyruklarını yemelidir, bu nedenle keskin oldukları ve sindirim sistemini tahriş edebileceği ve bazen boğulmaya neden olabileceği için başını ve kabuğunu çıkardığınızdan emin olun.

Etli kuyruğunuz kaldığında, Karidesleri paketteki talimatlara göre pişirin ve pembe renkli ve hafif opak olana kadar iyice piştiğinden emin olun.Köpekler Ne Kadar Karides Yiyebilir?

Çoğu köpek için her hafta yarım fincan karides uygundur, ancak bunu kilosuna göre biraz değiştirin. Karidesin yağ ve kalorisi düşükken, kolesterolü yüksektir, bu nedenle her öğün yerine sadece ara sıra bir muamele olarak pooch Karidesinizi beslediğinizden emin olun.

Neyse ki ve burada fazla teknik olmadan, Karides'te bulunan kolesterol, kalp sistemi için oldukça faydalı olabilecek daha sağlıklı kolesteroldür, bu da Karides'in ölçülü olarak tüketilmesinin bir başka nedenidir.

Karides Köpekler İçin Faydalı mı?

Çoğu kabuklu deniz ürünü gibi, kalp sistemi için de iyi olan ve sağlıklı bir cilt ve tüyü destekleyen Omega 3 yağ asitleri ile doludur. Ayrıca az miktarda da olsa Astaksantin, Selenyum, Bakır, Çinko ve B6, A ve E vitaminleri gibi çeşitli besinler içerir. Bunlara ve yukarıdaki protein ve enerji faydalarına ek olarak, Karides'te bulunan ana besinler şunları içerir:

B12 vitamini: B12 Vitamini, bir köpeğin gastrointestinal sağlığı ve metabolik işlevlerinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda kan hücrelerini sağlıklı tutmaya da yardımcı olur, bu tabii ki günlük sağlığa yardımcı olur ve ona ihtiyacı olan enerjiyi verir. Bu vitaminin eksikliği yorgunluk, iştahsızlık ve kilo kaybına neden olur, bu nedenle günlük B12 vitamini alımını sağlaması önemlidir.Niasin: Bu, daha az yaygın olarak B3 vitamini olarak bilinen başka bir vitamindir ve hücreleri onaran ve enerjiyi, çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi üreten glikoza dönüştüren önemli bir antioksidandır. Aynı zamanda sağlıklı hormon seviyelerini korumaya yardımcı olur ve bu vitamin olmadan yorgunluk ve zihinsel donukluk yaşar.

Fosfor: Fosfor, daha ünlü kuzeni kalsiyuma benzeyen bir mineraldir ve güçlü ve sağlıklı kemik ve dişlerin korunmasına yardımcı olur. Ancak yukarıda listelenen diğer B vitaminlerinin emilimi ve işleyişi açısından da önemlidir. Ayrıca böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve raşitizmi uzak tutabilir.

Olası yan etkiler

Herhangi bir yeni yiyecek girişinde olduğu gibi, ilk başta onu sadece küçük bir miktar beslediğinizden emin olun, sadece herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsa minimumda tutulmasını sağlamak için birkaç Karides yapacak.

Bazı yan etkiler ishal, kusma ve aşırı şişkinlik içerebilir, bu nedenle bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz onu daha fazla Karides beslemediğinizden emin olun. Diğer yan etkiler arasında kaşıma, ciltte sıcak noktalar ve kulak enfeksiyonları yer alır ve yakında Karides'in onun için atıştırmalık olmadığı anlaşılacaktır.Daha ciddi yan etkiler, ölümcül olabilen anafilaktik şoku içerir; bu nedenle, kurdeşen, şişmiş bir yüz veya ağız, aşırı sarkma veya kızarık cilt gibi herhangi bir semptom fark ederseniz, onu derhal Veterinere götürün. Bu çok nadir görülen bir yan etki olsa da, çiğ ya da düzgün pişirilmemiş Karides yerse bu daha olasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Köpekler karides kuyruklarını yiyebilir mi?
C: Daha önce de belirtildiği gibi, köpekler karides kuyruklarını yememelidir. Özellikle küçük köpekler için tehlikeli olabilir çünkü yavrularınızın boğazına takılırlarsa boğulma tehlikesi oluştururlar.

S: Köpekler karides kabukları yiyebilir mi?
C: Köpeğinize yemeden önce her zaman karidesleri soymalısınız. Bazı insanlar yavrularını çiğ beslerken, karides kabukları da tıpkı kuyruklar gibi boğulma tehlikesidir. Bunu tavsiye etmiyoruz ve eğer yavrunuz yanlışlıkla bir karides kabuğu yutarsa, veterinerinizi görmenizi tavsiye ederiz.S: Köpekler shirmp tempura yiyebilir mi?
Y: Köpeğinizin, vücudunu ve sindirim sistemini insanlardan daha fazla etkilediği için herhangi bir tür derin yağda kızartılmış yiyecek yemesini önermiyoruz. Ara sıra ortaya çıkan tempura çok fazla zarara yol açmasa da, köpeğinizin kullanılan baharatlardan herhangi birine ters bir reaksiyonu varsa, veterinerinizi görmenizi tavsiye ederiz.

S: Köpekler karides scampi yiyebilir mi?
C: Scampi çoğu tarifte tereyağı ve sarımsak içerir. Sarımsak mideleri için biraz zengin olabilse de, köpeklerin genellikle çok fazla sorun yaşamadan tüketebilecekleri karides türlerinden biridir. Yavru köpeğinizin mide problemleri yaşamaması için burada moderasyonu tavsiye ederiz. Genellikle insanlar doğrudan köpeklerine beslenmek için scampi yapmazlar ve bu artıkların bir sonucudur. Bu yüzden, Fido'yu beslemeden önce scampi baharatına nelerin dahil olduğunu bildiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

S: Köpekler karidesli kraker veya cips yiyebilir mi?
C: Her şey tarife bağlı. Köpeğiniz tahıl içermiyorsa, bazı kraker tarifleri bunlara un eklemiş olabilir ve yavru köpeğinizin olumsuz bir reaksiyonu olabilir. Özellikle derin yağda kızartılmışlarsa cipsler için ılımlılık öneriyoruz.

S: Köpekler karides alfredo yiyebilir mi?
C: Bu, büyük ölçüde alfredo tarifinde hangi bileşenlerin kullanıldığına bağlı olacaktır. Alfredo için tariflerin çoğu, bazı yavruların sindirim sorunları yaşayabileceği süt ürünleri içerir. Köpeğinize Karides Alfredo’yu yalnızca ölçülü olarak beslemenizi öneririz.S: Köpekler karides kokteyli yiyebilir mi?
C: Karides kokteyli gerçekten sadece soslu pişirilmiş karidestir. Sos, köpekler için tavsiye edilmez, ancak gerçek karides, yavru köpeğinize ölçülü olarak beslenirse sorunsuz olarak köpeğinize beslenebilir.

S: Köpekler karides kızarmış pilav yiyebilir mi?
C: Kızarmış karides pilavı genellikle gayet iyi çünkü çoğu malzeme genellikle sebze, yumurta, pilav ve karides içerir. Tarife soya sosu kullanıyorsa, karides kızarmış pilavda köpeğinizin bir sorunu olabilir. Bazı köpekler, içindekilerden dolayı soya sosuna olumsuz tepki verebilir, bu nedenle içini ve dışını bildiğinizden emin olmak istersiniz.

S: Bazı kuru köpek mamalarında karides kullanılıyor mu?
C: Genellikle, belirli köpek maması türlerinde bir bileşen olarak balık görürsünüz. Balığın bazı ürünlerimizde birincil bir bileşen olduğunu görebilirsiniz. Rottweiler için favori yiyecekler ve bazılarına da dahil Dakhund'lar için formüle edilmiş yiyecekler .

Son düşünceler

Artık en iyi arkadaşınızın nasıl pişirildiğine bağlı olarak Karides'i oldukça güvenli bir şekilde yiyebileceğini biliyorsunuz. Sadece etli vücut kısmını yemeli ve keskin kafayı, kuyrukları ve kabuğu çıkarmanız gerekir. Karidesin iyice pişirilmesi gerekir ve baharat veya baharat olmadan sade olmalıdır.

Karidesin çok çeşitli sağlık yararları vardır ve sağlıklı yağlar ve besinler ile doludur ve tek başına koku çoğu köpeği çıldırtır. Karides'i ilk beslediğinizde, alerjik olmadığından emin olmak için tepkilerini izlediğinizden veya daha kötüsü anafilaktik şoka girdiğinizden emin olun.

İlk seferinde ona iyi tepki verdiği sürece, onu haftalık diyetine dahil etmeye devam edebilirsiniz. Pooch'unuz karides sever mi? Aşağıdaki yorumlarda, yavrunuzun karides yeme konusunda ne kadar çılgın olduğunu bize bildirin!

Yorumlar