Yardım! Köpeğim Az önce Zambak yedi! Her Tür Köpekler İçin Zehirli midir?

Yardım! Köpeğim Az önce Zambak yedi! Her Tür Köpekler İçin Zehirli midir?

Evcil hayvan ebeveynleri olarak hepimiz köpeklerimizi evlerinde ve dışarıda güvende tutmak isteriz. Yavrularınıza herhangi bir zarar vermeyecek pek çok güvenli, evcil hayvan dostu bitki vardır, ancak tehlikeli olanların ve tüylü arkadaşınızın patilerini onlara bulaştırırsa ne yapmanız gerektiğinin farkında olmak çok önemlidir.

Cesur ve güzel çiçekleriyle zambakların güçlü ve enfes kokusundan sık sık hoşlanırız, ancak sizi “zambaklar köpekler için zehirli midir?” diye merak etmeye sevk edebilirler.balkabağı sokak köpeğini yandı

Bunun basit cevabı evet. Zambaklar köpekler için zehirlidir. Bazı türler diğerlerinden daha zehirlidir, ancak genel bir kural olarak, tüm zambak türleri evcil hayvanlar için zararlı olabilir. Farklı zambak türlerini ve potansiyel tehlikelerini inceleyelim.

İçindekiler

Hangi Zambak Bitkileri Köpekler İçin Zehirlidir?

zambak içerir kırmızı kan hücrelerine zarar veren alkaloidler. Kedilerde zambak yutulması organ yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir, ancak köpeklerde bu nadirdir. Ancak, lilyum çok üzgün bir mideye neden olmak ve diğer sorunlar. Ama bu kadar çok zambak bitkisi varken, tüm zambak türleri zehirli midir?Her türlü zambak, yavrularınızı çok hasta edebilir. Bazı türler oldukça toksikken, diğerleri daha zararsızdır.

Toksik Olmayan Çeşitler

Toksik olmayan zambak çeşitleri arasında Peru zambağı, kaplan zambağı, gündüz zambağı ve Paskalya zambağı bulunur. Bu zambaklar evcil hayvanınız için özellikle tehlikeli değildir ve herhangi bir soruna neden olma olasılığı düşüktür. Ancak, Zambaklar bağırsak astarını tahriş edebileceğinden köpeğinize yine de yakından bakmalısınız. bu nedenle hafif bir kusma veya ishal fark edebilirsiniz.

Zehirli Çeşitler

Zehirli zambak türleri Prairie Lily (yağmur çiçeği), Vadi Zambağı, Peace Lily, Calla Lily, Glory Lily, Japanese Show Lily, Leopard Lily ve Stargazer Lily'yi içerir.Calla ve Barış Zambakları özellikle zehirlidir. Çiğnendiklerinde ağız, dudak ve ciltte yanma ve tahrişe neden olabilecek kalsiyum oksalat kristalleri salgılarlar. Vadideki Zambak, köpeğinizin kalp atışında aritmi adı verilen ve ölümcül olabilen bir değişikliği tetikleyebilir. Daylilies ve Easter Lilyumların köpeğinize herhangi bir sorun yaratması pek olası değildir, ancak kusma ve ishal gibi bazı hafif karın rahatsızlıklarına neden olabilirler.

Zambak Bitkisinin Hangi Parçaları Köpekler İçin Zehirlidir?

Bir zambak bakan köpek

Zambak bitkisinin tüm parçaları köpekler için toksik olabilir - çiçek, yapraklar, gövdeler, kökler ve soğanlar.

Ampuller özellikle zehirlidir, çünkü bitkinin bu kısmı daha yüksek konsantrasyonlarda toksik maddeler içerir. Zambaklardan gelen polen özellikle zararlı değildir ancak solunduğunda tahrişe ve hapşırmaya neden olabilir.Köpeklerde Zambak Zehirlenmesi Belirtileri

Zambak zehirlenmesinin belirtileri, yuttuktan sonra çok hızlı başlama eğilimindedir. , genellikle ilk iki saat içinde. Bununla birlikte, belirtiler 24 saat içinde herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, bu nedenle köpeğinizi yakından takip etmeniz önemlidir.

Köpeğiniz toksik olmayan zambak türlerinden sadece küçük bir miktarını yemişse, belirtiler genellikle hafiftir. Üzgün ​​bir karın - kusma ve ishal - en yaygın olanıdır. Çoğu köpek tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir, ancak semptomlar devam ederse veterinerinize başvurun.

Köpeğinizin zehirli zambak yiyip yemediğine dikkat etmeniz gereken başlıca belirtiler arasında kusma, ishal, uyuşukluk, iştahsızlık (iştahsızlık), karın ağrısı, dehidrasyon, idrar renginde değişiklik, nöbetler, aritmiler (anormal kalp ritmi), aşırı salya akması ve diş etlerinde, ağızda ve gözlerde kızarıklık. Köpeğiniz zambak yedikten sonra bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, hemen veterinerinize başvurmalısınız.

Tüm köpeklerin her semptomu ve zehirlenmenin şiddetini göstermediğini unutmayın. köpeğinizin ne tür zambak yediğine ve kaç tane yediğine bağlıdır, yanı sıra köpeğinizin boyutu ve cinsi. Daha küçük köpekler daha hassastır, oysa daha büyük köpeklerin çok hasta olmaları için daha fazla zambak yemeleri gerekir.Köpeğim Zambak Yedi - Ne Yapmalıyım?

Demek yavrun zambak yemiş. Şu an ne yapıyorsun?

  • Bitki materyalini evcil hayvanınızdan çıkarın ve ulaşamayacakları bir yere veya çöp kutusuna koyun
  • Köpeğinizin ne tür zambak yediğini kontrol edin ve ne kadar yutulmuş olabilir. Bitkinin fotoğrafını çekerek veterinere göstermek, onların zehir riskini daha iyi değerlendirmesine yardımcı olabilir.
  • Köpeğiniz toksik olmayan bir zambak yemişse, daha sonra onu yakından izleyin ve tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.
  • Evcil hayvanınız zehirli zambak bitkilerinden birini yemişse, hemen veterinerinize başvurun ve köpeğinizi klinikte kontrol ettirin. Kusma, ishal, uyuşukluk, iştahsızlık, karın ağrısı, dehidratasyon, idrar renginde değişiklik, nöbetler, aritmiler (anormal kalp ritmi), aşırı salya akması veya kızarıklık gibi zambak zehirlenmesi belirtileri gösteriyorsa bu özellikle önemlidir. diş etleri, ağız ve gözler.

Köpeğim Zambak Yiyorsa İyi Olur mu?

Zambak Türünü Belirleyin

Yavru köpeğinizin patileri bazı zambaklara bulaşmışsa, ne tür zambak yediğini belirlemek önemlidir. Bitkiyi tanımlamak veya fotoğrafını çekmek, veterinerinizin zehirlenme riskini ve hangi tedavinin gerekli olduğunu değerlendirmesine yardımcı olabilir. Veterinerler genellikle evcil hayvanlardaki farklı zehirler hakkında kapsamlı bilgiye sahip olan ve en uygun tedavi konusunda tavsiyede bulunabilen uzman zehir servisleriyle iletişim kurar.

pomeranya yavruları

Köpeğinizin zambak yemesinin üzerinden iki saatten az zaman geçtiyse, veterineriniz onu kusturmak isteyebilir, böylece tüm bitki materyali sindirilmeden önce ortaya çıkar. . Toksinlerin bağırsaktan emilmesini önlemek için yavrularınıza aktif kömür de verilebilir.

Belirtileri İzleme

Zambak yedikten sonra hafif karın ağrıları yaygındır ve tedavi olmaksızın kendiliğinden geçme eğilimindedir. Fakat semptomlar devam ederse, veterineriniz, yavrularınızı daha iyi hissettirmek için ilaç yazabilir. Evcil hayvanınız zambak zehirlenmesi belirtileri gösteriyorsa, tedavi önerilir ve genellikle kan testleri, hidrasyonu sürdürmek ve karaciğer ve böbrekleri desteklemek için IV sıvı tedavisi ve ayrıca kusma veya nöbet gibi semptomları önlemek için ilaç tedavisini içerir.prognoz

Zambak yemiş köpeklerin prognozu, ne kadar ciddi şekilde etkilendiklerine bağlıdır. . Hafif karın rahatsızlıkları veya zambak yedikten sonra hızla kusan köpekler için daha fazla sorunla karşılaşmak nadirdir. Ancak ciddi zambak zehirlenmesi vakalarında herhangi bir organ hasarı olup olmadığına bağlı olarak prognoz daha temkinli olabilir. Köpeklerde zambak zehirlenmesinden ölümler çok nadirdir.

Köpeğimin Zambak Yemesini Nasıl Önleyebilirim?

Zambaklar ile şirin küçük beagle köpek yavrusu

Yavrularının patilerini bitkilerine sürmesini nasıl engellersin?

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki birçok bitki evcil hayvanlarımız için güvenli olsa da, zambaklar gibi diğerleri zararlı olabilir. Bu nedenle, güvenli ve zehirli olanları ayırt edemedikleri için tüylü dostlarımızı bitki materyallerini yemeye teşvik etmemek en iyisidir.Muhtemelen yavrularınızın neden bitkilerinizi yemeyi sevdiğini merak ediyorsunuzdur? Genellikle, bu bir can sıkıntısı veya egzersiz eksikliğinden kaynaklanan davranışsal sorun . Ayrıca dikkatinizi çekmenin harika bir yolu olabilir. Yavru köpeğinizin çiçek tarhlarınızı yırtma alışkanlığı varsa, diyetine ve egzersiz rejimine bakmakta fayda var ve emin değilseniz veterineriniz size burada yardımcı olabilir.

Köpeğinizi bitkilerden uzaklaştırmak ve onu yüksek kaliteli bir ödülle ödüllendirmek, olumlu davranışı pekiştirmeye yardımcı olacaktır. Bahçenin bazı kısımlarını çitle çevirmek, özellikle yavrular gençken ve dünyayı ağızlarıyla keşfederken de yardımcı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi çiçekler köpekler için zehirlidir?

Köpekler için zehirli bitkiler arasında açelya, yaban mersini, nergis soğanı, daylilies, yüksükotu, sümbül, ortanca, sarmaşık, itüzümü, ormangülü, tatlı bezelye, lale soğanı, mor salkım ve porsuk bulunur. Zehirli bitkilerin tam listesini burada bulabilirsiniz. burada.

Tüm zambaklar köpekler için zehirli midir?

Evet, zambaklar köpekler için zehirlidir. Bazı türler diğerlerinden daha zehirli olabilir, ancak tüm zambaklar evcil hayvanınızın rahatsız olmasına neden olabilir.Hangi zambaklar köpekler için zehirlidir?

Köpekler için zehirli olan zambak türleri arasında kır zambakları, vadi zambağı, barış zambakları ve kalla zambakları bulunur. Birçok zambak bitkisi türü vardır ve diğerleri de zehirli olabilir. Evcil hayvanınız zambak yemişse, onları tanımlamaya çalışın veya veterinerinizin zehirlenme riskini değerlendirmesine yardımcı olması için bir fotoğraf çekin.

Zambaklar köpekleri öldürebilir mi?

Zambaklar köpekler için zehirlidir. Bazı daha zehirli zambak türleri köpeğinizi çok hasta edebilir ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse hayatı tehdit edici olabilir, ancak köpeklerde zambak zehirlenmesinden ölüm çok nadirdir.

Son düşünceler

Tüm zambak türleri köpekler için tehlikeli olabilir, ancak bazı türler diğerlerinden daha zehirlidir. Bu nedenle, tüm bu bitkileri yavrularınızın erişemeyeceği bir yerde tutmak en iyisidir. Köpeğiniz zambak yemişse, veterinerinizin evcil hayvanınızın zehirlenme riskini değerlendirmesine yardımcı olmak için ne tür yediğini kontrol edin.

Köpeğiniz zambak yedikten sonra mümkün olan en kısa sürede bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir, çünkü hızlı tedavi ciddi komplikasyonları önleyebilir. Çoğu köpek, zambak yedikten sonra iyidir ve sadece hafif bir mide rahatsızlığı yaşar, ancak ciddi hastalıklar meydana gelebilir, bu nedenle güvende olmak ve veterinerinize danışmak her zaman en iyisidir.

Yorumlar