Doberman Pinscher ve Amerikan Pitbull Terrier: Farklılıklar ve Benzerlikler

Doberman Pinscher ve Amerikan Pitbull Terrier: Farklılıklar ve Benzerlikler

Doberman Pinscher ile Amerikan Pitbull Terrier'i karşılaştırırken, iki tane bulursunuz eşit derecede güzel köpekler ama ne yazık ki, onları tanımayanlar tarafından ikisi de gereğinden fazla korkuyor. Her ikisini de tanıyanlar, ailelerini çok seven, enerjik ve eğlenceli yavrular olduklarını bilirler.

Her iki cins de şaşırtıcı derecede sevecen sevdikleriyle, gizlice yüreklerinde büyük yumuşaklar. Onları ayıran şey, görünüşleri ve boyutlarıdır, Doberman ikisinden daha büyüktür ve Doberman, aşırı arkadaş canlısı Amerikan Pitbull Terrier ile karşılaştırıldığında yabancılarla genellikle uzaktır.Bu iki muhteşem ırk arasında karar vermeye çalışıyorsanız, o zaman ne olduğunu anlamak önemlidir. farklılıklar aralarında ve nerede karşılaştırılabilir , böylece hangisinin size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu bilirsiniz. Öyleyse, bu güzel ve yanlış anlaşılmış ırkların her ikisi hakkında daha çok şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Doberman pinscherPitbull Teriyeri
Yükseklik 26-28 inç (M)
24-26 inç (F)
18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 75-100 pound'a kadar (M)
60-90 pound'a kadar (F)
36-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Dikkatli, Korkusuz, Sadık Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Yoğun Aktivite Yüksek enerji
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 10-12 yıl 12-16 yaş
Fiyat 1500+ ABD doları 800+ ABD doları

Irk Geçmişleri

Bu adamların oldukça farklı geçmişleri var, ancak geçmişleri de benzer şekilde onlara haksız bir itibar kazanıyor, bu da kendilerini genellikle Cinsiyete Özgü Mevzuat (BSL) kapsamında buldukları anlamına geliyor.Doberman pinscher

Doberman pinscher

Doberman Pinscher kendisini çalışan köpek grubunda bulur. korumak için kasıtlı olarak yetiştirildi 19 yaşındaki vergi toplama ustasıinci Century Germany. Doberman Pinscher, yaratılışından bu yana koruma hizmetlerinde her zaman kullanıldı ve II.Dünya Savaşı'nda ilk köpek zayiatı oldu, onları askerlere yaklaşmaları konusunda uyarmak için insanlarının çok önünde yürüdü ve sonuç olarak birçok hayatı kurtardı. Bu iken cesaret ve sadakat Hala cinste belirgindir, Doberman daha çok savaş alanında değil, aile ateşinin önünde ısınırken bulunur. Amerika'ya ilk kez 1921'de geldi ve Amerika, isminin 'Pinscher' kısmını tutan dünyadaki tek yerlerden biri.2019'da American Kennel Club (AKC) bu cins listelendi 17 gibiinci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır. Kevin Hart ve Mariah Carey gibi ünlüler, 'All I Want For Christmas Is You' müzik videosunda kuyruğunu sallayan Mariah's Doberman, Princess ile hevesli hayranlardır. Doberman genellikle Alman Kurdu gibi benzer çalışan köpekler veya bir başka benzer, Rottweiler .

Amerikan Pitbull Teriyeri

Pitbull Teriyeri

Pitbull Terrier, çukuruyla ünlüdür dövüş tarihi farelere, köpeklere ve boğalara karşı koysa da bu gaddarlık, şiddetli kişiliğinden çok, onu ringde savaşması için eğiten efendisini memnun etme isteğinin bir yansımasıydı. Ataları 19'unda Amerika'ya geldi.inci Century, öyleyse o bir nispeten yeni köpek türü köpek krallığında da. Bu kan sporları yasaklandığından beri, çiftlik çiftliklerinde giderek daha fazla iş buluyor ve ırkı iyi bilenler onu kendi evlerine davet ediyor. aile Evi . Pitbull Terrier, II.Dünya Savaşı'nda sadık mizacından dolayı benzer şekilde kullanıldı; Sallie, savaş alanında yaralı ve ölümcül şekilde yaralanmış askerler üzerinde nöbet tutan ünlü bir Pitbull köpeğiydi.Pitbull Terrier, AKC tarafından tanınmıyor ve bu nedenle Doberman'a karşı bir popülerlik karşılaştırması yapılamıyor, ancak olduğu tahmin ediliyor Amerika'da 4.4 milyon Pitbull 2018 ortalarında bu sayı yükseliyor, bu yüzden bu dost canlısı kakaların epeyce olduğunu söylemek doğru olur. Aslında dört farklı jenerik var Pitbull sınıflandırılmış ırklar 'Pitbulls' olarak sınıflandırılan ve her yıl ötenazi yapılan birçok barınak köpeği yanlışlıkla şu şekilde sınıflandırılır: bir tür Pitbull Terrier karışımı .

Görünüm

Pitbull ve Doberman

Doberman ve Pitbull Terrier, atletizmleri ana benzerlikleri olan çok farklı görünümlü köpeklerdir. Doberman, iki ırktan çok daha büyük olanıdır. 24 ve 28 inç boyunda pençeden omuza, aralarında ölçüm yapan Pitbull Terrier ile karşılaştırıldığında 17 ve 21 inç boyunda . Doberman arasında tartılır 60 ve 100 pound Pitbull Terrier ise 30 ve 65 pound . Boyut farklılıklarına rağmen ikisi de atletik görünümlü köpekler kendi çerçevelerinde çok orantılı olan ve nadiren her iki cinsten aşırı kilolu bir örnek bulacaksınız.

Her ikisinin de parlak bir ceketi var, ancak Dobermans ceketi Pitbull Terrier'den biraz daha uzundur. Doberman tipik olarak siyah ve pas rengi ve ayırt edici işaretler Pitbull Terrier hemen hemen tüm köpek renklerinde kabul edilirken kırmızıda daha popüler ve mavi. Pitbull Terrier'ın kabul edilmediği tek renk merle'dir ve biraz trend olan renge rağmen Doberman kabul edilmez. beyaz önlük ile bu basitçe albinizm veya lösizm . Öyleyse, biri bir Merle Pitbull Terrier veya beyaz bir Doberman'ın reklamını yaparsa, onlar kadar sevimli olsalar da, bu renkler doğal olarak cinste bulunmaz ve bundan kaçınılmalıdır.Bu adamların her ikisinin de kulakları kırpılmış çünkü geleneksel görünümleriyle uyumludur, ancak doğal kulakları oldukça farklıdır, Doberman büyük damla üçgen şeklindeki kulağı, Pitbull'un gül şeklindeki kulağı spor yapması ile oldukça farklıdır. Genel olarak Doberman şu şekilde tanımlanır: zarif ve müthiş görünüşte ve Pitbull, görünüşte tıknaz ve sportif .

Mizaç

Doberman ve Pitbull Mizaç

Doberman şu şekilde tanımlanır: etraftaki en iyi bekçi köpeklerinden biri Bu adamlardan hangisinin en iyi aile bekçi köpeği olacağını merak ediyorsanız, Doberman pençeleri kazanır. Pitbull Terrier'i tanımayan birçok kişi için, özel olarak eğitilmediği sürece harika bir bekçi köpeği yapmaması oldukça şaşırtıcı gelebilir. süper sosyal bir yavru Kim göbek ovma karşılığında kapıyı geçmesine izin verirdi. Doberman, yabancılara mesafeli ve bunu doğal olarak şüpheli doğasıyla birleştirmesi, kendisini düzenli olarak koruma ve askeri görevlerde bulmasının tam sebebidir.

Doberman’ın koruma eğilimleri, oldukça iyi olabileceği anlamına geliyor. iradeli köpek Bu, daha önce köpek deneyimi olan ailelere veya güçlü ve baskın bir usta olma mücadelesine hazır olan ailelere daha uygun olduğu anlamına gelir. Birçok insan Doberman'ı diğer ırklarla karıştırın bu baskın davranışı evcilleştirmek için.

Pitbull Terrier, insan paketine gelince çok daha itaatkârdır ve acemi bir köpek sahibine uygundur. İkisinin de olduğu biliniyor çok oynak ve olgun yıllarında olduğu gibi köpek yavrusu , bu yüzden bu iki adamla da çok eğlenmeyi bekleyebilirsiniz, ancak bu nedenle, gürültülü doğaları nedeniyle daha büyük çocuklu aileler için daha uygundurlar. Her ikisi de iyi eğitildikleri sürece, çok evcil hayvanlı bir haneye de uyacaklardır, bu nedenle genel olarak çoğu aileye harika bir katkı sağlarlar!benekli köpek cinsleri

Hem Doberman hem de Pitbull Terrier ailesi ile çok sadık ve sevgi dolu ve onları memnun etmek için her şeyi yapardı, böylece bu iki adamla itaatkar bir köpek arkadaşı bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, muzdarip bir köpek de bekleyebileceğiniz anlamına gelir. ayrılık kaygısı ve bu nedenle, yalnızca seçtikleri ırkla çok zaman geçireceklerini garanti edebilecek evlere yerleştirilmelidirler. Her iki cins de daha agresif olmaya eğilimli eğer uygun şekilde eğitilmemişlerse kaygılarına ek olarak. Bu davranışa yardımcı olmak için, ayrılık kaygısı çeken köpekler için mükemmel favori sandıklar .

Egzersiz yapmak

Pitbull vs Doberman Egzersiz Gereksinimleri

Doberman ve Pitbull Terrier, etrafa ihtiyacı olan çok enerjik köpeklerdir. Her gün 60 dakika egzersiz tüm o fiziksel ve zihinsel enerjilerini tamamen dışarı atmak için. Doberman, egzersiz seansları sırasında biraz daha uzun ve daha yoğun egzersize ihtiyaç duyarken, Pitbull daha huzursuz olduğu için gün boyunca oyun biçiminde biraz daha fazla etkileşime ihtiyaç duyacaktır.

Yüksek enerji seviyelerine rağmen ikisi de ertelemeye kısmi gündüz aileleri, özellikle Pitbull Terrier ile birlikte, ancak Doberman'ın kapıda biri olduğundan şüphelenirse pençelerinde hızlı olmasını veya bir çip paketinin hışırtısını duyarsa Pitbull olmasını bekler.

Her ikisi de koşu, yürüyüş gibi çeşitli egzersiz etkinliklerinden ve frizbi ve getirme gibi etkileşimli oyunlardan yararlanacak çok zeki köpeklerdir. Atletik olmak aynı zamanda onları en iyi rakipler yapar çeviklik kursları öyleyse neden onları yerel bir yarışmaya kaydetmiyorsunuz?Eğitim

Doberman ve Pitbull Terrier ikisi de çok eğitilebilir ustalarını memnun etme istekleri ve zekaları sayesinde. Olumlu pekiştirme eğitimi, bu iki adamı da eğitmek için gerçekten önemlidir ve büyük olasılıkla ikisi de efendilerinden gelen övgülerle yönlendirilecek Pitbull Terrier aynı zamanda yiyecek sevgileri tarafından yönlendirildiği için tuhaf muamele de takdir edilecektir.

morkie köpek cinsi

Buna ek olarak, onları çok erken yaşlardan itibaren sosyalleştirin her yaştan ve büyüklükten farklı hayvanların ve insanların, özellikle aksi takdirde aşırı korumacı olabilecek Doberman'ın etrafında olmaya alışmaları için. Köpeğinizi sandıkla eğitmeyi planlıyorsanız, her iki ırk da eşit derecede iyi eğitilir ve bir köpeğiniz olduğundan emin olmak istersiniz. Pitbull'unuz için uygun büyüklükte sandık veya Doberman'ınız.

Doberman ve Pitbull Terrier arasındaki fark, Doberman'ın itaatkar kalmasını ve sürü hiyerarşisine meydan okumamasını sağlamak için Pitbull'dan çok daha yoğun bir eğitime ihtiyaç duymasıdır. Tüm ailenin gemide olduğundan ve eğitim rutinine aşina olduğundan emin olmak önemlidir ve bunu bekleyebilirsiniz. eğitim ömür boyu sürecek bir taahhüt olacaktır Doberman ile. Onu bir itaat eğitimi sınıfına kaydettirmek, dengeli ve kibar bir köpek olma yolunda ona yardımcı olacaktır.Sağlık

Pitbull vs Doberman Health

Hem Doberman hem de Pitbull Terrier acı çekiyor Kalça Displazisi Kalça soketlerinin anormal oluşumu, zamanla eklemlerde ağrılı artritlere neden olur ve Doberman da ek hastalıklardan muzdariptir. Dirsek Displazisi . Doberman da eğilimli Von Willebrand hastalığı Bu, kanının normal şekilde pıhtılaşmasını engelleyen trombosit eksikliğinden kaynaklanır. Ciddi bir durum olabilir, çünkü eğer bir yaralanma yaşarsa, önemli miktarda kan kaybetme riski altındadır, ancak DNA testi bunun mevcut olup olmadığını belirleyebilir.

Pitbull Terrier eğilimli cilt alerjileri ancak alerjen tespit edildikten sonra ilaç ve yüksek kaliteli kuru mama ile kolayca hafifletilir ve yönetilir. Bazen, o da risk altındadır. Serebellar Abiotrofi anormal beyin fonksiyonunun neden olduğu hareket kabiliyetinde bir azalmaya neden olur.

Genel olarak, Pitbull Terrier tipik olarak muzdariptir daha az sağlık şikayetleri ve Doberman'dan daha uzun yaşıyor, bu da tabii ki uzun ömürlülük ve sağlık maliyetleri açısından dikkate alınması gereken bir faktör.

Beslenme

Ortalama olarak Doberman tüketir etrafında Her gün 4 bardak yemek oysa Pitbull Terrier daha az tüketir etrafında Her gün 2 ½ fincan yemek . Hem enerjik hem de atletik köpekler olduklarından, bir yüksek proteinli diyet bu onlara gün boyunca sürdürmeleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlar. Domuz eti haline gelme eğilimleri olmasa da, yiyecekleri yaşa uygun olmalı ve serbest beslenmeden kaçınılmalıdır.Çünkü hem Doberman hem de Pitbull Terrier risk altındadır. Mide Torsiyonu Bu, midelerinin ya günde çok büyük bir öğün yedikten sonra ya da egzersizden hemen önce ya da hemen sonra yedikten sonra büküldüğü yerdir. Bu çok ciddi olabilir ölüm riski içeren durum , tüm potansiyel sahipler tarafından araştırılması gereken.

Bakım

Pitbull vs Doberman Bakım

Hem Doberman hem de Pitbull Terrier bakımı nispeten basit Bakım programları söz konusu olduğunda, bu her zaman hareket halindeki aktif aileler için harika. Doberman bundan faydalanacak Her hafta 2 fırça ve Pitbull Terrier, sadece tüylerini serbest ve sağlıklı tutmak için bir tane gerektirir. Her iki tüyü de nispeten kısadır, ancak mevsimsel olarak dökülürler ve hiçbir cins köpek alerjisi olan aileler için uygun değildir.

Doberman büyük ve düşmüş doğal kulak şeklini koruyorsa, kulaklarını haftada iki kez kulak kiri ve enfeksiyon birikimi açısından kontrol etmek önemlidir, ancak her iki cins için de banyo ve tırnak kesme gibi diğer tüm bakım rutinleri normal olarak tamamlandı.

Fiyat

Bir Doberman yavru köpeğinin ortalama fiyatı yaklaşık olarak 1500 ABD doları ve bir Pitbull Terrier'in ortalama fiyatı 800 ABD doları , her ikisi de saygın bir yetiştiriciden. Saygın bir yetiştirici ile çalıştığınızdan emin olmanız önemlidir, çünkü size yalnızca ebeveynlerinin her ikisinden de sağlık sertifikaları veremezler, aynı zamanda hayata en iyi şekilde başladıklarından ve olmadıklarından da emin olabilirsiniz. herhangi bir şekilde kötü muamele görmüş.

Başlamak için en iyi yeri benimsemek isteyen aileler için belirli kurtarma merkezlerini araştırmaktır. Doberman Pinscher Club of America kurtarma merkezlerini eyalete göre sıralayın, Pitbull Kurtarma Merkezi İnternet sitesi.

Burada her zaman belirtmek gerekir ki, bu türlerin her ikisi de sıklıkla BSL, özellikle Pitbull Terrier altına düştüğü için, yerel yasalarınızı kontrol edin ve bunun sizin için ne anlama gelebileceğini anlayın, çünkü farkında olunması gereken finansal sonuçlar vardır.

Son düşünceler

Doberman Pinscher ve Pitbull Terrier, tüm insan ailelerini çok seven ve onlar için hemen hemen her şeyi yapan hem şefkatli hem de sadık köpeklerdir. Aynı zamanda hem enerjiktirler hem de onlara gün boyunca bol miktarda egzersiz ve ilgi sunabilecek ailelerin yanına yerleştirilmeleri gerekir.

Her ikisi de birbirinden çok farklı görünüyor, Doberman daha büyük bir cins, bu yüzden alan bir sorunsa veya daha küçük ve daha sosyal bir köpek yaşam koşullarınıza daha iyi uyuyorsa, o zaman Pitbull Terrier bariz bir seçim olacaktır. Aynı şekilde, daha büyük köpekleri tercih ediyorsanız veya bir aile bekçi köpeği arıyorsanız, Doberman bu role daha uygun olacaktır.

Size ve ailenize hangi cins uygun olursa olsun, her ikisinin de sizi eşit miktarda sevgi ve köpek kucaklamaları ile yıkayacak sevgi dolu ırklar olduklarından ve bu adamlardan biriyle asla sıkıcı bir an olmayacağından emin olabilirsiniz.

Yorumlar