Amerikan Pitbull Terrier ve Alman Çoban Köpeği: Irk Karşılaştırması

Amerikan Pitbull Terrier ve Alman Çoban Köpeği: Irk Karşılaştırması

Amerikan Pitbull Terrier ve Alman Çoban köpeğinin sert köpekler olmakla ünlü olduklarını söylemek doğru olur, ancak yakın ailelerine karşı hem sevgi dolu hem de sevecen ve sonuna kadar sadıktırlar. Her zaman yanınızda veya ayaklarınızın altında olacak bir köpek en iyi arkadaşı arıyorsanız, o zaman başka yerde arama bu ikisinden daha.

Pitbull Terrier, herhangi bir partinin hayatı ve ruhu olan daha sosyal bir adamdır, oysa Alman Çoban biraz daha bağımsızdır ve partide herkesi oturup izlemeyi sever, sessizce mesafesini korur ve herkesin olduğundan emin olur. en iyi davranışlarında .Bu yazıda, her ikisine de bakacağız. farklılıklar ve benzerlikler Hangisinin size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu keşfetmenize yardımcı olmak için iki tür arasında. Bu yüzden, daha fazla tereddüt etmeden, Amerikan Pitbull Terrier ve Alman Çoban Köpeği arasındaki farklılıklara ve benzerliklere daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Pitbull TeriyeriAlman Kurdu
Yükseklik 18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
24-26 inç (M)
22-24 inç (F)
Ağırlık 36-65 pound (M)
30-50 pound (F)
65-90 pound'a kadar (M)
50-70 pound'a kadar (F)
Mizaç Sevecen, Enerjik, Sadık Akıllı, Kendinden Emin, Cesur
Enerji Yüksek enerji Ortalama Aktivitenin Üzerinde
Sağlık Ortalamanın üstü Ortalama
Bakım Haftalık Haftada 2-3 Kez
Ömür 12-16 yaş 7-10 yıl
Fiyat 800+ ABD doları 1.000 $ +

Irk Geçmişleri

Bir köpeği ve ihtiyaçlarının ne olduğunu gerçekten anlamak için, geçmişine dair bir fikir edinmek önemlidir ve Amerikan Pitbull Teriyerleri ile Alman Çoban'ın tarihi birbirinden oldukça farklıdır.kopek kiz isimleri

Amerikan Pitbull Teriyeri

Karda Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier'in kökenleri, Bulldog'ların ve Teriyerlerin güçlü ve çevik dövüş köpekleri yaratmak için bir araya getirildiği İngiltere'de başladı. Uzun molosser köpeklerinden geliyorlar ve bu soyu Kafkas Çobanı ile paylaşın ve diğer ırklar. Amerika'da daha büyük ve daha güçlü köpekler bir araya getirildi Daha büyük bir dövüş köpeği türü yaratmak ve fazla mesai yapmak için bu büyük köpekler Amerikan Pitbull Terrier olarak adlandırıldı. Bu köpekler spor için diğer köpeklere acımasızca saldırmak için eğitildi, ancak insanlar yüzüğe girdiğinde kavga etmeyi bırak, vahşi ve insani sevgi dolu etiketlerinin geldiği yer burasıdır.

Dünya Savaşları sırasında Pitbull Terrier Amerikan Ordusu için maskot olarak kullanıldı ve o, cesur, sadık ve kararlı askerleri işe almak istedikleri için işe alım afişlerinde kullanıldı, ki bu da Pitbull Terrier'di. American Kennel Club (AKC) tarafından tanınmıyor, ancak Amerika'daki kurtarma barınaklarında en çok bulunan cins Bu yüzden etrafta bol miktarda Pitbull Teriyer var. Var dört cins Amerika Birleşik Devletleri'nde genellikle Pitbull'lar olarak anılır.

Alman Kurdu

Karda çalışan Alman kurdu

Alman Kurdu Almanya kökenli ve o aslında efendisinin çiftlik hayvanları için bir Çobandı, ancak kısa süre sonra insanları için eşit derecede büyük bir bekçi köpeği yaptığı anlaşıldı ve o zamandan beri dünya çapında en çok tanınan koruma köpeği . O sadece Polis Hizmetleri ve Ordu ile harika bir çalışma köpeği yapmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir aile bekçi köpeği de yapar.2019'da AKC onu 2.nd Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır. Aynı zamanda, sadece 3 köpek verildiği için oldukça ünlü. Hollywood'un Şöhret Kaldırımı'nda bir yıldız ikisi Alman Çoban, biri Rin Tin Tin ve diğer Strongheart, (ve merak edenler için diğer köpeğin ünlü Collie köpeği Lassie olduğunu merak edenler için).

Görünüm

Pitbull Görünümüne Karşı Alman Çoban

Pitbull Terrier ve Alman Çoban Köpeği birbirinden çok farklı görünüyor, ancak görünüşlerinden dolayı birçok insan kaldırımda etraflarında geniş bir rıhtım alıyor. Pitbull'lar genellikle diğer ırklarla karıştırılır Amerikan Bulldog gibi veya Dogo , bu yüzden bir Pitbull'a bakarken, gerçek cinsi bir Alman Çoban Köpeği ile karşılaştırdığınızdan emin olun.

Pitbull Terrier çok daha küçük ve kompakttır, 17-21 inç boyunda, ve tartı 30 ila 65 pound . Kısa tüyleri nedeniyle tüyleri çok daha uzun olan Alman Çoban Köpeğine kıyasla çok kaslı görünürler ve çok daha büyük olmasına rağmen, tanımlanmış kaslarının hiçbirini gerçekten göremezsiniz. Alman çoban köpeği daha uzun duruyor 22-26 inç ve arasında daha ağırdır 50 ve 90 pound Bu nedenle, daha küçük bir köpek arıyorsanız, Pitbull Terrier muhtemelen daha iyi bir seçim yapacaktır!Alman Kurdu'nun ceketi orta uzunlukta olabilir veya uzun boy , kısa saçlı mı yoksa uzun saçlı mı olduğuna bağlı olarak, ancak Pitbull Terriers ceketi dokunması çok kısa ve pürüzsüz. Pitbull Teriyerleri ceket kırmızı geliyor ve aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm diğer köpek renkleri, tipik olarak, Alman Çoban Köpeğinin en yaygın rengi siyah ve ten rengi veya tamamen siyah . Bazen spor yaparken bulunabilir beyaz gibi düz renkler veya hatta mavi .

Mizaç

Pitbull Mizaç ile Karşılaştırıldığında Alman Çoban

Hem Pitbull Terrier hem de Alman Çoban, en sadık ve etrafındaki köpekleri memnun etmeye istekli, ve yakın aileleri ile süper şefkatlidirler, bu yüzden kişiliklerinin bu yönüne gelince çok benzerler, ama bu onların benzerlikleri kadarıyla ilgili. İkisi de efendilerine çok sadık oldukları için ikisi de ayrılık kaygısıyla acı çekmek ve uzun süre yalnız kalmaktan nefret ediyorlar, bu yüzden kötü çocuk ünlerine rağmen, her ikisinin de onlarla çok zaman geçirebilecek ailelerle olması gerekiyor. İkisi de sahip oldukları biliniyor daha agresif olma şöhreti diğer cinslere göre.

Pitbull Terrier, Alman Çoban Köpeğinden çok daha girişken ve olmayı seviyor herkesin en iyi arkadaşı , bu nedenle şaşırtıcı bir şekilde en kötü bekçi köpeklerinden birini yapıyor, ancak söylendiği gibi, eğer ailesinin gerçekten tehlikede olduğunu hissederse, şüphesiz onları koruyacaktır. Alman Çoban, ancak, bir çok şüpheli dostum Efendisinin mülküne giren yabancılara nazik davranmayan, bu yüzden hiç kaka almayan sert bir bekçi köpeği arıyorsanız, o zaman Alman Çoban köpeği işin köpeğidir! Yabancılara ısınması biraz zaman alabilir, bu yüzden onun herkesin en iyi arkadaşı olmasını beklemeyin.

Yukarıdakilere ek olarak, Alman Çoban Köpeği tek kişilik bir usta, bu yüzden, sürünün bir parçası olarak her aile üyesine saygı duysa da, gözünde yalnızca bir gerçek sürü lideri olacaktır. Bununla birlikte, Pitbull Terrier, bunu erken yaşlardan itibaren öğrettiği sürece herkesi efendisi olarak kabul eder, bu nedenle ailede favorileri yoktur, bu yüzden ona en çok muameleyi ve göbek çiziklerini o gün verecek durumda olan kişi olacaktır. o geceki en köpek kucaklamalarının alıcısı!border collie corgi karışımı

Egzersiz yapmak

GSD ABPT Egzersiz Karşılaştırması

Bu adamların günlük egzersiz ihtiyaçları söz konusu olduğunda oldukça benzer oldukları biliniyor. Onlar her ikisi de günde yaklaşık 1 saat egzersiz gerektirir onları fiziksel olarak uyarılmış ve sağlıklı tutmak için, her ikisinin de onlara bunu sunabilecek aktif ailelerin yanına yerleştirilmesi gerekir, aksi takdirde bu güçlü köpekler huzursuz olur ve sıkılır ve bu, dahil olan hiç kimse için iyi değildir! Onlar hem zeki köpekler bu nedenle egzersiz rutinlerini değiştirmeleri ve onlara hafta boyunca tempolu yürüyüşler, koşular, gölde yüzme veya frizbi ve getirme gibi çeşitli aktiviteler sunmaları önerilir, aksi takdirde sıkılma riski vardır.

Yine Alman Çoban köpeği daha bağımsızdır, bu yüzden üşütme zamanı boyunca kendini ertelemekten ya da gündüz televizyonunun bir öğleden sonra televizyonunda ustasına katılmaktan mutluyken, Pitbull Teriyeri Alman Çobanından biraz daha yoğundur ve gün boyunca daha fazla zihinsel uyarıma ihtiyacı var. Halat çekme gibi etkileşimli oyunlar ya da sıcak bir günde hortumla oynamak onu mutlu ve meşgul tutacak ve ikiniz için de bir bağlanma seansı görevi görecektir.

Eğitim

Hem Pitbull Terrier hem de Alman Çoban erken sosyalleşmeye ihtiyaç duymak ama biraz farklı nedenlerden dolayı. Pitbull Terrier'ın diğer köpeklerle karıştırılması gerekiyor çünkü sosyalleşmemişse diğer köpeklerle korku saldırganlığı sergilediği biliniyor. Başkalarıyla iyi karışırsa, o zaman tatlı ve girişken bir adamdır ve köpek oyun alanında hiç kavga etmeyeceksiniz! Alman Çoban'ın aile üyeleri üzerindeki koruyucu eğilimleri, yabancıların mutlaka tehlike anlamına gelmediğini ve diğer birçok insan ve hayvanın zarar vermediğini, aksi takdirde aşırı korumacı olduğu biliniyor.

Neyse ki, ikisi de efendilerini memnun etmeye hevesli oldukları için, hem eğitmek için bir rüya ve tutarlı olduğunuz ve olumlu pekiştirme eğitimi aldığınız sürece, kısa sürede oturup pençe vermelerini sağlayacaksınız! Tüm ailenin eğitimlerine dahil olduğundan ve kafa karışıklığını önlemek için aynı komut kelimelerinin kullanıldığından emin olun ve her ikisi de herkesi mutlu bir aile dinamiği yaratan paketin bir parçası olarak görecek.Sağlık

Pitbull Terrier'in ömrü ortalama olarak 12 ila 16 yaş Alman Çoban'ın ömrü ise çok daha az 7-10 yıl . Sağlık, sadece finansal nedenlerden dolayı değil, aynı zamanda sizin ve en yakın arkadaşınızın birlikte kaç yıl geçireceğinizi bilmek için de büyük bir faktördür.

Hem Pitbull Terrier hem de Alman Çoban Kalça Displazisi ve Alman Çoban da ek olarak acı çekiyor Dirsek Displazisi . Pitbull Terrier daha eğilimli cilt alerjileri En yaygın olanı çim alerjileridir, ancak bu ilaç ve yüksek kaliteli kuru mama ile hafifletilebilir. O da eğilimli Serebellar Abiotrofi , beyninin belirli bir kısmına verilen hasarın neden olduğu bilişsel işlevinin yanı sıra hareketliliğini de azaltabilir. Alman Kurdu eğilimli Dejeneratif Miyelopati Arka ayaklarındaki hareketliliğini etkileyen, omuriliğin ilerleyici bir hastalığı olan ve sıklıkla hassas sindirim sistemi yüksek lifli diyetle hafifletilebilir.

Beslenme

Yetişkin Pitbull Teriyeri daha az yiyeceğe ihtiyacı var nazaran yetişkin Alman Kurdu basitçe boy olarak daha küçük olduğu ve etrafına ihtiyacı olacağı için Günde 2 ½ bardak yemek Alman Çoban köpeğinin Günde 3 ve 4 bardak yemek . Elbette, her köpek farklıdır ve bazıları kendi cinslerinin ortalama köpeklerinden daha hareketsiz veya enerjiktir, bu nedenle köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını ve yaşam tarzını değerlendirmeniz gerekecektir.Benzer şekilde, enerjik kaslı köpekler olan bu adamların her ikisi de bir yüksek proteinli diyet bu onlara gün boyunca onları sürdürmek ve kas kütlelerini korumak için enerji verecektir, bu nedenle ikisini de beslediğinizden emin olun. yüksek kaliteli mama Bu onlara minimum% 25 protein sunar, ancak eğer yapabiliyorsanız, onları% 30 protein bölgesinde daha fazlasını sunan mama ile besleyin.

Bakım

Pitbull Terrier ve Alman Çoban, tımarları söz konusu olduğunda çok farklıdır, bu yüzden bu adamlardan birini evinize davet etmeyi düşünüyorsanız, bu büyük bir faktördür. Pitbull Terrier'ın sadece kısa ve pürüzsüz bir ceketi vardır. haftada bir hızlı fırçalamaya ihtiyacı var .

Gerçekçi olarak orta uzunlukta kürkü olan kısa saçlı bir Alman çoban köpeğiniz varsa, yapmanız gerekenler onu fırçala haftada en az 2 ila 3 kez , ancak uzun saçlı bir Alman çoban köpeğiniz varsa ideal olarak onu her gün fırçala . Bu nedenle, Alman Çoban köpeğinin ceketine bağlanamayacağınızı düşünüyorsanız, Pitbull Terrier sizin için daha iyi bir köpek seçeneği olacaktır. Tüylerinin yanı sıra tımar ihtiyaçları da aynı.

teriyer yetişkinler

Fiyat

Pitbull Terrier'in başlangıç ​​fiyatı Alman Çoban Köpeğinden önemli ölçüde daha ucuzdur ve bu sadece arz ve talepten kaynaklanmaktadır. Ortalama olarak saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu fiyatı 900 $ Pitbull Terrier için Alman Çoban maliyeti olacak 1.250 $ . Unutma, önemli saygın bir yetiştirici ile çalışmak ve ne pahasına olursa olsun yavru köpek çiftliklerinden kaçınmak için, aksi takdirde hayata en iyi başlangıcına sahip olmayan sağlıksız bir yavru köpeğiniz olması muhtemeldir.Unutmayın ki birçok eyalet Cins Özgü Mevzuat Hem Pitbull Terrier'i hem de Alman Çoban Köpeğini etkileyen, bu nedenle, konut ve sigorta gibi diğer alanlarda, bunun sizi finansal olarak etkileyip etkilemeyeceğini görmek için yerel yasalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Öte yandan, kurtarma barınaklarında yaygın olarak bulunan her iki ırkta, sahipleri ihtiyaçlarını küçümsedikleri için, gerçekten yapmalısınız evlat edinmeyi bir seçenek olarak düşünün. Pitbull Kurtarma Merkezi benimsenebilir Pitbull'ları (ve diğer Pitbull karışık köpekler ) ülke genelinde ve Amerikan Alman Çoban Kurtarma Derneği evlat edinilebilir Alman Çobanlarını listeler.

Son düşünceler

Genel olarak, Pitbull Terrier ve Alman Çoban, insanlara olan aşklarında benzerdir ve her ikisi de etraftaki en sadık köpeklerden biridir. Bu sadece onları gerçekten itaatkar yapmakla kalmaz, aynı zamanda bu adamlarda ömür boyu bir arkadaşınızın olduğunu bilirsiniz. Daha da ilginç hale gelebilirler birbirine karışmak .

Pitbull Terrier, bilinmeyen insanlarla daha sosyal ve arkadaş canlısıdır, bu nedenle, herhangi birinin ve herkesin evinde olduğu için mutluyken, Alman Çoban çok daha uzak ve yabancılara karşı temkinlidir. Bu özelliklerin her ikisi de doğru aile evine uygundur, bu yüzden şimdi yapmanız gereken tek şey hangi köpeğin size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğuna karar vermek, ancak her iki köpeğin de diğeri kadar sevimli ve sevgi dolu olduğunu bilin, bu yüzden herkes kazanır. !

Yorumlar