Mavi Alman Çobanları: Nedir? (Renk ve Tartışma)

Mavi Alman Çobanları: Nedir? (Renk ve Tartışma)

Bu yazıda mavi Alman Çoban Köpeğine detaylı bir şekilde bakacağız ve geleneksel Alman Çoban Köpeğinden farkı nedir? siyah ve ten rengi . Teknik olarak o mavi değil, daha çok koyu gri. Bu alternatif renkler giderek daha popüler hale gelirken, hala bulunmaları nadirdir.

Beyaz GSD gibi bu yavrunun rengi konusunda tartışmalar var. Genellikle kabul edilen bir renk olarak görülmez siyah alman kurdu gibi veya daha çok tanınan siyah ve ten rengi köpekler. Uzun kaplamalı GSD'ler ayrıca hatalı kabul edilir . 'Kusurlu' köpeklerden bazıları da GSD karışımlarıyla karıştırıldı .O eğlenceli, akıllı, güzel ve harika bir aile hayvanı yapıyor. Rengi ve etrafını saran tartışmalar dışında aralarında kayda değer bir fark yok. Öyleyse, daha fazla uzatmadan, bu adamı tanıştıralım ve tüm yaygara neyle ilgili olduğunu görelim!

Alman Çoban Tarihi

Mavi GSD Geçmişi Amerika Birleşik Devletleri

Alman Kurdu'nun yolculuğu 19'un başlarında başladıinci Yüzyılda kuzey Almanya . Bu süre zarfında çoban köpekleri bölgeden bölgeye değişiyordu. Bir Alman Süvari Subayı, Von Stephanitz, uzmanlık alanında örnek teşkil eden standart bir köpek yaratmayı hayal etti. Kırk yıl boyunca, her bölgeden en iyi köpekleri yetiştiren Von Stephanitz tasarlanmış Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Alman Çoban Köpeği.Alman Çoban şu anda Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) tarafından 2 olarak sıralanmıştır.nd Amerika'daki en popüler köpek . Onun popülaritesi yalnızca Amerika'da çalışan Alman Çoban köpeği miktarına değil, aynı zamanda harika aile hayvanı .

İlk mavi Alman Çoban'ın ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak AKC'ye göre karaciğer rengiyle birlikte rengin de ciddi hata . Çok var tartışma Alman Çoban dünyasında mavi ceket hakkında. Birçoğu, mavi renkte olmalarına rağmen, hala safkan olduklarına ve bir hata olarak görülmemeleri gerektiğine inanıyor. Bazı saf ırk uzmanları, mavi rengin sadece bir gen mutasyonu olduğunu söylüyor. Bu nedenle, mavi Alman Çobanları asla yetiştirilmemelidir. Bazıları rengin tamamen ortaya çıkmasını savunuyor.

Mavi Renk Genetiği

Mavi Alman Çoban Genetiği

Mavi Alman Çoban Köpeğinin rengi, özünde bir geleneksel Kara Çoban'ın seyreltilmiş versiyonu . Genetikçiler, 'sulandırılmış' renk versiyonunu yansıtmak için bir renkteki varyasyonlardan bahsederken genellikle 'seyreltilmiş' terimini kullanırlar. 'Dd' seyreltme geni, esas olarak kaplama rengini etkiler, ancak aynı zamanda gözler ve burunlar .Borador

Tüm kaplama renkleri ve desenleri, birlikte çalışan bir dizi veya gen grubu tarafından kontrol edilir. Standart Alman Çoban Köpekleri'nde, köpeğin siyah ve kırmızı rengini melanin salgılayarak kontrol eden A genlerinden bahseden tanımları ve dökümleri göreceksiniz ve bu, genel temel rengi ve varyasyonları etkiler.

Gen Türleri

Bununla birlikte, mavi Alman Çoban Köpeğinin renklendirilmesi, daha önce bahsedilen D geni olan farklı bir gen tarafından kontrol edilir. Tüm standart Alman Çobanlarında bulunan bir gendir. Gen, aktif olduğunda hem tam renkten hem de aktif olmadığında seyreltilmesinden sorumludur. tıpkı bir 'açma ve kapama' düğmesi gibi . Tüm genler çiftler halinde gelir ve mavi Alman Kurdu üretmek için büyük 'D' ve küçük 'd' çiftinin varlığı gerekir. Büyük D, tam mukavemetli kaplama rengi üretir ve baskın gendir. küçük d seyreltik bir renk üretir resesif gen olan.

Teknik olarak seyreltik bir Kara Çoban olan mavi Alman Kurdu, aşağıdaki gen eşleşmelerinden gelir:  • Geleneksel Siyah Alman Çoban: DD
  • Geleneksel Siyah Alman Kurdu: Dd
  • Mavi Alman Kurdu: dd

Bu yüzden, Blue Shepherd'ın yaratılması için seyreltik genin iki kopyasına ihtiyacı var. Her ebeveynden bir tane, seyreltik kürk elde etmek için geliyor. Bazen özellikle rengi için aynı renkteki iki ebeveynden yetiştirilecektir. Nadir bir durumda, mavi olmayan bir ebeveyn ailesinde doğacak. Bu sadece her ikisi de resesif genin taşıyıcısı ise olur.

Mavi Renk Çeşitleri

Yukarıdakilere ek olarak, Mavi Alman Çoban köpeği mavi renkte üç çeşit. Mavi ve siyah, mavi ve samur, mavi ve ten rengi gelirler ve yine hepsi diğer farklı genlere bağlıdır. Karışıklığı önlemek için, bu makalede daha fazla bilimsel bilgi almayacağız!

Ek olarak, mavi Alman Çoban Köpeği de bir çeşitli açık ve koyu maviler. Çelik mavisi daha koyu gölgedir ve toz mavi ikisinin daha hafif olanıdır. Tespit etmek zor olabilir çelik mavisi kendi başına. Onu siyah bir Alman çoban köpeğinin yanına koyduğunuzda, renk farkını kolayca anlayabilirsiniz.

AKC'ye göre mavi renk bir ciddi hata genlerinde. Hâlâ etkinlik olaylarına girilebilir olsalar da, nadiren girdi çünkü daha koyu Alman Çobanları tercih ediliyor. Olumsuz bir renkli Alman Çoban Köpeğine sahip olan birçok hayvan sahibi, yavrularının girmelerine izin verilmesine rağmen olaylarda renk ayrımcılığına maruz kaldıklarını öne sürüyor. Mavi hatayı paylaşacak başka benzer ırklar da var. GSD kuzeni - Belçika Malinois .Görünüm

Mavi GSD Görünümü

Mavi Alman Çoban, paltosunun rengi dışında aynı özellikler herhangi bir standart Alman çoban köpeği.

Erkekler arasında tartacaklar 65 ve 90 pound. Ölçecekler 24-26 inç pençeden omuza kadar yükseklikte, omuz omuza olarak da bilinir. Dişiler arasında ağırlık olacak 50 ve 70 pound ve ölçecek 22 ila 24 inç omuzlarında. Maviye ek olarak, Alman Kurdu'nun paltosu da Gri, Sable, Beyaz , Siyah , siyah ve kırmızının yanı sıra bu katların diğer çeşitleri.

Daha önce de belirtildiği gibi, 'mavi' rengi hiç mavi değildir. Görünüşe sahip koyu gri . Siyah bir Alman çoban köpeğiniz olduğunu ve yanlışlıkla üzerine bir torba un düşürdüğünüzü hayal edin. İşte bu güzel renk böyle görünüyor. AKC, güzelliğine rağmen rengi ciddi bir hata olarak görüyor.

Ek olarak, mavi Alman çoban köpeğinin sahip olması yaygındır. daha açık renkli gözler. Diğer renkli Alman Çobanlarının daha koyu gözlerine kıyasla genellikle açık mavi, altın kahverengi veya sarıdırlar. Yine, bu yukarıda açıklanan seyreltik gen tarafından kontrol edilir.Görünüşünden dolayı, mavi Alman Çoban köpeği genellikle mavi ile karıştırılır. Malinois. Sarı gözleriyle bile yapabilir koyu gri bir kurda benziyor . Kurtun bir Ata Alman çoban köpeği.

Mizaç

Mavi GSD Mizaç

Alman Kurdu bir sevilen aile hayvanı dünya genelinde ve bu mavi Alman Çoban Köpeği için farklı değil. Oldukları biliniyor süper şefkatli yakın aileleriyle ve kanepede bir kucaklamanın tadını çıkarın. Bu, özellikle ustası veya ana bakıcısı olarak gördüğü kişi için geçerlidir, çünkü Alman Çoban köpeği olarak bilinir. 'Tek kişilik köpek' .

Mavi Alman Çoban köpeği kendinden emin ve cesur kişilik. Uygun şekilde eğitildiği ve sosyalleştirildiği sürece koruyucu eğilimleri aile ortamında kullanılabilir. Ancak o olabilir yabancılara mesafeli veya malikanede hoş karşılansalar bile paketin dışındakileri. Ancak yeni gelenleri onayladıktan sonra, kendi çantalarında olduğu kadar onlara sadık ve tatlıdır.Egzersiz eğitimi

Mavi GSD Egzersizi

Mavi Alman Kurdu, diğer herhangi bir Alman Çoban Köpeği gibi, orta enerjili köpek ve şuna kadar gerektirir 60 dakika egzersiz interaktif oyunlar veya çeviklik kursları gibi yüksek yoğunluklu egzersiz olması gereken bir gün. Son derece zekidirler ve koruma ve askeri mesleklerde mükemmeldirler.

O da isteyecek zihinsel uyarım gün boyunca ustasıyla etkileşimli oyunlar oynamak, bahçede devriye gezmek veya eğitim oturumlarına katılmak gibi. Koruma eğilimleri yüzünden erken sosyalleşme mutlu bir tazı ve evin anahtarıdır! Diğerlerinin yanı sıra çeşitli durumlara ve ses aralığına maruz kalması çok önemlidir. tüm şekil ve büyüklükteki köpekler .

beagle husky karışımı

Doğru şekilde antrenman yaptığınızdan emin olmak isteyeceksiniz, özellikle de Bir koşum takımı ile GSD . Çalışan köpeklerdir ve uygun şekilde eğitilmemişlerse çekmeyi severler. Sandık eğitimi ile aynı şey - emin olun mükemmel büyüklükte sandığa sahip olmak .

Sağlık ve Beslenme

Mavi GSD Sağlığı

Mavi GSD, normal siyah ve ten rengi varyantlarla aynı sağlık eğilimlerine sahiptir ve ömrü 7-10 yıl .Fransız Bulldog gibi diğer ırkların aksine, mavi renk sağlık sorunlarının göstergesi değil veya sorunlu kişilik özellikleri. Seyreltilmiş gen, diğer cinslerde de sağlık sorunları yaratabilir. Weimaraners'da Renk Seyreltme Alopesi üretebilir, ancak mavi Alman Çobanının bu sorunla veya başka herhangi bir seyreltilmiş renkle ilgili sağlık sorunundan muzdarip olduğu bilinmemektedir. Genel olarak, mavi Alman Çoban Köpeği sadece bir renk varyasyonu. Sağlıkları geleneksel renkli Alman Çoban köpeğiyle tamamen aynıdır.

Ulusal Irk Kulübü Çoban, ebeveynlerinin aşağıdakiler için test edilmesini önerir: Dirsek ve Kalça Displazisi. En azından adil bir puan verilmelidir. Dirsek ve Kalça Displazisi, dirsek ve kalça eklemlerinde anormal bir oluşumdur. Zamanla bu, eklemlerinde ağrıya neden olabilir ve sıklıkla sakatlayıcı artrite yol açabilir.

Mavi Alman Kurdu, ortalama olarak 3 ila 4 bardak nın-nin kuru yiyecek bir gün. Şişkinliğe duyarlı olduğu için, yemeğini gün içinde birkaç oturuma yayması tavsiye edilir. Köpeğinizin beslenme gereksinimleri, ne kadar büyük olduğuna ve aktivite seviyelerine bağlı olacaktır.

Bakım

Mavi GSD Bakım

Mavi GSD genellikle yoğun bir alt kaplamaya sahip orta uzunlukta bir dış kaplamaya sahiptir. Astarı olduğu için ağır bir tüy dökücüdür ve bu nedenle onu fırçalamalısınız Haftada 2-3 defa . Tüy dökme mevsimleri boyunca, ceketini yönetilebilir tutmak için onu her gün fırçalamalısınız.

Ayrıca her gün yıkanmalı. 6-8 hafta onu temiz tutmak için, ama aynı zamanda dökülmesine yardımcı olmak için. Tüylerinin yönetimine yardımcı olması için uzman dökücü ürünler satın alınabilir. Ayrıca daha uzun bir palto da taşıyabilir, ancak orta uzunlukta olmaktan daha az yaygındır.

Aile Hayvanları Olarak

Karda Mavi GSD

Mavi Alman Çobanları harika aile hayvanları . Eğlenceli, zeki, eğitilebilir, sevecen, sadık ve korumacıdırlar, ancak birkaç niteliği vardır. Küçük yaşlardan itibaren sosyalleşiyorlarsa çocuklarla harika . Tüm çocukları eğitim sürecine dahil ettiğinizden emin olun, böylece yavrularınız onları paketteki daha yüksek sıralamaların bir parçası olarak görür.

Doğal olarak, tüm köpeklerin kendi tuhaflıkları bu onları benzersiz kılar. Tıpkı tüm insan aile üyeleri gibi ve mavi bir GSD farklı olmayacak. Bununla birlikte, genellikle Alman Çobanları zeki ve etrafta olmak eğlencelidir. Eğleniyorlar saatlerce oyun oynamak Aileleriyle birlikte bahçede. Onun mizacını iş başında görmenin en iyi yolu onu yavru arkadaşlarıyla görmektir.

Dahası, bu güzel yavrulardan birini evlat edinirseniz, komşularınızı hazırlamak akıllıca olabilir. Onların paniğe kapılmasını istemezsiniz ve başıboş kurt bahçenizde! Bunu göz önünde bulundurarak, emin olun çitini güçlendir Alman Çobanlarının 6 metrelik çitlerden kolaylıkla atladıkları bilindiğinden ve mavi Alman Çoban köpeği de farklı olmayacağından, çok yükseğe çıkar.

Fiyat ve Yetiştiriciler

Mavi GSD Yavrusu

Bir saygın yetiştirici Mavi bir Alman Kurdu, ortalama olarak, geleneksel bir GSD'den daha fazlasına mal olmayacaktır. Bu maliyet genellikle yaklaşık 1.500 $ ve üstü . Renkleri daha nadir olduğu için, türün bu rengi için biraz daha yüksek bir prim ödeyebilirsiniz.

Öte yandan, eğer öyleysen kurtarmayı düşünüyor bir Alman Kurdu, ardından Amerikan Alman Çoban Kurtarma Derneği listelenen kurtarma merkezleri Bu cinse adanmış ve orada bir eve ihtiyaç duyan bazı blues bulabilirsiniz. Kurtarma maliyetleri ortalama olarak 50 $ ve 350 $ , ayrıca bir hayat kurtaracak ve ekstra oyuncaklara harcayabileceğiniz paradan tasarruf edeceksiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

S: Mavi Alman Çobanımı AKC'ye kaydettirebilir miyim?
C: Evet ve hayır. Evet, onu, sürü ve itaat olayları gibi olay ve unvan amaçları için veya bir terapi köpeği veya bir kurtarma köpeği gibi bir statü unvanı kazanmak için AKC'ye kayıt ettirebilirsiniz. Bununla birlikte, mavi renk ciddi bir hata olarak kabul edildiğinden, görünümüne dayalı olarak konformasyon şovlarına girmek için kayıt olamazsınız.

S: Mavi bir Alman Kurdu almalı mıyım yoksa siyah ve bronz mu almalıyım?
C: Bu, köpeğinizden ne istediğinize bağlıdır. Onu konformasyon şov halkalarına sokmak istiyorsanız, o zaman geleneksel bir renk almalısınız, çünkü mavi Alman Çoban Köpeğine giremezsiniz. Onu performansla ilgili diğer etkinliklere dahil etmek istiyorsanız, o zaman bir mavi girebilirsiniz, ancak geleneksel koyu renklere kıyasla olumlu görülmeyecektir. Ya da onu sadece bir aile hayvanı olarak istiyorsanız, o zaman mavi geleneksel renkli bir Alman Çoban köpeği kadar iyi bir evcil hayvan yapar, ancak o sadece biraz daha tuhaf ve farklı görünür.

S: Mavi Alman Çobanlarının mavi gözleri var mı?
C: Geleneksel olarak hayır, cinsin bu renklendirmesinin mavi gözleri yoktur. Yavru köpekler olarak bu şekilde başlayabilirlerken, köpeğiniz yaşlandıkça, göz rengi yavaş yavaş geleneksel Siyah ve ten rengi yavru gibi kahverengiye veya kehribar rengine geçecektir.

S: Mavi Topuklular ile karıştırılıyorlar mı?
C: Burada bazı tartışmalar devreye girse de (bazı yetiştiriciler Heelers'ın çaprazlandığını iddia ediyor), geleneksel olarak hayır, Blue GSD'de Blue Heeler kanı yoktur.

Son düşünceler

Mavi Alman Çoban köpeğinin rengi dışında, onun ile standart bir renkli Alman Çoban köpeği arasında nispeten çok az fark vardır. O aynı cins, sadece farklı bir renk. Kusurlu bir renk olarak kabul edilen mavi Alman Çobanları, popüler aile hayvanlarıdır. Nadirdirler ve bu nedenle bir köpek yavrusu için biraz daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Bekleme listesine girmek zorunda kalırsanız şaşırmayın.

Ancak, peşinde olduğunuz bir gösteri ya da performans testi yapılmış bir Alman Çoban Köpeği ise, daha koyu ya da daha geleneksel, renkli bir Alman Çoban Köpeği almayı düşünmelisiniz. Aksi takdirde, hangi rengi veya görünümü tercih ettiğinize bağlı kalmalısınız. Geleneksel Alman Çoban rengine kıyasla onlarla ilgili başka hiçbir şey farklı değil.

AKC'nin popülerlik yarışmasında gümüş madalya olarak taçlandırılmak, herhangi bir Alman Çoban köpeğinde olduğu gibi, mavi versiyonun da sevecen, koruyucu ve genel olarak iyi bir aile hayvanı olacağından emin olabileceğiniz anlamına gelir!

Yorumlar

Tina Shaskus
Harika Bir Makale! Çok eğitici. Makalenizde yavru köpeğim T'kira'nın fotoğrafının kullanıldığını gördüğüme sevindim. Bununla birlikte, Facebook'taki bir Blue German Shepherd grubu aracılığıyla bazı blues'ların CDA'ya sahip olabileceğini veya taşıyıcı olabileceğini öğrendim. Grup sayfasındaki yorumları okuyana kadar ne olduğunu bile bilmiyordum. Bununla birlikte, Alman Çobanlarında hala nadirdir, ancak olur. Ben
Kelly Wilson
Teşekkürler Tina! Harika fotoğraf için teşekkürler ve hikayenizi anlattığınız için teşekkür ederiz!
Heather Price
BÜYÜK makale! Cinsi araştırırken karşılaştım. Sanırım benim gibi birçok insan ya hiç GSD olmadıklarını ve karışım olduklarını ya da hatalı Yetiştirme olduğunu varsayıyorlar. Şimdi onların görünüşüne takıntılıyım! Bu harika makale için tekrar teşekkür ederim.
Kelly Wilson
Heather'ı yararlı bulduğunuza sevindim!
Melissa Zee
Alman Çobanım
Kelly Wilson
Tebrikler Melissa! Mavileri seviyoruz!
Paula Melo
Merhaba Kelly, Yazı için teşekkürler. Harika ve bilgilendiriciydi. Mavi palto gibi çalışan biriyle gerçekten ilgileniyorum. Yetiştiriciler veya kulübeler hakkında herhangi bir tavsiyeniz var mı? Yorum yapanlardan herhangi biri, herhangi bir öneriniz varsa dinlerim. Hepinize teşekkür ederim!
Kelly Wilson
Merhaba Paula! Maalesef birlikte çalışmamızı önerdiğimiz kimse yok. Sosyal kanallara bakarak ve bölgenizde mavi kaplamalı bir yavru için en iyi yeri tavsiye edebilecek yerel yetiştiriciler bulup bulamayacağınızı görmekle başlayacağım.