Köpekler Armut Yiyebilir mi? Armutlar Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Armut Yiyebilir mi? Armutlar Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpek arkadaşınıza biraz armut yedirmeyi düşünüyorum ama köpeklerin onları yiyip yiyemeyeceğinden emin değilim ya güvendelerse? Birçok şeftali gibi meyveler , yaban mersini , ve çilekler ölçülü olarak köpekler için tamamen güvenlidir. Ancak bu, tüm meyve türleri için aynı olduğu anlamına gelmez.

Köpeklerin yemesi için güvenli olan sağlıklı yiyecekler bulmak önemlidir. Eğitim seanslarını kolaylaştırabilir ve aynı zamanda köpeğinle bağ . Doğal meyve ve sebzeler, köpek arkadaşınızın diyetine biraz çeşitlilik katarak beslenmeyi kolaylaştırabilir.Köpekleri, kendi başınıza yiyeceğiniz şeyleri beslemek güvenli değildir. İnsanlar için sağlıklı olan yiyecekler, köpek dostlarımız için her zaman sağlıklı olmayabilir. Bazı insan yiyecekleri hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir köpeklerde. Peki ya armut? Köpekler için güvenli mi yoksa tehlikeli mi? Hadi bulalım!

İçindekiler

köpek tavuk kemiklerini yedi

Armutlar Köpekler İçin Güvenli mi?

Yeşil Armut Meyve Kase

Armutların köpekler tarafından güvenle yiyip yiyemeyeceği, armutun nasıl hazırlandığına ve bireysel köpeğe bağlıdır.Köpeğiniz sağlıklıysa ve bilinen herhangi bir tıbbi sorunu yoksa, onu az miktarda armut eti veya derisiyle beslemek iyidir. Armut sağlıklı bir tedavi seçeneğidir çoğu köpek için. Bunları köpeğinize beslemeye karar verirseniz, en iyisi onları köpeğinizin ağzının boyutuna uygun ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesmektir. Bir Chihuahua, Danua'dan çok daha küçük parçalar yer!Uygun şekilde olgunlaşmış taze armut eti veya kabuğu, köpeklerin armut yemesinin en güvenli yoludur. Ancak meyvenin tüm kısımları güvenli değildir; dikkat etmelisin tohumları ve çekirdeği çıkarın çünkü toksik olabilirler.

Fido'nun tıbbi sorunları varsa, onları armutla beslemek yine de iyi olabilir, ancak önce veterinerinize danışmanız en iyisidir. Armutları köpeklere daha sonra beslememeniz için birkaç nedeni ele alacağız.Sağlığa Faydaları Var mı?

İnsan Eli Bir Ağaçta Dachshund

Doğru beslendiğinde armut uygun ve sağlıklı bir tedavidir.

Armut, bir köpeğin sağlığına iyi gelen bazı besinleri doğru miktarlarda içerir. Diğer vitaminler arasında armut, iyi bir C vitamini kaynağı . C Vitamini yemek köpekler için gerekli değildir (insanların aksine, köpekler kendi başlarına yapabilirler) ancak herhangi bir zararı olmaz ve bazı yararları olabilir. Ayrıca göz sağlığı için önemli olan iyi miktarda bakır, potasyum ve antosiyaninler lutein ve zeaksantin içerirler.

Şeker içermelerine rağmen, bu şeker meyvede doğal olarak bulunur ve kan dolaşımına yavaş salınır, bu nedenle kan şekerinde büyük bir artışa neden olmaz şekerli bisküvi gibi. Bununla birlikte, çok fazla şeker hala mide rahatsızlığına neden olabilir.Armut da bir iyi lif kaynağı , hangisi köpeklerin diyetlerine ihtiyacı var sağlıklı bir bağırsak korumak için. Lif, bağırsaklarındaki iyi bakterileri besler. Ayrıca meyvedeki doğal şekerlerin salınımını yavaşlatır ve dışkıyı (kaka) toplamaya yardımcı olur. Sağlıklı bir bağırsağa sahip bir köpek genellikle daha sağlıklı kaka yapar. Bu aynı zamanda kepçe almayı da kolaylaştırıyor, bu da sizin için iyi bir haber!

Köpeğim Ne Kadar Yiyebilir?

Belirtildiği gibi, armutlar şeker içerir. Bu sebeple onlar gerekir sadece küçük miktarlarda beslenebilir . Her gün değil, bir seferde sadece birkaç küçük parça olacak şekilde, en iyi şekilde bir tedavi olarak beslenirler.

Sadece dengeli bir diyetin parçası olarak beslenmeleri gerekir. Tüm köpekler beslenme açısından dengeli bir ana mama ile beslenmeli ve bunların günlük ikramlar %10'dan fazla olmamalıdır onların kalori ödeneği. Dengeli bir köpek diyeti oluşturma konusunda daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa, veterinerinizle konuşmanız en iyisidir.

Armutlar Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Köpek arkadaşınıza armut beslemenin en iyi fikir olmadığı zamanlar vardır. Tüm köpekler bunlara sahip olamaz ve meyvenin köpeklere verilmemesi gereken kısımları da vardır.Çekirdekler ve Tohumlar

Dilimlenmiş Açık Meyve Çekirdek ve Çekirdekleri

Armut çekirdeği ve çekirdekleri eser miktarda zehirli siyanür içerdiğinden fazla tüketilmemelidir.

Armut tohumları denilen bir şey içerir amigdalin. Bu armut tohumlarında, elma tohumlarında bulunur. elma çekirdeğinden ve diğer birçok meyve türü. Tohumlar çiğnendiklerinde vücuda siyanür adı verilen bir zehir salabilirler. Tohumlar sadece az miktarda potansiyel zehir içerir, bu nedenle bir köpeğin çok fazla tohum yemesi ve onları çiğnemesi gerekir. meyve tohumlarından siyanür zehirlenmesi .

Bununla birlikte, siyanür zehirlenmesi meydana gelirse yaşamı tehdit eder. Bu nedenle, bir soruna neden olacak kadar tohum yeme riski düşük olsa da, tohumları ve çekirdeği çıkardığınızdan emin olun Köpeğinize armut vermeden önce, sadece güvende olmak için.

Fido yanlışlıkla tek tohumu gizlice sokarsa, sorun çıkarma ihtimali çok düşük , bu yüzden lütfen endişelenme. Onu yakından takip et.Pişmiş ve Konserve Armut

Kavanoz Pişmiş Meyve

Pişmiş ve konserve meyveler tipik olarak çiğ meyveden daha yüksek şeker içeriğine sahiptir ve bu da onu daha az sağlıklı bir seçenek haline getirir.

Sade, pişmiş armut eti veya derisi köpeklerin yemesi için uygundur ancak pişirme işlemine dikkat edin. Armut suda kaynatılırsa, sorun değil. armut olmuşsa baharat veya şekerle pişirilmiş , kesinlikle bir köpeğe yedirilmemelidir. Çok fazla şeker köpekler için zararlıdır ve baharatlardan gelen zengin tatlar mide rahatsızlığına neden olabilir.

Konserve armutlar genellikle şurup veya meyve suyuna batırılır ve bunlar köpekler için iyi değildir. Şurup meyvedeki şekeri arttırır. Yemek yiyor çok fazla şeker yavrularınızı riske atar diş hastalığı, diyabet, obezite ve obezite ile ilişkili eklem hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarının tedavisi.Suya batırılmış konserve armut satın almak mümkündür ve bunlar köpeklere az miktarda verilmesi uygundur. Konserve armutlarla ilgili iyi haber, çekirdek ve tohumların zaten çıkarılmış olmasıdır. seni zahmetten kurtarır onları kaldırmaktan!

Evde Yetiştirilen Armut

Beyaz Köpek Ağaçtan Bir Meyve Parçası Çekiyor

Köpekler, doğrudan ağaçlardan yiyecek aramaktan caydırılmalıdır.

Bazılarımız bahçesinde armut ağacı olacak kadar şanslıyız. Köpek arkadaşınızın armutları doğrudan ağaçtan toplamasına izin vermek mantıklı değildir, çünkü bu boğulma tehlikesi . Armut oldukça büyük bir meyvedir. Yavru köpeğiniz onu düzgün çiğnemezse, nefes borusuna veya yemek borusuna sıkışabilir. Ağaçtan bütün armutları toplamasına izin verilirse, köpekler, çekirdek ve tohumlar gibi kendileri için iyi olmayan kısımları da yiyebilirler.

Ayrıca en iyisi köpeğinizin beklenmedik armutları toplamasını durdurun yerden. Tıpkı doğrudan ağaçtan toplandıklarında olduğu gibi, boğulma tehlikesi oluşturabilirler. Veya birçok köpek toksik olabilen çok fazla tohum yiyebilir.Diğer taze meyveler gibi hazırlanırlarsa, beklenmedik armutlar köpeklere yedirilebilir. Temizlenmeli, çekirdekleri ve çekirdekleri çıkarılmalı ve küçük parçalara ayrılmalıdır. ısırık büyüklüğünde parçalar .

dikkatli ol sokan böcekler için beklenmedik armutları kontrol edin . Böcekler beklenmedik meyvelerin tadını çıkarır ve yavrularınızın sokulmasını istemezsiniz! Ayrıca, beklenmedik armutların, köpekler için kötü olabilecek küflü veya fermente olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Hangi Köpekler Armut Yemez?

Ağzında Meyve Olan Küçük Köpek

Obezite, şeker hastalığı veya herhangi bir karın sorunu olan köpeklerin armut yemeleri engellenmelidir.

Fido'nun herhangi bir türü varsa karın sorunu Hasta olduklarında onlara armut vermemek en iyisidir. Köpeğiniz mide rahatsızlığına yatkınsa, onları üzme olasılığı daha yüksek olabileceğinden, herhangi bir yeni yiyecek veya tedavi vermeden önce veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olmalısınız.

kilolu köpekler kilo vermelerine yardımcı olmak için sıkı bir şekilde kontrol edilen bir diyete sahip olmalıdır. Veterineriniz bu konuda size tavsiyede bulunabilir. Diyet, sağlıklı, dengeli bir beslenme planının parçası olarak onlara bazı meyve veya sebzelerin verilmesini içerebilir, ancak bu her zaman veterinerinizin rehberliğinde yapılmalıdır.

Köpekler şeker hastalığı biraz yiyebilir, ancak diyetleri çok tutarlı olmalıdır, bu nedenle ara sıra armut beslemek uygun olmayabilir. Diyabetli bir köpeği nasıl besleyeceğiniz konusunda veterinerinizle konuşmalısınız.

Armutun Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kara Köpek Meyve Parçasının Tadını Çıkarıyor

Herhangi bir yeni yiyecek vermeden önce veterinerinizle sohbet etmek ve her zaman çok küçük bir miktarla başlamak iyi bir fikirdir.

her zaman en iyisidir veterinerinizle konuşun Yiyecekleri değiştirmeden önce, sadece yeni bir ikram vermek için olsa bile. Bir köpeğin diyetindeki herhangi bir değişiklik, hasta olma veya gevşek kaka yapma gibi semptomlara neden olabilir. Bu belirtileri görürseniz, her zaman veterinerinizle konuşmalısınız.

Yavrunuzu ilk kez armutla beslediğinizde, çekirdekleri çıkarılmış olarak yarım inç küp şeklinde küçük bir miktar vermelisiniz. o zaman yapmalısın 48 saat boyunca onu izle Olumsuz reaksiyonlar için. Alerji veya ishal belirtileri göstermezlerse ileride tekrar armutla beslenebilirler. Sadece çok fazla veya çok sık beslememeyi unutmayın. Tüylü arkadaşınızın kalorilerinin büyük kısmı yine de dengeli bir diyetten gelmelidir. Armut sadece ara sıra bir muamele olarak düşünülmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğim armut çekirdeği yedi, ne yapmalıyım?

  Endişelenme, başlangıçta. Bir armut çekirdeğindeki tohum sayısının köpek arkadaşınızı zehirlemesi olası değildir. Bir dahaki sefere çekirdeği onlardan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

 • Armut köpekleri öldürebilir mi?

  Bir armutun, bir köpeğin hayatını tehdit edecek kadar ciddi bir hastalığa neden olması pek olası değildir. En büyük tehdit muhtemelen boğulmadır, bu yüzden köpeğinize ısırık büyüklüğünde parçalar halinde armut verdiğinizden emin olun.

 • Armut tohumları köpekler için toksik midir?

  Evet, ancak bir köpeğin siyanür zehirlenmesinden muzdarip olması için çok sayıda tohum yemesi gerekir. Bununla birlikte, armut çekirdeği, elma çekirdeği veya diğer çekirdek içeren çekirdekleri vermeyerek mümkün olduğunca tohumlardan kaçınmak mantıklıdır.

 • Köpekler fermente meyvelerden sarhoş olabilir mi?

  Yeterince fermente meyve yiyen köpekler alkol zehirlenmesinin etkilerinden zarar görebilir. Bunlar arasında yorgun olmak, hasta olmak ve titrek hissetmek yer alır. Köpekler alkol zehirlenmesine insanlardan çok daha duyarlıdır, bu nedenle köpeklere fermente meyve vermekten kaçının.

 • Köpeğim konserve armut yiyebilir mi?

  Köpekler suda konserve armut yiyebilirler. Şurup veya meyve suyunda konserve armutlardan kaçınmak en iyisidir çünkü çok fazla şeker içerirler.

 • Köpekler olgun armutların üstünde/altında yiyebilir mi?

  Uygun şekilde olgunlaşmamışlarsa, köpeklere armut beslemekten kaçınmak en iyisidir. Olgunlaşmamış armutlar sağlamdır ve boğulma olasılığını artırır. Çok olgunlaştıklarında armutlar mayalanmaya (bozulmaya) başlar. Fermente armutlar, köpekler için toksik olan alkol içerir.

Son düşünceler

Armut, iyi ve sağlıklı bir tedavi seçeneğidir. ölçülü olarak köpeklere verildiğinde . Olgun, çekirdekleri ve çekirdekleri çıkarılmış olarak beslenmeli ve ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilmelidir. Konserve armutlar suda beslenebilir, ancak şurup veya meyve suyunda konserve armutlardan kaçının.

Köpeğinizin armutları doğrudan ağaçtan veya yerden düşme olarak temizlemesine izin vermeyin. Bu boğulma şansını artırabilir ve siyanür zehirlenmesi. Armut tüketiminden sonra herhangi bir olumsuz etki fark ederseniz, hemen yerel veterinerinizi aramalısınız.

Yorumlar