Sibirya Husky Pitbull Mix: Pitsky Irk Bilgisi, Yavru Köpekler ve Daha Fazlası

Sibirya Husky Pitbull Mix: Pitsky Irk Bilgisi, Yavru Köpekler ve Daha Fazlası

Karışık cins köpekler, safkan bir köpekten daha iyi veya daha kötü değildir ve ülke çapındaki kurtarma merkezlerinde bekleyen çok sayıda hak eden karma ırk vardır. Ayrıca, iki cinsin maksatlı bir karışımı olan 'tasarımcı' köpeklerde de büyüyen bir eğilim var. Bu yazıda, husky pitbull karışımı olan Pitsky'ye bakacağız.

Karışık cins bir köpek satın alıyorsanız, sorumlu bir yetiştirici seçtiğinizden emin olmak için özen gösterilmeli ve karışımın yaşam tarzınıza uygun olup olmayacağını da düşünmelisiniz.Herhangi bir köpeğin mizaçları ve özellikleri konusunda hiçbir garanti yoktur, hepsi bireydir ve çoğu da nasıl sosyalleştiklerine ve eğitildiklerine bağlıdır; ancak çaprazlanan her iki cinsi de anlamak, neyle karşılaşabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Irk Geçmişleri

Bu makalede 'Pitbull'a atıfta bulunurken, bu terimle en çok ilişkilendirilen cinsten bahsediyoruz; Amerikan Pit Bull Teriyeri. İnsanlar Pit Bulls'a atıfta bulunduğunda, Staffordshire Bull Terriers, American Staffordshire Terrier ve İngiliz ve Amerikan Bulldogları gibi diğer zorba ırkları dahil olmak üzere genellikle aynı kategoriye giren bir dizi ırk vardır.Pit Bull adı, büyük ölçüde, genellikle sorumsuz ve hatta bazen zalim, onları savaşmak için kullanan sahipler tarafından yetiştirilen güçlü ırklarla ilgili olmasının bir sonucu olarak, kendisine eklenmiş talihsiz haksız olumsuz damgalara sahiptir. bir durum sembolü.

Amerikan Pit Bull Terrier (APBT), başlangıçta Amerikan Staffordshire Terrier veya Staffordshire Bull Terrier ile aynı köpek olduğu düşünülüyordu ve bu güçlü köpekler, 19. yüzyılda Birleşik Krallık'ta boğa güreşi ve köpek dövüşü için kullanıldı.

Bazı meraklılar onları evcil köpekler olarak geliştirmeye odaklanmak istediklerinde, Staffordshire Bull Terrier 1930'larda özel bir cins oldu ve AKC, 1972'de Amerikan Staffordshire Terrier'i tanıdı.American Pit Bull Terrier, AKC tarafından asla kendi başına bir cins olarak tanınmadı, ancak Birleşik Kennel Kulübü (UKC) ve Kıta Kulübesi Kulübü (CKC) .

Sorumlu yetiştiriciler artık, geçmiş günlerin dövüş köpekleri yerine, köpekleri seven şefkatli insanlar olarak özelliklerini geliştirmeye odaklanıyor. Cins, bazı çevreler arasında hala haksız bir kötü şöhrete sahip olsa da, olumlu nitelikleri konusunda artan bir farkındalık var ve giderek daha popüler olan arkadaş köpekler haline geliyorlar. Ayrıca ne zaman popülerdir diğer yavrularla melez olmak labrador gibi.

Sibirya Kurtlarının kökten farklı bir geçmişi vardır. Genellikle dünyadaki en eski köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler. Onların daha yakın tarihli özgül tarihleri, onları Kuzey Kutbu Sibirya'da yaşayan geleneksel kabilelere ulaşım, sıcaklık ve arkadaşlık sağlamak için yetiştirilmeye bağlar.Alaskalıları ziyaret ederek fark edildiler ve daha sonra onları 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'ne getirdiler ve çalışma ve rekabet gücü ile kızak köpekleri olarak kullanılmaya devam ettiler.

Cins, 1930'da American Kennel Club'a tescil edildi. Sonraki on yıllarda, popülariteleri yavaş yavaş arttı ve şimdi Amerika'daki en popüler ırklardan biri olarak kabul ediliyorlar. AKC onları 14. en popüler cins 2018 yılında.

Huskies, huskador gibi diğer tasarımcı köpek ırkları için de popüler seçimlerdir. laboratuarla karıştırılmış bir husky pomsky olan pomeranya ve husky karışımı hatta bir Horgi bir Husky'yi bir corgi ile geç .

Görünüm

Herhangi bir melez ırkta olduğu gibi, benzersiz ve ilginç görünümlü bir köpek elde edebilirsiniz. Orta ila büyük boyutlu, kaslı bir köpek bekleyebilirsiniz. Her iki cins de güçlüdür, özellikle APBT ile, her ikisi de bol miktarda dayanıklılığa sahip çok atletiktir ve yaklaşık 35 ila 60 pound arasında benzer bir ağırlık aralığında olma eğilimindedirler.Ayrıca, paspasları ve karışıklıkları uzak tutmak için çok fazla tımar gerektiren uzun tüylü bir köpeğiniz olmayacak. Yine de, muhtemelen kırıcılar olacaklar. Huskies, çok kalın bir çift kat ile aşırı tüy dökmeleriyle ünlüdür ve APBT'nin çok daha kısa, tek bir katı olmasına rağmen, yine de tüy dökerler.

Husky Pitbull Mix'iniz de alışılmadık bir renge neden olabilir. Huskies gri ve beyaz olma eğilimindedir, ancak kahverengi ve beyaz, samur ve beyaz, kırmızı ve beyaz da olabilirler. Hatta bazen tamamen siyah veya beyazdırlar.

Öte yandan APBT'ler siyah, beyaz, açık kahverengi, kahverengi, kırmızı, mavi ve brindle dahil olmak üzere daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

avustralya çoban köpeği için en iyi yiyecek

Kişisel özellikler

Bir Husky Pit Bull Mix, genellikle insan şirketlerinden hoşlanan bir cins olacaktır. Her ikisi de insanlara, özellikle de APBT'ye karşı şefkatli oldukları biliniyor.Bu cins genellikle 'Dadı Köpeği' olarak anılır çünkü genellikle aileleriyle güçlü bir bağları vardır, koruyucu ve yorgan görevi görürler ve boyutlarına rağmen çocuklara karşı çok hoşgörülü ve nazik olma eğilimindedirler.

En hoşgörülü köpeklere bile kendi alanlarında izin verilmesi ve çocukların etraflarında uygun şekilde davranması gerektiğini hatırlamak her zaman önemlidir. Herhangi bir köpek sınırlarına kadar zorlanabilir ve Bu kadar güçlü çeneleri olan bir cinsten ısırık yıkıcı olabilir.

Dr.Sophia Yin basit, anlaşılır ve yararlı bir infografik ve bazı ek rehberler hazırladı köpekleri ve çocukları tanıtmak için .Huskies genellikle çok şefkatli olmakla bilinirken, aynı zamanda genellikle olağanüstü derecede gürültülü ve hatta bazen hiperaktiftirler. Karışım daha husky özelliklerine sahipse, kazayla kolayca devrilebilecekleri küçük çocuklu bir ev için uygun olmayabilir.

Her iki cinsin de genellikle güçlü bir av güdüsü vardır ve küçük tüylü bir eve en uygun olmayabilir. Onları kedilerle yaşamalarını sağlamak istiyorsanız, dikkatli tanıtımlar ve yönetim gerekebilir.

Huskies genellikle köpek dünyasının Houdinileri olarak adlandırılır. Usta kaçış sanatçılarıdır ve eğer dolaşmak istiyorlarsa, 6 metrelik çitleri ölçeklendirdikleri veya altlarını kolaylıkla kazdıkları bilinmektedir. Çok güvenli bir bahçe ve dikkatli bir gözetim önerilir.

Amerikan Pit Bull Terrier, genellikle insanlarla çok iyi olsa da, bazen diğer köpeklere karşı agresif olabilir (dövüşçü olarak yetiştirilmekten miras).Bazen köpeklerle kendi evlerinde harika olabilirler, ancak tanımadıkları köpeklerle o kadar da iyi değiller, bazen de tek köpek evinde yaşamaya en uygun olanlar olabilir. Erken sosyalleşme ve sürekli eğitim, diğer köpeklerle iyi geçinme olasılığı açısından da büyük bir fark yaratabilir.

Her iki cins de iyi bir bekçi köpeği olamaz. İnsanlara karşı genel şefkatleri, postacıya karşı korunmak yerine postacıdan kucaklaşmak istemelerinin daha muhtemel olduğu anlamına gelir.

Eğitim

Her iki cinsin de akıllı ve öğrenmesi hızlı olduğu bilinmektedir. Her ikisi de pozitif, kuvvet içermeyen eğitim yöntemlerine iyi yanıt verir.

Huskies inatçı, bağımsız bir çizgiye sahip olduğu biliniyor, bu nedenle sabır, tutarlılık ve sürekli eğitim beklenmelidir.

Ayrıca, dolaşma arzusuyla bilinen bir türdür ve genellikle en iyi hatırlamaya sahip değildirler. Onlara tasma özgürlüğünü vermek istiyorsanız, geri çağırma eğitimlerine çok zaman ayırmaya hazırlıklı olmanız gerekir. Bazıları güvenli bir alanda veya uzun bir hat üzerinde olmadıkça dışarıda asla tam bir özgürlüğe sahip olamaz. Durum böyleyse, ekstra uzun yürüyüşler, zenginleştirici birçok koklama fırsatı, daha uzun bir tasma üzerinde keşfetme zamanı ve çok sayıda eğitim egzersizi yaptıklarından emin olmalısınız.

Amerikan Pit Bull Terrier, düzenli olarak uzun süre bırakılırsa ayrılık kaygısından muzdarip olabilen bir cins olarak bilinir. Aile üyeleriyle çok yakın bağlandıkları için, genellikle yalnız bırakıldıklarında mücadele ederler. Geriye kalan sürenin uzunluğunu artırmak için fazladan zaman harcamanız gerekebilir ve onlara çok sayıda zenginleştirici tedavi oyuncakları verilmeli ve onları zihinsel ve fiziksel olarak yorgun tutmaları için bol miktarda egzersiz verilmelidir.

Her iki cins, özellikle APBT, güçlü çenelere sahiptir ve çiğneme olarak bilinir. Bu, uygun şekilde zenginleştirilmeleri gerektiğinin başka bir nedenidir ve çok sayıda içeriğe erişmeleri gerekir. zorlu interaktif çiğneme oyuncakları .

Husky Pit Bull karışımınız diğer köpeklere meraklı değilse, diğer köpeklerin iyi şeyler ifade ettiğini ve onlardan korkmaları gerekmediğini anlamalarına izin vermek için bir karşı şartlandırma ve duyarsızlaştırma programı üzerinde çalışmanız gerekebilir. . Ayrıca onlara daha az agresif bir tepkinin ödüllendirileceğini öğretir.

Ayrıca, bazı Eyaletlerde Cinsiyete Özgü Mevzuat, kamusal alanlarda dışarıda bir tane giymek için APBT'leri ve cinsin karışımlarını gerektirir, onları bir ağızlık takmaya alıştırmak için biraz eğitim yapmanız gerekebilir.

Egzersiz yapmak

Bir Husky Pit Bull Mix, aktif bir yaşam tarzı sunan bir eve muhtemelen en uygun olacaktır. Her iki cinsin de atletik, tahrikli ve yüksek enerjili olduğu bilinmektedir. Genellikle blok çevresinde veya yerel parka bir veya iki kısa yürüyüşle tatmin olacak bir köpek olmayacaklar. Bu, onların yetersiz uyarılmasına ve sonuç olarak problem davranışlar sergilemelerine neden olabilir.

Huskies koşmayı sevdikleri için bilinir ve genellikle Canicross'un rekabetçi sporunda yer alırlar (köpeğiniz özel olarak tasarlanmış bir koşum takımı üzerinde öne doğru çekilerek koşar). APBT de beceriksiz değildir ve onlara fırsat verilirse harika rekabetçi spor köpekleri yaparlar.

Bakım

Bu karışım, süslü saç kesimi için bir kuaförde pahalı gezilere ihtiyaç duymayacak olsa da, evinizi oldukça kıllı bırakması muhtemeldir. Husky'nin yoğun çift katını miras alırlarsa, saçlar her yere ulaştığında yıllık patlamalara hazırlıklı olmalısınız.

Bu süre zarfında, Furminator gibi etkili bir kestirme aletiyle günlük damatlardan faydalanacaklardı. Ayrıca elektrikli süpürgeyi de üstlenmeniz gerekecek. Tüy dökme mevsimi dışında, haftada birkaç kez iyi bir fırçalama, Pitsky'nin ceketini ve cildini iyi durumda tutmak için yeterli olacaktır.

Sağlık

Her bir cinsin ilişkili olduğu çeşitli kalıtsal koşullar olmasına rağmen, her iki cinsin de genellikle oldukça sağlıklı olduğu bilinmektedir.

Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, ideal olarak, bu koşulların geçme riskinin daha az olmasını sağlamak için anne ve babanın sağlığını kontrol ettiren bir yetiştirici bulmak isteyeceksiniz.

Husky Pit Bull Mix'iniz, her iki ebeveynden de koşulları devralabilir ve eğilimli olabilecekleri daha yaygın koşulların bazılarının farkında olmaya değer.

Husky Health

Göz problemleri: Cins, katarakt gibi bir dizi göz problemi ile ilişkilidir (bu, yaşlandıkça olma eğilimindedir ve bunu ameliyatla düzeltmek mümkündür), kornea distrofisi (yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemese de) ve Progresif Retinal Atrofi (PRA). PRA nihayetinde körlüğe yol açsa da, köpeklere bu değişikliğe uyum sağlamalarına yardımcı olmak için doğru destek verilirse, yine de çok yüksek bir yaşam kalitesi yaşayabilirler.

Hipotiroidizm: Yetersiz tiroid, diğer birçok cinse göre dış yapraklarda daha sık görülür. Bu hastalık, tespit edildikten sonra ilaçlarla iyi bir şekilde yönetilebilir. Köpeğinizin bu duruma sahip olabileceğine dair işaretler arasında hızlı kilo alımı, deri ve tüy durumunun bozulması ve genel yorgunluk sayılabilir.

Kalça Displazisi: Bu, kalça yuvasının anormal şekilde oluşması sonucu gelişen bir durumdur. Genellikle giderek kötüleşir ve ciddi durumlarda, bazen hareketi artırmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için ameliyat yapılır.

Pitbull Sağlığı

Cilt Alerjileri: Cins, özellikle alerji ve cilt rahatsızlıkları ile ilgili problemlerle ilişkilidir. Köpek Atopik Dermatiti geliştirmeye eğilimli olabilirler ve çevresel alerjiler bunu kötüleştirebilir. Genellikle bu, meydana gelen alevlenmeleri en aza indirmeye yardımcı olmak için dikkatli bir yönetim gerektiren ömür boyu süren bir durumdur. Bu, düzenli ilaçlı banyoları, yürüyüşe çıkarken özel alerji kazaklarının kullanımını ve yakın çevreden potansiyel alerjenleri ortadan kaldırmayı içerebilir.

15 cins köpek

Alerji testi daha yaygın hale geliyor, ancak çoğu dermatoloji uzmanı, sonuçların genellikle yanlış veya sonuçsuz olduğunu kabul ediyor. Ciddi durumlarda, alerjik reaksiyonu ortadan kaldırmaya çalışmak için uzman bir veteriner tarafından hiposensitizasyon tedavisi yapılabilir. Bu, köpeğinizin bağışıklık geliştirmesine yardımcı olmak için belirli bir süre içinde düzenli olarak küçük dozlarda şüpheli alerjen enjekte edilmesini içerir.

Husky gibi, APBT de kalça displazisi ve hipotiroidizm gelişimi ile ilişkilidir.

Beslenme

Türü ne olursa olsun tüm köpekler yüksek kaliteli ve uygun şekilde porsiyon kontrollü bir diyetle beslenmelidir ve bir Husky Pit Bull Mix istisna olmayacaktır.

Olasılıkla Canicross gibi köpek sporlarıyla ilgilenen son derece aktif bir köpekseler, yiyeceklerinin onlara yaşam tarzları için yeterli kalori ve uygun besinleri sağladığından emin olmak için ekstra çaba gösterilmelidir.

Yarım Husky ve Yarım Pitbull Karışımı Bulmak

Pit Bull ve Pit Bull karışımlarının ülke çapında kurtarma barınaklarında bulunan en yaygın köpeklerden biri olduğu üzücü bir gerçektir. Bu, kısmen onları yanlış nedenlerle alan insan sayısından ve kısmen de onları çevreleyen haksız damgalamalardan ve elbette, mülkiyete kısıtlamalar ve kurallar koyan Breed Spesifik Mevzuatından kaynaklanmaktadır.

Barınaktaki bu köpekleri göz ardı etmeyin, sadık, şefkatli doğaları APBT anlamına gelir ve bunların karışımları doğru yuva, eğitim ve sosyalleşme sağlanırsa harika aile hayvanları olabilir.

Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, Husky Pit Bull Mixes için onaylanmış kayıtlı yetiştiriciler bulunmamakla birlikte, araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

Olağandışı melezlere olan talebin artması, hızlı bir para kazanmak isteyen çok sayıda vicdansız arka bahçe yetiştiricisi ve köpek fabrikası olduğu anlamına geliyor. Köpekler genellikle korkunç koşullarda tutulur. uygun sosyalleşme , sağlık bakımı ve hatta doğru temel beslenme.

Yavruları daima güvenli bir ev ortamında anneleriyle birlikte gördüğünüzden emin olun. Bir köpek yavrusu almak için otoparkta biriyle buluşmayı kabul etmeyin!

Yavru köpeğiniz, size eve gelmeden önce en az sekiz haftalık ve tamamen sütten kesilmiş olmalı ve yaşlarını doğrulamak için oradan bir veteriner kontrolü ve evrak işlerine sahip olmalıydı.

Son düşünceler

Çok aktif bir yaşam tarzı sürmekten keyif alacak ve ailesine sadık ve sevecen olacak bir köpek arıyorsanız, o zaman husky pitbull karışımı sizin için doğru köpek olabilir. Potansiyel güçleri ve coşkuları göz önüne alındığında, küçük çocuklu bir eve en uygun olmayabilirler.

Ayrıca, özellikle geri çağırma söz konusu olduğunda, eğitime fazladan çalışma yapmaya hazır olmanız gerekebilir.

Husky Pit Bull Mix'iniz diğer köpeklerle iyi anlaşabilirken, dikkatli tanıtımlar yapmaya hazırlıklı olmalısınız ve tüm sevginizi duş almanız için evdeki tek köpek olmaya en uygun olabilirler.

Yorumlar