İngiliz Mastiff vs. Cane Corso: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff vs. Cane Corso: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma İngiliz Mastiff Cane Corso'ya Karşı bir sonraki aile evcil hayvanınız veya ev koruyucunuz olarak mı? Mastiff ve Cane Corso benzer ırklardır, ancak aynı zamanda farklılıkları da vardır. Sahiplerin hangisini seçeceklerine karar vermelerine yardımcı olan bu farklılıklardır. İşte bu cins rehberinde, yol boyunca birkaç eğlenceli gerçekle birlikte tüm farklılıklar ve benzerlikler konusunda size yol göstereceğiz.

Her iki köpek türü de dev köpekler olarak kabul edilir. İkisi de kolayca 100 poundun üzerinde tartmak , onları yeni köpek sahipleri için idare edecek çok şey yapıyor. Deneyimsiz bir köpek sahibiyseniz, bu iki ırktan birine bakmamanızı öneririz. Bununla birlikte, birkaç köpek, Cane Corso olarak da bilinen İngiliz Mastiff veya İtalyan Mastiff'ten daha sadıktır.Bu kılavuzda, hangi cins en iyi koruma köpeğini, hangisi daha iyi aile köpeği yapar gibi soruları yanıtlıyoruz. Hem Cane Corso hem de İngiliz Mastiff farklı amaçlar için yetiştirildi Bu nedenle, aileniz için hangisinin daha uygun olduğuna karar vermeden önce bu türlerin doğasını anlamak önemlidir. Hadi başlayalım ve bu iki nazik devi karşılaştıralım!

Irk Karşılaştırması

ingiliz mastifi

 • Yükseklik 27-30 inç
 • Ağırlık 120-230 Pound
 • Mizaç Cesur, Onurlu, İyi huylu
 • Enerji Düşük
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 6-10 Yıl
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

cane corso • Yükseklik 23-27 İnç
 • Ağırlık 90-110 Pound
 • Mizaç Akıllı, Asil, Sevecen
 • Enerji Orta
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 9-12 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Bir köpeğin geçmişine bakmak çok önemlidir çünkü size bir aile evcil hayvanı olarak nasıl olacakları hakkında çok daha fazla şey söyleyebilir. Ne için yetiştirildiklerini bilmek, onlara köpek anneleri veya köpek babaları olarak ne vermeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, köpeğiniz hakkında birkaç eğlenceli gerçekle silahlanmak her zaman iyidir.

mastiff

İngiliz Mastiff Açık Kahverengi Renk

İngiliz Mastiff, en popüler dev cins köpeklerden biridir.MÖ 55'teki Roma işgali sırasında Romalılar, Britanya Adaları'nı koruyan canavar köpeklerle karşılaştı. Onlar, zamanın atalarıydı. mastiff ve Julius Caesar onlardan çok etkilenmişti. Onları Roma'ya geri götürdü, orada savaşta onlarla savaştı gladyatörlere ve diğer vahşi hayvanlara karşı.

Zamanla kan lekeleriyle gözden düştük ve kısa sürede onun bir aile hayvanı olarak ne kadar sevecen ve sevecen olduğunu anladık. Onun korkunç nitelikler bastırıldı ve bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz cinsi mükemmelleştirdik. O, insanoğlunun bildiği en büyük köpek ırklarından biridir.

İnsanoğlunun bildiği en ağır Mastiff olan Zorba, etkileyici bir 343 pound ağırlığındaydı. Muazzam boyutları nedeniyle, genellikle İngiliz Mastiff, Saint Bernard ile karşılaştırılıyor , veya Danua ile karşı karşıya .cane corso

Siyah Cane Corso Açık Havada

Cane Corso, İtalyan Mastiff olarak da bilinir.

Cane Corso da iniyor büyük Roma savaş köpeklerinden . Yine de savaşmak yerine, çok yönlü bir çiftlik köpeği . Koyun güder, sığırları pazara sürer, arabaları çeker, ailesini ve mallarını korurdu. Ayrıca, geçimini sağlamak için yaban domuzu ve diğer oyunları avlamak için kullanıldı.

Sanayileşme döneminden kısa bir süre sonra, neredeyse nesli tükendi. Ama neyse ki, İtalya'daki cins severler, daha büyük kuzeni Neopolitan Mastiff'i kullanarak onu hayata döndürdü. 1988'de Corso Amerika'ya gitti. Hızla popüler oldu ve Amerikan Pitbull Terrier için genellikle karıştırılır .

Görünüm

Mastiff ve Cane Corso Açık Kahverengi

İngiliz Mastiff ve Cane Corso benzer kaplama renklerine sahip olabilir ancak belirgin şekilde farklı özelliklere sahiptir.Bu ırkları bilmeyenler, şekilleri ve yapıları nedeniyle biraz benzer göründüklerini söyleyecektir. Ancak Mastiff ve Cane Corso'yu bilenler, belirgin farklılıkları görebilirler.

Anında, Mastiff'in iki cinsin en büyüğü olduğunu görebilirsiniz. Cane Corso, Mastiff'in dev bir cins olarak kabul edildiği büyük bir köpek ırkıdır. En ağırlarında, Mastiff olabilir iki kat daha ağır Corso'da olduğu gibi. Birçok aile kararlarını yalnızca buna göre verir. Daha az aile, güçlü Mastiff için alana sahip.

Görünüşte hem kare hem de tıknazdırlar ve her ikisinin de büyük Mollaser tipi köpeklerin soyundan geldiğini görebilirsiniz. Daha az köpek parçasına sahip Cane Corso, daha atletik ve kaslı görünüşte. Her ikisinin de deri kıvrımları, büyük kare burunları ve sarkık gıdıları var.

Her ikisi de kışın sıcak, yazın serin tutmak için çift katmanlı kısa ve şık paltolara sahiptir. Mastiff genellikle siyah bir yüz maskesi ile açık kahverengi ve kayısı bir ceket giyer. Bazen, brindle bir ceket sıralar. Cane Corso'da var birkaç renk seçeneği daha , örneğin düz siyah, kestane, gri, kırmızı, açık kahverengi ve çeşitli brindle tonları.Mizaç

Cane Corso ve İngiliz Mastiff Farklı Renklerde

Her iki cins de Molosser mirasına sahiptir ve benzer kişilik özellikleri taşır, ancak aynı zamanda farklıdır.

Mastiff ve Cane Corso, kişilikleri açısından hem benzer hem de farklıdır. İkisi de ailelerine tapıyorlar ve süperler sevecen ve sevgi dolu . İri yapılı görünümlerinden çok uzakta, onlar gerçek sevgililer.

Her iki cins de bu sevgiyi yabancılara yaymaz, ancak ikisi de yabancılarla mesafeli . Hem Corso hem de İngiliz Mastiff Bu özelliği Napoliten Mastiff ile paylaşın , bu yüzden mükemmel koruyucu köpeklerdir.Fark, yabancılara gerçekte nasıl yaklaştıklarıyla ilgilidir. Mastiff'ler genellikle sakin ve tok dururlar, ara sıra havlarlar. Geri adım atacak ve ailesine göz kulak olacak. Çok cesurdur ve ihtiyaç duyduğunda ailesini korumaktan çekinmez.

Ama Cane Corso değil. Bunun yerine, ailesinin yanına adım atacak ve nöbet tutacak. Corso'lar 'olarak bilinir koruma köpeği ' ve aşırı korumacı oldukları biliniyor. Bu doğal bir içgüdüdür, bu yüzden sadece baskın köpeklerle nasıl başa çıkacağını bilen deneyimli bir sahip tarafından ele alınmalıdır.

Cane Corso zeki ama inatçıdır ve Mastiff inatçıdır ve (üzgünüm Mastiff severler!) o kadar zeki değil . o inatçı bir köpek yavrusu , ama bunların hepsi onun çekiciliğinin bir parçası. Her türlü numarayı yapan bir köpek istiyorsanız, her iki cins de düşünülmemelidir.

Aptallardan bahsetmişken, onlar hem eğlenceli hem oynamayı seviyorum aileleriyle birlikte. Aile oyunlarına katılmak için bir köpek arıyorsanız, ikisi de işin başında. Müthiş dış görünüşlerine rağmen, sahip olunması gereken harika bir aile köpeğidir. Her ikisi de çocuklarla iyi geçinir ve bir köpek yavrusu olarak iyi sosyalleşirlerse diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşayabilirler.Egzersiz yapmak

Mastiff ve Cane Corso Köpeklerini Çalıştırmak

İngiliz Mastiff'leri, daha aktif Cane Corso'dan daha az egzersize ihtiyaç duyacaktır.

Mastiff ve Cane Corso'nun farklı egzersiz ihtiyaçları vardır. Mastiff'in çok daha az ihtiyacı vardır ve her gün yaklaşık 30-45 dakika ile mutlu olur. Büyük vücudu nedeniyle, egzersizinin çok kuvvetli olması gerekmez. Bunun yerine, eğlenceli ve düzenli egzersiz idealdir. zorunda kalabilirsin onu yürüyüşe ihtiyacı olduğuna ikna et çünkü bu çocuk uyumayı seviyor rahat bir mastiff boy köpek yatağı .

Öte yandan, Corso'nun her gün yaklaşık 60 dakikada biraz daha fazlasına ihtiyacı olacak. Ama onun egzersiz yoğun olmalı onun enerjisini dışarı atmak için. Bu adamı ikna etmeniz gerekmeyecek - her zaman maceralara hazır olacak. Onu uyarmak için, ilgisini çekmek için haftalık rutinine çeşitli aktiviteler eklemek akıllıca olacaktır.

Aklı başında ve mutlu kalmak için her ikisinin de egzersiz yapması gerekmesine rağmen, Cane Corso huzursuz ve yıkıcı eğer onu bütün gün kilitlersen. Bir günlük egzersizi seve seve atlayacak olan Mastiff ile karşılaştırıldığında. Daha aktif bir köpeğin peşindeyseniz, Corso daha iyi bir seçenek olacaktır. Veya, çoğu gün rahat bir gezintiyi ve sıkı bir arkadaşınızı seviyorsanız, Mastiff idealdir.

Eğitim

Açık Havada İki Köpek Eğitimi

Her iki ırkı da eğitmek için biraz zaman ayırmayı bekleyin.

Mastiff ve Cane Corso'nun eğitimleri söz konusu olduğunda biraz farklı ihtiyaçları vardır. İkisi de inatçıdır ve kibar köpeklere dönüşmelerini istiyorsanız hemen itaat eğitimine ihtiyaç duyarlar. olacağını da anlamanız gerekir. asla %100 itaatkar bir köpek bulamam Bu ırklardan herhangi birinde.

İkisi de gerçekten inatçı olduklarından, ikisini de ilk kez sahip olacaklara önermeyiz. Bununla birlikte, Cane Corso, köpek zihniyetinden anlayan güçlü bir ustaya ihtiyaç duyan çok baskın bir köpektir. Mastiff daha az baskındır. Cane Corso'nun eğitimi ömür boyu taahhüt bu korkaklar tarafından yapılmamalıdır.

Koruyucu köpekler olarak, ikisinin de yavrular kadar iyi sosyalleştiler aşırı korumacı olmamalarını sağlamak için. Herkesin ve her şeyin düşman olmadığını öğrenmeleri için diğer köpeklerle ve tanıdık olmayan insanlarla her deneyimi mümkün olduğunca keyifli hale getirin.

Cane Corso'nun motivasyonu, insan övgüleri ve yenilebilir ikramların bir karışımı olacaktır. Övgü yerine her zaman bir muamele (veya beş) seçecek olan Mastiff ile karşılaştırıldığında. Olumlu pekiştirme eğitimi ikisi için de en etkili eğitim yöntemidir. Sadece ilgilerini çekmek için eğitim derslerini kısa ve tatlı tuttuğunuzdan emin olun.

Sağlık

Tarlada İngiliz Mastiff ve Cane Corso

Cane Corso'nun tipik olarak İngiliz Mastiff'ten daha az sağlık sorunu vardır.

Cane Corso daha uzun yaşar Mastiff'ten daha çok, çünkü Mastiff dev bir köpek ırkıdır. Genel olarak, dev köpek ırkları, çoğundan çok daha kısa bir ömre sahiptir. Ortalama olarak, Mastiff, 9 ila 12 yıl süren Cane Corso'ya kıyasla 6 ila 10 yıl arasında yaşar.

Her iki cinsi de test etmek için saygın yetiştiriciler gereklidir. tamamen aynı sağlık endişeleri . Bu, kalça ve dirsek displazisi ve ilerleyici retinal atrofi ve katarakt gibi göz rahatsızlıkları için oftalmoloji testleridir. Kardiyak problemlerin yanı sıra, özellikle dilate kardiyomiyopati.

Her ikisi de olarak bilinen yaşamı tehdit eden bir durumdan muzdarip olabilir. mide torsiyonu , şişkinlik olarak da bilinir. Burası midenin şiştiği, diğer organlarda basınç ve oksijen açlığına, iç gözyaşlarına ve nefes almada zorluğa neden olduğu yerdir. İhtiyacı var acil veteriner dikkati , bu yüzden lütfen semptomlara aşina olun.

Beslenme

Mastiff ve Corso Yemek Bekliyor

Hem İngiliz Mastiff hem de Cane Corso'nun sağlıklı iştahları vardır.

köpekler neden horlar

Her iki cins de yemek yemeyi sever. Mastiff'in boyutu nedeniyle, bir İngiliz Mastiff'in daha pahalı yemek gelince. Mastiff'ler sekiz tam bardağa kadar yiyebilirler. Mastiff uygun köpek maması , her gün. Yavrunuzu beslediğiniz yiyeceğin türüne bağlı olarak, bu oldukça pahalı olabilir. Mastifflerin hassas mideleri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, Tahılsız bir ürüne güvenmeniz gerekebilir veya Bezelyesiz köpek maması , bunların hepsi pahalı hale gelebilir.

Cane Corso daha az yer. Daha küçüktürler, ancak genellikle cinsiyetlerine ve boyutlarına bağlı olarak günde üç ila altı fincan kuru kibble yiyebilirler. Cane Corsos da daha aktif Bu, Mastiff'ten daha hızlı kalori yakacakları ve fazla kilolu olma olasılıkları daha düşük olduğu anlamına gelir.

tımar

Bakıma İhtiyacı Olan İki Dev Irk Köpek

Hem İngiliz Mastiff hem de Cane Corso'nun düzenli bakıma ihtiyacı olacaktır.

Mastiff ve Cane Corso, tımar rejimleri söz konusu olduğunda da çok benzer. İkisinin de kısa ve dar paltoları var. Her iki cins de yıl boyunca orta derecede tüy döker ve tüy dökme mevsimlerinde daha fazla tüy döker. İkisinin de ihtiyacı var haftada bir fırça taze ve parlak görünmelerini sağlamak için. sahibi olacak kadar şanslıysanız Uzun saçlı mastiff , köpeğinizi daha sık tımar etmeyi bekleyin.

Cane Corso ve Mastiff banyo zamanı her 8 ila 12 haftada bir yapılmalıdır. Doğal maddeler kullanan nazik bir şampuan kullanın. Mastiff'in sahip olduğu bilinmektedir. daha keskin bir köpek kokusu diğer bazı ırklardan daha iyidir, ancak bu, güçlü kokuları önlemek için yeterli olmalıdır. Mastiff aynı zamanda ikisi arasında en çok top süren oyuncudur. Ama köpek salyasının hayranı değilseniz, bu ırkların hiçbiri sizin için değildir.

köpek fiyatları

İngiliz Mastiff ve Cane Corso Yavrusu

Hem İngiliz Mastiff hem de Cane Corso köpek yavrusu için fiyatlar yaklaşık 1.000 $ 'dan başlıyor.

Benzer popülerliğe sahip büyük ırklar olarak, ortalama olarak, ikiside aynı fiyat . Saygın bir yetiştiriciden, fiyatlar 1000 dolardan başlıyor . Popüler bir yetiştiriciyle çalışmak istiyorsanız, biraz daha fazla ödeme yapmanız ve bekleme listesine alınmanız gerekebilir.

Hangi yetiştiriciyle çalışmaya karar verirseniz verin, lütfen onların olduğundan emin olun. saygın ve etik yetiştiriciler . Daha düşük bir köpek yavrusu fiyatı sunsalar bile, her ne pahasına olursa olsun köpek değirmenlerinden kaçının. Sadece sağlıksız köpek yavruları yetiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda sosyalleşmeyecekler. Bu, bu adamlar gibi büyük ve koruyucu köpekler için felaket olabilir, bu nedenle daha düşük fiyat buna değmez.

Alternatif olarak, kurtarmak başka bir seçenektir ve fiyatların daha düşük olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak bir köpek yavrusu bulmak pek olası değildir. Yerel kurtarma barınağınızı ziyaret edebilir veya özel tür kurtarma web sitelerine göz atabilirsiniz. bu Cane Corse Kurtarma ve Amerika Kurtarma Vakfı Mastiff Kulübü adanmış cins merkezlerini listeleyin.

Son düşünceler

Yani, işte buradasın. Mastiff ve Cane Corso arasındaki tüm benzerlikler ve farklılıklar. İkisi de devasa köpeklerdir, ancak Mastiff, boyut ödülünde pençeleri kazanır. Her iki cins de deneyimli köpek sahiplerine ihtiyaç duyar, ancak Cane Corso daha çok. Onlar ikisi de harika bekçi köpekleri yapar , ancak Cane Corso, ailesinin güvenliği söz konusu olduğunda daha hassastır.

İkisine de ihtiyaç duyduklarını verdiğiniz sürece, kesinlikle harika köpekler olacaklardır. İkisi de çocukları sever ve masaya bir sürü köpek eğlencesi getirecek eğlenceli aptallardır. Karar vermeniz gereken tek şey, hangi cinsin yaşam tarzınızla daha uyumlu olduğu ve gerisi tarih olacak.

Yorumlar