Köpeğim Neden Sürekli Horluyor? İşte 7 Farklı Neden

Köpeğim Neden Sürekli Horluyor? İşte 7 Farklı Neden

Köpeğiniz her zaman horlayan biri miydi? Belki de sadece köpeksin son zamanlarda horlamaya başladı ve her gece oluyor, iyi bir gece uykusu çekmenizi engelliyor mu? Evinizde yüksek sesle horlamaktan daha kötü bir şey yoktur, özellikle de yakınlarda uyuduğunuz yer varsa.

İnsanları horlamanın ana kaynağı olarak düşünme eğiliminde olsak da, köpeklerimiz bu rolü oldukça iyi yerine getirebilir. Peki, bir köpeğin bu kadar yüksek sesle horlamasına ne sebep olabilir? Bunun nedeni köpeğin cinsi mi yoksa potansiyel bir sağlık sorunu mu? İster inan ister inanma, aslında var birkaç neden köpeğinizin bir kütük gibi horlaması olabilir.Bu yazıda köpeklerin neden horladığının ayrıntılarına gireceğiz. öğreneceksin olmasının en yaygın nedenleri ve tüylü arkadaşlarınızın neden bir insandan daha yüksek sesle horladıklarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Veterineri arama zamanının geldiğini de öğreneceksiniz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Horlama Nedir?

Köpeğinizin horlamasının birçok nedenini tartışmadan önce, öncelikle horlamanın ne olduğunu belirlemeliyiz. Köpek arkadaşlarımızdaki horlama eylemi, diğer tüm memelilerde meydana gelenlerle aynıdır.Horlama sadece bir normal hava akışında kısıtlama burun kanalı ve boğazdan geçer. Bu, bölgedeki dokunun titreşimine yol açar. Bu titreşim, uyurken, şiddeti yavrudan yavruya değişen belirgin horlama sesine neden olur.Horlama sesi tipik olarak bir köpek uyurken ortaya çıkar, ancak burun ve boğaz geçişlerinde önemli bir kısıtlama varsa, uyanık olduklarında da olabilir. Bu nedenle duyabilirsiniz brakisefalik ırklar (kısa burunlar) tüylü dostlarımızda horlamanın poster ırkları oldukları için heyecanlandıklarında horlama sesi çıkarırlar.

Horlamaya Meyilli Köpek Irkları

Shih Tzu Bir Erteleme Alır

Yüzlerinin yapısı nedeniyle horlama olasılığı daha yüksek olan birkaç köpek ırkı vardır.Yukarıda belirttiğimiz gibi, brakisefalik ırklar vardır horlamaya daha yatkın diğer köpek arkadaş türlerinden daha. Kısa burunları ve uzun yumuşak damakları nefes alırken hava yolunun kısıtlanmasına neden olabilir ve bu da dinlenirken horlama olasılığının artmasına neden olur. Horlamaya yatkın köpek ırklarından bazıları şunlardır:

Yukarıdaki ırklar, horlama yaşayan en yaygın brakisefali yavrulardan bazılarıdır, ancak orada çok daha fazlası var. Yavru köpeğinizin burnu kısaltılmışsa, brakisefali bir köpek olarak kabul edilebilir.

Köpeklerin Yüksek Sesle Horlamasının 7 Nedeni

Yüz yapısından alerjilere kadar pek çok faktör köpek arkadaşlarımızda yüksek sesli bir horlamaya neden olabilir. Fido'nun gürültülü uyku alışkanlıklarının özüne inmenize yardımcı olmak için, hadi tartışalım. sekiz olası sebep köpeğiniz neden bu kadar yüksek sesle horluyor?uyku pozisyonu

Sırtında Uyuyan Golden Retriever Köpek Yavrusu

Köpeğinizin horladığını duyarsanız ve sırt üstü uyuyorsa, onu yan tarafına çekebilirsiniz, bu da horlamayı durdurmalıdır.

Köpeğinizin uyku pozisyonu horlama alışkanlıklarında rol oynayabilir. bir köpek ki sırtında uyur Sırt üstü yatmak hava akışını bozabileceğinden, yan yatan bir köpeğe göre horlama olasılığı çok daha yüksektir.

Bir köpek sırt üstü yattığında boğazındaki ve burun boşluğundaki doku hafifçe çöker. Bu hafif çökme, burunları uzun olanlar da dahil olmak üzere birçok tüylü arkadaşta horlamaya ve gürültülü nefes almaya yol açabilir. Köpek arkadaşınız yalnızca belirli bir pozisyonda uyurken horluyorsa, bunun nedeninin uyku pozisyonu olduğunu söylemek güvenlidir.

obezite

Yerde Yatan Kilolu Köpek

Ekstra yağ, köpeğinizin hava yoluna baskı yaparak uyurken horlamasına neden olabilir.Obezite, uyku alışkanlıkları da dahil olmak üzere bir köpeğin hayatının birçok yönünü etkileyebilir. Bir köpek fazla kilolu olduğunda, ekstra yağ hava yolunu kısıtlamak her nefeste. Bu kısıtlama sadece nefes almayı biraz daha zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda uyurken de horlamalarına neden olabilir.

Horlama, yalnızca yavrunuz fazladan kilo aldığında başladıysa, vücut yapısı horlamalarının kaynağı olabilir. Bu, günlük egzersizlerini yavaş yavaş artırma zamanının geldiği anlamına gelir. kalori kısıtlayıcı köpek maması formülü .

Köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını bilmiyorsanız, her zaman veterinerinizden tavsiye alabilirsiniz. Veterineriniz yalnızca yavrularınız için en iyi ağırlık aralığını belirlemekle kalmaz, ileriye dönük sağlıklı bir kilo verme planı oluşturabilir.

yüz yapısı

Kanepede Uyuyan Boxer Köpek

Horlama, bir boksör gibi kısaltılmış bir burnu ve uzun yumuşak damağı olan ırklarda daha olasıdır.Yukarıda bahsettiğimiz gibi, horlama alışkanlıklarının ardındaki en önemli neden yüz yapısı olabilir. A kısaltılmış burun ve uzun yumuşak damak kolaylıkla nefes almasını engelleyebilir ve birçok durumda horlamaya ve horlamaya neden olabilir. Bu brakisefali ırkları sadece yüksek sesli uyku alışkanlıkları yaşamakla kalmaz, aynı zamanda solunumlarıyla başka şekillerde de mücadele eder.

Bazı vakalar o kadar şiddetlidir ki burun deliklerini açmak ve yumuşak damaklarını kısaltmak için cerrahi onarıma hak kazanırlar. Köpeğinizin yüz yapısının günlük yaşamını etkilediğini düşünüyorsanız, tüylü arkadaşınıza yardımcı olacak seçenekler hakkında her zaman veterinerinizle konuşabilirsiniz.

Burun Boşluğu Şişmesi

Yatakta Uyuyan Labrador

Tıkalı bir burun veya şişmiş burun boşluğu, horlamanın olası bir nedenidir.Burun boşluğu şişmesi, sevgili yavrularımızda horlamanın bir başka potansiyel nedenidir. Eğer daha önce deneyimlediyseniz burun tıkanıklığı , düzenli uyumanın ne kadar zor olduğunu biliyorsun. Normal hava akışına izin veren bir pozisyon bulmak neredeyse imkansızdır ve çoğu durumda horlamaya neden olabilir. Tüylü dostlarımız da bu sıkıntıyı yaşayabilir!

Nazal pasaj şişmesi veya rinit, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığına, nazal yabancı cisimlere ve daha fazlasına bağlı olabilir. Horlama sesinin nedeninin burun boşluğu şişmesi olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinizden bakım istemek en iyisidir. Veterineriniz, yavru köpeğinizin ilerlemesi için en iyi tedavi planını belirleyebilir ve başka komplikasyonlar için onu yakından izleyebilir.

alerjiler

Çiçek Koklayan Köpek

Mevsimsel alerjilerden kaynaklanan tıkanıklık veya tahriş horlamaya neden olabilir.

Yavrularınız sadece yılın belirli zamanlarında horluyor gibi görünüyorsa, mevsimsel alerjiler yaşıyor olabilirler. Köpeklerimiz, çevrelerindeki dünyadaki malzemelere karşı hassasiyet gösterebilirler. hapşırmaya yol açar , tıkanıklık ve diğer rahatsız edici semptomlar.Örneğin, birçok yavru, havadaki bitki materyalinin akışı nedeniyle ilkbahar ve yaz aylarında mevsimsel alerjiler yaşar. Alerjiler neden olabilir tıkanıklık ve burun tahrişi dinlenirken horlamaya neden olur. Köpeğinizin horlamasının nedeninin alerjiler olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinizle en iyi tedavi seçeneklerini tartışmanızı öneririz.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Battaniyede uyuklayan köpek yavrusu

Sessiz uyuyan bir kişi, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle bir motorbot gibi horlamaya başlayabilir.

Soğuk algınlığı nasıl hırıldamamıza ve nefes nefese kalmamıza neden olabilirse, aynı şeyi köpek arkadaşlarımız için de yapabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları neden olabilir aşırı mukus üretimi , daha zorlu hale getirmek havanın burun kanallarından geçmesi için. Bir solunum yolu hastalığı sadece mukus akışına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda burun kanalında şişmeye de neden olabilir. Bu faktörleri bir araya getirin ve elinizde horlayan bir köpeğiniz olabilir.

Köpeğinizin herhangi bir solunum yolu hastalığından muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veteriner tavsiyesi almak en iyisidir. URI'ler tıbbi müdahale olmadan hızla ilerleyebilir ve potansiyel olarak ciddi semptomlara yol açabilir.

Temel Tıbbi Durumlar

Battaniyenin Altında Sevimli Köpek

Yavrularınızın horlamasına neden olan altta yatan bir tıbbi durum olasılığı her zaman vardır.

Bu iken bu listedeki diğer nedenlerden daha nadir , bazen bir köpek altta yatan bir sağlık durumu nedeniyle horlar. Bazı tıbbi durumlar solunumunda değişikliklere neden olabilir, solunum yollarını tıkayabilir ve hatta metabolik olarak ciddi şekilde etkileyebilir. Bu altta yatan koşullar, nazal tümörler, gırtlak felci ve hatta nadir durumlarda uyku apnesine kadar değişebilir.

Bu komplikasyonlardan herhangi birinin teşhis edilmesi, derinlemesine teşhis ile bir veteriner ziyareti gerektirecektir. Köpeğinizin horlamasının altında yatan bir durumla ilgileniyorsanız, veterinerinizle konuşmanızı öneririz.

Ya Köpeğim Aniden Horlamaya Başlarsa?

Horlayan bir yavru her zaman endişe kaynağı değildir, ancak aniden horlamaya başlayan bir köpek biraz endişe verici olmalıdır. Bir köpeğin davranışındaki herhangi bir ani değişiklik her zaman not edilmelidir ve veterinerinizle bir görüşmeyi garanti edin .

Yukarıda tartıştığımız gibi, köpeklerimiz genel sağlıklarında horlamaya yol açabilecek ani değişiklikler yaşayabilir. Bu komplikasyonların bazıları küçük ve tedavisi kolay olsa da, bazıları daha ciddidir ve müdahale gerektirir.

Horlama aniden başlarsa, veterinerinizle bir kontrol planlamak en iyisidir. Diğer değişiklikler için köpeğinizin günlük yaşamını incelemenizi ve veterinerinize ayrıntılı bir semptom listesi getirmenizi öneririz.

Ne Zaman Endişelenmeli

Peki yüksek sesle horlama konusunda ne zaman endişelenmelisiniz? Tüylü dostlarımızın ne zaman ek yardıma ihtiyacı olduğunu bilmek zor olabilir, özellikle de bize her gün nasıl hissettiklerini söyleyemediklerinde. Veterinerinizle ne zaman konuşmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olması için dikkat edilmesi gereken belirtileri listeleyin horlayan bir yavruda.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsa, veterinerinizle horlayan köpeğiniz hakkında konuşmalısınız:

 • Ani başlayan horlama
 • Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Burun akıntısı veya tıkanıklık
 • Hapşırma
 • Öksürme
 • Gözlerden deşarj
 • Zor nefes alma
 • Artan solunum
 • Yüzün şişmesi
 • Zorluk çiğneme
 • İştahtaki değişiklikler
 • Ağırlıktaki değişiklikler
 • Sağlıklarındaki veya günlük yaşamlarındaki diğer değişiklikler

Son düşünceler

Köpeğiniz yakın zamanda horlamaya başladıysa, buna neyin sebep olduğunu anlamak önemlidir. Gördüğünüz gibi, birkaç olası neden var, çoğu nispeten zararsızdır . Ancak solunum problemleri gösteriyorsa, veterineriniz tarafından kontrol ettirilmesi önemlidir. Yukarıdaki bilgileri anlayarak köpeğinizin horlama alışkanlıklarını daha iyi anlayabilir ve uygun şekilde tedavi edebilirsiniz.

Yorumlar