Köpekler Portakal Yiyebilir mi? Portakallar Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Portakal Yiyebilir mi? Portakallar Köpekler İçin Güvenli mi?

Fido'ya bir porsiyon portakal yedirmeyi mi düşünüyorsunuz? Hepimiz meyve ve sebzeleri biliyoruz sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır insanlar için. Hatta en üst düzeyde sağlıkta kalmak için günde beş porsiyonluk bir hedef hedefliyoruz. Peki ya tüylü dostlarımız? Onlar da bizim gibi meyve ve sebze yemeli mi?

Gezegendeki en popüler meyvelerden biri portakaldır. Spor sahasındaki devre arası saatlerinden çocukların beslenme çantalarına kadar geniş bir yelpazede sunulan sağlık yararları tartışılmaz . C vitamini açısından zengindirler ve bazı sağlıklı şekerlerle enerji artışı sağlarlar. Ama köpekler aynı şekilde portakal da yiyebilir mi? çilek yerler veya karpuz ?birkaç şey var farkında olmak isteyeceksin Bu sulu meyveden yavrularınızı çok fazla beslemeden önce. Aşağıdaki makalede, bunu köpek arkadaşınıza beslemenin güvenli olup olmadığını inceliyoruz. Ayrıca, yavrularınızı hızlı bir muamele olarak beslemenin ne kadar uygun olduğuna da bakacağız.

İçindekiler

Portakallar Köpekler İçin Güvenli mi?

Dilimlenmiş Sulu Narenciye

Portakalın sulu eti, köpek tüketimi için tamamen güvenlidir.Portakalların köpek tüketimi için güvenli olup olmadığının cevabı hem Evet ve hayır . Portakal eti veya posası, köpeklerin hoşuna giderse yemesi için güvenlidir, ancak yalnızca toksik içerebilecek beyaz portakal özü, portakal kabuğu ve tohumların tümü çıkarılırsa Fido'yu hasta edebilecek bileşikler .

Diğer meyveler gibi, eti de toksin içermez. Bunun anlamı tıpkı Mango gibi veya şeftaliler , meyvenin eti köpek arkadaşlarımızın atıştırması için güvenlidir. Meyve genellikle güvenli olmakla birlikte, kabukları ve diğer kısımları o kadar güvenli değiller ve köpeklere yedirilmemelidir.

Portakallar Köpekler İçin İyi mi?

Ağaçta Asılı Narenciye

Portakallar, köpeğinize birçok farklı vitamin ve besin sağlayabilir.portakallar bir harika bir vitamin kaynağı C vitamini, tiamin ve folat dahil. C vitamini, köpeğinizin bağışıklık sistemine fayda sağlamanın yanı sıra bir antioksidan ve antienflamatuar görevi görür. Portakallar ayrıca kalp sağlığı için önemli olan potasyum bakımından da yüksektir.

Portakal ayrıca diğer antioksidanları da içerir, özellikle flavonoid bileşikleri . Hesperidin, portakaldaki ana flavonoidlerden biridir ve portakalın birçok sağlık yararından sorumludur.

Portakaldaki doğal şekerler güçlü bir enerji kaynağıdır. Portakallar her 100 gr et için yaklaşık 49 kalori içerir. Ancak, bu şekerler sayesinde yavaş salınır. lif içeriği Aynı zamanda köpek arkadaşınızın bağırsaklarını sağlıklı tutmaya yardımcı olan portakal.Köpeklerin C Vitaminine İhtiyacı Var mı?

Yuvarlak Meyve Kokulu Cane Corso Köpek Yavrusu

Köpekler kendi C vitaminini yaparlar, bu nedenle diyetlerine eklemek gereksizdir.

C vitamini, turunçgil ailesinden geldiği iyi bilinen popüler bir vitamindir. Mandalina, misket limonu gibi meyveler ve Limonlar hepsi aynı zamanda narenciye ailesinin bir parçasıdır. Meyveler greyfurt gibi farklı şekilde yetiştirilir ve melez olarak kabul edilir. Hepsi insanlar için önemli olan C vitamini açısından zengindir, ancak köpekler kadar değil .

unutmayın ki Köpeklerin C Vitamini tüketmesine gerek yok Diyetlerinde, vücutlarında üretebildikleri için, köpeğinize portakaldan C Vitamini sağlamanın potansiyel faydası göz ardı edilebilir. Benzer şekilde, bol miktarda diyet lifi kaynağı ve daha sağlıklı enerji kaynakları içeren gıdalar vardır.

Bir Köpek Ne Kadar Portakal Yiyebilir?

Narenciye Arasında Döşeme Chihuahua

Herhangi bir sorundan kaçınmak için köpeğinizin tüketmesi gereken tek şey, atıştırmalık veya ikram olarak orta miktarda portakaldır.Köpeğiniz portakalları seviyorsa, portakal etini güvenle besleyebilirsiniz, ancak çok fazla vermemeniz için birkaç neden vardır. Portakallar tam bir diyet değildir çünkü ihtiyaç duydukları tüm besinleri içermezler . Bu nedenle, diyet gereksinimlerinin diğer yiyeceklerle karşılandığından emin olmak için günlük yiyecek alımlarının sadece küçük bir kısmı olmalıdır.

fromm köpek maması hatırlama

Portakal meyvesi şeker oranı çok yüksek olduğu için, sadece ölçülü beslenmek ve evcil hayvanınız fazla kiloluysa, diyet yapıyorsa veya şeker hastasıysa, bundan tamamen kaçınılmalıdır. Çok fazla portakal midelerini alt üst ederek kusmaya veya ishale neden olabilir, bu nedenle sunuları küçük tutmak çok daha önemlidir.

Ne kadar fazla olduğunu merak ediyorsanız, iyi bir kural, yalnızca bir segment teklif ederek küçük başlamaktır ve herhangi bir işarete dikkat edin yavrunuzla aynı fikirde değil. Kusma veya ishal belirtisi görmüyorsanız ve Fido portakaldan hoşlanıyorsa, şekerli bir tedavi olarak haftada birkaç kez birkaç portakal dilimi veya dilimi verebilirsiniz.

Portakallar Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Bardak OJ Yanında Dachshund

Portakal suyu gibi farklı formlarda bile portakallardan kaçınılmasının birkaç nedeni vardır.Tüm yiyecekler gibi, köpeklerin portakalın hangi kısımlarını yiyebileceğini ve yavrularınıza portakal veremeyeceğiniz durumlar olup olmadığını bilmek önemlidir.

Özü, Kabuğu veya Tohumları Beslemeyin

Portakal kabuğu, özü ve tohumlarının yanı sıra portakal ağacının diğer kısımları şunları içerebilir: toksik bileşikler büyüme sırasında kimyasalların püskürtülmesinden. Bu nedenle, bu parçalardan her zaman kaçınılmalıdır.

Köpeğinize sunduğunuz herhangi bir portakalın soyulmuş olmasını sağlamanın bir başka nedeni de kabuğun bir köpeğin bağırsaklarına sığmakta zorlanabilmesidir. tıkanmaya neden olmak , ki bu çok ciddi.Şeker İçeriğini Düşünün

Portakallar esas olarak şekerden yapılır. Evet, aynı zamanda bizim için faydalı olan besinleri de içerirler, ancak yüksek şeker içeriği onları idealden daha az ve portakallardan kesinlikle kaçınılması gereken durumlar olduğu anlamına gelir. Yavru köpeğiniz obezse, kilo vermekte zorlanıyorsa veya diyabet gibi bir sağlık sorunu varsa, portakal onlar için uygun bir tedavi değildir.

Peki ya Portakal Suyu?

Fido'nun sağlıklı bir ferahlık olarak biraz portakal suyu içmesine izin verdiyseniz - yapma! Formülasyonu ne olursa olsun, portakal suyu şeker ve sitrik asit açısından inanılmaz derecede yüksektir ve köpek arkadaşlarımıza herhangi bir sağlık yararı sağlamaz.

Küflü Portakallar Güvenli mi?

Ayrıca küflü olan yavru portakallarınızı beslememelisiniz. Bitmiş portakallar mayalanmaya başladı ve mayalar şekeri alkole çevirmek . Bu, birçok köpekte ciddi sorunlara neden olabilir. Köpeğe asla küflü portakal yedirmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler portakalları sindirebilir mi?

  Evet. Köpekler portakal etini sorunsuzca sindirebilirler (gerçi fazlası onları kusturabilir ve ishale neden olabilir. Ancak portakal kabuğunu sindiremezler, bu nedenle sunulan portakalların kabukları soyulmalı ve çekirdek veya çekirdek içermemelidir. • Narenciye köpekler için uygun mu?

  Köpekler, soyulmuş ve hazırlanmış portakallar ve mandalinalar da dahil olmak üzere küçük miktarlarda narenciye meyvelerinin tadını güvenle çıkarabilir. Bununla birlikte, diğer narenciye meyveleri çok asidik olabileceğinden köpeğin bağırsaklarını tahriş edebilir. Köpekler için güvenli olduğuna dair iyi bir kanıtınız olmadıkça, herhangi bir narenciye beslememek en iyisidir.

 • Bir portakal bir köpeğe zarar verir mi?

  Portakal eti, diyabet gibi tıbbi bir durumları olmadıkça çoğu köpeğe zarar vermez, ancak çok fazla şeker içerir. Portakal kabuğu, öz ve tohumlar toksinler içerebilir ve kabuğun kendisi geçerken bağırsaklara yerleşebilir, bu nedenle bu kısımlardan kaçınılmalıdır. Bir portakalın bu kısımlarından herhangi birinin tüketildiğini düşünüyorsanız, tavsiye için veterinerinize başvurun.

  maltıpoo
 • Köpeğim portakal yerse ne olur?

  Yavru köpeğiniz sadece portakal eti ve az miktarda yemişse, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeleri pek olası değildir. Hatta bundan zevk alabilirler. Daha büyük miktarlarda portakal eti kusma ve ishale neden olabilirken portakal kabuğu, öz ve tohumlar toksisiteye veya bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir, bu nedenle yavrularınızın etten daha fazlasını yediğinden şüpheleniyorsanız veterinerinize görünmelisiniz.

 • Köpekler portakaldan hoşlanır mı?

  Köpekler genellikle narenciye meraklısı değil , muhtemelen biraz acı tatları ve baştan çıkarıcı olmayan kokuları nedeniyle portakallar dahil.

Son düşünceler

Fido portakal eti varsa besleyebilirsiniz. soyulmuş, tohumlanmış ve özü olmayan . Yine de bundan hoşlanmayabilir ve yüksek şeker içeriği, sağlıklarına yönelik olası faydalardan daha ağır basabilir. Bu, kesin bir sağlık yararı olmadığı için dört ayaklı arkadaşınıza portakal ikram edip etmemeniz gerektiği sorusunu gündeme getiriyor. Yüksek şeker içeriği ile ilişkili riskler de vardır.

Portakal kabuğunun büyüklüğü ve kıvamı bunu ifade ediyor. bağırsakta sıkışma riski, sebep olan bir engel . Köpeğinizin portakal kabuğu, tohum veya öz yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, özellikle de kendini iyi hissetmiyorsa hemen veterinerinizle konuşun.

Yorumlar