Blue Buffalo, Hill’in Bilim Diyetine Karşı: Bir Köpek Maması Gösterisi

Blue Buffalo, Hill’in Bilim Diyetine Karşı: Bir Köpek Maması Gösterisi

Karşılaştırma Blue Buffalo ve Bilim Diyeti yavru köpeğinizin sonraki köpek maması için? Belki de uzun zamandır beklenen yavru köpeğinizi ailenize getirmek üzeresiniz ve onu neyle besleyeceğinize karar vermeye çalışıyorsunuz? Ya da belki de dört ayaklı en iyi arkadaşınız mamasıyla burnunu çevirmeye başladı ve ona yeni bir şey bulmanız mı gerekiyor?

Seçimlerinizi azalttınız Mavi Buffalo ve Science Diet, ancak hangi markayı seçeceğinizden emin değil misiniz? Bu kılavuzda, seçim yapmanıza yardımcı olacağız. Markalar arasında size rehberlik edeceğiz, geçmişi hatırlayacağız, kullandıkları malzemeleri ve onları nereden alıyorlar . Yaşam evrelerinin her birinde köpekleri sunduklarının yanı sıra.Hem Science Diet hem de Blue Buffalo benzer fiyat noktalarına sahip kaliteli markalardır, bu nedenle ikisini karşılaştırmak mantıklıdır. Bu kılavuzun sonunda, hangi markanın sizin ve köpeğiniz için en iyisini sunduğuna karar verebileceksiniz. Başlayalım!

Blue Buffalo Puppy Formülü
Bizim Puanımız

Yavru Köpekler İçin En İyisi

Mavi Buffalo YavrusuChewy.com'da görüntüle
Bilim Diyeti Büyük Irk
Bizim Puanımız

Yetişkinler İçin En İyisiScience Diet Yetişkin

Chewy.com'da görüntüle
Blue Buffalo Senior
Bizim Puanımız

Yaşlılar İçin En İyisiBlue Buffalo Senior

Chewy.com'da görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıkladığınızda, ek ürün bilgileri ve müşteri incelemeleri alabileceğiniz Chewy.com'a yönlendirilirsiniz. Bir satın alım yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden komisyon kazanıyoruz.

Marka Geçmişleri

Science Diet vs Blue Buffalo Marka Karşılaştırması

Ürünlerin arkasındaki markaya bakmak çoğu zaman sahiplere yardım et Şirketin kendileriyle aynı şeyleri savunup savunmadığına dair kararlarında. Tamamen doğal bileşenler, yan ürün yok veya tam bir av diyetinden sonra. Peki bu markalar neyle ilgili?

Mavi Buffalo

Blue Buffalo, evcil hayvan maması pazarında çok büyük bir markadır ve 2003 yılında Connecticut'ta Bishop ailesi tarafından kurulmuştur. Perspektife koymak gerekirse, 2017'de gelirleri Sadece Amerika'da 1.275 milyar dolar net satış .

Her şey, ailenin köpeği Blue'nun 2002'de kanserden vefat etmesiyle başladı. Evcil hayvanlara mümkün olduğunca sağlıklı olmaları için ihtiyaç duydukları tüm besinleri sağlayacak besleyici evcil hayvan mamaları geliştirmek istediler.

Aile markasının sloganı ' onları aile gibi sev, onları aile gibi besle '. Web siteleri, hikayelerini ve süreçlerini ve her bir malzemenin amacını açıklıyor. Ayrıca topluluk çalışmalarını sergiliyorlar ve müşteri desteği için doğrudan bir iletişim numarasına veya e-postaya sahipler.Bilim Diyeti

Science Diet, şu anda Colgate-Palmolive şirketine ait olan Hill’s Pet Nutrition tarafından pazarlanan bir evcil hayvan maması serisidir. Yolculukları 1930'larda bir köpek sahibinin önde gelen bir Veterinerden köpeğinin böbrek yetmezliğini giderecek bir evcil hayvan maması hazırlamasını istemesiyle başladı.

Başarısının ardından Veteriner hekim ve oğlu işe başladı ve duruma özel başka formüller yarattı. O zamandan beri, Amerika'da en çok bilinenlerden biri olan geniş bir evcil hayvan maması işi yarattılar. Başka dizeleri de var ama Science Diet en popüler olanı.

Science Diet’in sloganı ' ömür boyu sağlık bilimle başlar '. Ayrıca her çevrimiçi evcil hayvan maması platformunda ve çoğu evcil hayvan mağazasında da mevcuttur. Science Diet'i birkaç kez karşılaştırdık diğer rakiplere .

Geri çağırmalar

FDA, Mavi Bufalo ve Bilim Diyeti İçin Geri Çağırıyor

Ürünlerin kalitesi veya güvenliği beklentileri karşılamadığında, evcil hayvan maması şirketinin kendisi veya ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), etkilenen ürünleri geri çağırın ve geri çekin. Bir markanın geri çağırma geçmişine bakmak karar sürecinin önemli bir parçasıdır. Şirketin bununla nasıl başa çıktığı kadar.Mavi Buffalo

Blue Buffalo, 2003'ten bu yana toplam 7 köpek maması ürünü geri çağrısı yaptı (yazının yazıldığı tarihte 17 yıl). FDA web sitesini kullanmak ve Amerikan Veteriner Hekimler Birliği (AVMA) işte bu geri çağırmaların kısa bir geçmişi:

Nisan 2007 : Bu, Blue Buffalo’nun bazı ürünleri de dahil olmak üzere yüzlerce markayı etkileyen dünya çapında bir sorundu. Bir üreticinin pirinç proteini, melamin ile kirlenmişti. Soruşturmadan sonra Blue Buffalo, malzemelerini Çin'den temin eden suçlanan üreticilerle ticareti durduracaklarını açıkladı.

Ekim 2010 : Blue Buffalo, potansiyel olarak daha yüksek D vitamini seviyeleri içerdikleri tespit edilen bazı ürünleri gönüllü olarak geri çağırdı. 16 köpek hastalandıktan sonra, hepsinin aynı Blue Buffalo tarifini yediği bulundu. Etkilenen tüm köpekler tamamen iyileşti.Kasım 2015 : Blue Buffalo, küçük bir grup çiğneme kemiğini gönüllü olarak geri çağırdı çünkü rutin testler potansiyel Salmonella kontaminasyonu olduğunu gösterdi, ancak rapor edilen herhangi bir hastalık yoktu.

Mayıs 2016 : sınırlı miktarda kuru gıda, ambalaj içindeki yüksek nem potansiyeli nedeniyle gönüllü olarak geri çağrıldı ve bu da daha sonra küflü ürünlere yol açtı.

Şubat 2017 : olası alüminyum kontaminasyonu nedeniyle bazı ıslak konserve yiyecekler gönüllü olarak geri çağrıldı. Yine, rapor edilen herhangi bir hastalık veya yaralanma yoktu.

Mart 2017 (1): Blue Buffalo, folyo ambalajıyla ilgili bir sorun nedeniyle küçük bir ürün grubunu geri çağırdı. Bildirilen herhangi bir hastalık veya sorun yoktu.Mart 2017 (2): FDA, Blue Buffalo'ya potansiyel olarak aşırı sığır tiroid hormonu seviyeleri tükettikten sonra semptomlar gösteren bir köpek vakası bildirdi. Daha sonra, doğal olarak oluşan hormonun yüksek seviyelerini keşfettikten sonra gönüllü olarak bir üretim lotunu geri çağırdılar.

2014 yılında Purina Yanlış reklamcılık nedeniyle Blue Buffalo aleyhine dava açtı . Blue Buffalo yan ürünleri asla kullanmadığını iddia etmesine rağmen, tariflerinde kümes hayvanı yan ürün küspeleri keşfettiler. İncelemeden sonra Blue Buffalo, tedarikçisini suçlayarak bunun doğru olduğunu kabul etti ve sorunları düzeltti.

Bilim Diyeti

Science Diet’in köpek mamalarında bulabildiğimiz yalnızca üç hatırlama vardı. Etrafta bulundukları sürenin uzunluğu ve programlarında taşıdıkları birden fazla yemek serisi göz önüne alındığında bu mükemmel.

2014 Haziran : Science Diet, Salmonella içerme potansiyeline sahip oldukları için gönüllü olarak 62 torba mama parçasını geri çağırdı. Bildirilen sorun yoktu.

Ocak 2019 : Science Diet, yüksek D vitamini seviyeleri potansiyeli nedeniyle gönüllü olarak bir dizi konserve köpek mamasını geri çağırdı. Bu, tedarikçi hatasından kaynaklanıyordu.

Mart 2019 : Science Diet, daha fazla D vitamini sorununu takiben Ocak 2019 geri çağrısını diğer ürünlere genişletti.

dış yapraklar için en iyi oyuncaklar

Gıda Maddeleri

Sağlıklı Köpek Maması Malzemeleri

Bu, iki marka arasındaki en büyük fark ve genellikle sahipler için belirleyici faktör . Hangi malzemeleri kullandıkları konusunda farklı bir duruşları var. Her iki markanın da çitin hangi tarafında oturursanız olun popüler ve başarılıdır. Öyleyse, tariflerine ne eklediklerine daha yakından bakalım.

Mavi Buffalo

Mavi Buffalo sadece doğal malzemeler kullanır tariflerinde. Asla yan ürünleri ve sadece gerçek etleri kullanmayacaklarına söz veriyorlar. Listelerindeki ilk bileşen her zaman kemiği çıkarılmış et, genellikle ardından başka bir et veya et yemeği.

Tavuk, Hindi, Somon, Sığır Eti ve Kuzu gibi tipik et kaynaklarını kullanırlar. Ayrıca Timsah, Tavşan, Bıldırcın, Sardalya ve Karides gibi diğer alışılmadık et ve balıkları da kullanırlar. Bu, telaşlı köpekler veya belirli et intoleransları olanlar için harika. Ayrıca tavuksuz tarifleri var birçok markanın sunmadığı .

Blue Buffalo, tahıl içeren ve tahıl içermeyen iyi bir yemek tarifine sahiptir. Tahıl içeren tarifleri hiçbir zaman mısır, buğday veya soya içermiyor. Bunun yerine yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi yumuşak lifleri listelerler. Blue Buffalo, tariflerin olabileceğinden daha etli görünmesini sağlamak için tartışmalı bir içerik listeleme tekniği olan içerik bölme işleminden suçlu. Süper premium bir marka satın almadığınız sürece, çoğu markanın şunları da içerdiğini göreceksiniz: Blue Buffalo ve diğer rakipler bu tekniği kullanın.

Blue Buffalo, doğal meyve ve sebzelerin yanı sıra, LifeSource Bitleri her tarifte. Bunlar, köpeklerin ihtiyaç duyduğu ve tek başına etten alamayacağı ekstra vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu mama parçalarıdır.

Blue Buffalo, tüm köpek tariflerinin imal Amerikada. Web siteleri, tüm bileşenlerinin nereden temin edildiğini belirtmiyor ve bizi buna inanmaya sevk ediyor. içeriklerinden bazıları ABD dışından temin edilmektedir . Bu harika bir uygulama değil, ancak maalesef çoğu markanın kullanmadığı bir uygulama süper premium bir markayı tercih edin .

Bilim Diyeti

Bildiğiniz gibi Science Diet, tüm tariflerinin bilime dayandığını iddia ediyor. Sonuç olarak, doğal köpek mamasının Fido için her zaman en iyisi olmadığına inanıyorlar. Yani, içerikleri her zaman doğal değildir , bazı tüketicilerin sevmediği. Genellikle, hassas mideleri olan köpekler için rahatsız edici olabilen yapay katkı maddeleri ve koruyucular kullanırlar. Doğal tatlar yerine tavuk ciğeri aroması gibi yapay tatları da listelerler. Doğal koruyucular ve tatlar, evcil hayvan mamasını korumanın ve ona lezzet katmanın çok daha iyi bir yoludur.

Science Diet, genellikle ilk içerik olan gerçek etleri kullanır, ancak bu her zaman Blue Buffalo'nun aksine durum böyle değildir. Onlar ayrıca et yan ürünlerini kullanın , hangisi çok tartışmalı bir bileşen bu aslında çok kalitesiz kalan tüm hayvan karkaslarıdır. Bu kemikler, organlar, kan ve gagaları içerebilir. Yine, bilim araştırmaları bunun sorun olmadığını söylüyor, ancak bu çoğu sahip için doğru olmayan bir şey. Her ikisi de dahil olmak üzere birçok marka bunları gıdalarında kullanır. Science Diet ve Royal Canin gibi diğer markalar .

Bilim Diyeti yalnızca tahıl içeren bir satır ve hassas cilde ve mideye sahip yetişkin köpekler için özel olarak tasarlanmış mama olan sadece 1 tane tahıl içermeyen seçenek vardır. Bu, pooch tahıl bazlı diyetlerini beslemekten mutlu olan sahipler için harika. Ayrıca mısır, buğday ve soya bileşenlerini de kullanıyorlar.

Bilim Diyeti içerik bölme tekniğini kullanmıyor gibi görünüyor sadece kullandıklarını listeliyorlar ki bu tüketicileri için çok daha şeffaf. Ambalajları, ürünlerinin 'güvenebileceğiniz küresel malzemelerle ABD'de üretilmiştir' . Çoğu marka gibi, onlar da hangi malzemelerin hangi ülkelerden temin edildiği konusunda tam olarak net değiller.

Formül Aralığı

Markaların çeşitli tarifler sunması önemlidir, çünkü tüm köpekler aynı malzemeleri sevmez veya aynı ihtiyaçlara sahip değildir. Bu aynı zamanda mal sahipleri ve farklı bütçeleri için de geçerlidir.

Mavi Buffalo

Blue Buffalo'da toplam 8 ürün serisi . Yaşam Koruma Formülü, Temeller, Vahşi Yaşam, Özgürlük, Etçiller, Bebek Mavisi, Gerçek Çözümler ve Doğal Veteriner Diyetleri var. Hepsi farklı beslenme ihtiyaçlarını ve mal sahibi bütçelerini karşılar. Toplamda, tüm serilerinde 98 kuru mama ürününe sahipler.

Bilim Diyeti

Hill's Pet Nutrition teklifleri 4 ürün serisi toplamda. Science Diet, Hill’s Pet Nutrition tarafından üretilen bir satırdır. Genel olarak, Science Diet serisinde toplam 42 kuru mama formülü vardır. Blue Buffalo'ya karşı bir perspektif oluşturmak için, Hill's Pet Nutrition toplamda 87 kuru mama ürünü sunuyor.

Köpek Formülleri

Blue Buffalo Cankurtaran Köpek Formülü

Blue Buffalo Puppy Formula Yaşam Koruması
 • Yavru köpekler için en iyi yiyecek.
 • Omega 3'ler ve 6'lar.
 • Bağışıklık sağlığı için antioksidanlar.
 • Mısır, buğday veya soya yok.
 • Küçük ağızlar için köpek büyüklüğünde mama.
 • Kupa başına 398 kalori.
 • % 27 Protein,% 16 Yağ,% 5 Lif.
Chewy.com'da görüntüle

Yavru beslenmesi o kadar önemlidir ki, köpeğinizin sağlığını hayatının geri kalanında şekillendirebilir, bu yüzden bunu doğru yapmanız gerekir.

Mavi Buffalo

Toplamda var 5 farklı satırda 18 köpek formülü - Yaşam Koruma, Temel Bilgiler, Özgürlük, Vahşi Yaşam, Carnivora. Bunlar, yavru köpeklere her şeyi kapsayan bir tarif, sınırlı içerikli bir tarif, basit bir tahıl içermeyen tarif ve protein açısından zengin bir tarif arasında bir seçim sunar. Onların Carnivora tarifi, bezelye içeriği içermeyen et, organlar ve kıkırdak açısından zengin bir tam av diyetine odaklanır.

Onların seçimi hem tahıl içermeyen hem de tahıl içeren tarifler sunuyor ve yiyeceklerini küçük cins yavrulara hazırlayın ve büyük cins yavrular da . Çizgiler boyunca çeşitli et seçenekleri var.

Bilim Diyeti

Bilim Diyeti toplamda 6 köpek maması . Büyük ırklar için 2, oyuncak köpekler için 1, küçük cins köpekler için 1 seçeneği vardır. Hassas yavrular için özel olarak buğday, mısır veya soya içermeyen standart bir tarifleri var.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Science Diet bunu sunmadığı için tahıl içermeyen seçenekler yoktur. Ancak, diğer birçok markanın yapamadığı her cins boyutunu kapsar.

kazanan

Her iki marka da harika olan her cins boyutunu kapsar. Bununla birlikte, Science Diet yalnızca 2 lezzet seçeneği sunar. Bunlardan 5'i Tavuk ve 1'i Kuzu ve maalesef Kuzu mama hala Tavuk ve yumurta malzemelerini listeliyor. Yani, tahıl içermeyen bir diyete ihtiyaç duyan veya Tavuk içeriklerine alerjisi olan yavru köpekler için herhangi bir seçenek yoktur. Yani, Blue Buffalo kazandı bu köpek yavrusu yuvarlak.

Yetişkin Formülleri

Hill's Science Diet Yetişkin Maması

Bilim Diyeti Büyük Irk
 • Yetişkinler için en iyi yiyecek.
 • Kürk sağlığı için Omega 6 asitler.
 • Eklem sağlığı için glukozamin desteği.
 • Bağışıklık sağlığı için antioksidan karışım.
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilmiştir.
 • Kupa başına 363 kalori.
 • % 20 Protein,% 11,5 Yağ,% 4 Lif.
Chewy.com'da görüntüle

Tipik olarak 1 ila 7 yaş arası çoğu köpeğin yetişkin aşamada olduğu kabul edilir. Yetişkin diyeti dengeli olmalıdır.

Mavi Buffalo

Blue Buffalo, 8 farklı yemek yelpazesinde toplam 73 yetişkin mama .

Hepsi farklı formül ve tatlara sahip oyuncak ve küçük ırklar için 13 seçenek ve büyük ırklar için 15 seçenek vardır. Ek olarak, daha küçük ve kolay çiğneme mama parçalarına ihtiyaç duyan köpekler için özel olarak tasarlanmış 2 küçük lokma seçeneği vardır.

Blue Buffalo ayrıca farklı cins boyutları için çeşitli sağlıklı kilo ürünleri sunmaktadır. Tahıl içeren ve tahıl içermeyen seçeneklerin yanı sıra farklı et proteinleri ve aromaları vardır. Alternatif bir mama ihtiyacı olan köpekler için tavuk ve kümes hayvanı içermeyen tarifler de mevcuttur.

Bilim Diyeti

Bilim Diyeti toplamda 28 yetişkin mama . Oyuncak ve büyük beden dahil olmak üzere her cins beden için seçenekleri listelerler. Science Diet ayrıca birincil protein kaynağı olarak Tavuk ve Kuzu kullanır. Ayrıca her cins boyutu için buğday, mısır veya soya kullanmayan tahıl içeren seçeneklere de sahiptirler.

Ağız bakımı, sağlıklı hareketlilik, eklem bakımı veya sindirim hassasiyeti olanlar gibi belirli koşulları hedefleyen mama taneleri da vardır. Sağlıklı kilo yönetiminin yanı sıra.

kazanan

Science Diet'in ihtiyacı olanlara tahıl içermeyen seçenekler sunmamasını ya da sadece Tavuk ve Kuzu etlerini kullanmalarını sevmiyoruz. Ancak, Blue Buffalo'nun sunmadığı bir Veteriner reçetesine ihtiyaç duymadan belirli sağlık sorunlarına hitap eden geniş bir mama yelpazesi sunmalarını seviyoruz. Biz söylüyoruz Bilim Diyeti, bu turdaki çeşitlilik ölçeklerine dair ipuçları veriyor .

Kıdemli Formüller

Blue Buffalo Tahılsız Özgürlük Kıdemli Formülü

 • Yaşlılar için en iyi yiyecek.
 • Tahıl içermeyen tarif.
 • Kalp sağlığı için taurin.
 • Eklem sağlığı için glukozamin.
 • Yan ürün veya yapay aroma yok.
 • Kupa başına 380 kalori.
 • % 18 Protein,% 10 Yağ,% 7 Lif.
Chewy.com'da görüntüle

Köpekler tipik olarak 7 ila 9 yaşları arasında yaşlılık yıllarına girer. Yaşlı köpeğiniz, bağışıklık sistemi için daha az yağ, daha az enerji ve ekstra vitamin ve mineraller sunan dengeli bir diyete ihtiyaç duyacaktır. Onun da ihtiyacı olacak daha yüksek glukozamin ve kondroitin içeriği yaşlanan eklemlerini desteklemek için.

Mavi Buffalo

Blue Buffalo, Life Protection, Freedom, Basics Limited ve Wilderness ürün serilerinde yalnızca 7 kıdemli mama sunmaktadır. Bunlar, tahıl içeren ve tahıl içermeyen seçenekleri içerir. Hem küçük hem de büyük ırklar için bir seçenek.

Blue Buffalo, genel olarak ortalama bir glukozamin ve kondroitin içeriği sunar. Büyük ırklar için önemli olan çok daha yüksek bir içerik sundukları büyük cins seçeneği haricinde.

Bilim Diyeti

Science Diet, 1'i 11 yaşın üzerindeki küçük yaşlılar için özel olarak tasarlanmış 5 kıdemli mama sunar. Büyük ırklar için bir seçeneği var.

Science Diet, glukozamin veya kondroitin içeriğini, üst düzey ürünlerinin çoğu için web sitelerinde listelemiyor. Bu tuhaftır çünkü bu yaşlılar için önemli bir beslenme detayıdır, dolayısıyla bu kıyaslanamaz.

kazanan

Blue Buffalo, tüm büyük bedenler için seçeneklerin yanı sıra tahılsız ve tahıl dahil seçenekler sunar. Ayrıca Science Diet'in aksine glukozamin içerikleriyle şeffaftırlar. Crown Blue Buffalo kazanan bu turda.

Islak Yiyecekler

Blue Buffalo Homestyle Islak Köpek Maması

Blue Buffalo Islak Yemek Homestyle
 • Islak Köpek Maması seçimi.
 • İlk bileşen olarak gerçek sığır eti.
 • Kuru yiyeceklerle karıştırmak için mükemmeldir.
 • Yağsız kas büyümesini destekler.
 • Meyve ve sebzeleri içerir.
 • Kupa başına 398 kalori.
 • % 8,5 Protein,% 6 Yağ,% 1,5 Lif.
Chewy.com'da görüntüle

Islak yiyecekler, kuru tanelerinin üstüne ekstra lezzet veren sulu yiyecekleri seven köpekler için harika bir seçenektir. Öyleyse, her markanın neler sunduğunu görelim.

Mavi Buffalo

Blue Buffalo, toplam 101 ıslak yiyecek . Farklı yaşam evreleri gibi tüm köpek boyutları da dikkate alınır. Ayrıca tahıl dahil ve tahıl içermeyen seçenekler sunarlar, bu nedenle burada her köpek ve hayvan sahibi için bir şeyler vardır.

Bilim Diyeti

Bilim Diyeti teklifleri 16 yaş yemek seçenekler. Her yaşam aşaması için formüller vardır, ancak yine tahılsız seçenekler veya pek çok lezzet seçeneği yoktur.

kazanan

Blue Buffalo birçok seçeneğe sahiptir ve her boyuta ve yaşam evresine hitap eder. Ayrıca tahıl içeren ve tahıl içermeyen seçenekler de sunarlar. Blue Buffalo ıslak gıda yarışmasını kazandı .

Son düşünceler

Bu ikisini diğer markalarla karşılaştırmak zor, çünkü Blue Buffalo birkaç formül çizgisine sahip marka ve Science Diet ise bir formül satırı bir markanın içinden. Ancak, okuyucularımız bizden karşılaştırmamızı istedi, bu yüzden teslim ettik!

Bu karşılaştırma makalesi, tamamen doğal bir diyeti tercih edip etmediğinize ya da potansiyel olarak köpeklere fayda sağladığı gösterilen yapay içeriklerle güçlendirilmiş bir diyet tercih edip etmediğinize değiniyor.

Eğer arıyorsanız tahıl içeren diyet ve yan ürünlerin kullanımı konusunda rahat olan Science Diet, tüm yaşam evrelerine ve cins boyutlarına hitap eden harika bir seçim sunar.

Fransız buldozerleri için en iyi köpek maması

Tercih ederseniz tamamen doğal marka çok daha fazla çeşitlilik sunan veya tahıl içermeyen seçenekler arıyorsanız, Blue Buffalo sizin ve köpeğiniz için kazanan ekiptir. Bu karşılaştırma kılavuzunun tümü kişisel tercihlere bağlıdır, ancak artık bilinçli bir karar vermek için bilmeniz gereken her şeyi biliyorsunuz!

Yorumlar