Köpeklerde Progresif Retina Atrofisi: PRA Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Köpeklerde Progresif Retina Atrofisi: PRA Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Progresif retinal atrofi (kısaca PRA), retinayı etkileyen ve ilerleyici görme kaybına ve sonunda körlüğe yol açan bir grup kalıtsal durum için bir şemsiye terimdir.

Kalıtsal koşullar, hasarlı bir gen taşıyan ebeveynlerden yetiştirilen yavrulardan kaynaklanır. Genler, vücudun yapısı ve işlevinin her yönü ile ebeveynlerden yavrulara nelerin geçebileceği hakkında çok önemli bilgiler sağlar.Durumla ilgili ayrıntılara, hangi ırkların PRA alma olasılığının daha yüksek olduğuna ve eğer bu hastalığa yenik düşerlerse köpeğinizin günlük yaşamını en iyi şekilde nasıl uyarlayacağına bir göz atalım.

İçindekiler

Retina Nedir?

Gözlük takan küçük benekli köpek

Köpekler nasıl görür ve ne iyi göz sağlığı olarak kabul edilir?İlk olarak, sağlıklı bir hayvandaki retinayı düşünelim. Retina, göz küresinin arkasında bulunur. Işık, gözün önündeki göz bebeğinden geçtiğinde retinaya çarparak ışığa tepki veren özel hücreleri, fotoreseptörleri tetikler. Bu fotoreseptörler, mesajı beyne ileterek sinirlerin ateşlenmesine neden olur. Beyin daha sonra bu sinyalleri bir görüntü olarak yorumlar. Biz böyle görüyoruz ve evcil hayvanlarımız için de durum aynı.

american staff ve pitbull farkı

Köpeklerde PRA Nedir?

Dönem 'atrofi' demek “Bir vücut parçasının veya dokusunun küçülmesi veya kaybolması”. Kısaltma PRA, retinanın fotoreseptör hücrelerindeki kademeli bozulmayı ifade eder. Gözün arkasındaki hücre sayısı azaldıkça, gözlerden beyne gönderilen bilgi miktarı da azalır. Bu, kademeli ancak nihai olarak tam bir görme kaybı ile sonuçlanır.

Genel olarak tanınan iki PRA türü vardır. Birincisi, retina displazisi olarak da adlandırılan erken başlangıçlı progresif retinal atrofidir. Genellikle ilk olarak yavrularda iki ila üç ay civarında görülür. Diğer form geç başlangıçlı PRA'dır ve köpekler tipik olarak üç ila dokuz yaş arasında belirtiler gösterir. Köpeğinize teşhis konulabilecek birkaç PRA alt kategorisi vardır - göz doktorunuz bunu daha ayrıntılı olarak açıklayabilir.Hangi Köpek Irklarının PRA'ya Sahip Olması En Büyük Olasılıktır?

PRA herhangi bir köpeği etkileyebilir, ancak bazı ırklar diğerlerinden daha sık etkilenir ve bu PRA türüne göre değişir:

  • Geç başlangıçlı sürüm Minyatür ve Oyuncak Kanişlerde, Cocker Spaniellerde ve Labrador Retrieverlerde daha yaygındır. Daha yaygın olarak etkilenen diğer ırklar, diğerleri arasında Tibet Teriyerleri, Uzun Tüylü ve Kablolu Tüylü Dachshund'ları içerir.
  • retina displazisi Norveç Elkhound, İrlandalı Setter, Collies ve Minyatür Schnauzer'lerde en yaygın olanıdır.

Köpek DNA testleri ayrıca evcil hayvanınızın PRA gibi kalıtsal sağlık endişelerini daha iyi anlamanıza ve cins makyajını daha sıkı kavramanıza yardımcı olabilir.

Bir Köpek PRA'yı Nasıl Alır?

Görme sorunları olan yaşlı köpek

PRA, genetik veya kalıtsal bir durumdur. Bu, ebeveynlerden çocuklara geçebileceği anlamına gelir.Yavruların durumdan etkilenmesi için genellikle her iki ebeveynin de kırık geni taşıması gerekir. , ancak PRA'nın farklı kalıtım kalıplarına sahip başka alt türleri vardır. Örneğin, Samoyedler ve Sibirya Huskies'te, eğer anne geni taşıyorsa, yalnızca yavrudaki erkek yavrular etkilenir. Bazı Mastiff ırklarında, yavruların etkilenmesi için yalnızca bir ebeveynin hatalı bir gene sahip olması gerekir. Bunun nedeni, genetik bilginin farklı PRA türleri arasında farklılık göstermesidir, dolayısıyla kalıtsal problem de farklılık gösterir.

Köpeklerde PRA Belirtileri Nelerdir?

PRA ağrılı bir durum değildir. Hastalığın belirtileri genellikle görme kaybıyla ilişkilidir ve genellikle daha karanlık koşullarda fark edilir. – “gece körlüğü” olarak adlandırılır. Köpeğinizin karanlık bir odaya girmeye isteksiz olduğunu veya bir şeylere çarpmaya başladığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, evcil hayvanınız evde normal davranabilir ve yeni ortamlarda giderek daha sakar hale gelebilir.

Retina normalden daha parlak hale gelebilir, gözbebeğinin içinden ışık geçtiğinde gözün dışından görülebilir. Ayrıca evcil hayvanınızın gözbebeklerinin daha da genişlediğini fark edebilirsiniz. PRA belirtileri genellikle birkaç aydan birkaç yıla kadar gelişir.

PRA Nasıl Teşhis Edilir?

Küçük köpek veterinerde göz muayenesi oluyor

Teşhis, retinanın görünümündeki değişiklikleri değerlendirmek için evcil hayvanınızın gözünün arkasının ayrıntılı bir incelemesini takiben yapılır.Progresif retinal atrofi, bir veteriner oftalmolog (gözlerle çalışan bir doktorun uzman terimi) veya göz hastalıkları konusunda ek eğitim almış genel pratisyen bir veteriner tarafından teşhis edilebilir. Veteriner hekiminiz diğer görme kaybı nedenlerinden endişe duyuyorsa, kan testleri, kan basıncı ölçümleri veya evcil hayvanınızın kafasının gelişmiş görüntülemesi (CT veya MRI gibi) gibi daha ileri testler önerebilir. Ancak PRA olasılığı yüksek ise bu ek testlere gerek yoktur. .

Bazı durumlarda - örneğin evcil hayvanınızın kataraktı varsa - gözün arkasındaki retinayı görmek mümkün değildir. Bu durumlarda evcil hayvanınızın 'elektroretinogram' adı verilen özel bir prosedür için kısa bir genel anestezi alması gerekebilir. Bu, retinanın elektriksel aktivitesini ölçer.

chihuahua yorkie karışımı

PRA Tedavi Edilebilir mi?

Bu alanda çok sayıda aktif araştırma olmasına rağmen, Ne yazık ki şu anda köpeklerde PRA tedavisi yok. Bunun yerine, köpeğinizin yaşam tarzını yönetmeye odaklanır, böylece hayatı dolu dolu yaşayabilirler.

Kör Bir Köpeği Canlı Tutmak Adil mi?

Bu, veteriner hekimler olarak bize çok sorulan bir sorudur. Birçok evcil hayvan ebeveyni, kör bir evcil hayvanı canlı tutmanın zalimce olduğundan endişelenir, ancak köpekler ve kediler görmeden çok iyi başa çıkabilirler. Herhangi bir veteriner göz doktoruyla konuşursanız, genellikle kör bir köpeği canlı tutmanın adil olduğu konusunda hemfikirdirler. PRA acı verici bir durum değildir ve evcil hayvanların büyük çoğunluğu iyi uyum sağlar ve dolu ve mutlu hayatlar yaşar. Bu, özellikle PRA için geçerlidir, çünkü görme kaybı genellikle kademelidir ve evcil hayvanınızın yeni normaline uyum sağlamasına izin verir. Genellikle evcil hayvanınızın diğer duyularının görme kaybıyla başa çıkmaya yardımcı olmak için daha gelişmiş hale geldiğini görürsünüz.PRA'lı Bir Köpeğe En İyi Nasıl Bakabilirim?

Köpek kapısının yanında yerde yatan sarı laboratuvar

Kör bir evcil hayvanınız olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç temel öğe vardır.

Ev çevresi

Evcil hayvanlarınızın ev ortamını sabit tutmanız önemlidir. Çoğu, çevrelerinin zihinsel bir haritasını oluşturabilir, mobilya yerlerini hatırlayabilir ve hatta merdivenlerde gezinebilir. İdeal olarak, evcil hayvanınızın kafasını karıştıracağı için mobilya veya yiyecek ve su kaplarını hareket ettirmemeye çalışın. Evin çevresinde koku emdirilmiş veya dokunsal yardımcılar (kurs paspasları gibi) kullanmak yararlı olabilir. Bunlar evcil hayvanınızın kendilerini yönlendirmesine yardımcı olabilir. Hem konfor hem de mekansal yönelim için evden çıkarken TV veya radyoyu açık bırakmak da faydalı olabilir.

Kör evcil hayvanınızla işleri yavaşça yapın. Köpeğinize yaklaşırken, onu korkutmamak için yatıştırıcı bir şekilde konuşun. Ayrıca evi ziyaret eden veya evcil hayvanınıza yaklaşan çocukların da farkında olduğundan ve aynı rutini uyguladığından emin olmalısınız. Mükemmel görgüye sahip bir köpek bile irkilirse patlayabilir.Emniyet

Bazı önemli güvenlik adımlarını atmanız gerekecek. Yüzme havuzları veya balkonlar gibi tehlikelerin etrafına bariyerler sağlayın. Merdiven kapıları, merdivenlerdeki kazaları durdurmaya yardımcı olabilir. Keskin mobilyaların köşelerini doldurmak da yardımcı olabilir.

dışarı ve hakkında

Bu önemli Güven vermek ve yaralanmayı önlemek için yürürken köpeğinizi tasmalı tutun. İkramlar gibi olumlu yeniden yaptırımların kullanılması ve köpeğinizin sesli komut repertuarını arttırmak güvenlerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir. Halkın diğer üyelerini köpeğinizin kör olduğundan haberdar etmek için köpeğinizin kurşun veya koşum takımı üzerinde bir uyarı kullanmak da yararlı olabilir. Endişeleniyorsanız veya emin değilseniz, veterinerinizden veya uygun niteliklere sahip bir davranışçıdan tavsiye almak çok değerli olabilir.

Köpeklerde PRA Nasıl Önlenir

PRA kalıtsal bir durum olduğundan, yetiştiriciler programlarına etkilenen hayvanları dahil etmemelidir. Artık bazı köpek ırkları için tarama kan testleri mevcuttur. Bu, durumu geliştirmesi muhtemel olanları ve kırık geni taşıyan ancak hastalığı geliştirmeye devam etmeyenleri belirlemeye yardımcı olabilir. Bu 'taşıyıcılar' geni yavrularına geçirebilir ve diğer taşıyıcılarla çiftleştirilmemelidir.

Ya Kediler?

Kediler de PRA'dan etkilenir . Klinik belirtiler ve tanısal yaklaşımlar köpeklerdekine benzer. Ne yazık ki, köpeklerde olduğu gibi, tedavisi yoktur. Bununla birlikte, diğer görme kaybı nedenleri de benzer semptomlara sahip olabileceğinden, kediler her zaman kontrol edilmelidir.Son düşünceler

Genel olarak, evcil hayvanınızın kör olduğunu bilmek çok göz korkutucu görünse de. PRA'lı köpeklerin mutlu hayatlar yaşayabileceğinden emin olabilirsiniz. Yeni normallerini nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için rutininizde birkaç ayarlama yapmanız gerekebilir. Herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, evcil hayvanınıza en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğinizi konuşabilecek yerel veterinerinizle iletişime geçin.

dachshunds için en iyi köpek maması

Yorumlar