Köpekler Pirinç Yiyebilir mi? Pirinç, Köpeklerin Düzenli Olarak Yemek İçin Güvenli mi?

Köpekler Pirinç Yiyebilir mi? Pirinç, Köpeklerin Düzenli Olarak Yemek İçin Güvenli mi?

Yüzyıllardır pirinç en popüler gıda kaynaklarından biri Dünyada. Aslında, dünya nüfusunun yaklaşık yarısı temel gıda olarak ona bağımlıdır. Ama köpekler pirinç yiyebilir mi? Yemek yemeleri güvenli midir ve hassas mideleri olan köpekler için iyi midir?

Cevap evet, köpekler pirinç yiyebilir ve köpekler için harika bir karbonhidrat kaynağı olabilir. Evcil köpekler omnivordur, yani pirinç gibi tahıllar da dahil olmak üzere et ve bitkileri sindirebilirler. Pirinç, lif, B vitamini, D vitamini, demir, kalsiyum ve E vitamini gibi vücut sistemlerinin sağlıklı işleyişini destekleyen besinleri içerir.Evcil hayvanınızın gıda etiketine yakından bakarsanız, fark edebilirsiniz. pirinç birincil bileşendir . Önemli bir besin kaynağı olmasının yanı sıra, pirincin mide rahatsızlığı gibi evcil hayvanınız için özellikle faydalı olabileceği bazı durumlar vardır. Öyleyse, pirincin köpeğinizin diyetine ne zaman ve nasıl dahil edilebileceğine daha yakından bakalım.

İçindekiler

Pirinç Köpekler İçin Güvenli mi?

Çoğu durumda hem beyaz hem de kahverengi pirinç köpekler için güvenlidir. Ayrıca genellikle birçok ticari evcil hayvan maması formülünde kullanılan en yaygın bileşenlerden biridir. Aslında, pirinç yaygın olarak kullanılır. kokan sorunları çözmeye yardımcı olan köpek maması gazlı köpeklerde. Birçok kuru mama formülünün oluşturulmasına yardımcı olmak için diğer bileşenlerin bazılarını birbirine bağlamak için kullanılır. Pirinci inceleyelim ve onu yavrularınızın diyetine dahil etmenin güvenli olduğu zaman.Evcil Hayvan Mamasında Pirinç

Çuval Bezi Tahıl Torbası

Pirinç genellikle her gün köpeklerimizi beslediğimiz ticari olarak üretilen köpek mamalarının ilk bileşenlerinden biri olarak listelenir.

Pirinç, evcil hayvanınızın ticari olarak hazırladığı mamanın ana bileşenlerinden biriyse, beslemek için tamamen güvenli her gün. Ticari olarak satılan köpek mamaları özenle formüle edilmiş ve dengelenmiştir. Bununla birlikte, evde pişirilmiş pirinç, köpeğinizin kasesinde günlük olarak görünmemelidir. Tek istisna, veterinerinizden özel talimatlar almış olmanızdır. Pirinç en iyi şekilde ölçülü olarak tüketilir.

Köpeklerin pirincin beslenmesini destekleyecek sınırlı bilimsel araştırma vardır. Ancak pirincin köpekler için güvenli bir besin kaynağı olduğunu ve onu kolayca sindirebildiklerini biliyoruz. Gastrointestinal sorunları olan köpeklerin yumuşak, sindirimi kolay yiyecekler yemekten yararlanın semptomları hafifletmek için. Ayrıca, yavrularınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek birçok temel besin içerdiğini de biliyoruz.Beslenme Faydaları

Çeşitli Tahıl Türleri

Pirinçte köpekler için faydalı olabilecek birçok vitamin, lif ve diğer besin maddeleri vardır.

Pirinç besinle doludur. Evcil hayvanınıza gün boyunca yavaş salınan enerji sağlayan bir karbonhidrattır. Ayrıca dolu mineraller ve vitaminler B vitaminleri, D vitamini, E vitamini, kalsiyum ve magnezyum dahil olmak üzere vücut sistemlerinin sağlıklı işleyişini destekler.

Beyaz pirinç, köpeklerin sindirimi kolaydır ve lif oranı düşüktür. esmer pirinç sindirimi daha zor , hala dış kabuğuna sahip olduğu için. Ancak bu, tüm besinler o dış kabukta depolandığından, besin açısından daha yoğun hale getirir. Kahverengi pirinç, lif ve protein bakımından daha yüksek olmasının yanı sıra, daha düşük bir nişasta seviyesine sahiptir.Sindirim Sorunları İçin Pişmiş Pirinç

Tahıl ve Havuç Köpek Kasesi

Veteriner hekimler, midesi bozuk köpekler için önceden hazırlanmış pirinç yemeklerini kendiniz yapmak yerine kullanmanızı tavsiye eder.

İshal veya kusma durumlarında köpeğinize birkaç gün boyunca pişmiş beyaz pirinç vermeniz tavsiye edilirdi. Biraz haşlanmış tavuk veya beyaz balık da ekleyebilirsiniz. Bu genellikle 'olarak anılır diyet arasında .' Hafif diyetlerin sindirimi kolaydır ve dışkıları bağlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, evde pişirilmiş bir tavuk ve pirinç diyeti birçok vitaminden yoksundur. Artık veterinerden konserve tavuk ve pirinç diyeti kullanmak tercih edilir.

ingiliz mastiff fiyat

Pankreatitli (pankreas iltihabı) köpeklerin az yağlı, kolay sindirilebilir bir diyet yemesi gerekir, bu nedenle pirinç onlar için harika bir besin kaynağı . Evcil hayvanınızda pankreatit varsa, veterineriniz sizinle uzun vadeli bir diyet planını tartışacaktır.

Köpekler yaşlandıkça sindirim sistemleri değişir ve beslenme gereksinimleri de değişir. Köpekler azaltılmış aktivite seviyeleri kilo alımını önlemek için daha az kalori tüketmek gerekir. Porsiyon boyutları söz konusu olduğunda dikkatli olunmalıdır. Beyaz pirinç oldukça kalorifik olabilir. Bu nedenle esmer pirinç, daha fazla lif ve protein içerdiğinden yaşlı köpekler için daha iyi bir seçim olabilir.Doggy İshal İçin Pişmiş Pirinç

Beyaz Köpek Köpek Kasesinde Yemek Bekliyor

İshalli köpekler için veterineriniz, evcil hayvanınızın iyileşmesine yardımcı olmak için hafif pişmiş pirinç ve haşlanmış tavuk diyeti önerebilir.

Beyaz pirinç lif bakımından düşüktür ve sindirimi kolaydır. Bu, onu ishal vakaları için mükemmel bir seçim yapar. Bu durumda, sindirimi daha zor olduğu için kahverengi pirinçten kaçınılmalıdır. Beyaz pirinç aslında yardımcı olur tabureleri bağla bağırsaktaki suyu emerek. Daha sonra peristalsis'i (içeriği itmeye yardımcı olan bağırsakların kasılması) azaltarak bağırsağa dinlenme sağlar.

Genellikle köpeğinizi beslemeniz önerilir. az ve sık , yani biraz haşlanmış tavukla birlikte az miktarda pişmiş beyaz pirinç veya pişmiş yumurta birkaç saatte bir. Daha önce de belirtildiği gibi, evde kendi başınıza pişirmektense veteriner tarafından sağlanan konserve yemekler daha idealdir.

Köpeğinizin ishali varsa, bir veteriner görmesi gerekir. Çoğu ishal vakası kendi kendini sınırlasa da, birçok köpek daha fazla tedavi gerektirir . Yavru köpeğiniz uyuşuksa, yemek yemek istemiyorsa veya aşırı veya kanlı ishali varsa, en kısa zamanda bir veterinere görünmelidir.Köpekler ve Mülayim Diyetler

Mide rahatsızlığı için yumuşak bir diyetle beslenmek veterinerler tarafından uzun süredir tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, faydalarına yönelik araştırmalar sınırlıdır. Yaygın olarak kabul edilmektedir ki bir diyet arasında pirinç ve haşlanmış tavuk gibi, kusma ve ishal gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Süzme peynir ölçülü olarak da kullanılabilir mümkün olduğunca yumuşak bir diyetin parçası olarak normal fırında patates .

Yardımcı olmak için ishal yoluyla beslenmek önemlidir bağırsak bariyerini korumak . Kalori alımını düzenlemek de önemlidir. Kusma veya ishal atakları sırasında köpekleri yüksek oranda sindirilebilir ve az yağlı bir diyetle beslemenin, mide boşalmasını azaltarak ve dışkı kalıntısını azaltarak (daha az dışkı) semptomları iyileştirebileceğini biliyoruz.

Bununla birlikte, beyaz pirinç ve haşlanmış tavuğun birlikte tüketildiğini hatırlamak da önemlidir. dengeli bir diyet yapmamak . Aslında en azından yetersiz 17 vitamin ve mineral . Bu, evcil hayvanınızın hastalıktan kurtulmasını zorlaştırabilir. Bir gecede iyi bir mola olabilirken, mümkün olan en kısa sürede konserve, sindirilebilirliği yüksek, eksiksiz ve dengeli bir diyetle değiştirilmelidir.Pirinç Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Her şey gibi, pirinç bile yanlış koşullarda köpeklere zarar verebilir. Köpeklerin pirinç yememesi gereken durumlara ve yerel veterinerinize danışma zamanının gelebileceğine bir göz atalım.

Büyük Miktarlarda

Büyük Bir Kase Beyaz Tane Yiyen Sokak Köpekleri

Köpekleri pirinç de dahil olmak üzere herhangi bir gıdadan çok miktarda beslemek sağlıklı değildir.

Evcil hayvanınıza beslediğiniz pirinç miktarı, onların yaş, cins ve ağırlık . Yavrunuzu aşırı beslemek kilo almanıza neden olur ve pirinç çok kalorilidir, bu nedenle evcil hayvanınızın kilo almasını önlemek için özen gösterilmelidir.

bu %10 kuralı takip edilmelidir; bu nedenle, veterineriniz tarafından aksi tavsiye edilmediği sürece, evcil hayvanınızın günlük gıda alımının yalnızca %10'u pirinç olmalıdır. Pirinç içeren ticari olarak hazırlanmış yiyecekler besliyorsanız, evcil hayvanınızın mevcut ağırlığını bildiğinizden emin olun ve ambalaj üzerindeki talimatları izleyin.Bazı Pirinç Müstahzarları

Bir Kase Sebze ve Tahıl

Pirinç, köpek tüketimi için zararlı olabileceğinden herhangi bir baharat, sebze, yağ veya diğer bileşenlerle karıştırılmamalıdır.

Doğru beslenen herhangi bir yiyecekte olduğu gibi, pirinç de evcil hayvanınızın diyetinde iyi bir bileşendir. Ancak bazı pirinç müstahzarları evcil hayvanınız için o kadar güvenli olmayabilir ve bazı sorunlara neden olabilir .

Pişmemiş pirinç köpekler için güvenli değildir. nemi emer sindirim sisteminde bulunur ve kabızlık, ishal ve hazımsızlığa neden olabilir. Köpeğiniz pişmemiş pirinç yemişse ve kendini iyi hissetmiyorsa, tavsiye için veterinerinize başvurun.

Köpekler sadece yiyebilir sade, pişmiş pirinç . Hazırlarken tuz, yağ veya baharat eklemediğinizden emin olun, çünkü bu bileşenler mide rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca pirincin içinde köpek güvenli olmayan hiçbir bileşen bulunmadığından emin olmak da önemlidir. Belirli sarımsak gibi yiyecekler ve soğan zehirli olabilir köpekler için, bu yüzden pirincinizin yavrularınıza zarar verebilecek başka bir şey içermediğinden emin olun.

Pirinç Bazı Köpekler İçin Tehlikeli mi?

yemek yiyen yavru köpekler

Pirinçten kaçınılması gereken bazı durumlar vardır, bu yüzden onu köpeğinizin diyetine eklemeden önce veterinerinizle konuşun.

Bazı köpekler muzdarip tahıl alerjileri , pirinç dahil. Tahılsız diyetler çok moda ve yaygın hale gelmesine rağmen, tahıl alerjisi olan köpeklerin veterinerlerinin tavsiyesi üzerine sadece tahılsız gıdaları tüketmeleri gerekir. O zaman bile, hepsine değil, bir veya iki tahıla karşı hoşgörüsüz olmaları muhtemeldir. Köpeklerin alerjik olması daha yaygındır. Mısır pirinçten daha.

Köpeğinizin şeker hastalığı varsa, pirincin bir sorun oluşturabileceğini unutmamak önemlidir. bir yüksek glisemik indeks , yani çok sık veya çok miktarda yenirse kan şekeri seviyelerini artırabilir. Diyabetik evcil hayvanınızı pirinçle beslemek istiyorsanız, önce veterinerinizle konuşmanız en iyisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Pirinç her gün köpekler için iyi mi?

  Pirinç, köpeklere ölçülü olarak verilmelidir. Pirinç tek başına dengeli bir diyet değildir ve çok fazla pirinç yemek kilo alımına neden olabilir. Köpeğinizi ticari olarak hazırlanmış pirinç içeren bir mamayla beslerseniz, dikkatli bir şekilde dengelendiği için her gün beslemeniz uygundur. Köpek arkadaşınızı evde hazırlanmış bir diyetle besliyorsanız, kalifiye bir veteriner beslenme uzmanı tarafından yazılmış bir tarifi izlemelisiniz.

 • Pişmiş pirinci beslemek besin açısından dengeli midir?

  Pişmiş pirinci tek başına köpeklere uzun vadede beslemek, beslenme açısından dengeli değildir ve onlara sağlıklı kalmaları için ihtiyaç duydukları besinleri sağlamayacaktır. Pirinç, dengeli bir diyetin önemli bir parçası olabilir, ancak köpeklerin et ve sebzeler yoluyla diğer protein, vitamin ve mineral kaynaklarını tüketmesi gerekir.

  Fido'nun midesi bozulursa, birkaç gün pişmiş pirinçle beslemenizde sakınca yoktur. Ancak bir kez toparlandıktan sonra normal yiyecekleri yavaş yavaş yeniden sunulmalıdır. Veterineriniz, evcil hayvanınız için uygun bir diyet konusunda size rehberlik ve destek sağlayabilir.

 • Pankreatitli köpekler için pirinç uygun mu?

  Pankreatitli köpeklerin az yağlı, kolay sindirilebilir bir diyet tüketmeleri gerekir. Beyaz pirincin sindirimi çok kolaydır, bu nedenle pankreatitli köpekler için faydalı olabilir. Bununla birlikte, bu köpekler tehlikeli rahatsızlıklara eğilimlidir, bu nedenle pankreatit varsa, köpeğinizin diyetine pirinç eklemeden önce veterinerinizle konuşun.

 • Pişmemiş pirinç köpekleri öldürebilir mi?

  Pişmemiş pirinç, sindirim sistemlerindeki nemi emdiği için köpekler için kötüdür. Kabızlık, ishal ve hazımsızlığa neden olabilir. Pişmemiş pirinç yemenin ölümcül olması pek olası değildir, ancak köpeğiniz pişmemiş pirinç yemişse ve hastaysa, veterinerinizden tavsiye alın.

 • Köpeğim pişmemiş pirinç yediyse ne yapmalıyım?

  Köpeğiniz pişmemiş pirinç yemişse, tavsiye için veterinerinize başvurmalısınız. Pişmemiş pirinç kabızlık, ishal ve hazımsızlığa neden olabilir.

Son düşünceler

Bunun kısa cevabı evet, kesinlikle köpeğinizi pirinçle besleyebilirsiniz . Sadece harika bir karbonhidrat, lif, mineral ve vitamin kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda köpeklerin ishal ve kusmadan kurtulmasına da yardımcı olabilir. Ölçülü olarak, günlük diyetlerinin bir parçası da olabilir. Ancak, yavrularınızın diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman veterinerinizle konuşmanız önemlidir.

Yorumlar