Amerikan Staffordshire Teriyerleri ve Amerikan Pit Bull Teriyerleri

Amerikan Staffordshire Teriyerleri ve Amerikan Pit Bull Teriyerleri

Amerikan Staffordshire Teriyeri ve Amerikan Pitbull Teriyeri, Pitbull tipi köpekler olarak kabul edilir ve bu nedenle aralarında pek çok benzerlik olduğunu fark edeceksiniz. Amerikan Staffordshire Teriyeri, görünüşte daha atletik olan Amerikan Pitbull Teriyerine kıyasla biraz daha kısadır, ancak ağırlığı bakımından çok daha tıknazdır.

Görünüşlerinde eşit derecede dikkat çekicidirler ve bu korkutucu görünümün altında (bazılarının söyleyeceği gibi), kalbinde büyük bir yumuşaktır. O kadar benzerler ki, birçok insan aynı cins olduklarına bile inanıyor. Her iki köpek de aslında sık sık Amerikan Bulldog'una kıyasla .Bu makalenin amacı doğrultusunda, Amerikan Staffordshire Teriyeri Am Staffs olarak anılacaktır ve Amerikan Pitbull Teriyeri Pitbull olarak anılacaktır. Bu yüzden, daha fazla tereddüt etmeden, iki cinsi karşılaştıralım ve daha ince ayrıntılara girelim.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Amerikan gönüllü asker personel yönetim bölgesiAmerikan Pitbull Teriyeri
Yükseklik 18-19 inç (M)
17-18 inç (F)
18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 55-70 pound (M)
40-55 pound (F)
35-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Kendinden Emin, Akıllı, İyi Huylu Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Düzenli egzersiz Düzenli egzersiz
Sağlık Ortalamanın üstü Ortalamanın üstü
Bakım Haftalık Fırçalama Haftalık
Ömür 12-16 yaş 12 - 16 yaş
Fiyat 1.000 $ + 1.000 $ +Tarih Karşılaştırması ve Tartışma

'Terrier' kelimesi, toprak anlamına gelen Latince 'terra' kelimesinden türemiştir. Tüm Terrier köpekleri yere inmek için yaratıldı ve haşarat avlamak ya efendilerinin itlaf etmesi için onları yuvalarından korkutmak ya da işi kendisi yapmak için. Bu nedenle, genellikle küçüktüler, ancak 19inci Yüzyıl Teriyer, çeviklikleri nedeniyle daha büyük ve daha güçlü köpekler yaratmak için kasları için Bulldog'larla karıştırıldı. Bu köpekler daha sonra köpek dövüşü ve boğa güreşi . Ancak 1835 yılında İngiltere'de köpek dövüşü yasaklandı ve zalim sporu sürdürmek isteyen göçmenler Amerika'ya gitti ve onlarla savaşmaya devam etti.

Amerikalı köpek dövüşçüleri daha da büyük ve daha güçlü versiyonlar İngiltere'den gelen dövüş köpeklerinin bir sonucu olarak Am Staff ve Pitbull doğdu. Onlara adaletsizce kısır sıfatlarını kazandıran savaş tarihleridir. Pitbull, 1898'de United Kennel Club (UKC) tarafından ilk köpekleri olarak tanındı ve UKC, Am Staff'ların Amerikan Pitbull Teriyerleri olarak kaydedilmesine izin verecek. Bununla birlikte, Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) Am Personelini tanır, ancak Pitbull'u tanımazlar.

Am Asası başlangıçta Staffordshire Teriyeri olarak adlandırılıyordu, ancak havuzun karşısındaki kuzeni Staffordshire Bull Terrier'e çok benzeyen adı 1972'de Amerikan Staffordshire Teriyeri olarak değiştirildi. Ortak dövüş tarihleriyle en yakından bağlantılı olan Pitbull, geçmişinin artık onunla ilişkilendirilmeyeceği umuduyla, adını 1996 ve 2004'te 'St Francis Terriers' ve 'New Yorkies' olarak değiştirdi. daha fazla insan onu evlat edinecekti, ancak bu çok eleştiriden sonra kısa süre sonra bırakıldı.Çok sayıda isim değişikliği ve köpek kulübesi kulüpleri arasında kayıt kurallarındaki politikalar, çok kafa karışıklığı yarattı bu iki cins arasındaki köpek dünyasında. Ve bazıları, neredeyse aynı görünümleri nedeniyle aynı cins olduklarına inanırken, Am Staff sadece daha tıknaz kardeş ve Pitbull daha atletik kardeştir, ana görüş, onların ayrı ırklar olduğu yönündedir.

Görünüm Karşılaştırması

Am Staff ve Pitbull, görünümlerinde çok benzer, her ikisi de orta büyüklükte bir köpek olarak kabul edilen etkileyici görünümlü köpeklerdir. Pitbull biraz daha uzun boylu 17-21 inç yükseklikte, pençeden omuza ölçülür, oysa Am Asası daha kısadır 17 ila 19 inç yükseklikte. Pitbull ayrıca daha hafif 30 ila 65 pound Am Asası, 40 ve 70 pound . Pitbull daha uzun ve daha incedir, oysa Am Ekibi daha kısa ve daha tıknazdır. İkisi de sık sık yanılıyor diğer pitbull karışımları için .

Her ikisi de dengeli köpeklerdir ve büyük kare kafalar ve ağızlıklar Am Asası'ndaki tanımlanmış kasları daha çok, onlara güçlü görünümlerini veren bir kombinasyona sahiptirler. Her ikisinin de kulaklarının kırpılması yaygındır, bu da onların ortalama dış görünüşüne katkıda bulunur. Kırpılmazlarsa, kulakları normalde ya gül şeklindedir ya da yarı diktir.Hem Am Staff hem de Pitbull bir renk çeşitliliği . Genellikle, köpek kulübesi kulüpleri Am Asası'nda siyah ve ten rengi veya ciğer kabul etmez ve vücudunun% 80 veya daha fazlasını kaplayan beyazlar teşvik edilmez ve merle kabul edilmez. Pitbull, merle dışında herhangi bir renkte olabilir. kırmızı burun varyantı ikinci en nadir renktir. merle geni son zamanlarda üremeden gen havuzuna girmiştir ve bu nedenle popülerlikteki artışa rağmen, bu geleneksel bir renk değil her iki cinste. Her ikisinin de vücutlarında farklı renk lekelerine sahip olması yaygındır. Elbette, bu köpeklerin hiçbiri albino iseler kabul edilmez. Her ikisi de paltoları kısa, pürüzsüz ve parlak . Bu sıkı ceket, kaslarını güçlendirir.

AKC görünüşleri hakkında daha fazla bilgi için tam Am Personel standartları doğurur ve UKC tam Pitbull cins standartları .

Mizaç Karşılaştırması

Her iki cinsi de bilmeyenler tarafından sorulan en yaygın soru 'onlar kısır mı?' Cevap hayır, doğaları gereği kısır değiller ve ünlü sözün dediği gibi, bir köpek de sahibi kadar iyidir. Gerçekte, Am Staff ve Pitbull, bir Chihuahua'dan daha kısır değildir, tamamen yetiştirilmelerine ve sahiplerine bağlıdır. Amerikan Mizaç Testi Derneği Her yıl çok çeşitli köpeklerle mizaç testleri yapın. En son sonuçlar gösteriyor ki Am Staff'ın% 86'sı geçti mizaç testi ve Pitbull’ların% 87’si de geçti ve örneklerin sırasıyla 743 ve 931 olmasıyla, hiç kimse örneklerin kesin olacak kadar büyük olmadığını iddia edemez. Bu, başka bir tanınmış köpek olan ve örneği 896 olan Collie ile karşılaştırılırsa, sadece% 81'i mizaç testini geçmiştir.

Bu yavrular genellikle saldırganlıkla ilgili konularda haberlerde yer aldıklarından, benzer olumsuz manşetler için haberlerde ortaya çıkan diğer köpeklerle karşılaştırılırlar. Pit Bull genellikle Rottweiler ile karşılaştırıldığında ve karşılaştırıldığında Presa Canario gibi diğer molosser köpekleri çok az benzerlik olmasına rağmen.Onlar çok sosyal ve efendilerine ve ailelerine hayranlık duyan mutlu köpekler. Ayrıca her ikisinin de çocuklar için zayıf bir noktası var ve adı bu şekilde miras aldılar. 'Dadı köpeği' . Bir köpeği bir çocukla yalnız bırakmayı asla önermesek de, bu kadar harika bir aile hayvanı olmalarının birçok nedeninden biri budur. Bahçede iyi bir oyun oynamayı ve interaktif oyunlar oynamayı seviyorlar, bu yüzden bu adamların ikisi de size saatlerce eğlenceli eğlence sağlayacak.

Genel fikir birliği, ne Am Staff'ın ne de Pitbull'un sosyalliklerini diğer hayvanlara doğru genişletmemesidir. İnsanlara karşı nazik olsalar da, korku saldırganlığı sergileyebilir kendileri veya aileleri için tehdit olarak gördükleri diğer hayvanlara karşı.

Tabii ki, bu her Am Staff veya Pitbull için aynı değil, ancak bu bir genellemedir ve eğer çok evcil hayvan olan bir evseniz veya yavru köpeğinizi toplum içinde gezdiriyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. Bu nedenle, ırkların hiçbiri acemi bir sahip için uygun değildir, ancak sonuçta eğitim ve sahipleri bu davranıştan eşit derecede sorumludur.

Bir Am Staff veya Pitbull'a sahip değilseniz veya bilmiyorsanız, onları çalışırken görün Instagram'da. Wesley bir Pitbull Evsiz olmaktan, saldırganlık korkusuyla başa çıkmaya, ailesi ve diğer köpek arkadaşlarıyla sıkı bir böcek olmaya kadar yolculuğunda ona katılan 97.000'den fazla takipçisi var. Nala bir Am Ekibi Ayrıca köpek hayatını paylaşan ve aynı derecede sevimli!büyük pirenler için en iyi köpek maması

Egzersiz Karşılaştırması

Hem Am Staff hem de Pitbull, egzersiz ihtiyaçlarında benzer, ikisi de orta enerji kadar ihtiyacı olan köpekler 60 dakika bir gün egzersiz. Daha atletik versiyon olan Pitbull, biraz daha fazla egzersiz yapmaktan hoşlanırken, Am Staff öğleden sonra uykusuna daha kısmi. Ancak, her ikisinin de atılması gereken çok fazla enerjisi vardır ve bunu bu adamlarla yapmanın en iyi yolu, onlarla getirme veya çeviklik kursları gibi etkileşimli oyunlar oynamaktır.

Sadece orta enerjili köpekler olmalarına rağmen, çok fazla zihinsel uyarım sıkılmalarını ve yıkıcı olmalarını önlemek için.

Eğitim Karşılaştırması

Yine, Am Staff ve Pitbull burada neredeyse aynı. İhtiyaçları var erken sosyalleşme herhangi bir koruma eğiliminden kaçınmak ve diğer köpekler veya hayvanlara karşı korku saldırganlığını en aza indirmek. Birçok işletme sahibi, Am Staff ve Pitbull'larının yerel köpek parkındaki diğer köpeklerle harika olduğunu söylüyor, ancak bu tamamen eğitimlerine bağlı.İyi huylu bir yavru istiyorsanız, bunu bu adamlarla atlayamazsınız. Neyse ki onlar çok akıllı ve bunu atıştırmalık sevgisiyle birleştirmek onları çok eğitilebilir kılıyor.

golden erkek köpek isimleri

Sağlık ve Beslenme Karşılaştırması

Hem Am Staff hem de Pitbull sağlıklı yavrulardır, aynı ömürleri vardır. 12 - 16 yaş . İkisi de eğilimli Dirsek ve Kalça Displazisi, Bu, sonraki yaşamdaki çoğu cinse benzer. Pitbull'un gelişmesi daha olasıdır Serebellar Abiotrofi, Beynin denge ve koordinasyonu kontrol eden kısmının zarar gördüğü yer burasıdır ve bu nedenle hareket kabiliyeti ile mücadele edebilir. Bu, genellikle sonraki yaşamda ortaya çıkan bir şeydir. Am Asası'nın da acı çektiği biliniyor kalp sorunları daha sonraki yaşamda Pitbull'dan daha fazla.

Birçok Terrier köpeğinin de miras aldığı bilinmektedir. cilt alerjileri, ve bu yaşamları boyunca yaşayabilecekleri bir şey olsa da ilaç ve beslenme ile kolayca yönetilebilen bir şeydir. Herhangi bir şüpheniz varsa, Veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

İkisi de etrafta yemek yiyecekler 2 ½ bardak yemek bir gün ve yemek yemeli Pitbull'lar için önerilen yiyecekler veya bull terrier ırkları.Bakım Karşılaştırması

Bu adamlar, ortalama bir yavruya kıyasla tımarlama konusunda son derece kolaydır. Banyo iki ayda bir ya da öylesine yeterli olacaktır ve haftada bir fırçalamak onların parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Diş fırçalama ve kulak temizleme gibi diğer genel bakım görevleri, diğer orta boy yavrularla aynıdır.

Fiyat karşılaştırması

Saygın bir yetiştiriciden hem Am Staff hem de Pitbull, ortalama olarak mal olacak 800 - 1.000 ABD Doları . Belirli bir soydan gelen bir yavrunun peşindeyseniz, maliyet çok daha fazla olabilir.

Araştırma yapmak önemlidir saygın yetiştiriciler bu türlerden birini elde etmeye gelince. Saygın yetiştiriciler yalnızca nazik ve arkadaş canlısı köpekleri yetiştirecekler ve yavrularından herhangi biri saldırganlık gösterirse, onlardan yetiştirilmeyecekler. Yavru köpeğinizi başka bir yerden satın alırsanız, ya aktif dövüş köpeklerinden yetiştirildiğini ya da daha da kötüsü kendisinin şiddetli olduğunu riske atarsınız. Saygın bir yetiştirici, kısır bir köpek satmaz, oysa bir yavru değirmen, hızlı bir para kazanmak için elinden geleni yapar.

Alternatif olarak, var kurtarma sığınaklarındaki bu adamlardan yüzbinlerce Amerika genelinde ve fazlasıyla Barınaklardaki Pitbull tipi köpeklerin% 93'üne ötenazi uygulanıyor, kurtarma, dikkate almanız gereken bir şeydir. Elbette, birini evlat edinirseniz onun tarihini bilmeyebilirsiniz, ancak sağlam bir usta olduğunuz sürece bu, birlikte üstesinden gelebileceğiniz bir şeydir.

Son düşünceler

Am Staff ve Pitbull, itibarlarına gelince aynı zorlukları paylaştılar, ancak kendinizi eğittiğinizde veya bu adamlardan birini tanıdığınızda, şiddetli itibarlarının adaletsiz olduğunu çabucak öğreneceksiniz.

Nihayetinde, neredeyse aynıdırlar, bu nedenle, bu adamlardan birini seçmek üzere olan çoğu potansiyel sahip için, gerçekten biraz farklı görünümlerine bağlı. Her iki durumda da, ikisi de verecek çok sevgisi olan tatlı ruhlardır!

Yorumlar