Köpekler Fasulye Yiyebilir mi? Fasulye Köpekler ve Sindirimi İçin Kötü mü?

Köpekler Fasulye Yiyebilir mi? Fasulye Köpekler ve Sindirimi İçin Kötü mü?

Birçok köpek sahibi, köpeklerine her gün aynı tür kuru mama tanelerini yemenin monotonluğundan bir mola vermeye çalışır. Köpek sahiplerinin, köpek mamalarına kaban veya farklı türde meyve ve sebzeler eklemesi oldukça yaygındır. Popüler eklemeler tatlı patatesleri dahil et , yaban mersini , yulaf ezmesi ve diğer insan gıdaları. Böyle peki ya fasulye ? Köpekler için güvenli mi?

Fasulye sağlık yararları ile bilinir ve besinlerle dolu . Bu nedenle, onları köpek arkadaşlarımıza beslemeyi düşünmek doğaldır. Ama bütün fasulyeler aynı değildir. Bazılarının sindirimi diğerlerinden daha kolaydır ve bazıları yavrularınıza hiç beslenmemelidir.Bu makale, yavru fasulyelerinizi beslemenin artılarını ve eksilerini tartışacak. hangi fasulye türleri güvenlidir köpekler için. Ayrıca köpekler ve fasulye hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını da alacaksınız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Fasulye Köpekler İçin Güvenli mi?

Barbunya Fasulyesi Yakın Çekim Görüntüsü

Genel olarak, fasulye köpekler için zararsızdır ve ölçülü olarak yenildiğinde aslında bazı sağlık yararları sağlayabilir.Protein, lif ve demir içeriği yüksek, fasulye, köpeğinizin diyetine sağlıklı bir katkı olabilir. Birçok türün yemesi güvenlidir. Ancak besleyici faydalarına rağmen, asla yüksek kaliteli, eksiksiz ve dengeli bir köpek mamasının yerini almamaları gerektiğini hatırlamak önemlidir. Aslında, onları bir tedavi olarak düşünmek en iyisidir. Köpeğinizin günlük kalori alımının %10'undan fazlasını almamalıdırlar.

Köpeğinizin diyetine doğal bir bileşen eklemek zararsız görünebilir. Ancak, evcil hayvanınızın diyetindeki herhangi bir değişikliği önce veterinerinizle tartışmak her zaman en iyisidir. Bu özellikle önemli köpeğinizin gıda alerjisi veya diyabet gibi altta yatan bir tıbbi durumu varsa. Bu koşullar yanlış beslenme tavsiyesi ile daha da kötüleşebilir.

seçici yiyiciler için köpek maması

Köpeğinize yeni bir mama verirken, bunu çok küçük miktarlardan başlayarak yavaş ve kademeli olarak yapmayı unutmayın. Bu, mide rahatsızlığı riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Tıpkı bizim gibi, bazıları köpekler hassas ve hatta alerjik olabilir belirli yiyeceklere. Olası bir gıda alerjisinin belirtileri arasında kusma, ishal, kaşıntılı cilt, kırmızı döküntüler ve ağrılı bir karın bulunur. Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsa, veterinerinize başvurun.Köpekler Hangi Tür Fasulye Yiyebilir?

Fasulye çeşitleri

Köpeklerin yemesi için en güvenli fasulye, genellikle aşırı tuz ve şeker içeren konserve fasulyelerin aksine, taze, kuru fasulyedir.

Genel bir kural olarak, taze fasulye ve kuru fasulye köpek arkadaşlarımız için en iyi seçeneklerdir. Kuru fasulye, beslenmeden önce daima ıslatılmalı ve pişirilmelidir. Bunun nedeni, çiğ olarak sindirilmelerinin neredeyse imkansız olmasıdır. Fasulye gaza (şişkinlik) neden olabilir ve ıslatma da bu istenmeyen etkiyi azaltmaya yardımcı olabilir!

Yüksek düzeyde şeker veya tuz içeren konserve fasulye kaçınılmalıdır. Köpekler için toksik olan maddelerle tatlandırılmış olanlar da öyle olmalı, sarımsak gibi veya soğan . Bununla birlikte, tuz, koruyucu ve tatlandırıcı içermeyen sade konserve fasulyeler genellikle çok güvenlidir.Birçok köpek tadının tadını çıkarır. yeşil fasulyeler ve besleyici, düşük kalorili bir muamele olarak verilebilirler. Demir, protein, temel vitaminler ve mineraller bakımından yüksek olan yeşil fasulye (çalı fasulyesi olarak da bilinir), sade (aromasız veya baharatsız) oldukları sürece çiğ veya buharda beslenebilir. Bu, katkı maddesi içermeyen konserve yeşil fasulyeleri içerir. Önceden pişirilmiş donmuş yeşil fasulye, doğru şekilde buharda pişirildiği veya çözüldüğü sürece iyi olabilir.

Fransız fasulyesi başka bir yeşil fasulye çeşididir ve ayrıca köpeklere beslenmek için tamamen güvenlidir. Yeşil fasulyeleri beslerken, köpeğinize vermeden önce daima daha büyük parçaların daha küçük parçalara ayrıldığından emin olun. Bunu yapmazsanız, boğulma tehlikesi oluşturabilirler.

Köpek dostu olan diğer fasulye veya baklagil çeşitleri şunlardır:

Köpekler İçin Neden Kötü Olabilir?

Laboratuvar Yukarıya Bakıyor

Baharatlı veya konserve fasulye, içinde bulunan toksik ve tehlikeli maddeler nedeniyle bir tehdit oluşturur.Birçok tür köpek tüketimi için sağlıklı ve güvenli olsa da, diğerlerinden kaçınılmalıdır. Konserve kuru fasulye (Heinz gibi) şeker ve tuz içerir önerilenden çok daha yüksek seviyelerde. Zengin domates sosu ayrıca sarımsak ve soğan gibi toksik maddeler içerebilir.

yeniden kızartılmış ve acılı fasulye koruyucular, baharatlar ve baharatlar içerme eğiliminde olduklarından benzer nedenlerle de sorunlu olabilir. Bu, yavrularınıza üzgün bir karın verebilir. Ayrıca soğan, soğan tozu ve sarımsak içerdiği bilinmektedir.

Kırmızı böbrek ve Soya fasulyeleri da temkinli yaklaşılmalıdır. Hem köpekler hem de insanlar için yemek güvenli olsa da, dikkatli bir şekilde hazırlanmaları gerekir. Çiğ böbrek ve soya fasulyesi Fitohemagglutinin veya lektin olarak bilinen ve çok miktarda yenildiğinde toksik olabilen bir protein içerir. Lektin toksisitesi şişkin ve rahatsız edici bir karın, kusma ve ishale neden olabilir. Ayrıca vücudun kırmızı kan hücrelerinin anormal şekilde kümelenmesine ve kanama eğilimlerine yol açabilir.

İyi haber şu ki, uygun şekilde pişirildiğinde ve hazırlandığında lektin miktarı, insan ve köpek tüketimi için güvenli bir düzeye önemli ölçüde azalır. Konserve böbrek ve soya fasulyesi zaten önceden pişirilmiş ve yemek için güvenli , sadece tuz, şeker veya yavrularınızı hasta edebilecek başka katkı maddeleri içermediğinden emin olmanız gerekir.bakla , olarak da adlandırılır bakla , daha yüksek miktarlarda toksik lektin (Phytohemagglutinin) içerdiği bilinen başka bir çeşittir. Sert derileri onları pişirmeyi zorlaştırır ve bu nedenle en iyi şekilde kaçınılmalıdır.

Porsiyon Boyutu

Porsiyon büyüklüğü önemlidir ve her türden çok miktarda fasulye yemek sorunlu olabilir. Fasulye fazla tüketilirse mide rahatsızlığına, kusmaya, ishale ve gaza neden olabilir. Onlar da gerekir asla değiştirme veya saygın bir şirketten yüksek kaliteli, eksiksiz ve dengeli evcil hayvan mamasını değiştirin. Kazara bir beslenme dengesizliği veya eksikliği yaratabilirsiniz! Onları ana yemekten ziyade bir ikram olarak düşünün.

Fasulye gibi doğal malzemelerden yapılmış evde hazırlanmış yemekleri beslemek iyi bir fikir gibi görünse de, doğru bir şekilde elde etmek son derece zordur. Araştırmalar, evde pişirilmiş evcil hayvan maması için mevcut tariflerin çoğunun doğru miktarları içermediğini ve genellikle bir veya daha fazla temel besin maddesinde eksik olduğunu göstermiştir. Köpeğiniz için evde yemek pişirmeyi seçerseniz, bir uzmana danışmak çok önemli Köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için eksiksiz ve dengeli bir tarif oluşturabilen veteriner beslenmesinde.Genişletilmiş kardiyomiyopati

Ayrıca, son birkaç yılda köpeklerde kalp hastalığı olarak bilinen bir dizi kalp hastalığı vakasının görüldüğünü de belirtmekte fayda var. dilate kardiyomiyopati (DCM) bezelye, mercimek ve bakla gibi 'egzotik' bileşenler içeren evcil hayvan mamalarıyla ilişkilendirilmiştir. Şu anda bu vakaları belirli bir bileşene bağlamak için yeterli kanıt yok, ancak köpeklerin çoğu diyetleri değiştirildikten sonra düzeldi.

Söz konusu ürünlere ilişkin raporlar ve geri çağırmalar şu adresten edinilebilir: FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) web sitesi. Sonuçlar yetersiz olsa da, mercimek de dahil olmak üzere bazı bileşenler her köpek için her zaman kabul edilebilir olmayabilir. Köpeğiniz mercimek duyarlıysa, mercimeksiz köpek mamasına yapıştırın .

Beslenme söz konusu olduğunda, her zaman göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır, bu nedenle özellikle evcil hayvanınız için kapsamlı tavsiyelerde bulunmak üzere burada bulunan veterinerinizden yararlandığınızdan emin olun. Emin ol profesyonel tavsiye için onlara danışın Köpeğinizin diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce - özellikle köpeğinizin diyabet, gıda alerjileri veya böbrek hastalığı gibi altta yatan bir tıbbi durumu varsa.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Hangi fasulye köpekler için kötü?

  Konserve kuru fasulye, acı fasulye ve yeniden kızartılmış fasulye, soğan gibi toksik maddeler içerebilecekleri ve tuz ve şeker bakımından yüksek olma eğiliminde olduklarından köpeklere asla yedirilmemelidir. Kuru fasulye köpeklere verilmeden önce ıslatılmalı ve iyice pişirilmeli ve asla baharat içermemelidir. Bakla ve bakla, diğer çeşitlere göre daha yüksek düzeyde lektin toksini içerir ve bunlardan kaçınılması en iyisidir. • Kuru fasulye köpekleri öldürebilir mi?

  Evet, sarımsak veya soğan içeriyorlarsa, bu bileşenler köpekler için kusmaya, ishale ve kırmızı kan hücrelerinde hasara (hemolitik anemi) neden olan oldukça zehirlidir. Ayrıca mide rahatsızlığına neden olabilirler ve yüksek düzeyde şeker ve tuz içerirler ve bu nedenle kaçınılması en iyisidir.

 • Köpeğim fasulye filizi yiyebilir mi?

  Evet, çok küçük miktarlarda. Fasulye, köpeğinizin diyetine günlük kalori alımının %10'undan daha azını oluşturan bir muamele olarak eklenmelidir.

 • Köpekler donmuş yeşil fasulye yiyebilir mi?

  Evet, yeşil fasulye köpekler için mükemmel bir düşük kalorili atıştırmalıktır, ancak dondurulmuş yeşil fasulyelerin beslenmeden önce uygun şekilde yeniden ısıtılması gerekir.

 • Yeşil fasulye köpeklerde ishal yapar mı?

  Evet, yeşil fasulye büyük miktarlarda beslenirse köpeklerde ishale neden olabilir ve en iyi şekilde küçük miktarlarda tedavi olarak verilir. Yalnızca tuz, baharat veya herhangi bir katkı maddesi içermeyen sade yeşil fasulyeleri beslediğinizden emin olun.

Son düşünceler

Jack Russell Yemek Dileniyor

Uygun şekilde hazırlandıkları ve konserve edilmedikleri sürece, köpeğinize küçük bir porsiyon fasulye vermek yeterlidir.

Küçük miktarlarda, birçok çeşit fasulye bir tedavi olarak köpeklere güvenle beslenebilir ancak yüksek kaliteli, eksiksiz ve dengeli köpek mamasının yerini almamalıdır. Fasulye fazla beslenirse kusmaya, ishale, şişkin bir karına ve gaza da neden olabilir. Hazırlık önemlidir ve kuru fasulyeleri köpeğinize vermeden önce uygun şekilde pişirilmesi gerekir.

Kuru fasulye, acı fasulye ve soğan ve sarımsak gibi baharat ve zehirli maddeler içeren kuru fasulye asla köpeklere verilmemelidir. Köpeğinizin diyetine fasulye eklemeye başlamadan önce, veterinerinizle sohbet edin diyabetik köpekler veya altta yatan hastalıkları olanlar onlarsız daha iyi olabilir!

Yorumlar