Köpekler Sarımsak Yiyebilir mi? Köpekler İçin Ne Kadar Sarımsak Zehirlidir?

Köpekler Sarımsak Yiyebilir mi? Köpekler İçin Ne Kadar Sarımsak Zehirlidir?

Bunu öğrenmek için merak ediyorum köpekler sarımsak yiyebilir ? Belki köpeğiniz biraz sarımsaklı ekmek ya da bir parça sarımsak yemiş ve ne yapacağınızdan emin değilsinizdir? Kısa cevap, evet, sarımsak köpekler için zehirli olabilir. Sarımsağın tüketilme şekline ve yediği miktara bağlıdır. Ancak küçük miktarlarda sarımsak herhangi bir yan etki göstermeyebilir.

Yavru köpeğiniz biraz sarımsaklı ekmek yerse, muhtemelen onları biraz gaz yap . Ancak köpeğiniz bütün bir sarımsak soğanı yerse cevap değişir. Bu, Sarımsak toksisitesine (zehirlenme) neden olabilir ve ne kadar tüketildiğine bağlı olarak köpeğinizi etkileyebilir veya etkilemeyebilir. Köpekler yememeleri gereken her türlü şeyi yemek ve Sarımsak listede bulunan şeylerden sadece biri.Sarımsağın doğal bir köpek pire önleyici olduğunu duymuş olabilirsiniz. Veya belki duymuşsunuzdur sarımsak tamamen toksik köpeklere. Sarımsağın köpekler için güvenli olup olmadığını anlamak zor olabilir, bu yüzden veterinerimiz Joanna Woodnutt'tan hikayenin her iki tarafına da bir göz atmasını istedik.

Sarımsak Köpeklere Zehirli mi?

Sarımsak kesinlikle köpeklerde hastalıkla ilişkili . Çoğu veteriner ve zehir merkezi tarafından genellikle zehirli kabul edilir. İyi haber şu ki, nadiren ölümcül. Ancak etkilenen köpekler genellikle çok hastadır ve destekleyici veteriner bakımına ihtiyaç duymak . Sarımsak, köpekler için bilinen beş toksik bileşik içerir. Tiyosülfat olan soğanlarla çoğunlukla aynı toksinlerdir. Bunlar mide rahatsızlığına neden olabileceği gibi köpeğinizin kırmızı kan hücrelerine de zarar vererek kansızlığa neden olabilir.Ne Tür Sarımsak Zehirlidir?

Çiğ ve pişmiş karanfil ve sarımsak soğanları köpekler için toksik . Yabani sarımsak da zehirli kabul edilir. Sarımsak tozu, sıvı sarımsak takviyesi gibi toksiktir. Yani içinde sarımsak varsa, Muhtemelen kaçınılmalıdır . Bu konudayken, soğan, frenk soğanı ve pırasa dahil olmak üzere tüm alyumların köpekler için zehirli olduğu düşünülür ve kediler ve atlar da bu maddelerle zehirlenebilir.

Bir Köpek Sarımsak Yerse Ne Olur?

Veterinerde Köpek

Tıpkı herhangi biri gibi köpek zehirli yiyecek ne kadar yediklerine bağlı. Klinik çalışmalarda, ciddi olumsuz etkiler görmeniz için kg vücut ağırlığı başına yaklaşık 15 ila 30 gram gerektiği bildirilmiştir (köpeğinizin sarımsağa alerjisi olmaması şartıyla). Bu, herhangi bir önemli olumsuz yan etki görmeden önce biraz sarımsak yemeleri gerektiği anlamına gelir.

Sarımsağın karmaşık bir etki mekanizması vardır. Bu, nasıl zarar verdiğini tanımlamak için kullandığımız terimdir. Birincisi, ağzı ve bağırsakları tahriş edebilir. Salya akması, kusma, ishal ve karın ağrısına neden olur. Ancak bu işaretlerin görünmemesi, köpeğinizin güvende olduğu anlamına gelmez. Sarımsak tiyosülfatlar bis-2-propenil trisülfür ve bis-2-propenil tiyosülfonat içerir diğerleri arasında.Bu bileşikler, köpeğinizin hemoglobinlerine verilen zararı tersine çevirme yeteneğine müdahale eder. Bu, köpeğinizin kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyan bileşiktir. Hasar görmüş hemoglobin oksijen taşıyamaz, ancak aynı zamanda köpeğinizin kırmızı kan hücrelerini çok kırılgan hale getirir. Hemoliz adı verilen bir süreçte patlayarak parçalanırlar. Başka bir deyişle, sarımsakta bulunan büyük miktarlarda tiyosülfat, köpeğinizin kırmızı kan hücrelerini 'çözer'.

Bu, köpeğinizin kansız olma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir. Diş etleri ve iç göz kapakları muhtemelen biraz soluk, hatta sarılık olabilir. Ayrıca daha kolay nefes alabilirler ve zayıf ve uyuşuk olmak . Vücut, yeterli oksijen pompalanmadığını fark edecek ve kalp atış hızını ve solunum hızını da artıracaktır.

Sarımsak ayrıca kalp kaslarını gevşeten ve kan damarlarını genişleten bileşikler içerir. Bu kan basıncını düşürür. Köpeğinizin kalp atış hızını daha da artıracak ve kanın pompalanmasını zorlaştıracaktır.Bir Köpek Sarımsak Yemekten Ölebilir mi?

Evet, teorik olarak. Bununla birlikte, pratikte, bir köpeğin veteriner desteği aldığı sürece sarımsak yemekten ölmesi nadirdir. Kırmızı kan hücrelerinin zarar görmesinden birkaç gün sonra vücut yeni kırmızı kan hücreleri yapmaya başlar. Onlar kadar uzun daha fazla sarımsak yemeyin bu kırmızı kan hücreleri normal olmalı ve köpek iyileşecektir.

Tabii ki, köpeğiniz ne kadar çok sarımsak yerse, semptomlar o kadar şiddetli olur ve teşhis edilmezse ve tedavi edilmezse, bunun ölümcül olması imkansız değildir. Bazı cinslerin Sarımsak'a daha duyarlı tepki verdiği bilinmektedir.

Tecrübelerime göre, Japon ırklarının sarımsak alımıyla birlikte ciddi semptomlara sahip olma olasılığı daha yüksektir, ancak bunun neden olduğu açık değildir.

Köpeğim Sarımsak Yedi: Ne Yapmalıyım?

Yatan hasta köpek

Köpeğiniz az miktarda sarımsak yiyorsa (düşmüş tek bir diş gibi) ve düzenli olarak değilse, muhtemelen endişelenmenize gerek yoktur. Onları yakından takip edebilir ve karın rahatsızlığı veya soluk diş eti belirtilerini izleyebilirsiniz - ancak bunların olabileceğini unutmayın. aşikar hale gelmesi birkaç gün sürer . Ancak köpeğiniz birkaç karanfil yemeye karar verirse veya küçükse, Japon kökenli veya bir süredir sarımsak takviyesi alıyorlarsa, aşağıdaki adımları takip etmek iyi bir fikirdir.Adım 1: Köpeğinizin Daha Fazla Sarımsak Yemesini Önleyin

Yapmak isteyeceğiniz son şey, siz bakmıyorken daha fazla sarımsak yediklerini bulmaktır - bu nedenle, bir dökülme varsa, köpeğinizi kapatıp pisliği çabucak temizlemelisiniz ki diğer evcil hayvanlar tehlikede olmasın.

Adım 2: Derhal Veterinerinizi Arayın

Veterineriniz, sonraki adımlarda size tavsiyede bulunacak en iyi kişidir. Köpeğinizi hasta etmenizi tavsiye edebilir veya toksini emmesi için bazı aktif kömürler yazabilir ve köpeğinizin toksik bileşikler vücut tarafından emilmeden geçmesine yardımcı olabilirler.

3. Adım: Önerilirse Köpeğinizi Veterinere Alın

Köpeğiniz, veterinerinizi endişelendirecek kadar sarımsak yemişse veya semptomlar gösteriyorsa, hastaneye yatış gerekli olabilir. Oksijen tedavisi, hala çalışan kırmızı kan hücrelerinin daha az çabayla daha fazla oksijen taşımasına izin verdiği için genellikle gereklidir. Güçlü antioksidanlar genellikle kırmızı kan hücrelerinin sarımsağın etkileriyle savaşmasına yardımcı olmak için verilir. Sarımsak yemenin bir sonucu olarak şiddetli anemisi olan köpekler için bazen IV sıvıları ve hatta kan transfüzyonları gereklidir.

Sarımsağa Sağlıklı Alternatifler

Çiğ gıda bekleyen köpek

Yavrularınızı besleyebileceğiniz Sarımsak için daha sağlıklı birçok alternatif var. Hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık yapabilecek farklı meyve veya sebzeler arıyorsanız, aşağıdakileri test etmenizi öneririz:Diğer Sıkça Sorulan Sorular

Sarımsak söz konusu olduğunda köpek sahiplerinden duyduğumuz diğer bazı genel sorular aşağıdadır. Bir şeyi kaçırdığımızı düşünüyorsanız, yorumlar bölümüne bize bir satır yazmaktan çekinmeyin!

Köpeğim Sarımsaklı Ekmek Yerse Ne Olur?

Sarımsaklı ekmek genellikle iyidir. Sarımsaklı ekmek yapımında çiğ sarımsak kullanılmadığı sürece köpeğiniz için sorun teşkil etmemelidir. Çoğu sarımsaklı ekmek ticari olarak yapılır ve sarımsak aromasını oluşturmak için bir toz kullanılır. Sıfırdan yapıyorsanız ve kullanıyorsanız çiğ sarımsak dişleri , köpeğinizin alerjik olmadığı sürece sorun yaratması için önemli miktarda tüketmesi gerekir.

Köpeğim Sarımsak Tozu Yerse Ne Olur?

Yine, bu ne kadar olduğuna bağlı olacaktır. Az miktarda tüketilen sarımsak tozu büyük olasılıkla hiçbir soruna neden olmazken, bir şişe bütünüyle olacaktır. Her zaman tavsiye ederiz veterinerinize başvurmak ve köpeğiniz herhangi bir düzensiz davranış sergiliyorsa, onu hemen veterinere götürmeniz önerilir.Köpeğim Karanfil Sarımsak Yerse Ne Olur?

Bu, tüketilen miktara bağlıdır. Tam bir sarımsak soğanı yalnızca yaklaşık 7 gram sarımsak içerir. Bu nedenle, köpeğinizin zehirli olması için aralığa geçmek için iki tam ampul yemesi gerekir. Yavru köpeğiniz küçük bir diş sarımsak yediyse, şansları iyi olacaktır. Yine, daha fazla rehberlik için veterinerinize başvurmanızı öneririz.

Neden Köpek Mamasına Sarımsak Koyuyorlar?

Kafa karıştırıcı bir şekilde, sarımsağın bazı sağlık yararları olduğu düşünülüyor ve çok küçük dozlarda güvenli olduğu düşünülüyor. Asıl sorun, sarımsağın olumlu etkilerinin çok azının kanıtlanmış olması ve sarımsakla köpeklerle aynı sorunları yaşamayan insanlarda çalışılmış olanların olmasıdır.

Buna ek olarak, araştırmalar artık sarımsak zehirlenmesinin zaman içinde küçük dozlarda ve tek seferlik yüksek dozlarda meydana gelebileceğini göstermiştir. Peki neden sarımsak ve sarımsak yağı köpek mamasında kullanılır ? İyi, yulaf ezmesi gibi , sarımsak ve sarımsak yağı tadı güzel kılar. Ve şimdiye kadar, onu bu çok, çok düşük dozda beslemede herhangi bir büyük problem olmadı. Bu nedenle, yapmaya devam ettiler.

Son düşünceler

Üzümlere benzer sarımsak köpekler için zehirlidir. Ancak, yavru köpeğiniz çok az miktarda tüketmişse muhtemelen iyidir. Çok küçük bir köpeğiniz veya bir Japon cinsiniz olmadıkça, muhtemelen veterinere acele etmenize gerek yok bir defaya mahsus tek bir karanfili gizlice sokarlarsa. Ancak sarımsak tüketimini kesinlikle minimumda tutmaya çalışmalısınız. Yiyeceklerindeyse, onu daha fazla desteklemez veya onları kenara itme riskini alırsınız.corgis dökmek

İnternette sarımsağın güvenli olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var gibi görünse de, tartışmayı kimin yaptığını düşünmek iyi bir fikirdir. Takviye şirketleri ve bazı gıda şirketleri sarımsağın güvenli olduğunu söylüyor. Ve yapacaklardı, çünkü size ürünlerinden bazılarını satmak istiyorlar.

Veteriner hekimler ve zehir merkezleri güvenli olmadığını söylüyor. Bunun nedeni, bundan hiçbir şey kazanmamalarıdır. Sarımsak içermeyen çok sayıda iyi yiyecek ve pire önleme seçeneği olduğu için, olası risklerden kaçınmanızı ve sarımsaktan tamamen kaçınmanızı tavsiye ederim. Üzgünüm Fido - artık sarımsaklı ekmek yok!

Yorumlar