Geyik Kafası ve Elma Kafası Chihuahua: Farklılıklar ve Benzerlikler

Geyik Kafası ve Elma Kafası Chihuahua: Farklılıklar ve Benzerlikler

Yani bir Chihuahua'ya karar verdiniz ve şimdi kalan tek kararınızın kısa saçlı mı yoksa uzun saçlı bir Chihuahua mı olmak olduğunu düşündünüz, değil mi? Yanlış! Geyik kafası Chihuahua ve elma başlı Chihuahua aynı köpek cinsi olmasına rağmen, farklı bir görünüme sahipler ve farklı sağlık sorunları var, bu yüzden kesinlikle düşünülmesi gereken bir şey.

aidi köpek fiyat

Elma başı, yuvarlak bir alnı ve daha büyük gözleri olan Chihuahualar için kullanılan bir terimdir, oysa geyik kafası daha dar bir kafatasına sahiptir ve kafası genç bir geyiğinkine benzer. Dünya kulübelerinin çoğunda kabul edilen tek şekil elma başıdır, ancak aynı zamanda geyik kafasından daha fazla sağlık sorunu da vardır. Geyik kafası, Chihuahua cinsinde daha az yaygındır, ancak birçok köpek ebeveyni, ikisinin daha dostça ve daha itaatkar bir mizacına sahip olduğunu gözlemler.Bu yavrular şu şekilde karıştırılmamalıdır: chihuahua karışımları ve elma başı ile geyik kafası Chihuahua arasındaki farklara bakacağız ve doğrudan ayrıntılara dalacağız.

Tarih

Chihuahua, Amerika Birleşik Devletleri'nin 9inci Yüzyıl , şimdi Meksika olarak bilinen yerden. Atalarının benzer ancak çok daha büyük görünen bir Techichi olduğuna inanılıyor. Erken Toltec toplumundaki geçmişi bilinmemektedir, ancak Aztekler Toltekler'i fethetti ve Chihuahua çok popüler oldu. Hastaları iyileştirdiklerine, geleceği tahmin ettiklerine ve sahibinin ruhuna öbür dünyada rehberlik edeceğine inanılan, sahibinin yanında feda edilip yakıldılar. İspanyollar Aztekler'i fethettiğinde, daha az popüler hale geldiler ve sayıları önemli ölçüde azaldı.Amerikalılar cinse ilgi duyduklarında, örneklerin çoğu Meksika Chihuahua Eyaleti ve Chihuahua olarak bilinmeye bu şekilde başladılar. Yolcular onları Amerika'ya geri götürdü, cinsi rafine etti ve gösterilere dahil etti. Midget adlı ilk 'resmi' Chihuahua, American Kennel Club'a kayıtlı (AKC) 1904'te yayınladı ve o zamandan beri büyük bir hit oldu. Onlar çok popüler aile hayvanı ve AKC şu anda onları 33 olarak sıraladırd Amerika'daki en popüler köpek ve o şu şekilde tanımlanıyor: 'Büyüleyici, Zarif ve Şımarık' .

Onlar da oynadılar Önde gelen roller, Legally Blonde’un yardımcısı, Chihuahua geyik kafası olan Bruiser Woods gibi ve aynı zamanda bir elma başı Chihuahua olan Paris Hilton’un Tinkerbell'i gibi ünlülerin de favorisi. 2006'da Ohio'dan Midge adlı bir Chihuahua, ilk Polis köpeği Chihuahua; o, geleneksel Alman Çobanlarının giremediği küçük alanlara girmeyi tercih eden bir uyuşturucu avcısı köpek. Bu eğilim dünyanın geri kalanında tam olarak tutulmuş olmasa da, bu suç çözen köpek uyuşturucu ticaretini bozdu ve birçok kanun ihlalcisini sokaklardan aldı.

Görünüm

İlk olarak, var iki tür Chihuahua , uzun tüylü ve kısa tüylü ve elma başı ve geyik kafası her iki tipte olabilir. Cins bir küçük boy köpek cins standartlarına göre kim aşmamalıdır 6 pound ağırlık olarak ve genellikle 5-8 inç boyunda . O, en küçük köpek ırkı! Bazen yavrunun sadece ona bakarak hangi kafaya sahip olduğu net değildir, bu yüzden bunu anlamanın en iyi yolu ebeveynlerine bakmaktır. 1 yaşında tamamen olgunlaşır ve genellikle 6 ayda tamamen büyür.Elma şeklindeki kafa, en popüler Chihuahua, çünkü şu anda AKC cinsi standartları tarafından tanınan tek kafa şekli. 'Çok yönlü bir' elma kubbesi 'kafatası'. Daha kısa bir ağzı var. 90 derecelik açı namlu ve kafatası arasında veya aynı zamanda anlatıldığı gibi bir 'L' şekli. Ayrıca daha fazlasına sahip belirgin şişkin gözler geyik kafası Chihuahua ile karşılaştırıldığında. Elma kafasının da bir Molera Kafatasında yumuşak bir nokta olan geyik kafasına kıyasla. Elma başının, geyik başlı kardeşinden daha küçük kulakları vardır.

Elma başı, tanınan tek kafa şekli olduğu için, konformasyon gösterilerinde sunulabilirken, geyik kafası yapamaz. Bununla birlikte, geyik başının çeviklik veya itaat gibi performansla ilgili herhangi bir olayda yer alması engellenmez.

Geyik şeklindeki kafa, iki şekil arasında daha az popüler olanıdır, ancak önemli bir miktarda değildir. Genellikle geyik başları daha büyük uzatılmış çene çizgisine sahip elma kafalarından daha. Onlar bir .. sahip daha dar kafatası, ve ağızları ile kafatası arasındaki açı, elmadan daha az bir açıdadır, normalde etrafta 45 derece. Elma kafasına göre daha uzun boyunlu ve daha büyük kafalıdır. Ayrıca daha uzun bacakları var ve kısa ve elma başı gibi çömelmek yerine daha ince görünüyor. Geyik kafası ikisinden daha büyük olmasına rağmen, oyuncak geyik kafaları var. Biraz var daha büyük kulaklar bu yine, yavru geyiğe benzer.Gizemli Toltec geçmişi nedeniyle, neden iki farklı kafa şekli olduğu veya bu farkın ne zaman meydana geldiği bilinmemektedir. Antik Toltek sanatı, hem geyik hem de elma şeklindeki kafaları tasvir eder. Kuramsal olarak kafa şekli nedeniyle geyik kafası Chihuahua bir haç Techichi ve Çin Tepeli aynı zamanda oyuncak grubunun bir parçası olan ve mizaç olarak benzer olan köpek.

Mizaç

Chihuahua'nın kafa şeklinin mizaçlarını herhangi bir şekilde etkilediğine dair hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, birçok Chihuahua ebeveyni geyik kafalarının elma kafasına kıyasla daha sosyal ve daha itaatkar kişiliklere sahip olduğunu söylüyor. Ancak, büyük olasılıkla onların çevre ve yetiştirme mizaçlarını oluştururlar ve başlarının şeklinin bunda hiçbir etkisi yoktur.

Hem elma başı hem de geyik kafası eşit derecede kendinden emin, zeki ve inatçıdır. İkisi de bir saçma sapan yaklaşım ve aptallara kolay kolay acı çekmeyin. Buna rağmen, hayatı seven çok neşeli yavrulardır. Oynamayı severler ve ailelerine karşı çok arkadaş canlısı ve şefkatlidirler. İkisi de arsız olarak tanımlanıyor terrier benzeri mizaç nitelikler, bu yüzden fasulye dolu demektir! Onlar arkadaşlık arzulamak , bu onları çok sosyal yapar, ancak aynı zamanda acı çektikleri anlamına gelir. ayrılık kaygısı .

Chihuahua'nın da olduğu bilinmektedir. çok havlı düzgün eğitilmediğinde ve sosyalleşmediğinde. Bu sonuçlanabilir aşırı koruma ve davranışları düzeltilmezse çabuklaşabilir. Onlar ikisi de yabancılara karşı dikkatli olmak ve bir şeyden veya birinden hoşlanmıyorlarsa, o zaman bunu bileceksiniz. Yani, peşinde olduğunuz küçük bir koruyucu köpekse, bu adamların oldukça bekçi köpeği oldukları biliniyor.Köpek 'oyuncak grubunun' bir parçası olmalarına rağmen her ikisinin de orta av sürüşü Bu, küçük ve tüylü bir şey gördüklerinde onu kovalayacakları anlamına gelir! İkisi de çok hızlıdır, ancak geyik başının daha uzun bacakları olduğu ve elma kafasından daha atletik olduğu için, bir şey gözüne takılırsa, elma kafasından çok daha hızlı gözden kaybolur.

Cesur kişilikleri nedeniyle, chihuahualar diğer ırklarla karıştırmak için popüler köpeklerdir. Bunun bazı harika örnekleri chug köpek karışımı , Pomchi , ve dachshund chihuahua karışımı .

Sağlık

Chihuahua’nın ömrü ortalama olarak, 14-16 yaş , ancak köpeklerin en uzun ömürlerinden birine sahip oldukları biliniyor ve genellikle 20 yaş civarında yaşıyorlar. Elma kafasına göre daha az sağlık sorunu olan geyik kafası, daha uzun yaşam ikisinin dışında.

Elma başının şekli ve daha kısa ağızları, onun muzdarip olduğu anlamına gelir. Solunum Problemleri geyik kafasından daha fazla. Elma başının daha yoğun acı çektiği kabul edilir. Brakisefalik Sendrom geyik kafasından daha düz bir yüzü olduğu için. Brakisefali Sendromu, düz yüzün neden olduğu ciddi solunum yolu hastalıkları için kullanılan genel bir terimdir. Aynı zamanda sıcağa maruz kaldıkları ve sıcakken vücut sıcaklıklarını düzenlemekte zorlandıkları anlamına gelir. Olabilecek ciddi bir sendromdur hayatı tehdit eden Bu nedenle, eğer potansiyel bir sahipseniz, bunun yavrularınız ve sizin için ne anlama geldiğini ve onu en iyi nasıl yöneteceğinizi araştırdığınızdan emin olun.Ek olarak, elma başı da daha çok acı çekmeye meyillidir. çöken trakea . Bunun neden olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak bunun daha küçük ve daha zayıf bir nefes borusuna sahip olduğu için olduğuna inanılıyor. Daha küçük köpekler, büyük köpeklerden daha hızlı nefes alırlar ve bu nedenle, bir gazoz pipetinin emildiğini ve duvarların hava akışını engellediğini hayal ederseniz, Chihuahua'nın boynunun içinde olabilecek şey budur.

Elma başı, çıkıntılı gözlerinden dolayı da daha yatkındır. göz yaralanmaları ve enfeksiyonları , geyik kafasından daha çok. Bu nedenle, gözlerinin olması gerektiği gibi olmadığını fark ederseniz, onu derhal Veterinere götürün.

Hem elma başı hem de geyik kafası molera olarak bilinen şeye sahip olabilir, basitçe söylemek gerekirse, bu bir kafatasında yumuşak nokta Kafatasının yeni doğmuş insan bebeğindekine benzer şekilde düzgün bir şekilde kaynaşmadığı yer. Ancak Molera Chihuahua’nın üzerinde olgunlaştıklarında normalde birbirine kaynaşmaz. Bu, cins standartlarına göre kabul edilmesine rağmen, nihayetinde korumasız bir alandır ve bu nedenle sağlığı için tehlikeli olabilir. Veteriner hekimler ve birçok cins meraklıları, bunun tamamen ırktan çıkarılması gerektiğini savunuyor. Elma başının, geyik kafasından daha çok moleraya sahip olma olasılığı daha yüksektir.Yukarıdakilerin yanı sıra, aynı sağlık sorunlarını paylaştıkları bilinmektedir. Göre ulusal cins kulübü Chihuahua’nın ebeveynlerinin, test etmek için kalp muayenesinden geçmesi gerekir. Mitral Kapak Hastalığı , göz sağlığını test etmek için bir oftalmolog değerlendirmesi ve diz eklemlerinin patella değerlendirmesi. Tüm bunlar, yavrunun bunları alması için gereklidir. sağlık sertifikaları .

Egzersiz ve Eğitim

Elma başı ve geyik kafası hem egzersizlerinde hem de eğitimlerinde benzerdir. Hem elma hem de geyik kafası olarak kabul edilir orta enerjili köpekler ve ihtiyaç duyduğu gibi 30 dakika bir gün. Chihuahua, özellikle yoğun egzersiz gerektirmez ve bu nedenle yürüyüş, egzersiz olarak yeterli olacaktır. Kapalı bir bahçeniz varsa, mutlu bir şekilde etrafta iyi bir boğuşma yaşarlar. kuşları ve sincapları kovalamak . Elma kafasının nefes alırken daha fazla acı çekeceğine dikkat edin, bu nedenle daha sıcak günlerde egzersizi izlenmelidir. Gerekirse, onları sadece sabahın erken saatlerinde ve daha soğuk olduğu gecenin ilerleyen saatlerinde çıkarın.

Bu adamlar oldukça zeki yavrular ve bu nedenle komutları hızlı bir şekilde aldıkları bilinmektedir. Ancak onlar şiddetle bağımsız ve bu nedenle, bugünün eğitime katılma günü olmadığına karar verirlerse, o zaman başarılı olma olasılığınız düşüktür. Bu nedenle erken itaat eğitimi çok önemlidir. Yapışık havlamaları ve yabancılara karşı uzak durmaları nedeniyle, sosyalleştirmek diğer insanlarla ve daha büyük köpeklerle rahat etmeleri için çok erken. Chihuahua'nızı eğitmeyi planlıyorsanız, şuna baktığınızdan emin olun. Chihuahua büyüklüğünde koşum takımları bu inatçı cins için geçişi kolaylaştırmak için.

Beslenme

Elma başı ve geyik kafası aynı beslenme ihtiyaçlarına sahiptir. İkisinin de etrafına ihtiyacı var ½ fincan günlük yiyecek miktarı, ancak bu, boyutlarına ve aktivite seviyelerine bağlı olacaktır. Eğer bir kucak köpeği iseler, biraz daha azına ihtiyaçları olacak ve eğer bütün gün sincap peşinde koşuyorlarsa, biraz daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyulacaktır. En küçük ırklardan biri olmasına rağmen hala en iyi besinler sağlıklı tutmak için onu beslediğinizden emin olun üstün kaliteli mama . Çoğu Chihuahua standart boy bisküvileri yemekte zorlandığı için bisküvilerin ondan büyük olmadığından emin olun.Bakım

Bakım ihtiyaçları, hem elma başı hem de geyik kafası için aynıdır, çünkü bu yalnızca ceket türü o sahip. Kısa tüylü bir Chihuahua ise, haftada bir lastik eldivenli bir fırça, onun parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için yeterli olacaktır. Uzun saçlı bir Chihuahua ise, saçlarının karışmamasını sağlamak için haftada iki kez fırçalanması gerekecektir.

Düzenli olarak fırçalandığı sürece, Chihuahua sadece bir banyo Her iki ay. Chihuahuas döken Bu nedenle, onu yönetmek için düzenli bakım alışkanlıklarını sürdürmek isteyeceksiniz.

Her küçük köpekte olduğu gibi, sahip oldukları gibi daha küçük ağızlar ve dişleri daha büyük bir köpeğin dişlerinden daha sıkıdır, bu durumda dişlerinin fırçalanması gerekir iki veya üç kez herhangi birini önlemek için bir hafta periodontal hastalıklar.

Fiyat

Bir Chihuahua yavru köpeğinin fiyatı ortalama olarak, 300 - 500 ABD Doları saygın bir yetiştiriciden ve bu hem elma başı hem de geyik kafası için. Bir Chihuahua'yı arıyorsanız şampiyonluk soyu yaklaşık 1.500 $ 'dan başlayarak onlar için çok daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Yine de unutmayın, geyik kafaları gösterilemediği için bu sadece elma başı durumunda geçerlidir!

Elma kafalı Chihuahuaların doğumu, kafatasının şekli ve doğum kanalından geçerken meydana gelebilecek zorluk nedeniyle genellikle daha zordur. Bu nedenle, genellikle sezaryen doğum ve bu nedenle yavru fiyatı, yetiştiriciye bağlı olarak biraz daha fazla olabilir. Bununla birlikte, yaygın bir köpek yetiştiricileri oldukları için, bu ekstra maliyeti hesaba katmama eğilimindedir.

Yetiştiriciler ve Kurtarmalar

Amerika Chihuahua Kulübü (CCA), Amerika'daki etik kurallarını imzalayan yetiştiricileri listeler; bu, katı süreçleri desteklemek en iyi ıslah uygulamalarını sağlamak için. Onların cins rehberi bu yetiştiricileri eyaletlere göre listeler. Özellikle biriyle ilgileniyorsanız Kafa şekli , o zaman yetiştiriciye bunun sizin için önemli bir faktör olduğunu söylemeyi unutmayın.

Bir köpeği kurtarmak, yapılacak harika bir şeydir. Sadece yukarıda belirtilen maliyetlere kıyasla biraz para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda öksüz köpek sevgi dolu bir yuva! Bir Chihuahua'yı kurtarmakla ilgileniyorsanız, CCA ayrıca kurtarıcıları eyaletlere göre listeler ve bu bağlantı bulunabilir. buraya .

Son düşünceler

Elma başı ve geyik kafası çok farklı şekilli kafalara sahiptir ve farkı görmek için bir Chihuahua uzmanı olmanız gerekmez. Elma başının daha yuvarlak bir alnı vardır ve geyik yavru bir geyiğe benzer. Baş ve burundaki farklılıklar nedeniyle, tüm potansiyel sahiplerinin bilmesi gereken farklı sağlık sorunları vardır.

Başlarının şeklinin mizaçları üzerinde çok az etkisi vardır ve bu muhtemelen onların yetişmelerinin bir sonucudur. Herhangi bir eğitimi, tımarlamayı veya beslenme ihtiyacını da etkilemez.

Kimi seçmeye karar verirseniz verin, büyüklüğüne rağmen size uzun yıllar boyunca bol bol kahkaha ve anı verecek harika bir aile hayvanı alacağınızı bilin!

Yorumlar

Carol
Çok bilgilendirici bir makale için çok teşekkürler. Geyik kafamı seviyorum. Birbirimizi kurtardık!
Kelly Wilson
Geri bildiriminiz için teşekkürler Carol! Chihuahuaları da seviyoruz!
David MacLane
Kısaca Dinamita (Dynamite) Dina adında bir Apple Head kızım var. İnsanlar bana her gün onun bir Chihuahua olup olmadığını soruyorlar ve ben de onlara standart bir Apple Head cinsini incelemelerini söylüyorum ve sonra beni aynı cins olduklarına ikna etmeye çalışıyorum. Dina'nın daha uzun bacakları, daha uzun boynu, daha uzun yüzü, daha dar kafatasları, daha fazla dişleri var ve hiçbir şey klasik bir Chihuahua'ya benzemiyor. İnsanlara Toltec'lerin eski Techichi köpeğinden geldiğini söylüyorum. Çalışmalarımda beni geyik başlarının gerçek Chihuahua'lar olduğuna ikna edecek hiçbir şey bulamadım ve DNA kanıtı bana onun aslında bir Chihuahua olduğunu gösterene kadar o bir Techichi olarak kalacak. Elma kafalarının, mümkün olan en küçük köpeği üretme çabalarında yetiştiriciler tarafından yaratılan genetik mutantlar olduğuna inanıyorum. Bunu, çöp bebekleri ve cücelikten etkilenen bazı köpekleri üreterek yaparlar. İki türün çıplak kafataslarına bakın, Geyik ve Elma, ve bunların aynı cins olduğuna inanıyorsanız… sizin için iyi… ama ben değilim.
Kelly Wilson
Yorumunuz için teşekkürler David!
GREG
Hem cins, hem elma başı hem de geyik kafası chihuahua var. Eğlenceden bahsediyorsun… Eşim ve ben ikisinden de zevk alıyoruz… Değerli ve Şımarık… sizi seviyoruz kızlar!
Kelly Wilson
Yorumunuz için teşekkürler Greg, kulağa meşgul bir ev gibi geliyor!
Sandra
Bir elma kafam ve bir geyik kafam var. İkisini de sev! Yeni insanların yanındayken elma kafam daha agresif. Küçük geyik kafam bir kız gibi çığlık atıyor ve koşuyor !!
Kelly Wilson
Sandra'ya yorum yaptığınız için teşekkürler, kulağa eğlenceli küçük köpekler gibi geliyor!
Amy M Brown
Bir geyik başım var (Evee) 2 yaşında ve bana korkunç bir durumdan verildi 4
Kelly Wilson
Harika bir köpek Amy'ye benziyor! Uğrayıp yorum yapmak için zaman ayırdığınız için teşekkürler!