Köpekler Limon Yiyebilir mi? Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Limon Yiyebilir mi? Köpekler İçin Güvenli mi?

Misket limonu yaygın meyvelerdir ve birçok tarifte de içerik maddesi olarak kullanılır. Bu nedenle birçok hanenin evinde limon olabilir.

Ayrıca, tepkilerini filme almak için köpeklerine narenciye besleyen insanların sosyal medyadaki videolarını da görmüş olabilirsiniz ve bunu kendi başınıza denemenin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun cevabı hayır olacaktır.Köpeğinizin limon yemesi durumunda olası yan etkileri de dahil olmak üzere limonu daha ayrıntılı olarak inceleyelim ve köpek arkadaşınızın sağlığı ve refahı için hangi meyvelerin daha iyi bir seçim olduğunu öğrenelim.

İçindekiler
 1. Limon Nedir?
 2. Limon Köpeklerin Yemesi İçin Güvenli mi?
 3. Misket Limonu Köpekler İçin Kötü mü?
 4. Kireç Bazlı Yemekler ve İçecekler
 5. Köpekler İçin Güvenli Meyveler
 6. Sıkça Sorulan Sorular
 7. Son düşünceler

Limon Nedir?

 Dışarıda bir avuç limonun yanında yatan köpek
Limonların çoğu Meksika'nın sıcak iklimlerinde yetişir.

Misket limonu, şekli limona benzeyen ancak biraz daha küçük, parlak yeşil turunçgillerdir. ve genellikle tüm yıl boyunca marketlerde bulunur. Meyvenin lezzetli bir tadı vardır ve çeşitli tuzlu yemeklerde (salsalar, köriler ve marinatlar), limonlu turta gibi tatlılarda ve lezzetli margaritalar gibi kokteyllerde kullanılır. Misket limonu dilimleri genellikle garnitür olarak veya diğer birçok içeceğe ekstra lezzet katmak için kullanılır.

Limonlar İnsanların (ve kobayların) kendi vitaminlerini üretemedikleri için dış kaynaklardan ihtiyaç duydukları C vitamini açısından zengindir. . Köpekler gibi diğer türler, bunu kendileri sentezleyebildikleri için diyetlerinde ekstra C vitamini gerektirmezler.Limon Köpeklerin Yemesi İçin Güvenli mi?

Hayır. Misket limonu aslında köpekler için zehirlidir. ASPCA dahil olmak üzere köpeklere turunçgil türü meyvelerin verilmemesini tavsiye eder. Limonlar Ve greyfurt ve limonlar. Çoğu köpek bu meyvelerin tadından hoşlanmaz, ancak dışarıda her şeyi deneyebilecek bazı köpekler vardır.

Evcil hayvan zehirlenmesinin acil tedavisi korkutucu ve maliyetli olabilir. bu yüzden mutlaka dikkate alın evcil hayvan sigortası sevgili yavru köpeğiniz için büyük sağlık sorunları yaşamaya başlamadan önce. Gençleştirmek önemlidir çünkü önceden var olan koşullar normalde çoğu şirket tarafından karşılanmaz.

Köpeğinizi güvende tutmak için, Limonları erişilemeyecek bir yerde veya güvenli bir dolapta kapatmalısınız. . Herhangi bir ıhlamur bitkiniz varsa, köpeğinizin bunlara erişimini kısıtlamalı ve ideal olarak onu denetlemelisiniz; çünkü bitkinin herhangi bir bölümünü ve meyvesini yemek yan etkilere neden olabilir. Köpekler ayrıca bitki veya meyve kabuğuyla temas ettiğinde de deri döküntüleri gelişebilir.Az miktarda limonun veya suyunun kazara yutulmasının çok fazla soruna neden olması muhtemel değildir. ancak köpeğinizi herhangi bir yan etki açısından izlemelisiniz.

Misket Limonu Köpekler İçin Kötü mü?

Misket limonu köpekler için kötüdür ve asla onlara verilmemelidir. Kabuk ve öz, yüksek düzeyde psoralen bileşikleri ve limonen ve linalool esansiyel yağları içerdiğinden özellikle toksiktir. . Ihlamur bitkileri ve yaprakları da bunlardan büyük miktarda içerir. Bu bileşiklerin neden olduğu yan etkiler kusma ve ishalden karaciğer yetmezliğine kadar değişmektedir. Köpeğiniz çok miktarda limon yerse, bu yağların artan miktarları nedeniyle daha yüksek risk altındadır. Bu nedenle, küçük bir parça limon yemenin sorun yaratması pek olası değildir, ancak büyük bir kısmı ciddi yan etkilere neden olabilir.

Üzgün ​​​​Karınlar

Misket limonu bazı köpeklerde kusma ve ishal gibi sindirim bozukluklarına neden olabilir. Çoğu durumda bu kendi kendini sınırlayan bir durumdur limon suyunun köpeğinizin bağırsağında neden olduğu tahriş nedeniyle. Ancak köpeğiniz birden çok kez kusarsa veya uyuşuklaşırsa veteriner tavsiyesi almalısınız.Işığa duyarlılık

Köpeğinizin cildi ıhlamur bitkisinin yapraklarıyla veya ıhlamur kabuğuyla doğrudan temas ederse, kızarıklıkla ortaya çıkabilir. Bu döküntüler güneş ışığına maruz kalındığında daha da kötüleşebilir. Bu şekilde temas ederse, narenciye yağlarının tüm izlerini gidermek için cildini su ve sabunla iyice yıkayın. Kızarıklık gelişirse tavsiye için veterinerinizle konuşun.

köpekler neden kıçını yalar

Karaciğer yetmezliği

Limonun veya kabuğunun aşırı tüketimi köpeklerde karaciğer sorunlarına neden olabilir. Köpeğinizin karaciğerinde hasar varsa, mide-bağırsak rahatsızlığı, nöbetler ve çöküş belirtileri gösterebilir. Çoğu köpek limonun tadını sevmez ve fazla tüketmez, bu yüzden şükürler olsun ki bu nadir görülen bir durumdur.

Sindirim Yolu Tıkanıklığı

Köpeğiniz limonu bütün olarak yiyorsa veya kabuğunun kabuğunu çok fazla yiyorsa, o zaman sindirim sisteminde bir tıkanıklık gelişebilir. Bu tıkanıklık oldukça ciddi olabilir. tedavi edilmezse köpeğiniz çok hastalanır. Misket limonunun kabuğu ve özü çok liflidir ve sindirilemez, yani köpeğinizin midesinde parçalanmayacaklardır.

Tüketilen küçük miktarlardaki kabuklar nispeten değişmeden geçebilir, ancak büyük miktarlar sıkışıp kalabilir. Tıkanma belirtileri arasında kusma, ishal (veya kabızlık), karın ağrısı, uyuşukluk ve bayılma yer alır. Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veterinerinizle konuşun.Kireç Bazlı Yemekler ve İçecekler

 Küçük köpek, içinde limon olan margaritayı yalıyor
Limon içeren bazı yiyecek ve içecekler köpeklere zararlı başka bileşenler de içerebilir.

Misket limonu birçok alkollü içeceğin içinde bulunur. Köpekler alkolün etkilerine insanlara göre çok daha duyarlıdır. bu yüzden tehlikeli durumlara yenik düşebilir alkol zehirlenmesi kireç bazlı alkollü bir içecek içerlerse.

Margaritalar, caipirinhalar ve mojitoların hepsi limon içeren kokteyllerdir, ancak limon dilimleri diğer birçok içecekte onları süslemek ve lezzet vermek için kullanılır; örneğin gazozlar (kola gibi). Bu içecekler aynı zamanda evcil hayvanlarımıza zararlı olabilecek yüksek düzeyde kafein de içerebilir.

Misket limonu suyu

Köpeğinize limon suyu verilmemelidir. Limonun konsantre bir şeklidir ve bazıları ilave şeker veya tatlandırıcı da içerebilir. Çoğu köpek ilk etapta bu ürünün tadından hoşlanmayacaktır, ancak içerlerse sorunlara neden olabilir.

Salsa, Köriler ve Diğer Lezzetli Yemekler

Bazı Salsa ve köri gibi limon içeren tuzlu yiyecekler köpeğinize verilmemelidir. Misket limonu sadece yan etkilere neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda tariflerde de yan etkiler olabiliyor. soğanlar veya kırmızı biber de zararlı olabilir. Soğanlar bir parçasıdır allium ailesi evcil hayvanlarımızda tehlikeli hemolitik anemiye neden olabilen bir grup bitki (soğan, sarımsak, frenk soğanı, pırasa vb.).Soğan, kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara neden olarak onların kırılmasına neden olur. Bu, vücutta oksijen taşıma kapasitesinin çok daha düşük olduğu anlamına gelir. Bu nedenle anemik hayvanlar solgun, zayıftır ve çökebilir. Misket limonunun yanı sıra kırmızı biber ve diğer baharatlar sindirim rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle bunlardan kaçınılması en iyisidir.

Anahtar kireç pasta

Limonlu turta, limonun ana malzemelerinden biri olduğu klasik bir tatlıdır. Biz bu tatlının tadını çıkarırken köpeğimize ikram etmemeliyiz. Limon sorun yaratmanın yanı sıra tatlının şeker ve kalori açısından da yüksek olması evcil hayvanlarımız için sağlıklı değildir. Bazen bu tarifte krema kullanılır ve bazı köpekler süt ürünlerindeki doğal şekeri (laktoz) sindiremediğinden sindirim rahatsızlığını da tetikleyebilir.

Köpekler İçin Güvenli Meyveler

 Kaseden Yaban Mersini Yiyen Köpek
Yaban mersini köpekler için güvenli ve popüler bir meyveli atıştırmalık ve tatlı ikramdır.

Köpeğinize biraz meyve ikram etmek istiyorsanız, aşağıdaki listeden bazılarını deneyebilirsiniz. yavrular için güvenli meyveler ancak o zaman bile, herhangi bir karın rahatsızlığından kaçınmak için ona bir seferde yalnızca küçük miktarlar verin: • Yaban mersini
 • Muz
 • Armutlar
 • Mango
 • Kavun
 • Çilekler

Malısın Asla köpeğinizi herhangi bir meyve yemeye zorlamayın —bazı köpekler tadı sevmez. Ancak istekliyse, bu güvenli meyvelerden ara sıra küçük miktarlarda tüketmek iyi olur. Limonları ve turunçgilleri kendinize saklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğiniz limon kabuğu yerse ne olur?

Misket limonu kabuğu, yüksek düzeyde psoralen bileşikleri ve limonen ve linalool esansiyel yağlarını içerdiğinden özellikle toksiktir. Bunlar sindirim bozukluklarına neden olabilir ve çok konsantre formlarda köpeklerde karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Misket limonu kabuğu da çok sindirilebilir değildir, bu nedenle köpeğinizin sindirim sisteminde bir tıkanmaya (tıkanıklığa) neden olabilir ve bu da onu ciddi şekilde rahatsız edebilir.

rus coban köpekleri

Bir köpeğin kusmasına ne kadar kireç neden olur?

Köpekler, lezzetli ve narenciye tadı nedeniyle limonun tadını sevme eğiliminde değildirler, bu nedenle nadiren çok fazla yerler. Toksinlerin çoğu limon kabuğunda ve bitkide mevcuttur, dolayısıyla meyvenin etinden ziyade bu kısımları tüketerek fakirleşme şansları daha yüksektir. Bu nedenle etkiler değişken olabilir; bazı köpekler oldukça küçük miktarlarda yemek yedikten sonra kendilerini iyi hissetmeyebilirler. diğerleri ise daha büyük miktarları tolere edebilir.

Köpekler limon suyu içebilir mi?

HAYIR. Çoğu köpek limon suyunun tadını sevmez ve onlara limon suyu vermenin beslenme açısından hiçbir nedeni yoktur. . Köpeğiniz yanlışlıkla az miktarda limon suyu tüketirse, sindirim bozukluğunun bazı hafif belirtileri gelişebilir. Köpeğinizin belirgin kusma ve ishal nedeniyle durumu çok kötüyse, veteriner yardımı almalısınız.Son düşünceler

Köpeğimi limonla besleyebilir miyim? Köpeklerin diyetlerinde limona ihtiyaçları yoktur. Köpeğinize besin açısından hiçbir şey katmazlar ve mide rahatsızlıkları gibi olumsuz yan etkilere neden olabilirler.

Köpeğinizin kazara az miktarda kireç (örneğin tek bir dilim limon) yerse, bunun çok fazla hasara yol açması pek olası değildir. Ancak daha büyük miktarlar sorunlara neden olabilir. Köpeğinize limon içeren yemek veya tarifler de vermemelisiniz çünkü bunların birçoğu evcil hayvanınıza zararlı olabilecek başka bileşenler de içerir.

Yorumlar