Yardım! Köpeğim Az önce Petunyaları Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Yardım! Köpeğim Az önce Petunyaları Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğiniz biraz petunya yediyse, muhtemelen endişelisin köpekler için zehirli olabileceklerini söyledi. Sonuçta, çoğu köpek sona erecek yememeleri gereken bir şey yemek zamanın bir noktasında yemek yemek. Petunyalar, birçok insanın bahçelerini aydınlatmak için kullandığı hoş, neşeli bir yazlık yatak takımı veya asılı sepet bitkisidir. farklı diğer bitkiler Petunyaları kışın çok dert etmenize gerek yok çünkü yazın çiçek açar ve sonbahara kadar sürer. Var birkaç farklı petunya türü , çeşitli renklerde.

Petunyalar köpekler için gerçekten güvenli mi? kısa cevap evet, petunyalar aslında köpekler için oldukça güvenlidir ve yavrularınız birkaç tane yemişse genellikle endişelenmenize gerek yoktur. Yavru köpeğinizin alerjisi varsa veya çok fazla tüketmişse, veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekebilir.Aşağıdaki makalede, petunyaların köpekler için neden genellikle güvenli olduğundan bahsediyoruz. Biz de kapsarız ne yapmalısın Köpek arkadaşınızın alerjik reaksiyonu varsa veya bir oturuşta çok fazla yemişse. Hadi atlayalım!

labrador retriever karışımı

İçindekiler

Petunyalar Köpekler İçin Zehirli midir?

farklı ortancalar veya laleler , Petunyalar zehirli çiçekler değil ve bu nedenle bir Mükemmel seçim Evcil hayvanınız varsa bahçenize ne ekeceğinizi seçerken. Bu bitkilerin yutulmasının herhangi bir zarar verme olasılığı düşük olsa da, yavrularınızı onları yemeye aktif olarak teşvik etmemelisiniz. Bu, kazara zehirli olabilecek diğer çiçekleri yemelerine yol açabilir.ASPCA'nın raporu yok petunya bitkisinin herhangi bir parçasının köpekler için toksik olmak . Kediler ve tavşanlar gibi diğer evcil hayvanlar için toksik olduklarına dair bilinen bir rapor da yoktur. Herhangi bir bitki materyalinden büyük miktarda yemek, bir köpeğin hafif mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle, toksik olmasa da, köpeğinizin bahçe yataklarınızdan herhangi bir şey yemesini engellemelisiniz.

Köpeğim Petunyaları Az önce yedi: Şimdi ne olacak?

Çiçek tarhında köpek

Petunyaları tükettikten sonra köpeğiniz olumsuz tepki veriyorsa, aşağıdaki adımları atmak isteyeceksiniz.

Yine, çoğu petunya tüketimi vakasında, pek bir şey yapman gerekecek . Ancak köpeğiniz mide rahatsızlığı, uyuşukluk veya güçsüzlük belirtileri gösteriyorsa, yavrularınızın ihtiyaç duydukları uygun bakımı aldığından emin olmak için hemen atmanız gereken bazı adımlar vardır.Adım 1: Fido'yu Güvenli Bir Alana Yerleştirin

Daha fazla yemesini önlemek için köpeğinizi bölgeden uzaklaştırın. Petunyaları yerken herhangi bir soruna neden olmaması gerekirken, onu vazgeçirmelisiniz. Ayrıca, bahçenizdeki diğer potansiyel olarak zararlı bitkileri almadıklarından emin olmak için yavrularınızı uzakta tutmak isteyeceksiniz.

Adım #2: Yakındaki Bitkileri Kontrol Edin

Yakınlarda yarısı yenmiş başka bitkiler olup olmadığını kontrol edin. Bazıları daha zararlı olabileceğinden, diğer bitki veya çiçeklerinizden herhangi birinin yenilip yenmediğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Yavru köpeğinizin tükettiği başkaları varsa, veterinerinizle iletişime geçtiğinizde elinizin altında olması için bir liste yapın.

Adım #3: Köpeğinizin Sağlığını Kontrol Edin

Yavru köpeğinizin sağlıklı ve duyarlı göründüğünden emin olun. Çoğu köpek petunyaları yedikten sonra kesinlikle iyi olacaktır, bu nedenle köpeğiniz sağlıksızlık belirtileri gösteriyorsa, tüketebilecekleri başka bir şey olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.4. Adım: Araştırmanızı Yapın

Yavrularınızın yemiş olabileceği diğer bitkileri tanımlayamıyorsanız, kontrol edin. ASPCA web sitesi . Veterineriniz için bitki listenizi formüle etmenize yardımcı olması için bu kaynağı kullanın. Yavru köpeğiniz potansiyel olarak zehirli bitkiler yediyse, derhal veterinerinizle iletişime geçmeniz gerekecektir.

Adım 5: Veterinerinizle İletişime Geçin

Endişeniz varsa veterinerinizi arayın. Düzensiz davranışlar fark ederseniz veya sadece petunyalardan başka bir şey yediklerinden endişeleniyorsanız, veterinerinizi tavsiye almak için aramak isteyebilirsiniz.

Ya Köpeğim Bütün Bir Petunya Bitkisini Yiyorsa?

Eğer yavrunuz az önce tükettiyse tüm petunya bitkisi , aslında herhangi bir zarara neden olması pek olası değildir. Benzer karahindiba , ve Hibiskus türlerinin çoğu , Petunyalar evcil hayvanlar için güvenli bir bitkidir. Birçok köpek sahibinin bahçelerinde bulunur ve bu bitkinin tüm kısımlarını içerir.

Köpeğiniz yüksek miktarda bitki materyali yemişse, bu, normal diyetinin dışında herhangi bir şey yemekte olduğu gibi, kendi kendini sınırlayan hafif bir gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca, yavrunuz bütün bir bitkiyi yerse, bir strafor kap tüketti veya tesisin gelmiş olabileceği diğer ambalajlar. Emin olmak için kontrol etmek isteyeceksiniz.Köpek arkadaşınız ise daha fazla ilgili işaretler gösteriyor uyuşukluk, halsizlik, oryantasyon bozukluğu, şiddetli kusma veya ishal gibi durumlarda, bahçenizde tüketmiş olabilecekleri başka bitki olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nedeni ne olursa olsun, evcil hayvanınız olumsuz tepki veriyorsa tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Petunya Zehirlenmesi Tedavisi

Veterinerde Köpek Muayenesi

Toksisite reaksiyonunun ciddiyetine bağlı olarak, veterineriniz en iyi tedaviyi belirleyecektir.

Var özel bir tedavi yok köpeklerde petunya tüketimi için. Bu bitkiler çoğu yerli tür için toksik değildir. Herhangi bir yan etki görmeyi beklememelisiniz ve tıbbi müdahaleye gerek yoktur.

Eğer yavru gösteriyorsa toksisite belirtileri , daha sonra tedavi için veterinerinize götürmelisiniz. Tüketmiş olabilecekleri başka bir şey olması ihtimaline karşı hazırlıklı olmak istersiniz. Petunya bitkilerini yemiş olmaları, kafanızı karıştıran bir 'kırmızı ringa balığı' olabilir. Farkında olmadığınız başka şeyler de olabilir.Veteriner hekiminiz fizik muayene yapmak diğer şeylerin yanı sıra, şişkinlik ve rahatsızlık için köpeğinizin zihinsel durumunu, kalp atış hızını ve karnını kontrol etmek için. Herhangi bir endişeleri varsa, bazı ek testler yapılmasını önerebilirler.

Bu, enfeksiyon veya anemi belirtileri için hematolojiyi kontrol etmek için bir kan paneli ve karaciğer, böbrek ve kan şekeri gibi şeyleri değerlendirmek için biyokimya içerebilir. Kusma ve ishal nedeniyle dehidratasyon varsa, intravenöz sıvılar ve izleme için hastanede kalmaları gerekebilir.

Köpeğimin Petunyaları Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Teriyer Bahçede Çiçek Yeme

Yavru köpeğiniz bahçenizi seviyorsa, petunyalarınızı yemesini önlemenin birkaç yolu vardır.Köpeğiniz bahçe bitkilerinize sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, o zaman denemek ve onları durdurmak isteyebilirsiniz . Yavrularını güvende tutmak ve bahçeni mahvetmelerini engellemek istiyorsun.

isteyebilirsiniz bahçenizin bölümlerini çitle kapatın böylece yavrularınız yoğun bitkili bölgelerden uzak tutulur. Alternatif olarak, köpeğinizin çiğnemesini önlemek için bitkilere acı elma gibi acı tat veren spreyler püskürtmeyi düşünebilirsiniz. Sadece kullandığınız spreyin hem bitkiler hem de hayvanlar için güvenli olup olmadığını kontrol edin.

Sonuç olarak, yavrularınızı bitkilerden uzak durması için eğitmek, sorunları önlemenin en iyi yolu . Hatırlamasını iyileştirmek için tıklama eğitimi gibi olumlu takviyeleri düşünün, böylece bitkilerinize yaklaşıyorsa onu tekrar kolaylıkla onlardan arayabilirsiniz. Yıkıcı köpek davranışlarıyla mücadele ediyorsanız, bir davranışçı veya köpek eğitmeni size yardımcı olabilir.

corgi karışık ırklar

isteyebilirsiniz zehirli bitkileri çıkarın veya yeniden dikin köpeğiniz ısrarcı bir suçluysa bahçenizden. Bu, eğitim programlarını uygulamaya başlarken onları güvende tutmaya yardımcı olacaktır. Egzersizi artırmak ve zihinsel uyarılmalarını geliştirmek için oyuncaklar ve oyunlar sağlamak da yıkıcı davranışları azaltmaya yardımcı olabilir.Bazı ilaçlar, özellikle steroidler, köpeğin iştahını artıracaktır. İştah artışı da olabilir bazı ciddi hastalıkların belirtisi diyabet ve Cushing gibi. Yavru köpeğiniz aniden bitkileri ve görünen her şeyi yemeye başladıysa, hiçbir şey olmadığından emin olmak için bir veteriner ziyareti düşünebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Petunya yemek bir köpeği öldürür mü?

Hayır, petunya yemek köpeğinizi öldürmemelidir. Evcil hayvan dostu bahçelerde bulunabilecek toksik olmayan harika bir bitkidir. Bahçenizde güvende olabilecek diğer güvenli çiçekler şunlardır:

  • Afrika menekşeleri
  • orkide
  • Kalmak
  • ayçiçekleri
  • güller
  • Lavanta
  • Frezyalar

Köpeğim petunya yaprağı yerse ne olur?

Tıpkı çiçek gibi, yapraklar da zarar vermemelidir. Tabii ki, çok fazla şey iyi değildir ve köpeğiniz bir Petunya'dan bir yığın yaprak yerse, veterinerinizle iletişime geçmenizi öneririz. Köpeğiniz hastalık veya uyuşukluk belirtileri gösteriyorsa hızlı hareket etmek özellikle önemlidir.

Köpeğim neden aniden bitki yiyor?

Zihinsel uyarım eksikliği, köpeklerin sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı bir yöntem olarak veya belki de dikkatinizi çekmenin bir yolu olarak (olumsuz dikkat de olsa!) yıkıcı davranışlar sergilemelerine neden olabilir. Köpeğinizin egzersiz rejimini, onları mutlu etmeye ve teşvik etmeye yardımcı olmak için artırıp artıramayacağınızı görmeye değer.

Egzersiz yapmak, enerjiyi yakmanın iyi bir yoludur, ancak sadece dışarı çıkıp yeni kokular ve manzaralarla havayı değiştirmek bile köpekler için aynı derecede önemlidir. Evcil hayvanınızla oynamak ve onları tımar etmek de onlara bolca olumlu ilgi gösterecektir.

Köpekler ayrıca altta yatan tıbbi durumlar nedeniyle davranış veya iştahta değişiklikler gösterebilir. Pika, köpeklerin bitki veya toprak, yatak takımı, taş vb. diğer öğeler olabilecek gıda dışı maddeleri yediği bir durumdur. Altta yatan herhangi bir beslenme eksikliği olmadığından emin olmak için köpeğinizin eksiksiz ve dengeli bir evcil hayvan maması diyetinde olduğundan emin olun. .

Veterinerinizle konuşun, özellikle köpeğiniz başka anormal semptomlar gösteriyorsa. Polifaji veya iştah artışı, çeşitli tıbbi bozukluklarla birlikte görülebilir. Bazı şeyleri daha fazla araştırmak için herhangi bir teşhis testinin gerekli olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunabilirler.

Hangi çiçekler köpekler için zehirlidir?

Özellikle köpeğiniz bitkileri çiğnemekten hoşlanıyorsa, bahçenizde yetiştirmekten kaçınmanız gereken bazı çiçekler var! Bazıları tüketildiğinde ölümcül olabilen bazı yaygın zehirli bahçe çiçeklerinin kısa bir listesi:

Nergis: Bitkinin herhangi bir kısmı ciddi gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir, özellikle de bazı köpeklerin kazıp çiğneyeceği soğanlar.

Yüksük eldiveni: Bu bitkinin içindeki zehirler kalp üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olabilir.

çuha çiçeği: Bu çiçekler kusma, depresyon ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Orkide: Bazı orkide sorunlara neden olabilir, ancak genellikle toksik değildirler.

Orman gülleri: Bitkinin tüm kısımları kusmaya, depresyona ve hatta komaya neden olabilir.

zambaklar: Bunlar köpekler için toksik olabileceği gibi kediler için de çok toksik olabilir.

Laleler: İçermek laleler Köpeklerde salya akması, kusma ve nefes almada zorluk gibi sorunlara neden olan glikozitler. Nergislerde olduğu gibi, ampuller özellikle zararlı olabilir.

Ya köpeğimin petunyalara alerjisi varsa?

Birçok köpek bahçe bitkilerine hiç ilgi göstermez, bu nedenle bazı durumlarda bu bitkiler bizi asla endişelendirmeyebilir, ancak olası tehlikelerin farkında olmaya değer.

bernedoodle vs goldendoodle

Genellikle, çoğu köpekte alerji deri döküntüsü şeklinde ortaya çıkar. Şiddetli alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdir. Yavru köpeğiniz uyuşuk davranıyorsa, kesinlikle veterinerinize başvurmak ve köpeğinizi görmek için getirmek isteyeceksiniz.

Son düşünceler

Petunyalar bir iyi çiçek seçimi Çok evcil hayvanlar için güvenli oldukları ve toksik olmadıkları için bahçenizde bulundurmak. Bununla birlikte, köpeğiniz bitkilere sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, genel olarak köpeğinizin zihinsel uyarımını iyileştirmeye çalışmalı ve davranışları üzerinde çalışmak için bir eğitim rejimi uygulamalısınız.

Eğer sen herhangi bir endişen var Köpeğinizin hastalık belirtileri gösterdiğini düşünüyorsanız, evcil hayvanınızda araştırılması gereken başka bir şey olması ihtimaline karşı bir veterinerle görüşün.

Yorumlar