Kalbinizi Çalacak 17 Mavi Köpek Irkı

Kalbinizi Çalacak 17 Mavi Köpek Irkı

Köpeklerin gerçekten mavi kürkleri olabilir mi? Mavi köpek ırklarını tartışırken ortaya çıkan pek çok soru var. Birçok kişi mavinin doğal olarak oluşan bir renk olup olmadığını ve eğer öyleyse nasıl olduğunu bilmek ister.

Mavimsi renkli kürkler aslında birçok köpek ırkında normal, doğal ve sıklıkla görülen bir kürk rengidir. Bazıları daha koyu ve çok renkli görünür. Mavi renk, yavrunun genetiğiyle bağlantılıdır ve yavrunun miras aldığı genler tarafından belirlenir.Büyük ve küçük, mavi köpek ırklarının listesi oldukça büyüktür, ancak bu durum bazı ırklarda diğerlerinden daha sık görülür. Hemen içeri girip bu güzel renkli yavrulardan 17'sini tanıyoruz.

İçindekiler
 1. Doğal Olarak Mavi Bir Köpek Var mı?
 2. Mavi Köpek Genetiği
 3. Mavi Köpek Irkları
 4. Renk Seyrelmesi Alopesi
 5. Son düşünceler

Doğal Olarak Mavi Bir Köpek Var mı?

Evet, mavi renk köpeklerde doğal olarak oluşan bir renktir. Ancak bu gölge gerçekte seyreltik bir siyahtır. Gördüğümüz renk gerçek bir lacivert veya kobalt değil, bazen çok koyu görünebilen gümüş ve gri tonlarıdır. Hiçbir köpek doğal olarak safir veya peygamber çiçeği renginde değildir. çizgi filmler , reklamlar veya parlak kapri boyası.

'Gerçek mavi' olarak kabul edilen köpekler, siyah saçları seyrelten seyreltik gene sahip siyah saçlara sahiptir. daha açık veya mavimsi görünmesini sağlar.Mavi Köpek Genetiği

 Kıdemli Blue Heeler köpeği

Köpek tüylerinin rengi her yavru köpeğin sahip olduğu benzersiz genetiğin karışımından kaynaklanır . Her köpek yavrusu alır genetik bilgi her iki ebeveynden gelen genler denir. Genler, her bir ebeveynden birer tane alınan alel çiftlerini içerir. Bu aleller rastgele olarak yavrulara aktarılır. Biri dominant, diğeri resesiftir. Baskın alel, kaplama rengi gibi spesifik özellikleri belirleyecektir.

Her ne kadar köpeklerde geniş bir kürk rengi yelpazesi mevcut olsa da, köpeklerin kürk renklerinin kökeninde yalnızca iki ana pigment vardır . Bunlar melaninin iki formu olan eumelanin (siyah) ve feomelanindir (kırmızı).

Köpeklerin kürk renginde 8 gen yer almaktadır. Bu genlere loci denir. Bu 8 renk geni şunlardır:

 • A(agoti) ) – Bu konum, kürk desenlerini kontrol eder. Agouti geni saça salınan melanin miktarını kontrol edebilir.
 • B (kahverengi) – B, köpeklerde kahverengi, çikolata ve karaciğer rengiyle ilgilidir. B lokusu 2 kahverengi alel içerir. Baskın olan B ve resesif olan b. Siyah pigmentasyonu kahverengiye seyreltmek için iki resesif alelin eşleşmesi gerekir. Kahverengi alel ayrıca kürklerinde sarı veya kırmızı pigmentasyon bulunan bazı köpeklerde ayak tabanlarının ve burunlarının rengini de etkiler.
 • D (seyreltilmiş) – D lokusu kaplama pigmentasyonunun seyreltilmesinden sorumludur. Melanofilin (MLPH) genindeki bir mutasyon nedeniyle oluşur. Mutasyon rengin seyrelmesine neden olur. Baskın D aleli tam renkle ilişkilidir ve resesif D aleli seyreltiktir. Bir köpek yavrusunun kürkünün siyahtan mavimsi griye ve kırmızı pigmentasyonun krem ​​rengine açılması için 2 resesif D lokusunu miras alması gerekir.
 • E (uzantılar) – Bazı cinslerin sahip olduğu siyah yüz maskesinden uzatma lokusu sorumludur. Aynı zamanda kırmızı veya sarı kürk rengini de belirleyen locus'tur. Genin baskınlık sırasına göre sıralanan dört aleli vardır: melanistik maske (Em), grizzle (Eg), siyah (E) ve kırmızı (e).
 • H (alacalı) – Harlequin, çeşitli renk kombinasyonları ve benekli desenler yaratan, beyaz taban kürklü ve siyah yamalara sahip köpeklerden sorumludur.
 • K (baskın siyah) – K lokusu baskın siyah, Brindle ve açık kahverengi renkleri kontrol eder.
 • M (merle) – M, merle renklenmesinden sorumlu lokustur. Alel, düz renklere ve seyreltilmiş pigment lekelerine sahip, düzensiz görünümlü bir kaplama oluşturur. Merle yalnızca siyah pigmenti seyreltir.
 • S (lekelenme) – S, asimetrik, özel ve alacalı dahil olmak üzere farklı renk desenleri oluşturmaktan sorumlu aleldir.

Seyreltme geni resesiftir, yani bir köpeğin iki kopyayı miras alması gerekir – her ebeveynden bir tane – mavimsi rengi görüntülemek için. Bir köpeğe yalnızca bir kopya miras alınırsa, geni taşıyacak ancak seyreltik rengi sergilemeyecektir.Mavi kaplamalı köpekler arasında farklılıklar vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Palyaço – Harlequin ceket modeli genellikle renk sıçramaları olan beyaz bir tabana sahiptir. Birçok kişi Harlequin'i Merle ile karıştırıyor. Harlequin'in daha büyük parçaları, daha canlı tonları vardır ve bir veya iki renk içerir. Renklenme Büyük Dane'de sıklıkla görülür.
 • Merle – Merle, çeşitli griden mavimsi tonlara sahip lekeli bir cekettir. Bunlar biraz kahverengi ve siyah ve iyi miktarda beyazla karıştırılır. Merle renkli köpeklere bazen alacalı da denir.
 • Kene – İşaretli bir palto, küçük noktalar ve gri tonlarda sıçramalar içeren beyaz veya daha açık renkli bir tabana sahiptir.
 • Brindle – Brindle paltolar çeşitli renk ve tonlar içerir. Brindle yavruları genellikle ten rengi ve kahverengi lekeler içeren temel renk olarak daha koyu bir griye sahiptir. Bazen neredeyse şeritler gibi görünebilir.
 • Geyik yavrusu - Açık kahverengi, derinden açık griye kadar değişen seyreltilmiş bir renk tonudur. Bazı yerlerde geyik yavrusuna leylak veya Isabella denir.

Mavi Köpek Irkları

Uzun bir köpek ırkları listesi arasında birkaç renk tonu vardır. Bu ırkları alfabetik olarak listeledik.

1. Avustralya Sığır Köpeği

 Mavi topuklu köpek

Ayrıca denir Blue Heeler veya Red Heeler, Avustralya Sığır Köpeği birçok kişinin mavimsi olduğunu düşündüğü ilk cinstir. Avustralyalılar genellikle siyah ve kahverengi tonlarında üç renkli paltolar vardır. Bu yavrular ilgi çekici ve benzersiz bir görünüme, enerjik ve gösterişli bir kişiliğe sahiptir. Avustralyalıların sıklıkla heterokromyası (iki farklı renkli göz) vardır; bu durum sivri, dikkatli kulakları, kare burunları, sıcak gözleri, gür kuyrukları ve kaslı boyunlarıyla birleşerek onlara sevimli ama tuhaf bir görünüm kazandırır. Topuklular 35 ila 50 pound'a ulaşıyor ve bu da onları orta büyüklükte yavrular yapıyor.

Kırmızı ve Mavi Topuklular sanılanın aksine farklı türler değildir. Mavi çeşidin gri, siyah ve beyaz renkli bir ceketi vardır. Red Heeler'ın kahverengi, siyah ve beyaz kürkü vardır. Her iki çeşit de son derece enerjiktir ve yüksek miktarda fiziksel egzersize ihtiyaç duyar. Her ne kadar sevimli ve çekici görünse de Avustralyalı herkese göre bir yavru değildir. Kendini adamış, deneyimli, yüksek enerjili sahiplere ihtiyaçları var.2. Avustralya Çoban Köpeği

 Kırmızı koşum takımı olan mavi merle Avustralya Çoban köpeği ormanda kalıyor

Adlarında Avustralyalı olmasına rağmen, cins aslen Fransa ve İspanya arasında bulunan Pirene Dağları'ndan gelmektedir. Cins sonunda Avustralya'ya doğru yola çıktı ve Border Collies ve Collies ile çiftleştirildi. Karışık köpek olarak tanındı Avustralya Çoban Köpeği . Başlangıçta çiftçi ve çalışan köpekler olarak yetiştirilen bu yavrular hâlâ çalışkan ve sadıktır. Avustralyalılar gibi bu köpeklerin de çok fazla enerjisi var. Her zaman biraz eğlenmeye hazır olan aktif sahiplere ihtiyaçları var.

Avustralya Çobanları 40 ile 65 pound arasında bir ağırlığa sahip. Dost canlısı yüzleri ve gözlerine doğru sarkan üçgen şeklindeki kulakları var. Aussie Shepherd'ın da sıklıkla heterokromisi vardır. Çift katmanlı kürkleri uzun ve kabarıktır. Mavi merle, cins standardı tarafından kabul edilen bir renktir ve bulunması nispeten yaygındır. Ayrıca siyah, kırmızı ve kırmızı merle olabilirler.

3. Mavi Dantelli

Mavi Dantelli AKC tarafından resmi olarak tanınan bir cins olmasa da bu yavrular, onlarla tanışanlar için unutulmazdır. Lacy'ler İngiliz Çoban Köpekleri, Tazılar ve kurtların bir karışımıdır, muhtemelen çakallar ve koku tazıları. Lacy, 1800'lü yıllarda Teksas'taki çiftçiler, çobanlar ve avcılar tarafından geliştirildi. Bu köpekler çalışkan, dayanıklı ve hızlı öğrenen köpeklerdir, bu da onları çiftlikte veya çiftlikte çalışmak için en iyi seçim haline getirir. Blue Lacy, 2005'ten beri Teksas Eyalet Köpeği olarak hizmet vermektedir.

Dantellilerin kürkleri mavimsi renkte olabileceği gibi kırmızı ve üç renkli de olabilir. Mavimsi kaplamalı çeşit, gümüşi griden neredeyse siyaha kadar bir renk tonuna sahip olabilir. 25 ile 55 pound arasında ulaşırlar. Yüksek enerji, inatçı doğa ve yüksek av güdüsüyle, çok fazla fiziksel ve zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyarlar ancak doğru sahibi için sadık aile hayvanlarıdırlar.4. Çov ​​Çov

Güçlü, kabarık Chow, mavimsi tüyler geliştirebilen başka bir cinstir. . Vücut ağırlığı 45 ila 70 pound arasında olan tüylü kürkleri bu köpeklerin çok daha büyük görünmesini sağlayabilir. Gezegendeki en eski köpek ırklarından biri olduğuna inanılıyor. Chow'lar bir zamanlar sarayların koruyucusu olarak görev yaptı. Bağımsız bir yapıya ve koruyucu bir doğaya sahip olmalarına rağmen bugün sevimli aile hayvanlarıdırlar.

Chow'un kalın çift kürkü pürüzlü veya pürüzsüz olabilir. Her iki çeşit de mavi dahil çeşitli renklerde gelir. Chow'ların ayrıca katı mavimsi veya siyah dilleri vardır. Mavimsi kürküyle birleştiğinde Chow Chow oldukça farklı görünen bir yavru olabilir.

5. Büyük Danua

 Çimenlerin üzerinde bir domuzu çiğneyen Great Dane köpek yavrusu's ear

Büyük Danimarkalılar mavimsi renkli bir paltoyla görülen yaygın bir türdür. Düz renkler oldukça tercih edilen ve aranan bir kaplamadır. Dev Büyük Dane, 16. yüzyıl Almanya'sından geliyor. Cins büyüktür, bu da onların zorlu görünmesini sağlar, ancak bu köpekler çok tatlıdır. Büyük Danimarkalılar 110 ila 175 pound veya daha fazlasına ulaşan dev bir türdür.

Büyük Dane'nin mavimsi tonu genellikle çelik veya koyu gümüş grisi olarak tanımlanır. Paltoları kısa, çok yumuşak ve dokunuşu neredeyse ipek gibi. Büyük Dane'nin kürkünün güzel görünmesini ve güzel hissetmesini sağlamak için en kaliteli beslenmeye ihtiyacı vardır. Büyük Dane'de merle, brindle ve harlequin desenleri yaygındır. Büyük boyutlarına rağmen Büyük Dane biraz tembel olabilir ve halkına çok bağlı olabilir. Günde iki kez güzel, kısa bir yürüyüşe ve yavaş bir getir oyununa ihtiyaçları var. Bu yavrular akıllı ama biraz yaramaz ve unutulmaz arkadaşlardır.6. Tazı

 Tazı Tembel Olmak

Mavi, Greyhound'un en nadir renklerinden biridir ve görülmesi inanılmaz bir manzaradır. Katı, benekli ve açık kahverengi olabilirler. Gerçekten mavi Tazılar burunları mavimsi renktedir ve tonları daha koyu barut grisinden açık pudra rengine kadar değişebilir.

Tazılar 50 ila 85 pound veya daha fazlasına ulaşabilir. Hızlarıyla ünlüler ama ağır egzersizi sevmiyorum. Nazik olmalarına rağmen güçlü bir avlanma içgüdüsü vardır ve daha küçük evcil hayvanların peşinden koşarlar. Tazılar doğası gereği çok hassastır ve sahiplerine nazik bir dokunuşa ihtiyaç duyarlar.

7. İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda kurt köpeği çoğundan çok daha büyük bir türdür. Bu köpekler 105 ila 120 pound veya daha fazlasına ulaşır. Kayıtlara geçmiş en uzun köpek cinsidirler , pençeden omuza 30 ila 32 inç ayakta duruyor. Hatta bazıları 180 pound veya daha fazlasına ulaşıyor. Arka ayakları üzerinde ayağa kalktıklarında yetişkin bir adamın üzerinden geçebilirler.Devasa İrlanda Kurt Köpeği genellikle gri olsa da, mavi, siyah çizgili, ters çizgili, açık kahverengi, kırmızı, krem, buğday, kırmızı buğday ve beyaz renklerde de olabilirler. Çoğu zaman göğüslerinde beyaz lekeler bulunur. İrlandalı bir Wolfhound'un çok fazla alana ve sevgiye ihtiyacı var. Naziktirler ve hiper değildirler ancak önemli miktarda egzersiz gerektirirler.

8. İtalyan Tazısı

İtalyan Tazısı tüm tazıların en küçüğüdür, sadece 7 ila 14 pound'a ulaşan muhteşem, güzel, oyuncak boyutlu bir köpek türüdür. Görünüş olarak daha büyük Greyhound'a benzeyen bu yavrular atletik ve enerjiktir. Cins genellikle mavi olarak tanımlanır. Açık kahverengi, İtalyan Tazı paltosunda sıkça rastlanan bir renktir. Hızlı hareket ediyorlar ve tam hızda küçük gri bir bulanıklık gibi görünüyorlar. Genellikle düz veya mavi ve beyaz kürkleri vardır.

İtalyan Tazılarının kökeni eski Mısır'a kadar uzanabilir. Başlangıçta av köpeği olarak yetiştirilen bu yavrular popüler yoldaşlardır. Bazen Iggy olarak da adlandırılırlar, insanlara karşı çok yapışkan ve şefkatli olabilirler. ancak diğer evcil hayvanların peşinden koşmaları muhtemeldir. Genel olarak, bu küçük camgöbeği renkli yavru, tatlı, aile dostu bir arkadaştır.

9. Kerry Mavi Teriyer

 Kerry Mavi Teriyer

Kerry Blue Terrier kimsenin unutamayacağı bir köpektir. Göz kamaştırıcı ve benzersiz görünümleriyle ünlü olan bu yavrular aynı zamanda güçlü bir kişiliğe de sahiptir. Gür sakalları nedeniyle kalabalığın içinde göze çarpıyorlar. Güçlü, asil ve gururlu bu köpekler koruyucu ve sadık aile köpekleridir. Onlar ayrıca hipoalerjenik ve yap dökülmez Bu da onları alerjisi olanlar için popüler bir seçim haline getiriyor.Bu teriyerlerin ağırlığı 33 ila 40 pound arasındadır. Bu cins o sıkı kıvrılmış mavimsi kürkü dökmez. Renkler koyu barut grisinden açık gümüş rengine kadar değişir. Tüyleri yumuşak ve ipeksi olup çok fazla bakım gerektirir. Kerry Blue Terrier, ister blokta yürüyüşte ister yarışma sahnesinde olsun, gösteriyi durduran bir köpektir.

10. Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff devasa bir köpektir. Mastiff'in kökeni İtalya'nın merkezine kadar uzanabilir ve inanılmaz derecede ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Son derece tanınabilir devasa deri kıvrımları ve devasa sallanan çeneler , cins unutulmaz bir şey değil. Çoğunlukla basitçe Mastiff olarak adlandırılan bu devasa cins, muazzam fiziksel güce sahip, kendini adamış bir bekçi köpeği ve yardımsever bir işçi olma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Gevşek deri, köpeğin ısırıklardan ve ciddi saldırılardan korunmasına yardımcı olan, bilinçli olarak yetiştirilmiş bir özellikti.

Bir Mastiff, 150 ile 200 pound veya daha fazla arasında şaşırtıcı derecede büyük boyutlara ulaşabilir. Resmi dört renk seçeneğinden biri, benekli çizgileri de içeren mavidir. Mavimsi renk nispeten nadirdir ve zaten ilgi çekici görünen köpeğe daha da farklı bir görünüm kazandırır.

11. Kaniş

Hayran olunan Kaniş Birçok Kaniş karışımının yanı sıra mavimsi bir renkte olabilir. Dünyanın en popüler ırklarından biri olan Poodle'ların çeşitli boyutları vardır. Onlar üremek için en iyi seçimdir karışımlar zekaları ve yumuşaklıkları nedeniyle, hipoalerjenik katlar . Sadık, oyuncu ve kararlı Kaniş Oyuncak, Minyatür ve Standart olmak üzere üç boyutta mevcuttur. Aslen Almanya'dan gelen bir su avcısı olan Kaniş, tüm dünyada sevilen bir yavrudur.

Mavi Kanişin seyreltilmiş siyah bir tabakası vardır ve çeşitli tonlarda olabilir. Kanişin renkleri yaşlandıkça değişme eğilimindedir, bu nedenle bazen seyreltilmiş renklerin ortaya çıkması zaman alır. Bazı durumlarda bu süre iki yıla kadar çıkabilmektedir. Mavimsi renkli Kanişler genellikle gök mavisi tonlu yoğun bir gri olarak tanımlanır.

ağız kokusu için en iyi köpek maması

12.Şar Pei

Çin Shar-Pei eski bir köpek ırkıdır. Eşsiz görünümüyle ünlü olan türün tarihi Çin'deki Han Hanedanlığı'na kadar uzanıyor. Bugün bu köpekler, insan ailelerini koruyan inanılmaz derecede sadık evcil hayvanlardır. Bunlar 45 ila 60 pound arasında ulaşabilen orta ila büyük köpeklerdir. Shar-Pei'ler tıknaz ve ilgi çekici görünümleriyle saygı görüyor. Benzersiz kafa şekilleri ve Roly Poly deri kıvrımları nedeniyle sıklıkla küçük su aygırlarına benzedikleri şeklinde tanımlanırlar.

Mavi Shar-Pei'nin gümüş grisi bir tonu vardır, genellikle düz renklidir, koyu kömür renginden mavimsi açık renge kadar değişir. Pençelerin ve burunların etrafındaki kürk genellikle daha koyudur ve kürkün her yerine daha koyu kürk parçaları karışmış olabilir.

13. Tıknaz Kuyruklu Sığır Köpeği

Birçok kişi Avustralya Stumpy Tail Sığır Köpeğini hiç duymamıştır. Ancak AKC'de kayıtlı ve tanınmış bir türdür. Bazılarının söylediğinin aksine, bu yavru sadece kenetlenmiş kuyruğu olan bir Avustralya Sığır Köpeği değildir. Stumpy Tail Sığır Köpeği doğal olarak kısa bir kuyrukla doğar. Cins, Avustralya Sığır Köpeği ile ortak bir atayı paylaşıyor, ancak bugün onlar iki farklı cins. Stumpy Tail Sığır Köpeğine genellikle sadece Stumpy adı verilir.

Tıknaz köpeklerin sağlam, kaslı vücutları, kısa, yoğun dış kürkleri ve daha yumuşak bir astarları vardır. Boyun çevresinde daha uzun saçlara sahip olma eğilimindedirler. Paltoları genellikle mavi, kırmızı ve ten rengi renklerden oluşur. Benekler, lekeler veya merle desenleri dahil olmak üzere farklı desenler içerebilirler. Dost canlısı yüzleri, sivri dik kulakları ve sadık kişilikleriyle daha az tanınan bu köpek harika bir evcil hayvan olabilir. Bu camgöbeği renkli köpekler tarlada koşarken etkileyici bir görüntü oluşturuyor.

14. Tay Sırtı

Tay Ridgeback Amerika Birleşik Devletleri'nde nadirdir ancak bir zarif ve parlak görünümlü bir hayvan. Başları dik, kulakları dikilmiş, mavimsi bir kürke sahip olduklarında oldukça parlak ve çarpıcı görünürler. Bu yavrular 35 ila 75 pound arasındadır. Kaslı, atletik, güçlü ve hızlıdırlar. Bu yavrular, yanından geçen her şeye ulumalarıyla ünlüdür.

Cins Tayland'a özgüdür ve son birkaç yüz yıla kadar dünyanın geri kalanı tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu. Ridgeback oldukça inatçı olabilir ama aynı zamanda son derece sadıktır . Birikmiş enerjinin tamamını dışarı atabilmeleri için sağlam bir sahibine ve çalışacak bolca alana ihtiyaçları var.

15.Weimaraner

 Mavi Weimaraner dışarıda duruyor

Mavi Weimaraner Biraz tartışmalı bir geçmişi var. Bazı düşünce okulları renk tonunu nadir görülen bir renk olarak kabul ederken, diğerleri bunun zayıf genlere işaret ettiğine inanıyor. Weimaraner Büyük avlarda yardımcı olmak için silah köpeği olarak yetiştirilen türün kökeni 19. yüzyıl Almanya'sına kadar izlenebilir. Tamamen büyüdüklerinde 55 ila 90 kiloya ulaşan, güçlü, kaslı ve oldukça arkadaş canlısı bir cinstirler.

Mavi Weimaraner'ın kürkü kömür grisi veya toz halinde seyreltilmiş siyah gibi görünüyor. Renklendirme AKC tarafından tanınmıyor, ancak kayıt olmalarına izin veriliyor ancak yarışmaya katılamıyorlar. Tartışma, ilk tanınmış Blue Weimaraner'ın Amerika'ya getirildiği 1950'lere kadar uzanıyor. Tüyünün rengi nedeniyle köpeğin safkan olup olmadığı konusunda sorular ortaya çıktı.

16. Kırbaç

Whippet'lar inanılmaz hızlarıyla ünlü zarif bir türdür. Greyhound akrabalarından biraz daha küçüktürler ancak kendi başlarına etkileyicidirler. Bu köpeklerin inanılmaz derecede eğlenceli kişilikleri, yüksek enerjileri ve verecekleri çok fazla sevgileri var. 25 ila 40 kilo arasında ulaşırlar ve çok az vücut yağıyla oldukça atletiktirler. Whippet'in uzun kavisli bir boynu, dar bir kafası ve yüksek bir beli vardır.

tazılar mavi ve mavi Brindle dahil olmak üzere çeşitli renklerde olabilir . Bu kaplama renkleri yamalar, lekeler ve lekeler içerebilir. Genellikle diğer cinslere bakılan Whippet, harika bir aile hayvanıdır.

17. Yorkshire Teriyeri

Safkan Yorkshire Teriyerleri veya Yorkies, sevgiyle çağrıldıkları şekliyle çeşitli tonlarda olabilir. Tonlar düz mavi veya karışık renklerin karışımını içerir. Bazı Teriyerler mavimsi gri renkli kürkle doğar, bazıları ise yaşlandıkça renk değişikliği yaşayacaktır. Mavi, cins standardı için resmi bir renktir. Mavi Yorkie paltoları ayrıca ten rengi ve altın rengi lekelerle de gelebilir.

Yorkshire Teriyerleri inanılmaz derecede küçük 4 ila 7 pound arasına ulaşıyor. Teriyerler insanlara karşı son derece sevecen ve arkadaş canlısıdır. Enerjileri yüksek, coşkulu kişilikleri vardır. Bununla birlikte, yüksek bir av dürtüsü var ve bir şeyleri kovalamayı seviyorlar. Yorkie uzun zamandır ailelerin favorisi olmuştur ve küçük evler ve apartman yaşamı için popüler bir seçimdir.

Tüylerinde mavimsi bir renk bulunabilen en tanınmış türlerden bazılarını ele aldık. Seyreltik renklenmenin meydana gelebileceği birçok başka cins vardır. Bunlara Amerikan Staffordshire Teriyeri, Beagle, Staffordshire Boğa Teriyeri, Pitbull, Catahoula Leopar Köpeği, Blue Tick Coonhound, Chihuahua, İngiliz Setter, Sakallı Collie, Boston Teriyeri ve çok daha fazlası dahildir.

Renk Seyrelmesi Alopesi

Renk seyrelmesi alopesi, saç dökülmesine, saçların incelmesine, kaşıntılı, pul pul ve kuru cilde neden olabilen resesif, kalıtsal bir genetik durumdur. Bu durum genellikle açık kahverengi veya mavi kürklü hayvanlarda görülür. Renk seyreltme alopesi aynı zamanda bir tür foliküler displazi olarak kabul edilir. Sahipler kırık saç, kuru, pul pul cilt, bakteriyel enfeksiyonlar, cilt enfeksiyonları ve saç dökülmesini fark edebilir. Genellikle lavanta, mavi-gri, mavi veya ten rengi burunlara sahip ırkları etkiler.

Renk seyrelmesi alopesinin tedavisi olmasa da semptomları tedavi etmek için farklı seçenekler mevcuttur. Herhangi bir tedaviyi denemeden önce endişelerinizi veterinerinizle görüşmeniz ve köpeğinizin pire, akar, cilt enfeksiyonu veya saç dökülmesine katkıda bulunabilecek diğer altta yatan sorunların olmadığından emin olmak için muayene ve test yaptırmanız akıllıca olacaktır. Köpeklerde renk seyreltme alopesi için tedavi seçenekleri arasında topikal merhemler, antibiyotikler, şampuanlar, nemlendirici durulamalar, esansiyel yağ asitleri ve vitamin takviyeleri bulunur.

Son düşünceler

Mavi bir paltoya sahip olmak, bir köpeğin akuamarin veya kobaltın sürükleyici bir tonu olduğu anlamına gelmez. Televizyon ve filmlerde görülenler dışında hiçbir köpek gerçek anlamda safir veya lacivert olmasa da, bu renk birkaç farklı köpek ırkı arasında yaygındır. Bu ceket tonları koyu grilerden açık gümüş tonlarına kadar değişir. Renk herhangi bir cinse özgü değildir ve bazı durumlarda cins standartlarına veya rekabete dahil edilmez.

Popüler bir efsanenin aksine, mavi köpekler nadir değildir, ancak gereken spesifik genetik kombinasyon nedeniyle belirli ırklarda renklenme nadir olabilir. Her yavru gibi bu köpeklerin de sevgiye ve bakıma ihtiyaçları vardır. Eve hangi renk veya cins getirdiğinizden bağımsız olarak, yavru köpeğinizin her zaman bol miktarda yüksek kaliteli yiyeceğe, etrafta koşabileceği güvenli bir bahçeye, günlük egzersize ve düzenli veteriner ziyaretlerine sahip olduğundan emin olun.

Yorumlar