Kediler Enginar veya Kuşkonmaz Yiyebilir mi?

Kediler Enginar veya Kuşkonmaz Yiyebilir mi?

Ocak Milli Enginar ve Kuşkonmaz Ayı'dır. Bir ay süren kutlama, bu besleyici ve sağlıklı sebzelere dikkat çekmeye hizmet ediyor. Burada, kışın ölü vakti, bahçıvanlık veya şehir çiftçiliği meraklılarına ilkbahar ekim mevsiminin yaklaştığını hatırlatıyor. Kuşkonmaz ve enginar büyüleyici sebzelerdir. Her ikisi de, özellikle İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Mısır gibi yerlerde Akdeniz dünyasına özgüdür.

Artichoke and asparagus on a green background by Shutterstock.Enginar ve kuşkonmaz: bir astar

Enginarın ilk yetiştirildiği İtalya, geniş bir farkla hala dünyanın önde gelen üreticisidir. Keşif, keşif ve sömürge girişimleri döneminde - 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar - bu ülkelerden insanlar Uzak Doğu'dan Amerika'ya dünya çapında seyahat ettiler ve yanlarında en sevdikleri mahsulleri, enginarları ve kuşkonmazları getirdiler. İtalyan, Fransız ve İspanyol göçmenler, Mississippi Deltası'na ve Batı Kıyısı'na enginar getirdi.

Photo and drawing of a cat-artichoke by kirstendo on Instagram.

ABD enginar ve kuşkonmaz üretiminin büyük çoğunluğunun gerçekleştiği Kaliforniya'da geliştiler. Kuşkonmaz daha az çevresel kısıtlamaya sahiptir ve çok çeşitli iklimlerde iyi büyür. Bugün Çin, en büyük küresel kuşkonmaz üreticisidir. Çoğumuz, en taze enginarları ve kuşkonmazları eve getirmek için çiftçi pazarlarını tararız veya yerel marketlerin ürün bölümünü tararız, ancak bu yeşil hazineleri kedilerimizle paylaşabilir miyiz?Kediler kuşkonmaz yiyebilir mi?

Lif, vitamin ve mineral yönünden zengin sebzeler olan enginar ve kuşkonmazın kedilerimize sunmanın güvenli olup olmadığını merak etmek tamamen doğrudur. İnsanlar için kuşkonmaz lezzetli ve besleyici bir sebzedir. Az kalorisi vardır, bol miktarda lif içerir, çok çeşitli vitaminler taşır ve mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kalp ve tansiyonumuza iyi gelir. Kedilerimizin çok küçük porsiyonlarda tüketmesi ne zehirli ne de tehlikelidir ama onlar için gerçekten faydalı da değildir.

Portrait of blue-eyed siam cat hunting in green garden by Shutterstock.

Kediler zorunlu etoburlardır. Çenelerini sarabildikleri her şeyi yiyebilen ve yiyen köpeklerin aksine, kediler çok daha titiz yiyiciler olma eğilimindedir. Kesinlikle yeni bir koku veya tada merak ve ilgiyi ifade edeceklerdir, ancak kediler için yiyecekler, etten gelen protein ve yağlar açısından yüksek olduğunda onlar için en yararlıdır. Düzenli olarak kuşkonmaz yiyen bir kedi için birincil risk, yüksek alkali içeriğidir. Çok fazla kuşkonmaz, idrarlarının kimyasal yapısını olumsuz etkileyebilir ve zamanla idrar yolu tıkanmalarına neden olabilir.vahşi hatırlama tarihinin tadı

Kediler enginar yiyebilir mi?

Kuşkonmaz gibi enginar da insan beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya gelince üstün bir sebzedir. Diyet lifi bakımından kuşkonmazdan daha zengin olan enginar da aynı şekilde çok az kalori, yağ veya sodyum içerir. Enginar ayrıca, özellikle C vitamini ve K vitamini bakımından güçlü olan bir dizi vitamin sağlar. Enginar ayrıca kuşkonmazdan daha yüksek karbonhidrat konsantrasyonuna sahiptir. Bizim için sağlıklı, kedilerimiz için sağlıklı, değil mi?

smiling cook kitten with toy vegetables isolated by Shutterstock.

Maalesef durum bu değil. Bitki bazlı diyet lifi insan sindirimi için iyidir, ancak kedilerde ishale neden olması çok fazla zaman almaz. Bir kedinin sindirim sistemi, bitki maddesini işlemek veya parçalamak için donatılmamıştır. Kedi sahipleri için enginar kadar harika bir doğal karbonhidrat kaynağı olsa da, kediler enerjilerini ette bulunan besinlerden alırlar. Bitki bazlı aşırı karbonhidrat, kediler için potansiyel bir sağlık riskidir.Enginar ve kuşkonmaz: bizim için sağlıklı, kediler için pek değil

Düzenli egzersiz yapmamanın yanı sıra kedilerimizin tükettiği mama miktarı, mağazadan satın alınan kedi maması içinde bulunan bitki bazlı karbonhidratların bile tam olarak sindirilemediği veya filtrelenemediği anlamına gelir. Bu sadece kedilerimizde obeziteye değil, zamanla aşırı çalışan bir pankreasa da yol açar. Bir kedinin pankreası tahriş olduğunda, insülin üretimi ve salınımı tehlikeye girer. Bir kedinin pankreası ne kadar az verimli çalışırsa, kedinin kedi diyabeti geliştirme olasılığı o kadar yüksektir.

yabani mama boyutunun tadı

Black cat sitting in vegetable garden by Shutterstock.

Ve bunların hepsi normal diyetlerini kedi maması yedikleri zamandır! Sevdiğimiz yiyecekleri sevgili evcil hayvanlarımızla paylaşmak istememiz doğaldır, özellikle de doğaları gereği sağlıklı yiyecekler olduklarında. Yine de, hayatlarımızı ve samimi anlarımızı kedilerimizle paylaşırken, onların vücut kimyasının bizimkinden temelde farklı olduğunu unutmamalıyız. Bizden çok daha küçükler, bu yüzden ara sıra yapılan muameleler bile hayatları boyunca büyük hasara yol açabilir. Enginar ve kuşkonmaz en sevdiğim sebzelerden ikisidir ama onları kedime vermem.

Kediniz kuşkonmaz veya enginar sever mi?

Kedinize kuşkonmaz tadı vermeyi seçerseniz, yıkanıp pişirildiğinden emin olun. Pişirmek ister buhar, ister kaynatma veya ızgara gerektirsin, tuz veya kediler için tehlikeli olduğu bilinen sarımsak veya soğan içeren diğer baharatlardan arındırılmış olsun. Basitçe pişirilmiş ve çok küçük porsiyonlarda, kuşkonmaz veya enginar bir kediyi eğlendirebilir veya ilgisini çekebilir, ancak normal yiyecek alımlarının önemli bir bölümünü oluşturmamalıdır.Cat watching to the camera with married couple on the background at the kitchen by Shutterstock.

Son olarak, kedilerimiz söz konusu olduğunda taze enginar ve kuşkonmaz en iyisidir. Bu, kedilerimiz için daha fazla gereksiz risk oluşturabilecek katkı maddeleri ve koruyucular içeren konserve veya turşu enginar kalplerini ve kuşkonmazı ortadan kaldırır.

Kedileriniz kuşkonmazla hiç ilgilendi mi? Enginar ne olacak? Yorumlarda bize bildirin! Biz de her zaman iyi bir ıspanak ve enginarlı sos tarifi arıyoruz, bu yüzden beğendiklerinizi aşağıda paylaşın!

Catster ile ilgili hikayeleri okuyun:  • Kediler Granola Barları Yiyebilir mi?
  • Kediler Patlamış Mısır Yiyebilir mi?
  • Egzotik Meyveler Kediler İçin Güvenli mi?
  • Kediler Vejeteryan olmamalıdır

Yorumlar