Coyote vs Dog: Benzerlikler ve Farklılıklar

Coyote vs Dog: Benzerlikler ve Farklılıklar

Çakallar ve köpekler aynı ailedendir, yani uzaktan akrabadırlar. Her ikisi de canis cinsi olan aynı cinse aittir. Çakalların bilimsel adı canis latrans iken, bir köpeğin bilimsel adı canis lupus familiaris'tir. Ancak buna rağmen aralarında benzerliklerden çok farklılıklar vardır.

Var 19 alt tür ve American Kennel Club (AKC) şu anda yaklaşık 280 köpek ırkını tanıyor. Huskies veya tilkiye benzeyen diğer köpek ırkları gibi bazı köpekler, çakal kuzenlerine benzeyebilir. Oysa Pug gibi bazı köpekler çakallara hiç benzemez. Köpeklerin kişilikleri, farklı üreme amaçlarına sahip oldukları ve evcilleştirilmiş evcil hayvanlar oldukları için farklılık gösterirken, çakallar vahşi hayvanlar ve avcılardır.



Bu makale, çakallar ve köpekler arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri yakından incelemektedir. Görünüşlerini, kişiliklerini, sağlıklarını, diyetlerini ve yaşam alanlarını keşfediyoruz. Ayrıca, çakalların köpekler gibi eğitilebilir olup olmadıklarını, evcilleştirilip evcilleştirilemeyeceklerini ve daha fazlasını keşfediyoruz. Öyleyse, çakallar ve köpekler arasındaki karşılaştırmaya bakalım.

Irk Karşılaştırması

Çakal

 • Bilimsel ad havlayan bir köpek
 • Durum Vahşi hayvan
 • Ağırlık 15 - 46 lira
 • Dış görünüş Seksi görünüm, büyük üçgen kulaklar, altın gözler, zayıf vücut
 • Doğal ortam Kuzey ve Orta Amerika
 • Ömür Nadiren son 3 yıl

Köpek



 • Bilimsel ad Canis lupus tanıdık
 • Durum evcil hayvan
 • Ağırlık 3 - 230 lira
 • Dış görünüş Spesifik türe bağlı olarak çok çeşitli görünüm
 • Doğal ortam Dünya çapında
 • Ömür 10 - 16 yıl
İçindekiler
 1. Dış görünüş
 2. Mizaç
 3. Habitat ve Egzersiz
 4. Sağlık ve Beslenme
 5. Eğitim ve Evcilleştirme
 6. Köpekler ve Çakallar Nasıl Etkileşir?
 7. Sıkça Sorulan Sorular
 8. Son düşünceler

Dış görünüş

 Çakal Vs. açık havada köpek
Köpekler ve çakallar arasında birçok fiziksel farklılık vardır.

Erkek çakallar tipik olarak 18 ila 46 kilo ve dişiler 15 ila 40 kilo arasındadır. Onları yapmak akrabaları olan kurttan daha küçük. Köpekler genellikle Chihuahuas gibi 3 pound ağırlığındadır ve İngiliz Mastiff gibi cinsler 230 pound'a kadar, bazen daha fazla ağırlığa sahip olabilir. Bazı köpekler geniş ve hantalken, diğerleri uzun ve zayıftır.

Bazı köpekler çakal gibi görünür. Çek kurt köpeği , oysa Dachshunds gibi ırklar birbirine hiç benzemez. Çakallar kurnaz bir görünüme sahiptir , büyük üçgen kulakları, altın gözleri ve uzun, gür bir kuyruğu vardır. Tüyleri genellikle açık gri, kırmızı veya parlak, donuk turuncudan karamela rengine beyaz ve siyahla karıştırılmış bir karışımdır. Renkler genellikle coğrafi konuma göre değişir.

Çakalın bir Sibirya Kurduna benzer kürk tipi , onları iyi yalıtılmış tutmak için çok yoğun. Farklı köpek ırklarında sayısız köpek kürk rengi, dokusu ve kalınlığı vardır ve hepsi çakala benzemez. Bazıları tüysüz, bazıları ise Kaniş gibi çılgın buklelere sahip.



Mizaç

En azından evcil hayvan olarak çakalların kişiliği hakkında çok fazla araştırma yok. bu çakalların birincil odak noktası yiyecek avlamak ve üremektir. Bununla birlikte, bir köpeğin hayatı aynı zamanda göbek ovma, getirme, efendisiyle bir boxset izleme ve onlara eşlik etmekten ibarettir. Çakallar vahşidir ve kişilikleri bunu yansıtır ve köpekler insanı seven ve eğlenceli karakterlere sahip evcil hayvanlardır.

Biliyoruz ki, çoğu köpek gibi, çakallar sosyal yaratıklardır ve zamanlarını diğer çakallarla geçirmeyi tercih ederler. Çoğu köpek, insan sürüsüyle vakit geçirmeyi sever ve birçoğu diğer köpeklerin arkadaşlığından hoşlanır. Çakallar, porsuklarla karşılıklı avlanma ilişkileri kurarak kemirgen avını kazmak için birbirlerine yardım eder. Bazı çakalların başlarını porsuk arkadaşlarının üzerine koyup yaladıkları gözlemlenmiştir. Bir köpekle bir porsuğun geçinme şansı pek yoktur.

Çakallar çok seslidir, öyle ki adı çakal kabaca 'havlayan köpek' anlamına gelir. Havlıyorlar ve uluma diğer paket üyeleriyle iletişim kurmak için. Beagle gibi en sesli köpekler bile çakallar kadar sesli değildir. Bu, bir çakalın evcil hayvan olarak tutulmaması için başka bir nedendir çünkü asla kurtulamayacağınız bir baş ağrısı olur.



Habitat ve Egzersiz

çakal Kuzey Amerika'ya özgü ve ormanlık alanlar, dağlar ve çöller gibi çakalın kendini güvende hissettiği ve beslenebileceği her yerde yaşar. İnsanlardan uzak, yoğun nüfuslu alanlardan uzak durma eğilimindedirler. Köpekler, tercih ettikleri habitatta daha az esnektir ve evin içinde insanlarıyla birlikte yaşarlar. Çoğu köpek dışarıda veya ailesinden uzakta yaşamayı sevmez. Çakalların aksine, köpekler kanepede şekerleme yapmayı ve lüks bir hayatın tadını çıkararak bizimle yatakta uyumayı severler.

Çakallar, gündüz yerine çoğunlukla akşam ve alacakaranlık dönemlerinde günde yaklaşık 5 ila 16 kilometre yürürler. Bu, avlanmak ve insanlarla karşılaşmaktan kaçınmak içindir. Kentsel alanlardaki çakallar, avlanma alanları daha az meşgul olduğunda daha gecedir. Çakalların da harika yüzücüler olduğunu pek kimse bilmez. Egzersiz söz konusu olduğunda, bazı köpekler mahallede hızlı bir yürüyüş yapmaktan hoşlanır. Catahoula Leopard Dog gibi diğer cinsler ise gün boyu çalışmaktan mutludur. Çakalların aksine, köpeklerin egzersiz ihtiyaçları büyük ölçüde değişir .

Sağlık ve Beslenme

Çakallar genellikle sağlıklı hayvanlardır ve esaret altında 13 ila 15 yıl ömürleri vardır. ne yazık ki çoğu vahşi çakal üçüncü doğum gününden önce ölür ve en yaygın iki ölüm nedeni araçlarla çarpışma veya vurulmadır. Bir köpeğin ömrü cinsine bağlıdır. Tipik olarak, daha büyük ırklar, 10 ila 16 yıl arasında değişen, daha küçük ırklardan daha kısa bir ömre sahiptir. Çoğu köpek, evcil hayvan olarak iyi bakılır, yani genellikle çakallardan çok daha uzun yaşarlar.

Çakallar esas olarak etobur ve genellikle tavşan, tavşan, kemirgen, geyik, kuş ve balık yerler. Et kıt olduğunda bazen sebze ve meyve yerler. Köpekler onları beslemek için bize güveniyor, bu yüzden diyetleri seçtiğimiz yiyeceklerden oluşur. Köpekler yer çiğ yiyecekler , taze hazırlanmış yiyecekler veya et, karbonhidrat, meyve, sebze ve vitamin ve mineral karışımı içeren uygun kuru mama. Köpeklerin vahşi hayvanları avlayıp yemesi nadirdir.



Eğitim ve Evcilleştirme

Tüm köpekler kolayca eğitilmez, ancak en aptal köpek ırkları eğitilmesi vahşi çakallardan daha kolaydır. Esaret altında yetiştirilen çakallar bile yalnız ve bağımsız bir doğaya sahiptir. Elbette, avlanmak için gruplar halinde iyi çalışırlar, ancak insan komutlarını takip etme olasılıkları daha düşüktür ve insanları memnun etmekle ilgilenmezler. Belçikalı Malinois gibi bazı köpek ırkları, sahiplerini memnun etmek için o kadar hevesli ki, bunun için yaşıyorlar ve bu da onları süper eğitilebilir yapıyor.

Pek çok köpek sahibi, bir çakalı evcilleştirip evcilleştiremeyeceklerini merak eder ve bir dereceye kadar evcilleştirebilseler de, bu harika bir fikir olmaz. Onlar vahşi hayvanlardır ve güvenilir, emniyetli veya güvenilir aile hayvanları değildirler. Tıpkı kurt gibi ve dingo canis ailesinin bir diğer üyesi, evcilleştirmek için meydan okuyorlar. Sonuç olarak, bir aile hayvanının peşindeyseniz, bir köpek bir çakaldan çok daha iyi bir seçenektir.

Köpekler ve Çakallar Nasıl Etkileşir?

 Çakal Vs. Köpek uluyan
Hem çakallar hem de köpekler, ulumayı iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanabilir.

Orada köpeklerin ve çakalların nasıl etkileşime girdiğine dair çok az araştırma çünkü bu, kaçınmanız gereken bir şeydir. gelen araştırmacılar Kaliforniya Üniversitesi ve U.S. Geographical Survey, YouTube'da bulunan ve çoğunlukla kazara etkileşimi yakalayan gözetim videoları olan klipleri inceledi. Köpekler ve çakallar arasındaki etkileşimlerin düşmanca, eğlenceli, yırtıcı ve kategorize edilmemiş kategorilere ayrıldığını buldular. Etkileşimlerin çoğu, tamamen bir avcı-av ilişkisini vurgulamaktan ziyade canid sosyalliği sergiliyordu.

Ancak, araştırma adı altında köpeğinizin bir çakalla etkileşime girmesini sağlamak, evde denemeniz gereken bir şey değildir. Çakallar, ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken tehlikeli, vahşi hayvanlardır. Bir çakaldan kaçınmanın ana yolu, oldukları bilinen alanlarda yürümekten kaçınmaktır. Ama köpeğinizi gezdirirken bir çakalla karşılaşırsanız, işte birkaçı: güvenlik ipuçları :



 • Güvenliyse, köpeğinizi geri çağırın ve tasmasını takın.
 • Çakal'ı korkutup kaçırmak için olabildiğince yüksek sesle alkışlayın.
 • Göz temasını koruyun ve korkutmak ve korkutmak için mümkün olduğunca yüksek sesle konuşun.
 • Üzerine sopa veya taş atın.
 • Bu başarısız olursa ve çakal size doğru gelirse, durumdan kaçmak için yavaşça geri çekilin ama asla onlara sırtınızı dönmeyin veya koşmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler ve Çakallar Akraba mı?

Evet, köpekler ve çakallar akrabadır. Aynı cinse aitler, canis, ve yan yana, aralarındaki benzerlikleri görebilirsiniz. Ancak tamamen farklı yaşam alanları ve yaşam tarzları ile uzak ilişkiler oldukları için kişilikleri çok farklıdır.

erkek köpek isimleri

Bir Köpek ve Bir Çakal Çiftleşebilir mi?

Urban Coyote Research Project (UCRP), nadir de olsa çakallar ve köpeklerin çiftleşebileceğini ve daha önce hibrit yavrular üretebileceğini belirtmektedir. Erkek çakalların ve dişi köpeklerin yavruları coydogs olarak bilinen ve birkaçı esaret altında büyütüldü. Ancak köpekler kadar sosyal değildirler ve kolayca evcilleştirilemezler. Artı, bazı eyaletlerde bir köpek melezine sahip olmak yasa dışıdır.

Çakal Vs. Köpek: Dövüşü Kim Kazanır?

kavgayı kim kazanır hayvanın büyüklüğü, yaşı, gücü, sağlığı ve söz konusu gün gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. . Ancak genel olarak, çoğu köpek vahşi ve vahşi çakallara karşı pek başarılı değildir. Ancak 20 aylık Büyük Pireneler adlı Casper tek başına öldürüldü sekiz çakal efendisinin koyun sürüsünü korudu ve diğer üç kişiyi kovaladı.



Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, çakallar ve köpeklerin birkaç benzerliği var. Akrabadırlar ve aynı cinsten gelirler, diyetleri çoğunlukla etten oluşur, onlar iletişim kurmak için havlamak ve bir paket yaşam tarzının tadını çıkarırlar. Bununla birlikte, benzerliklerden daha fazla farklılıklar vardır ve bunlar çoğunlukla çakalın vahşi bir hayvan ve köpeğin evcilleştirilmiş bir evcil hayvan olduğu temelini çevreler. Dört ayaklı bir aile hayvanı arıyorsanız, vahşi bir yaratık yerine güvenilir bir köpeğe bağlı kalın.

Yorumlar