Köpekler Tarçın Yiyebilir mi?

Köpekler Tarçın Yiyebilir mi?

Tarçın anavatanı Sri Lanka, Hindistan, Brezilya ve Endonezya'dır ve tarçın ağaçlar. Kurutulmuş iç kabuk, hasattan sonra tarçın tozu haline getirilmeden önce kıvrılarak tarçın çubuklarına dönüşür.

İki ana tarçın türü vardır - Sinameki tarçını ve Seylan tarçını. Köpeğinizin yemesi için güvenli bir baharat olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz ve iyi haber şu ki, tarçın köpekler için zehirli değildir, ancak evcil hayvanınıza yedirmeden önce bilmeniz gereken birkaç risk vardır.Bu baharatı köpeğinize güvenli bir şekilde nasıl besleyeceğiniz ve tarçın alımının tetikleyebileceği sorunlardan nasıl kaçınacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Tarçın Köpekler İçin Güvenli mi?

Tarçın, köpekler için toksik olmayan birkaç baharattan biridir. Bu nedenle, 'tarçın köpekler için güvenli midir' sorusunun basit yanıtı evet, ancak yalnızca küçük miktarlarda. Tarçın tadı harika bir baharattır ve çoğu köpek onun tadına bayılır!Bir husky veya bir Alman çoban köpeğine sahip olmak için ne daha iyi bir köpek

Köpekler Ne Kadar Tarçın Yiyebilir?

Tarçın köpeklere sadece çok küçük miktarlarda verilmelidir, bu nedenle en fazla 1 çay kaşığı, ancak ideal olarak daha az serpin veya çimdikleyin. Bundan fazlası zararlı olabilir ve köpeğinizin sindirim sisteminde kusmaya ve ishale yol açacak şekilde tahrişe neden olabilir. Ve diğer birçok insan gıdasında olduğu gibi, tarçın da köpeğinizin diyetinde düzenli bir özellik olmamalı veya mamalarının üzerine serpilmemelidir. Sadece ara sıra eklenmelidir ve en iyi şekilde serpme veya ek olarak değil, gıdaya bir bileşen olarak beslenmelidir.

Köpeklere Tarçın Vermek Güvenli mi?

Köpeğinizin tarçın tadını almasının en iyi ve en güvenli yolu, diğer yiyeceklerde, genellikle ikramlarda bir bileşen olarak kullanılmasıdır. Ev yapımı atıştırmalıklar ve ikramlar yalnızca evcil hayvanınız için sağlıklı ve yapması eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda köpeğiniz için her şeyi çeşitli ve eğlenceli tutmak için farklı malzemeler ve tatlar deneyebilirsiniz. Tarçın harika bir lezzet katar ve yulaf, meyve ve sebze gibi çoğu ana malzemeyi tamamlar.

Tarçın Köpekler İçin İyi mi?

Tarçının insanlarda çok çeşitli sağlık yararları olduğuna dair çok sayıda iddia var. İki türden, Seylan Tarçın daha sağlıklı kabul edilir ikisinden Vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan koruyan antioksidanlarla doludur ve hatta bazı çalışmalarda bilinen diğer 'süper besinlerden' daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. Tarçın, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilir. olabileceğine dair bazı kanıtlar var tip 2 diyabet hastalarına faydalı , günde sadece yarım çay kaşığı kötü kolesterolü azaltabilir. Tarçının insülin duyarlılığını artırabileceği de kanıtlanmıştır.Bunların hepsi bu lezzetli ve içinizi ısıtan baharatın şaşırtıcı faydalarıdır, ancak tarçın köpekler için toksik olmasa da, yine de diyetlerinde düzenli bir bileşen olması gereken bir şey değildir. Her zaman aynı faydaların köpek arkadaşlarımız için geçerli olacağı sonucuna varamayız ve bu etkilerin olması için tarçının yeterince yüksek miktarlarda tüketilmesi gerekir. Bazı ev yapımı ikramlarda tatlandırıcı olarak az miktarda tarçın iyidir, ancak sağlık yararları için gereken miktarlar, köpeğinizin mide rahatsızlığı bu yüzden küçük miktarlarda kullanmaya devam etmek en iyisidir.

Köpekler İçin Tarçının Tehlikeleri

  Tepsideki Snickerdoodle kurabiyelerinin yakından görünümü
Tarçınlı kurabiyelerde başka toksik maddeler de olabilir.

Tarçın, köpekler için toksik olmayan bir baharat olsa da, evimizin içinde ve çevresinde bulunabilecek çeşitli tarçın türleri olduğundan, bilmeniz gereken birkaç risk ve tehlike vardır. Tarçın içeren unlu mamullerin veya yemeklerin birçoğunun, tarçın ve kuru üzümlü çörekler veya soğan içeren yemekler gibi köpekler için zehirli olan diğer bileşenleri de içerebileceğini unutmamak önemlidir.

Uçucu yağlar

Uçucu yağlar, bazı bitki ve baharatların son derece konsantre bir şeklidir ve bu nedenle, çok küçük bir miktar bile sorunlara neden olabileceğinden evcil hayvanlarımız için biraz daha fazla risk oluştururlar. Tarçın esansiyel yağının yutulması, köpeğinizin ağzının içinde ve midelerinde çok fazla tahrişe neden olabilir. Köpeğinizin tarçın esansiyel yağı yedikten sonra kusması ve ishal olması muhtemeldir ve çok büyük miktarlarda kan şekeri düşüklüğü ve karaciğer hastalığı geliştirme riski vardır.Köpeğim Tarçın Yerse Ne Olur?

Köpeğinizin patileri az miktarda tarçın veya tarçın içeren bir mama üzerine gelirse, ona zarar verme olasılığı çok düşüktür. Birçok ev yapımı köpek maması için tarifler tatlandırıcı olarak az miktarda tarçın içerir ve köpekler buna bayılır! Ancak, bir çay kaşığından fazla yerlerse veya çok sık yerlerse, hafif mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Çok fazla tarçın belirtileri arasında kusma, ishal ve karın ağrısı olabilir. Daha büyük aşırı dozda tarçın, daha ciddi kusma / ishal ve dehidrasyona, kalp atış hızında bir değişikliğe, kan şekerinde düşüşe ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Tarçın tozunun solunması gibi küçük bir riski de vardır ve bu evcil hayvanınız için de tehlikeli olabilir. Tarçının solunması, öksürme, hapşırma, boğulma ve ciddi vakalarda nefes alma güçlükleri dahil olmak üzere hava yollarının tahriş olmasına yol açabilir.

Köpeğim Tarçın Yerse Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz herhangi bir şekilde tarçın yemişse veya tarçın içeren yiyecekleri yedikten sonra kendini iyi hissetmiyorsa, tavsiye için hemen veterinerinize başvurmalısınız. Hafif vakaların çoğu herhangi bir tedavi gerektirmez, ancak veterineriniz mide rahatsızlığı için yumuşak yiyecekler ve hastalık önleyici ilaçlar veya mide astarını korumak için ilaçlar gibi destekleyici tedavi önerebilir. Daha ciddi vakalar hastanede daha fazla araştırma veya destekleyici tedavi gerektirebilir, ancak bu çok nadirdir.

tarçın ve hindistan cevizi

Tarçın ve küçük hindistan cevizi, yemek pişirmede yaygın olarak birlikte kullanılan iki baharattır ve tarçın köpekler için nispeten güvenli olsa da, küçük hindistan cevizi zehirlidir. Miristikin adı verilen bir toksin içerir ve kalp atış hızının artmasına, uyuşukluğa ve oryantasyon bozukluğuna, yüksek tansiyona ve nöbetlere neden olabilir. Köpeğinizin küçük hindistan cevizi veya başka bir toksin içeren herhangi bir şey yediğini düşünüyorsanız, soğan veya kuru üzüm, köpeğinizi hemen bir veterinere göstermelisiniz.Köpekler Hangi Baharatları Yiyebilir?

Genel bir kural olarak, köpeğinize çok fazla baharatlı/aromalı yiyecek vermekten kaçınmalısınız, çünkü bu onların midesini bozabilir. Ancak köpekler için toksik olmayan ve pençeleri üzerine gelirse küçük miktarlarda yemeleri için güvenli olan birkaç baharat vardır! Tarçın, Anason tohumu, reyhan, papatya, kişniş, dereotu, zencefil , nane ve zerdeçal köpekler için toksik değildir.

Uzun bir baharat listesi var köpeğini beslememelisin , yenibahar, kırmızı biber, defne yaprağı, kakao, frenk soğanı, karanfil, köri tozu, sarımsak, şerbetçiotu, mercanköşk, hardal tohumu, küçük hindistan cevizi, soğan, kekik, kırmızı biber ve İspanyol kekiği içerir.

Köpeğiniz çiğ baharatı veya potansiyel olarak zehirli baharat içeren yiyecekleri yemişse, yapılacak en güvenli şey, tavsiye ve tedavi için hemen her zamanki veterinerinize başvurmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler için ne kadar tarçın zehirlidir?

Tarçın köpekler için toksik değildir. Ancak, büyük miktarlarda veya uçucu yağlar gibi belirli konsantre formlarda alındığında zararlı olabilir ve köpeğinizi rahatsız edebilir. İnsanlarda 1 yemek kaşığı tarçın çok tehlikeli olabilir.Köpekler tarçın sever mi?

Köpekler tarçın aromasını sevme eğilimindedirler ve birçok köpek bundan hoşlanır, özellikle bazı ev yapımı köpek ödüllerine biraz tatlandırıcı olarak!

Köpeğim tarçın yerse ne olur?

Köpeğiniz tarçın yemişse, muhtemelen iyi olacaklardır! Küçük bir miktar tarçın köpeklere güvenle yedirilebilir ve toksik değildir. Köpeğinizin çok fazla tarçını varsa, ağzında biraz tahriş, kusma, ishal veya karın ağrısı yaşayabilir.

french pug

Hangi baharatlar köpekler için zararlıdır?

Köpekler yenibahar, kırmızı biber, defne yaprağı, kakao, frenk soğanı, karanfil, köri tozu, sarımsak, şerbetçiotu, mercanköşk, hardal tohumu, küçük hindistan cevizi, soğan, kekik, kırmızı biber veya İspanyol kekiği yiyemez.Son düşünceler

Tarçın, yemeklerimizde kullanmayı sevdiğimiz lezzetli ve sıcak bir baharattır ve toksik olmadığı için köpekler için ölçülü yemek gerçekten güvenlidir. Nadiren küçük miktarlarda beslemek güvenlidir - ara sıra bir ikram olarak 1 çay kaşığına kadar, ancak her gün değil.

Köpeğinize tarçını karıştırarak veya pişirerek yedirmeniz en güvenli yoldur, ancak çiğ tarçın tozu, tarçın çubukları ve tarçın esansiyel yağı köpekler için biraz daha risklidir ve ciltte, hava yollarında ve bağırsaklarda tahrişe neden olabilir ve bazı kusma ve ishal veya öksürük ve nefes alma sorunları.

Köpeğiniz tarçın yemişse ve siz endişeleniyorsanız, her zaman hemen veterinerinizle iletişime geçmelisiniz, ancak küçük bir miktar pişirilerek lezzetli ev yapımı köpek ödül mamalarına dönüştürülmesi kesinlikle dört ayaklı arkadaşınıza iyi gelecektir!

Yorumlar