Avustralya Kelpie: Cins Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Avustralya Kelpie: Cins Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Avustralyalı Kelpie, Avustralyalı toprak sahipleri tarafından ithal çalışan İngiliz çoban köpeklerinden yaratılan modern bir cins. Avustralya'nın engebeli arazisi ve iklimi, özel bir köpeğin üstesinden geldi. Bu koşullar altında başarılı olacak en iyi bireyler için nesiller boyunca yapılan dikkatli seçim, modern Kelpie olarak bildiğimiz şeyi üretti.

Kelpie, 1800'lerin sonlarında Avustralya'da koyun ve yün endüstrisinin yükselişinde önemli bir rol oynadı. Diğer köpeklerle birlikte çalışarak muazzam koyun sürülerini gütebilen Kelpie'nin enerjisi sınır tanımıyor. Bir grup çalışan Kelpi, binlerce koyunu, bakıcılarının teklif ettiği gibi hareket ettirmek için geniş arazide çalıştırabilir.en aptal köpek ırkları

Kelpies, bu zorlu coğrafi ve iklimsel koşulların üstesinden gelmek için geliştirildiğinden, Kuzey Amerika'daki engebeli araziye oldukça kolay bir şekilde uyum sağladı. Birçok hayvan türüyle iyi çalışırlar ve Amerika Birleşik Devletleri'nde en sık sığır gütmek için kullanılsalar da keçileri, koyunları ve diğer çiftlik hayvanlarını da yönetirler.

Avustralya Kelpisi
  • Ağırlık 35-50 lira
  • Yükseklik 17-20 inç
  • Ömür 11-16 yaş
  • Renkler siyah, siyah ve ten rengi, kırmızı, kırmızı ve ten rengi, açık kahverengi, çikolata ve duman mavisi
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

Irk Tarihi

 Avustralya Kelpie koyun gütme
Avustralyalı Kelpie, başlangıçta koyun gütmek için yetiştirildi.

Koyun çiftçiliği patlamaya başladığında Avustralya New South Wales ve Victoria'da geniş araziler açtıktan sonra, bazı mülkler iki milyon dönümün üzerindeydi ve çeyrek milyon koyun işletiyordu. Bu muazzam sürüler, geleneksel olarak hükümlüler tarafından güdülemeyecek kadar genişti. Sonunda, toprak sahipleri devasa arazileri çitle çevirdiler ve sahipleri koyunlarını çitle çevrili devasa arazilerde tuttu. Bu kadar geniş alanlarda, kullanmak gerekliydi. çoban köpekleri koyun taşımak için. Avustralyalı koyun çiftçilerinin, bu koşullarda koyunları etkili bir şekilde çalıştırabilecek ve çok büyük sürüleri çalıştırmak için gerekli olan sıcağa, engebeli araziye ve muazzam mesafelere dayanabilecek bir köpeğe ihtiyacı vardı.

Göreve yükselen köpek Kelpie idi. Kelpie'nin kökeni tartışmalıdır, ancak tarafından öne sürülen bir teori Amerika'nın Çalışan Kelpileri Kelpies'in, 1800'lerin sonlarında üç toprak sahibi tarafından Avustralya'ya getirilen üç çift çalışan kömür ocağından kaynaklandığıdır. Cinsin adaşı ve kurucu annelerden biri, Victoria'daki Glenelg Nehri yakınında çalışan bu siyah ve ten rengi çalışan kömür ocağı çiftlerinden birinde doğmuş bir yavruydu. Ona Kelpie adını veren yeni bir sahip buldu ve onu koyunlar üzerinde çalışmaya başladı. Kelpie'nin sahibine, ithal İskoç soyundan gelen Moss adında tamamen siyah bir erkek köpek verildi. Kelpie ve Moss, çok sayıda çalışan köpek üretti.Yakındaki bir çiftlikte, bir çöpe yardım eden bir çift ithal İskoç siyah ve ten rengi gütme köpeği vardı. Orijinal Kelpie daha sonra bu çöpten bir köpeğe yetiştirildi ve kendi başına ünlü olan Kelpie adında bir yavru üretti. Sahiplerinin adı, iki Kelpies'in adının bir parçası oldu; ilki, Bay J. D. Gleeson'dan sonra Gleeson's Kelpie ve Bay C.T.'den sonra ikinci King's Kelpie idi. W. Kral. King's Kelpie, Yeni Güney Galler'deki Forbes şovundaki ilk Sheep Dog Trial'daki performansında o kadar etkileyiciydi ki, onun soyundan gelen köpeklere 'Kelpie'nin yavruları' adı verildi. Sonunda, 'Kelpie benzeri' bir görünüme sahip tüm köpeklere, soyları ne olursa olsun Kelpies adı verildi.

Mizaç

 Avustralya Kelpie kırmızı arka plan ile ayakta
Çalışan Kelpies, Avustralya'nın acımasız arazisi ve iklimi ile başa çıkmak için özel olarak seçilmiştir.

Enerji, en iyi karakterize eden kelimedir. Kelpie. Var iki tür Kelpie Avustralya'da geliştirildi; çalışan Kelpie, Kelpie tipinde soysuz bir köpektir. Her iki Kelpie türü de neşeli ve enerjiktir. Avustralyalı Kelpie, cins standardı konformasyon ve düz renk ile köpeğin soylu bir versiyonudur. Gösteri halkası tipi için seçilen cins, genellikle şehir yaşamını daha iyi idare edebilir. Her iki köpek de, gütme ırkları söz konusu olduğunda bile yüksek enerjilidir.

Kelpies, bir işe sahip olmayı ve yoldan çekilmeyen her şeyi sürmeyi sever. Genellikle çiftlik hayvanlarına ve evdeki diğer evcil hayvanlara karşı naziktirler. Kelpies, bağımsız çalışmak, stokları işleyicilerinin menzilinin dışına taşımak ve işi tamamlamak için komuta yanıt vermek üzere geliştirildiğinden, oldukça eğitilebilirler. Tekrarlama ve ödüllendirici olumlu davranış, böyle bir köpek için etkili eğitim teknikleridir.Boyut ve Görünüm

Avustralyalı Kelpies, omuzda on yedi ila yirmi inç ve otuz beş ila elli pound arasında, kullanışlı boyutlu köpeklerdir. Konformasyonel olarak, tüm özellikler köpeği sahada daha verimli kılar. Tüm yapısı kıvrak, çevik ve ayakları üzerinde sessizce hareket edebilmesi ve engebeli zeminde yorulmadan koşabilmesi için tasarlandı. bu cins standardı açıkça 'çalışan bir köpeğe yabancı olan herhangi bir yapı veya mizaç kusurunun karakter dışı olarak kabul edilmesi gerektiğini' belirtir.

çikolata labrador isimleri kadın

Bacakları ve yürüyüşü özellikle önemlidir. Kelpie'nin zorlu arazilerde bozulmadan sonsuza kadar koşabilmesi için yapısı ve hareketi kusursuz olmalıdır. Hareket halindeyken, Kelpies doğru izlemeli ve zemini en az çabayla örtmek için serbestçe hareket etmelidir.

Ceket ve Renkler

 Farklı kürk renkleri ile dışarıda oturan 3 Avustralya Kelpisi
Kelpies siyah, siyah ve ten rengi, kırmızı, kırmızı ve ten rengi, açık kahverengi, çikolata ve duman mavisi olabilir.

Kelpie'nin ceketi bile sahada iyi çalışıyor. Kelpies, kısa, yoğun bir astar ile çift katlıdır. Yağmura dayanıklı dış kaplamaları boyun boyunca ve göbek altından uyluklara kadar daha uzun ve kalındır, bu da bir fırfır ve pantolon oluşturur. Kuyruğundaki daha uzun saçlar bir fırça oluştururken, kafasındaki saçlar kısadır - hatta kulaklarında bile.Yaşam koşulları

 Dışarıda kir içinde koşan karanlık bir Avustralyalı Kelpie
Düzenli egzersiz yapsalar bile, koşmak için bir apartman dairesinin izin verdiğinden daha geniş açık alana ihtiyaç duyarlar.

Avustralyalı Kelpies, apartman yaşamına pek uygun değildir. Güvenli bir alanda kendi başlarına koşmak için günlük bir yürüyüşe veya uzun süreli egzersiz seanslarına ve zamana ihtiyaçları vardır. Kelpies, flyball gibi köpek sporları için çok uygundur ve çeviklik ve temel itaat eğitiminden yararlanın.

Kelpies, her şeyden önce çalışan köpeklerdir. Bir işi severler ve gütme içgüdüleri, diğer hayvanları ve insan aile üyelerini güdecek kadar güçlüdür. Bununla birlikte, yosunların daha yumuşak bir tarafı yoktur ve iş bittiğinde, bir Kelpie ailesinin yanına sokulmaktan mutluluk duyar. Yeterli egzersizle Kelpie'niz iyi ayarlanmış bir aile üyesi olabilir.

Eğitim

 Avustralyalı Kelpie ağzında ip oyuncağıyla çimlere uzanıyor
Kelpies memnun etmek ister ve teklif edilebilir, ancak güçlü gütme içgüdüleri itaat etmeyi zorlaştırabilir.

Bir Kelpie almadan önce, doğuştan gelen bir gütme dürtüsüne sahip yüksek enerjili bir arkadaşa hazır olduğunuzdan emin olun. Koyunlarla çalışmak için yetiştirilen köpekler, bağımsız olarak ve çobanın emriyle çalışırlar, bu nedenle kendi başlarına karar vermeye isteklidirler.

Sağlık

 Avustralyalı Kelpie yerde yatıyor ve hasta görünüyor
İyi bir soydan yetiştirilen Avustralya Kelpileri bile sağlık koşullarına eğilimli olabilir.

Serebellar Abiotropi

Serebellar Abiotropi köpeğin ırkına bağlı olarak farklı yaşam evrelerinde ortaya çıkan kalıtsal bir dejeneratif bozukluktur. Avustralya Kelpies'de hastalık, altı hafta ile altı aylık arasındaki yavrularda ortaya çıkan, genç başlangıçlı olarak kendini gösterir. Yavrunun serebellumundaki hücreler yavaş yavaş ölür ve tipik olarak zamanla kötüleşen bir denge ve koordinasyon kaybına yol açar. İlerleme hızı kişiye göre değişir. Bazı köpekler aylar içinde yürüme yeteneklerini kaybederken, diğer durumlarda hastalığın zayıflatıcı hale gelmesi sekiz yılı bulabilir.Eklem Displazisi

Atletik olmalarına rağmen, Avustralyalı Kelpies, eklem displazisi , hareketliliği sınırlayan acı verici bir durum. Damızlık köpeklerin bir Ortopedik Hayvan Vakfı (OFA) veya PennHIP Değerlendirmesi olmalıdır ve alıcılar, değerlendirme puanları iyi olan ebeveynlerden yavru seçmelidir. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğiniz için büyümeye bağlı eklem displazisinin gelişimini sınırlamaya yardımcı olabilecek yavaş ve istikrarlı büyümeyi desteklemek için tasarlanmış bir beslenme programı önerebilir.

Progresif Retina Atrofisi

Köpeğiniz görüşünü kaybediyor gibi görünüyorsa ve görünür kataraktı yoksa, Progresif Retina Atrofisi (PRA) . PRA'nın en korkutucu yönlerinden biri, semptomlar ortaya çıktığında, önemli ölçüde görme kaybının çoktan gerçekleşmiş olmasıdır. Görünen tek değişiklik, retinasının normalden daha parlak görünmesi olabilir.

PRA ile Kelpie'niz daha karanlık bir alana gitmek istemeyebilir veya yeni bir ortamda bir şeylere çarpabilir. Köpeğinizin görmek için mücadele ediyormuş gibi davrandığını fark ederseniz, taranması için bir randevu alın. Ne yazık ki, şu anda PRA'nın tedavisi yok, ancak evinizi ve rutininizi, işleri onun yönetmesini kolaylaştırmak için değiştirebilirsiniz.

Beslenme

Kelpie yavrunuz için bir beslenme rejimi geliştirirken, yavaşlamayı hedefleyin, istikrarlı büyüme . Büyüyen yavrular, olgun köpeklerden daha fazla yer ama Kelpies çok fazla enerji yakar. Yem markasının beslenme tablosunu takip edin, ancak aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir yavru köpek maması seçtiğinizden emin olun. Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği (AAFCO) standartlar. Orta büyüme oranları için beslenme, hızlı büyümeye bağlı eklem displazisi gibi kas-iskelet sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Kelpie'niz, aktivite düzeyine bağlı olarak, bir yetişkin olarak günde iki ila üç fincan yiyebilir ve iki öğüne bölünebilir. Maalesef, Kelpies aşırı yemek eğilimindedir ve aktif olmalarına rağmen kilo alabilirler. Kilosunu izleyin ve yemeklerini buna göre ayarlayın. Bu aktif cinsi sağlıklı tutmak için karşılayabileceğiniz en kaliteli beslenmeyi besleyin. Et proteini, lif, sağlıklı karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir kuru mama, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Pahalı takviyeler eklemek zorunda kalma olasılığınız daha düşük olacaktır.

bakım

 Ağzında sopayla sığ suda duran Avustralya Kelpie
Su geçirmez ceketi genellikle çamura ve fırçaya karşı dayanıklıdır.

Kelpies kısa, sert bir dış kaplamaya sahiptir. daha kalın mevsimlik astarlarının üzerine. Bu cins, astarını mevsimler arasında üfler ve bir astar tırmığı, dökülmesini en aza indirmek için gevşek tüyleri hızla alabilir. Sezonun geri kalanında, ceketinin içinden geçen bir iğne fırçası düzenli olarak onu düzenli tutar. Onu fırçalamak, kürkünün sağlıklı ve parlak kalması için cildindeki yağ bezlerini harekete geçirerek ikinizin bağ kurması için zaman tanır.

Kelpies'in bakım ihtiyaçları nispeten basittir. Hava izin verdiği sürece, Kelpie'nizi her dört ila altı haftada bir, özellikle köpekler için yapılmış bir şampuan ve saç kremi ile yıkayabilirsiniz. Her köpekte olduğu gibi, hızlı uzayan tırnaklarını gerektiği gibi kesin ve köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayın. veteriner diş macunu .Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Avustralya Kelpileri genellikle 500 ila 1.500 dolar arasındadır. Toprak sahipleri bu cinsi Avustralya'da İskoç soyundan mükemmelleştirmiş olsalar da Kelpies, çalışan çoban köpekleri olarak Büyük Britanya'ya geri ithal edildi. Kelpies, Amerika Birleşik Devletleri'nde daha yaygın hale geliyor, ancak esas olarak çalışan gütme köpekler.

köpekler kabak yiyebilir mi

Kurtarma ve Barınaklar

Kelpie'nin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki nadirliği, bir kurtarma veya barınak durumunda bulunma olasılığını azaltır. Denemek Beni kurtar! Hayvan kurtarma , İhtiyaç Kuzey Amerika'da Kelpies, ve yerel sığınağınız. Kelpies genellikle çalışan çiftliklerde kullanıldığından, çiftlik merkezlerinde veya bölgesel tarımsal hizmet ofislerinde yeniden evlendirme reklamlarına bakın.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu cins:

 • Dost canlısı, çalışkan bir köpek.
 • Ailesine karşı sadık ve nazik.
 • Aşırı boyutta yüksek enerji.
 • Toplamda yaklaşık bir saatlik günlük egzersizle en sağlıklısı.
 • Bağımsız ama teklif verilebilir .
 • Egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamayacaksanız, geniş bahçeli bir evde en iyisi.

Son düşünceler

Gütme ırkları konusunda deneyiminiz varsa ve bu çalışkan, amaca yönelik cinsi kontrol etmek istiyorsanız, Avustralyalı Kelpie sizin için mükemmel bir cins olabilir. Kelpie'nin yapısındaki her ayrıntı, onu çevik bir ninja gibi engebeli arazide çalışmaya hazırlar. Sizin kadar enerjik ve maceracı bir arkadaş arıyorsanız, Kelpie tam size göre olabilir.Yorumlar