Teriyer Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Teriyer Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için köpeğinizin büyümesini yavruluktan yetişkinliğe kadar izlemek her zaman iyi bir fikirdir.

Büyüme takibi boy, kilo ve gelişimsel kilometre taşları aracılığıyla yapılabilir.İnsanlarda olduğu gibi, her köpeğin gelişiminde benzersiz olduğunu ve bazılarının ortalamadan daha büyük veya daha küçük büyüdüğünü not etmek çok önemlidir - bu tamamen normal olabilir.

İçindekiler

Ne bekleyebileceğinizi

Yorkshire Teriyerleri bira bardağı büyüklüğünde küçük köpeklerdir, ancak yetiştirilme biçimlerine ve ebeveynlerinin genetiğine bağlı olarak, cins içinde bile nispeten büyük bir boyut varyasyonu olabilir. Bir yavru köpek yavrusu içinde bile, boyut ve büyüme modellerinde normal bir değişiklik olabilir. Büyüme çizelgeleri yardımcı olabilir, ancak bize yavru köpeğinizin gelişiminin tam bir resmini vermezler ve diğer kilometre taşları, büyümeleri kadar eşit derecede önemli kabul edilmelidir.Her köpeğin gelişim ve kişilik açısından farklı olduğunu anlamak çok önemlidir. İnsan çocukları gibi, köpekler de tamamen doğrusal bir şekilde büyümezler. Büyümeleri, büyüme atakları ve plato dönemlerinin bir kombinasyonudur - büyümenin çok az olduğu veya hiç olmadığı dönemler. Yorkshire Teriyerlerinin çoğu 7-9 ay civarında tam yetişkin boyutlarına ulaşır.

Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

  Teriyer dışarıda duruyor
Yavru köpeğinizin büyümesi herhangi bir noktada sizi endişelendiriyorsa, veterinerinizden yardım isteyin.

0-2 Hafta

Şu anda, yavrunuz tamamen annesine bağımlı. Bu ilk haftalarda hem kör hem de sağırdırlar. Tüm besinlerini anne sütünden alırlar ve ihtiyaç duyduklarında beslenmelerine izin verilmelidir. Yaklaşık iki haftalıkken gözleri açılmaya başlar ve ilk kez ses duymaya başlarlar.

1 ay

Bu zaman noktasına kadar, yavrunuz tüm duyularını kullanıyor. Ayrıca yavru arkadaşlarıyla etkileşime girmeye ve sosyalleşmeye başlarlar. 4-5 haftalıkken, yavru köpeğiniz de ilk kez mama denemeye hazırdır ve ona az miktarda yaş mama verilebilir. Hala annelerinden süt almaları gerekiyor. Oyun zamanı, sosyalleşme becerilerinin oluşmasına izin vermek için çok önemlidir.İki ay

Yavru köpeğiniz yaklaşık sekiz haftalıkken annesinden ayrılmaya hazır. Bu zamana kadar tamamen sütten kesilmeli ve yavru köpeğe özgü tam bir diyetle beslenmeleri gerekir. Yavru köpeklerin sadece küçük mideleri vardır ve olgunlaşmamış sindirim sistemleri aşırı beslenmeyle iyi baş edemez. Onları gün boyunca 3-4 öğüne bölünmüş önerilen günlük gıda alımıyla beslemelisiniz.

Şimdi itaat eğitimine başlamak için harika bir zaman. Yavru köpeğinizin sosyalleşmesine devam etmek de çok önemlidir. Yavru köpeklerin diğer canlılar veya yeni deneyimler etrafında nasıl davranacaklarını ve hareket edeceklerini öğrenmeye en açık oldukları sosyalleşme penceresinin yaklaşık 16 haftalıkken kapandığı düşünülmektedir.

Bu ilk aylar, mutlu, sosyal bir köpek yaratmak ve yeni ortamlarda korkma veya diğer köpeklerle tanışma riskini azaltmak için çok önemlidir. İlk günlerde, yavru aşılarını tamamlayana kadar yavrunuzu yeni hastalıklara maruz bırakma riskiyle bunu dikkatli bir şekilde dengelemelisiniz.3 ay

Gelecekte düzenli olarak karşılaşabilecekleri her şeyi deneyimlemelerini sağlayın - araba yolculukları, veteriner kliniğine veya kuaför salonuna geziler, torunlarla oynama, tırnak kesme ve diş fırçalama. Liste sonsuzdur ve göz korkutucu olabilir. Hatırlanması gereken en önemli şey, şimdi mesafeyi koyarak yavru köpeğinize hayata en iyi başlangıcı vermiş olmanızdır.

Kötü sosyalleşmiş köpekler, tersine çevrilmesi son derece zor olabilen kaygı veya korku saldırganlığı davranışları geliştirebilir. Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, köpek yavrusu sınıfları bir yapı sağlamak için harika bir yol olabilir. Şu anda sürekli olarak tasma ve lazımlık eğitimi üzerinde çalıştığınızdan emin olun.

4-6 Ay

Yavru köpeğiniz hem zihinsel hem de fiziksel olarak hızla büyüyor olmalıdır. Eğitim ve sosyalleşmeye devam etmek, Yorkie'nizin model bir vatandaşa dönüşmesini sağlar . Yavru köpeğinizin beslenme programını günde 2 öğüne düşürmeniz artık sorun değil. Yavru köpeğiniz bu süre zarfında süt dişlerini kaybetmeye başlayacak ve diş çıkarma ağrısı nedeniyle daha fazla çiğneme fark edebilirsiniz. Diş çıkarma oyuncaklarının kullanılması bu davranışı değiştirmeye yardımcı olabilir.

6-9 Ay

Yavru köpeğiniz muhtemelen bu zaman diliminde yetişkin boyutlarına ulaşır. Küçük cins köpekler ayrıca daha büyük ırklara göre daha genç yaşta zihinsel olarak olgunlaşır. Bu nedenle, Yorkie'niz artık daha ileri eğitim almaya ve sürekli sosyalleşmeye hazır olacak.12 ay

12 aylıkken Yorkie'niz resmi olarak bir yetişkindir, ancak birçok Yorkie bundan daha erken yetişkinliğe ulaşır. Kademeli olarak yetişkin bir diyete geçebilirler ve muhtemelen bu aşamada bazı takviye iğneleri yapmaları gerekir.

beyaz ev köpeği

Tam Yorkshire Terrier Büyüme Tablosu (Ortalamalar)

Erkek ve dişi boy ve kilo yaklaşık olarak aynıdır. Çok küçük oldukları için ikisi arasındaki farklar çok azdır.

8 hafta 1.5 2-4
9 hafta 1.5 2-4
10 hafta 1.5 2-5
11 hafta 1.75 3-5
3 ay 2 3-6
4 ay 2.5 4-7
5 ay 2,75 4-8
6 ay 3 5-9
7 ay 3.5 6-9
8 ay 3.5 7-9
1 yıl 4 7-9
2 yıl 4 7-9

Yetişkin Irk Standartları

Genel bir kural olarak, Yorkie'niz yetişkin boyutuna 7-9 ay arasında ulaşır, ancak bazıları yetişkin boyutuna 6 ayda ulaşırken diğerleri yaklaşık 1 yaşına kadar büyümeye devam eder. Yorkie'niz 1 yaşından sonra hala kilo alıyorsa, bir diyet düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Yetişkin Yorkie'nizin sağlıklı bir kilo olup olmadığını kontrol etmek için veterinerinizle konuşun.

bu Amerikan Kulübesi Kulübü raporlar ortalama yetişkin boyu (omuzların üst kısmına kadar ölçülür) 7-8 inçtir ve bir Yorkshire Terrier için ortalama yetişkin ağırlığı 7 lb'ye kadardır. . Bu ölçümlerin sadece bir kılavuz olduğu ve köpeğinizin cins standardından daha büyük veya daha küçük olabileceği unutulmamalıdır.Dikkate Alınması Gereken Diğer Faktörler

  Teriyer kız veterinerde kontrolden geçiyor

Genetik

Bu makalede listelenen ağırlıklar cins ortalamalarıdır. Ebeveynlerinin ve büyükanne ve büyükbabalarının büyüklüğüne bağlı olarak, yavrular bu ortalamalardan daha büyük veya daha küçük olabilir. Ayrıca, “çay bardağı” ırklarının üreme popülaritesinde bir artış var. Yetiştiriciler, daha küçük yavrular elde etmek için çok daha küçük köpekleri birlikte yetiştirmeyi seçebilir - bu nedenle, beklenen büyümeleri ve yetişkin boyutları, cins ortalamasından çok daha küçüktür.

Teriyer yavrunuzu seçerken, saygın bir yetiştirici seçmeye özen gösterilmelidir. Yalnızca büyüklük için üreyen 'çay bardağı' yetiştiricileri, yavrularında her zaman hemen belli olmayan, artan doğuştan sakatlıklarla ilgili sorunlar yaşayabilir. Sevimli görünebilirler, ancak Teacup Yorkies ne yazık ki birçok sağlık sorununa ve daha kısa bir yaşam beklentisine sahip olabilir.

Beslenme

Beslenme, köpeğinizin büyümesinde kritik bir özelliktir ve yavru köpeğinizin, büyürken vücutlarının sahip olduğu tüm karmaşık beslenme ihtiyaçlarını karşılayan eksiksiz ve dengeli bir diyet uyguladığından emin olmanız çok önemlidir. Bunlar da dahil olmak üzere birçok mükemmel, yaşam aşamasına uygun diyet mevcuttur. Çoğu Teriyer için mükemmel bulduğumuz köpek mamaları .Bazı evcil hayvan ebeveynleri evde yemek hazırlamayı tercih eder - bu, büyüyen bir köpek yavrusu için doğru olanı yapmak son derece zor olabilir ve yanlış formülasyonu almak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Köpeğiniz için en iyi mama konusunda yerel veterinerinizden tavsiye alın.

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Erken kısırlaştırma veya kısırlaştırmanın kemik büyüme plakalarının kapanmasını biraz geciktirdiği öne sürülmüştür. Bu, Yorkie'nizin büyürken cinsiyet değiştirme işlemi yapılırsa biraz daha uzun olduğu anlamına gelebilir.

A son çalışma , kısırlaştırma yaşının Yorkshire Teriyerlerinde eklem hastalığı veya kanser riskini artırmadığını bulmuştur. Yavru köpeğinizi kısırlaştırma veya kısırlaştırma konusunda veterinerinizle konuşun. Veterineriniz size tüm bilgileri verebilir ve evcil hayvanınızı ne zaman ve ne zaman kısırlaştıracağınız veya kısırlaştıracağınız konusunda bilinçli bir seçim yapmanıza izin verebilir.

Fiziksel sağlık

Genç bir köpek yavrusu olarak ciddi bir hastalık, büyümeyi engelleyebilir. Ek olarak, Yorkshire Teriyerleri ' için yüksek risk altındadır. Portosistemik Şant ” - karaciğerin kan damarlarının anormal olduğu durumlarda - bu durum, bodur büyümeye ve garip davranışlara (özellikle yemek yedikten sonra) yol açabilir. Yavru köpeğinizin beklendiği gibi büyümediğinden endişeleniyorsanız, bazı teşhis testleri önerebilecek yerel veterinerinizle konuşun.Yeni bir köpek yavrusu ilk aldığınızda, onu çıkarmak mantıklıdır. evcil hayvan sigortası . Veterinerlik ücretleri pahalı olabilir, bu nedenle kapsamlı bir sigorta poliçesine sahip olmak, evcil hayvanınızın sağlığı için en iyi kararları vermenizi sağlar, çünkü mali açıdan çok endişelenmeyeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  Yorkie yüzünü elinde tutan kadın

Yorkie'm ne zaman büyümeyi bırakacak?

Teriyerler tipik olarak 7-9 aylıkken yetişkin boyutuna ulaşır. . Bazıları bir yaşına kadar büyümeye devam edebilir.

Yorkie'm süt dişlerini ne zaman kaybedecek?

Senin köpek yavrusu süt dişlerini kaybeder yaklaşık 3-6 ay. 8-10 aylıkken tüm yetişkin dişleri yerinde olmalıdır. Yorkshire Teriyerleri 'diş tutma' riski altındadır. Burası süt dişlerinin düşmediği ve yetişkin dişleri için sorunlara neden olduğu yerdir. Bu önemli diş hastalıklarına yol açar. Kısa bir anestezi prosedürü gerektirecek olan inatçı dişi çıkarmak için veteriner hekiminiz gerekebilir.

başlamak harika bir fikir köpeğinizin dişlerini fırçalamak mümkün olan en kısa sürede, çünkü günlük diş fırçalama, yaşamın ilerleyen dönemlerinde diş hastalığı riskini azaltmanın en iyi yoludur. diş çıkarma oyuncakları bu aşamada da yardımcı olabilir.

Yorkie'min kulakları ne zaman ayağa kalkacak?

Teriyer yavruları sarkık kulaklarla doğarlar. Bunun nedeni, kulaklarının tabanındaki kasların, kulakların ayakta durmasını destekleyecek kadar güçlü olmamasıdır. Her Yorkie'nin ayağa kalkan kulakları yoktur, ancak bu genellikle 3-6 aylıkken olur.

Son düşünceler

Yorkshire Teriyerleri, harika aile hayvanları yapan harika küçük köpeklerdir. Umarız bu makale, yeni yavru köpeğinizin büyümesini ve gelişimini anlamanıza yardımcı olmuştur. Yavru köpeğinizin büyümesiyle ilgili endişeleriniz varsa, veterinerinizden bir kontrol randevusu alın. Yeni tüylü bebeğinizi inceleyebilir ve her şeyin yolunda olduğundan emin olabilirler.

Yorumlar