Köpeğim ACL'sini (CCL) Tore! TPLO, TTA ve Cerrahi Alternatifler

Köpeğim ACL'sini (CCL) Tore! TPLO, TTA ve Cerrahi Alternatifler

Aile olarak yürüyüşe çıkmayı planlamıştık. Sedona Arizona'ya kadar West Fork Patikasında. Kendimizi topladık, öğle yemeği hazırladık, çocukları gitmek için hazırladık ve her şeyi minibüse yükledik. Son dakika kararında almaya karar verdik Amerikan Mastiff Freyja'mız bizimle gezide.

Harika bir yürüyüş olacağını ve vahşi doğada küçük bir gezinti yaparsa iyi olacağını düşündük. Kusursuz bir dünyada, bir aile olarak ormanda mükemmel bir yürüyüşe birlikte çıkardık.Ama biz mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz ve Mastiff Bebeğimiz için daha fazlası da vardı.

Köpeğim ACL'sini (CCL) Nasıl Tore

Çocuklarımızı arabaya bindirdik ve Freyja bizimle gelmek için o kadar heyecanlıydı ki, maceraya çıkmaya hazır bir şekilde minibüse atladı. Phoenix'ten geçtik, North Scottsdale'e kadar geldik ve yiyecek bir şeyler almak için In & Out Burger'da durmaya karar verdik. Hepimiz dışarı fırladık ve Freyja dışarı çıkarken, onun hakkında biraz farklı bir şeyler söyleyebilirdim. Normalde olduğu kadar enerjik görünüyordu ama sağ bacağının arka ayağına hafifçe dokunuyordu.Dog Tore ACL (CCL) - TLPO TTA ve Muhafazakar Yönetim

Daha önce çiğnediği ve şiştiği bir ayak parmağı için veterinere gitmişti, bu yüzden pençesine baktık ve hiçbir şey bulamadık. Ayrıca bir köpek yavrusu olarak (muhtemelen aynı bacağında) bazı küçük büyüme sancıları yaşadı, bu yüzden ona biraz zaman vereceğimizi çünkü çok incinmediğini düşündük.

Arabaya geri döndük ve çok nazikçe onu tercih ediyor gibi görünüyordu ama bu onun etrafta dolaşmasını engellemiyordu, bu yüzden yürüyüşe çıkmaya karar verdik. Sedona'ya gittik ve Oak Creek Kanyonu park yerinde arabadan indiğimizde hala arka ayağını destekliyordu. Yürümeye başladık ve gittikçe ona daha çok güveniyor gibiydi, biz de devam etmeye karar verdik.

Freyja, bacağı gerçekten tercih etmeye başlamadan önce yürüyüşe iyi bir yol kattı. Ailece atıştırmalık bir şeyler yemek için oturduk ve o nehre adım attı. Yaptığı zaman, kaydı ve sudan çıktığında, hemen öncekinden daha agresif bir şekilde bacağını tercih ediyordu. Kanyonun içine daha fazla girmemiş olmamız iyi bir şey, çünkü 130 poundda, muhtemelen onu taşımakta zorlanırdım.Arabaya geri dönerken, o noktada bir şey olduğunu görmek kolaydı. Sakinleşmiyordu ama kanyonun dışına çıkıp arabaya geri dönmek için ciddi şekilde bacağını tercih ediyordu. Yapmıştım köpeklerde ACL gözyaşları üzerine bazı araştırmalar daha gençken, ona köpek yavrusu olarak olmasından korktuğumuz için. Yırtılmaya erken başlamış olması muhtemeldir, ancak bunu bizim bilmeden muhafazakar yönetimle atlattı.

Teşhis

Freyja'da erkek mastiff var. Kabarık Mastiff Uhtred 'ile eşleşti ve oynamaya geldiğinde sertleştiğinde, onları ayrı tutmamız gerektiğini biliyorduk. Aynı sabah yavrularımızı ayrı tuttuktan sonra dinlenebilmesi için onu veterinerimize götürdük.

Doktor geldi ve ağrı olup olmadığını görmek için oturma testi ve dizini döndürmeyi içeren bazı temel fiziksel testler yaptı. Oturma testi hemen bir ayağının uzatıldığını ortaya çıkardı ve veteriner köpeğimiz için röntgen almamızı tavsiye etti.Röntgenler geri geldi ve radyografilerde yırtıldığını görebiliyordunuz. Veteriner daha sonra bize seçenekler sunmaya başladı. Daha kötü haberlerimiz de vardı - diz dejeneratif, bu yüzden hayatının bir noktasında diğer dizinin aynı teknede kalması 50/50 şansı vardı.

Seçeneklerimiz: Muhafazakar Yönetim, TLPO veya TTA

Birincisi ve en önemlisi, ACL aslında ön çapraz bağ için insan terimidir. Köpeklerde buna aslında kraniyal çapraz bağ denir. Veteriner, tedavi seçeneklerimizi tartışmadan önce isim farklılıklarını gözden geçirdi, böylece köpek anatomisi hakkında temel bir anlayışa sahip olduk.

Veteriner seçeneklerimizi tartışırken tek görebildiğim, çocuklarımızın üniversite fonundan emilen paraydı. Ameliyatın son derece maliyetli olacağını ve en kötüsünden korkulacağını biliyordum. Sonuç olarak, tüm seçeneklerimize baktık ve Freyja’nın uzun vadeli sağlığı için en iyi olana geri döndük.

Muhafazakâr yönetim

Düşündüğümüz ilk seçenek Muhafazakâr yönetim . Bence herkes bunu önce düşünüyor. Özellikle yeterince araştırma yaparsanız, ACL yırtığı olan köpekleri tedavi etmek için en iyi yöntemde madalyonun her iki tarafında insanlar bulacaksınız.beyaz köpek isimleri fikirleri

Muhafazakar yönetimin ne olduğunu bilmiyorsanız, temelde köpeğin acısını yönetmek ve sorunlara neden olan temelde yatan sorunu tedavi etmemek demektir. Semptomları tedavi etmeye ve köpeğinizin ilk başta ağrıya neden olan gerçek durumu düzeltmemeye çok benzer. Bunun, yavrunun uzun bir ameliyat iyileşme döneminden geçmesini istemeyen yaşlı bir köpeği olan biri için mantıklı olduğunu görebiliyordum.

Aslında, bazı insanlar muhafazakar yönetimin ihtiyacınız olan tek şey olduğuna yemin eder. Ancak kendi rotator manşonumdaki kısmi bir yırtıktan sonra, yaralanmasını konservatif bir şekilde yönetirsek asla% 100 kendine geri dönmeyeceğini ilk elden biliyordum. Daha yaşlı bir köpek olsaydı farklı hissederdik ama 18 aylıkken en iyi günlerinin önünde olduğunu biliyorduk.

Hemen muhafazakar yönetimi dışladık çünkü bunun sadece en iyi arkadaşı Uhtred ile birlikte olmasını engellemekle kalmayacağını biliyorduk, Artrit riski erken yaşta kemiklerin birbirine sürtünmesi çok gerçekti. Konservatif yönetimi devre dışı bıraktığımız için, veteriner hekimimiz bizi Freyja hakkında bize danışmak için bir diz uzmanına yönlendirdi.

french bulldog boyutları

Cerrahla görüştükten sonra bize kalan son iki seçeneği TTA veya TLPO verdi.TTA nedir?

TTA, Tibial Tuberosity Advancement'ın kısaltmasıdır. Temel olarak kaval kemiğini kesip ileri doğru ilerlettikleri anlamına gelir. Bir kez ilerletildiğinde, diz kemiğine plakalar takıp onu sağlam bırakarak onu stabilize ederler. Pek çok köpek için, özellikle dizlerinde her iki diz bağını da yırtmış olanlar için işe yarayan bir işlemdir.

TTA'yı tercih etmememizin birincil nedeni bölgemizdeki cerrahın yavrumuz için TLPO'yu önermesidir. Dizindeki tendonlardan birini yırttığını ve ikisini birden kırmadığını düşünerek, bunun onun için daha az müdahaleci olacağını hissetti.

Seçimimiz: TLPO

Tibial Plateau Leveling Osteotomy'nin kısaltması olan TLPO ameliyatını tercih ettik. Bir köpek ACL yırtığı tedavi etmenin en popüler yöntemidir. Esasen ameliyat, tendonun eksik olduğu bölgedeki kemiği tıraş eder.Bu, kemiklerin sürtünme yaratmadan serbestçe hareket etmesini ve yavrularımızda erken artriti önlemesini sağlar. Bu yöntem, ACL gözyaşlarının tedavisinde etkili bir yöntem olarak son 20 yılda daha yaygın hale geldi.

TLPO Kurtarma Zaman Çizelgesi

Maalesef TLPO ile uzun bir iyileşme süresi var. Freyja, ilk birkaç hafta erkek mastiff en iyi arkadaşından ayrı olmak dahil 8 haftalık rehabilitasyona bakacaktı. Amacımız onları 8 haftalık iyileşme dönemi bitene kadar tamamen ayrı tutmaktı, ancak bu doğru değildi çünkü birlikte olmalarını istedik, sadece çok etkili bir şekilde yönetildik.

Köpek CCL Gözyaşı Sonrası Cerrahi

Özetle, Freyja’nın dizini 8 haftalık bir süre içinde sağlığına kavuştururken bağlı kaldığımız zaman çizelgesi aşağıdadır.

İlk İki Hafta:2-4 Hafta

 • Freyja ve Uhtred'in aynı odada olmasına izin verin, ancak yalnızca ayrı kasalarda
 • Elizabeth Tasması Kaldırıldı
 • Blok etrafında günlük yürüyüşler
 • Arka bahçede her zaman el tasması

4-6 Hafta

 • Sadece birlikte günlük yürüyüşler sırasında, Frejya ve Uhtred'in tasmalı sosyalleşmesinin denetlenmesine izin verin
 • Blok etrafında günlük yürüyüşler
 • Freyja'nın gözetim altındayken arka bahçede 5 dakikalık aralıklarla tasmasız dolaşmasına izin verin

6-8 Hafta

 • Günlük yürüyüşler. 1 mile 5 mil
 • Freyja ve Uhtred ile yürüyüşler gerçekleşir
 • Evin etrafında ve yürüyüşler sırasında tasma üzerinde denetimli sosyalleşmeye izin verin

Hafta 8+

 • Normal aktivite seviyelerine dönün
 • 8-9. Haftaları tavsiye edin, diğer köpeklerle etkileşiminizi hala denetleyin

8. haftaya geldiğimizde, Freyja normale yakın davranıyordu. Hala bacağına güvenmeyi öğrendiğini söyleyebilir ve her yaptığında canının yanmayacağını bilerek ona yaslanabilirsiniz. Ancak bu sırada, her iki köpeğin dışarıda denetimli bir ortamda birlikte oynamasına izin vermiştik ve bunu ameliyattan önce ilk defa yaptığını gördük.

Bizim için ameliyatın en zor kısmı ameliyat sonrası yönetimdi. Çocuklarımız mastiflerimizi sever ve düzenli olarak kucaklaşır ve onlarla oynarlar. Her iki köpeğin de izlenmesi ve yönetilmesi çok zordur çünkü her ikisi de hala köpek yavrusu özelliklerine sahiptirler ve çok tutarlı bir şekilde ısırmayı, zıplamayı ve güreşmeyi severler. Bunu ameliyattan sonra çok erken yaparsanız, plakanın veya vidaların yerinden çıkma, sizi ameliyatın 2. turu için Hayvan hastanesine geri gönderme ve her şeye yeniden başlama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Elimizdeki en büyük paket rehabilitasyona başlamak ve erken başlamaktı. TLPO'yu tercih ettiğinizde, köpek neredeyse anında bacağına ağırlık vermeye başlayabilir ve bu da geleneksel bilgeliğe aykırıdır. Ama yaklaşık 2-3 hafta sonra bacağının nasıl hissettiğine gerçekten güvenmeye başladı. Olması gerektiği gibi çalışacağına dair zamanla güven kazanmaya başladığını görebilirsiniz.

Ortalama iyileşme süresi yaklaşık 8 haftadır, ancak diğer yaşlı ve / veya zayıf köpeklerin daha uzun sürdüğünü görebiliyordum. Mastiff'imiz inatçı ve acıyla oynuyor, bu yüzden iyileşme spektrumunun daha hızlı ucunda iyileşti.

CCL Gözyaşı Uyarısı İşaretleri ve Belirtileri

Köpeğimizin uyarı işaretlerini erken yaşta görmezden geldik. Yavruyken, muhtemelen 8-10 ay aralığında dizleri sersemlemişti. Veteriner, bize iyileşmesine yardımcı olacak bazı antienflamatuvar ilaçlar vermemizi istedi. Gerçek şu ki, semptomlarını gizledi.

Aslında, topallığın çok hafif olmasına rağmen, onun daha yavruyken başladığını düşünüyoruz. Bir köpeğin çok hafif bir yırtığa sahip olması ve yıpranması daha kötü görünmeden iyileşmesi oldukça yaygındır. Bu olduğunda, gözyaşının daha agresif hale gelmesi ve ameliyat gerektirmesi an meselesidir. Şüphe duyduğunuzda, kontrol ettirmek için her zaman köpeğinizi veterinere götürün.

TLPO Cerrahi Maliyetleri

Belki de Freyja hakkındaki hikayeyi atladın ve sadece et ve patates istiyorsun ...

Bu ACL yırtılmasının düzeltmem için bana maliyeti ne olacak?

Burada kesin bir cevap yok, ancak mahallede ameliyat için 3.500 ila 5.500 dolar ödemeyi bekleyin. Son faturamız 4.800 dolar civarındaydı ve etrafı aradık. İlk teklifi aldıktan sonra köpeklerde ön çapraz bağ gözyaşları konusunda uzmanlaşmış birkaç ameliyat merkezini aradık ve veteriner hekim çok iyi olduğu için ilk merkeze gittik.

Yani ameliyat için yaklaşık 4,800 dolar çıkmıştık. Biz olmayana kadar. İptal ettiğimi sandığım bir Nationwide tam sağlık evcil hayvan politikası için hala ödeme yaptığım ortaya çıktı. Soruyu araştırdım ve başlangıçta yapmayı planladığım gün poliçeyi aramayı ve iptal etmeyi unuttuğumu fark ettim.

Kurtarmaya Ulusal Çapta Sigorta

Bir şey doğru değilse deli gibi şikayet edecek, ancak bir müşteriye doğru şekilde hizmet veren bir şey yaparsa şirketi övecek türden biriyim. Nationwide’ın evcil hayvan sigortasının anlaşılması çok kolay olmadığı, aynı zamanda sözlerine sadık olduğu ortaya çıktı.

ACL Cerrahisi ile Ülke Çapında Deneyimim

Veteriner faturalarımızı cebimizden ödemek zorunda kaldık. Ancak makbuzları aldıktan sonra, Freyja’nın ameliyatı için açık talepleri çevrimiçi olarak doldurdum ve belgelerimi yükledim. Oldukça basitti. Bir muafiyetim var ve daha sonra Nationwide, bu muafiyet karşılandıktan sonra kalanın% 90'ını karşılıyor.

Yaklaşık 2 hafta sonra, Nationwide doğrudan havale yoluyla çek hesabıma 4k yatırdı. Bu politikayı yaklaşık 2 yıldır uyguladım ve sadece kendisi artı bu zaman çizelgesi boyunca her iki köpeğimin de sahip olduğu diğer tıbbi sorunları karşıladı. Artık tüm köpeklerim için evcil hayvan sigortasının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Uzun süre etrafta kalacak bir köpek yavrusu evlat edinecekseniz, sigortayı yaptırın. Kanser gibi ciddi bir durum köpeğinize çarparsa, en azından köpeğinizi tedavi etmek ya da huzur içinde geçmesine izin vermek isteyip istemediğinizi tartışmak için seçenekleriniz olacaktır.

Freyja’nın ameliyatını ödeyecek konumda olacağımız için şanslıydık, eğer Nationwide bunu karşılamadı, ama bunun çocuklarımızdan biri için bir sömestr üniversite harç bedeli olduğunu düşündükleri için minnettarız. Eğer daha yaşlı bir köpeğiniz varsa, bunun gibi bir sigorta poliçesinden uzaklaşamayabilirsiniz çünkü büyük bir sağlık sorunu varsa köpeğinizi yere indirebileceğinizi biliyorsunuzdur. Bizim için poliçe temettü ödemesi yaptı ve şimdi her iki köpeğimiz için de tam bir evcil hayvan sigortası taşıyoruz.

TLPO Sonrası: Bir Yıl Sonra

TLPO ameliyatı geçirmemizin üzerinden tam bir yıl geçtiğine inanmak zor. Bugün itibariyle Freyja'nın ACL yırtılmasından önceki gibi davrandığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. Aktif, koşuyor ve rutin olarak yakınlaştırma yapıyor, onu karo zeminli evimizin etrafına uçuruyor.

Bu onun istediği her şeyi yapabileceği anlamına mı geliyor? Hayır, sınırlamalar var. Örneğin, onu Sedona vahşi doğasında kaya yoğun bir günlük yürüyüşe çıkarmayı planlamıyorum. Böyle bir yürüyüşte yenebileceği çok fazla tuzak ve tuzak var. Tek gereken bir sırt pençesinin bir kayaya hapsolması ve onun için yanlış şekilde bükülerek hemen veterinerin ofisine geri dönmesi.

Ayrıca durum dejeneratif olduğu için dikkatli olmalıyız. Bu, kalıtsal olduğu anlamına gelir ve diğer bacağında da ilkiyle aynı sağlık sorununu yaşama şansı% 50'dir. Onu yönetme şeklimizde daha muhafazakar olmaya devam edeceğiz, ama her zaman onu yürüyoruz ve her zaman en yakın arkadaşı Uhtred ile çimde oynamasına izin vereceğiz.

brindle köpek

TLPO Ameliyatı Köpeğiniz İçin Doğru mu?

Bu soruyu yalnızca siz cevaplayabilirsiniz, ancak daha genç bir köpeğiniz varsa - gücünüz yetiyorsa, ameliyat olmayı şiddetle tavsiye ederim. Herkes için değildir ve kesinlikle evde köpeğin ilerlemesini ve dışarıdaki banyo zamanını izleyebilecek birinin olmasını gerektirir. Ancak, bir köpek yavrusu bile evlat edinmeden önce planlamanız gereken şeyler bunlar.

Genel kural, köpeğinizin 7 yaşından küçük olması ve önemli sağlık koşullarından etkilenmemesidir, o zaman ameliyatı tercih etmelisiniz (veterinerimizin bize söylediği budur). Ancak buradaki en büyük faktör maliyettir. Ameliyatı karşılayamazsanız, evcil hayvanınızın ameliyatını finanse etmenize olanak tanıyan programlar vardır veya bir gofundme hesabı oluşturabilirsiniz.

Köpeğiniz daha yaşlıysa, doğru ilaçları alırsanız ve yavrularınızı herhangi bir yan etki için yakından izlerseniz, muhafazakar bir yönetim yaklaşımı etkili olabilir. Nihayetinde buradaki soruyu yalnızca siz cevaplayabilirsiniz ve köpeğinizin yararına olduğunu düşündüğünüz şeyi yapmanız gerekir.

Son düşünceler

Mastiff'imiz diz bağını yırttığından ve bizi sabitlemek için tavşan deliğine gönderdiğinden beri vahşi bir yolculuk oldu. Hikayemizi okuduktan sonra, aynı duruma düşerseniz köpeğiniz için neyin en iyisi olduğunu düşüneceğinizi umuyorum. Muhtemelen hayatımızın ilerleyen dönemlerinde eklemlerini takviye etme ihtiyacı duyacağız ya da yüksek glukozaminli yiyecek .

Başka bir şey yoksa, evcil hayvan sigortası alın! Yavru köpeğiniz üzerinde büyük bir sağlık etkisine sahipseniz, bunun gibi büyük faturaları hafifletecek olan felaket sigortası alırsanız daha ucuzdur. Büyük köpekleriniz varsa tüm sağlık sigortası harikadır, çünkü ne kadar büyüklerse, ihtiyaç duydukları her şey o kadar fazladır.

Yorumlar