Blue Heeler Corgi Mix: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Blue Heeler Corgi Mix: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Belirli hobileri olan insanlar, belirli türlere yönelme eğilimindedir. Blue Heeler Corgi karışımının her iki ebeveyn ırkında da durum böyledir. Avustralya Sığır Köpeğinin Mavi versiyonu olan Blue Heeler ve Corgi, atlılar tarafından tercih edilmiştir. Corgis ve Jack Russell Teriyerleri, İngiliz tarzı bir eyerle basılan ve başlangıçta tilki avı ile ilişkilendirilen atlar olan Avcılar ve Batılı binicilerle Mavi Topuklular ile ilişkilendirildi.

Galler her zaman sevimli Galli midillileri ile tanınırdı ve Welsh Corgis, Galler kırsalındaki yemyeşil çiftliklerde stokları taşımak için çok uygun çiftlik köpekleriydi. Corgi'yi tercih eden en ünlü at aşığı şüphesizdi. kraliçe ikinci Elizabeth ingiltere. O sadece hevesli bir atlı ve tarihi İngiliz ırklarının koruyucusu değildi, aynı zamanda Corgi ırkının muazzam bir şampiyonuydu ve çocukluğundan beri hayatı boyunca bunlara sahipti.Avustralya'da sığır endüstrisi gelişirken ve sığır çiftçiliği arttıkça, Avustralya Sığır Köpeği, bu çiftçilerin sığırları taşımasına yardımcı olmak için geliştirildi çünkü çoğu cins araziyi kaldıramadı. Outback kovboyunun kaşesinin Blue Heeler'ın Amerikan atlıları arasındaki popülaritesine katkıda bulunup bulunmadığı bir varsayım meselesidir. Avustralyalı bir Sığır Köpeği sahibi, cinsi Kaliforniyalı bir veterinerle tanıştırdığında, onların reklamını yaptı. Batı Süvari , Batı tarzı biniciliğe adanmış bir dergi.

Mavi heeler corgi karışımı
  • Ağırlık 30-40 lira
  • Yükseklik 12-18 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler Sable, Tanpoint veya Karışım
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Pembroke Welsh Corgi

 Welsh Corgi Pembroke köpeği, diz TPLO ameliyatından sonra, bir CCL yırtılması nedeniyle, traşlı bir bacakla

Pembroke Welsh Corgis Henry I'in krallığına gelen ziyaretçilerin, Belçika çoban köpeklerini ustalarıyla birlikte Galler'e getirdiği 1100'lerin başlarına kadar uzanıyor. Tip olarak önceden var olan Cardigan Welsh Corgi'ye benzeyen Belçika köpekleri, daha eski tip Corgi ile yetiştirildi. Bu melezlemeler iki tür arasındaki çizgileri bulanıklaştırsa da, iki türü ayrı ırklar olarak koruma çabaları 1800'lerde arttı ve iki cins, Pembroke Welsh Corgi ve Cardigan Welsh Corgi bugün hala ayrı.Köpekler, farklı yönlere dağılmak yerine tek bir organizma gibi hareket etme eğiliminde olan sığır veya koyun gibi bir türle birlikte kullanıldığında 'topuklanma' en etkilidir. Düşük konumlu Corgi, kızgın bir inek ona doğru bir tekme atmaya karar verdiğinde hızla eğilebilecek şekilde yetiştirildi. Corgis otuz pound ağırlığa kadar ve omuzda on ila on iki inç duruyor. Kurnaz yüzü ve uzun gövdesiyle Pembroke Welsh Corgi, hâlâ binicilik tutkunlarının gözdesi.

Corgi'ler bir boğanın topuklarını ısıracak kadar korkusuz ama aynı zamanda sadık ve sevgi dolu aile köpekleridir. Pembroke'un kalın, hava koşullarına dayanıklı çift katı hem günlük hem de mevsimsel olarak tüy döker, bu nedenle günlük fırçalama uzun iğneli ince fırça evdeki saç miktarının düşük tutulmasına yardımcı olacaktır.

Mavi Topuklu

 Sahilde Mavi Topuklu

Yaygın olarak adlandırılan Avustralya Sığır Köpeği (ACD) cinsi Mavi Topuklu , hayvancılık yapmak için yaratıldı. Avustralya'nın vahşi Dingo'suyla akraba olan Blue Heeler, Avustralya'nın sığır endüstrisinin başarısında etkili olmuştur. 1800'lerde sığır endüstrisi büyümeye başlıyordu. İneklerin çalışmasına yardımcı olacak sağlam bir gütme köpeğine ihtiyaç arttı. Avustralya'ya gelen İngilizler kendi türlerinde gütme köpeklerini getirmiş olsalar da, Smithfield, yeni ülkenin arazisi ve genel iklimi o kadar farklıydı ki, köpekler bununla pek iyi başa çıkmıyordu.Sığır yetiştiricileri, yüksek sıcaklıklar ve zorlu koşullarla başa çıkabilecek bir cins oluşturmaya başladı. Sığırları topuklarından fırlayarak veya kıstırarak doğru yönde iterken arazi. İlk melezler, Avustralya'da yaşayan ilk insanlar tarafından kıtaya tanıtılmalarından bu yana Avustralya Outback'te gelişmek için gelişen vahşi köpekler olan Dingoes ile yetiştirilen Smithfields idi. Sığır çiftçileri, bu erken melezleri İskoç Highland Collie gibi diğer ırklarla yetiştirdiler. Daha sonra, yetiştiriciler çoban köpekleri olarak Collie'lerle Dingoları çaprazladılar ve sıcağa ve engebeli Avustralya arazisinin üstesinden gelebilecek birinci sınıf bir çalışma arkadaşı üretmek için karışıma Dalmaçyalı ve Siyah ve Tan Kelpie'yi eklediler.

Mavi heeler corgi karışımı

Blue Heeler'ı bir Corgi ile karıştırmak, her türün gütme içgüdüsüne saygı duyar. İki cins benzer zihniyetlere ve içgüdülere sahiptir, ancak hizmet etmek için yetiştirildikleri ortamı yansıtan vücut tipi ve tüy kalınlığı bakımından farklılık gösterir. Corgi'nin Büyük Britanya ve Belçika'daki ataları, ACD'nin çalışmak zorunda olduğu ortamdan çok farklı bir ortama uyum sağlamıştı. Bu iki ceketi ve vücut stilini karıştırmak, uç noktalar arasında tip olarak değişebilen bir yavru üretebilir.

Mizaç

Her iki ebeveyn ırkında da inekleri kovalamak ve hareket ettirmek için doğuştan gelen bir dürtü vardır. Blue Heeler Corgi karışımınız çok fazla enerji yakması gereken yüksek enerjili bir köpek olun. En uzun bacaklara sahip olmasalar da, kolay bir koşu için harika arkadaşlar olurlar. Bu karışımı güvenli bir şekilde bağlı tutun çünkü gözüne bir şey çarparsa mutlu bir şekilde peşine düşecektir.Boyut ve Görünüm

Ailenin Corgi tarafı kısa bacaklı olsa da, Blue Heeler Corgi karışımı, Corgi ebeveyninden daha uzun bacaklara sahip olmalıdır. Uzun bacaklar kısalara baskındır, böylece bu karışım safkan Corgis'ten daha uzun bacaklı ve daha uzun olacaktır. Karışımınız tam bir Blue Heeler kadar uzun durabilir veya omuzda yaklaşık on sekiz inç'e kadar. Heeler daha uzun bir köpek olmasına rağmen, hem o hem de Corgi iyi kaslı köpeklerdir. Karışımınız muhtemelen safkan bir Blue Heeler'dan daha uzun bir gövdeye sahip olacaktır. Her iki cins de benzer yüzlere, geniş çenelere ve üçgen kulaklara sahiptir, ancak ailenin Corgi tarafı, onun yüzüne bir gülümseme katar.

avustralya çoban beagle karışımı

Ceket ve Renkler

Avustralya Sığır Köpekleri iki ana renk çeşidine sahiptir: genellikle 'kırmızı' olarak adlandırılan samur ve daha çok 'mavi' olarak bilinen tanpoint. Sable tanpointe hakimdir. Teknik olarak, yalnızca tanpoint renk çeşidi Blue Heeler olarak adlandırılabilir. Corgis, bacaklarında, göğsünde, boynunda, ağzında, alt kısımlarında ve yüzlerinde dar bir alevle veya beyaz işaretler olmadan kırmızı, samur, açık kahverengi, siyah ve ten rengi gelir. Sable tanpointe hakimdir , yani karışımınız Corgi ebeveyninin rengine sahip olabilir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Ebeveyn olarak son derece aktif, performans odaklı iki ırkla, Blue Heeler Corgi yavrunuzun birden fazla egzersiz fırsatına ihtiyacı olacak her gün. Blue Heelers harika koşu partnerleri olduğundan ve köpeğinizin Corgi tarafı bacaklarını çok fazla kısaltmaması gerektiğinden, karışımınız mahallede günlük koşu veya tempolu yürüyüş yapmaktan zevk almalıdır.

Her iki ebeveyn ırkı da çalışan ırklar olduğu için, harmanlanmış yavru köpeğiniz yapılacak bir 'iş' ile en iyisini yapar. Bir sığır çiftliğinde yaşıyorsanız, ineklerin taşınmasına yardım eder, ancak şehirde daha yaratıcı olmanız gerekir. Enerjisini olumlu bir şekilde kanalize etmesine yardımcı olmak için köpek sporlarını çeviklik gibi düşünün.Eğitim

Bir Blue Heeler Corgi karışımı çalışmaya hazır olacaktır, ancak yavru köpeğiniz daha çok ACD ebeveynine benziyorsa, iş ahlakı yoğundur. Her iki cins de zekidir ve bir insan partnerle birlikte çalışmak üzere yetiştirilmiştir. Yine de, herhangi bir çoban veya çoban köpeği kendi kararlarını verebilmelidir, bu yüzden o da kendi başına kararlar alacaktır. Bir karışımla sabır ve azim gerekir. Olumlu davranışları ödüllendirin ve evinizde sakinleşmesine yardımcı olmak için egzersiz ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.

ACD Corgi karışımınızı diğer köpeklerle erken sosyalleştirin, böylece diğer aile üyeleri, evcil hayvanlar ve yavruların yanında sakin olacaktır. Onu bir köpek yavrusu olarak alırsanız, kedilerin arkadaş olduğunu anladığından emin olun ve olgunlaşana kadar etkileşimlerini denetleyin. Gütme köpekleri olarak, bu karışım yüksek bir av güdüsü ve küçük tüylüleri kovalama isteği sergileyebilir, bazen feci sonuçlar doğurabilir.

Sağlık

Blue Heeler Corgi karışımınız, genel olarak sağlıklı iki ebeveyn türünden gelir. Dikkate alınması gereken sadece birkaç genetik yatkınlık vardır. Farklı temel stoğuna sahip iki cins harmanlandığında, melez bir köpeği benimsemenin bir avantajı olan, negatif resesif özellikleri ifade eden melez yavruların insidansı daha düşüktür.

Her iki cinsten bireylerde genetik olarak bağlantılı bazı bozuklukların görülme sıklığında artış olduğundan, Blue Heeler Corgi karışımınızın büyüme oranlarına özellikle dikkat edin. Yavru köpeğiniz yürüyüş anormallikleri gösteriyorsa, veterinerinizden onu kontrol etmesini isteyin. Karışımınızın ortalama insidans oranı şu olacaktır: dirsek ve kalça displazisi ve yatkınlığı miras alabilir. ilerleyici retinal atrofi (PRA) .Beslenme

Blue Heeler Corgi karışımınızı sağlıklı tutmak için Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği (AAFCO) standartlarını karşılayan yüksek kaliteli bir formülle besleyin. En iyi arkadaşınızın özel yaşam aşaması için tasarlanmış bir formül seçin. Displazi ile ilişkili sağlık risklerini azaltmak için ilk yılında orta düzeyde büyüme için besleyin. Yiyecek markanızın üzerindeki ağırlık tablosuna göre porsiyonlar sağlayın ve alımını gerektiği gibi ayarlamak için vücut kondisyonunu izleyin. Et proteini, lif, sağlıklı karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir kuru mama, yüksek enerjili karışımınızın besin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

bakım

İyi bir vakum, kalın tüylü bir evcil hayvanla hayatı çok daha yönetilebilir hale getirebilir. Köpek tüylerini zeminden ve döşemeden etkili bir şekilde çıkarmak için, evinizdeki veya arabanızdaki yüzeylere düşen her şeyin icabına bakabilecek bir elektrikli süpürge kullanın. En iyi elektrikli süpürge, kullanışlı olacak kadar hafif ve evinizdeki birçok yüzeyin üstesinden gelebilecek kadar çok yönlüdür.

bu Bissell Tüy Sıklet Kablosuz XRT özel evcil hayvan araçlarına sahip hafif, dönüştürülebilir bir elektrikli süpürgedir. Evcil hayvan tüylerini iyice işlemek için bir aralık aparatı ve döşeme fırçasıyla elde tutulan bir elektrikli süpürgeye dönüşür. Bu hafif elektrikli süpürge, sert yüzeyleri ve alan kilimlerini verimli bir şekilde yönetir. Halı, bir odada ne kadar saç ve kepeğin hapsolduğu konusunda önemli bir faktördür. Bu hafif model, duvardan duvara halısı olan bir ev için yeterli güce sahip olmayabilir. Tamamen halı kaplı evler için daha güçlü olanı düşünün Bissell ICONPet Kenarı .Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Blue Heeler Corgi karışımları en moda karışım olmayabilir, ancak her iki cins de binicilik setinde popüler olduğu için ortaya çıkabilir. Bu karışım safkan değildir ve tescil edilemez ancak birbirine yakınlığın doğal bir ürünü olabilir. Homebred yavrular yaklaşık 150 ila 500 $ arasında olabilir. Fiyat, bölgedeki talebe bağlı olacaktır.

Kurtarma ve Barınaklar

Ebeveyn ırklarını ararsanız, bir Blue Heeler Corgi melezi bulabilirsiniz. Evcil hayvan bulucu her zaman başlamak için harika bir yerdir. Yerel olarak hiç yavru yoksa, yakınınızdaki ahırların ve çalışan çiftliklerin bol olduğu kırsal alanları kontrol edebilirsiniz.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

 • Blue Heeler Corgi karışımı yavrular, daha büyük, köpek dostu çocukları olan aileler için harikadır.
 • Bu karışımın diğer köpeklerle ve yavruluktan itibaren evcil hayvanlarla sosyalleştirilmesi gerekiyor.
 • Küçük hayvanları kovalayabilirler, bu nedenle diğer küçük tüylülerin yanında gözetim altında tutulmaları gerekir.
 • Zeki ve eğitilebilirler ancak güçlü bir iş ahlakına ve av güdülerine sahiptirler.
 • Çocukları “sürü” yapabilir.
 • Onları beden ve zihin olarak sağlıklı tutmak için bol miktarda egzersiz yapın.

Son düşünceler

Çiftlik dostu Blue Heeler Corgi karışımı, en iyi iki topuk türünü birleştirir. Doğal yeteneklerinin onları sağlıklı ve zihinsel olarak canlı tuttuğu ve paha biçilmez aile desteği sağladığı çalışan bir çiftliğe harika bir katkı sağlarlar. Bu son derece zeki ve iş odaklı karışım, banliyölerde süper bir koşu arkadaşı ve çeviklik eğitimi için doğal bir spor köpeği adayıdır. Ne kadar uğraşırsan uğraş emin olabilirsin. Onun iş ahlakı seninkiyle eşleşecek. Bu nefis karışıma onun eğitilebilir doğasına uygun bir iş verin, ikiniz birbirinizi bir ömür mutlu edin.

Yorumlar