Köpeklerde Kalça Displazisi: Belirtileri, Tedavi Seçenekleri ve Önleme

Köpeklerde Kalça Displazisi: Belirtileri, Tedavi Seçenekleri ve Önleme

Kalça displazisi, köpeklerin kalçalarında zayıflık veya ağrıya neden olabilen yaygın bir durumdur. Bazı köpek ırklarının kötü kalçaları olduğunu duymuş olabilirsiniz. Genellikle bu, bu duruma sahip olma olasılığı yüksek olan ırklar hakkında söylenir, ancak bu ne anlama geliyor? Sadece bazı ırklar mı etkilenir?

Köpeklerin kalçalarının kötü olmasının farklı nedenleri vardır - kalça displazisi en yaygın olanıdır. Yavruluk döneminde gelişir, ancak köpek yaşlanana kadar sahibi tarafından anlaşılmayabilir. Bununla birlikte, hastalığın bir köpeğin yaşamının erken döneminde (bir veterinerin yardımıyla) keşfedilmesi yardımcı olur çünkü köpeğinize daha rahat bir yaşam sağlamak için değişiklikler yapabilirsiniz.Peki, köpeğinizin kalça displazisi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bir yavru köpeği eve getirmeden önce geliştirme riski altında olup olmadığını söyleyebilir misiniz? Köpeğinize hastalık teşhisi konulursa, onu tedavi etmek için ne yapılabilir?

İçindekiler

Köpeklerde Kalça Displazisi Nedir?

Kalça displazisi olan tüm köpeklerde osteoartrit (veya 'artrit') gelişir. Artrit ağrılıdır ve bir köpeğin normal bir şekilde hareket etmesini engelleyebilir. Erken aşamalarda doğru bir şekilde yönetmek, artrit başlangıcını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.en iyi köpek çivi değirmeni

Displazi Varsa Bir Köpeğin Kalçasının Nesi Yanlış?

 Kalça Displazi tablosu

Bir köpeğin kalçaları doğumda normaldir, ancak yavru köpekler erken yaşlarda eklem çevresinde bir zayıflık geliştirebilir. Kalçalar geliştikçe, olması gerektiği gibi birbirine uymuyorlar. Kalça eklemi bir top ve yuva eklemidir. Top, bacaktaki kemiğin tepesindedir. Köpeğin pelvisindeki düz bir bardağa veya yuvaya düzgün bir şekilde oturmalıdır.

Bu değişiklikler köpeğin yürüme şeklini etkileyebilir. Normal bir bilyalı ve yuvalı mafsal her yerde serbestçe hareket eder - kalçalar geniş bir 'hareket aralığına' sahip olmalıdır (biz veterinerlerin söyleyeceği gibi). Displazili bir kalçanın hareket açıklığı azalır.

Kalçalarında Displazi Olan Köpeklere Ne Olur?

Kalça displazisi artrite yol açar . Bu, ağrı ve sertliğe neden olarak köpeklerin etrafta dolaşmasını zorlaştırır. Kalçalarında displazi olan genç köpekler, henüz artritleri olmadığı için topallamayabilirler. Ancak yine de rahatsızlık içinde yaşıyor olabilirler. Ne yazık ki, hastalık ilerleyicidir, yani zamanla kötüleşir. Bir köpeğin gençken durumunu bilmek, sahibinin ve veterinerin köpeğin yaşam tarzında yavaş ilerlemeye yardımcı olmak için değişiklikler yapmasına yardımcı olabilir.Köpeğiniz gençken veterinerinizi düzenli olarak görmek önemlidir, iyi görünseler bile. Veterinerler, fiziksel muayenede hastalığa dair ipuçları veren şeyleri fark edecek şekilde eğitilirler. Köpeğinizin kalçalarını incelemek, veterinerinize köpeğinizin kalça problemleri olup olmadığını söyleyebilir. Veterineriniz endişeleniyorsa, daha fazla test önerebilirler.

Kalça Displazisinin Belirtileri Nelerdir?

 topallayarak yürüyen krem ​​köpek

Köpeğiniz şunları yapabilir:

 • Kalçalarını okşarsan ayağa kalk ve uzaklaş ama başka bir yerde okşanmanın tadını çıkar
 • Kalkmak için yavaş ol , özellikle kaygan bir zeminde
 • Alışılmadık bir yürüyüş veya koşu yapın , bunu fark etmek zor olabilir, ancak köpeğiniz şunları yapabilir:
  • 'Bunny hop' - bir bacağınızı ve ardından diğerini değiştirmek yerine, her iki arka bacağınızı birlikte ileri doğru hareket ettirin
  • Kalçalarını sallayın veya sallayın
  • Arka bacaklarında sert görünüyor
 • Atlama ile mücadele Arabaya
 • Olmak merdivenleri çıkmakta ve yürüyüşlerde yavaş
 • Daha az hareket et evin etrafında
 • ince kalçalara sahip olmak – kasın eklemlerin etrafından gittiği yer, çünkü eklemler çok fazla kullanılmamaktadır.

Kalça Displazisi En Sık Hangi Irklarda Görülür?

Bu durum büyük köpeklerde daha yaygın olmakla birlikte, herhangi birini etkileyebilir. Hastalık kalıtsal olduğundan (genlerde aktarılır), ebeveynleri veya kalça displazisi olan diğer akrabaları olan köpeklerin kendilerinde olma olasılığı daha yüksektir. Ortak sorunlar geliştirme olasılığı daha yüksek olan ırklar şunları içerir: Alman Çoban Köpekleri, Büyük Danimarkalılar, Birmanya Dağ Köpekleri, Saint Bernards, Labradorlar, Golden Retrieverler ve Bulldoglar .Köpeklerde Kalça Displazisi Nasıl Teşhis Edilir?

İlk ipuçları genellikle veterinerinizin köpeğinizin kalçalarını fiziksel muayenede hissetmesinden gelir. Evde bazı işaretler de görmüş olabilirsiniz. Köpeğinizin ortak sorunları olduğundan şüphelenirlerse, Veteriner hekiminiz, röntgen ile başlayarak daha ileri testler önerecektir. Kalça röntgenleri köpeklerde sedasyon veya anestezi altında alınır, çünkü köpeğinizin garip bir pozisyonda çok hareketsiz yatması gerekir.

Köpeğinizin de ihtiyacı olabilir kan testleri, CT taraması veya bir veteriner tarafından muayene kemik ve eklem hastalıklarında uzmanlaşmış (ortopedik bir veteriner). Birincil bakım veterineriniz, köpeğinizi uzman bir kliniğe sevk edebilir.

Proaktif Destek İçin Evcil Hayvan Sigortası

Köpeğinize bir kalça rahatsızlığı veya herhangi bir sağlık sorunu teşhisi konduktan sonra, onu sigorta kapsamına almak için çok geçtir. evcil hayvan sigortası . Bununla birlikte, köpeğiniz için doğru sigortayı genç yaşta, daha önceden bir sağlık sorunu yaşamadan önce bularak, bunun gibi evcil hayvan acil durumlarında mali durumunuzu düzgün bir şekilde yönetebilirsiniz. Ve köpeğinize zaten kalça displazisi teşhisi konmuş olsa bile, bundan sonra hangi sağlık acil durumuyla karşılaşabileceğinizi kim söyleyebilir? Şimdi evcil hayvan sigortasını düşünmenin zamanı geldi, böylece asla sevgili tüylü dostunuz ve cüzdanınız arasında seçim yapmak zorunda kalmazsınız.

Kalça Displazisi Nasıl Tedavi Edilir?

 Hidroterapi koşu bandında Border Collie

Kalça Displazisini Yönetmek

Tedavi edilemese de, Durumu yönetmeye yardımcı olan değişiklikler yaparak kalça displazisi köpeğinin hayatını daha rahat hale getirmek mümkündür. . Bu değişiklikler arasında diyet ve egzersiz ayarlamaları, ilaçlar, yiyecek , takviyeler ve fizyoterapi veya akupunktur gibi terapiler.Çalışmalar, fazla kilolu olmanın semptomları daha da kötüleştirdiğini göstermiştir. Eğer senin köpek kilolu , veterineriniz köpeğinizin diyetini planlamanıza yardımcı olabilir.

Doğru egzersiz, durumu yönetmek için önemlidir. Veteriner hekiminiz daha az, daha kısa yürüyüşler veya yumuşak zemine yapışmayı önerebilir. Hastalığın erken evrelerinde uygun egzersiz yapmak, kasları güçlü tutmaya yardımcı olur, bu da eklem basıncını azaltır. Daha sonraki aşamalarda egzersiz, sertliği gidermede önemli olan artritik eklemlerin hareket etmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, yavru köpekler çok hızlı büyürlerse daha kötü semptomlara sahip olabilirler. Veterineriniz, büyüyen bir köpeği en iyi nasıl besleyeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Kalça Displazisi İçin İlaçlar

Birçok köpeğin ağrı kesici ilaçlara ihtiyacı vardır. Pek çok farklı seçenek vardır - tabletler, şuruplar veya enjeksiyonlar. Her köpek ilaca farklı tepki verir, bu nedenle siz ve veterineriniz köpeğiniz için uygun rejimi tartışabilirsiniz. Ağrının giderilmesi, aşağıdaki gibi terapilerle de sağlanabilir: fizyoterapi, hidroterapi (suda egzersiz) ve akupunktur.Kalça Displazisi Ameliyatı

Mevcut işlemler şunları içerir: kalçaların yanlış konumlandırılmasını düzeltmek için yapılan ameliyatlar. Bunlar genç köpekler veya hastalığın erken evrelerindeki köpekler içindir. Veterineriniz, bu seçeneklerin köpeğiniz için uygun olup olmadığını sizinle görüşebilir. Daha sık olarak, ameliyat yapılır hastalığın sonraki aşamalarında artritik kalçaları değiştirin. Köpeğinizin kalça displazisi varsa, veterineriniz sizinle tıbbi ve cerrahi seçenekleri tartışabilir. Hangi seçeneğin en iyi olduğuna karar vermek için sizi uzman bir veterinere yönlendirebilirler.

pomeranian yavrusu fiyat

Tam Kalça Protezi (THR) oldukça yaygın bir seçimdir. Köpekler, iyileşirken birkaç hafta süren özel bakıma ihtiyaç duyarlar, ancak THR'si olan köpeklerin çoğu ameliyattan iyi bir sonuç alır. Para sıkıysa veya belirli bir köpekte kalça protezi işe yaramayacaksa, o zaman kalçanın top kısmını çıkarmak için daha hesaplı bir operasyon mümkündür. Bu, ağrıyı hafifletmek için iyidir, ancak kalça eklemi, kalça protezi ile olacağı kadar stabil değildir. Buna Femoral Baş ve Boyun Eksizyonu (FHNE) denir.

Bir Köpek Yavrusunun Kalça Displazisi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bu basit değil. Orada durumun gelişmesine yol açabilecek birçok gen var . Hastalığın belirtileri hafif olabilir, bu nedenle bir ebeveyn köpeğin sağlıklı görünmesi, yavruların bu durumu geliştirmediği anlamına gelmez. Bazı büyük ırkların köpeklerini üremeden önce kalça displazisi belirtileri açısından kontrol etmeniz önerilir.Bu, köpeğin röntgen çekmesini ve röntgenlerinin özel olarak eğitilmiş bir veteriner tarafından derecelendirilmesini içerir. Kalçalar mükemmelden şiddetliye derecelendirilir. Büyük cins bir köpek yavrusu satın alırken, yetiştiriciye ebeveynlerin kalçalarını test ettirip ettirmediğini sorun ve sonuçları görün. Eşleştirmeden veya ebeveynlerin kardeşlerinden önceki yavruların kalça puanlarına bakmak, yavru köpeğinizin miras alabileceği genler hakkında da bir fikir verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalça displazisi olan bir köpeğe sahip olmak ne kadar pahalı?

Ağrı kesici, tedaviler ve ameliyatlar maliyetli olduğu için pahalı olabilir. Herhangi bir hastalık teşhis edilmeden önce genç bir köpeğe mümkün olan en kısa sürede bir evcil hayvan sigortası poliçesi yaptırın. Bu, köpeğinizin yaşamları boyunca bu veya diğer sağlık koşullarının ortaya çıkması durumunda sigorta kapsamına alınmasını sağlamalıdır.

Kalça displazisi olan bir köpek mutlu olabilir mi?

Evet, mutlu ve acısız olabilirler. Yardımcı olabilecek cerrahi ve holistik tedaviler dahil olmak üzere birçok etkili yönetim seçeneği vardır.

Kalça displazisi tedavi edilebilir mi?

Ne yazık ki hayır, tedavi edilemez. Ancak, bir köpeğin iyi bir yaşam kalitesine sahip olması için yönetilebilir.Köpeğimin kötü kalçaları olup olmadığını nasıl anlarım?

Veteriner hekiminiz, fiziksel bir muayene ve muhtemelen başka testler yaparak köpeğinizin kalçalarını değerlendirmek için en iyi konumdadır. Kalçalarda katılık, topallama veya egzersiz yapma isteksizliği gibi belirtiler de fark edebilirsiniz.

Hangi ırkların kötü kalçaları var?

Herhangi bir köpeğin 'kalçaları' olabilir - ancak büyük ırklarda daha yaygındır. Sadece köpek ırkına bakmak yerine, çiftleştirme öncesi test sonuçlarına bakarak ebeveynlerin kalçalarının iyi olup olmadığını araştırmaya çalışın.

Son düşünceler

Kalça displazisi yaygın bir durumdur. daha tekrarlayan hale gelmek mesai. Bir yavru köpeğin erken yaşamının hastalıklardan muzdarip olup olmadığı konusunda bir rol oynayabilmesine rağmen, öncelikle genetik olduğu düşünülmektedir. Doğru sağlık testleri ile iyi yetiştiricilerden köpek seçmek, kötü kalçalı bir köpek yavrusu alma riskini azaltabilir.

Alman kurdu dökülmesi için en iyi fırça

İyileştirilemez ve zamanla daha da kötüleşir, ancak kalça displazisi olan köpeklerin, onları ağrısız tutmalarına yardımcı olabilecek birçok yönetim seçeneği vardır. Köpeğinizin hareketlilik sorunları olduğundan şüpheleniyorsanız, tavsiye için veterinerinize başvurmalısınız.

Yorumlar