Köpek Yılları İnsan Yıllarına Nasıl Hesaplanır

Köpek Yılları İnsan Yıllarına Nasıl Hesaplanır

Hayatın en adaletsiz gerçeklerinden biri, köpek arkadaşlarımızın sevgi dolu aile üyeleri kadar uzun yaşamamasıdır.

Köpekler, açık havada aktif olmak için dostluk, sevgi ve motivasyon şeklinde hayatımıza pek çok olumlu şey getirir. Yalnızlık veya kötü ruh sağlığı ile mücadele eden birçok insan, yataktan kalkmak ve komik tuhaflıkları ve sallanan kuyruklarıyla gülümsemeler ve kahkahalar yaratmak için bir neden sağlar.İnsanlar yıllardır köpeklerin yaşlarını insanlarla karşılaştırıyorlar. Sonuçta, bir evcil hayvan ebeveyni olarak, insanların beş kat daha uzun yaşayabileceği tüylü arkadaşınızın ömrünün 12 ila 15 yıl olduğunu kabul etmek çok daha zordur. Peki, köpeğinizin yaşını insan terimlerine nasıl çevirebilirsiniz?

İçindekiler

Köpek Yılları ve İnsan Yılları

Doğum günü partisi şapkası ve dekoru olan köpek

Köpeğinize bir doğum günü partisi vermek istiyor ama doğum günlerini bilmiyor musunuz? Yaşlarını belirlemek için bu kılavuzu kullanın.Bir köpeğin yaşını nasıl hesaplarsınız ve onların yaşını kendi yaşınızla nasıl karşılaştırabilirsiniz? İnsan yıllarında yaşlarını belirlemek için iki yöntem ve aşağıdaki bir tablo vardır.

Geleneksel Yol

Geleneksel olarak, bir köpeğin yaşını insan yılına dönüştürmek için basit bir dönüştürme kullandık. Bu yöntem, yaşlarının her yılını yedi ile çarpmayı içeriyordu. Bu süreç, evcil hayvan ebeveynlerinin, köpeklerinin on yaşında 70 yaşındaki bir insanla eşdeğer yaş olacağını anlamalarına izin verdi.

Köpek sahiplerinin kürk bebeklerinin son yıllarını kabul etmelerine yardımcı olmasına rağmen, bazı eksiklikleri vardı. Sorun şu ki, çocukların ve gençlerin gelişimi için zaman çerçevesi yavru köpekler ve ergen köpeklerle pek uyuşmuyor.Örneğin, bu yönteme göre, köpeğiniz ilk yılının sonunda, insan yılı içinde yedi yaşında olacaktır. Bununla birlikte, köpek yavruları bundan daha hızlı olgunlaşmaya başlar ve yaklaşık bir yaşında ergen olarak kabul edilir. Bu nedenle, yedi yıl kuralı, köpeğinizin gelişimini daha iyi yansıtacak şekilde değiştirilebilir.

Yeni, Daha İyi Bir Yol

Köpek yıllarını insan yaşına dönüştürmenin mükemmel bir yolu olmasa da, yedi yıllık yöntemi kullanmaktan daha yeni ve daha iyi bir yol . Köpeğinizin ilk yılı 15 insan yılına, ikinci yılı ise dokuz yıl olarak kabul edilmelidir. Üçüncü yıl altıdır ve bunu takip eden her yıl aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi yaklaşık beş insan yılı olarak kabul edilir:

Köpek Yaş Tablosu (yeni metodolojiye dayalı)

Bu çizelge, bir köpeğin yaşını belirlemeye yönelik yeni yöntemle temel hesaplamaları gösterir, ancak lütfen bunun cins yapısına ve boyutuna göre değişebileceğini unutmayın.Köpek yaşı (yıl)Eşdeğer insan yaşı (yıl)
biron beş
224
330
435
540
6Dört beş
7elli
855
960
1065
on bir70
1275
1380
1485
on beş90

Köpek Irk Boyutu

Yukarıdaki sistem, bir yavrunun yaşını hesaplarken iyi bir basketbol sahası rakamı verir. Ancak, orta cins bir köpek için en iyi sonucu verir. Kural olarak, büyük ve dev cins köpekler, küçük cinsler kadar uzun yaşamazlar. Bu nedenle, sistemi büyük ırk köpeğinize uyguluyorsanız, yılda beş yerine altı insan yılı kullanmalısınız. Küçük cins bir köpek için yılda dört tane kullanmalısınız.

Köpeğinizin Yaşını Bilmek Neden Faydalıdır?

Hayatın çeşitli aşamalarında köpek

Bir köpeğin yaşam evresini anlamanın somut faydaları vardır.

Eğitim ve davranış kaygılarından çevre ve yaşam tarzı ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaya kadar. Evcil hayvan sahipliğinin hayati bir parçası, köpeğinizin kaç yaşında olduğunu kabul etmektir.

Afrika köpek ırkları

Eğitim

İyi bir eğitim oluşturmak, sorumlu bir evcil hayvan ebeveyni olmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak, eğitim hedefleriniz ve beklentileriniz, köpek arkadaşınızın yaşına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin, çok genç bir köpek yavrusu olarak ev eğitimi ve temel komutlara odaklanmak isteyebilirsiniz. Yavrunuz büyüdükçe, eğitim tasmalı yürüyüşe, bazı basit numaralara ve biraz hatırlamaya odaklanabilir.Yüksek seviyeli eğitimle genç bir köpek yavrusunu çok erken boğmamak önemlidir. . Ancak, ergenliğin kaosundan önce iyi bir hatırlama, tasmalı yürüyüş ve otur ve kal komutları oluşturmak harika bir fikir. Daha yaşlı köpekler kendi yollarında çok kararlı olabilirler, bu nedenle eğitim daha zor olabilir ve hatta bir davranışçıdan yardım gerektirebilir. Köpeğinizin kaç yaşında (veya genç) olduğunu bilmek, aktivitenizin yaşına uygun olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Davranış Sorunları

Yavru köpeğinizin veya köpeğinizin yaşını bilmek, davranışları konusunda fazladan yardıma ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize de yardımcı olabilir. Örneğin, genç bir yavrunun ağzını açıp kıstırması oldukça normal olabilir ve davranış teşvik edilmediği sürece, yavruların bundan kurtulması gerekir. Bununla birlikte, daha yaşlı bir köpeğin hırlaması veya ısırması çok daha fazla endişe vericidir. Bu nedenle, bu durumda bir veteriner veya uzman davranışçıdan bilgi almak iyi olacaktır. Bu nedenle, evcil hayvanınızın yaşı hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak, hangi davranışların güvenle göz ardı edilebileceğine ve hangilerinin edilemeyeceğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak

Köpeğinizin egzersiz rutinini yaşam evrelerine göre uyarlamak çok önemlidir. Bir köpek yavrusu, büyürken kemiklerine ve eklemlerine çok fazla baskı yapmamak için kontrollü egzersize ihtiyaç duyar. Benzer şekilde, yaşlı köpeklerde artrit, sırt ağrısı veya diğer rahatsızlıklar olabilir, bu nedenle uygun şekilde hafif bir egzersiz planına ihtiyaçları olabilir. Öte yandan, ergen ve genç yetişkin köpekler sınırsız enerjiye sahip olabilir. Kilo almalarını veya davranış sorunları geliştirmelerini önlemek için büyük miktarda egzersiz ve uyarım gerekir.

Konfor

Tıpkı yaşlandığımızda olduğu gibi, yaşlı köpeklerin biraz rahatlığa ihtiyacı vardır (ve hak eder). Eklemleri ve kasları ağrıyor ve ağrıyor olabilir ve merdivenlerden inip çıkmak o kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle, yastıklı bir yatak ve onların yiyecek ve suya kolayca erişebilmelerini ve tuvalete gitmek için dışarı çıkabilmelerini sağlamak altın ihtiyarınızın hayattan zevk almasına yardımcı olur.Diyet

Çeşitli köpek maması markalarının her yaşam aşaması için benzersiz formülasyonları olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ancak köpek maması yetişkin ve yaşlı diyetlerinden farklı mı? Ve hepsi gerçekten gerekli mi? Gerçek şu ki, köpeğinizin beslenme ihtiyaçları, yaşlarına bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterir.

Olduğu gibi köpek yavrusu, hızla büyürken , bol vitamin ve mineral içeren yüksek kalorili, yüksek proteinli bir diyete ihtiyaçları vardır. Yetişkin bir köpek hala bunlara ihtiyaç duyar, ancak bunlardan daha azı. Yetişkin köpeğinizi köpek mamasıyla beslerseniz, muhtemelen kiloları üzerine yığılırlar. Kıdemli köpek mamaları genellikle azaltılmış kalori içerir daha az aktif yaşam tarzlarını yansıtmak için. Köpeğinizin böbreklerini korumak için proteini ve derilerini, tüylerini ve eklemlerini sağlıklı tutmak için balık yağı gibi ekstra bileşenleri azaltmış olabilirler.

Sağlık kontrolleri

Köpeğinizin hayatında, yılda bir kez kontrol ve destekleyici aşılar için veteriner hekimi görmesi gerekebilecek zamanlar vardır. Öte yandan, köpeğinizin sık sık veteriner ziyareti yaptığı zamanlar da olabilir. Köpeğinizin yaşını öğrendikten sonra, düzenli kontrolleri planlamak için zamanları belirleyin .Yavrular, ilk yıllarında aşılar ve sağlık kontrolleri için veteriner kliniğini birkaç kez ziyaret eder ve veterinerinize her şeyin yolunda olduğunu kontrol etmesi için bolca fırsat verir. Ancak, yaşlı köpeklerin de genellikle düzenli sağlık kontrollerine ihtiyaç duyduğunu ve hastalık veya artrit belirtilerini erkenden tespit etmeye yardımcı olduğunu unutmayın.

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sigortası, acil durumlarda beklenmedik yüksek veteriner faturalarını yönetmenize ve planlamanıza yardımcı olacak yararlı bir araçtır. Kaydolduğunuzda köpeğiniz ne kadar gençse, önceden var olan daha az koşul kapsam dışında tutulacaktır. Bu nedenle, eğer genç bir yavru köpeğiniz varsa, şimdi bunun için harika bir zaman olacaktır. evcil hayvan sigortasının iyi bir seçim olup olmayacağını görün senin ve tüylü arkadaşın için.

Ya Köpeğinizin Kaç Yaşında Olduğunu Bilmiyorsanız?

Bir köpeğin dişlerini incelemek

Dişlerin durumu, bir köpeğin yaşını tahmin etmede önemli bir ipucudur.

İnsan yaşlarını hesaplamaya çalışmak her şey yolunda ve güzel, ancak kurtarılmış veya yeniden evlendirilmiş bir köpekle ilgili iyi bir tahminde bulunmak zor olabilir. Ancak, onlara yakından bakarsanız, yaşlarını ima eden bazı ipuçları bulabilirsiniz - bunda başarısız olursanız, veterinerinizden yaşlarını tahmin etmenize yardımcı olmasını her zaman isteyebilirsiniz.Bebek veya Yetişkin Dişleri

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin yetişkin dişlerinden önce geçici bebek dişleri vardır. Bu bebek dişleri yaklaşık sekiz haftada ortaya çıkar ve yaklaşık altı ayda yetişkin dişlere dönüşür, bu nedenle bu kilometre taşları, yavrularınızın yaşını hesaplamanıza yardımcı olabilir. Bebek dişleri yetişkin dişlerinden çok daha küçük ve sivridir, bu nedenle farkı anlayabilmelisiniz. Yavru köpeğiniz köpek yavrusundan yetişkin dişlerine geçerken diş çıkarma sürecinden geçecektir. Ve insan bebekleri gibi, diş çıkarma oyuncakları yardımcı olabilir .

Köpeğinizin ağzına bakarsanız ve görürseniz Daha büyük, daha yuvarlak, yetişkin dişler, köpeğinizin altı aydan büyük olduğunu bilirsiniz. Daha büyük yerine 6 aya yakınlarsa, yetişkin ve bebek dişlerinin bir karışımını bile görebilirsiniz.

Yine de dikkat et, bazı köpekler geçici köpek dişlerini korur ve yan yana bir yetişkin ve bir bebek köpek dişi ile sonuçlanır. Bunun genç oldukları anlamına geldiğini varsayabilirsiniz, ancak bir veteriner dişi çekmezse, yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar kalabilirler.

Diş Durumu

dişleri ise beyaz ve pürüzsüz, hiçbir tartar belirtisi ve eksik diş yok, muhtemelen genç yetişkin bir köpek. Buna karşılık, kıdemli köpeklerin rengi bozulmuş, tartar kaplı dişleri olabilir ve hatta eksik veya titrek olabilirler. Daha yaşlı köpekler de kokulu nefes alabilir.

rottweiler alman

Gri Saçlar

Sadece grileşen insanlar değil. Bazı köpekler de yapar. Yüzün etrafındaki saçlar özellikle grileşmeye eğilimlidir. Bu nedenle, köpeğinizin namlusunun daha gümüşi veya beyaz göründüğünü fark ederseniz, düşündüğünüzden biraz daha yaşlı olabilir. Bununla birlikte, gri tüyleri aramak kusursuz bir yöntem değildir, çünkü bazı köpekler tüm yaşamları boyunca gri renge sahipken, diğerleri hiç grileşmez.

Sertlik

Köpeğiniz eskisi kadar çevik görünmüyorsa veya yattıktan sonra gitmesi biraz zaman alıyorsa, yıllar içinde biraz daha iyileşiyor olabilir. Ancak, Sertliği veya eklem ağrısını yaşlanmanın doğal bir parçası olarak görmemek önemlidir. . Artrit dayanılmaz olabilir ve veterineriniz köpeğinizi daha rahat tutmak için tedaviler önerebilir.

Siğiller ve Cilt Etiketleri

Hiçbir topak ve tümsek göz ardı edilmemesine rağmen, Köpek arkadaşınız yaşlandıkça bazı cilt topakları görünebilir. Deri etiketleri ve siğiller oldukça yaygındır ve genellikle iyi huyludur ancak daha kötü bir şeyse her zaman veterineriniz tarafından kontrol edilmelidir.

Bulutlu Gözler

Mükemmel köpeğiniz yaşlandıkça, gözlerinin daha bulutlu görünmeye başladığını fark edebilirsiniz. buna denir nükleer skleroz ve yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Neyse ki, köpeğinizin görüşünü etkilememelidir, ancak katarakta benzeyebileceğinden veteriner tavsiyesi almalısınız.

Son düşünceler

Uyuyan yaşlı köpek

Sağlıklı bir köpek, yaşı ne olursa olsun mutlu bir köpektir.

Birçoğumuz, her köpek yılının yedi insan yılına eşdeğer olduğu eski formülü hatırlıyoruz, ancak köpeğinizin yaşını hesaplamanın yeni yöntemi daha doğrudur ve ırka göre ayarlanabilir.

Köpeğiniz bir kurtarıcı olsa bile, siz ve veterineriniz yaklaşık yaşlarını tahmin etmek için bazı dedektiflik çalışmaları yapabilirsiniz. Köpeğinizin yaşam evresini öğrendikten sonra, yaşam tarzının, rutininin ve ortamının onu mümkün olduğunca mutlu, sağlıklı ve rahat tutacak şekilde tasarlandığından emin olabilirsiniz.

Yorumlar