Köpekler Sosisli Sandviç Yiyebilir mi? Sosisli Sandviçler Köpekler İçin Kötü mü?

Köpekler Sosisli Sandviç Yiyebilir mi? Sosisli Sandviçler Köpekler İçin Kötü mü?

İnsanların, genellikle ketçap ve çeşnilerle kaplı bir çörek içinde bir sosisli sandviçten hoşlandığı bilinmektedir - yum! Ancak insanlar için sadece bir ziyafet olarak kabul edilirler çünkü yağlıdırlar ve çok fazla yemek sağlıklı değildir. Peki ya köpekler için sosisli sandviçler?

Köpekler, zevk aldığımız bazı yiyecekleri paylaşabilir . Ama yediğimiz diğer şeyler iyi değil ve hatta yavrularımıza zararlı . Özellikle sosisli sandviçlere eklediğimiz bazı soslar.Köpekler omnivor oldukları için bitki bazlı gıdaların yanı sıra et de tüketirler. Ama sosisli sandviç eti onlar için güvenli mi? Faydaları veya riskleri nelerdir?

İçindekiler

siyah alman çoban yavruları

Köpekler Sosisli Sandviç Yiyebilir mi?

 Ev yapımı sosisli sandviç yapmak için malzemeler. Sosisler, taze çörekler, hardal, ketçap, çeşniler

Sosisli sandviç köpekler için uygun bir seçim değildir , küçük parçalar halinde bile, bir eğitim ikramı olarak. Zehirli değiller, yani bir köpek yanlışlıkla küçük bir parça yerse, görünür bir zarara neden olmayabilir . Ancak sosisli sandviçlerin tekrar tekrar beslenmesi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bazı köpekler için küçük bir ısırık bile onları hasta edebilir.Bazı insanlar sosisli sandviçlerin etkili bir antrenman tedavisi olduğuna inanırlar çünkü köpekler üzerlerinden salya akıtır. Ama durum böyle değil. İyi bir eğitim ödülü, köpeğinizin üzerinde çalışmak isteyeceği bir şeydir, böylece doğru davranışı ödüllendirebilirsiniz. ama sağlıklı olması da gerekiyor.

Sahipleri olarak, köpeğimizin sağlığından ve esenliğinden tamamen biz sorumluyuz. Köpekler kendileri için diyetleri hakkında bilinçli seçimler yapamazlar. Bu yüzden onlara sağlıklarına zarar verebilecek yiyecekler vermek adil değil. Köpeklerimize uzun ve mutlu bir yaşam için en iyi şansı vermek bizim sorumluluğumuzdur. . Sağlıklı yemekler ve ikramlarla beslemek, onların gelişmesini sağlamanın ana yollarından biridir.

Tabii ki, bir sosisli sandviç yerken köpeğinizin burnu seğirmeye başlayabilir. O büyük, güzel gözlere karşı koymanın zor olduğunu anlıyoruz. Ama lütfen hatırla, Köpeğiniz telaştan, ilgiden ve oyunlardan gelen sevgiyi bir atıştırmalıktan çok daha fazla takdir eder.Sosisli Sandviçler Köpekler İçin Neden Kötü?

 Ağzında sosisli Cavalier King Charles Spaniel

Sosisli sandviçler köpekler için ideal değildir. Bu yüzden onları köpeğinize hiç beslememek en iyisidir.

Sosisli sandviçler tütsülenmiş sosislerdir , ince öğütülmüş etten yapılır (genellikle sığır eti, domuz eti ve tavuk) tuz, çeşniler ve koruyucularla karıştırılmış - bunların tümü köpekler için zararlı olabilir . İşlenmiş et olarak kabul edilirler (benzer konserve sığır eti ) bu, tadı geliştirmek için değiştirildiği anlamına gelir.

Köpekler ayrıca sosisli sandviçlerde boğulabilir - özellikle onları bütün olarak yutmaya kalkabilecek daha büyük köpekler.pitbull köpek maması

Köpeğim İçin Neden Çok Fazla Tuz Kötü?

Çok fazla tuz yemek, köpeğinizin böbreklerine baskı yapabilir. Böbrekler, ekstra tuz ve diğer şeylerden kurtulmak için çalışan kan için filtrelerdir. Böbrekler çok sık süzmek için çok fazla sıvıya sahipse, hastalanabilirler ve düzgün çalışmayabilirler. A Tuzlu beslenme yüksek tansiyona neden olabilir , diğer istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve köpeğinizin ömür boyu ilaç tedavisine ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir.

Bu etkiler insanlarda olduğu kadar köpeklerde de görülür, ancak Köpekler diyetlerinde bizden çok daha az tuza ihtiyaç duyarlar. İnsanlar için tuzlu olan yiyecekler köpekler için çok tuzludur ve köpek dostlarımıza verilmemelidir. Köpeğinizin düşük sodyumlu bir diyete ihtiyacı varsa, bu daha sağlıklı köpek maması seçeneklerini göz önünde bulundurun .

Köpeğim İçin Neden Çok Fazla Yağ Kötü?

Sosisli sandviçlerin yağ oranı yüksektir, bu da çok fazla kalori anlamına gelir. Çoğu köpek, bizden çok daha küçüktür ve bizim kadar çok kalori yemeleri gerekmez. . Bizim için yüksek kalorili veya yüksek yağlı bir şey, köpeklerimiz için çok fazladır.

Yağ oranı yüksek yiyecekleri düzenli olarak veya bir defaya mahsus olarak yemek, ciddi bir hastalığa veya pankreatite neden olabilir. pankreatit hayatı tehdit edici olabilir.Pankreatitli köpeklerde genellikle şiddetli karın ağrısı, depresyon, yemek yemeyin, hasta veya ishal . Pankreatitli köpekleri tedavi etmek genellikle enjeksiyon yoluyla sıvı ve ilaç verilmesini gerektirir, bu nedenle veteriner muayenehanesinde kalmaları gerekir. Pankreatit tedavisi aynı zamanda köpeklerin oldukça halsiz hissetmelerine neden olur, ta ki veterineriniz onları stabilize edene kadar ki bu günler alabilir. Pankreatitli bir köpeğin tedavisi de çok pahalı olabilir.

Eklenen Baharatlar Köpeğim İçin Neden Kötü Olabilir?

Sosisli sandviçlerdeki çeşniler değişebilir ancak genellikle baharatları içerir. Baharatlar, bir köpeğin bağırsaklarını tahriş ederek bağırsak astarının şişmesine neden olabilir. Bu karın ağrısı, kramp ve şişkinliğin yanı sıra ishal ve hastalığa neden olur. Köpekler genellikle bağırmaz veya inlemez ve rahatsız hissetseler bile normal yaşamlarına devam etmeye çalışırlar.

Tahriş olmuş bağırsakların belirtileri hafif ila daha şiddetli arasında değişir. Köpeğinizin tedaviye ihtiyacı olmayabilir ve 12-24 saat içinde kendini daha iyi hissedebilir. Veteriner hekiminiz evde verilecek özel bir mama veya bazı tedaviler önerebilir. Ya da daha ciddi durumlarda, köpeğinizin veterinerde kalması ve ağrı ve hastalık tedavisi veya dehidrasyon için bir damla sıvı.

Bazı sosisli sandviç tarifleri, köpekler için zehirli çeşniler içerebilir. beğenmek sarımsak ve soğan pudra. bunlar olabilir köpeğinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verir ve kansızlığa yol açar (kanda düşük sayıda kırmızı kan hücresi). Kırmızı kan hücreleri, kas hücreleri ve hayati organlardaki hücreler gibi vücuttaki hücrelere oksijen taşır. Daha hafif vakalarda bile anemi, köpeğinizin kanı yeterince oksijen taşımadığından yorgun ve donuk hissetmesine neden olabilir.Köpeğim Sosisli Sandviç Yerse Ne Yapmalıyım?

 Ağzında çatalda sosis olan Jack Russell Terrier aç köpek

Bazı köpekler, sadece küçük bir parça sosisli sandviç yedikten sonra hasta olabilir. Hemen veya ertesi güne kadar belirti göstermeyebilirler, ancak dikkatli olmak en iyisidir.

Köpeğiniz sosisli sandviç yediyse, şu adımları izlemeniz en iyisidir:

 • Anlamak köpeğin kaç tane sosisli yedi
 • malzemeleri kontrol et Soğan veya sarımsak tozu gibi köpekler için zehirli herhangi bir şey için paketin üzerinde
 • olup olmadığını kontrol et sadece sosisli sandviç sosisi veya köpeğinizin de kenar veya sos yiyip yemediği zehirli kızarmış soğan gibi
 • veterinerinizle iletişime geçin tavsiye için

Veterineriniz size köpeğinize bir süre göz kulak olmanızı söyleyebilir ve hastalanırlarsa sizi aramanızı isteyebilir, ancak yine de aramak en iyisidir. Tavsiye için genellikle bir ücret alınmaz ve köpeğinizin daha acil ilgiye ihtiyacı olup olmadığına karar vermek için en iyi yer veterinerinizdir.Köpeğinizin sosisli sandviç yemesinin kötü etkilere maruz kalıp kalmayacağı birkaç şeye bağlıdır:

 • Duyarlılık - düzenli olarak mide rahatsızlığı olan köpeklerin, sosisli sandviçleri çaldıktan sonra kendilerini kötü hissetmeleri özellikle olasıdır.
 • Boyut – daha küçük köpekler, sosisli sandviç yemenin etkilerini daha büyük köpeklere göre daha çabuk hissederler. Küçük köpeklerin diyetlerinde daha az kaloriye ve daha az tuza ihtiyaçları vardır. Küçük bir köpeği doyurmak daha az zaman alır, bu nedenle aşırı düşkünlük daha olasıdır.
 • Yavrulamak - herhangi bir köpek pankreatit olabilir ve sosisli sandviç gibi yağlı yiyecekler yemek bir risk faktörüdür. Minyatür schnauzer'larda, Yorkshire Terrier'lerde, Dachshund'larda, Cocker Spaniel'lerde ve Poodle'larda daha fazla pankreatit vakası görülür - bu nedenle, bu türlerden biri yağlı bir yiyeceği yerse, pankreatit riski daha yüksektir.
 • Vücut kondisyonu - aşırı kilolu köpeklerin pankreatit geliştirme olasılığı daha yüksektir - bu, sosisli sandviç gibi yağlı bir atıştırmalık yiyerek ortaya çıkabilir.
 • Genel Sağlık - Köpeğinizin şeker hastalığı, karaciğer veya böbrek sorunu, kalp sorunu, gıda alerjileri veya diğer sağlık sorunları varsa, sosisli sandviç eti gibi olağandışı bir şey yemenin bir soruna neden olma olasılığı daha yüksektir.

Köpeğinizin sosisli sandviç yedikten sonra kendini iyi hissetmemesi için herhangi bir özel risk faktörü varsa, o zaman size iyi görünse bile veterinerinizin onu muayene etmek istemesi daha olasıdır.

Köpeğimle Izgara Yiyecekleri Paylaşmak Güvenli mi?

 Açık havada gazlı barbekü ızgarasında ızgara yapan taze sosis ve sosisli sandviçler

Mutlu deneyimlerinizi köpeğinizle paylaşmak istemeniz doğaldır - sonuçta onlar ailenin bir parçasıdır. Dikkat ve kucaklaşmayı paylaşmaya her zaman yemek yerine öncelik verin , ama siz de biraz lezzetli bir atıştırmalık paylaşmak istiyorsanız, sağlıklı bir şeyler seçtiğinizden emin olun.

Tavuk göğsü veya biftek gibi soğutulmuş, sade pişirilmiş, işlenmemiş etler genellikle köpekler için iyidir. Bazı sade ızgara sebzeler de uygun seçeneklerdir. Köpekler için zehirli olan soğan, pırasa ve sarımsaktan ve çok baharatlı biberlerden kaçının. Köpeğinizin atıştırmalıklarını her zaman ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin.Lütfen ikramların köpeğinizin genel gıda alımının %10'undan azını oluşturması gerektiğini unutmayın - ana öğünleri dengeli ve eksiksiz köpek maması olmalıdır. Herhangi bir yeni yiyecek mide rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle, köpeğinizin daha önce sahip olmadığı herhangi bir şeyden yalnızca küçük bir miktar besleyin.

Bichon kaniş

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğim sosisli sandviçleri sever. Arada sırada biraz alabilir mi?

Hayır. Küçük bir atıştırmanın fark ettiğiniz zarar vermesi pek olası değilken, yağlı, tuzlu atıştırmalıklar uzun vadede sağlık sorunlarına neden olur. Ayrıca, bazı köpekler kötü mide rahatsızlıkları sadece bir parça sosisli sandviçten, bu yüzden riske değmez.

Köpekler eğitim ikramı olarak sosisli sandviç yiyebilir mi?

Hayır. Sosisli sandviçler, sevseler bile köpekler için sağlıklı değildir. Bol miktarda lezzetli, sağlıklı, eğitici ikramlar mevcuttur.

Çiğ sosisli sandviçler köpekler için tehlikeli midir?

Pişmiş sosisli sandviçlerin yüksek yağ ve tuz ve zengin çeşnilerini içermelerinin yanı sıra, çiğ sosisli sandviçler, köpeğinizin ciddi şekilde hastalanmasına neden olabilecek zararlı bakteriler içerebilir.

Köpeğim soğan ve soslu çörek içinde sosisli sandviç yedi – ne yapmalıyım?

Veterinerinizi arayın – soğan köpeklerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir bu yüzden köpeğinizin veterinerinizi görmesi gerekiyor. Sosisli sandviçin geri kalanı, sos ve çörek de onu hasta edebilir.

Son düşünceler

Köpeğinize baharatsız, sade bir sosisli sandviçten küçük bir ısırık verirken, muhtemelen onları öldürmeyecek, ideal de değil. Köpeğinize can attığı bir şeyi vermek cazip gelebilir ama fazladan yağ ve tuzdan kaynaklanan riskler buna değmez. Köpeğinizi ödüllendirmek için birçok daha güvenli ve sağlıklı seçenek var. Köpeğiniz gerçekten seviliyorsa, size teşekkür edecek ve onu 'şımartmak' (veya karnına zarar vermek) yerine onun iyiliğini düşündüğünüzü takdir edecektir. Köpeğinizin çok fazla sosis veya toksik içerikli bir sosis yediğini düşünüyorsanız, lütfen hemen veterinerinizi arayın.

Yorumlar