İngilizce Bulldog Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

İngilizce Bulldog Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

İngiliz Bulldog, tıknaz sevimli bir cins. Sevecen, eğlenceli ve bir ailenin parçası olmaktan keyif alıyorlar. Yeni arkadaşınız büyüdükçe, özellikle yavruluk döneminde büyümelerini izlemek çok önemlidir. Bu, ağırlıklarını ve büyümeyle birlikte gelen kilometre taşlarını içerir.

Her köpek benzersizdir. Bazıları cins standardından daha büyük olabilirken, diğerleri daha küçük olabilir. Onları ölçmek, köpeklerimizin doğru yolda olup olmadığını görmemizi sağlar. Bazıları daha hızlı büyürken, diğerleri daha uzun sürer. Kilometre taşlarını not etmek, köpeklerimizin ne kadar iyi geliştiğini görmek için bize karşılaştırma noktaları verir.Kapsamlı rehberimiz, İngiliz Bulldog'unuzun ilk yıllarında büyümesine bir göz atmanızı sağlar. Ayrıca, köpeğinizin yaşamı boyunca başvurmak üzere kullanışlı bir kaynak olarak hizmet etmesi için bir büyüme tablosu da sağladık. Son olarak, köpeğiniz hakkında en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.

İçindekiler

Ne bekleyebileceğinizi

Büyüme dönemlerinde neler bekleyeceklerine bir göz atalım. Büyüme çizelgeleri yardımcı olsa da, tüm köpeklerin farklı olduğunu ve büyüme aşamalarının farklı olabileceğini not etmek önemlidir. Tüm bu bilgiler, yavru köpeğiniz büyüdükçe meydana gelecek değişikliklere hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda köpeğinizin hayatındaki en önemli gelişim aşaması olan yavruluk dönemindeki farklı gelişimsel değişiklikleri öğrenmek için mükemmel bir zamandır.Hatırlatıcılar

Bu makale tipik bir büyüme modelini araştırıyor. İngiliz Bulldog . Ancak, köpek yavrusu sonuçları değişebilir. Genel büyümeyi yavaşlatan veya hızlandıran büyüme atakları veya platoları olabilir. Bu normaldir ve endişelenecek bir durum yoktur. İngiliz Bulldogları tipik olarak yaklaşık on iki aylıkken tam boylarına ulaşırlar. Ancak ağırlıkları 24 aylık olana kadar artmaya devam eder. Bu büyüme aynı zamanda beslenme ve genel sağlık durumuna da bağlıdır. , bu nedenle köpeğinizi aşırı beslemediğinizden veya yetersiz beslemediğinizden emin olun. Ayrıca onları yaralanmalardan da uzak tutmalısınız. Sonuç olarak, yavru köpeğiniz sağladığımız ortalamalardan biraz daha küçük veya daha büyük olabilir. Kendinizi bundan endişe duyuyorsanız, veterinerinizle iletişime geçmek her zaman iyi bir fikirdir.

Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

İşte İngiliz Bulldog'unuzun büyümesinin yanı sıra yavru köpeğinizin farklı gelişimsel kilometre taşları ve ihtiyaçlarının bir zaman çizelgesi.

İngiliz Bulldog Yavrusu

 Yumuşak bir sandalyede yatan iki İngiliz Bulldog yavrusu

İşte sizden ne bekleyeceğiniz İngiliz Bulldog ilk yıl içinlabrador retriever vs Alman kurdu

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

İki haftalıkken, yavru köpeğinizin gözleri açılmaya ve sesler duymaya başlar. Yavru köpeğiniz şu anda çok etkileşimli değil çünkü hem kör (kapalı göz kapakları nedeniyle) hem de sağır. İhtiyaç duydukları bakımı ve sütü vermeleri için annelerine güvenirler. Yavru köpeğinizin gerektiği kadar süt içmesine izin verin. Annelerine de bakıyorsanız, yavrulara iyi bakması için yeterince yemek yediğinden ve dinlendiğinden emin olun.

1 ay

Bir aylık işarette, köpeğiniz duyularının çoğunu geliştirdi. Çöp arkadaşlarının yanında daha sosyal olduklarını görmek çok güzel. Bu, sosyalleşmek için ilk şansları olduğundan, erken gelişimleri için özellikle önemlidir. Bir aylık, aynı zamanda annelerinin sütünü kesmeye başladıkları zamandır. Onları yumuşak, ıslak köpek mamasıyla beslemeye başlayabilirsiniz. Onları aynı anda çok fazla yiyecekle şok etmemek önemlidir.

 • Erkekler ortalama 4-7 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 3-6 pound ağırlığındadır.

2 ay

Yavru köpeğiniz iki aylık olduğunda, sütten tamamen kesilmiş olması gerektiği için annesinden ayrılabilir. Onlara temel komutları öğretmeye başlayabilir ve itaat eğitimi ile başlayabilirsiniz. Ayrıca boyutlarına ve ağırlıklarına göre porsiyon boyutlarını değiştirerek onlara günde üç öğün vermeye başlayabilirsiniz.İngiliz Bulldogları eğitime çok iyi uyum sağlar, çoğunlukla, bu yüzden erken başlamak harika olurdu! Seansları kısa ve odaklanmış olmalıdır. Onları şimdi eğitmek çok önemlidir çünkü çok gençken en açık olanlardır. Bu, daha sonra iyi huylu bir köpek için bir temel oluşturur. İşte İngiliz Bulldog'unuzdan iki aylıkken bekleyebileceğiniz ağırlık.

 • Erkekler ortalama 9-12 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 7-10 pound ağırlığındadır.

3 ay

Yavru köpeğinizin eğitimine ve sosyalleşmesine devam etmelisiniz. . Onları tasma hissine alıştırmak için tasma eğitimine başlayabilirsiniz. koşum takımı ve tasma. Aynı zamanda onları bakımlı olmaya alıştırmanın da tam zamanı. Tutarlılık ve sabır burada anahtardır. Çok oyuncudurlar ve özellikle gevezedirler. Kötü davranışları engellemek ve kabul edilebilir davranışları teşvik etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

 • Erkekler ortalama 13-18 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 12-15 pound ağırlığındadır.

4 ay

Yavru köpeğiniz dört aylık olduklarında çok daha oyuncu olmaya başlar. Bu noktada, evinize mutlu bir şekilde yerleşmiş olacaklar. İtaat eğitimlerini ve sosyalleşmelerini mümkün olduğunca olumlu pekiştirme kullanarak sürdürmelisiniz. Bulldoglar, pozitif takviye eğitimine iyi yanıt verir. Ayrıca yemek yemeyi severler, bu nedenle ikramlar iyi çalışır, ancak kilo alabilecekleri için onları çok fazla ikramla beslemeye dikkat edin. İngiliz Bulldog gibi bir köpeği eğitme konusunda daha az deneyimliyseniz, eğitim kurslarına kaydolmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, diğer köpeklerin yanında uygun şekilde davranmayı öğretmek için köpeğinizin anaokulu sınıflarına katılmasına izin verebilirsiniz. Aile ve tanıdık evcil hayvanlarla iyi geçinirler, ancak bilinmeyen hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Onları farklı türde hayvanların yanında olmaya alıştırmak, bu davranışa büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu, kendine güvenen, arkadaş canlısı ve çok yönlü bir köpek yavrusu yapar.

 • Erkekler ortalama 18-24 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 18-22 pound ağırlığındadır.

5 ay

İngiliz Bulldog'unuzun yaklaşık beş ayda ne kadar büyüdüğüne şaşırabilirsiniz. Bu, öğrendikleri, büyüdükleri ve daha fazla oynadıkları aşamadır. . Olumlu pekiştirme ile devam etmenizi öneririz. Bu, köpeğinizin bir yetişkin olarak nasıl büyüyeceği ve davranacağı konusunda büyük bir fark yaratabilir. Bulldoglar çok şefkatli ve sevecen olmak için büyürler, ancak yavrular yavru olacaktır. Oynayacaklar, ısıracaklar ve biraz daha oynayacaklar. Onları insanların, konumların ve günlük seslerin etrafında olmaya alıştırmaya devam edin. • Erkekler ortalama 30-33 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 22-25 pound ağırlığındadır.

6 ay

İngiliz Bulldog'unuz yaklaşık altı aylıkken daha uzun ve ağırlaşıyor. Yetişkin ağırlıklarının ve boylarının yaklaşık %75'ine ulaşmış olacaklardı. Biraz daha yürümek isteyebilirler ama onları incitmemek için onları aşırı zorlamamak önemlidir. Daha ciddisi, kalça displazisine neden olabilir. Sınırları zorlamaya çalışabilirler, ancak yerleşik rutininize devam edebilirler. Disiplin ve yapıyı öğrenmeleri gerekiyor. İnatçı olabilirler, bu nedenle eğitime bağlı kalmak itaatlerine yardımcı olacaktır.

 • Erkekler ortalama 33-37 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 26-30 pound ağırlığındadır.

7 ay

Muhtemelen yedi aylıkken köpeğinizle rutin ve güçlü bir ilişki kurmuşsunuzdur. Onları eğitmeye ve sosyalleştirmeye devam edin. Örnek davranışları ödüllendirin. Ne de olsa sizi memnun etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar - bu onların doğasında var. Ailelerini mutlu etmekten zevk alırlar.

Bu dönemde köpeğinizi daha uzun yürüyüşlere çıkarmaya başlayabilirsiniz ama çok uzun değil. Çok fazla egzersiz yapmaktan hoşlanmazlar. Kanepeleri ve içeride kalmayı tercih ederler, ancak egzersiz yapmaları gerekir. Yürüyüşleri iki küçük seansa bile ayırabilirsiniz. Sıcağa ve soğuğa karşı hassastırlar bu nedenle bu koşullarda dışarı çıkmamaları gerekir. Artık köpeğinize günde iki öğün yemek verebilir ve yaşına, büyüklüğüne ve aktivite düzeyine göre yeterli yiyecek almasını sağlayabilirsiniz.

 • Erkekler ortalama 38-42 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 30-33 pound ağırlığındadır.

8 ay

Köpeğiniz yaklaşık sekiz aylık olduğunda, onunla harika bir dostluk ve bağ kurmalısınız. Buradaki sorun, siz etrafta yokken endişelenmeye başlayabilmeleridir. buna denir ayrılık kaygısı ve ruh sağlığınıza zarar verir. Aynı zamanda eşyalarınıza da zarar verebilir çünkü yıkıcı davranışlar genellikle köpekler bu şekilde hissettiğinde ortaya çıkar. Bulldoglar aileleriyle birlikte olmayı ve evde birinin olmasını sever. Mümkün olduğunca yanlarında birinin olması en iyisidir, böylece yalnız kalmazlar. Kaygı kontrol edilmezse depresyona girebilirler. Bunun yanı sıra, yavrunuz yetişkinlik yolunda, son ağırlığına ulaşmaya yakındır. • Erkekler ortalama 42-45 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 33-36 pound ağırlığındadır.

9 ay

Köpeğinizin yaklaşık dokuz aylıkken biraz daha olgun davranmaya başlamasını bekleyebilirsiniz. Bu, tüm yavru köpekler için geçerli olmayabilir. Bununla birlikte, çok daha sakin olacaklar. Bulldoglar, kalpten insanları memnun ederler, bu yüzden itaat etmeye daha istekli olacaklar. Oyuncaklar, zihinsel ve fiziksel uyarım sağlamanın etkili bir yoludur. Bulldoglar çiğneme oyuncaklarını sever. Farklı türlere ihtiyaçları olacak meşgul olmalarını sağlayın. Çiğneme oyuncakları, evde yıkıcı davranışları engellemenin harika bir yoludur.

 • Erkekler ortalama 43-47 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 35-37 pound ağırlığındadır.

10 ay

Yaklaşık on ayda daha az belirgin fiziksel büyüme göreceksiniz çünkü yavru köpeğiniz tamamen büyümeye yaklaşıyor. Hala doyacak ve bebekken olduğundan çok daha yavaş bir hızda kilo alacak. Eğitimleri konusunda tutarlı olmanız koşuluyla, yaklaşık on aylıkken komutlarınızı eskisinden daha hevesle dinlemeye başlarlar. Artık vücutları güçlendiğine göre, onu daha uzun bir yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Kemikleri hala gelişmekte olduğundan onları aşırı zorlamamaya çalışın ve aşırı sıcaklıklarda onlara dikkat edin.

 • Erkekler ortalama 45-48 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 35-38 pound ağırlığındadır.

11 ay

Ev hayatı artık neredeyse bir yaşına geldiğine göre köpeğiniz için çok rahat olmalıdır. Bulldoglar, bir ailenin parçası olmaktan fazlasıyla mutludur. Artık onlara her gün yirmi ila 40 dakikalık bir yürüyüş süresi vermeyi deneyebilirsiniz, bunu yönetmeyi kolaylaştırmak için iki seansa bölün. Onlarla tasmalı koşmamaya çalışın, kemik oluşumunu bozmamak için yürüyün. • Erkekler ortalama 46-49 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 37-40 pound ağırlığındadır.

1 yıl

Köpeğinize mutlu yıllar dilemenin zamanı geldi. Büyük olasılıkla bu zamana kadar doldurmuştur. Köpeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediğini görmek için veterinerinize danışabilirsiniz. İki yaşına gelmeden kilo almaya devam edebilirler. Ancak, düzgün bir şekilde yedikleri, yeterince dinlendikleri ve ciddi bir şekilde hastalanmadıkları veya yaralanmadıkları sürece doğru yolda olmalıdırlar.

Uyumunuz ve bağınız büyük ihtimalle köpeğinizle sağlamdır. O da daha terbiyeli olmalı.

 • Erkekler ortalama 51-55 pound ağırlığındadır.
 • Dişiler ortalama 40-44 pound ağırlığındadır.

Sonra ne olur?

 İngiliz Bulldog'u inceleyen veteriner, yakın plan

Belirteç olarak listelenen standart ağırlıkları ve boyları kullanabilirsiniz, ancak köpeğinizin ne kadar iyi büyüdüğünü görmek için notları her zaman veterinerinizle karşılaştırabilirsiniz. Aşırı veya yetersiz beslenmedikleri ve yavrulukları boyunca sağlıklı tutuldukları sürece büyümelerinde bir sorun olmamalıdır.

Tam Yetişkin İngiliz Bulldog

Köpeğiniz, yavruluk döneminde çok fazla büyüdü. Erkek ve dişi köpekler, yavruluk boyunca benzer ağırlıklara sahiptir, ancak yetişkinlikte biraz farklılık gösterir. . Yetişkin bir erkek yaklaşık 51-55 pound, dişiler ise yaklaşık 40-44 pound ağırlığındadır. Erkekler daha uzundur, yaklaşık 14-16 inç, dişiler ise ortalama 12-14 inçtir.Ağırlık Büyüme Tablosu

Yaş Erkek Ağırlığı (lbs.) Kadın Ağırlığı (lbs.)
1 ay 4-7 3-6
2 ay 9-12 7-10
3 ay 13-18 12-15
4 ay 18-24 18-22
5 ay 30-33 22-25
6 ay 33-37 26-30
7 ay 38-42 30-33
8 ay 42-45 33-36
9 ay 43-47 35-37
10 ay 45-48 35-38
11 ay 46-49 37-40
1 yıl 51-55 40-44
2 yıl 51-55 40-44

Dikkate alınacak faktörler

İngiliz Bulldog'unuzun büyümesini birçok farklı faktör etkiler. Her birini anlamak, geliştirme sürecini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Genetik

Boyut genellikle genetik olarak belirlense de, yine de garanti edilmez. Bazı köpekler genetik çizgilerinden daha büyük veya daha küçük olabilir. Ebeveynlere bakmak, genellikle size köpeğinizin ne kadar büyüyebileceği konusunda bir fikir verebilir, ancak bu yalnızca bir tahmindir. Ebeveynler, dev bir genetik yapbozun sadece küçük bir parçasıdır. Daha küçük, ortalama veya daha büyük yavrularla sonuçlanan genlere sahip olabilirler. Köpeğiniz tam olgunluğa ulaşana kadar söylemenin gerçek bir yolu yoktur.

Beslenme

Beslenme, yavrularınızın gelişmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayacaktır. İngiliz Bulldog'unuzun tükettiği yiyecek miktarı, büyüklüğüne, yaşına ve enerji seviyelerine bağlı olacaktır. . Bu, köpeğinizi aşırı beslemenin onu daha da büyüteceği anlamına gelmez. Köpeğinizi aşırı beslememek önemlidir, çünkü bu obeziteye giden yolu açar ve hatta başka ortopedik rahatsızlıklara neden olabilir. Bulldoglar kolayca kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle yiyecek alımları kontrol edilmelidir.

Beslenmesi için en önemli husus, onu beslemektir. ona dengeli bir beslenme sağlayan yüksek kaliteli kuru mama . Dengeli bir diyet, yüksek kaliteli etler, lif, karbonhidratlar, sağlıklı omega yağları, vitaminler ve mineralleri içermelidir. Cins için belirli besinleri sağlayabilen özel İngiliz Bulldog maması vardır.

shiba inu karışımı

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Köpeğinizin büyümesi sırasında herhangi bir zamanda büyüme atakları ve platolar olabilir. Bu sıçramalar rastgele meydana gelir ve büyüme sürecini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. . Yavru köpeğinizin büyümesindeki değişikliklerden endişe ediyorsanız, yavru köpeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediğini görmek için bir veterinere danışmak her zaman en iyisidir.

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Çoğu köpek 4 ila 6 ay civarında kısırlaştırılmalı veya kısırlaştırılmalıdır. Bulldoglar biraz daha yavaş olgunlaşma eğilimindedir, bu nedenle muhtemelen köpeğiniz yaklaşık altı aylık olana kadar beklemelisiniz.

Veterinerler, dişi Bulldog'unuzu ilk kızgınlık döngüsünden önce kısırlaştırmanızı önerir. altı ila yedi aylık. Dişi bir bulldogu yaklaşık altı aylıkken kısırlaştırmak, onun anesteziyi daha iyi tolere etmesini sağlayacaktır.

Erkek buldozerler 7 ila 10 aylıkken kısırlaştırılmalıdır. veteriner hekimlere göre, beş ila altı ay arasında cinsel olgunluğa eriştikleri için. M Ergenliğe ulaşmadan önce kısırlaştırılan ale Bulldoglar, ergenlikten sonra kısırlaştırılanlardan daha büyük büyüyebilir. Kısırlaştırılmış köpekler, büyüme plakasını kapatmak için gerekli olan daha az testosterona sahiptir.

Her Bulldog farklı olduğundan, köpeğinizi kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak için en iyi zamanın ne zaman olacağını veterinerinize sorduğunuzdan emin olun.

Fiziksel sağlık

Uzun süre hasta olan yavru köpeklerde büyüme geriliği olabilir. Kötü sağlık, vücudun en yüksek potansiyeline ulaşmasına izin vermez , bu nedenle, yavru köpeğinizin olabildiğince sağlıklı olduğundan emin olmak için her zaman veterinerinize danışmalısınız. Yaralanma, bir İngiliz Bulldog'un büyümesinde de bir faktör olabilir. Lütfen büyürken kendilerini aşırı zorlamalarına izin vermeyin. Köpeğinize her zaman oynaması için bolca alan verin, böylece kazara herhangi bir şeye çarparak kendilerini incitmezler. Ve ne yazık ki, bu cinsin sahip olduğu kalça displazisinin en büyük insidansı (en son araştırmalarda bunların %85'i) herhangi bir cins.

Sıkça Sorulan Sorular

 Tasmalı üç İngiliz buldogu

İngiliz Bulldog'umun büyümesi ne zaman duracak?

Fiziksel büyümeleri on iki ila on sekiz ay arasında durur. . Bu cins genellikle yetişkin boyuna on iki ay civarında ulaşır, ancak on sekiz veya iki yaşına kadar kilo almaya devam eder.

İngiliz Bulldog'umun ne kadar hızlı büyümesini bekleyebilirim?

İngiliz Bulldog'unuz oldukça istikrarlı bir hızda büyüyor. Dört ila dokuz ay arasında bir büyüme hızına sahip olabilirler, ancak her köpek farklıdır.

Yavru köpeğim büyüme sancıları yaşayacak mı?

Araştırmalar, yavru köpeklerin büyüme sancıları yaşamadığını gösteriyor. , ancak bazı ortopedik koşullar onlara acı verebilir. Eğer topallama, şişme, garip hareketler ve normal olarak ilgi çekici aktivitelere katılma konusunda bir tereddüt fark ederseniz, bir şeyler ters gidiyor olabilir. Yavru köpeğinizi neyin rahatsız ettiğini kontrol etmek için bir veterinere gitmeye değer. Çok sert oynamasına veya çok fazla egzersiz yapmasına izin verilirse köpeğinizin yaralanabileceğini de belirtmekte fayda var. Pitbull'lar güçlü ve atletiktir, bu yüzden sert oynayabilir ve kendilerine zarar verebilirler.

Büyüyen İngiliz Bulldogları için bazı yaygın sağlık koşulları nelerdir?

Köpeğinizin büyüdükçe yatkın olabileceği yaygın bir durum kalça displazisi . Bu, köpeğinizin uyluk kemiğinin kalça yuvasına tam olarak oturmadığı bir hastalıktır. Bu çok fazla ağrıya neden olabilir ve sıklıkla daha sonra dejeneratif artrite yol açar. Topallama, garip duruş veya olağandışı yürüyüş fark ederseniz, köpeğinizde kalça displazisini tespit edebilirsiniz.

Kalça displazisi geliştirip geliştirmediğini kontrol etmek için köpeğinizi iki yaşındayken veterinere götürmelisiniz. Neyse ki, iyi yetiştiriciler kalça displazisini tarar ve buna sahip köpeklerin üremesine izin vermemelidir. Köpeğinizi sorumlu bir yetiştiriciden aldıysanız, kalça displazisinden muhtemelen güvendedir.

English Bulldog'um doğru kiloda değilse ne yapmalıyım?

İngiliz Bulldog'unuzun sağlıklı büyümediğini fark ederseniz, veterinerinize danışın. Rakamlar her zaman köpeğinizin sağlıklı bir kiloda olup olmadığını göstermez. Köpeğinizin fazla kilolu veya zayıf olup olmadığını test etmek için kaburgalarını kontrol edin. Kaburgalar görünmemelidir çünkü bu, köpeğinizin tehlikeli derecede zayıf olduğunun açık bir göstergesidir. Yetersiz beslenmiş köpekler, iç parazit durumunda solucanların temizlenmesi gerekebileceğinden acil veteriner yardımına ihtiyaç duyarlar. Yavrunuzun kaburgalarını hissedemiyorsanız, fazla kilolu olabilir. Sonuç olarak, fazla kilolu veya zayıf köpeğiniz için tedavi planları için veterinerinize danışmalısınız.

Son düşünceler

İngiliz Bulldogları, ailelerini memnun etmekten zevk alan, tatlı, eğlenceyi seven köpeklerdir. Sağlıklı ve mutlu büyümesini sağlamak için İngiliz Bulldog'unuzun gelişimi ve büyümesi hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Yavru köpeğinizi rutin kontroller için getirmeyi unutmayın. Bu şekilde, köpeğinizin tam potansiyeline ulaşıp ulaşmadığını yakından izleyebilirsiniz.

Yorumlar