Yorkshire Terrier 101: Yorkie Irk Bilgisi, Özellikleri ve Mizaç

Yorkshire Terrier 101: Yorkie Irk Bilgisi, Özellikleri ve Mizaç

Yorkshire teriyerleri veya meraklılarının sevgiyle tanıdığı Teriyer'ler, Oyuncak grubu ve bulabileceğiniz en küçük köpek ırklarından biridir. Bununla birlikte, küçük boyutlarına rağmen, Yorkie baştan aşağı bir terrier!

Yorkshire terrier, şu anda ABD'deki en popüler dokuzuncu köpektir ve gezegendeki en sevimli yavrulardan biri olmalıdır! Teriyer meraklı, zeki ve canlıdır. Ve bu küçücük yavruların, çeviklik ve flyball'un hızına ve hareketine ideal olarak uygun olduğunu biliyor muydunuz? Yani, evinizde Yorkie varken asla sıkıcı bir an olmaz.Onlar ayrıca hipoalerjenik olarak kabul edilir (aşağı yukarı) ve insanların sevdiği en iyi köpeklerden biridir. ırkları karıştır ile ( Morkie'yi gör veya Shorkie Örneğin). Aslında birçok farklı tür var yavrular karışır , çoğunlukla mükemmel tavırlarından dolayı. Bu yazıda, bu süper sevimli, kıvrımlı küçük köpeklerden birini almak istiyorsanız ihtiyacınız olan tüm bilgileri size sunuyoruz. Öyleyse, sevimli Yorkshire teriyeri hakkında daha fazla bilgi edinelim!

Tarih

Yorkshire terrier, 1800'lerin başlarında İngiltere'ye geri dönen İskoç dokumacıların tuttuğu terrier tipi köpeklerden geliyor. Yorkie'nin ataları, İngiliz yün fabrikalarında haşaratları yakalamak için kullanıldı ve yerel köpeklerin ithal edilen teriyer türleriyle melezlenmesinden elde edildi.Yorkshire teriyeri olarak tanınan ilk köpek 1870'te ortaya çıktı.

husky pit bull karışımı

Çok geçmeden bu alçakgönüllü küçük çıngıraklar moda bayanların favori yoldaşları haline geldi. 1872'ye gelindiğinde, Yorkie, Göleti ABD'ye geçmiştir; burada, cins, hızlı bir şekilde, erken bir çanta köpeği biçimi olarak, üst sınıf eğlence kadınlarının tercih edilen seçimi haline gelmiştir!

Yorkie artık dünya çapında, özellikle de İngiltere ve ABD'de popüler.1932'de, British Kennel Club'a kayıtlı sadece 300 Yorkies vardı. Ancak 1957'de sayı 2.313'e fırladı. 1990'da kayıtlı 25.665 Teriyer rekoru vardı! Ve bugün, cins, etraftaki en popüler köpeklerden biridir.

Teriyer köpekler, arkadaş köpekler olarak favori olmanın yanı sıra, meraklıları tarafından gösterilir ve Oyuncak grubunun üyeleridir. İngiltere de dahil olmak üzere bazı ülkelerde, Yorkie geleneksel olarak kırmızı bir kapakla örtülmüş ayrı bir kutuda gösterilir. Kırmızı kutularında sergilenen Yorkie'lerle dolu bir gösteri yüzüğü gerçekten harika!

Şaşırtıcı bir şekilde, modern Yorkies, çeviklik ve flyball etkinliklerinde bir rakip olarak başarıya sahiptir. Bu sadece boyutun her şey olmadığını gösterir!Sağlık

Teriyerlerin çoğu uzun, sağlıklı yaşamlar yaşasa da, cins için ortak olan birkaç koşul vardır:

Ayrıca Teriyer, genellikle pahalı cerrahi tedavi gerektiren portosistemik şant adı verilen bir karaciğer kusuruna eğilimlidir. Bu durum için veterinerinizden fikrinizi dinlendirmesini istemeye değer bir test olduğunu unutmayın.

Bazılarının 18 yıla kadar yaşadığı bilinmesine rağmen, sağlıklı bir Yorkshire terrierinin ortalama ömrü 14 ila 15 yıl arasındadır.

Lüks patellaLüks patella, diz kapaklarının çıkarılmasının tıbbi adıdır. Durum özellikle Teriyer ile ilişkilidir, bu nedenle her zaman yavru köpeğinizin yetiştiricisinin her iki ebeveyn için de bu doğuştan sağlık sorunundan açık olduklarını belirten bir sertifikaya sahip olduğundan emin olun.

Diş problemleri

Küçük ağızları nedeniyle Teriyer, aşırı kalabalık veya yanlış diş gelişimi ile ilgili sorunlara duyarlı olabilir. Ayrıca küçük, çapraşık dişler plağı yakalayarak tartarın oluşmasına ve köpek dişeti hastalığının gelişmesine neden olabilir.

Köpeklere özel bir diş macunu ve veterinerinizden alabileceğiniz özel bir mini diş fırçası ile Yorkie'nizin dişlerini her gün fırçalayarak sorunları önleyebilirsiniz.Legg-Calvé-Perthes hastalığı

Legg-Calvé-Perthes hastalığı, köpeğin arka bacak kemiklerinin başına zayıf kan gitmesine neden olan bir durumdur. Zamanla bu zayıf dolaşım kemiğin bozulmasına neden olur. Durum cerrahi olarak tedavi edilebilir, ancak yine, yavru köpeğinizin yetiştiricisine, yavru köpeğin ebeveynlerinin bu doğumsal hastalık için taranıp taranmadığını sorun.

Çay fincanı TeriyerÇok tatlı görünseler de minik, çay fincanı Teriyerlerin koşullara çok yatkın olabileceğini bilmek önemlidir. hipoglisemi gibi . Bu nedenle, iyi yetiştiriciler, üç kilodan daha hafif olan bir köpeği satın almamanızı önerir. Ve bu nedenle AKC, bir çay fincanı Yorkie satın almamayı şiddetle tavsiye ediyor.

Sağlık Sertifikaları

Bir Yorkie'nin dahil edilmesi için Canine Health Information Center veritabanı (CHIC) , Amerika Yorkshire Terrier Kulübü köpeğin göz hastalığı için test edildiğinde ısrar ediyor. Ayrıca Legg-Calvé-Perthes hastalık testinin yapılması ve bir, üç ve altı yaşında tiroid değerlendirmesinin yapılması önerilir.

Yavru köpeğinizin ebeveynlerinin orada listelenip listelenmediğini görmek için CHIC web sitesinde arama yapabilirsiniz.Egzersiz yapmak

Teriyerlerin küçük olmasına rağmen, sadece onları formda tutmak için değil, sıkılmalarını önlemek için hala çok fazla egzersize ihtiyaçları var.

Yetişkin bir Yorkie'nin her gün iki kısa yürüyüşe ihtiyacı olacak. Alternatif olarak, arka bahçenizde birkaç kısa oyun süresi yeterli olacaktır.

Teriyer köpek parkında koşup topu kovalamayı veya diğer köpeklerle oynamayı sever. Ancak, Yorkie'nizin küçük ve kırılgan olduğunu unutmayın, bu nedenle küçük köpekler ve yavru köpekler için ayrılmış alanda tasmasız oynamasına izin vermelisiniz.

Eğitim

Teriyer düğmeler kadar parlak ve öğrenmesi çok hızlı. Yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu şeyleri çok hızlı bir şekilde yerine getirmesi nedeniyle evde eğitim almanın çocuk oyuncağı olduğunu göreceksiniz.

Diğer terrier ırkları gibi, Yorkie de arsız bir çizgiye sahip olabilir ve bir sincap veya fare gibi bir av hayvanının kokusu üzerine, minik korkunuzun size geri dönmesini sağlamakta sorun yaşayabilirsiniz!

Boyut ve Yaşam Koşulları

Yetişkin bir Yorkshire terrier, omuzda yaklaşık sekiz veya dokuz inç boyunda büyür ve tipik olarak dört ila altı pound ağırlığındadır.

Çay Fincanı Teriyerleri, sadece normdan önemli ölçüde daha küçük olacak şekilde yetiştirilmiş normal Teriyerlerdir. Bir çay fincanı Yorkie tipik olarak iki ila dört pound ağırlığındadır, ancak yedi ağırlığa kadar çıkabilir.

Bu süper küçük yavrular, mesane sorunları ve kırılgan kemikler dahil olmak üzere boyutla ilgili birçok sağlık sorunuyla birlikte geldiklerinden, çay fincanı Yorkie yavrusu satın almanız önerilmez.

çivi ısıran köpek

Teriyerlerin onları sıcak tutmak için kabarık bir astarı yoktur. Bu, yürüyüşe çıktığınızda kış aylarında evcil hayvanınıza bir süveter veya palto sağlamanız gerektiği anlamına gelir. Söylemeye gerek yok, bir Yorkie dışarıda tutulursa iyi olmaz.

Ayrıca, Teriyer çok insan odaklıdır ve uzun süre insan paketlerinden ayrılırsa stresli olabilirler.

Beslenme

Teriyerlerin sağlıklı kalmak için özel yiyeceklere ihtiyacı yoktur. Ancak, kuru mama seçerken, bir marka arayın. Teriyer için özel olarak tasarlanmış veya diğer küçük cinsler. Kibble parçaları, Yorkie'nizin küçük ağzı ve dişleri için yönetilebilir olacak kadar küçük olmalıdır.

Yavru köpeğinizi aldığınızda, yetiştiriciye yavrularınız için ideal bir yiyecek olarak ne önerdiklerini sorun ve buna özellikle ilk birkaç hafta boyunca bağlı kalın.

Yorkie'nizi neyle besleyeceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için, yerel veteriner kliniğinizle sohbet edin.

Mont ve Renk Tipi

Tüm Yorkshire toprakları, küçük bronzluk noktalarına sahip pürüzsüz, siyah katlarla doğar. Köpek olgunlaştıkça ceketi, cinsin karakteristik koyu, çelik mavisi ve ten rengine döner.

Bazı Teriyer yetişkinlikte bile siyah kalır. Diğerleri çok açık ve gümüş renkli olabilir. Bunlar gösteride kusur olarak kabul edilir, ancak köpeğinizin renginin evcil hayvan ve refakatçi olarak uygunluğu üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Bakım

Bir Yorkie alırsanız, onu tımarlamak ve yıkamak için çok zaman ve enerji ayırmaya hazır olmalısınız.

Pek çok evcil hayvan Teriyer, kolaylık sağlamak için tüylerini traş eder veya kısa keser, bu nedenle, bir Yorkie'yi köpek arkadaşınız olarak tutmaya gücünüzün yetip yetmeyeceğine karar verirken, profesyonel bir kuaförün maliyetini hesaplamalarınıza dahil etmeniz gerekir.

Teriyerlerin tek bir ceketi var sık sık dökülmeyen . Bu, cinsi köpek alerjisi olan insanlar için uygun hale getirebilir. Ayrıca, avuç dolusu tüylü astarı temizleme konusunda endişelenmenize gerek yok!

Yorkie'nin ceketi uzun, düz ve ipeksi olmalıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, Yorkie ceket insan saçına çok benziyor ve diğer teriyerlerin aksine Periyodik olarak kesmezseniz, ceket zemine kadar uzamaya devam edecektir.

Yorkie'nizin arka tarafındaki saçlara özellikle dikkat etmeniz gerekecek. Uzun saçları nedeniyle, Yorkies genellikle bu bölgedeki matlaşmadan muzdariptir ve bu, saçın dışkı ile tıkanmasına neden olabilir. Köpeği rahatsız ve ağrılı hale getirmenin yanı sıra, veterinere gitmek anlamına gelen sinek çarpması gibi daha ciddi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Kulaklarınızın ağırlaşmasını önlemek için Yorkie'nizin kulaklarının içindeki tüyleri kesmeniz gerekecek. Köpeğinizin saçlarını kırpılmış veya bağlı tutun, çünkü eğer köpeğin gözlerine tüy düşmesine izin verilirse sorunlara neden olabilir.

en iyi büyük cins köpek maması

Evcil Hayvanlar gibi

Şimdi Yorkshire terrier hakkında daha fazla şey biliyorsunuz, bu akıllı küçük köpeklerden birinin sizin için ideal bir aile hayvanı olup olmayacağını merak ediyor musunuz?

 • Yorkshire teriyerleri küçük köpeklerdir ve bir daireniz veya sınırlı alanınız varsa, onları sizin için ideal kılar.
 • Köpeğinizin bakımını yapmaktan zevk almalı ve Yorkie'nizin ceketini iyi durumda tutmak için zaman ayırmalısınız. Bununla birlikte, Yorkie'nin dökülmesi gereken kabarık bir astarı yok, bu nedenle eviniz hemen hemen tüysüz bir bölge olarak kalacak. Bu nedenle bu köpekler, evcil hayvan tüyü alerjisi olan kişiler için de iyidir.
 • Teriyer genellikle kediler ve diğer köpeklerle iyi geçinir, ancak diğer küçük tüyler, kovalanacak av öğeleri olarak görülebilir.
 • Teriyer oldukça serttir ve şaşırtıcı derecede iyi bekçi köpeği yapar.
 • Bir apartmanda yaşıyorsanız veya yakın komşularınız varsa, Yorkie'nin bir sorun olabileceğini bilmelisiniz, özellikle de bütün gün dışarıdaysanız.
 • Evinizde küçük çocuklarınız varsa, Yorkie sizin için iyi bir seçim değildir. Çocuklar gürültülü olabilir ve bu kadar küçük bir köpek kolayca yaralanabilir. Ayrıca, küçük çocukların dikkatini tolere etme söz konusu olduğunda Yorkies sabır konusunda kısa olabilir ve cins, kıstırmaya meyilli olabilir.
 • Yorkie tembel bir köpek değil. Bu yavruların, onları mutlu etmek için bol miktarda fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır.
 • Teriyer çok sevecen ve yoğun bir günün sonunda sahiplerinin kucağına sarılmaktan başka hiçbir şeyi sevmiyorlar.
 • Bir Yorkshire terrierini kulübede dışarıda tutamazsınız. Bu yavrular soğuğa pek tahammül etmezler ve daha çok insan ailelerinin yanında olmayı tercih ederler.

Yani, bir Yorkie, gün boyunca etrafta birinin olduğu, küçük çocukları olmayan bir ev için mükemmel bir evcil hayvan olur. Yorkie'nize bol miktarda egzersiz yaptığınızda ve ceketini mükemmel durumda tutmak için sık sık bakım yaptığınız sürece, küçük arkadaşınız günün sonunda kucağınızda kucaklaşmaktan başka hiçbir şeyi sevmeyecektir.

Yavru Köpek Satın Almak

Yorkie köpek yavrusu aramaya başlamak için iyi bir yer, Amerika Yorkshire Terrier Kulübü . Burada YTCA'nın etik kurallarına uyan birçok onaylı yetiştirici bulacaksınız.

Etik kuralları, yavru köpeklerin 12 haftadan önce reklamının yapılamayacağını belirtir. Ayrıca kanun, yavru köpeklerin evcil hayvan dükkanları aracılığıyla satışını engellemekte ve yetiştiricilerin üreyen hayvanlar için gerekli sağlık sertifikalarına sahip olmaları konusunda ısrar etmektedir.

Peki, iyi bir yetiştiriciyi nasıl anlarsınız? Özellikle çevrimiçi olarak saygın bir yetiştirici ararken dikkat etmeniz gereken birkaç uyarı var:

 • Tesislerde birden fazla yavru
 • Her zaman çok sayıda yavru köpek bulundurmak
 • Size herhangi bir köpek yavrusu seçeneği sunuyor
 • Online olarak kredi kartıyla köpek yavrusu için ödeme yapma seçeneği sunuluyor
 • Yavruları indirimli fiyata 'kağıt olmadan' sunmak

Yavruyu size hemen göndermeyi teklif eden bir web sitesinden asla bir köpek yavrusu satın almayın. Bu, alıcıları genellikle bekledikleri gibi olmayan bir köpeğe bırakan yaygın bir aldatmacadır. Her zaman yetiştiricinin tesisini ziyaret edin ve yavru köpeğin ebeveynlerini ve kardeşlerini görmeyi isteyin.

Veterinerinizden saygın bir yetiştirici tavsiye etmesini veya bir tür kurtarma organizasyonuna göz atmasını da isteyebilirsiniz.

Yorkshire terrier yavruları ne kadar?

Yorkie yavru köpeğinizin maliyeti nerede yaşadığınıza, yavru köpeğin ebeveynlerinin gösteri kaydına ve yavru köpeğin cinsiyetine bağlı olacaktır.

Genel olarak, Yorkie yavruları, soyunda birçok şampiyonu olan bir köpek yavrusu için yaklaşık 500 $ 'dan 10.000 $' a kadar mal olabilir.

Puppy Mills

Yavru değirmenler bir Yorkie yavrusu satın almaya gelince her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Bu değirmenler, mümkün olduğu kadar çabuk ve ucuza mümkün olduğunca çok yavru doğurmak için özel olarak işletilen ticari işletmelerdir.

Yetiştirici çoğu zaman yavruların ebeveynlerini yavrularına aktarılabilecek genetik sağlık koşulları açısından tarattırmamıştır. Ayrıca, fabrikalardan gelen yavrular sıklıkla kurtlanmaz veya aşılanmaz ve çoğu tedavi edilemeyen hastalıklarla satılır.

Birçok evcil hayvan dükkanının yavrularını yavru değirmenlerinden aldığını bilmelisiniz.

Kurtarmalar

Yetişkin bir Yorkie'ye sonsuza dek ev vermeyi tercih ederseniz, bir köpeği barınaktan yeniden barındırmayı düşünebilirsiniz.

Bu bağlantıya göz atın Yorkshire Terrier National, Inc.'in size uygun bir Yorkie'si olup olmadığını görmek için. Petfinder aynı zamanda bakmak isteyebileceğiniz kullanışlı bir kaynaktır.

Tabii ki, bir kurtarma merkezinden gelen her yetişkin Yorkie'nin tam bir geçmişi yoktur. Yani, yeni köpeğinizin davranışına bir şans veriyor olabilirsiniz. Bazı kurtarma barınakları, bir köpeği 'satın almadan önce dene' gibi bir yere götürmenize izin verir, böylece onu yeniden barındırmadan önce bir Yorkie'yi bir deneme sürüşü için eve götürebilirsiniz.

Son düşünceler

Büyük bir kişiliğe ve alıngan, küstah bir karaktere sahip küçük bir köpek arıyorsanız, aradığınız şey bir Yorkshire teriyeri olabilir. Çok fazla enerjileri var ve aktivite seviyesinde benzer Pomeranian gibi diğer oyuncak türlerine.

Teriyer oynamayı sevse de, uzun bir yürüyüşün ardından sahipleriyle sadece geri tepme ve sarılmanın tadını çıkarabilirler. Türünü yönetmesine izin verildiği sürece, bir Yorkie diğer köpekler ve kedilerle iyi geçinir! Bununla birlikte, bu tür genellikle küçük çocukları almaz ve eziyet görürse kısık olabilir.

Bir Yorkie küçük bir köpek olsa da, onu tımar etmek için bolca zamana ihtiyacınız olacak. Cins, oldukça fazla bakım gerektiren uzun, ipeksi bir kabuğa sahiptir. Bununla birlikte, eğer onu göstermeyi planlamıyorsanız, Yorkie'nizi profesyonel bir kuaför tarafından kırpılmasını veya kırpılmasını tercih edebilirsiniz.

Yorumlar