Köpekler Tırnaklarını Neden Isırır veya Çiğner? 8 Genel Neden

Köpekler Tırnaklarını Neden Isırır veya Çiğner? 8 Genel Neden

Köpekler, vücutlarındaki kaşıntıyı veya diğer rahatsızlıkları gidermek için tek kaynak olduğundan, birçok sorunun temeline inmek için dişlerini kullanırlar. Yavru köpeğinizin tırnaklarını ısırdığını veya çiğnediğini gördüğünüzde, bu genellikle pençelerinin etrafında onları rahatsız eden bir şeyin göstergesidir. Bu kronik bir sorun haline gelirse, bir şeyin geliştiğinin bir işareti olabilir.

Köpeğinizin tuhaf davranışları ne zaman olursa olsun, dikkat etmeniz gereken bir şey olmalıdır. Tırnaklarını ısırıyorlarsa veya çiğniyorlarsa, daha az yemek yemek ya da ailelerinin yanında enerjik olmamak gibi normal dışı davranışlara dikkat etmek de önemlidir.Öyleyse, bir evcil hayvanın pençelerinde rahatsızlık yaşamasına ne sebep olabilir? Pek çok olası sorun olsa da, bu makalede köpeğinizin tırnaklarını çiğnemesinin en yaygın nedenlerinden bazılarını ele alacağız!

Genel Olarak Isırma ve Çiğneme

Bir köpeğin dişleri bizim için parmaklarımız gibidir. Parmaklarınızın açık olmadığını ve tekrar yaşayamayacağınız gün boyunca kaşıntı yaşadığınızı hayal ederseniz, bu anlaşılabilir bir şekilde deliliğe neden olur.Köpeklerin bizim gibi elleri ve parmakları olmadığı için, pençeleriyle ulaşamadıkları yerleri kaşımak için dişlerine ve ağızlarına güvenirler. Bir köpeğin ısırması ve çiğnemesi, bir insanın tırmalaması ve toplamasıyla aynı eylemdir.

Tırnaklarını ısıran ve çiğneyen bir köpek, bize bu bölgedeki bir şeyin onlara bir tür rahatsızlık verdiğini söylemeye çalışıyor. Peki bu davranışın arkasındaki bazı nedenler nelerdir?


Groomer'ı Ziyaret Etme Zamanı

Köpek Bakımı

Bir köpek tırnaklarını veya pençelerini çiğniyorsa, bunun anlamı şudur: tırnak süslemesine ihtiyaçları var ! Bir köpeğin tırnakları çok uzadığında, günlük aktivitelerini zorlaştırabilir. Tırnakları fazla büyüdüğünde, uzun tırnaklar pençe yastığına baskı uygulayarak yürürken rahatsızlığa neden olabilir.Ciddi derecede büyümüş tırnaklar, cildini kazmaya başlayarak şiddetli ağrıya ve enfeksiyonlara neden olabilir. Uzun tırnaklar, inanılmaz derecede ağrılı olabilen tırnak yaralanması olasılığını da artırabilir. Düzenli olarak kesilmiş tırnaklar, herhangi bir komplikasyonu önlemeye yardımcı olur ve yavrularınızın en iyi şekilde hissetmesini sağlar.

Bazı durumlarda, aşırı kabarık köpekler, pençelerindeki tüylerin büyümesinden rahatsız olur. Bazı köpeklerin pençelerinin ve bacaklarının etrafında, ayak parmakları arasında sıkışabilen kalın tüyler vardır. Bu, ayağınızı çorabınızın içinde rahatsız eden kalın bir ip hissi ile karşılaştırılabilir. Dayanılmaz değil ama kesinlikle can sıkıcı! Bu ayrıca düzenli olarak yönetilebilir köpeğini soymak .

Tüylü arkadaşınızın tırnaklarını yalayıp çiğnediğini görürseniz, yapmanız gereken ilk şey, bakım görevlisiyle randevu almanızı ya da bulmanızı söylemenin bir yolu olup olmadığını kontrol etmektir. evde DIY yapmanın bir yolu ! Bu genellikle en az acı veren ve çaresi en ucuz olan şeydir, bu yüzden önce buradan başladığınızdan emin olun.
Alerjiler

Köpek Alerjileri

Alerjiler olabilir inanılmaz rahatsızlığa neden olmak köpek arkadaşın için. Deri alerjilerinin daha şiddetli vakalarda kaşıntı, şişme, kızarıklık ve ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Yavru köpeğinizin yaşayabileceği bazı alerjiler şunları içerir:

Çim alerjileri: Bazı talihsiz yavruların her gün maruz kaldıkları çimenlere alerjisi olduğu bilinmektedir. Yavrular dışarıda geçirdikleri zamandan itibaren içeri girecekler ve şiddetli kaşıntı yaşayacaklar ve rahatlama için pençelerini ısırmaya ve çiğnemeye başvuracaklar. Kaşıntı azalmaya başladığında, bir sonraki dışarı çıktıklarında bir kez daha çimenlere maruz kalırlar. Köpekler çim alerjilerinden gerçekten perişan hale gelebilir. Bunu genellikle kullanarak çözmenize yardımcı olabilirsiniz hassas ciltler için köpek şampuanı veya yulaf ezmesinden yapılmış köpek şampuanı .

Yiyecek alerjisi: Yiyecek alerjileri genellikle ciltte kızarıklık ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Çoğu yavru, vücudunun her yerinde kaşıntı yaşarken, semptomlarını hafifletmek için pençelerini de ısırırlar.

beyaz yavru köpek mavi gözlü

Dış mekan / mevsimsel alerjenler: Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bazı yavrular çevrede bulunan alerjene bağlı olarak mevsimsel alerjiler yaşarlar. Bu yavrular genellikle bir gün iyi görünecekler ve yıl boyunca belirli dönemlerde kaşıntının üstesinden gelecektir. Çimlerinizde alerjen varsa ayakları özellikle kaşınabilir.Köpeğinizin küçük alerjiler yaşadığını düşünüyorsanız, veterinerinizle kullanımı hakkında konuştuktan sonra Benadryl'i günlük rutinlerine ekleyebilirsiniz. Benadryl, semptomları küçük alerjilerden kurtarmak için kullanılan bir antihistaminiktir, bu nedenle mevsimsel alerjenlerden kaşıntı yaşayan birçok yavruya rahatlık getirmiştir.

Köpeklerde Benadryl için önerilen doz, pound başına 1 mg'dır. (Örnek: 25 kiloluk bir köpek için 25 mg)


Deri Enfeksiyonları

Köpek Derisi Enfeksiyonu

Bir köpeğin ayak parmakları arasındaki alan, demlenecek bir enfeksiyon . Karışıma pençe ve çivi yalama gibi nem eklerseniz, bu felaket için bir reçetedir. Köpekler bir bölgede kaşıntı veya rahatsızlık hissettiğinde, 'sorunu yeniden yaşamak' için bölgeyi yalar ve ısırırlar. Ne kadar çok ısırır ve çiğnerlerse, aslında etkilenen bölgeye daha fazla zarar verirler.

mavi bufalo vs bilim diyeti

Bu hareket genellikle, yerdeki kire ve mikroplara maruz kaldıklarında kolayca enfekte olan pençelerde ciddi cilt tahrişine ve yaralara yol açar. Köpeğinizin tırnaklarının ve pençelerinin etrafındaki alan kırmızı ve tahriş olmuşsa, durum kötüleşmeden önce veterinerinize bir ziyarette bulunmanız en iyisidir. Veteriner, genellikle evcil hayvanınızın antibiyotik kullanmaya başlamasını sağlar, etkilenen bölge için eve topikal bir sprey ve yavru köpeğinizin herhangi bir ek yalamasını önleyecek bir E-tasma gönderir.Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, pençede veya çivi çevresinde yabancı madde olasılığıdır. Çim, tilki kuyruğu veya başka herhangi bir bitki veya çubuk materyali köpeğinizin pençesine kolayca takılabilir. Buna genellikle pençelerde çiğneme, şişme, kızarıklık ve topallama eşlik eder. Bu semptomlardan herhangi birini köpeğinizden fark ederseniz, bunları en kısa sürede veterinerinize görün.


Kaygı

Köpek Anksiyetesi

Tırnakların çiğnenmesi ve ısırılması olabilir. bir endişe belirtisi ya da tüylü arkadaşınızdaki can sıkıntısı. İnsanlar endişeli olduklarında genellikle tırnaklarını veya parmaklarını ısırırlar ve bu endişeli bir yavru için de farklı değildir. İster yokluğunuzdan, ister çevrelerindeki bir değişiklikten, ister can sıkıntısından dolayı; sıradaki komplikasyonlara neden olabilecek kompulsif bir problem haline gelebilir.

Yavru köpeğiniz yalnız kaldığında veya eğlenceden uzak kaldığında her zaman böyle görünüyorsa, onlara uyarıcı oyuncaklar ve aktiviteler sunmayı deneyebilirsiniz. Bu, içinde ikramlar olan bir oyuncak oyuncağı, onları gizli bölmelerdeki mama parçalarını aramaya ikna eden bir yemek kasesini veya siz uzaktayken çiğnemek için sağlıklı bir kemiği içerebilir.Yavru köpeğiniz yıkıcı davranış, evde idrar yapma, hızlanma, nefes nefese kalma veya diğer ilgili semptomlar gibi başka endişe belirtileri gösteriyorsa; daha şiddetli anksiyete bozuklukları ile ilişkili olabilir. Köpekler bazen pençe çiğnemeyle birlikte obsesif-kompulsif bir bozukluk geliştirebilirler, bu nedenle bu, rahatlayamadığınız kronik bir problemse, veterinerinizi arayın. Kaygıyı hafifletmek için yeni eylemler uygulamanıza ve gerekirse anksiyete ilaçları yazmanıza yardımcı olabilirler.


Pireler ve Keneler

Pireler ve Keneler Nedeniyle Köpek Tırmalama Tırnakları

Pireler ve keneler, sevgili yavrularımızın karanlık yarıklarında saklanmayı sever. Keneler özellikle ayak parmakları arasındaki noktayı pençelerinde severler ve bunu yaparak büyük rahatsızlığa neden olabilirler. Köpeğinizin tırnaklarını veya ayak parmaklarını çiğnediğini görürseniz, ayak parmakları arasında ve pençe pedlerinde istenmeyen pire veya keneler olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun! Ayak parmaklarının arasında herhangi bir kene veya istenmeyen haşere görürseniz, uygun şekilde çıkarılması için veterinerinize gitmeniz en iyisidir. Kenelerin tamamen çıkarılması zor olabilir ve vücutlarının bir kısmı çıkarma işlemi sırasında genellikle ciltte bırakılır. Veterineriniz size bu istenmeyen arkadaşları nasıl düzgün bir şekilde çıkaracağınızı gösterebilir.

Kaşıntıya neden olabilecek bir başka durum da pire dermatiti. Bu, kırmızı ve kaşıntılı cilt ile veya önceden pire varlığı ile karakterizedir. Pireler, vücudun her yerinde şiddetli cilt tahrişine ve kaşınmaya neden olan alerjik bir tepkiyi tetikleyebilir. Köpeğinizin pireleri varsa ve tırnaklarını ve pençelerini çiğniyorsa, bu kaşıntılı durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Evcil hayvanınızı aylık pire ve kene önleme üzerinde tutmak, bu sinir bozucu cilt yaratıklarından herhangi bir ikincil durumu önleyebilir! Pireleri tedavi etmek için kullanabileceğiniz birçok farklı yol vardır ve topikal çözümler, Pireler ve Keneler için en yaygın tedavi yollarından bazılarıdır.
Tırnak Yaralanması

Köpek Tırnak Yaralanması

Köpekler kırık tırnaklardan muaf değildir. Köpeklerimiz ne kadar aktif olabildiklerinden, yaşamları boyunca en az bir kez tırnak yaralanması yaşarlar. Bu, tırnaklarının bir şeye takılmasından veya bir tür zorlamadan dolayı tırnakların çatlamasından kolayca olabilir. Bu genellikle inanılmaz derecede acı verici olabilir ve bir köpeğin ağrıyı hafifletmek için etkilenen tırnağı yalamasına yol açar. Tırnak yaralanmasıyla ilişkili görebileceğiniz diğer bazı belirtiler şunlardır:

  • Pençe ve çivi yalamak
  • Tırnak çevresinde şişlik
  • Tırnak çevresinde kızarıklık
  • Pençede veya durdukları halıda kan.
  • Topallama
  • Pençe hassasiyeti
  • Pençelerini incelemene izin vermemek

Köpeğinizin tırnağında yaralanma olabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterineriniz tarafından görülmesi önemlidir. Bu yaralanmaların hızla enfekte olduğu bilinmektedir ve yavrularınız için şiddetli ağrıya neden olabilir. Enfeksiyonlar tedavi edilmezse, köpeğinizin genel sağlığı için zararlı ve hatta ölümcül olabilir. Bu, özellikle köpeğin baş kemikleri için geçerlidir - tilki kuyruğu bitkisi, pençelerine takıldığında .


Cilt Koşulları ve Uyuz

Uyuzlu Köpek

Köpeğinizin pençeleri ve tırnakları çevresinde ortaya çıkabilecek ve pençelerde çiğneme veya ısırmaya neden olabilecek farklı cilt durumlarının bir listesi vardır. Bu yaygın cilt hastalıklarından biri, genellikle pençelerde lokalize olabilen demodektik uyuzdur. Bu genellikle pençelerde ve bacaklarda saç dökülmesi, ayaklarında çiğneme ve çiğnemeden ayaklarda olası ikincil enfeksiyonlar olarak ortaya çıkar.

Bu durumu doğru şekilde teşhis etmek için, veterineriniz deri kazıma yapacaktır. Bu, cildin küçük bir bıçakla kazınmasını ve cilt dokusuna mikroskop altında bakılmasını içerir. Teşhis konulduktan sonra, köpeğiniz, durumu çözmeye yardımcı olmak için ilaçlı banyolar, oral ilaçlar veya enjeksiyonlar alabilir. Hangi tedavi yöntemini seçeceklerine bağlı olarak yavrularınızın durumunun ciddiyetine bağlı olacaktır.

Köpeklerde tırnak ve pençe çiğnemeye neden olabilecek diğer bazı cilt rahatsızlıkları alerji dermatiti, ciltte maya büyümesi, bakteriyel enfeksiyonlar ve saçkırandır. Bu koşullardan bazıları köpeğini çok kokulu yap , bu yüzden dikkat çekmeleri biraz daha kolay. Köpeğinizde Mange olduğunu tahmin ediyorsanız, veteriner hekiminizi hemen dahil etmeniz önemlidir.


Pençe Üzerindeki Büyüme

Pençede Büyüme Nedeniyle Tırnak Sorunu Olan Köpek

Tırnaklarda ve pençelerde çiğnemenin daha az yaygın nedenlerinden biri, pençede herhangi bir büyüme veya kitlenin varlığıdır. Bazen köpekler interdijital kistler (ayak parmakları arasında kistler), tırnaklarının etrafında kitleler veya önceki yaralanmalardan dolayı tırnaklarında apseler geliştirebilirler. Topaklar ve tümsekler daha az yaygın olsa da, farkında olmak önemlidir. Yavrularınızın pençelerinde herhangi bir topak görürseniz, veterinerinizin en kısa sürede bir göz atmasını sağlayın.


Son düşünceler

Genel olarak, yavrularınızın tırnaklarını çiğneme ve ısırma dürtüsü, size bir şeylerin olduğunu söylemenin bir yoludur. İster basit bir tırnak düzeltme zamanı, ister başka bir şeye ipucu olsun, bu eylem göz ardı edilmemelidir. Bu 8 ortak koşul, yavrularınızın tekrar tekrar çiğneme nedeninin iyi bir bölümünü temsil ederken, bir veteriner tarafından incelenmesi gereken başka nedenler de vardır.

Yavru köpeğinizin sorununu teşhis etmenin ilk adımı, semptomlarının ne olduğuna dair dikkatli bir envanter almaktır. Çözemeyeceğiniz herhangi bir sorun olduğunda, bir sonraki en iyi seçeneğiniz doğrudan veterinerinize gitmektir. Bir dahaki sefere köpek arkadaşınızın tırnaklarını veya pençelerini çiğnediğini bulduğunuzda, yukarıdaki olası nedenleri göz önünde bulundurun!

Yorumlar