Border Collie Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Border Collie en zeki köpek türü gezegende. Zaman zaman, en büyük sürüleri kolaylıkla güder ve çeviklik, itaat ve hizmet yarışmalarında ödüller kazanır. Ama bu sizin ve yaşam tarzınız için doğru köpek olduğu anlamına mı geliyor? Bu cins rehberinde, sorularınızın tüm cevaplarını ve çok daha fazlasını bulacağız. Bir sopa sallayabileceğinizden daha fazla Sınır gerçeğimiz var!

Belki çiftlikte fazladan bir çift pençe ile yapabilirsin ya da saflara katılmak için itaatkar bir aile hayvanının peşindesin. Bunda hata olmasın, bir son derece aktif ve ilgili sahibi Bu enerjik yavrulardan birini bir aile hayvanı olarak başarılı bir şekilde tutmak ve eğitmek.Burada bulunma nedenin ne olursa olsun, bil ki Border Collie'lerin çok sevgisi var ve zekalarına ek olarak ailelerine olan sevgileri. Bu tatlı, çalışkan cins, dünya çapındaki aileler arasında popülerdir. Bunun için iyi bir sebep var. Mükemmel bir şekilde uygun oldukları aile türü de dahil olmak üzere, cins hakkında her şeyi öğrenelim.

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık30-55 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik18-22 inç
  • ömür simgesiÖmür12-15 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah, Mavi, Merle, Brindle, Altın, Kırmızı, Sable, Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

üç çoban köpeği

Sınır, şampiyon bir çoban ırkı olma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.Sürü köpekleri koyunlar var olduğundan beri ortalıkta dolaşıyor ve Border Collie eski bir köpek ırkı . Yolculuğu, binlerce yıl önce Vikinglerin Büyük Britanya'daki Romalıları işgal etmesiyle başladı. Vikingler ve sürüleri, yanlarında çoban köpekleriyle birlikte karaya çıktılar. Onların çoban köpekleri, daha büyük Roma çoban köpekleri ile yetiştirildi ve ataları doğdu. bu İzlanda Çoban Köpeği Border'in karışımında büyük rol oynadığına inanılıyor.

'Collie' kelimesi, çoban köpeği için İskoç kelimesidir. Birçok çoban köpeği, geldikleri bölgeden sonra adlandırılır. Ve Border Collie tipik olarak İskoçya sınırlarında bulunan , dolayısıyla onun adı. İngiltere'de Amerika'da olduğundan çok daha popüler. Yine de, yavaş yavaş American Kennel Club'ın popülerlik sıralamasının zirvesine çıkıyor.

Cins biri olarak kabul edilir. dünyanın en iyi çoban köpekleri olduğunu söyleyen birçok kişiyleenen iyi. Patlayıcı enerjileri var, büyük sürülerin üzerine çullanıyorlar ve onlara boyun eğdiriyorlar. O sadece doğal olarak harika bir çoban köpeği değil, aynı zamanda çok zeki ve eğitilebilir. Çeviklik ve itaat yarışmalarında birinci olmasının nedeni de budur. Arı adında bir Sınır da olmuştur atanan kaz ustası , kazları Florida'daki bir üniversite kampüsünden uzak tutmak.Eğitilebilirliği aynı zamanda birçok filmde rol almasının nedenidir, en popülerlerinden biri Babe ve Down and Out in Beverly Hills'dir. Ayrıca James Dean, Tiger Woods ve Bon Jovi gibi ünlüler arasında da popüler bir seçimdir.

Mizaç

Yapraklarda Siyah Beyaz Köpek

Cins, bir çiftlik eli olarak bilinir, aynı zamanda sevgi dolu aile arkadaşları olarak da bilinir.

Cinsin göze çarpan özelliği, onun en zeki köpek türü gezegende. 1990'larda, Stanley Coren adlı bir köpek psikoloğu, köpeklerin IQ'larını toplu olarak test etti. Tekrar tekrar, bu cins en zeki olarak zirveye çıkmaya devam etti. Ama aynı zamanda onun yoğun olduğunu ve çok çalışma gerektirdiğini de göreceksiniz. Sınır, bütün gün kucağınızda oturan bir köpek türü değildir.Onu bütün gün koyun güden bir çiftlikte çalıştırabilirsen, bu mükemmel olur. Ama yapamazsan, bu sorun değil, ama sen onu teşvik etmeli Gün boyunca. Birçok Sınır sahibi bu hatayı yapar ve günde ortalama saatlik yürüyüşe ihtiyacı olduğunu varsayar. Bu endişe, yıkım ve davranış sorunlarına yol açabilir. Bu cins, daha rahat bir yavru olmak için kesinlikle uygun fiziksel uyarıya sahip olmalıdır.

Ama bu aynı zamanda şu anlama gelir: kesintisiz köpek eğlencesi ve aradığınız oyun zamanı, Sınır en iyisidir. Hiç yorulmadan, sıkılmadan saatlerce mutlu bir şekilde oynayacak. Takip, itaat gibi köpek sporlarına ilginiz varsa, çeviklik eğitimi veya flyball, başka yere bakmayın.

Yeterince egzersiz yapılırsa, Borders geceleri kanepe patatesi olabilir. Onlar sevecen yavrular çok sevdikleriyle. Bazı Sınırların, sevgilerini ana bakıcıları olarak gördükleri kişiye odakladıkları ve “kişilerini” seçtikleri bilinmektedir. Sınırlar yalnız bırakılmaktan nefret eder ve o çok hassas bir köpek . İnsan arkadaşlığını arzularlar ve onsuz çok endişelenirler. Ayrıca yabancılara karşı mesafelidir. Etrafta yabancılar olduğunda muhtemelen yanınızda duracak ve kabul edildikten sonra onlara ısınacaktır.

Boyut ve Görünüm

Orta Boy Siyah Beyaz Köpek

Border, orta boy bir köpek ırkıdır.Bunlar orta boy köpekler 30 ila 55 pound arasında ağırlığa sahip olan. Pençeden omzuna kadar 18 ila 22 inç boyundadır. Kadın Sınırları genellikle erkek meslektaşlarından daha küçüktür. Palto çeşitleri var ama o saçlarının altında atletik ve güçlü bir vücudu var. Kuyruğu uzundur ve genellikle köpek bilekleri olan dizlerine ulaşır.

bu Border Collie cinsi standart görünüşünün nasıl olması gerektiğini ortaya koyar. O dengeli bir köpek projeler çeviklik ve zarafet eşit ölçüde. Keskin ve tetikte bir ifadesi vardır ve gözleri ovaldir. Gözleri genellikle koyu renklidir, ancak mavi yaygın olarak bulunur Merle renkli Kenarlıklar içinde. Kulakları üçgen şeklindedir ve ya dik ya da yarı dik oturur, bu da onun uyanık görünümüne katkıda bulunur.

Ceket ve Renkler

Tarlada Birkaç Köpek

Bu yavruların, çeşitli farklı renklerde gelen çift katları vardır.

Cinsin iki ceket seçeneği vardır, bunlar pürüzsüz veya kaba kat . Pürüzsüz ceket tüm vücudunda kısadır. Genellikle ön bacaklarının, göğsünün ve yakasının çevresinde yumuşak tüylü kürk bulunur. Şaşırtıcı bir şekilde, kaba kaplama tipinden daha kaba bir dokuya sahiptir. Kaba çeşitlilik herhangi bir uzunlukta olabilir, ancak genellikle orta ila kısadır.Her iki ceketin de bir yumuşak ve yoğun astar vücudunu sıcak tutmaya yardımcı olur. Son kat görünümü düz ve hafif dalgalı olabilir. Pürüzsüz veya pürüzlü bir kaplama tipine sahip olup olmadığına bakılmaksızın, son kat dokunuşa karşı yumuşaktır ancak doku olarak kabadır. Bu, onu hava koşullarına dayanıklı hale getirmeye yardımcı olur ve onu elementlerden korur.

Cins standardı ayrıca çok çeşitli kaplama renklerine izin verir. Bunlar siyah, mavi, mavi merle, brindle, altın, leylak, kırmızı, kırmızı merle, samur, samur merle, semer samur. Bu renklerin çoğu beyazla karıştırılabilir ve en yaygın renk siyah ve beyazdır . Gösteri yüzüğünde kulaklarının rengi vücudunun ana rengiyle eşleşmelidir. Bazılarına sahip olmak nadir değildir benzersiz benekli ceket renk kombinasyonları , onları görsel olarak çok çekici köpekler yapıyor.

Egzersiz Gereksinimleri

Siyah Beyaz Köpek Egzersizi

Yavrularınızı her gün egzersiz yapmak için en az 90 dakikanız yoksa, bu cinsten uzak durun.Bu cins sadece kimseyle yaşayamaz. Yoğun ihtiyaçlarını karşılayabilecek belirli bir aile tipine ihtiyacı var. İlk ve muhtemelen en önemli faktör, egzersiz gereksinimleridir. Bu cinsin ihtiyacı en az 60 ila 90 dakika yoğun egzersiz her gün. Ve bloğun etrafında uzun bir yürüyüşle tatmin olmayacak. Enerjilerini yakmak için patlayıcı aktiviteye ihtiyaçları var. Eğer çalıştırılamıyorsa, onu bir parka götürmenizi ve bir saat boyunca getirme oynamanızı öneririz. Bir top fırlatıcıya ihtiyacınız olacak!

Bu cins, İskoçya'nın çetin topraklarında çalışmaya alışkındır, bu yüzden biraz yağmurun da onu erteleyeceğini düşünmeyin. Her zaman tüylü yağmurluğunu giyer ve gerekirse seni kapıdan dışarı çıkarır. Ve sadece orada bitmiyor. Bu son derece zeki yavru saatlerce zihinsel uyarıma ihtiyacı var açık hava maceraları arasında. Onunla bahçede oynamanız ve ona bir çeşitli köpek oyuncakları . En iyisi, onu saatlerce eğlendirecek bulmaca çözen oyuncaklar olacak.

Yaşam koşulları

Avluda yakalamaca oynayan köpek

Bu özel köpek ırkı için genellikle büyük bir avlu tercih edilir.

Apartman yaşamında hayatta kalabilseler de, aktivite seviyeleri için ideal sayılmaz. Bunun yerine, büyük bir eve ihtiyacı var. büyük bir özel bahçeye erişim . Bir seferde saatlerce içeride kilitli kalan kabin ateşi alacak. Ve onun verandada oturup dünyayı seyretmekten keyif alacağını göreceksiniz. Kuşları ve bahçeyi ziyaret eden diğer hayvanları kovalayabilir, ancak bu onları yakalamaktan ziyade onları gütmek içindir. Sürü içgüdüsü o kadar güçlüdür ki birçoğu arabaları da kovalar. Bu yüzden, lütfen kaçamayacağından emin olun!O bir küçük çocuklar için harika köpek kardeş , daha büyük çocuklar veya çok evcil hayvanlı haneler. Bu, bir yavru olarak iyi yetiştirilmesine ve eğitilmesine bağlıdır. Oynamak için yeterince oyuncu ve sağlam, ancak aşırı derecede güçlü değil. Tatlı bir yavru olmasına rağmen, her zaman çocukları ve köpekleri birlikte izlemelisiniz. Sahip olabileceğiniz tek sorun, onun gütme davranışıdır, ancak bunu eğitim bölümünde tartışacağız.

Eğitim

Siyah Beyaz Köpek Eğitimde

Eğitim söz konusu olduğunda, bu cins temel komutları hızla alır.

Belirtildiği gibi, bu cins yüksek bir IQ'ya sahiptir. Ve bunu çalışkan ahlakı ve efendisini memnun etme hevesi ile birleştirmek onu köpek eğitimi rüyası . Ama sen isteyeceksin itaat eğitimine başla erken çünkü herhangi bir köpek gibi, kendi haline bırakılırsa sorunlu ve asi olabilir.

Sosyalleşme çok önemli bir parça eğitim sürecinden. Onu diğer köpeklerle, hayvanlarla, insanlarla ve yepyeni ortamlarla karıştırarak ona yeni durumlarla nasıl yüzleşeceğini öğreteceksiniz. Ona kibar olmayı, güzel oynamayı ve kendinden emin hissetmeyi öğretecek. Onu bir çiftlikte çalıştırmayı planlıyorsanız, onu yakında kurulacak çalışma ortamının görüntülerine ve seslerine alıştırmak çok önemlidir.

Sözlü övgü ve nesneler toplar ve oyuncaklar gibi motivasyonları olması muhtemeldir. Bunları onu eğitmek için kullanın ve başarı, onu eve getirir getirmez onu başlatmaktır. Pozitif güçlendirme eğitimi, Sınır için en iyi eğitim yöntemidir. Bağırmaya karşı hassastır ve bunu yaparsanız muhtemelen masanın altına saklanacaktır.

Çünkü onlar yalnız kalmayı sevmem , erken yaşlardan itibaren sandıklama öneriyoruz. Orada çok uzun süre bırakılamasa da, doğru sandık kaygıyı azaltabilir . Ayrıca evinizin etrafında koşmasını ve en sevdiğiniz ayakkabı veya yatak takımlarını çiğnemesini de engelleyecektir.

Muhtemelen öğrenmeniz gereken bir diğer önemli eğitim yönü, evde sürü davranışının önlenmesi . Çocuklarınızı veya diğer evcil hayvanlarınızı gütüyorsa, sıkılmış olma olasılığı yüksektir. Dikkatini yeniden yönlendirmeniz ve onunla oynamanız veya egzersiz yapmanız gerekir. Olabilir hem çocuklar hem de diğer hayvanlar için sinir bozucu onun bakışlarının ve yuvarlanmasının alıcı tarafında olmak.

Sağlık

Çayırda Sağlıklı Köpekler

Uygun şekilde bakılmaları koşuluyla, bu yavruların 12 yaşından sonra yaşadığını görmek nadir değildir.

Border Collie, genel olarak sağlıklı bir köpektir. 12 ila 15 yıl ömrü . Bir köpek anne veya babası olarak, onu mümkün olduğunca sağlıklı ve zinde tutmak sizin sorumluluğunuzdur. Bol egzersiz, en kaliteli beslenme ve veteriner ziyaretleriyle güncel kalmak (sizden ne kadar nefret edecek olursa olsun) sağlığının anahtarıdır.

Tüm safkanlar gibi, cins de belirli sağlık koşulları . Her köpek farklı olsa da, aşağıdaki listeyle başlamak ve onları Sınırınızda nasıl tanıyacağınızı öğrenmek akıllıca olacaktır. Bu nedenle, belirli bir sırayla, Sınırı etkileyen en yaygın sağlık sorunları burada.

kalça displazisi : Bu, etkilenen eklemin, bu durumda kalçasının eşit şekilde büyümediği ve anormal oluşuma neden olduğu yerdir. Bu anormallik, eklemde artan aşınma ve yıpranmaya neden olur ve bu da sonunda hareketlilik sorunlarına ve artritik ağrıya neden olur. Semptomlar sertlik, ayakta durma veya tırmanma zorluğu ve egzersiz intoleransını içerir.

Göz koşulları : Bu cins, çeşitli göz sorunlarına eğilimlidir. En yaygın üç göz rahatsızlığı, retinanın bozulmasına neden olan kalıtsal bir hastalık olan progresif retinal atrofidir. Pannus, yalnızca belirli ırkları etkileyen bir durumdur. Bu, gözlerinde güneş yanığı olması gibidir, bu nedenle etkilenen yavrular için güneşe maruz kalmayı azaltmak önemlidir. Ve Collie gözü birçok çoban köpeğinde bulunur ve anormal göz gelişimine neden olur. Ek olarak, katarakt, yaşlı köpeklerde görülen başka bir yaygın durumdur.

Beslenme

Aç Orta Boy Köpek

Yüksek kaliteli bir diyet, yavrularınızın uzun bir yaşam sürmesini sağlamada uzun bir yol kat edecektir.

Belirtildiği gibi, yoğun miktarda enerjiye sahip bir köpek ırkıdır. Bu nedenle, en kaliteli malzemelerden yapılmış, enerji dolu yiyeceklere ihtiyacı var. Ortalama çalışmayan bir köpek etrafta tüketecek iki buçuk su bardağı yemek her gün. Çalışan bir Collie'nin üç buçuk bardağa ihtiyacı olabilir. Yavrunuzu aşırı beslemediğinizden emin olmak için her zaman paket talimatlarını izleyin.

En kaliteli yemek Dolgu maddeleri ve düşük kaliteli yağlarla dolup taşmak yerine, enerji sağlamak için kaliteli malzemeler kullanacaktır. Ayrıca her ihtiyacını karşılayacak dengeli bir diyet tüketmesini sağlayacaktır. Kas onarımı, göz ve bilişsel gelişim ve parlak bir tüy dahil, bunlardan sadece birkaçı. bu Border Collie'nin beslenme ihtiyaçları değişiyor Bu nedenle, yaşam evrelerinin her birinde ona uygun mükemmel bir köpek maması bulduğunuzdan emin olun.

tımar

Kanepede siyah beyaz köpek

Köpek kürkünden hoşlanmıyorsanız, başka bir köpek ırkını evlat edinmeyi düşünmelisiniz.

Bakım programları çoğu insanın düşündüğü kadar zor değildir. Özellikle daha kısa bir ceketi varsa. Düz bir ceket tipine sahipse, haftada sadece bir kez fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. Daha uzun kaba tüyleri tercih ederse, haftada iki veya üç kez fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. ne kadar uzun olduğuna bağlı . Ceketi ne kadar uzunsa, paslanmaya o kadar eğilimlidir.

kenar kömür ocağı nispeten ağır bir parçalayıcıdır dökülme mevsimlerinde. Bu nedenle, bu zamanlarda, döktüğü miktarı yönetmek için fırçalamasını çoğu güne çıkarmanız gerekecek. A düzenli fırçalama rutini kıyafetinizde bulduğunuz miktarı azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Dökülme mevsimindeyse, bir astar tırmığına yatırım yapın .

Sadece ihtiyacı var 12 haftada bir banyo yapmak ya da öyle. Tabii ki, bütün gün çamurlu tarlalarda çalışırken çok kirlenirse, onu biraz daha sık yıkamak isteyebilirsiniz. Ama asla 8 haftada bir kereden fazla değil. Aksi takdirde, doğal kürk yağlarına zarar verme ve cildini tahriş etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Paltosunu tazelemeniz gerekiyorsa, en iyi şekilde kokmasını sağlamak için kuru köpek şampuanı veya köpek mendilleri satın alabilirsiniz.

Nefesini taze tutmak ve plak oluşumunu azaltmak için dişlerinin haftada en az bir kez fırçalanması gerekecek. Her zaman kullan özel tasarım köpek diş macunu , ve sonra onu mümkün olduğunca keyifli hale getirmek için tedavi edin. Tırnakları gerektiği gibi kesin bir Dremel ile veya makaslar. Göz koşullarının en büyük sağlık sorunu olduğunu göz önünde bulundurarak, her hafta onu tımar ederken gözlerinde kızarıklık veya değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Tarlada çalışan siyah beyaz köpek yavrusu

Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için 1.000 dolardan fazla ödemeyi bekleyin.

Delaware'deki köpek parkları

Cinsin popülaritesi nedeniyle, saygın bir yetiştirici bulmak çok zor olmamalıdır. Ve çok sayıda çiftliğin olduğu yerde, çok uzak olmayan en kaliteli yetiştiriciler mutlaka vardır. Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu yaklaşık 1.000 $ ve üstü maliyet .

Yavru değirmenleri ve düşük kaliteli yetiştiriciler, yavruları çok daha ucuza teklif edeceklerdir. Ama aldanmayın, çünkü gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Yavru değirmenler, tıbbi bakım veya sevgi olmadan kirli koşullara tıkıştırılmış çok sayıda hasta köpek yetiştirir. Bu, muhtemelen kötü bir yavru almak ve uzun vadede veteriner faturalarına çok daha fazla para harcayacağınızdan emin olun. Lütfen ne pahasına olursa olsun onlardan kaçının.

Araştırmanızı yapın ve her zaman yetiştiricilerle ve köpek yavrularıyla tanışın şahsen. Sağlıklı ve mutlu yavruların, temiz ve sıcak bir ortamın ve yavrunun annesinin belirtilerini arayın. Yetiştirici bir köpek satın almanız için size baskı yaparsa veya herhangi bir sağlıksızlık veya kirli bir ortam belirtisi görürseniz, hemen uzaklaşın. Saygın bir yetiştiriciyle çalışmak, yavrunuzla uzun ve mutlu bir yaşam için verebileceğiniz en önemli karardır. Aramanıza başlamak için harika bir yer, AKC'nin saygın Border Collie yetiştiricileri listesi .

Ayrıca şunu da hatırlamanız gerekir: devam eden maliyetler gıda, sigorta ve veteriner bakımı da dahil olmak üzere bakım. Evinizi yataklar, sandıklar, tasmalar, oyuncaklar vb. ile köpek dostu yapmak, tüm maliyetlerdir ve dikkate alınmalıdır.

Kurtarma ve Barınaklar

Mavi Merle Herding Köpek Açık Havada

Herhangi bir safkanda olduğu gibi, bir köpek yavrusu sahiplenmeden önce her zaman yerel kurtarmalara bakmayı teşvik ediyoruz.

Bir köpek yavrusu satın almak herkes için doğru bir seçim değildir ve bunun yerine kurtarmak daha iyi bir seçim olabilir. Sadece ilk köpek yavrusu fiyatından tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda evsiz bir köpeğe ev vermek . Yerel barınaklarınıza gidin ve personelle konuşun. Söz konusu sığınakta herhangi bir Sınır yoksa, ekip sizi yakındaki birine yönlendirebilir.

Alternatif olarak, türe özel kurtarma barınakları da arayabilirsiniz. Ülke genelinde çok sayıda var ve çabalarını tamamen Sınır ırkına odaklıyorlar. bu Border Collie Kurtarma web sitesi eyaletlere göre farklı kurtarma organizasyonlarını listeler. Ve bir Sınırı kurtarmak isteyenler için harika bir kaynak.Bir mutta açıksanız, Sınır melezleri harika aile arkadaşları yapabilir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Bu cins dünyanın en zeki köpek ırkı olarak kabul edilir.
 • Yakacak çok fazla fiziksel ve zihinsel enerjileri var.
 • Her gün en az 60 ila 90 dakika yoğun egzersize ihtiyacı var.
 • Sıkılmış bir Border Collie çok yıkıcı olabilir.
 • Ailesini sever ama yabancılara karşı mesafelidir.
 • Yalnız bırakılmaktan nefret eder ve hassas bir yavru olduğu bilinir.
 • Bu, uygun şekilde kullanılmazlarsa ayrılık kaygısına yol açabilir.
 • İyi sosyalleşirse çocuklarla diğer hayvanlarla arkadaş olur.
 • Sınırın çitle çevrili geniş bir açık alana erişmesi gerekiyor.
 • Dairelerde yaşayabilirler, ancak ancak her gün yeterince egzersiz yaparlarsa.

Son düşünceler

Border Collie bunlardan biridir. dünyanın en iyi çoban köpekleri ve aynı zamanda harika bir aile hayvanı yapar. Yüksek enerji ihtiyaçları ve yoğun kişiliği, herkese veya her yaşam tarzına uygun olmadığı anlamına gelir. Umarım, bu cins kılavuzunu okuduktan sonra, artık Border'ın sizin için mükemmel cins olup olmadığını biliyorsunuzdur.

Yani ister bir koyun çobanı, aile evcil hayvanı, kaz ustası, ister çeviklik şampiyonu arıyor olun, Sınır hepsini yapabilir , ve dahası. Tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiğiniz sürece, hayal edebileceğiniz tüm köpek sevgisini ve sadakatini alacaksınız.

Yorumlar