Malta Yorkshire Terrier Karışımı: Morkie Cinsi Bilgileri ve Daha Fazlası

Malta Yorkshire Terrier Karışımı: Morkie Cinsi Bilgileri ve Daha Fazlası

Hiç küçücük bir köpek gördün mü ve ona yemin ettin mi yaşayan, nefes alan bir oyuncak ayıydı ? Anında aşık oldun mu? Maltalı ve Yorkshire Terrier arasında bir melez olan sevimli bir tasarımcı köpek ırkı olan bir Morkie gördünüz.

Sevgisi ve bağlılığıyla tanınan bu oyuncak türünün küçük bir vücudu var ama büyük bir kişiliği var! Malta Yorkie karışımı melez cins, Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıktı ve son 20 yılda popülerlik kazandı.Popülaritesi şaşırtıcı değil, şüphesiz etrafındaki en sevilen ve sadık küçük cins köpeklerden biridir. Onları takip etmek, kucağına kestirmek ve putlaştırmak için küçük bir gölge arayanlar için mükemmel bir arkadaştır!

Ebeveyn Irkları

Tasarımcı köpekler, iki farklı safkan köpeğin yetiştirilmesinin sonucudur. . Morkie durumunda, ailesi safkan bir Malta ve safkan Yorkshire Terrier. 'Tasarımcı' köpek 'tasarım gereği' anlamına gelir ve kesinlikle küçük Morkie için durum budur. İdeal kucak köpeğini yaratmak isteyen yetiştiriciler tarafından bilinçli olarak üretildi.Tasarımcı köpekler için sağlık iyileştirmeleri ve sevimli ve benzersiz ırkların neredeyse sonsuz varyasyonları dahil olmak üzere birçok faydası vardır! Tasarımcı bir köpekten ne bekleyeceğini bilmek, nesiller boyunca öngörülebilir bir görünüme ve mizaca sahip olmak için yetiştirilen ebeveyn ırklarının özelliklerine bakmayı gerektirir. Öyleyse, Morkie'yi daha iyi anlayabilmemiz için Malta ve Yorkshire Teriyerleri hakkında biraz daha öğrenelim!

Malta dili

Malta, American Kennel Club tarafından şöyle tanımlanmaktadır: ' nazik, eğlenceli ve çekici '. AKC tarafından köpeklerin 'oyuncak grubu' içinde sınıflandırılır ve her zamanki ağırlığı 7 pound'un altında ve yüksekliği 7-9 inç arasındadır.

Kökenleri Akdeniz'de başlar ve birçok kişi ona inanır. cins adı Malta'nın Akdeniz ada ülkesinden türemiştir. Genel yaşam beklentisi 12-15 yıl arasındadır. Uzun, şefkatli bir cins olarak nitelendirilir. Beyaz ceket .Yorkie

Yorkie lakaplı Yorkshire Terrier, 1800'lü yıllarda Yorkshire, İngiltere'de ortaya çıktı ve o zamandan beri popüler bir arkadaş köpek oldu. American Kennel Club onu şöyle tanımlıyor: ' sevecen, neşeli ve erkek gibi. ' Siyah, ten rengi ve gri bir ceketi var ve yaklaşık 7 pound ağırlığında .

O da AKC tarafından köpeklerin 'oyuncak grubu' içinde sınıflandırılıyor ve ortalama 11-15 yıl yaşam beklentisi var. Genelde zeki, cesur ve zaman zaman otoriter olarak bilinir, bu minik yavru cesur olabilir ve kendisini lideri olarak kabul ettirebilen bir sahiple büyür. Hatta bu cins, oyuncaktan bile daha küçük bir boyutta gelir ve genellikle çay fincanı teriyer .

Morkie

Morkie, fedakar ve sadık, eğlenceyi seven bir yavru. Tatlı, nazik ve hayat dolu melez bir yavru. Bu tatlı küçük yavru, çocukları olan aileler ve çok evcil hayvan olan aileler için harika bir köpektir. Boyutları nedeniyle hassas bir türdür, ancak önyüklemesi gereken büyük kişilikleri vardır. Bu harika küçük melez yavruyu oluşturan tüm unsurlara bakalım.Görünüm

Karışık ırklarda standart olduğu gibi, görünüm büyük ölçüde değişebilir ve Morkie farklı değildir. Bazı Morkies, Yorkshire genlerini tercih ederken, diğerleri bir Malta ile daha güçlü benzerliğe sahiptir. Malta gibi kulakları bükülmüş veya Yorkie gibi sivri kulakları olabilir.

Bu cins için popüler bir tımar stili, yüzüne yuvarlak bir görünüm verir ve genellikle koyu renkli gözleri vardır. Çenesi, ağzı ve kemik yapısı çok iyi, kolayca yaralanabilen çok hassas bir cins!

Mizaç

Bir Morkie, zemini durmaktan korkmaz ve uygun bir liderlik olmadan oldukça inatçı olabilir. Bu özellik onu her zaman en iyi dinleyici yapmaz. Bununla birlikte, mutlu ve dışa dönük bir mizacı olma eğilimindedir ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Sahiplerine güçlü bağlar kurarken aynı zamanda cesur ve eğlenceli.

Pek çok küçük cinse benzer şekilde Morkies'in ne kadar küçük ve kırılgan olduklarına dair hiçbir fikri yoktur. Çoğu yüzsüz, özgüven dolu ve bazen düpedüz korkusuzdur. Küçük ama güçlü bir yavru görmek genellikle çok sevindiricidir ve çoğu zaman onun farkındalığından yoksun kıkırdarız. Bununla birlikte, herhangi bir Morkie sahibi bu küstahlığın farkında olmalı ve köpeğinin çok daha büyük bir rakiple başını belaya sokmadığından emin olmalıdır.İnsanlarıyla birlikte evde olduğunda, bir Morkie'nin en sevdiği yer, ister kucağında uyuklamak ister onları odadan odaya takip etmek olsun, sahibinin olduğu yer. Son derece şefkatlidir ve bazıları muhtaç olarak algılayabilir. Morkie, 'refakatçi köpeğin' tanımıdır ve genellikle tutarlı bir ilgi ister. Aynı zamanda uyanık bir bekçi köpeğidir ve seslere aşırı tepki verebilir. Cinsinin oldukça sesli olduğu biliniyor, bu yüzden biraz havlama bekleyebilirsiniz.

Yavru Köpekler ve Maliyetler

Morkie yavruları küçüktür, genellikle sadece üretir iki ila beş yavru. Ucuz bir cins olduğu bilinmiyor. İyi yetiştirilmiş bir Morkie birkaç yüzden fazla 3.000 dolara mal olabilir. Yetiştirici deneyimi, yetiştirici konumu, ana soy, benzersiz renkler ve boyut gibi faktörlerin tümü bir Morkie yavrusunun fiyatını artırabilir.

Maltalı ebeveyni bir 'çay fincanı' Yorkie ile yetiştirilen köpek yavruları, boyutları cins standardından çok daha küçük olduğu için bu fiyat aralığının üst sınırına düşer. Son derece sevimli olsalar da, bu ekstra küçük köpekler genellikle daha yüksek sağlık riskleriyle birlikte gelir ve çay fincanı büyüklüğündeki köpeklerin yetiştirilmesiyle ilgili etik endişeler vardır. Her zamanki gibi, evlat edinme, Morkie arayan herkes için harika bir seçenektir ve yüksek yetiştirici fiyat etiketini karşılayamaz.

Eğitim

Yukarıda belirtildiği gibi, Bir Morkie'yi eğitmek zor olabilir çünkü o tipik olarak iradelidir , Yorkshire Terrier tarafından miras aldığı bir özellik. Eğitim sırasında bu inatçılığın üstesinden gelmek için adanmışlık ve sabır gerekebilir. Bir Morkie’nin küçüklüğünün sizi her kaprisine boyun eğmeniz için yanıltmasına izin vermeyin. Lideri olarak saygı duyduğu birinden eğitim ve disiplin istiyor tıpkı diğer köpekler gibi. Her ne kadar cezbedici olsa da, ona aşırı düşkünlük kötü huylu bir yavruya neden olabilir.Çok zeki ve hızlı bir şekilde eğitim alıştırmalarını başarıyla alıyor. Yüksek zekası, birçok komut ve sevimli numara öğrenmesine olanak tanır! Bununla birlikte, Maltalıların ev temizliği yapması çok zordur, bu da bir Morkie'nin de olabileceği anlamına gelir.

Morkies, aileleriyle yoğun bir bağ kurar. Onu olabildiğince gençleştirmek önemli böylece ailesinin dışındaki diğer insanları ve köpekleri kabul etmeyi öğrenir. Uygun bir sosyalleşme olmadan, hem insan hem de köpek yabancılardan şüphelenebilir ve havlamaya eğilimi artacaktır.

Her zaman olumlu pekiştirme kullanın işbirliği yapmayan tarafını gösterse bile. Bir Morkie ile öfkenizi kaybetmekten kaçının. Sert davranılırsa asık suratlı ve itaatsiz olma eğilimindedir. Bununla birlikte, olumlu pekiştirmenin en zor köpeklerde bile tutarlı bir şekilde çalıştığı kanıtlanmıştır. Bağınızı güçlendirir ve Morkie'nizle güven ve saygıya dayalı bir ilişki geliştirmenize olanak tanır.Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Büyük ölçüde boyutu sayesinde, Morkies son derece uyumludur ve her büyüklükteki ev ve apartman dairesinde iyi performans gösterir. Genellikle en mutlu, sahibinin yanına oturduğu için dolaşmak için fazla alana ihtiyacı yoktur. Küçük bir dairede yaşıyor ama bir köpek istiyorsanız, bir Morkie harika bir çözüm olabilir!

Öte yandan, sizi hareket ettirecek bir yavru arıyorsanız, Morkie en iyi seçeneğiniz olmayabilir. Küçük bacakları uzun mesafeleri kaldıramaz ve genellikle uzun süreli fiziksel aktiviteyi umursamaz. Bu, egzersizin önemli olmadığı anlamına gelmez. 5-30 dakika arası kısa yürüyüşler Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanın ve obezite riskini azaltmanın anahtarıdır, her ikisi de bu cins için ortak sağlık sorunları. Bununla birlikte, egzersizini o zaman aralığından daha uzun süre zorlarsanız, kendinizi onu eve taşırken bulabilirsiniz.

şişko büyük dane

Bir sonraki yürüyüş arkadaşınız olmasa da, o çok eğlenceli bir melez ve evin etrafındaki oyunlardan hoşlanıyor, bu da onu aktif tutmanın bir başka eğlenceli ve ilgi çekici yolu. Bir Morkie ile herhangi bir davranış problemi yaşıyorsanız, aşırı enerjisi bastırılmış olabilir. Pek çok yaramaz davranış, uygun egzersiz ve uyarımla önemli ölçüde azaltılabilir.

Boyut

Bu küçük cins genellikle yaklaşık 8 pound'da kapaklar . Bazıları 'çay fincanı' Teriyer ile yetiştirilirse daha küçük olabilirken, diğerleri aşırı beslenirse daha da büyüyebilir. Sağlıklı bir Morkie tipik olarak 4-15 pound ağırlığındadır ve 6-11 inç uzunluğundadır.Küçük yapısı onu son derece savunmasız kılıyor. Siz uyurken yanlışlıkla üzerine oturulduğunda, üzerine basıldığında ve hatta yuvarlanarak ona zarar verilebilir. Bu minyatür ırka dikkat etmek ve her zaman dikkatli davranmak, kazara yaralanmayı önlemek açısından önemlidir.

Sağlık

Yorkshire Terrier genlerinin uzun ömürlü olması sayesinde, bir Morkie’nin yaşam beklentisi yaklaşık 10-16 yıldır . Neyse ki, herhangi bir potansiyel Morkie sahibi için, bu, köpekler için beklenen yaşam süresinin daha yüksek. Daha uzun yaşama eğiliminde olsalar da, küçük köpekler de birçok sağlık sorunu için daha büyük bir risk altındadır. Morkie için yaygın sağlık sorunları esas olarak göz, ​​kulak veya ağız bölgesi '.

Tasarımcı köpekler, safkan ebeveynlerinden daha sağlıklı olma eğilimindedir, ancak yine de ebeveyn ırkının kalıtsal tıbbi koşullarına karşı hassastırlar. Bir Morkie'de nelere dikkat edileceğini bilmek, Hem Malta hem de Yorkshire Teriyerleri için ortak sağlık sorunlarını anlamak önemlidir.

Hem Malta hem de Yorkie, boyut ve boy bakımından benzer olduklarından, birçok benzer sağlık durumu için bir yatkınlığı paylaşırlar. Bu, ne yazık ki, Morkie yavrularını ebeveynlerinin ortak sağlık endişelerine karşı daha savunmasız hale getiriyor. Bunlar arasında trakeal çöküş, katarakt, medial patellar luksasyon , hidrosefali ve diş hastalığı.

Ayrıca, genellikle bir 'çay fincanı' Yorkshire Terrier'in yavruları olan minyatürleştirilmiş Morkies, yukarıda listelenen koşullar için daha büyük bir risk altındadır. Bir çay fincanı Yorkie, cins standardından çok daha küçüktür ve genellikle, doğal olmayan küçük boyutları ve mümkün olan en küçük köpeği üretme girişimlerinde kullanılan sorumsuz üreme uygulamaları nedeniyle birçok sağlık sorununa neden olur. Bu nedenle, cinsleri için alışılmış olandan daha küçük olma amacıyla yetiştirilmiş bir çay fincanı veya minyatürleştirilmiş bir köpek satın almaya teşvik edilmemektedir.

Beslenme

Morkies küçük olabilir, ancak büyük kişilikleri ve daha da büyük bir iştahları vardır. Bazı köpekler kilolarını kendi kendilerine izleyebilir ve fazla yemek yemeyebilir. bir Morkie kendisine verileni yiyor ve izin verilirse her zaman yer. Bu nedenle onu dengeli bir şekilde beslemek Morkie köpek maması sağlıklı bir kiloyu korumak için gereklidir, çünkü dikkatle izlenmezse kolayca obez olabilir.

Bu cins sofra artıkları beslenmemelidir. Bu uygulama sadece aşırı hoşgörme eğilimini pekiştirmekle kalmaz, aynı zamanda onun zehirli yiyeceklerini yanlışlıkla besleme riskini de taşırsınız. Mide çok küçükken Az miktarda zehirli yiyecek bile bir Morkie için ölümcül olabilir. Köpekler için zehirli olan yaygın yiyecekleri bildiğinizden emin olun ve onları özenle erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Ceket ve Renkler

Bir Morkie için yaygın palto renkleri siyah, kahverengi, ten rengi, turuncu ve beyazdır. Bu renklerin herhangi bir kombinasyonu uygulanabilir, bu da bir ceket renginin ne olabileceği konusunda geniş olasılıklar . Paltosu genellikle uzun, dalgalı ve yumuşaktır ve ona tanınmaya başladığı o kendine özgü 'oyuncak ayı' görünümünü verir.

Hem Yorkshire Terrier hem de Maltalıların kürk yerine tüyleri vardır, bu da onları düşük tüylü yapar. Morkie farklı değil. Paltosu çok ince ve minimum dökülme ile. Bazıları bu türün hipoalerjenik olduğunu iddia ediyor. Hafif alerjisi olan biri için kesinlikle daha iyi bir seçenek olsa da, yine de ışık dökülmesi sergiliyor ve bu nedenle tamamen hipoalerjenik olarak sınıflandırılamaz.

Bakım

Morkies'in orta düzeyde tımar gereksinimleri vardır. Günlük fırçalama ve düzenli bakım gereksinimleri nedeniyle az bakım gerektiren bir cins olarak kabul edilmez. İnce saçlarının matlaşmaması için her gün fırçalanması gerekir ve her 6 ila 10 haftada bir saç kesimi yapılması önerilir.

Haftada birkaç kez dişleri fırçalanmalı mümkünse diş hijyeni bu cinsin sağlığı için son derece önemlidir. Bu rutin, aktivite etrafındaki herhangi bir korku veya endişeyi azaltmak için bir Morkie sadece birkaç haftalıkken başlayabilir. Malısın gözlerinin etrafındaki alanlara dikkat et , deşarj ve döküntü bu alana yerleşebilir ve temiz tutulmalıdır.

Aile Hayvanları Olarak

Yani dışarıda yürürken gördüğün o şirin oyuncak ayıyı düşünmeden duramaz mısın? Bu kadar uzağa gittiniz ve hala bu sevimli küçük köpeğin ailenizin ihtiyacı olan şey olabileceğini düşünüyorsunuz. Morkie sizin için uygun mu? Araştırma başladı. Özetleyelim:

 • Morkie, sürekli arkadaşınız olmaya çalışan sadık ve sevgi dolu bir cinstir.
 • Çok küçük ve kolayca yaralanabilir.
 • Çok narin olduğu için küçük çocukları olan evlere uygun değildir.
 • Diğer hayvanlarla iyi geçinir ve evcil hayvanların bulunduğu bir eve harika bir katkı olabilir.
 • Fazla odaya ihtiyaç duymaz ve her büyüklükteki evde iyidir.
 • Küçük boyutu nedeniyle apartman sakinleri için harika!
 • Morkies muhtaç olabilir ve çok dikkat gerektirebilir.
 • Uzun süre kaldığı bir evde iyi durumda olmazdı.
 • Bu cins ayrılık kaygısından muzdarip olabilir.
 • Küçük boyutundan dolayı çok portatiftir.
 • Uçak da dahil olmak üzere gitmeniz gereken her yerde size kolayca eşlik edebilir.
 • İnce tüylerinin minimum düzeyde dökülmesi sayesinde, bu cins hafif alerjisi olan insanlar için uygundur.

Aileniz için uygun görünüyorsa, Morkie'nizi bulmak için saygın bir yetiştirici veya evlat edinme kuruluşunu araştırmak isteyeceksiniz!

Bir Morkie Bulmak

Birçok tasarımcı köpek yetiştiricisi, basit bir internet araması uzaklıktadır. Ulaşmadan önce araştırmanızı yapın. Senin için çok önemli Etik bir şekilde ve köpeklerinin yararına çalışan saygın ve güvenilir bir yetiştirici bulun. Yavrularının 'çay fincanı' boyutunda olduğunu iddia eden veya yavrularının standart olandan daha küçük olduğu konusunda övünen yetiştiricilerden kaçının.

Meşru bir yetiştiriciden satın aldığınızdan emin olmak için, onların yorumlarını okumanız, sağlık sertifikalarını istemeniz, yavru köpeklerle yüz yüze görüşmeniz ve ebeveyn köpekleri görmeniz istenir. Dürüst bir yetiştirici bu taleplere asla itiraz etmemelidir. Yavru değirmenlerden veya köpek çiftliklerinden satın almayın . Bu tesisler sadece insanlık dışı değil, ürettikleri köpekler de genellikle sağlıksız.

Yerel barınaklarınızı ziyaret edin veya yerel çevrimiçi kurtarma sitelerini kullanın. Pek çok insan, Morkies gibi oyuncak ırkları 'sevimli' oldukları ve onları büyüleyici bir aksesuar olarak gördükleri için satın alırlar, ancak aslında bir hayvana bakma sorumluluğunu istemezler. Bu nedenle, birçok yaşlı Morkies kendilerini barınaklarda bulur . Bu, insan arkadaşlığına çok fazla bel bağlayan bir cins için yıkıcı ve travmatik bir deneyim.

Bir köpeği kurtarmak, hem köpek hem de evlat edinen için son derece ödüllendirici bir deneyimdir - her iki hayatınızı daha iyi hale getirir. Lütfen evlat edinmeyi düşünün!

Son düşünceler

Morkie, muhtemelen onu en popüler küçük köpeklerden biri yapan mükemmel bir kucak köpeğidir. O sevimli, cesur, arkadaş canlısı ve zeki. Sizi duş almak için sabırsızlandığı sevgi ve bağlılıkla dolup taşıyor. Size kesinlikle tapacak küçük bir arkadaş arıyorsanız, Morkie'den başkasına bakmayın!

Yorumlar

Shirley Haynes-Williams
Oakland, California'da bir bayan morkie'yi nereden bulabilirim?
Kelly Wilson
Hey Shirley - Bir Google araması yapardım ve ayrıca saygın bir yetiştirici bulmak için bölgenizdeki yerel Facebook Gruplarına bakardım.