Köpeğim Az önce Kedi Kakası Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Kedi Kakası Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpekler doğaları gereği leş yiyicidirler ve son derece meraklıdırlar, bu yüzden yememeleri gereken şeyleri yemek sık görülen bir durumdur! Peki ya köpeğiniz kedi dışkısı yemişse? peki ya senin köpek kedi kakasını yedi kedi kumu gibi mi? Ne yazık ki, bu çok tatsız bir alışkanlık ama aynı zamanda yaygın bir alışkanlık.

Birçok köpek sahibi, köpek arkadaşlarıyla kedinin çöp kutusunu karıştırarak “kedi maması” arar. aslında var birkaç neden Bu olabilir, ancak aynı zamanda yavrularınız için de risksiz değildir.Aklınızdaki en büyük soru muhtemelen ne kadar tehlikeli ve eğer Fido'yu hasta edebilirse. Genel olarak, yavru birkaç parça pisi kakası yediyse iyi olur. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı şeylerin yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı şeyler de var.

İçindekiler

doğal köpek şampuanı

Bir Köpek Kedi Kakası Yiyorsa Kötü mü?

Bahçedeki Hasta Köpek

Köpeğiniz kedi dışkısıyla ziyafet çektiyse, muhtemelen iyi olacaktır.kedi dışkısı gibi her türlü kaka , bakteri, virüs ve parazitleri barındırabilir . Buna solucanlar ve toksoplazmoz da dahildir. Bunlardan bazılarının köpekler için zararlı veya bulaşıcı olması muhtemel değildir, diğerleri ise sorunlara neden olabilir. Kedinin sağlık durumunu bilmeden, köpeğinizin yediği dışkının herhangi bir hastalığa yol açıp açmayacağını kesin olarak bilmek zordur.

Köpeğim Az önce Kedi Kakası Yedi. Şimdi ne var?

Fido çöp kutusunu daha yeni kazmaya başladıysa, muhtemelen bundan sonra ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur. Kedinizin evde mi yoksa dışarıda mı olduğu kadar, yenen miktar da önemli olsa da, yavrularınızı korumak için atabileceğiniz birkaç evrensel adım vardır.

1. Adım: Yavrunuzu Güvende Tutun

Daha fazla dışkı yiyememesi için köpeğinizi bölgeden uzaklaştırmaya çalışın. Yürüyüşteyseniz, köpeğinizi bir ödül mamasıyla cezbedin. Kedinizin çöp tepsisiyse, siz temizlerken Fido'yu başka bir odaya taşımak isteyebilirsiniz.Adım 2: Teması Yalamaktan Kaçının

Köpeğiniz dışkı yiyorsa, bir yalama ile karşılanmak istemeyeceksiniz! Kaka yedikten sonra ağızlarını temizlemek isteyebilirsiniz. Olası bakteri veya parazit yükünü azaltmak için ona bir bardak su vermeyi veya ağzını normal içme suyuyla hafifçe yıkamayı düşünün.

3. Adım: Genel Sağlık Durumlarını Analiz Edin

Herhangi bir hastalık belirtisi arayın ve not alın. Veterinerinizin, herhangi bir hastalık belirtisi veya belirtisi olup olmadığını bilmesi gerekecektir. gibi şeylere dikkat aşırı salya , huzursuzluk ve kusma veya ishal. Bu semptomlardan herhangi biri veterinerinizin bilmesi için önemli olacaktır.

Adım 4: Başka Hiçbir Şey Yenmediğinden Emin Olun

Örneğin kedi dışkısının yanında herhangi bir kedi kumu tüketildi mi? Bazı kedi kumları kimyasal içerir. Köpeğinizin zehirli bir şey tüketmediğinden emin olmak için bunu anlamak önemli olabilir. Çoğu çöp evcil hayvan dostu olsa da, yutmak için tasarlanmamıştır.Adım 5: Veterinerinizi Arayın

Köpeğinizin hasta olduğuna dair belirtiler gösterdiğinden veya çok miktarda çöp yediğinden endişeleniyorsanız bu önemlidir. Aksi takdirde iyi durumdalarsa ve dışkıdan başka bir şey almamışlarsa, herhangi bir semptom gelişip gelişmediğini izlemeyi ve görmeyi seçebilirsiniz.

Bir Köpek Kedi Kakası Yerse Ne Olur?

Pembe Kedi Kum Kutusunda Duran Kedi

Kedi kakasını tükettikten sonra yavrularınızın bir hastalık, hastalık veya parazit kapmış olma riski vardır.

Çoğu durumda, kedi dışkısı yemek muhtemelen sadece bir miktar kötü nefese ve belki de kusma veya ishal gibi hafif, kendi kendini sınırlayan gastrointestinal rahatsızlığa neden olacaktır. Ancak, köpek arkadaşınız potansiyel olarak bir enfeksiyon kapabilir devam eden sorunlara neden olabilir.

Bir sokak kedisinden dışkı yemişlerse, yavrularınızın sorun yaşaması daha olasıdır. Bazı hayvanların, evcil hayvanların taşımadığı bazı bakterileri taşıdığı bilinmektedir. tüketildiğinde dışkıları sorunlu .Yavru köpeğiniz hem kedi kumu hem de kaka yerse, bu potansiyel olarak sorunlara neden olur , çünkü büyük miktarlarda topaklanan kedi kumu kabızlığa veya bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Endişeleniyorsanız, tavsiye için veterinerinize başvurun. Kedi dışkısında bulaşıcı hastalıkların en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

toksoplazma

Toxoplasma Gondii adlı küçük bir parazit genellikle kedilerin bir enfeksiyonudur, ancak bunu dışkı materyalleri aracılığıyla diğer türlere aktarabilirler. Sağlıklı köpeklerin çoğu dışarıdan enfeksiyon belirtisi göstermez, ancak genç veya bağışıklığı baskılanmış köpekler toksoplazmoz semptomları geliştirebilir.

Hamile köpekler (hamile kadınlar gibi) daha yüksek enfeksiyon riski altındadır. Semptomlar oldukça çeşitlidir ancak kusma, uyuşukluk, karın ağrısı, sarılık, kalp aritmileri, nörolojik problemler, nöbetler ve ölü doğum içerebilir. Tedavi, hastaneye yatış ve antibiyotik gibi ilaçları içerebilir.

solucanlar

en ortak solucan enfeksiyonu kedilerin yanı sıra köpekleri de etkileyebilen tenyadır (dipilidyum caninum). Bu parazitlerin mikroskobik yumurtaları kedinin dışkısına geçer, ancak bir köpeğe bulaşmadan önce onları yutmak için pire, kemirgen veya tavşan gibi bir 'ara konak' gerektirir. Genellikle doğrudan dışkıdan yakalanmazlar.Giardia

Giardia, çeşitli türleri enfekte edebilen 'protozoa' adı verilen mikroskobik bir parazit türüdür. Parazit dışkıyla dışarı atılır ve yutulursa yeni konakçısında çoğalmaya başlayarak ishale ve kilo kaybına neden olabilir. Bu paraziti tedavi edebilen özel solucan tedavileri ve antibiyotikler vardır.

Salmonella

Bu bakteri türü kediden köpeğe yayılabilir ve aynı zamanda zoonotiktir, yani kediniz ve köpeğiniz de size ve temas ettikleri diğer insanlara bulaşabilir. Bazı kediler salmonella taşıyıcısı olabilir ve herhangi bir klinik semptom göstermeyebilir.

Bakteriler çevrede uzun süre hayatta kalabilir, bu nedenle birkaç günlük olsalar bile enfekte kedi dışkısını yemek hastalığa yol açabilir. Hayvanlar Salmonella enfeksiyonları ile hasta olmak tipik olarak kronik ishal gelişir, ancak bakteri kan dolaşımına girerse çok hasta olabilir.kampilobakter

Bu, genç kedilerde veya bağışıklık sistemi zayıflamış kedilerde daha yaygın bir enfeksiyondur. Salmonella'da olduğu gibi, bazı kediler kendileri kampilobakter enfeksiyonu belirtisi göstermeyebilir, ancak bakterileri dışkılarına yayan taşıyıcılar olabilir. İnsanların ve köpeklerin kedilerden kampilobakteri yakalama potansiyeli vardır, ancak hem kedinizin hem de köpeğinizin bağışıklık sorunu olmadıkça bu nadirdir.

E. koli

E. koli (Escherichia koli) hem hayvanlarda hem de insanlarda ishale neden olabilen bir diğer bakteridir. Bazılarının hastalığa neden olma olasılığı diğerlerinden daha yüksek olan farklı bakteri türleri vardır.

Veterinerim Ne Yapacak?

Veterinerde Kontrol Edilen Büyük Köpek

Kedi kakası yiyen köpeklerin çoğu iyi olacaktır ve belirtiler fark etmedikçe muhtemelen veterineri ziyaret etmenize gerek kalmayacaktır.

Veterinerinizin evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişesi varsa, muayene için getirilmelerini önerebilir. bir idare edecekler fizik sınavı genel sağlık ve durumlarına bakmak için. Herhangi bir kayıp aramak için evcil hayvanınızın ağırlığını kaydedebilecekler. Veterineriniz, altta yatan sorunları taramak için daha fazla test önerebilir.Kan testleri, veterinerinize evcil hayvanınızın genel sağlığı hakkında bir fikir verecektir, ancak aynı zamanda onlara enfeksiyon ve iltihaplanma . Bunlardan biri, eozinofil adı verilen bir tür beyaz kan hücresidir. Parazitler varsa eozinofil seviyeleri yükselebilir.

Biyokimya, evcil hayvanınızın karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının yanı sıra, evcil hayvanınız varsa değişebilecek protein seviyelerine bakacaktır. kronik ishal . Parazit toksoplazmozu aramak için spesifik bir kan örneği de önerilebilir.

için dışkı örneği önerilebilir. parazitler için köpeğinizin dışkısını inceleyin ve onu salmonella ve kampilobakter gibi belirli bakteri türleri için kültürlemek. Daha sonra sonuçlara göre özel tedavi seçenekleri sunulabilir.

Köpeğiniz çok iyi değilse, veteriner hekim izleme ve intravenöz sıvılar için hastanede kalmasına izin vermenizi tavsiye edebilir. Bu, yemeğini ve suyunu bırakmışsa veya devam eden kusma veya ishal sorunları varsa ortaya çıkabilir. Diğer testler veya tanısal görüntüleme diğer sağlık durumlarını dışlamak için de önerilebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Çoğu durumda, köpekler kedi dışkısı yedikten sonra iyi olacak . Ancak çok nadiren zararlı bir patojen veya parazit tüketilebilir. Köpeğiniz hastalanırsa, hızlı tedavi aramak, iyileştiğinden emin olmalıdır.

Daha az yaygın olmasına rağmen, bir gıda alerjisi veya herhangi bir diyet hassasiyeti varsa, o zaman kedi dışkısı yemenin farkında olun. potansiyel olarak tetikleyebilir bunlar. Köpeğinizin alerjisi olan gıda maddeleri, kedinin dışkısında kısmen sindirilmiş bir biçimde bulunabilir ve semptomlarının alevlenmesine neden olabilir.

Kedi Kakası Yutmasını Önleme

Kedi Kakası Çöp Kutusundan Çıkarılıyor

Fido'nun kedi dışkısı yemesini engellemenin en iyi yolu, onu ulaşamayacağı bir yerde tutmaktır.

Önlemek tedavi etmekten daha iyidir, bu yüzden evde bir kediniz varsa, o zaman deneyin ve onun kum tepsisinin temiz olduğundan emin olun. köpeğinizin ulaşamayacağı kadar iyi veya evin erişemeyecekleri bir alanında. Ayrıca kendi kendini temizleyen bir çöp tepsisine geçmeyi de düşünebilirsiniz. Bazı köpekler can sıkıntısından evde kedi dışkısı yiyebilir, bu nedenle köpeğinizin egzersiz rejimini artırmayı ve oyuncaklar ve oyunlar şeklinde daha fazla zihinsel uyarı sağlamayı düşünün.

Diğer köpekler bahçedeyken veya yürürken dışkı ararlar. biraz daha hileli yönetmek. Bazen bu alışkanlık ('coprophagia' olarak bilinir) doğaları gereği çöpçü olduklarından içlerine yerleşir ve bazıları kedi dışkısının tadından oldukça hoşlanır. Onları kaka yemekten uzaklaştırmak için tasmalı tutmanız veya yanınızda ikramlar taşımanız gerekebilir.

Köpeğinizin üzerinde olduğundan emin olmak dengeli beslenme telafi etmeye çalıştığı hiçbir beslenme eksikliği olmamasını sağlayacaktır. İştahtaki ani artışın altında yatan herhangi bir sağlık nedeninin olmadığını kontrol etmek de buna değer olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa veterinerinizle konuşun.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler kedi kakası yemekten hastalanabilir mi?

Evet, yedikleri kaka herhangi bir zararlı parazit veya bakteri içeriyorsa, köpekler dışkı yemekten hastalanabilirler. Çoğu zaman iyi olacaklar, ancak evcil hayvanınız şanssız olan olabilir ve kötü bir şey kapabilir! Köpeğinizin bağışıklığı baskılanmışsa (zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahipse), bu onları enfeksiyonlara normal sağlıklı bir köpeğe göre daha duyarlı hale getirebilir.

Çok genç, kemoterapi gören, yüksek doz steroid kullanan, hamile olan veya kemik iliği rahatsızlıkları olan köpeklerin kedi kakasından bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek olacaktır. Köpeğinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize başvurun.

Köpekler kedi kakası yemekten solucan alabilir mi?

Köpekler genellikle solucanları doğrudan kedi dışkısı yemekten yakalamazlar. Kedi yuvarlak kurdu köpeklere bulaşamaz ve tenya bir ara konakçının transfer edilmesini gerektirir, bu nedenle doğrudan kediden köpeğe geçemez. Köpeğinizin düzenli solucan tedavisi gördüğünden emin olmak, meydana gelebilecek herhangi bir ciddi istila riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kedi kakası yemek köpeği öldürür mü?

Çok düşük bir ihtimal olsa da, özellikle köpeğiniz onları rahatsız eden ve tedavi edilmeyen kötü bir böcek yakalarsa, küçük bir ihtimal vardır. Ayrıca, toksoplazmozun, onu önceden doğmuş yavrularına geçirebilen, ölü doğum veya doğum kusurlu yavrularla sonuçlanabilen hamile köpek annelerinde tehlikeli olduğunu belirtmekte fayda var.

Köpekler kedi kakası yemekten parvo alabilir mi?

Hayır, parvovirüs genellikle türe özgü bir virüstür, bu nedenle köpekler sadece diğer köpeklerden veya köpek dışkısından parvovirüs yakalayacaktır. Kedilerin, panleukopenia virüsü (veya kedi enfeksiyöz enteriti) olarak da bilinen ve yalnızca kediler arasında bulaşıcı olan kendi bulaşıcı parvovirüsleri vardır.

Son düşünceler

Çoğu köpek kesinlikle iyi olacak, ama köpeğiniz kedi kakası yediyse ve şimdi ishal veya başka herhangi bir hastalık belirtisi varsa, veterinerinizle iletişime geçin öneri için. Yavru köpeğinizin bağışıklık sistemi düşükse veya başka herhangi bir sağlık şikayeti varsa özellikle dikkatli olun ve bazı enfeksiyonların hayvanları olduğu kadar insanları da etkileyebileceğini unutmayın!

Yorumlar