Bernedoodle ve Sheepadoodle: Fark Nedir?

Bernedoodle ve Sheepadoodle: Fark Nedir?

Bir köpek yavrusu seçmek zordur. arasında seçim yapmak Bernedoodle veya Sheepadoodle daha da zorlayıcıdır. Bunların ikisi de popüler karalama köpekleri bekarlar veya büyük aileler için harika ve sadık köpek arkadaşları olabilir. Bu melez ırklar her eve eğlence, eğlence ve kahkaha getirebilir.

Bununla birlikte, bazı mevcut veya gelecekteki köpek sahipleri için hangi cinsin eve getirilecek en iyi olduğunu anlaması zor olabilir. Sonuçta, ikisinin de birçok benzerliği var. Sheepadoodle olacak mı yetişmek için çok fazla enerji ? Bernedoodle olacak mı aktif çocuklar için fazla rahat olun ? İkisi de çok tüy döküyor mu ve fiyatları ne kadar?Bu makalede, köpek yavrusu alışveriş yapanlar şunları öğrenebilir: tüm bu soruların cevapları ve bu popüler tasarımcı köpekler arasındaki farkları keşfedin. Amaç, gelecekteki sahiplerin kendi özel yaşam tarzları için en akıllıca kararı vermelerine yardımcı olmaktır. Hem köpek hem de sahibi mutlu olmalı!

Irk Karşılaştırması

Bernedoodle

 • Yükseklik 12-29 inç
 • Ağırlık 10-90 lira
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Sevecen ve Oyuncu
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-18 yaş
 • Köpek Maliyetleri 2.000 $ ve Üzeri

Çoban köpeği • Sağlık 13-37
 • Ağırlık 30-80
 • Mizaç Nazik, Sevimli, Canlı
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-15 yıl
 • Köpek Maliyetleri 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Bir türün geçmişi, karakteri, boyutu, sağlığı, egzersiz gereksinimleri ve çok daha fazlası hakkında çok şey söyleyebilir. Her bir köpeğin nereden geldiğini anlamak için zaman ayırmak, köpek sahiplerinin onları bir aile evcil hayvanı olarak görmelerine yardımcı olabilir.

her iki köpek çok uzun süredir ortalıkta yok . Peki bu güzel yaratıklar nasıl ortaya çıktı? Nereden geliyorlar? Bu iki sevimli köpeğin kökenlerini keşfetmek için okumaya devam edin.Her iki doodle köpeği de paylaşır safkan kaniş ebeveyn genleri . Kaniş, genellikle Fransa ve Almanya'da ortaya çıktı. av köpeği olarak hizmet etmek , su alıcılar ve sadık arkadaşlar. Kanişlerin az tüylü, kıvırcık saçları vardır ve ayrıca üç farklı boyda (standart, mini ve mikro) olabilir. Genellikle, çoğu Bernedoodles ve Sheepadoodles standart boyutlu ebeveynlere sahip olmak üreme sınırlamaları nedeniyle.

Bernedoodle

Rıhtımda Oturan Üç Renkli Köpek

Bunlar son yıllarda trend olan tasarımcı köpeklerden biri haline geldi.

bu Bernedoodle bir Kaniş ve Bernese Dağ Köpeği kombinasyonu . Kanada'daki Swissridge Kennels'dan Sherry Rupke ilk yetiştirici olduğunu iddia ediyor; ancak, geçmişte melezleme örnekleri olmuş olabilir.Yetiştiriciler, Bernese Dağ Köpeğinin güçlü, çalışkan ve sevecen özelliklerini bir Fino köpeğinin zekası, enerjisi ve az tüy döken tüyü ile eşleştirmek için bu tasarımcı ırkına yöneliktir.

bu Bernese dağ köpeği aslen İsviçre'nin soğuk bölgelerinde yaşadı ve çiftliklerde ve çiftliklerde çalıştı, ağır yük arabaları çekti, evleri yırtıcı hayvanlara karşı korudu ve sığır sürdü. İnanılmaz güçleri ve kaslı yapıları onları çok sevilen bir çiftlik köpeği yaptı.

Çoban köpeği

Karda Çalışan Kabarık Köpek

Koyun kakası, daha popüler ve daha eski karalama köpeklerinden biridir.

bu Çoban köpeği 'Koyun-a-poo' olarak da bilinen bir bir Kaniş ve Eski İngiliz Çoban Köpeği arasında çapraz . Cinsin doğal olarak var olduğuna inanılıyor, ancak 1980'lerde hipoalerjenik tüyleri nedeniyle iyi tanınmaya başladı.Yetiştiriciler, yalnızca sevecen ve tatlı değil, aynı zamanda son derece aktif, koruyucu ve aile dostu olan büyük, alçak tüylü bir köpek yaratmak istediler.

bu Eski İngiliz Çoban Köpeği ('Bobtail' olarak da bilinir) Batı İngiltere kökenli büyük, tüylü tüylü bir köpektir. Köpek ayrıca popüler Disney filmi “The Shaggy Dog” ile ünlendi. Bunlar bulanık yavrular esas olarak koyun veya sığır gibi hayvanları gütmek veya bekçi köpeği olarak hizmet etmek için yetiştirildi. Yüksek, çınlayan havlamalarıyla tanınırlar (izinsiz geçenleri korkutmak için mükemmeldir).

Görünüm

İki Kabarık Köpek Yüzü

Bu iki köpek, bazı farklılıklarla görünüşte benzer.

Her iki köpek de kabarık ve inanılmaz derecede sevimli. Onlar birçok yönden benziyor , ancak hala birkaç ayrım var.Nazik Bernedoodle sağlam ve sağlam görünüyor, 60-90 pound ağırlığında ve 24-29 inç boyunda duran . Bu köpeklerin çoğu, siyah, beyaz ve kahverenginin çeşitli kombinasyonlarında (nadir durumlarda gri veya koyu kırmızı) olabilen üç renkli bir kürke sahiptir. Çoğunluğun kalın, uzun, dalgalı veya kıvırcık tüyleri vardır; ancak, bazıları düz saçlara sahip olabilir. benziyorlar ve öyleler genellikle Aussiedoodles ile karıştırılır .

Öte yandan, Sheepadoodles biraz daha büyük olma eğilimindedir. 50-80 pound ve 20-27 inç boyunda ayakta . Bernedoodle gibi, belirli boyutları da Fino köpeği ebeveynlerinin boyutuna bağlıdır.

Görünümdeki ana farklılıklardan biri, bir Sheepadoodle'ın genellikle Bernedoodles'ın üç rengi yerine siyah, beyaz veya kırmızı olmak üzere iki kat rengine sahip olmasıdır. Sheepadoodles ayrıca kare bir çoban köpeği yüzü veya kubbe şeklinde bir Kaniş kafası ile kıvırcık, yumuşak saçlara sahip olma eğilimindedir.Mizaç

Yukarı ve Aşağı Zıplayan İki Kabarık Köpek

Biri biraz daha rahat olmasına rağmen, her iki köpek de mizaç bakımından benzerdir.

aşık olmak kolay bu büyüleyici ırkların her ikisi de , çünkü sonsuz eğlence, sevgi ve sadakat sunabilirler. Ne olursa olsun, her melez yavru, ebeveynlerinden miras aldıkları belirli özelliklere göre farklıdır. Mizaçların köpekler arasında değişebileceğini unutmayın.

Bernedoodles, Bernese Dağ Köpeği anne veya babalarına benzer şekilde, ılımlı enerji seviyeleri ile nazik ve sakin olma eğilimindedir. İnsanların etrafında olmayı severler ve herkesin arkadaşı olmaya çalışırlar. Ancak, onlar hassas olabilir ve kolayca korkabilir .

Sheepadoodles genellikle daha canlı ve eğlencelidir. Zekidirler ve doğal olarak insan duygularını yakalayabilirler. mükemmel terapi veya duygusal destek hayvanları . Ayrıca, bir davetsiz misafir varsa, sahiplerini yüksek sesle, çınlayan bir havlama ile uyardıkları bilindiği için mükemmel bekçi köpekleri yaparlar.koyun pedleri içgüdüsel çobanlar , Old English Sheepdog genleri sayesinde. Sahipler, onları sık sık diğer hayvanları veya çocukları gütmeye çalışırken görebilir. Bu davranışa genellikle kıstırma eşlik eder, ancak rutin, sevecen eğitim ile tekrar eden bir sorun haline gelmemelidir.

Egzersiz yapmak

Çimenlerde Çalışan İki Köpek

Egzersiz ihtiyaçları her iki köpek için de aşağı yukarı aynıdır.

Sheepadoodles, Sheepdog'dan daha yüksek enerji seviyelerini devralır ve yoğun fiziksel aktiviteye girmeye, rahat, sevimli Bernedoodles'tan çok daha isteklidir. Sahipler, onları daha fazla yürüyüşe çıkarmayı ve stres atmaları için onlara zaman ve alan vermeyi bekleyebilirler. Genellikle, yaklaşık 90 dakika veya daha fazla yeterli olacaktır . Yeterince egzersiz yapmazlarsa, biraz kaba ve gürültülü olmaya başlayabilirler.

Sheepadoodles en mutlu olacak çitlerle çevrili daha büyük evler , özgürce dolaşabilecekleri ve oynayabilecekleri yer. Kalın paltoları ayrıca daha soğuk iklimlere dayanmalarına yardımcı olur ve onları soğuk bir sabah koşusu veya yürüyüşü için harika bir arkadaş yapar.

Bernedoodles hala ayak uydurabilirken (biraz cesaretlendirerek ve belki bir ziyafetle), kanepede uzanmaktan ve sahibiyle kestirmekten çok mutlular. Ayrıca hızla kilo alma eğilimindedirler, bu nedenle rutin bir egzersiz programı sürdürmek günde en az 60 dakika.

Eğitim

Çimenlerde yatan iki tüylü köpek

Her iki köpek de iyi birer dinleyicidir ve eğitilmesi oldukça kolaydır.

Her cins doğası gereği zeki, çalışkan ve itaatkardır. onları eğitmeyi kolaylaştırır . Tüm yavru köpeklerde olduğu gibi, yeni insanları, sesleri, yerleri ve manzaraları erkenden tanıtmak çok önemlidir. Zihinsel ve fiziksel uyarım, yalnızca yavru aşamasında değil, yetişkinlik döneminde de değerlidir.

Sheepadoodles, yavru köpekler kadar gürültülü olabilir, ancak tutarlı bir eğitim ve sabırla son derece hızlı öğrenebilirler. Ve bir Sheepadoodle bir şey öğrendiğinde, bunu unutmayacaklar . Bu cins aynı numara veya görevden çabucak sıkılabilir, bu yüzden yeni zorluklarla işleri canlandırdığınızdan emin olun.

Bernedoodles, sahiplerini memnun etmek ve sevecen, ödüle dayalı eğitim yöntemlerini takdir etmek için güçlü bir arzuya sahiptir. çok önemli onlarla düzenli olarak etkileşimde bulunun çünkü uzun süre yalnız bırakılırlarsa asi ve yıkıcı olabilirler.

İlk eğitim aşamalarında bir köpek yavrusunun dikkat süresinin son derece kısa olduğunu hatırlamak akıllıca olacaktır. Her iki köpeğin de ihtiyacı var önemli miktarda övgü ve hızlı disiplin iyi davranışları teşvik etmek. Her iki köpek de ailelerine bağlanır ve ayrılık kaygısı geliştirir, bu nedenle eğitimde bunu erkenden ele aldığınızdan emin olun.

Sağlık

Çimenlerde yatan iki farklı köpek

Her iki köpek de safkan ebeveynlerinden daha uzun bir ömre sahiptir.

Pek çok melez, genellikle ebeveynleri ile aynı sağlık koşullarını yaşamasa da, bunu bilmek yine de önemlidir. potansiyel riskler her iki köpeği de köpek yavrusu olarak satın almadan önce.

yetişkin siberian husky

koyun pedleri nispeten sağlıklı , genellikle ortalama 12 ila 15 yıl arasında herhangi bir yerde yaşıyor. Bununla birlikte, Eski İngiliz Çoban Köpeği ve Fino köpeği ebeveynlerinin karşı karşıya olduğu çeşitli tehlikeli hastalıklara hala yatkındırlar. En yaygın olanlardan bazıları Eski İngiliz Çoban Köpeğinden miras alınan koşullar diğerleri arasında sağırlık, katarakt, ilerleyici retinal atrofi, gastrik torsiyon, retina dekolmanı sayılabilir.

Ortalama olarak, Bernedoodle'lar 12 ila 18 yaş arasında daha uzun, daha sağlıklı yaşamlar yaşama eğilimindedir. Genellikle iyi bir fiziksel kondisyona sahip olmalarına rağmen, yine de yaşayabilirler. Bernese Dağ Köpeğine bulaşan hastalıkları geliştirmek Kalça ve dirsek displazisi, göz problemleri, kalp sorunları ve Von Willebrand Hastalığı dahil olmak üzere s.

Bunlar köpekler her ikisi de risk altındadır Kaniş atalarının aynı koşulları için. Bunlar arasında Cushing hastalığı, ilerleyici retinal atrofi gibi çeşitli oküler hastalıklar, tiroid sorunları ve sebase adenit gibi farklı cilt durumları sayılabilir.

Köpek sahipleri doğru beslenmeye, düzenli egzersize odaklanmalı ve bir veterinerle düzenli randevular planlamalıdır. Bunu yapmak, yavrularının mümkün olduğunca sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayacaktır.

Beslenme

Dudaklarını Yalayan İki Çok Renkli Köpek Yavrusu

Her iki köpeğin de boyutları benzerliklerinden dolayı benzer besin ihtiyaçları vardır.

Tüm köpek yavruları, a ile yüksek kaliteli yemekler gerektirir. uygun miktarda protein, sebze ve yağ sağlıklı yetişkin köpeklere dönüşmeleri gerekir. Çoğu veteriner köpek beslemeyi önerir günde iki kez. Mama miktarı köpeğin büyüklüğüne, yaşına, cinsine ve enerji düzeyine bağlıdır.

Genel olarak konuşursak, bu köpeklerin her ikisi de büyük köpekler olacak . Her iki cins de daha büyük köpekler olduğundan, her ikisinin de büyük bir cins için tasarlanmış bir mama tanesine ihtiyacı olacaktır. Ticari olarak üretilen bu kuru mama taneleri, genellikle her iki köpeğin de ihtiyaç duydukları besinleri alması için en iyi kaynaktır.

Her iki köpeğin de herhangi bir yerden yemek yemesini bekleyin Günde 3 ila 5 bardak kuru köpek maması büyüklüklerine bağlı olarak yetişkin olarak. Bu ortalama olsa da, daha büyük erkeklerin daha yakın olması nadir değildir. Günde 6 bardak kuru köpek maması .

Doğru mama tanesini seçerken, bununla başladığınızdan emin olmalısınız. yaşa uygun formül . ile başlayın Büyük Irk Yavrusu formülü ve daha sonra büyük cins yetişkinler için bir köpek maması formülüne geçin. Yaşlılar, köpeğinizin boyutuna veya ağırlığına bağlı olarak biraz daha esnekliğe sahip olacaktır.

Yemek zamanı sırasında o kalpleri eriten yavru köpek bakışlarına kapılmayın. Aşırı yeme obezite ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Besinler açısından zengin yiyeceklerin tutarlı, uygun kısımlarını sağlamaya odaklanın.

tımar

Siyah Beyaz Köpek Oturan ve Gri Beyaz Köpek Oturan

Her iki köpek de fino köpeği olmayan ebeveynlerinden daha az tımar gerektirir.

Bu köpeklerin hiçbiri agresif shedder değil Kaniş genleri sayesinde , bu yüzden son yıllarda bu kadar popüler hale gelmelerinin bir parçası. Onlar ayrıca çoğunlukla hipoalerjenik , onları kronik alerjiden muzdarip olanlar için mükemmel bir evcil hayvan yapıyor.

Ancak, her ikisi de düzenli tımar gerektirir Bu, saçlarının dokusuna, kalınlığına ve uzunluğuna bağlı olarak biraz zorlayıcı olabilir. Haftada en az iki ila üç kez fırçalamak ve saçlarını kestirmek (özellikle göz çevresinde) en iyi uygulamadır. her 8-12 haftada bir .

Paspaslar, düğümler ve düğümler köpek için acı vericidir, bu nedenle tüy topunuzla rutin, evde fırça (ve yapıştırma) randevuları yaptığınızdan emin olun. Doğru araçlara yatırım yapmak, işlerin daha sorunsuz yürümesine yardımcı olabilir. İğne fırçaları, taraklar, ince fırçalar ve matlaştırma fırçaları elinizin altında tutmak için harika araçlar .

Sahipler, değerli yavruları için uygun bir bakım planına sahip olmalıdır. Bu, aylık banyoları (kirde veya çamurda ne kadar oynadıklarına bağlı olarak!), düzenli olarak tırnak kesmeyi ve diş fırçalamayı (veya diş çubuklarını çiğnemeyi) içermelidir.

Fiyat

Çimenlerde İki Kabarık Köpek Yavrusu

Her iki köpeğin de fiyatı, biri diğerinden biraz daha pahalı olacak şekilde değişecektir.

Her iki cins de var ABD'de popülerlik kazandı yıllar sonra. Her iki köpeğin maliyeti yaklaşık olarak aynıdır, Bernedoodle fiyatı, nadir olması, yüksek talep ve düşük üreme başarı oranı nedeniyle biraz daha yüksektir. Ayrıca daha geniş bir kaplama rengi seçeneği sunarlar (iki renkli yerine üç renkli)

Boyut, yaş ve rengin her birinin yavru fiyatında ayrılmaz bir rol oynadığını unutmayın. Bir yetiştirici aracılığıyla evlat edinme veya satın alma da maliyeti önemli ölçüde etkileyebilir. Kaliteli yetiştirilmiş bir Bernedoodle yavrusu için, 2.000 $ 'a kadar ödeme yapın . İyi yetiştirilmiş bir Sheepadoodle için yaklaşık olarak biraz daha ucuz olabilir. 1.000 $ ve üstü .

Bir köpek yavrusu satın almak istiyorsanız saygın bir yetiştirici bulun. Sağlık belgelerini kolayca sağlayabilecek, ziyaretçilere açık ve tüm soruları yanıtlamak için zaman ayıracak birini arayın.

Son düşünceler

Her yerde sayısız köpek sahibi, bu tasarımcı köpeklerin her ikisini de evlerine ve hayatlarına memnuniyetle karşıladı. gözünü korkutma büyüklüklerine göre ! Bu tüy toplarının büyüleyici kişilikleri, zekası ve eğlenceyi seven tavırları, onları özellikle çocuklu aileler için mükemmel evcil hayvanlar yapar.

Daha aktif yaşam tarzları ve daha büyük evleri olanlar, bir sonraki maceraya her zaman hazır olan daha büyük, daha enerjik bir Sheepadoodle'a sahip olmaktan yararlanabilirler. Buna karşılık, daha rahat bir yaşam tarzına sahip mal sahipleri, öğleden sonra bir yatma seansını tercih edecek olan daha huzurlu, mutlu-şanslı Bernedoodle'ı takdir edebilir. Her iki durumda da, bu sevimli yavrular kalbinizi ısıtacak ve sadık, ömür boyu arkadaş !

Yorumlar