Cane Corso ve Amerikan Pitbull Terrier: Irk Karşılaştırması

Cane Corso ve Amerikan Pitbull Terrier: Irk Karşılaştırması

Cane Corso (İtalyan Mastiff) ve Amerikan Pitbull Teriyeri iki çok popüler ırktır. Cane Corso ile Amerikan Pitbull teriyerini karşılaştırırken, ikisi de çok farklı ama var bazı çarpıcı benzerlikler . Benzer şekilde büyük ve kaslı bir görünüme sahipler, ancak Cane Corso ikisinden daha büyük. Her ikisi de kendilerini sağlıklı ve mutlu tutmak için her gün 1 saat egzersize ihtiyaç duyuyorlar ve hem çok sosyal hem de yakın aileleri ile sevecen.

Bununla birlikte, APBT başkalarıyla çok daha sosyaldir ve Cane Corso'nun yabancılardan çok şüpheli olduğu ve bu konuda çok sesli olduğu bilinmektedir. Ayrıca kuralları koyacak daha sıkı bir ustaya ihtiyaç duyar ve acemi köpek sahibi için değildir. Cane Corso bir İtalyan Mastiff olmasına rağmen, yetiştirildikleri aktiviteler nedeniyle çoğu Mastiff ırkından farklıdır.Her ikisi de sadık aile arkadaşları olan muhteşem köpeklerdir, ancak sadece doğru aileye yerleştirilmeleri gerekir. Öyleyse, hangi türün size ve ailenize daha uygun olduğunu bulmak için, ikisi arasındaki benzerliklere ve farklılıklara daha yakından bakalım.

chihuahua karışımı

Irk Karşılaştırma Tablosu

Cane CorsoPitbull Teriyeri
Yükseklik 24-27 inç (M)
23-25 ​​inç (F)
18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 90 - 110 pound'a kadar (M)
85-100 pound'a kadar (F)
36-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Sevecen, Akıllı, Görkemli Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Düşük Düzenli Egzersiz Yüksek enerji
Sağlık Ortalamanın üstü Ortalamanın üstü
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 9-12 yaş 12-16 yaş
Fiyat 1500+ ABD doları 800+ ABD doları

Irk Geçmişleri

Her iki Irk da Molosser köpek ailesinden gelir, ancak bir aile hayvanı olarak nasıl performans gösterecekleri hakkında herhangi bir şey öğrenmeden önce her iki köpeğin de köklerini anlamak önemlidir. Bu ırkların her ikisi de, uygun şekilde yetiştirilirse ve erken sosyalleşirse mükemmel aile hayvanları yapabilir.Her iki cins de biraz yanlış yorumlanmış geçmişlere sahiptir, bu da onları ortak kurtarma / barınak hayvanları haline getirir, bu da muhtemelen bir yetiştiriciye gitmeden bir tane bulabileceğiniz anlamına gelir. Onları birbirinden farklı kılan şeyin ne olduğuna bakmadan önce bu yavrulara bakalım ve kökenlerini karşılaştıralım.

Cane Corso

Cane Corso Irk Tarihi

Cane Corso, fonetik olarak şu şekilde telaffuz edilir: 'Kay-Nah Kor-So' , aynı zamanda İtalyan Mastiff olarak da bilinir ve büyük Roma savaş köpeklerinden gelir. Başlangıçta bir çiftlik köpeği koyun gütmek, sığır sürmek, arabayı çekmek ve malikâneyi korumak gibi birçok görevde çalıştı. Cane Corso cinsinin nesli neredeyse tükenmek üzere, ancak yetiştirme meraklıları sayesinde sayıları kısa sürede restore edildi ve Napoliten Mastiff Restorasyon programında kullanılması, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz ırkı büyük ölçüde etkiledi.

Cane Corsos'un ilk çöpü 1988'de Amerika'ya ithal edildi ve o zamandan beri popüler bir aile hayvanı ve arkadaşı olduğunu kanıtladı. 2019'da American Kennel Club (AKC) sıralandı onu 32 olaraknd Amerika'daki en popüler köpek. 2010 yılında sadece AKC tarafından tanınan bir cins olarak kabul edilmesine rağmen, popülaritesi 60'tan istikrarlı bir şekilde arttı.inci Cane Corso's genellikle diğer mastiff ırkları ile karıştırılır. Boerboel gibi veya Presa De Canario .Amerikan Pitbull Teriyeri

American Pitbull Terrier Tarihi

Amerikan Pitbull Teriyeri (APBT) dört türden biri altına düşen şemsiye terimi 'Pitbull', birçok kişi tarafından orijinal Pitbull olduğuna inanılıyor. APBT, İngiltere'de boğa güreşi ve sıçan çukuru için yetiştirilen köpeklerin soyundan geliyor ve daha sonra APBT olarak bilinen köpeklerle savaşan en büyük ve en güçlü köpeklerden oluşuyordu. Dövüş kökenleri, kısır bir köpek olarak ününü doğurdu, ancak kısır olmak için eğitilmediği sürece, hiç de değil.

Bazıları için o bir akıllı çiftçi köpeği ve tatlı bir aile arkadaşı diğerlerine göre hala aile evinde yeri olmayan vahşi bir köpek olarak görülüyor. Bununla birlikte, eğitim ve tür savunucuları aracılığıyla Roofus ve Kilo ve Pitbull'un aile çiftliği kurtarıldıklarında, bir zamanlar 1930'ların komedisi 'Bizim Çetemiz' de bilindiği gibi, Hollywood'un ana yıldızlarından biri olan Petey the Pitbull ile bir kez daha Amerikan ailesinin favorisi haline geliyorlar. APBT'ler de genellikle yanlış sınıflandırılır ve bu da onlara damalı bir geçmiş kazandırır. APBT olarak sınıflandırılan birçok yavru aslında APBT karışımları hatta APBT'nin karıştırıldığı diğer ırklar, Staffordshire Terrier gibi veya American Bully çok benzer görünen .

Görünüm

Cane Corso - Amerikan Pitbull Terrier Görünümü

Cane Corso ve APBT benzer görünümlü köpeklerdir ve Cane Corso çok daha büyük kardeş gibi görünür. Cane Corso daha uzun duruyor 23-27 inç yükseklikte, APBT ise daha kısa duruyor 17-21 inç . Cane Corso, aralarında çok daha ağırdır. 88 ve 110 pound, daha hafif olan APBT ile karşılaştırıldığında 30 ila 65 pound.İkisinin de bir kas görünümü , ancak APBT çok daha zayıf görünüyor ve kasları çok daha belirgin görünüyor. Cane Corso genellikle daha kalın ve daha dolgun bir gövdeye sahiptir, bazen ekstra deri kıvrımlarına sahiptir. Her ikiside tüyleri kısa ve görünüşte parlak , ancak Cane Corso’nun ceketi, APBT’nin düz kaplamasıyla karşılaştırıldığında çok daha yoğun ve daha serttir. İkisi de aynı renk paltoları giyiyor ve her ikisi de brindle geni . APBT şu durumlarda son derece popülerdir: kırmızı ceket giymek veya mavi bir ceket.

Görünüşleri ve hem tıknaz, kaslı hem de geniş ağızlı ve yüzlü olmaları nedeniyle sık sık kendilerini bulurlar. Irka Özgü Mevzuata tabi (BSL). BSL'yi dayatan devletler farklı şeyler gerektirir, bazen kamuya açık susturma veya gelişmiş sigorta gereklidir ve bazı eyaletlerde bazı türler tamamen yasaklanır. Bu nedenle, bu adamlardan birini evinizde ağırlamayı düşünmeden önce, yerel yasalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Mizaç

APBT ve Cane Corso'nun ikisi de yakın aileleriyle aptalca ve eğlenceli ve bu türlerin her ikisiyle de çok fazla eğlence ve oyun bekleyebilirsiniz. İkisi de çocuk kardeşlerine karşı çok düşkün ve koruyucudur ve onları genellikle koltuktaki daha küçük paket üyelerine sarılmış olarak bulacaksınız. Büyüklükleri nedeniyle, kazara çarpma ihtimaline karşı, hem çocuklar hem de diğer hayvanlarla birlikte denetlenmelidirler. Sosyalliklerinden dolayı, ikisi de acı çekmeye eğilimlidirler. ayrılık kaygısı ve bu nedenle onlara zeka oyunları sağlamak veya siz yokken ödüllendirici bulmaca oyunlarıyla ilgilenmek, böylece zihinlerini meşgul etmek önemlidir.

İkisi de çok itaatkar köpekler efendilerini memnun etmeye çok hevesli, ve bu nedenle ikisi de eğitilebilir. Bununla birlikte, Cane Corso çok daha baskın bir köpektir ve bu nedenle, kendisinden çok daha baskın olma mücadelesine hazır bir efendiye ihtiyacı vardır. Cane Corso’nun anlayan ve sürü mantığının kurallarına uyun aksi takdirde oldukça asi ve iğrenç bir köpek olabilir. Bununla birlikte, mükemmel dengeyi elde ederseniz, o zaman etrafta olması için harika bir aile hayvanıdır.APBT çok neredeyse herkesle sosyal , o arkadaş veya yabancı olun, böylece arkadaşlar kapınızı çaldıklarında rahatlayabilirler. Cane Corso, ancak, yabancılara karşı çok şüpheci ve talimat verilmedikçe ailesinin yakınında kimseye izin vermeyecektir. Çok korumacıdır ve başkalarını mülke kabul etmesi söylendiğinde bile, yeni gelenlere göz kulak olacağı ve korumasını asla tam olarak bırakmayacağından emin olacaktır. Ancak, yapması söylendiğinde arkadaş canlısı ve yeni gelenleri kabul edecektir. Bu nedenle, bir bekçi köpeğinin peşindeyseniz, Cane Corso bu iki ırktan tek seçenektir.

Cane Corso’nun koruyuculuğu ve APBT’nin diğer köpeklere karşı potansiyel korku saldırganlığıyla, her ikisini de erken yaşlardan itibaren sosyalleştirmek gerçekten önemli . Bu, diğer tüm hayvanlarla, özellikle diğer köpeklerle ve diğer insanlarla rahat olmalarını sağlar. Bu, köpeğinizin aşırı korumacı olmayan, iyi huylu ve dengeli bir aile hayvanı olma şansını büyük ölçüde artırır ve onsuz, diğer tüm köpeklerde olduğu gibi, çalkantılı bir ortamda yaşamasına neden olabilir.

Egzersiz yapmak

Hem Cane Corso hem de APBT, Günde 1 saat egzersiz ve güçleri ve zekaları nedeniyle uzun bir yürüyüş yeterli olmayacağı için egzersizin yüksek yoğunlukta olması gerekir. Etkileşimli getirme seansları, yerel gölde yüzme veya çeviklik kursları hem enerjilerini yakmaları hem de hafta boyunca karıştırdığınızdan emin olun . Sıkılmış veya huzursuz bir APBT veya Cane Corso güçlü bir şekilde yıkıcı köpeklerdir, bu nedenle egzersiz ihtiyaçlarını küçümsemeyin.

Bununla birlikte onlar her ikisi de akşam ertelemeye kısmi dinlenirken ve bir film izlerken, Cane Corso'nun bir gözü açık uyumasını bekleyin. Öte yandan APBT, muhtemelen sırtında dört pençesiyle gökyüzüne doğru rüya görüyor ve horlayarak bulunacak.Eğitim

Daha önce de belirtildiği gibi, hem Cane Corso hem de APBT ustalarını memnun etmeye çok hevesli, tutarlı bir eğitimle kolayca eğitilirler. Olumlu ödül eğitimi, bu iki adam için de anahtardır, bu nedenle, istenen davranışı gerçekleştirdiklerinde onları oyuncaklarla veya göbek ovma ile ödüllendirdiğinizden emin olun ve şüphesiz garip küçük muamele de harikalar yaratacaktır.

beyaz köpek cinsi

Tüm ailenin eğitim rutini ile birlikte olduğundan emin olun ve komut sözcüklerinin basit, açık ve tutarlı olduğunu. Çocukları eğitim rutinlerine, özellikle Cane Corso'ya dahil etmek de önemlidir, böylece çocukları, pakette olduğundan daha yüksek olan bakıcılarından biri olarak görürler.

Presa canario pit bull

Birçok Cane Corso sahibi, Cane Corso'nun ilk kez köpek sahibi için değil , çünkü efendisinin yeterince baskın olmadığını hissederse sürü hiyerarşisine meydan okuyacaktır. Bu nedenle, Cane Corso'nuzu mümkün olan en kısa sürede itaat sınıflarına kaydettirmek ideal olacaktır, böylece size meydan okuma ihtiyacı hissetmeyecek çok itaatkar bir yavruya sahip olma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için. Cane Corso’nun eğitiminin de ömür boyu bağlılık , kimin patron olduğunu hatırlaması gerektiği için. Genel olarak, APBT'ler ustasına meydan okumaz, bu nedenle küçük köpek eğitimi deneyimi olan ailelere çok daha uygundur.Sağlık

Hem Cane Corso hem de APBT çok sağlıklı köpekler Diğer safkan köpeklere kıyasla daha az sağlık sorunu yaşayanlar. Cane Corso’nun ömrü 9 ila 12 yaş ve APBT’nin ömrü 12 ila 16 yaş .

APBT'nin cilt alerjilerinden muzdarip olduğu bilinmektedir, en yaygın olanı ot alerjileridir ve bunu beslenme intoleransları takip eder, ancak bu ilaç ve yüksek kaliteli mama ile hafifletilebilir. Ara sıra acı çektiği de bilinir. Serebellar Abiotrofi Bu, beyninin bir kısmına verilen hasarın neden olduğu hareket kabiliyetinde bir azalmaya neden olur.

İkisinin de acı çektiği biliniyor Kalça Displazisi ve Cane Corso'nun da muzdarip olduğu biliniyor Dirsek Displazisi Yürürken ağrıya ve zorluğa neden olan anormal şekilde oluşturulmuş bir eklem ile karakterizedir. Cane Corso'nun Dilate Kardiyomiyopati gibi kardiyak sorunlar için de test edilmesi gerekir.

Beslenme

Cane Corso etrafta yiyor Günde 3 bardak yemek ve APBT etrafta yiyecek 2 ½ bardak. Tabii ki, bu bireyler arasında büyüklüklerine ve enerji seviyelerine bağlı olarak değişir, ancak çoğu mama ambalajı, kilosuna göre onu beslemek için bir miktar önerecektir. Bunun Cane Corso veya APBT'niz için tam olarak doğru olmadığını düşünüyorsanız, emin olun Veterinerinizle konuşun özel beslenme tavsiyeleri için.Her ikisi de daha büyük ırklar için özel olarak tasarlanmış, kaslı ve enerjik köpekler olan yüksek kaliteli bir mama ile beslenmelidirler, kibble onlara en az% 25 protein içeriği sağlar . Pek çok APBT'de tahıl intoleransları vardır, bu nedenle cilt rahatsızlığından muzdarip olduğunu fark ederseniz onu tahılsız bir diyetle beslemeniz gerekebilir, ancak yine de Veterinerinizle konuşmayı unutmayın. Emin olun beslenme yaşa uygun ve kendi cihazlarına bırakılırlarsa oldukça domuz gibi davranabilecekleri için serbest otlamalarına izin vermeyin.

Bakım

APBT ve Cane Corso'nun bakım ihtiyaçları açısından bakılması nispeten kolaydır. İkisi de gerektirir haftada bir fırça ceketlerinin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlamak ve cildinde kan dolaşımını teşvik etmek. Sadece gerektirirler iki ayda bir banyo , tabii ki egzersiz yaparken çok kirli olmadıkları sürece. APBT'nin çamur çukurlarında yuvarlanma eğilimi olduğu için daha sık yıkanması gerektiğini fark edebilirsiniz, bu yüzden ona 'kadife su aygırı' lakabı verilmiştir.

APBT cilt alerjileri ve hassas cilt ile bilindiğinden, köpek temizliği satın almak önemlidir. hassas ciltler için tasarlanmış ürünler özellikle de onu istediğiniz miktardan daha sık yıkamanız gerekiyorsa, bu onun doğal cilt yağlarının tahriş olmasını ve zarar görmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Fiyat

Cane Corso, APBT'den daha pahalıdır, çünkü esas olarak APBT'den daha nadirdir, aynı zamanda daha büyük olduğu ve toplamak için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu için. Saygın bir yetiştiriciden bir Cane Corso yavrusu, 1.500 $ ve 1.800 $ APBT köpek yavrusu 800 Dolar ve 1.000 Dolar . Yavrularının sağlıklı ebeveynlerden yetiştirildiğinden ve aynı zamanda hayata en iyi şekilde başlamış olduğundan emin olmak için saygın bir yetiştirici ile birlikte çalışmanız önemlidir.

Aynı zamanda önemlidir kurtarmayı düşün burada da. Hem Cane Corso hem de APBT, eski sahiplerinin egzersiz ihtiyaçlarını ve yoğun kişiliklerini hafife aldıkları için kendilerini kurtarma evlerinde bulurlar. Ebeveyn soyunun, nerede veya nasıl yetiştirildiğinin farkında olmasanız da, kurtarma merkezlerinin yalnızca sağlıklı ve iyi huylu köpekleri yeniden barındıracağından emin olabilirsiniz. Ve sadece sen olmayacaksın köpek hayatını kurtarmak, Ayrıca kurtarma ücretleri ortalama olarak 100 ila 300 ABD Doları arasında değiştiğinden, çok fazla para tasarrufu yapacaksınız. Kurtarma aramanızı başlatmak için, Pitbull Kurtarma Merkezi web sitesi veya Cane Corso Kurtarma web sitesi veya yerel kurtarma merkezinizle görüşün.

Son düşünceler

Hem Cane Corso hem de APBT, aileleriyle birlikte sevecen, sevgi dolu ve sadık köpeklerdir, onlar hakkında hiç tanışmamış veya onlar hakkında fazla bir şey bilmeyen birçokları tarafından yanlış anlaşılırlar. Umarım şimdi, hangisinin size ve ailenize daha uygun olduğuna karar vermeniz için gereken bilgilerle donanmışsınızdır, ancak her iki cinste de en sadık ve sevgi dolu köpeklerden birini alacağınızı bilin!

Yorumlar