Bir Köpeğe Sahip Olmanın Maliyeti Nedir? Yıllık ve Ömür Boyu Maliyete Genel Bakış

Bir Köpeğe Sahip Olmanın Maliyeti Nedir? Yıllık ve Ömür Boyu Maliyete Genel Bakış

Birçok çocuk için köpek yavrusu, her yıl Noel ve doğum günü listelerine ekledikleri bir hediyedir! Ancak bir köpeğe sahip olmak pahalıdır ve hafife alınacak bir şey değildir. Ne yazık ki, hayvan kurtarma merkezleri ve barınaklar, insanların evcil hayvanlarının bakım masraflarının tam olarak ne kadara mal olacağını araştırmadan büyük bir şevkle satın aldıkları köpeklerle doludur.

Bir köpeği tutmanın maliyeti, evcil hayvanınıza yiyecek, tasma ve tasma satın almaktan çok daha fazlasıdır. Aslında, bir köpeğe sahip olmanın tahmini maliyeti yılda yaklaşık 1.400 dolar. Bazı ırklar en az 15 yıllık bir yaşam beklentisine sahip olmak ve bu bulmak için çok para var!Bir köpeği tutmanın maliyeti söz konusu olduğunda birçok faktör devreye girer. Örneğin, büyük köpekler küçük köpeklerden daha pahalıya mal olur ve kıdemli köpekler onları sağlıklı tutmak için düzenli ilaçlara ve özel yiyeceklere ihtiyaç duyabilir. Yaşadığınız yer bile son faturayı etkileyebilir.

Bu yazıda, yeni en iyi arkadaşınızı tüm hayatı boyunca korumanın maliyetini etkileyebilecek birçok faktöre ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Yavru köpeğinizi satın almak

İlk masrafınız bir köpek yavrusu veya bir köpek seçmek ve satın almak olacaktır.Bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın alabilirsin. Açıkçası, bir soy köpeği pahalı olacaktır, ancak bazı tasarımcı melez ırkları bile yüksek bir fiyat etiketi ile gelebilir. Lisanslı, saygın bir yetiştiriciden bir köpek alırsanız, yavru köpeğin ne kadar iyi yetiştirildiğine bağlı olarak 500 $ 'dan fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Asla bir köpek yavrusu satın al yavru değirmeni . Bu operasyonlardan birinden bir köpek yavrusu, hiç şüphesiz lisanslı bir yetiştiriciden satın alınandan daha ucuz olacaktır, ancak aynı zamanda sağlıksız olma ihtimali de yüksektir. Ayrıca, yavru değirmenler, yavru köpekleri satarak mümkün olduğunca çok para kazanmak için tamamen ticari bir uygulama olarak var. Sonuç olarak, ebeveyn köpeklerin ve yavrularının tutulduğu koşullar genellikle zayıftır ve hayvanlar tipik olarak çok acı çeker.Bir yetiştiriciden köpek satın almanın bir alternatifi, bir hayır kurumunda veya barınakta bir köpek bulmaktır. İçinde yaşayan kelimenin tam anlamıyla binlerce istenmeyen köpek ve köpek yavrusu var. ABD'deki sığınaklar bu sadece sonsuza dek ev için bir aşk bekliyor.

Bazı barınaklar da belirli cinsleri kabul eder, bu nedenle hayalinizdeki köpeği orada bir yetiştiriciye ödemeniz gerekenden çok daha az paraya bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kurtarma köpeklerinin bilinmeyen geçmişleri olduğunu ve sağlık sorunları olabileceğini unutmayın.

Maliyetleri Toplamak

Şimdi, yeni dört ayaklı arkadaşınızın bakım masraflarının size ne kadara mal olacağına bakalım.Tipik olarak, bir köpeğe sahip olmak, ilk yılda en pahalı . Bunun nedeni, evcil hayvanınız için satın alabileceğiniz pek çok yeni ürününüz olacak ve ödenmesi gereken bazı önemli veteriner faturaları olacak.

Çoğunlukla, on yaşın üzerindeki yaşlı köpekler, artrit gibi yaşa bağlı sağlık durumları geliştirmeye başlayacaklardır; bu, köpeğinizin hayatının geri kalanında devam eden ilaçlar için ödeme yapacağınız anlamına gelebilir.

Veteriner Kontrolü, Aşılar ve Kurtulma

Köpeğinizi nerede bulursanız bulun, ilk işiniz onu bir kontrol için iyi bir veterinere götürmektir.

Bir köpek yavrusu satın alırsanız, sağlık kontrol kayıtlarıyla birlikte gelmeli ve ilk aşı setini de yaptırmış olmalıdır. Çoğu barınakta ayrıca, yeniden barındırılmadan önce köpekleri sağlık kontrolünden geçirilir ve aşılanır. Bununla birlikte, yeni köpeğinize yine de veterinerinize baktırmalısınız. Yavruların, diğer köpekler etrafında sosyalleşme eğitimine başlayabilmeleri için ikinci güçlendirici aşılarına ihtiyaçları olabilir.Hastalıklardan korunmak için köpeğinizin her yıl takviye aşılarına ihtiyacı olacaktır.

Tüm köpeklerin yaşamları boyunca düzenli olarak solucan giderme ve pire tedavilerine ihtiyacı vardır.

Peki tüm bunlar ne kadara mal olacak?

Bir veteriner konsültasyonu tipik olarak 50 $ civarındadır. Aşı fiyatları, hangi aşıların gerekli olduğuna bağlı olarak değişir, ancak 100 dolara kadar ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Solucan giderme ve önleyici pire tedavileri yaklaşık 30 dolara mal oluyor ve her ay tekrarlanması gerekecek.Köpekler yaşlandıkça, genellikle diş temizliği de dahil olmak üzere diş tedavisine ihtiyaç duyarlar. Diş muayenesi ve temizliğin maliyeti yaklaşık 300 ila 800 $ arasındadır.

Mikroçipleme

Evcil hayvanınızın mikroçipli olması çok önemlidir. Şu anda İngiltere de dahil olmak üzere bazı ülkelerde yasa böyledir. Mikroçip, evcil hayvanınız kaybolursa veya çalınırsa yeniden bir araya gelme şansınızın çok daha fazla olduğu anlamına gelir.

Mikroçiplemenin maliyeti genellikle 30 $ civarındadır.Kısırlaştırma / Kısırlaştırma

Yeni köpeğinizi damızlık veya kuluçka hayvanı olarak kullanmayı planlamıyorsanız, onun cinsiyetinden arındırılması mantıklıdır. Çok fazla istenmeyen köpek yavrusu var ve sorumlu bir sahip olmadığınız için hayvan barınaklarının yükünü artırmak istemezsiniz.

Ayrıca, kızgın bir dişi köpeğin rüzgârını yakalarlarsa bütün erkek köpekler rahatsız edici olabilir ve oğlunuzun kısırlaştırılmadıkça köpek parkına girmesine izin verilmez. Dişi köpekler, kısırlaştırılmadıkları takdirde somurtkan olabilir ve sahte hamilelik yaşayabilirler. Daha yaşlı, kısırlaştırılmamış dişi köpekler genellikle, adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir durumdan muzdariptir. Pyometra rahmin enfekte olmasına neden olur.

Cinsiyetten arındırma ameliyatının maliyeti yaklaşık 200 dolar.

Köpek Lisansı

Her ABD eyaleti, tüm evcil köpeklerin ruhsatlı olmasını gerektirir. Lisanslama maliyeti nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişir, ancak genellikle yılda yaklaşık 20 ABD dolarıdır. Bazen bu daha fazla olabilir ve köpeğinizi zamanında kaydettirmezseniz cezalara maruz kalabilirsiniz.Temel öğeler

Yeni köpeğinizi eve kabul etmeden önce, rahatlığı ve sağlığı için birkaç temel maddeye yatırım yapmanız gerekecektir.

Kablo ağı: Bir koşum takımı, köpeğinizi gezdirmek için geleneksel bir tasma ve tasma kayışından çok daha iyidir. Çekip atlayan köpekler yaka takarken kendilerini yaraladığı bilinmektedir. Bir koşum, evcil hayvanınız için çok daha sempatik ve daha güvenlidir.

Tasmalar birçok farklı tasarıma sahiptir ve fiyatı birkaç dolardan yaklaşık 20 dolara kadar değişir.

Tasma: Köpeğinizin koşum takımıyla uyumlu bir tasmaya ihtiyacınız olacak. Bazen, tasmanın koşum veya yakaya dahil olduğu bir pazarlık satın alabilirsiniz. Kaliteli bir köpek tasması, daha ucuz alternatifler bulabilmenize rağmen, sizi yaklaşık 20 dolara geri koyacaktır.

Yaka ve kimlik etiketi: Köpeğinizi gezdirmek için bir koşum takımı kullanacak olsanız da, çoğu ABD eyaleti, yasalara göre, her köpeğin kimlik etiketleri eklenmiş bir tasma takması gerektiğinde ısrar ediyor. Kaliteli, ayarlanabilir bir köpek tasması yaklaşık 15 dolara mal olacak.

Yataklar: Köpeğinizi değiştirmenize ve düzenli olarak yıkamanıza izin vermek için köpeğinizin en az iki yatağa ihtiyacı olacaktır. Bu köpek kokusunu azaltır ve Fido'nun, birini parçalara ayırmaya karar verse bile asla yataksız kalmayacağı anlamına gelir!

Yeni tüylü arkadaşınızı lüks içinde tutmak istiyorsanız, köpek yataklarının fiyatı birkaç dolardan 100 dolara kadar değişiyor!

Yemek ve Su Yemekleri: Köpeğinizin bir yemek tabağına ve bir su kabına ihtiyacı olacak. Yine, ucuz bir plastik kase veya daha pahalı bir seramik veya metal kase satın almanıza bağlı olarak fiyatlar değişir. Temiz tutması daha kolay ve bu nedenle plastikten daha hijyenik olduğu için seramik veya metal en iyisidir. İyi kalitede bir yemek ve su kabı seti için yaklaşık 20 $ ödemeyi bekleyin.

Oyuncaklar: Yavrular ve yetişkin köpekler hem sizinle hem de oyuncaklarıyla oynamayı sever! Özellikle yıpranma eğiliminde olduklarından, köpeğinizin ömrü boyunca oyuncakları sık sık değiştirmeye hazır olun. agresif bir çiğnemeniz varsa . Oyuncakların maliyeti birkaç dolardan 20 dolara kadar çok değişiyor.

Yiyecekler ve İkramlar: Evcil hayvanınızı yaşına, bedenine, cinsine, sağlığına ve aktivite seviyelerine uygun yüksek kaliteli köpek mamasıyla beslemeniz çok önemlidir. Ayrıca evcil hayvanınız için sağlıklı yiyecekler satın almanız gerekecektir.

Köpeğinizi beslemek için ayda 20 ila 60 dolar ödemeyi bekleyebilirsiniz. Tüylü arkadaşınızın bir sağlık sorunu varsa, bu da reçete edilen bir veteriner diyeti yemesi gerektiği anlamına gelirse, onu beslemek daha pahalı olacaktır. Reçeteli ve tedavi edici diyet yiyecekleri genellikle ayda yaklaşık 100 dolardır.

Puppy Crate: IBir köpek yavrusu satın alıyorsanız, bir sandığa ihtiyacın olacak . Yavru köpek sandıkları, yavru köpeğinizi eğitmek ve evcil hayvanınızın evinizin yasak bölgelerine girmemesi için güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi için gereklidir.

Bakım Araçları: Kısa tüylü köpeklerin bile düzenli olarak tımarlanması gerekir ve uzun tüylü bir cins seçerseniz, köpeğinizi fırçalamak için çok zaman harcayabilirsiniz.

Temel bir bakım seti aşağıdakilerden oluşacaktır: geniş dişli tarak , daha ince bir fırça ve yumuşak kıllı bir fırça. Ayrıca banyo zamanları için biraz köpek şampuanı ve tüy yumuşatıcıya ihtiyacınız olacak. Bazı ırkların, özellikle tırnaklarının sıyrılması veya aşındırılması gereken bir tüyleri varsa, profesyonel bir köpek bakıcısına düzenli ziyaretler gerekir. dremel veya öğütücü ile .

Bir bakım seti satın almanın ve kuaförde yapılan seyahatler için ödeme yapmanın maliyeti size her yıl 20 ila 500 ABD dolarına mal olacaktır.

Evcil Hayvan Sigortası

Sigortaya karşı karar vermek ve veteriner faturalarını ortaya çıktıkça ödeyeceğinizi varsaymak kolaydır. Köpeğinizin sağlık koşulları önemsiz ve kısa ömürlü olduğu sürece sorun değil, ancak evcil hayvanınızın ameliyat gerektirmesi veya yaşam boyu bir rahatsızlığı olması durumunda karşılaşacağınız ücretleri gerçekten karşılayabilir misiniz? Hızla binlere ulaşan faturalarla sonuçlanabilir ve tedavisinin masrafını karşılayamazsanız sevgili evcil hayvanınızın uyutulmasıyla bile karşılaşabilirsiniz.

Bir evcil hayvan sigortası poliçesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok farklı seçenek vardır, bu nedenle kaydolmadan önce her zaman küçük yazıları okuyun. Muhtemelen isteyip oradan gidebileceğiniz veteriner ücretleri için teminat miktarını düşünün.

 • Temel yıllık teminat: bir zaman sınırı ile koşul başına
  Küçük cerrahi prosedürler, kısa süreli hastalıklar veya tek seferlik yaralanmalar için temel bir politika sizi kapsayacaktır.
 • Orta düzey kapsam: koşul başına, süre sınırı yoktur
  Orta düzey teminat, bir kereye mahsus yaralanmalar, ameliyatlar veya kısa ila orta vadeli hastalıklar için ödeme yapar.
 • Ömür boyu politikalar
  Yaşam boyu politikalar en pahalıdır, ancak evcil hayvanınızın düzenli ve sürekli tedavi gerektiren uzun vadeli bir hastalığa yakalanması durumunda onu kapsar.

Evcil hayvan sigortası poliçelerinin istisnalar için kötü bir şöhrete sahip olduğunu unutmayın. Kaydolmadan önce kontrol etmeniz gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Önceden var olan koşullar kapsanmış mı?
 • Köpeğim hasta ise ve bunun sonucunda tatilimi iptal etmek zorunda kalırsam sigortalı mıyım?
 • Köpeğim kaybolursa kurtarma masrafları karşılanır mı?
 • Yatılı köpek kulübesi ücretleri karşılanıyor mu?
 • Kazayla oluşan hasar karşılanıyor mu?

Herhangi bir sigorta poliçesinde olduğu gibi, bir talep durumunda fazla bir miktar ödemeniz gerekeceğini ve bu fazlalığın poliçe yenilemesinin yıl dönümünde etkin bir şekilde yenileneceğini unutmayın.

Köpeğinizi sigorta ettirmenin maliyeti, tedarikçiye bağlı olarak değişecektir. Evcil hayvan sigortası, kapsamlı bir sigorta poliçesi için genellikle ayda yaklaşık 20 ABD dolarıdır.

İtaat Eğitimi

Köpeğini almaya karar verirsen itaat eğitimi dersleri , yılda en az 25 ila 250 dolar arasında bir bütçe ayırmalısınız. Bu, köpeğinizle katılmaya karar verebileceğiniz DVD'lerin, kitapların ve derslerin maliyetini karşılayacaktır.

Bazı maliyetlerden tasarruf edebilir ve çevrimiçi eğitim verebilir veya çocuğunuza köpeğinizi eğlenceli bir hobi olarak eğitmeyi öğretebilirsiniz.

Yatılı ve Bakıcılar

Çoğu köpek sahibi, tatile çıktıklarında evcil hayvanlarını ara sıra evde bırakmalıdır. Siz yokken köpeğinizi barınaklara koyabilir ya da bir evcil hayvan bakıcısı tutabilirsiniz.

Birçok köpek sahibi, bir evcil hayvan bakıcısı kullanmayı tercih eder, çünkü bu, değerli köpeklerinin bire bir ilgisini çekeceği anlamına gelir. Çoğunlukla, siz yokken köpeğinize bakmak için profesyonel bir evcil hayvan bakıcısı gelir ve evinizde yaşar. Bu köpeğiniz için harikadır, çünkü tanıdık bir ortamda kalmak onun için evden uzakta olmaktan çok daha az streslidir. Bununla birlikte, evcil hayvan bakıcıları, yatılı kulübelerden daha pahalıdır.

Köpeğinizi iki hafta boyunca kulübede tutmanın maliyeti yaklaşık 300 $ 'dır. Evde yaşayan bir evcil hayvan bakıcısı kiralamak için bunun en az iki katını ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Acil durumlar

Köpeğinizin tüm hayatını acil bir durum ortaya çıkmadan geçirebilseniz de, beklenmedik aksaklıklar için bütçe ayırmalısınız. Örneğin, köpeğinizin acil bir veteriner hekim ziyaretine ve ameliyata ihtiyacı varsa, potansiyel olarak 5.000 $ 'ın üzerinde bir faturaya bakıyor olabilirsiniz.

Matematik Yapmak

Bir köpeğe sahip olmanın ne kadara mal olduğunu hesaplamak için aşağıda size sunduğumuz kullanışlı tabloyu kullanın. Bir köpeğe sahip olmanın neden olacağı tüm bireysel masrafları girin ve tüylü arkadaşınızın sizi yaklaşık olarak ne kadar geri ödeyeceğini görmek için toplamı hesaplayın!

Başlamanıza yardımcı olmak için grafiğe iki örnek ekledik.

Sarmak

Bir köpeği hayatınıza davet etmek inanılmaz derecede tatmin edici harika bir deneyimdir, özellikle de bir kurtarma barınağından istenmeyen bir köpeğe sonsuza dek sevgi dolu bir yuva sunmaya karar verirseniz. Ancak bir köpeğe sahip olmak ucuz bir girişim değildir!

Hayatınızı sizinle paylaşmak için eve bir köpek getirmeden önce, yeni evcil hayvanınızın ihtiyaç duyacağı her şeyi gerçekten ödeyip ödeyemeyeceğinizi anlamak için yukarıdaki tabloyu kullanın.

Yorumlar